Προοπτικές για τους νέους χωρίς προσόντα στην Ελλάδα της κρίσης

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Κατά την γνώμη σας τί θα μπορούσε να κάνει ένας 25 χρόνος χωρίς ιδιαίτερα προσόντα στην Ελλάδα της κρίσης;:hmm:

Από τον τρόπο που μιλάς δεν θεωρώ ότι δεν έχεις ιδιαίτερα προσόντα, είμαι σίγουρος ότι από την στιγμή που τελείωσες το λύκειο μέχρι και σήμερα έχεις κάνει κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ναι,ερασιτεχνικά θέατρο και μια προσπάθεια να πάρω το lower.

Επίσης είμαι φοιτητής νομικής με ειδική εισαγωγή όμως και περασμένα μόλις 10 μαθήματα και αβέβαιο μέλλον σύμφωνα με όσα λέγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ναι,ερασιτεχνικά θέατρο και μια προσπάθεια να πάρω το lower.

Επίσης είμαι φοιτητής νομικής με ειδική εισαγωγή όμως και περασμένα μόλις 10 μαθήματα και αβέβαιο μέλλον σύμφωνα με όσα λέγονται.

Το lower δεν είναι δύσκολο να το πάρεις κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό

Για το θέατρο ωραίο σαν χόμπι αλλά μέχρι εκεί τουλάχιστον για μένα

Για την Νομική και εδώ είναι στο χέρι σου..Για μένα μην κοιτάς το ''μέλλον της σχολής'' αλλά να κοιτάξεις να την τελειώσεις. Θα έχεις πολλές διεξόδους και με λίγη εξυπνάδα (που την έχεις) θα καταφέρεις πολλά και δεν εννοώ τα χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Είπα: 1) Πως είμαι ειδική εισαγωγή (υπεράνω 3%) και 2) Πως χρωστάω τα μαλλιοκέφαλα μου και αυτοί μάλλον θα μας διαγράψουν τους ''αιώνιους''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Είπα: 1) Πως είμαι ειδική εισαγωγή
Και τι σημαίνει αυτό ? δεν μπορείς να διαβάσεις ?
και 2) Πως χρωστάω τα μαλλιοκέφαλα μου και αυτοί μάλλον θα μας διαγράψουν τους ''αιώνιους''.
Κάνε εσύ την προσπάθεια κάτι που έπρεπε να είχες ξεκινήσει ήδη και άσε τις διαγραφές, τουλάχιστον σε αυτούς που προσπαθούν που εγγράφονται κανονικά και που συμμετέχουν ενεργά θα υπάρξει άλλη ρύθμιση έτσι φαντάζομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τώρα όσον αφορά την έλλειψη προυπηρεσίας,ε πες και κανα ψεματάκι,στην Ελλάδα ζεις!Δλδ αν πεις πως ένα καλοκαίρι βοηθούσες στο μαγαζί με ρούχα του θείου σου (δίπλωνες πουκάμισα ξέρω γω κάτι) αυτοί πώς θα το καταλάβουν ότι λες ψέματα?

Τι ρούχα δίπλωνες;
Πόσες ώρες τη μέρα;
Γιατί χρειάζονταν τόσα ρούχα δίπλωμα στο μαγαζί του θείου σου;
Τι άλλο έκανες εκτός από δίπλωμα ρούχων;
Γιατί έμεινες τόσο καιρό σε αυτή τη δουλειά;
Πώς και δεν σου ανέθεσε ο θείος σου κάποιο πιο υπεύθυνο πόστο;

Μια κουβέντα είναι να πεις ψέματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως έχω σπουδές παρατημένες.

Γενικά έχω και λόγους υγείας στην πλάτη(πράγμα που ίσως έπρεπε να αναφέρω) και γίνεται μεγάλο μπέρδεμα.

Τέλος πάντων μια άκρη και έναν προσανατολισμό έχω πάρει,βοήθεια πήρα και ευχαριστώ άπαντες.
Εγω για αυτο τα ανεφερα αν και με μια δοση χιουμορ ολα τα παραπανω,κανεις δεν το καταλαβε,και η αλλη η Λενω πως την λενε ειρωνευτηκε ,γιατι ειχα διαβασει παλια που ειχες γραψει για την υγεια σου,και μαλιστα ελεγες για 5%,απο τι βλεπω λες οτι εισαι στη νομικη ,γιατι δεν προσπαθεις να την τελειωσεις?Ελεγες οτι ειχες περασει στο ΕΑΠ σε ενα τμημα πολιτισμου κατι τετοιο πως γινεται να εισαι σε 2 τμηματα παραλληλα?να σκεφτεις το ενδεχομενο μα συνεχισεις τις σπουδες σου.Οσο για εξωτερικο μονο Αγγλια που παιρνεις φοιτητικο δανειο για οτι εξοδα εχεις και σου λεει οτι μονο οταν βρεις δουλεια που θα εχεις καθαρα εσοδα ανω των 25000 ευρω το χρονο θα αρχισεις να το ξεπληρωνεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Σκεφτόμουν το ΕΑΠ ναι,με την προοπτική αδυναμίας να τελειώσει εκεί που είμαι τώρα ή να με διαγράψουν ή παράλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Διαβαζω αυτα που λετε για μαραγκους, ηλεκτρολόγους υδραυλικούς κλπ. και απορώ αν είμαι η μόνη που ξέρει πολλές οικογένειες που δεν εχουν την δυνατοτήτα πλεον με την όποια κατασταση εχει διαμορφωθεί να χαλάσουν λεφτά έστω και σε αυτές "τις βασικές αναγκες".
Επιπλεον σκεφτομαι και μια ξαδερφη μου που ειναι στα 25 ζει σε μια μικρη πολη με την οικογενεια της, εχει παρει καποιο πτυχιο και κατεληξε να δουλευει σε ενα σουπερ μαρκετ με μισθο 500 ευρω περιπου και απειρες ωρες την ημερα και τρομερη εκμετάλλευση που αναγκαστηκε να φυγει και απο εκει και ειναι τωρα 2 μηνες χωρις να μπορει να βρει καπου αλλου δουλεια. (ναι προφανως και ψαχνει τα παντα).
Επισης εχω και μια αλλη γνωστη (λιγο μεγαλυτερης ηλικιας) την οποια πήρε η ΔΕΗ με συμβαση για ενα 8μηνο στην Αθήνα, και έφυγε απο την Σπάρτη που έμενε μόνιμα για να παει εκει με την προοτπικη οτι θα λεει πως δουλευει και κάνει κάτι παρά να κάθεται ενω στην ουσια τα 550κατι ευρω που παίρνει, κατι παραπαπάνω απο τα μισά πηγαίνουν στο νοίκι. Επιπλεον τωρα που τελειωνει το 8μηνο της θα γυρισει πισω στη Σπάρτη δίχως προφανώς να έχει να κάνει κάτι.

Ο μπαμπάς μου έμεινε άνεργος στα 48 του. Δούλευε από τα 13. Α ναι και δεν θα πάρει ποτέ σύνταξη οπως το κόβει.
Απλά απορώ με την τόση αισιοδοξία σε αυτό το νήμα. Εσείς δεν έχετε τέτοια παραδείγματα στη ζωή σας?



bump
να το διαβάσει και κανένας ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οπως θα ματώσουμε εμείς μετά το τέλος των σπουδών μας για να αποκατασταθούμε έτσι θα ματώσει και ένας άνθρωπος χωρίς πτυχίο για να επιβιώσει. Και μην αρχίσετε τα "χαμένη υπόθεση", " οικονομική κρίση", "ένα δράμα ζούμε", "ψωροκώσταινα" και τα σχετικά γιατί τότε ή θα κλείσουμε ένα ομαδικό εισιτήριο για του διαόλου τη μάνα ή θα δέσουμε μια κοτρώνα στο λαιμό μας και θα γίνουμε τροφή για τα ψάρια.
Επαναλαμβάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
...επαναλαμβάνομαι, εννοείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οχι, όχι. Πολύ σωστά το έγραψα. Επαναλαμβάνω για να το δουν όσοι δεν το είδαν. Ας μην παίρνουμε πάντα τη χειρότερη περίπτωση.΄Ανεργος πατέρας, άνεργη μητέρα, χωρίς συγγενείς που μπορούν κάπως να τους στηρίξουν μέχρι να δουν τι θα κάνουν, χωρίς σπίτι δικό τους οπότε επίκειται και η έξωση, χωρίς ένα μικρό κομπόδεμα στην άκρη, χωρίς κάποιο πρόσθετο εισόδημα (ή από αγροτικά προιόντα ή από κάποιο σπίτι που νοικιάζουν). Σίγουρα υπάρχουν τραγικά παραδείγματα αλλά δεν αφορούν το σύνολο των Ελλήνων. Και δεν μιλάω για την ανώτερη οικονομικά τάξη. Μιλάω για τη μεσαία τάξη που μπορεί να μειώθηκαν τα εισοδήματά της αλλά μπορεί ακόμα να ζει καλύπτοντας τις βασικές της ανάγκες και να στηρίζει τα παιδιά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Μιλάω για τη μεσαία τάξη που μπορεί να μειώθηκαν τα εισοδήματά της αλλά μπορεί ακόμα να ζει καλύπτοντας τις βασικές της ανάγκες και να στηρίζει τα παιδιά της.



...για πόσο ακόμα πιστεύεις ότι θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα σε αυτή την υποκατηγορία μέσα στην μεσαία τάξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω ότι όσοι κατάφεραν να επιβιώσουν από αυτό το τσουνάμι έστω και με τις όποιες απώλειες, θα συνεχίσουν να τα καταφέρνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Καλά μην είσαι τόσο σίγουρη,αν συνεχίσουν έτσι τα πράγματα η μεσαία τάξη θα εξαφανιστεί,πλούσια και φτωχοί είναι το μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πρακτορείο προ-πο, λαχείων κτλ - βιβλιοπώλης - μαγαζί εκτυπώσεων, πλαστικοποιήσεων, σφραγίδων - αρτοποιός - μάγειρας - ζαχαροπλάστης - αγρότης - μελισσοκόμος - ναυτικός - ταξιτζής - καφετζής - κτηματομεσίτης - κηπουρός - ανθοπώλης - μανάβης - κρεοπώλης - ιχθυοπώλης - petshop - πωλητής - κλειδαράς - τσαγκάρης - στεγνοκαθαριστής - κορνιζοποιός - κομμωτής - ιερέας. Αν δεν σας αρέσει τίποτα, προτείνετε κάτι άλλο εσείς.΄Οπως θα ματώσουμε εμείς μετά το τέλος των σπουδών μας για να αποκατασταθούμε έτσι θα ματώσει και ένας άνθρωπος χωρίς πτυχίο για να επιβιώσει. Και μην αρχίσετε τα "χαμένη υπόθεση", " οικονομική κρίση", "ένα δράμα ζούμε", "ψωροκώσταινα" και τα σχετικά γιατί τότε ή θα κλείσουμε ένα ομαδικό εισιτήριο για του διαόλου τη μάνα ή θα δέσουμε μια κοτρώνα στο λαιμό μας και θα γίνουμε τροφή για τα ψάρια.

Συγγνώμη αν θιχτείς από το υφάκι μου, αλλά είναι λίγο ''αστεία'' όσα λες εδώ.
Νομίζεις ότι έχεις όλες αυτές τις επιλογές όπως βγεις στην εύρεση εργασίας;
Ντάξει απαισιόδοξοι να μην είμαστε, αλλά να μην χαϊδεύουμε και αυτάκια.

Πρακτορείο προ-πο, λαχείων κτλ - βιβλιοπώλης - μαγαζί εκτυπώσεων, πλαστικοποιήσεων, σφραγίδων
Τα μαγαζιά αυτά συνήθως ανήκουν σε 1 ιδιοκτήτη που δεν έχει άλλη ασχολία, έχει παιδιά, ανήψια κτλ οπότε δε θα ζητήσει από τους τρίτους.

αρτοποιός - μάγειρας - ζαχαροπλάστης - αγρότης - μελισσοκόμος
Δε θα σε πάρει κανείς αν δεν έχεις κάνει κάποια αντίστοιχη σχολή, ή δεν έχεις ανάλογη προϋπηρεσία.

ανθοπώλης - μανάβης - κρεοπώλης - ιχθυοπώλης - petshop - πωλητής - κλειδαράς - τσαγκάρης - στεγνοκαθαριστής - κορνιζοποιός - κομμωτής - ιερέας
ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ.

Όταν είσαι σε ένα κράτος με 50% ανεργία ο εκάστοτε εργοδότης μπορεί να διαλέξει ανάμεσα σε σένα που δεν έχεις ξανακάνει τη δουλειά και σε έναν που έχει εμπειρία. Θα διαλέξει εσένα νομίζεις, για να χάσει χρόνο από τη ζωή του να σου μάθει;
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.

Από τα 18 μου έψαχνα δουλειά, μόλις απόφοιτησα από το λύκειο. Έχω πάει σε άπειρες συνεντεύξεις από φούρνους, καταστήματα ρούχων, αναψυκτήρια, τηλεφωνήτρια κτλ κτλ κτλ με μηδέν προυπηρεσία, δεν είχα ίχνος προσόντων. Μέχρι τα 21 μου δεν είχα βρει τίποτα της προκοπής (αν εξαιρέσεις βέβαια ότι 2 χρόνια δεν έψαχνα τακτικά λόγω σχολής και κάποια πρακτική που έτυχε να κάνω) και είχα και την άνεση να απορρίπτω κατηγορίες δουλειών οκ.
Οι δουλειές όλες θέλανε να' χεις πείρα, δε πα να είσαι και 10 ετών, όταν βγεις εκεί έξω είσαι γυμνός.
Στη πρώτη και μόνη δουλειά που με δέχτηκαν και είπα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, η κατάσταση ήταν γτπ. 10ώρο το λιγότερο μέχρι και 15ωρα, τα λεφτά λίγα, ο εργοδότης σκατόψυχος και πέρασα 4 μήνες από τη ζωή μου μες στα νεύρα, μέσα στο κλάμα, στην απελπησία, για πρώτη φορά στη ζωή μου κατάλαβα τι θα πει εκμετάλλευση.

Τώρα ξαναψάχνω, με σχεδόν 0 πάλι πείρα στο οτιδήποτε, στο τομέα μου δεν έχει ψωμί στην ελλάδα, και μου λες ότι θα βρεθεί κάτι;
Anyway.
Εγώ το μόνο που προτείνω είναι να βγάλεις μια κάρτα ανέργιας και να μιλήσεις με έναν σύμβουλο εργασίας, να του πεις τι έχεις κάνει, τι μπορείς να κάνεις και να βρείτε ΑΝ βρείτε κάποια λύση. Υπάρχουν και διάφορα σεμινάρια/προγράμματα που γίνονται μέσω οαεδ και πληρώνεσαι με πολύ καθυστέρηση, αλλά είναι μια επιλογή. (είναι το τίποτα αυτό το ξέρω, αλλά όλα πρέπει να τα δοκιμάσεις)
Όσον αφορά το βάουτσερ, επειδή το έψαξα, μου φάνηκε λίγο δέσμευση η φάση, μιας και θα φας περίπου 1 χρόνο με μαθήματα και πρακτικές + ότι τα λεφτά τα παίρνεις μετά τον χρόνο, θα μου πεις από το τίποτα, κάτι είναι κι αυτό.

Όσον αφορά άλλες δουλειές για τηλεφωνήτριες/τηλεφωνητές βλέπω στις αγγελίες ό,τι θέλουν, αλλά ξέρω από γνωστούς που πληρώνονται αναλόγως το πόσους θα πείσεις να αγοράσουν το εκάστοτε προιόν.
Από κει και πέρα κάνε και αιτήσεις σε φαστ φουντ τύπου γκούντις ή έβερεστ, αλλά δε νομίζω να παίρνουν πια.
Μη περιμένεις πολυτέλειες γενικά.
Το θέμα επιχείρησης το βλέπω ως λύση και για μένα, αλλά κι αυτό για να γίνει θέλει κεφάλαιο... είτε για φόρους, είτε για λογαριασμούς είτε σε περίπτωση αποτυχίας, να'χεις κάτι στην άκρη.

Προτείνω επίσης να γραφτείς σε κάποια δημόσια σχολή, χωρίς δίδακτρα αν δεν έχεις την άνεση, να επιλέξεις κάτι που σ' αρέσει, να ασχοληθείς με αυτό και μετά βλέπεις. Τουλάχιστον κάνε κάτι να αποκτήσεις προσόντα, στο οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Κοίτα φίλε, αφού ψάχνεις οπωσδήποτε δουλειά υποθέτω ότι πρέπει να ενισχύσεις τα προσόντα σου όσο το δυνατόν φθηνότερα οπότε προφανείς λύσεις τύπου πάρε πτυχιό αγγλικών κλπ δεν νομίζω ότι βοηθάνε. Για εμένα καταρχάς προσπάθησε αν μπορέσεις να μπεις σε μία σχολή μαθητείας του οαεδ(που νομίζω ότι περιλαμβάνει και 6μηνη πρακτική) ή σε κάποιο δημόσιο ιεκ. Επίσης αν ψαχτείς λίγο υπάρχουν πάρα πολλά δωρεάν σεμινάρια(προσπάθησε το site seminaria) ή απλά γκούγκλαρε δωρεάν σεμινάρια. Το ζήτημα είναι να προσπαθήσεις να ενισχύσεις βήμα-βήμα το βιογραφικό σου. Εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν, σε πρώτη φάση ψάξε για οποιαδήποτε δουλεία όσο λίγα και αν πληρώνει, μόνο για επένδυση σε προυπηρεσία που ιδανικά θα μπορέσεις να εξαργυρώσεις αργότερα. Καλή τύχη και όσο κοινότοπο και αν ακουστεί μην απογοητεύεσαι, όλοι στην ίδια θέση είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Δεν με προσλαμβάνεις επειδή δεν έχω εμπειρία αλλά δεν έχω εμπειρία επειδή δεν με προσλαμβάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
To θεμα ειναι οτι και πτυχια να εχεις η αμοιβη που θα παρεις αν βρεις δουλεια, δεν φτανει για αυτονομηση, ουτε εχεις καποια προοπτικη να περιμενεις πχ αυξηση ή 2η δουλεια. Το εξωτερικο ειναι λυση μονο για τα καλα επαγγελματα τυπου γιατρος, μηχανικος. Εδω στην Ελλαδα απο τη νεα γενια ποσους ξερεις που ειναι ανεξαρτητοι απ τους γονεις? Δε μιλαω για τους παλιους. Μολις ''φυγει'' η γενια των γονιων μας εκει να δεις γλεντια...! Και προυπηρεσια να ειχες ειναι τοσοι πολλοι οι νεοι που ψαχνουν για δουλεια που ο εργοδοτης σου δινει μικρη αμοιβη. Για μενα η ελλαδα ειναι η καλυτερη χωρα αυτη τη στιγμη για να ανοιξεις επιχειρηση. Θα προσλαβεις επιστημονικο δυναμικο με το βασικο που σε αλλη χωρα θα σου ζηταγε τα μαλλιοκεφαλα σου. Παντως για φαγαδικα βλεπω να ζητανε και χωρις εμπειρια, αν και εχω παρατηρησει οτι το προσωπικο συνηθως ειναι αλλοδαποι. Για μενα πεσε απανω στη σχολη σου και αν σε διωξουν ξαναδωσε κ με την ειδικη κατηγορια που εισαι εμπα σε μια πιο ευκολη. Οι δικηγοροι με το εξωτερικο εχουνε προβλημα γτ ειναι αλλο το συστημα κ θελει πολυ διαβασμα κ εξετασεις εκει για να παρουν αδεια γι αυτο κ δεν ακουμε τοσο για δικηγορους που πανε εξω αλλα γιατρους κ μηχανικους που δεν αλλαζει κατι στις γνωσεις. Εδω στην περιοχη μου ενα ζαχαροπλαστειο κ ενα τυροπιταδικο τρυπα εχουν ουρες παρολο που υπαρχουν κ αλλα μαγαζια στο ειδος. Εχουν μια καλη σχεση τιμης-ποιοτητας. Επειδη ξερω τα λογιστικα τους βγαζουν καθαρο κερδος 1000 ευρω την ημερα και πριν την κριση βγαζανε 2000 ακομα κ 3000. Ο ιδιοκτητης ειναι αποφοιτος δημοτικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Επειδη ξερω τα λογιστικα τους βγαζουν καθαρο κερδος 1000 ευρω την ημερα και πριν την κριση βγαζανε 2000 ακομα κ 3000. Ο ιδιοκτητης ειναι αποφοιτος δημοτικου.

Όσοι έχουν παλιές επιχειρήσεις, άρα παλιά πελατεία, προφανώς πάνε καλά ακόμα.
Αν εσύ ως νέος επιχειρηματίας κάνεις το ίδιο, δε ξες αν ο κόσμος θα σε προτιμήσει ή όχι. εκτός κι αν είσαι πολύ καλός σ' αυτό που κάνεις και έχεις κ καλό μάρκετινγκ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top