Πρωτοετείς στην Πάτρα

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Εμείς και αν θα καλοπερνάμε,έχετε δει το πρόγραμμα σπουδών,πήγα να λιποθυμήσω από τον ενθουσιασμό!
χεχχεχεχχε στην ιδια φαση ημουν κ εγω :D:D:D δια8εση να υπαρχει κ για διαβασμα κ για καλοπεραση κ μια χαρα 8α ειναι μωρε :P:P (ελπιζω τουλαχιστον:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εμείς και αν θα καλοπερνάμε,έχετε δει το πρόγραμμα σπουδών,πήγα να λιποθυμήσω από τον ενθουσιασμό!

Φαντάζομαι δεν κοίταξες και την αξιολόγηση Τμήματος στα Αγγλικά ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Κράτα κανένα μικρό καλάθι. Ποτέ μην πιστεύεις τον Οδηγό Σπουδών 100%. Απέχουν κάποια πράγματα στην πράξη έτη φωτός.
Νίκο άσε με να ζήσω το όνειρο!
Το διαπίστωσα και στην σχολή μου αυτό :P

Στείλε λινκ αν σου είναι εύκολο.
https://www.math.upatras.gr/media/Ops_gr_13-14.pdf
here you are

Φαντάζομαι δεν κοίταξες και την αξιολόγηση Τμήματος στα Αγγλικά ε;
έκανα καλά που δεν την κοίταξα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Thank you^^

Τα μαθήματα επιλογής ισχύουν από το 3ο εξάμηνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Νίκο άσε με να ζήσω το όνειρο!
Το διαπίστωσα και στην σχολή μου αυτό :P


https://www.math.upatras.gr/media/Ops_gr_13-14.pdf
here you are


έκανα καλά που δεν την κοίταξα?

Σε πειράζω. :P

Φυσικά και θα ζήσεις το όνειρο απλά, να έχεις παράλληλα υπόψιν και σε ποια πραγματικότητα σπουδάζεις. Ποτέ δεν θα διαβάσεις αυτά που θες εσύ, γιατί δεν τα θέλουν. Θέλουν ότι διδάσκουν μόνο (αν και αυτό είναι λιγάκι σχετικό για πολλούς καθηγητές). Προς το παρόν, ζήσε το καλοκαίρι, ξένοιασε όσο μπορείς. Σε περιμένει μεγάλο ταξίδι μέχρι την Ιθάκη, με χαρές και με πίκρες. Η αξιολόγηση λέει μια αλήθεια για το Τμήμα, η οποία δεν έγινε αποδεκτή από την "Αριστερά" και τους «αλάθητους» Καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Τα μαθήματα επιλογής ισχύουν από το 3ο εξάμηνο;
Απ'οτι θυμάμαι ναι,αστρονομία στανταράκι.

Φυσικά και θα ζήσεις το όνειρο απλά, να έχεις παράλληλα υπόψιν και σε ποια πραγματικότητα σπουδάζεις. Ποτέ δεν θα διαβάσεις αυτά που θες εσύ, γιατί δεν τα θέλουν. Θέλουν ότι διδάσκουν μόνο (αν και αυτό είναι λιγάκι σχετικό για πολλούς καθηγητές). Προς το παρόν, ζήσε το καλοκαίρι, ξένοιασε όσο μπορείς. Σε περιμένει μεγάλο ταξίδι μέχρι την Ιθάκη, με χαρές και με πίκρες. Η αξιολόγηση λέει μια αλήθεια για το Τμήμα, η οποία δεν έγινε αποδεκτή από την "Αριστερά" και τους «αλάθητους» Καθηγητές.
Νίκο πέρασα αυτή τη φάση και πέρσι,ξένοιασα όσο δεν πήγαινε,πλέον ανυπομονώ,μακάρι να αρχίζαμε αύριο,πάω πολύ πιο συνηδητοποιημένος και γεμάτος όρεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Και κάτι ακόμη. :P
Η φυσική είναι στα υποχρεωτικά μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Η φυσική είναι στα υποχρεωτικά μαθήματα;
H κλασσική μηχανική νομίζω,αν εννοείς αυτό.Είναι υποχρεωτικό απ'όσο θυμάμαι,αν θες φυσική έχει πάρα πολλά μαθήματα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Δεν θέλω, αυτό είναι το θέμα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Και κάτι ακόμη. :P
Η φυσική είναι στα υποχρεωτικά μαθήματα;

Το μάθημα Κλασική Μηχανική είναι μάθημα κορμού. Αν και είναι ενδιαφέρον, μαθαίνεις καλά μαθηματικά για τους περισσότερους φοιτητές Μαθηματικούς, αποτελεί «άσχημη εμπειρία». Δεν αποτελεί μάθημα μαζικής αποδοχής (αν και δεν θυμάμαι οι φοιτητές να είναι ικανοποιημένοι με κάποιο, ακόμη και στους προγραμματισμούς, που είναι πιο "εφαρμοσμένα", ακούς γκρίνιες). :P Για να μην αναφέρω την Στατιστική και τις Πιθανότητες...

H κλασσική μηχανική νομίζω,αν εννοείς αυτό.Είναι υποχρεωτικό απ'όσο θυμάμαι,αν θες φυσική έχει πάρα πολλά μαθήματα επιλογής.

Υπάρχει σχετική κατεύθυνση που ασχολείται με την Μηχανική. :)

Εννοείται ότι σε κάθε περίπτωση δίνεται έμφαση στο μαθηματικό μέρος της Μηχανικής.

Στον Οδηγό Σπουδών αναφέρεται ρητά ότι μετά τα μαθήματα κορμού, ο φοιτητής επιλέγει μια Κατεύθυνση της αρεσκείας του και θα πρέπει να την φέρει όλη εις πέρας για να πάρει πτυχίο, σύμφωνα με τις οδηγίες που δίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Το μάθημα Κλασική Μηχανική είναι μάθημα κορμού. Αν και είναι ενδιαφέρον, μαθαίνεις καλά μαθηματικά για τους περισσότερους φοιτητές Μαθηματικούς, αποτελεί «άσχημη εμπειρία». Δεν αποτελεί μάθημα μαζικής αποδοχής (αν και δεν θυμάμαι οι φοιτητές να είναι ικανοποιημένοι με κάποιο, ακόμη και στους προγραμματισμούς, που είναι πιο "εφαρμοσμένα", ακούς γκρίνιες). Για να μην αναφέρω την Στατιστική και τις Πιθανότητες..
Kρίμα εγώ το θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον σαν μάθημα!
Ρε Νίκο εμένα η πανεπιστημιακά στατιστική μου φάνηκε δυσκολότερη από την ανάλυση και την γραμμική άλγεβρα που κάναμε... :confused:


Δεν θέλω, αυτό είναι το θέμα!
Την αδικείς την φυσικούλα,εντάξει μπορείς να την αποφύγεις με την επιλογή κατεύθυνσης είτε θεωρητικών ή υπολογιστικών μαθηματικών ή στατιστικής και θεωρίας παιγνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Kρίμα εγώ το θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον σαν μάθημα!
Ρε Νίκο εμένα η πανεπιστημιακά στατιστική μου φάνηκε δυσκολότερη από την ανάλυση και την γραμμική άλγεβρα που κάναμε... :confused:

Η Στατιστική και η Θεωρία Πιθανοτήτων διδάσκονται μέσω μαθηματικής μορφής. Οπότε η δυσκολία είναι προφανής. Δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο αποτελούν μαθήματα με γεμάτα αμφιθέατρα στην εξεταστική, αιώνιοι φοιτητές δεν μπορούν να τα περάσουν, αν και τα συγγράμματα όπως και οι σημειώσεις είναι αρκετά καλά.

Την αδικείς την φυσικούλα,εντάξει μπορείς να την αποφύγεις με την επιλογή κατεύθυνσης είτε θεωρητικών ή υπολογιστικών μαθηματικών ή στατιστικής και θεωρίας παιγνίων.

Για να βοηθήσω ό,τι μάθημα έχει σχέση με Φυσική θέλει καλό υπόβαθρο σε Διανυσματική Ανάλυση, Ολοκληρώματα, Παραγώγους,... που θα τα ξαναδείτε στα πρώτα εξάμηνα. Μέχρι το 3ο εξάμηνο, σας δίνεται η ευκαιρία να δείτε μαθήματα από όλους τους Τομείς του Τμήματος, συγγενικά των οποίων και θα έχετε στις Κατευθύνσεις. Για παράδειγμα αν πάτε καλά στα μαθήματα κορμού του Τομέα Υπολογιστικών Μαθηματικών, θα έχετε καλό υπόβαθρο για την αντίστοιχη κατεύθυνση...χωρίς να σημαίνει ότι θα τα πάτε εν τέλει καλά. Το κάθε μάθημα έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο αποτελούν μαθήματα με γεμάτα αμφιθέατρα στην εξεταστική, αιώνιοι φοιτητές δεν μπορούν να τα περάσουν, αν και τα συγγράμματα όπως και οι σημειώσεις είναι αρκετά καλά.
Στο τμήμα μου ισχύει αυτό γιατί οι περισσότεροι φοιτητές όπως κι εγώ δεν πίστευα ο,τι τα οικονομικά θα είχαν τόσα μαθηματικά σαν επιστήμη,με την διαφορά οτι τα βρήκα γοητευτικά εν τέλει.

Επίσης 2 ερωτήσεις,με ενδιαφέρει και η μαθηματική φυσική και η θεωρία παιγνίων,αυτά τα αντικείμενα αντιστοιχούν σε 2 διαφορετικές κατευθύνσεις,οπότε σκεφτόμουν για την γενική κατεύθυνση αν και είναι νωρίς ακόμα,πως σου φαίνεται σαν ιδέα?

Επίσης υπάρχουν αλυσίδες?Δηλαδή αν δεν περάσεις ένα μάθημα,δεν μπορείς να προχωρήσεις σε επόμενο?Οχι από άποψη γνώσεων από άποψη διάρθρωσής του προπτυχιακού προγράμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Επίσης 2 ερωτήσεις,με ενδιαφέρει και η μαθηματική φυσική και η θεωρία παιγνίων,αυτά τα αντικείμενα αντιστοιχούν σε 2 διαφορετικές κατευθύνσεις,οπότε σκεφτόμουν για την γενική κατεύθυνση αν και είναι νωρίς ακόμα,πως σου φαίνεται σαν ιδέα?Επίσης υπάρχουν αλυσίδες?Δηλαδή αν δεν περάσεις ένα μάθημα,δεν μπορείς να προχωρήσεις σε επόμενο?Οχι από άποψη γνώσεων από άποψη διάρθρωσής του προπτυχιακού προγράμματος.

Νομίζω δεν υπάρχουν αλυσίδες. Να προσέχεις ότι πολλά μαθήματα διαφορετικών κατευθύνσεων συμπίπτουν στην ώρα διδασκαλίας ή στην ώρα εξέτασης. Το κάνουν αυτό ώστε να μην επιλέξεις 2 κατευθύνσεις. Νομίζω ότι μπορείς στα επιλογής να πάρεις μαθήματα της αρεσκείας σου, από κάθε Τομέα και φυσικά να μην έχεις το πρόβλημα που ανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemis1996

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα για τη φαρμακευτικη πατρας! αχ μακαρι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ μπορεί χημικό Πάτρας. Γενικά σαν πόλη είναι ωραία? Θα περάσουμε καλά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ μπορεί χημικό Πάτρας. Γενικά σαν πόλη είναι ωραία? Θα περάσουμε καλά?
το ωραιο ειναι σχετικο:worry: πχ σε καποιουσ αρεσει η α8ηνα εγω την βρισκω σα ζουγκλα :)
κατ'εμε μια χαρα πολη ειναι η πατρα:) το να περασεισ καλα δεν εχει να κανει με τον τοπο αμα υπαρχει καλη παρεα παντα περνασ καλα οπου κ να σαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gewrgia24221242

Νεοφερμένος

Η gewrgia24221242 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
μαλλον παιδαγωγικο πατρας μακαριιιι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Παιδιά δεν πάτε για διακοπές. Για σπουδές πάτε. Υπονοείται ότι θα περάσετε καλά, απλά δεν πρέπει να είναι αυτό σε πρώτη σκέψη. Οι σπουδές να σας απασχολούν και αν θα μπορείτε να περνάτε τα μαθήματα γιατί πλέον έχουν ζορίσει λιγάκι με στόχο πιθανόν να διώξουν φοιτητές. Το Πανεπιστήμιο δεν είναι λύκειο. Δεν σημαίνει ότι όποιος μπαίνει παίρνει και πτυχίο κάποια στιγμή. Ένας στους δέκα φοιτητές, στη χώρα μας, κατορθώνει και τελειώνει Πανεπιστήμιο. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Παιδιά δεν πάτε για διακοπές. Για σπουδές πάτε. Υπονοείται ότι θα περάσετε καλά, απλά δεν πρέπει να είναι αυτό σε πρώτη σκέψη. Οι σπουδές να σας απασχολούν και αν θα μπορείτε να περνάτε τα μαθήματα γιατί πλέον έχουν ζορίσει λιγάκι με στόχο πιθανόν να διώξουν φοιτητές. Το Πανεπιστήμιο δεν είναι λύκειο. Δεν σημαίνει ότι όποιος μπαίνει παίρνει και πτυχίο κάποια στιγμή. Ένας στους δέκα φοιτητές, στη χώρα μας, κατορθώνει και τελειώνει Πανεπιστήμιο. Καλή τύχη!

To τελευταιο δεν το πιστευω. Κουτσα στραβά όλοι παίρνουν το πτυχίο. Μπορει να φτάσουν στο 10ο έτος και να το πάρουν με 5.5 μ.ο αλλά θα το πάρουν. Αντέ να ισχύει, σε μικρότερο βάθμο ,σε κανα μαθηματικο-φυσικό αυτο που λες, γιατί έκει πιστευω μπαίνουν πολλά μη συνειδοτοποιημένα άτομα και αν δεν είσαι συνειδητοποιημένος αυτές τις σχολές δεν τις βγάζεις. Απο τώρα και στο εξής που θα ισχύει το ν+2 να δούμε τι θα γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top