Πρωτοετείς στην Πάτρα

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Αντε να δουμε ποσοι πρωτοετεις ειμαστε εδω μεσα.. πειτε αποριες!
Προσωπικα εχω πολλεεες..
Ας ελπισουμε να βοηθησουν κι οι παλιοι λιγο..
Λοιπον
-->Ψαχνω για σπιτι. Καμια καλη περιοχη? (φθηνη και με καλη συγκοινωνια)
-->Ειναι κανενας απο σας που εχει παρει μετεγγραφη για Πατρα ή καποιος που να γνωριζει σχετικα με το θεμα? Δεν εχω ιδεα τι γινετε με τα βιβλια και τις σημειωσεις :worry:
-->Περασα Διοιηκηση Επιχειρησεων (αει). Συμφοιτητης/τρια υπαρχει εδω?
-->Ποιος σκοπευει να μεινει στην εστια? Η μενει ηδη?
Αυτααα για αρχη..
Εχω κ αλλες αποριες βεβαια..:P:upside:
Αλλα αν μου λυσει καποιος αυτες προς το παρον θα του ειμαι ευγνωμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
και εγω πρωτοετης στη πατρα...περασα χημικων μκηχανικων.μια απο τα ιδια τρεχαματα για σπιτι και δεν ξερω τιποτα απο πατρα,εχω παει μερικες φορες αλλα πρακτικα δεν εχω ιδεα.για σπιτι σκεφτομαι στο κεντο η αγια σοφια οπου βρω...καμια αλλη καλη περιοχη;;; δηλαδη να εχει συγκοινωνια(να μη περιμενουμε 10 χρονια η να μη σταματανε να μας παρουν) και φοιτητοκοσμο.καλη ακαδημαικη χρονια παιδια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Για να δουμε :

1) Για σπίτι προσωπικά προτιμώ Ανθούπολη-Σιχαινά και Ριο. Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα ταξί για βράδυ προτείνω Ριο.( όχι μέσα κατά Αγιο Γεώργιο μεριά ). Καλή συγκοινωνία στην πάτρα ε; ΧΑ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟ ! Μικρός είσαι ακόμα θα μάθεις
2)Μετεγγραφές πλέον επιτρέπονται μόνο σε οικογένειες με 3 παιδια 2 εκ των οποίων σπουδάζουν, και μετεγγραφή απο την πόλη που πέρασε το ένα σε υτή που φοιτεί το άλλο. Αυτά.
3) Ιδέα δεν έχω :P
4)Αν έχεις επιλογή να μη μείνεις καλύτερα να μη μείνεις. Δεν ξέρω πολύ βαβούρα προσωπικά. Όσα παιδια μένουν πάντως μια χαρά χαρακτήρες είναι και μην ακούς χαζομάρες του τύπου έκτροπα. Ε νέοι άνθρωποι, μοναστήρι περιμένεις να είναι;

Υπάρχουν βέβαια ανάλογα θέματα συζήτησης στο forum ειδικά για το σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
και εγω πρωτοετης στη πατρα...περασα χημικων μκηχανικων.μια απο τα ιδια τρεχαματα για σπιτι και δεν ξερω τιποτα απο πατρα,εχω παει μερικες φορες αλλα πρακτικα δεν εχω ιδεα.για σπιτι σκεφτομαι στο κεντο η αγια σοφια οπου βρω...καμια αλλη καλη περιοχη;;; δηλαδη να εχει συγκοινωνια(να μη περιμενουμε 10 χρονια η να μη σταματανε να μας παρουν) και φοιτητοκοσμο.καλη ακαδημαικη χρονια παιδια!!!

Μια απ'τα ιδια..
Τις ιδιες περιοχες ειχα και γω στο μυαλο μου... Θα παω μια απ'αυτες τις μερες και θα σου πω..
Φοιτητοκοσμο στην Πατρα εχει παντου :P
Η συγκοινωνια πρεπει να ειναι οντως ενα μεγαλο προβλημα. Ολοι λενε οτι ειναι χαλια.
Τhanksss.. Επισης!! :beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Για να δουμε :

1) Για σπίτι προσωπικά προτιμώ Ανθούπολη-Σιχαινά και Ριο. Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα ταξί για βράδυ προτείνω Ριο.( όχι μέσα κατά Αγιο Γεώργιο μεριά ). Καλή συγκοινωνία στην πάτρα ε; ΧΑ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟ ! Μικρός είσαι ακόμα θα μάθεις
2)Μετεγγραφές πλέον επιτρέπονται μόνο σε οικογένειες με 3 παιδια 2 εκ των οποίων σπουδάζουν, και μετεγγραφή απο την πόλη που πέρασε το ένα σε υτή που φοιτεί το άλλο. Αυτά.
3) Ιδέα δεν έχω :P
4)Αν έχεις επιλογή να μη μείνεις καλύτερα να μη μείνεις. Δεν ξέρω πολύ βαβούρα προσωπικά. Όσα παιδια μένουν πάντως μια χαρά χαρακτήρες είναι και μην ακούς χαζομάρες του τύπου έκτροπα. Ε νέοι άνθρωποι, μοναστήρι περιμένεις να είναι;

Υπάρχουν βέβαια ανάλογα θέματα συζήτησης στο forum ειδικά για το σπίτι.
Εγω λογο της μετεγγραφης δεν μπορω να μεινω στην εστια απ'την αρχη. Αν ομως μου δωσουν αργοτερα (κατα τον Δεκεμβρη υπολογιζω) θα μεινω!! Ειναι πολλα τα λεφτα που γλιτωνω.. οποτε δεν εχω κ πολλες επιλογες. :/:
Το σπιτι το χρειαζομαι μονο για 3-4 μηνες.. (ελπιζω)
Το γεγονος οτι τους πρωτους μηνες δεν θα εχω βιβλια ειναι μεγαλο προβλημα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nrgetic

Νεοφερμένος

Ο nrgetic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά εγώ νοίκιασα ένα σπίτι πριν από λίγες μέρες στην Πάτρα και από ότι ακούω έκανα την χειρότερη επιλογή περιοχής... Το σπίτι είναι πάνω στην οδό Κιλκίς, πολύ κοντά στην Κορίνθου (περιοχή Αγ. Σοφίας) και το επέλεξα πρώτον για να είμαι κέντρο-απόκεντρο και δεύτερον για να αποφύγω την κίνηση του κέντρου και να φτάνω πιο εύκολα στο πανεπιστήμιο. Όμως πρόσφατα άκουσα τα εξής:
Πρώτον ότι στην Κιλκίς έχει κάθε εβδομάδα λαική, δεύτερον ότι είναι πολύ δύσκολο να πάρω λεωφορείο από την στάση κοντά στην Κιλκίς, επειδή τις περισσότερες φορές όλα τα λεωφορεία που περνούν είναι γεμάτα (άρα πρέπει να περπατάω μέχρι το κέντρο που βρίσκονται οι πρώτες στάσεις) και τρίτον ότι η περιοχή είναι πολύ μακριά από τα φοιτητοστέκια... Μπορέι να μου πει κάποιος που ξέρει από Πάτρα αν τα παραπάνω όντως ισχύουν;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Παιδιά εγώ νοίκιασα ένα σπίτι πριν από λίγες μέρες στην Πάτρα και από ότι ακούω έκανα την χειρότερη επιλογή περιοχής... Το σπίτι είναι πάνω στην οδό Κιλκίς, πολύ κοντά στην Κορίνθου (περιοχή Αγ. Σοφίας) και το επέλεξα πρώτον για να είμαι κέντρο-απόκεντρο και δεύτερον για να αποφύγω την κίνηση του κέντρου και να φτάνω πιο εύκολα στο πανεπιστήμιο. Όμως πρόσφατα άκουσα τα εξής:
Πρώτον ότι στην Κιλκίς έχει κάθε εβδομάδα λαική, δεύτερον ότι είναι πολύ δύσκολο να πάρω λεωφορείο από την στάση κοντά στην Κιλκίς, επειδή τις περισσότερες φορές όλα τα λεωφορεία που περνούν είναι γεμάτα (άρα πρέπει να περπατάω μέχρι το κέντρο που βρίσκονται οι πρώτες στάσεις) και τρίτον ότι η περιοχή είναι πολύ μακριά από τα φοιτητοστέκια... Μπορέι να μου πει κάποιος που ξέρει από Πάτρα αν τα παραπάνω όντως ισχύουν;;;
Απο Πατρα δεν εχω ιδεα, αλλα θα προσπαθησω να βοηθησω.
Απ'οτι εχω διαβασει (κυριως εδω στο ischool) η Αγ.Σοφια ειναι πολυ καλη περιοχη, ειδικα για φοιτητες.
Η συγκοινωνια ειναι προβλημα ετσι κ αλλιως, οποτε δεν φταιει η περιοχη.
Αν η αποσταση απο το κεντρο δεν ειναι πολυ μεγαλη, καλο θα σου κανει λιγο περπατηματακι. :P
Τωρα για τη λαικη, τι να πω? :hmm:Απο τιποτα καλα ειναι και 1 φορα την εβδομαδα.

Αν παντως δεν εχεις δωσει νοικι προκαταβολικα, προλαβαινεις ν'αλλαξεις..:p
Οπως και να 'χει καλυτερα ρωτα καποιον που ξερει. Εγω μονο υποθεσεις κανω! Λιγες φορες εχω παει Πατρα..
Σε ποια σχολη περασες? (ασχετο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azwtoo

Νεοφερμένος

Η azwtoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αντε να δουμε ποσοι πρωτοετεις ειμαστε εδω μεσα.. πειτε αποριες!
Προσωπικα εχω πολλεεες..
Ας ελπισουμε να βοηθησουν κι οι παλιοι λιγο..
Λοιπον
-->Ψαχνω για σπιτι. Καμια καλη περιοχη? (φθηνη και με καλη συγκοινωνια)
-->Ειναι κανενας απο σας που εχει παρει μετεγγραφη για Πατρα ή καποιος που να γνωριζει σχετικα με το θεμα? Δεν εχω ιδεα τι γινετε με τα βιβλια και τις σημειωσεις :worry:
-->Περασα Διοιηκηση Επιχειρησεων (αει). Συμφοιτητης/τρια υπαρχει εδω?
-->Ποιος σκοπευει να μεινει στην εστια? Η μενει ηδη?
Αυτααα για αρχη..
Εχω κ αλλες αποριες βεβαια..:P:upside:
Αλλα αν μου λυσει καποιος αυτες προς το παρον θα του ειμαι ευγνωμων.

λοιπον εχω εναν ξαδερφο που μενει στις εστιες και κληρωθηκε να παει στις καινουργιες απο οτι ξερω ειναι τελεια καμια σχεση με τις παλιες.βεβαια θελει λιγο τυχη να μπεις στις καινουργιες.εγω εμεινα περσυ λιγο στις νεες του εμπ και καταενθουσιαστηκα.δεν πληρωνεις τιποτα και εισαι με φοιτητοκοσμο.ενα τετοιο δωματιο οπως στις κανουργιες εξω θα νοικιαζοτα σαν στουντιο με 300 ευρω σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Παιδιά εγώ νοίκιασα ένα σπίτι πριν από λίγες μέρες στην Πάτρα και από ότι ακούω έκανα την χειρότερη επιλογή περιοχής... Το σπίτι είναι πάνω στην οδό Κιλκίς, πολύ κοντά στην Κορίνθου (περιοχή Αγ. Σοφίας) και το επέλεξα πρώτον για να είμαι κέντρο-απόκεντρο και δεύτερον για να αποφύγω την κίνηση του κέντρου και να φτάνω πιο εύκολα στο πανεπιστήμιο. Όμως πρόσφατα άκουσα τα εξής:
Πρώτον ότι στην Κιλκίς έχει κάθε εβδομάδα λαική, δεύτερον ότι είναι πολύ δύσκολο να πάρω λεωφορείο από την στάση κοντά στην Κιλκίς, επειδή τις περισσότερες φορές όλα τα λεωφορεία που περνούν είναι γεμάτα (άρα πρέπει να περπατάω μέχρι το κέντρο που βρίσκονται οι πρώτες στάσεις) και τρίτον ότι η περιοχή είναι πολύ μακριά από τα φοιτητοστέκια... Μπορέι να μου πει κάποιος που ξέρει από Πάτρα αν τα παραπάνω όντως ισχύουν;;;

όλα ισχύουν αλλά η επιλογή σου είναι καλή γιατί πήρες καλύτερο σπίτι(του κέντρου είναι σχεδόν όλα παλιά), θα έχεις ησυχία, η λαϊκή δεν είναι πρόβλημα... Το μόνο κακό είναι αυτό με το λεωφορείο αλλά αν δεν έχεις στριμωχτεί σαν σαρδέλα στο 6 και δεν σ έχει προσπεράσει 2-3 φορές αφού είναι γεμάτο δεν έχεις ζήσει φοιτητική ζωή στην Πάτρα:P Και κάτι που ήθελα να πω εδώ και καιρό. Υπάρχει πλέον και ο ΟΣΕ για μετακίνηση Πάτρα-Ρίο και αντίστροφα. Έχει δρομολόγιο ανα μία ώρα(είναι πάντα στην ώρα του), έχει στάση κάτω από την Αγίου Νικολάου αλλά το κακό είναι πως δεν έχει ενδιάμεσες στάσεις. Το εισητήριο κοστίζει 1ε το φοιτητικό και η μηνιαία κάρτα μόλις 10ε. Εάν δουν και μαζεύονται πολλοί φοιτητές λένε ότι θα βάλουν και ενδιάμεσες στάσεις δηλ και Αγία Σοφία. Οπότε στηρίζουμε το τρένο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
ασ 3ε8αψω αυτο το 8εμα :P
για να δουμε φετοσ ποσοι πρωτοετεισ 8α ΄μαστε στην πατρα :P
εγω μα8ηματικο με βλεπω κ 8α παω σε 2-3 βδομαδεσ για σπιτι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasiliskot

Νεοφερμένος

Ο vasiliskot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
και γω μαλλον η φαρμακευτικη ή μηχανολγων και αεροναυπηγων μηχανικων Πατρα! Παντως σιγουρα πατρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
και γω μαλλον η φαρμακευτικη ή μηχανολγων και αεροναυπηγων μηχανικων Πατρα! Παντως σιγουρα πατρα!
ωραια ετσι να μαζευομαστε σιγα σιγα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasiliskot

Νεοφερμένος

Ο vasiliskot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ναι Ναιιι!!! Αντε να γραψουν κι αλλοι σ αυτο το θεμα!! :D

Nai nai! Ante να γραψουν κι αλλοι εδω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glykeria_

Νεοφερμένος

Η glykeria_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδια σε οτι μπορω να σας βοηθησω, απο Πατρα ειμαι και εκει θα περασω 99% :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasiliskot

Νεοφερμένος

Ο vasiliskot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδια σε οτι μπορω να σας βοηθησω, απο Πατρα ειμαι και εκει θα περασω 99% :D

Εγω προς το παρων τπτ! Εχω αδερφο που σπουδαζει πατρα.. Ευχαριστωω παντων!!! Τι θα περασεις πιθανοτερα νομιζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Παιδια σε οτι μπορω να σας βοηθησω, απο Πατρα ειμαι και εκει θα περασω 99% :D
οκ οτι απορια εχουμε 8α ρωτησουμε :clapup: αν και εγω εχω κ την αδελφη μ που σπουδαζε πατρα :P
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Και γω αδερφο που σπουδαζει Πατρα κ ηδη εχω μαθει να κινουμαι και μονη στη πολη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Και γω αδερφο που σπουδαζει Πατρα κ ηδη εχω μαθει να κινουμαι και μονη στη πολη :P
εγω εχω παει ελαχιστεσ φορεσ για να δω την αδελφη μου δεν εχω μα8ει να κινουμαι ακομα μονη :( πρεπει να παμε κ για σπιτι εμεισ :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
εγω εχω παει ελαχιστεσ φορεσ για να δω την αδελφη μου δεν εχω μα8ει να κινουμαι ακομα μονη :( πρεπει να παμε κ για σπιτι εμεισ :clapup:

Και εμεις θα παμε να βρουμε μεγαλυτερο σπιτι σε 2 βδομαδες περιπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Και εμεις θα παμε να βρουμε μεγαλυτερο σπιτι σε 2 βδομαδες περιπου
κ εμεισ :P ακομα ομωσ ψαχνουμε περιοχη γιατι η αδελφη μ 8ελει κοντα στην αγια σοφια π εχει φοιτητοκοσμο εγω προτιμω κεντρο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top