Προοπτικές για τους νέους χωρίς προσόντα στην Ελλάδα της κρίσης

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθένας έχει τις απόψεις του και δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν αλλά εγώ επιμένω ότι επαγγέλματα όπως υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, μαραγκός,ταπετσέρης και άλλα συναφή, θα έχουν πάντα δουλειά. Αν ειδικευτείς κοντά σε έναν καλό μάστορα και μάθεις καλά τη δουλειά μετά μπορείς να πάρεις το ρίσκο να ξεκινήσεις κάτι δικό σου. ΄Οσο για το περίπτερο καλύτερα να ψάξεις για κάποιον που συνταξιοδοτείται ή θέλει να αλλάξει δουλειά και πουλάει το περίπτερο έχοντας στρωμένη δουλειά. Αν βρεις μια τέτοια περίπτωση, θα κοιτάξεις να είναι σε καλό σημείο, θα το ψάξεις καλά, θα πάρεις τις πληροφορίες σου από την γύρω περιοχή και έτσι θα μειώσεις την περίπτωση της αποτυχίας (κοίτα και στο σάιτ της "χρυσής ευκαιρίας").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Κάποια ακίνητη περιουσία (τύπου χωράφια) που να μπορείς να εκμεταλλευτείς;
Μπορείς να πάρεις την επιδότηση που δίνει το κράτος για νέους αγρότες(αν την δίνει ακόμα και τώρα) και να ξεκινήσεις κάτι τέτοιο ή σε δικά σου χωράφια ή σε ενοικιαζόμενα σε κάποιο μικρό νησί που τα έχουν παρατημένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
εγω οπως το βλεπω καραβια
και ισως καποιο ιεκ μαγειρικης για να φυγει σεφ στα νησια

δεν εξρω θελει ψαξιμο
εμεις απ εξω πολλα μπορουμε να πουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Διαβαζω αυτα που λετε για μαραγκους, ηλεκτρολόγους υδραυλικούς κλπ. και απορώ αν είμαι η μόνη που ξέρει πολλές οικογένειες που δεν εχουν την δυνατοτήτα πλεον με την όποια κατασταση εχει διαμορφωθεί να χαλάσουν λεφτά έστω και σε αυτές "τις βασικές αναγκες".
Επιπλεον σκεφτομαι και μια ξαδερφη μου που ειναι στα 25 ζει σε μια μικρη πολη με την οικογενεια της, εχει παρει καποιο πτυχιο και κατεληξε να δουλευει σε ενα σουπερ μαρκετ με μισθο 500 ευρω περιπου και απειρες ωρες την ημερα και τρομερη εκμετάλλευση που αναγκαστηκε να φυγει και απο εκει και ειναι τωρα 2 μηνες χωρις να μπορει να βρει καπου αλλου δουλεια. (ναι προφανως και ψαχνει τα παντα).
Επισης εχω και μια αλλη γνωστη (λιγο μεγαλυτερης ηλικιας) την οποια πήρε η ΔΕΗ με συμβαση για ενα 8μηνο στην Αθήνα, και έφυγε απο την Σπάρτη που έμενε μόνιμα για να παει εκει με την προοτπικη οτι θα λεει πως δουλευει και κάνει κάτι παρά να κάθεται ενω στην ουσια τα 550κατι ευρω που παίρνει, κατι παραπαπάνω απο τα μισά πηγαίνουν στο νοίκι. Επιπλεον τωρα που τελειωνει το 8μηνο της θα γυρισει πισω στη Σπάρτη δίχως προφανώς να έχει να κάνει κάτι.

Ο μπαμπάς μου έμεινε άνεργος στα 48 του. Δούλευε από τα 13. Α ναι και δεν θα πάρει ποτέ σύνταξη οπως το κόβει.
Απλά απορώ με την τόση αισιοδοξία σε αυτό το νήμα. Εσείς δεν έχετε τέτοια παραδείγματα στη ζωή σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Κουβεντιάζουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή για επιβίωση,σαφώς και όλα αυτά που περιγράφεις υπάρχουν και είναι σχεδόν καθημερινότητα σήμερα.

Και κώλο θα δώσεις για 400-500e που λένε...

Δεν το κουβεντιάζουμε υπό το πρίσμα θα κάνεις αυτό και αύριο θα γίνεις πλούσιος,απλά για να ζήσεις λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ψάξτο για το περίπτερο που είπες γιατί από ότι κατάλαβα αυτό σε ενδιαφέρει περισσότερο. Αν είσαι και κοινωνικός τύπος μια χαρά θα τα πας. Πάντα ο κόσμος θα αγοράζει τσιγάρα, εφημερίδες και γενικά τα είδη περιπτέρου.΄Οσο για την οικονομική κρίση που αναφέρθηκε παραπάνω η αλήθεια είναι πως δεν έχω γνωρίσει κάποιον να του σπάσουν τα υδραυλικά και να κοιτάει να νερά να τρέχουν, ούτε να του καεί ο πίνακας και να μείνει χωρίς ρεύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ναι,αυτό που παίζει είναι πόσο συχνά θα συμβεί να σπάσουν τα νερά και να καεί ο πίνακας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Κουβεντιάζουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή για επιβίωση,σαφώς και όλα αυτά που περιγράφεις υπάρχουν και είναι σχεδόν καθημερινότητα σήμερα.

Και κώλο θα δώσεις για 400-500e που λένε...

Δεν το κουβεντιάζουμε υπό το πρίσμα θα κάνεις αυτό και αύριο θα γίνεις πλούσιος,απλά για να ζήσεις λέμε.

οταν θα φτασεις στο οριο της κατάρρευσης απο τις υπερωριες και την εκμεταλευση οχι δεν θα δωσεις τίποτα γιατι και να θες δεν θα μπορεις. δεν ειπα πουθενα οτι προσπαθει ο οποιοσδηποτε να πλουτισει.
απλα μου φαινεται περιεργο που το θεωρουν τοσοι πολλοι δεδομενο οτι σε αυτα τα επαγγελματα υπαρχει δουλεια. (Ο παππους μου που ηταν μαραγκος και ειχε ανοιξει δικο του καταστημα και ξερει την αγορα σε αυτο το αντικειμενο μιας και ηταν απο τους παλιους, ολοι μα ολοι οι γνωστοι του εδω που ζουμε εκλεισαν τα μαγαζια τους.)Από την στιγμή που άνοιξαν μαγαζια τυπου ΙΚΕΑ κλπ σε αυτο το επαγγελμα οχι δεν υπαρχει δουλεια ουτε στο ελαχιστο.
Επιπλεον, οπου και να πας θα σε πληρώνουν? Το συζηταγα στη σχολη πριν μερες με καποια παιδια τα οποια εργαζονται και τους πληρωνουν με τρομερη καθυστερη και μιλαμε για ποσο το πολυ 300 ευρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ναι οκ,πες μας και εσύ τι προτείνεις...

Δεν νομίζω πως κανείς μίλησε με σιγουριά επαγγελματικής αποκατάστασης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Διαβαζω αυτα που λετε για μαραγκους, ηλεκτρολόγους υδραυλικούς κλπ. και απορώ αν είμαι η μόνη που ξέρει πολλές οικογένειες που δεν εχουν την δυνατοτήτα πλεον με την όποια κατασταση εχει διαμορφωθεί να χαλάσουν λεφτά έστω και σε αυτές "τις βασικές αναγκες".
Επιπλεον σκεφτομαι και μια ξαδερφη μου που ειναι στα 25 ζει σε μια μικρη πολη με την οικογενεια της, εχει παρει καποιο πτυχιο και κατεληξε να δουλευει σε ενα σουπερ μαρκετ με μισθο 500 ευρω περιπου και απειρες ωρες την ημερα και τρομερη εκμετάλλευση που αναγκαστηκε να φυγει και απο εκει και ειναι τωρα 2 μηνες χωρις να μπορει να βρει καπου αλλου δουλεια. (ναι προφανως και ψαχνει τα παντα).
Επισης εχω και μια αλλη γνωστη (λιγο μεγαλυτερης ηλικιας) την οποια πήρε η ΔΕΗ με συμβαση για ενα 8μηνο στην Αθήνα, και έφυγε απο την Σπάρτη που έμενε μόνιμα για να παει εκει με την προοτπικη οτι θα λεει πως δουλευει και κάνει κάτι παρά να κάθεται ενω στην ουσια τα 550κατι ευρω που παίρνει, κατι παραπαπάνω απο τα μισά πηγαίνουν στο νοίκι. Επιπλεον τωρα που τελειωνει το 8μηνο της θα γυρισει πισω στη Σπάρτη δίχως προφανώς να έχει να κάνει κάτι.

Ο μπαμπάς μου έμεινε άνεργος στα 48 του. Δούλευε από τα 13. Α ναι και δεν θα πάρει ποτέ σύνταξη οπως το κόβει.
Απλά απορώ με την τόση αισιοδοξία σε αυτό το νήμα. Εσείς δεν έχετε τέτοια παραδείγματα στη ζωή σας?
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία. Δηλαδή τι προτείνετε? Να καθήσει ο άνθρωπος στο σπίτι να τον ζουν οι δικοί του? Επισημαίνετε τα αρνητικά χωρίς να προτείνετε λύσεις. Κάποιες ιδέες ζήτησε ο άνθρωπος για να βοηθηθεί και εσείς φέρατε την καταστροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ωραία. Δηλαδή τι προτείνετε? Να καθήσει ο άνθρωπος στο σπίτι να τον ζουν οι δικοί του? Επισημαίνετε τα αρνητικά χωρίς να προτείνετε λύσεις. Κάποιες ιδέες ζήτησε ο άνθρωπος για να βοηθηθεί και εσείς φέρατε την καταστροφή.

Δεν είμαστε εμείς αυτοί που θα του υποδείξουμε τι θα κάνει.Απλά προσπαθούμε να τον "προειδοποιήσουμε" για κάποια πράγματα με βάση εμπειρίες γνωστών μας έτσι ώστε να μην απογοητευτεί όταν θα φάει τα μούτρα του μελλοντικά.(έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα,οι πιθανότητες του να πετύχει κάποιος σε κάτι,ό,τι κι αν είναι αυτό,και να βγάλει λεφτά για να ζήσει,είναι 1% και πολύ έβαλα-εδώ άνθρωποι που κάνουν χειρονακτικές εργασίες τις τελευταίες δεκαετίες με χρόνια πείρας και είτε είναι άνεργοι είτε τους εκμεταλλεύονται οι εργοδότες,και θα πετύχει αυτός που θυμήθηκε μετά από τόσα χρόνια να πάει να δουλέψει?)βέβαια νταξ αυτά θέμα τύχης είναι ποτέ δεν ξέρεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ναι οκ,πες μας και εσύ τι προτείνεις...

Δεν νομίζω πως κανείς μίλησε με σιγουριά επαγγελματικής αποκατάστασης...

Τίποτα πέρα από το εξωτερικό.
Αν εχεις την οποιαδήποτε ακρη να πας έξω το κάνεις χωρις δεύτερη σκέψη.
Αν παλι εχεις την οικονομικη δυνατότητα σπούδασε.
Απο εκει και πέρα πραγματικά δεν ξερω τι να σου προτίνω. Είτε απο καφετερια σε καφετέρια είτε αν θες κάτι πιο μόνιμο ψαξτο αν κάτι έχει ακόμα ζήτηση και στρέψου προς τα εκεί. Αυτό με τα καράβια ισως ειναι μια λύση. Καπου νομιζα έγραψες για επιχείρηση. Σκέψου οτι όλα ειναι εφημερα, θα ανοιξεις κατι θα δουλεψει ίσως για λιγο καιρο μετα θα ανοιξει καποιος αλλος κατι παρομοιο και η πελατία θα μειωθεί..
Είναι πολλά τα έξοδα μιας επιχείρησης. Διάβαζα ένα άρθρο πριν καιρο οτι στην "Ελλάδα της κρίσης" κάθε μέρα ανοιγουν μονο πολλοι χώροι εστίασης και μαγαζιά με προϊόντα και υπηρεσίες περιποίησης κλπ

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σου προτίνω σε μία χώρα όπου είμαι 19 χρονών σπουδάζω και επειδή έχω κληρονομίσει ένα σπίτι το οποιο δεν ειναι καν σε κατασταση για να μεινει καποιος έχω να πληρώσω ενα x ποσο ΕΝΦΙΑ.
Δηλαδη αν ειναι δυνατον.
Σε ολες τις δουλειες ζητανε προυπηρεσια. Πως στο καλο θα την αποκτησει καποιος οταν την ζητανε ολοι ειναι ενα απο τα μυστηρια του κοσμου.
Αυτά..και προς θεου δεν λεω τίποτα με κακή διάθεση. Απλά μου έκανε εντύπωση η τόση σιγουριά(ίσως άγνοια) για κάποια πράγματα..

plus: σε περίπτωση που δεν βρεις κάτι άλλο στη τελκή στελε καμια αίτηση στα προγράματα Voucher.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως ήταν σιγουριά πάντως,απλά κάποια λύση που θα μπορούσε να σταθεί,υπάρξει και υλοποιηθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφήστε τις ηττοπάθειες και τα εξωτερικά και ασχοληθείτε με το ζητούμενο. Λοιπόν προτείνω κάποια επαγγέλματα και πείτε τη γνώμη σας. Πρακτορείο προ-πο, λαχείων κτλ - βιβλιοπώλης - μαγαζί εκτυπώσεων, πλαστικοποιήσεων, σφραγίδων - αρτοποιός - μάγειρας - ζαχαροπλάστης - αγρότης - μελισσοκόμος - ναυτικός - ταξιτζής - καφετζής - κτηματομεσίτης - κηπουρός - ανθοπώλης - μανάβης - κρεοπώλης - ιχθυοπώλης - petshop - πωλητής - κλειδαράς - τσαγκάρης - στεγνοκαθαριστής - κορνιζοποιός - κομμωτής - ιερέας. Αν δεν σας αρέσει τίποτα, προτείνετε κάτι άλλο εσείς.΄Οπως θα ματώσουμε εμείς μετά το τέλος των σπουδών μας για να αποκατασταθούμε έτσι θα ματώσει και ένας άνθρωπος χωρίς πτυχίο για να επιβιώσει. Και μην αρχίσετε τα "χαμένη υπόθεση", " οικονομική κρίση", "ένα δράμα ζούμε", "ψωροκώσταινα" και τα σχετικά γιατί τότε ή θα κλείσουμε ένα ομαδικό εισιτήριο για του διαόλου τη μάνα ή θα δέσουμε μια κοτρώνα στο λαιμό μας και θα γίνουμε τροφή για τα ψάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ζείτε σε μια ουτοπία.Πιστεύετε ότι στο εξωτερικό είναι καλά και ότι όόόλοι σας περιμένουν για να σας χαρίσουν χρήματα.Εδώ και με πτυχία και μεταπτυχιακά αβέβαιο είναι αν θα βρείτε καλή ευκαιρία.Και όμως προτείνετε σε ένα άτομο,για το οποίο δεν ξέρουμε αν έχει κάτι δυνατό στα χέρια του,κάτι το οποίο θα του δώσει ευκαιρία για μια απλή συνέντευξη,να πάει στο εξωτερικό.Πολύ έξυπνο :)
Επίσης του λέτε να πιάσει δουλειά σαν υδραυλικός,ηλεκτρολόγος κλπ λέτε και ότι είναι απλό.Καταρχάς θέλει γνώσεις,κάποιον ειδικό να σε πάρει να σου διδάξει και να δουλέψεις για αυτόν και θέλει και ένα δίκτυο γνωριμιών.Μέχρι στιγμής δεν καταφέραμε τπτ.Του δείξαμε δρόμους πολύ δύσκολους και αβέβαιους και σίγουρα όχι τους καλύτερους.

Αλλά για να μην είμαι από αυτούς που απλά τονίζουν τα αρνητικά,χωρίς να προτείνουν κάτι,ας πω και εγώ τι πιστεύω από τη λίγη εμπειρία που έχω.Πήγαινε μάθε κανένα <<προγραμματιστικό>> πακέτο,τα βασικά που χρειάζονται στον ιδιωτικό τομέα.Έτσι σε μια συνέντευξη καμιάς μικρής επιχειρήσης(ή και μεσαίας) θα μπορέσεις να έχεις ελπίδες,καθώς χρειάζονται λίγα συγκεκριμένα πράγματα.Μην περιμένεις φυσικά ότι μόλις τα μάθεις ότι θα σε πάρουν.Και να είσαι σίγουρος κιόλας ότι θα σε εκμεταλλευτούν στο έπακρο,όπως τους περισσότερους.Θα δουλέυεις 6 8ωρα για ψίχουλα.

Άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να ανοιξεις μια επιχειρηση.Ψάξε το πολύ καλά,συζήτησε με δικά σου άτομα,ψάξου γενικώς και πάρε ένα δάνειο.

Έχεις τις επιλογες φυσικα που προτειναν οι παραπανω για εξωτερικο,χειρωνακτικη δουλεια κλπ κλπ αλλά εκεί θέλει γνωριμίες και για να μην κοροιδευομαστε δε σε βλέπω να έχεις ελπίδες αν δεν έχεις κάτι στα χέρια σου.

Πήγαινε μάθε κάποια τέχνη όπως πρότειναν σε ιεκ,ιδιωτικά πανεπιστήμια ή δώσε και Πανελλήνιες.Στην τελική ακόμα σχετικά νέος είσαι.

Γενικά αν δεν οπλίσεις τον εαυτό σου με γνώσεις και δεξιότητες,δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα.Μόνο με πολύ τύχη θα μπορέσεις να βρεις κάτι,το οποίο σίγουρα θα είναι αβέβαιο και όχι αρκετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
''μάθε κανένα προγραμματιστικό πακέτο'' τα voucher εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AIGIOTHS

Νεοφερμένος

Ο AIGIOTHS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
φιλε δεν εχεις πολλες επιλογες...προσπαθησε για το καλυτερο....κανε εθελοντισμο, προσπαθησε να βρεις καποια δουλεια, δραστηριοποιησου..ΔΕΝ θα πεθανουμε κιολας και μην ξεχνας οτι εισαι 25...μπορεις να αποκτησεις τα απαιτουμενα πρσοντα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
και 45 να ταν ποτε δεν ειναι αργα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
παναγια μου! μακρυα απο το δανειο μη το σκεφτεις ουτε μιση φορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top