Προοπτικές για τους νέους χωρίς προσόντα στην Ελλάδα της κρίσης

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τίποτα πέρα από το εξωτερικό.
Αν εχεις την οποιαδήποτε ακρη να πας έξω το κάνεις χωρις δεύτερη σκέψη.
Αν παλι εχεις την οικονομικη δυνατότητα σπούδασε.
Απο εκει και πέρα πραγματικά δεν ξερω τι να σου προτίνω. Είτε απο καφετερια σε καφετέρια είτε αν θες κάτι πιο μόνιμο ψαξτο αν κάτι έχει ακόμα ζήτηση και στρέψου προς τα εκεί. Αυτό με τα καράβια ισως ειναι μια λύση. Καπου νομιζα έγραψες για επιχείρηση. Σκέψου οτι όλα ειναι εφημερα, θα ανοιξεις κατι θα δουλεψει ίσως για λιγο καιρο μετα θα ανοιξει καποιος αλλος κατι παρομοιο και η πελατία θα μειωθεί..
Είναι πολλά τα έξοδα μιας επιχείρησης. Διάβαζα ένα άρθρο πριν καιρο οτι στην "Ελλάδα της κρίσης" κάθε μέρα ανοιγουν μονο πολλοι χώροι εστίασης και μαγαζιά με προϊόντα και υπηρεσίες περιποίησης κλπ

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σου προτίνω σε μία χώρα όπου είμαι 19 χρονών σπουδάζω και επειδή έχω κληρονομίσει ένα σπίτι το οποιο δεν ειναι καν σε κατασταση για να μεινει καποιος έχω να πληρώσω ενα x ποσο ΕΝΦΙΑ.
Δηλαδη αν ειναι δυνατον.
Σε ολες τις δουλειες ζητανε προυπηρεσια. Πως στο καλο θα την αποκτησει καποιος οταν την ζητανε ολοι ειναι ενα απο τα μυστηρια του κοσμου.
Αυτά..και προς θεου δεν λεω τίποτα με κακή διάθεση. Απλά μου έκανε εντύπωση η τόση σιγουριά(ίσως άγνοια) για κάποια πράγματα..

plus: σε περίπτωση που δεν βρεις κάτι άλλο στη τελκή στελε καμια αίτηση στα προγράματα Voucher.

Ειναι εξαιρετικη λυση να παει εξωτερικο ανειδικευτος, να τον παρει κανας Ελληναρας μαγαζατορας στη δουλεια, να παιρνει 1,000€ το μηνα και να δινει κοντα 700€ για ενα σπιτι του 1920. Την εκανε την τυχη του

Πραγματικα αν δεν εχετε εμπειρια, μη μιλατε για το εξωτερικο. Δεν εχετε δει σε τι συνθηκες ζουν πολλοι απο τους Ελληνες του εξωτερικου και ποσο καλοπερνανε. Οσοι δεν ειναι πανεπιστημιακης εκπαιδευσης και να εχουν γερη δουλεια (γιατροι, δικηγοροι, στελεχη σε πολυεθνικες κλπ κλπ) και η παραμικρη πορτα να τους δινοταν για να βρουν την ιδια δουλεια στην Ελλαδα ειχαν παρει το πρωτο αεροπλανο. Δεν θα σας περιμενει κανενας να μοιρασει λεφτα στο εξωτερικο.

παναγια μου! μακρυα απο το δανειο μη το σκεφτεις ουτε μιση φορα!

Οσοι ξεκινανε δουλειες περιμενουν να μαζεψουν 10-10 ευρω για να φτασουν σε ενα σεβαστο μπατζετ οπως ξερω γω 30,000. Ρε παιδια σε αλλη πραγματικοτητα ζουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Έχει ρίσκο αυτό να σε πάνε μέσα για χρέη.

Α εκτός και αν είναι μόνο υπάλληλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν θες να εχεις δικια σου επιχειρηση, δεν γινεται να μη ρισκαρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Συμφωνώ,αλλά είναι μεγάλο το ρίσκο,να μην το πούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν διαφωνω για αυτο αν εχεις τη δυνατοτητα να βρεις κεφαλαιο πρεπει να μελετησεις σωστα τις επιλογες σου. Ωστοσο και καλη επιλογη να κανεις, μια επιχειρηση θελει παρα πολλα και δεν πρεπει να την παλεψεις μονος σου χωρις να εχεις εμπειρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την περίπτωση να σπούδαζε κάτι και για σοβαρούς λόγους ή απλά επειδή δεν του άρεσε να σταμάτησε και τώρα να θέλει να κάνει μια διαφορετική στροφή στη ζωή του το σκέφτηκε κανείς? Ο άνθρωπος ρώτησε κάτι συγκεκριμένο και άλλος του λέει να κάνει εθελοντισμό, άλλος να πάρει σκύλο και άλλος να πάει στο εξωτερικό τη στιγμή που στο αρχικό του μήνυμα το έχει αποκλείσει σαν πιθανότητα. ΄Ετσι δεν γίνεται δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ναι δεν διαφωνω οτι θελει κεφαλαιο η επιχειρηση αλλα με ενα συναιτερο ειναι πιο ευκολα τα πραγματα αφου θα ειναι ολα απο κοινου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Την περίπτωση να σπούδαζε κάτι και για σοβαρούς λόγους ή απλά επειδή δεν του άρεσε να σταμάτησε και τώρα να θέλει να κάνει μια διαφορετική στροφή στη ζωή του το σκέφτηκε κανείς? Ο άνθρωπος ρώτησε κάτι συγκεκριμένο και άλλος του λέει να κάνει εθελοντισμό, άλλος να πάρει σκύλο και άλλος να πάει στο εξωτερικό τη στιγμή που στο αρχικό του μήνυμα το έχει αποκλείσει σαν πιθανότητα. ΄Ετσι δεν γίνεται δουλειά.

Σοβαρο θεμα αλλα με εκανες και γελασα :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Την περίπτωση να σπούδαζε κάτι και για σοβαρούς λόγους ή απλά επειδή δεν του άρεσε να σταμάτησε και τώρα να θέλει να κάνει μια διαφορετική στροφή στη ζωή του το σκέφτηκε κανείς? Ο άνθρωπος ρώτησε κάτι συγκεκριμένο και άλλος του λέει να κάνει εθελοντισμό, άλλος να πάρει σκύλο και άλλος να πάει στο εξωτερικό τη στιγμή που στο αρχικό του μήνυμα το έχει αποκλείσει σαν πιθανότητα. ΄Ετσι δεν γίνεται δουλειά.
Η αλήθεια είναι πως έχω σπουδές παρατημένες.

Γενικά έχω και λόγους υγείας στην πλάτη(πράγμα που ίσως έπρεπε να αναφέρω) και γίνεται μεγάλο μπέρδεμα.

Τέλος πάντων μια άκρη και έναν προσανατολισμό έχω πάρει,βοήθεια πήρα και ευχαριστώ άπαντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα τι να πω πια. Δεν ξέρω. Αν διαβάσεις από την αρχή τη σελίδα, θα καταλάβεις τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Αν απευθύνεσαι σε εμένα τα έχω διαβάσει όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παντως παιδια πιπιλατε πολυ την καραμελα του εξωτερικου. Η μεταναστευση θελει αρχιδια ειτε σας αρεσει ειτε οχι. Τωρα απο το σπιτι σας λετε πηγαινε στο εξωτερικο ή μονο στο εξωτερικο βλεπω μελλον, οταν ομως πραγματικα μεταναστευσετε ισως θα καταλαβετε τι εννοω. Και μην ξεχνατε οτι ολα ειναι θεμα χρηματων, αν βγαζεις καλα λεφτα και στην Ελλαδα κανεις μια χαρα ζωη. Δεν ειναι ολα μαυρα και στο Ελλαντα. Ναι εχει αρνητικα αλλα καντε καμια βολτα στην πολη σας να δειτε οτι δεν υπαρχει ολη η δυστυχια που περιγραφετε...

Μα τι να πω πια. Δεν ξέρω. Αν διαβάσεις από την αρχή τη σελίδα, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Γελασα ειδικα με την προταση με το σκυλο :hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Δικιο εχεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι πως έχω σπουδές παρατημένες.

Γενικά έχω και λόγους υγείας στην πλάτη(πράγμα που ίσως έπρεπε να αναφέρω) και γίνεται μεγάλο μπέρδεμα.

Τέλος πάντων μια άκρη και έναν προσανατολισμό έχω πάρει,βοήθεια πήρα και ευχαριστώ άπαντες.

Μην στενοχωριέσαι αγαπητέ. Και μην νομίζεις ότι στο λέω για να σε καθησυχάσω. Πραγματικά πιστεύω πως υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις,να πετύχεις και να γίνεις ευτυχισμένος. Μια αξιοπρεπή ζωή θέλουμε να ζήσουμε, όχι να γίνουμε εκατομμυριούχοι. Μελέτησε με προσοχή και ψυχραιμία τις επιλογές σου και εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ,και αντεύχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν απευθύνεσαι σε εμένα τα έχω διαβάσει όλα...

΄Οχι, στον DarthFederer απευθύνθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ειναι εξαιρετικη λυση να παει εξωτερικο ανειδικευτος, να τον παρει κανας Ελληναρας μαγαζατορας στη δουλεια, να παιρνει 1,000€ το μηνα και να δινει κοντα 700€ για ενα σπιτι του 1920. Την εκανε την τυχη του

Πραγματικα αν δεν εχετε εμπειρια, μη μιλατε για το εξωτερικο. Δεν εχετε δει σε τι συνθηκες ζουν πολλοι απο τους Ελληνες του εξωτερικου και ποσο καλοπερνανε. Οσοι δεν ειναι πανεπιστημιακης εκπαιδευσης και να εχουν γερη δουλεια (γιατροι, δικηγοροι, στελεχη σε πολυεθνικες κλπ κλπ) και η παραμικρη πορτα να τους δινοταν για να βρουν την ιδια δουλεια στην Ελλαδα ειχαν παρει το πρωτο αεροπλανο. Δεν θα σας περιμενει κανενας να μοιρασει λεφτα στο εξωτερικο.


Οσοι ξεκινανε δουλειες περιμενουν να μαζεψουν 10-10 ευρω για να φτασουν σε ενα σεβαστο μπατζετ οπως ξερω γω 30,000. Ρε παιδια σε αλλη πραγματικοτητα ζουμε

Επειδη ξερω παρα μα παρα πολλους γνωστους μου που εχουν φυγει εξω και συνεχιζω καθε μερα να ακουω και για άλλους ασε εμένα να κρίνω αν εχω προσωπικη εμπειρία ή οχι. Επιπλεον ειπα οτι αν εχει ηδη καποια συνδεση με το εξωτερικο να παει χωρις να το σκεφτει οχι να σηκωθει αυριο και να παει οπου να ναι. Και προφανώς έχω δει σε τι συνθηκες ζουν οι περισσοτεροι απο τους μισους Έλληνες στην Ελλάδα οι οποίο και κάθονται σε σπίτια του 2000 και κοιτανε τηλεόραση και δεν κάνουν τίποτα άλλο γιατί δεν μπορούν κλπ κλπ.
Το δανειο δεν ειναι σε καμια καμια καμια καμια περιπτωση λύση μη λεμε ότι να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Επειδη ξερω παρα μα παρα πολλους γνωστους μου που εχουν φυγει εξω και συνεχιζω καθε μερα να ακουω και για άλλους ασε εμένα να κρίνω αν εχω προσωπικη εμπειρία ή οχι. Επιπλεον ειπα οτι αν εχει ηδη καποια συνδεση με το εξωτερικο να παει χωρις να το σκεφτει οχι να σηκωθει αυριο και να παει οπου να ναι. Και προφανώς έχω δει σε τι συνθηκες ζουν οι περισσοτεροι απο τους μισους Έλληνες στην Ελλάδα οι οποίο και κάθονται σε σπίτια του 2000 και κοιτανε τηλεόραση και δεν κάνουν τίποτα άλλο γιατί δεν μπορούν κλπ κλπ.
Το δανειο δεν ειναι σε καμια καμια καμια καμια περιπτωση λύση μη λεμε ότι να ναι.

Για ανειδικευτους δεν ειναι καλη επιλογη το εξωτερικο. Πρωτα απ'ολα μιλαμε αυτοματα για χωρα της ΕΕ, γιατι η μεταναστευση στις ΗΠΑ ειναι παρα πολυ δυσκολη ο,τι μπαρμπα και να εχεις. Εχω δει δεκαδες ελληνικες οικογενειες του εξωτερικου που τα βγαζουν πολυ δυσκολα περα γιατι οι αποδοχες τους ειναι μικρες αναλογικα με το κοστος ζωης. Η ζωη στο εξωτερικο ειναι ακριβη και στις περισσοτερες χωρες θες τουλαχιστον γυρω στο διχιλιαρο για να εχεις αξιοπρεπη διαβιωση, σε καποιες περιοχες ειναι ελαχιστα 2,000 το μηνα. Και δεν ειναι αξιοπρεπης διαβιωση να μενεις σε προπολεμικο σπιτι, να περιμενεις στο χιονι και τους -20 το λεωφορειο και να περιμενεις τις προσφορες του Lidl για να ψωνισεις. Μη τα θεωρεις υπερβολικα, τα εχω δει με τα ματια μου. Ουτε μου τα εχουν μεταφερει, ουτε τα εχω δει σε ντοκιμαντερ.

Οσο για το δανειο σε ξαναρωταω: αν θες να ανοιξεις επιχειρηση πως θα την χρηματοδοτησεις στα αρχικα σταδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Γιατί δεν βγάζεις δίπλωμα για φορτηγό/νταλίκα/ταξί; Αν σου αρέσει να οδηγείς, θα μπορέσεις να κάνεις μια αρχή έτσι. (Λέω εγώ τώρα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδη ξερω παρα μα παρα πολλους γνωστους μου που εχουν φυγει εξω και συνεχιζω καθε μερα να ακουω και για άλλους ασε εμένα να κρίνω αν εχω προσωπικη εμπειρία ή οχι. Επιπλεον ειπα οτι αν εχει ηδη καποια συνδεση με το εξωτερικο να παει χωρις να το σκεφτει οχι να σηκωθει αυριο και να παει οπου να ναι. Και προφανώς έχω δει σε τι συνθηκες ζουν οι περισσοτεροι απο τους μισους Έλληνες στην Ελλάδα οι οποίο και κάθονται σε σπίτια του 2000 και κοιτανε τηλεόραση και δεν κάνουν τίποτα άλλο γιατί δεν μπορούν κλπ κλπ.
Το δανειο δεν ειναι σε καμια καμια καμια καμια περιπτωση λύση μη λεμε ότι να ναι.

Κατά την γνώμη σας τί θα μπορούσε να κάνει ένας 25 χρόνος χωρίς ιδιαίτερα προσόντα στην Ελλάδα της κρίσης;:hmm:

Και δεν θέλω λύσεις όπως να κρεμαστεί,να μεταναστεύσει κτλ...αυτές τις ξέρω.:P

Γιατί δεν βγάζεις δίπλωμα για φορτηγό/νταλίκα/ταξί; Αν σου αρέσει να οδηγείς, θα μπορέσεις να κάνεις μια αρχή έτσι. (Λέω εγώ τώρα...)

Η αλήθεια είναι πως έχω σπουδές παρατημένες.

Γενικά έχω και λόγους υγείας στην πλάτη(πράγμα που ίσως έπρεπε να αναφέρω) και γίνεται μεγάλο μπέρδεμα.

Τέλος πάντων μια άκρη και έναν προσανατολισμό έχω πάρει,βοήθεια πήρα και ευχαριστώ άπαντες.


Αφού θέλετε να απαντήσετε σε ένα θέμα, απορώ γιατί δεν το διαβάζετε από την αρχή. ΄Ετσι θα αποφεύγαμε απαντήσεις που τις έχει αποκλείσει ο ενδιαφερόμενος και επίσης δεν θα του προτείναμε πράγματα που ίσως τον έκαναν να αισθανθεί άσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top