Προετοιμασία για Proficiency

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το Teacher's Book (που έχει και τα CD) μπορεί να το πάρει ο καθένας, δεν ζητάνε άδεια διδασκαλίας. Χρήσιμο είναι και το companion.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι λύσεις υπάρχουν στο Teacher's Book το οποίο για να το πάρεις χρειάζεται άδεια διδασκαλίας.(Το τελευταίο τσέκαρέ το διότι δεν ξέρω αν ισχύει)

Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις;

I lack patience and concentration to be honest. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Διάβασε καλά γραμματική και λεξιλόγιο, γράψε άριστα GCV και άσε το R στην τύχη του.

Αν αυτό δεν παίζει ως σενάριο, απλά διάβασε όσο περισσότερο μπορείς στα αγγλικά, κυρίως κείμενα από τη θεματολογία των εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
αν οντως ισχυει οτι εισαι 14 τοτε το φροντιστηριο σου σε εκμεταλευεται παρα πολυ.Εισαι πολυ μικρος για να δωσεις για τετοιο επιπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
αν οντως ισχυει οτι εισαι 14 τοτε το φροντιστηριο σου σε εκμεταλευεται παρα πολυ.Εισαι πολυ μικρος για να δωσεις για τετοιο επιπεδο

Ιδιαίτερα κάνω. Άσε που σχέδον όλοι όσοι ξέρω το δίνουν του χρόνου, αλλα δε σκοπεύουν για Αγγλική Φιλολογία. Και γενικά το ECPE το κάνω μόνο και μόνο σαν προπόνηση για να δώσω του χρόνου το Cambridge. Στόχος μου είναι (αν και πολύ far-fetched) να μπω post-graduate στο Oxford, άρα καταλαβαίνεις, θέλω πολύ δουλειά! Πάντως με βοήθησε πολύ το CNN, το House M.D και το Family Guy ως τώρα. Γενικά προτείνω σε όλους ανεπιφύλακτα να δούν Αμερικανικές ή/και Βρετανικές σειρές που τους αρέσουν χώρις ΚΑΘΟΛΟΥ υπότιτλους για να εξασκηθεί και λίγο το αυτί τους. Και φυσικά remember! Use it or lose it!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Το Teacher's Book (που έχει και τα CD) μπορεί να το πάρει ο καθένας, δεν ζητάνε άδεια διδασκαλίας. Χρήσιμο είναι και το companion.
Το companion είναι αυτονόητο. Βιβλίο χωρίς companion ειδικά για επίπεδο C2 είναι άχρηστο.
I lack patience and concentration to be honest. :hmm:
Τότε αν όντως είσαι 14,μη δώσεις Μάιο το ECPE δώσ'το του χρόνου το Νοέμβρη. Ίδια ηλικία έχουμε και κάνω προετοιμασία. Αν ψάξεις λίγο θα δεις ότι ένα μεγάλο ποσοστό εφήβων που το δίνουν σε τέτοια ηλικία το Proficiency δεν το περνάνε λόγω ηλικίας. Κατ'εμέ είναι μαλακία να πας να το δώσεις τώρα και δή Μάιο φέτος που θα γίνεται ένας χαμός με εξετάσεις σχολείου και αγγλικά να μην έχεις την απόδοση που θες και να μην το πάρεις. Εγώ προτείνω Νοέμβρη'13 ασυζητητή.
Διάβασε καλά γραμματική και λεξιλόγιο, γράψε άριστα GCV και άσε το R στην τύχη του.
Αν αυτό δεν παίζει ως σενάριο, απλά διάβασε όσο περισσότερο μπορείς στα αγγλικά, κυρίως κείμενα από τη θεματολογία των εξετάσεων.
Αν έχεις ένα γερό επίπεδο λεξιλογίου -διότι στην ουσία η διαφοροποίηση του Proficiency είναι το επίπεδο του λεξιλογίου-τότε το reading δεν είναι κάτι. Το θέμα είναι ότι είμαστε τεμπελόσκυλα. Το λεξιλόγιο είναι αχανές,καθώς μπορεί να΄χεις ξεσκίσει ότι companion βιβλίο υπάρχει και να τα πας χάλια.Το reading είναι συνδυασμός.;)
Τσέκαρε λίγο τα practice test και δες τη θεματολογία η οποία ποικίλει.
Επιτέλους,πρέπει να καταλάβετε λίγο ότι τα πτυχία δυστυχώς/ευτυχώς -για κάποιους- δεν είναι όπως η ύλη των Αρχαίων 5 sos τα μαθαίνεις και γράφεις.;)
Αν φάνηκε κάπως το ύφος μου σου ζητάω συγγνώμη.:)

We'll just have to wait and see. I'd rather a HP
Και΄γω για HP πήγαινα στο GVR και πήρα ένα ωραιότατο LP που ούτε που με ένοιαξε. Με νοιάζει ότι πήρα Lower και ησυχάσαμε.;)
Το να κυνηγάς το HP είναι απλώς τάση βαθμοθηρίας.Δύο χρόνια είχα κόλλημα με τους βαθμούς πλέον γιατί σιχάθηκα να αναλώνομαι σε αυτό.;)

αν οντως ισχυει οτι εισαι 14 τοτε το φροντιστηριο σου σε εκμεταλευεται παρα πολυ.Εισαι πολυ μικρος για να δωσεις για τετοιο επιπεδο
Εν μέρει έχεις δίκιο. Το να δώσεις το Μάιο Proficiency μου φαίνεται τραβηγμένο. Δώσ'το το Νοέμβρη σιγά.Γενικά,μου φάνηκε εντελώς τραγικό το Δεκέμβρη όταν έδινα να βλέπω παιδιά της ηλικίας μου να θεωρούνται μεγάλα για Lower.
Απλώς,όλοι αρνούνται να καταλάβουν ότι οι συνέπειες αυτών θα τις βρουν μπροστά τους και μάλιστα σύντομα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
To HP στο ECPE είναι ολίγον άπιαστο όνειρο. HP παίρνει το 0.17% δηλαδή λιγότεροι από 2 σε κάθε 1000 υποψηφίους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
οταν εισαι 14 δεν καταλαβαινεις επιστημονικου τυπου κειμενα.Ολο αυτο το να τελειωνουν οσο το δυνατον γρηγοροτερα εγινε γιατι τα παιδια τελειωναν 17 και κατι και οχι 18-19 χρονων το λυκειο και για καποιες χρονιες υπηρχαν πανελλαδικες στην β λυκειου.Πλεον δεν υπαρχει νοημα να βιαζεστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
οταν εισαι 14 δεν καταλαβαινεις επιστημονικου τυπου κειμενα.Ολο αυτο το να τελειωνουν οσο το δυνατον γρηγοροτερα εγινε γιατι τα παιδια τελειωναν 17 και κατι και οχι 18-19 χρονων το λυκειο και για καποιες χρονιες υπηρχαν πανελλαδικες στην β λυκειου.Πλεον δεν υπαρχει νοημα να βιαζεστε
Στην περίπτωση τη δική μου και του μέλους που αναφέρθηκε παραπάνω (στην ίδια ηλικία με'μενα) αν όντως και σκοπεύει για αγγλική φιλολογία δίνεις ειδικό μάθημα αγγλικά. Το επίπεδο που απαιτείται ως ειδικό μάθημα στα αγγλικά σύμφωνα με ό,τι έχω ψάξει από μία μικρή έρευνα είναι C1-C2.
Όταν έχεις 2 ξένες γλώσσες όπως στη δική μου περίπτωση που και τις δύο τις θέλω για ΤΞΓΔΜ σε υψηλό επίπεδο τότε το Proficiency το θέλω στην Α' λυκείου.:P
Κάνεις λάθος αν θεωρείς ότι είναι μόνο θέμα να τελειώνω νωρίς με τα αγγλικά. Είναι και το σχολείο. Όπου κακά τα ψέματα,αρχίζει από του χρόνου να ζορίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δὲ νομίζω ὅτι ἡ μόνη διαφορὰ τοῦ FCE μὲ τὸ CPE εἶναι τὸ λεξιλόγιο... Ἐγὼ πῆρα πρὶν ἀπὸ λίγα χρόνια τὸ Proficiency τοῦ Cambridge καὶ ἔχω μία ἀπορία· ὑπάρχει ἀκόμα στὴν γραμματικὴ ἡ ἄσκηση μὲ τὶς τρεῖς προτάσεις ὅπου στὴν καθεμία λείπει ἀπὸ μία λέξη καὶ πρέπει νὰ βρῆτε μία λέξη ἡ ὁποία νὰ ταιριάζῃ καὶ στὶς τρεῖς; Ἂν ναί, ἔχω ἀπορία πῶς τὴν παλεύετε αὐτὴν τὴν ἄσκηση. Γιὰ μένα ἦταν κατὰ κύριο λόγο λότο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δὲ νομίζω ὅτι ἡ μόνη διαφορὰ τοῦ FCE μὲ τὸ CPE εἶναι τὸ λεξιλόγιο... Ἐγὼ πῆρα πρὶν ἀπὸ λίγα χρόνια τὸ Proficiency τοῦ Cambridge καὶ ἔχω μία ἀπορία· ὑπάρχει ἀκόμα στὴν γραμματικὴ ἡ ἄσκηση μὲ τὶς τρεῖς προτάσεις ὅπου στὴν καθεμία λείπει ἀπὸ μία λέξη καὶ πρέπει νὰ βρῆτε μία λέξη ἡ ὁποία νὰ ταιριάζῃ καὶ στὶς τρεῖς; Ἂν ναί, ἔχω ἀπορία πῶς τὴν παλεύετε αὐτὴν τὴν ἄσκηση. Γιὰ μένα ἦταν κατὰ κύριο λόγο λότο...:P
Δεν υποστήριξα ότι είναι το ανεβασμένο επίπεδο λεξιλογίου είναι η μόνη διαφορά και ούτε ισχύει ότι είναι η μοναδική διαφοροποίηση το λεξιλόγιο..
Πάντως Πέτρο,επειδή έτυχε να δω το CPE με την άσκηση που λες έχω να σου πω ότι πρέπει να δεις τι Λόττο παίζω όταν κάνω λεξιλόγιο και δεν νομίζω να'μαι η μοναδική που παίζω ερωτήματα στο Λόττο/Προπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Εγω πηρα προφ. 3η γυμνασιου και εκανα 1 φροτηστηριακο χρονο +καλοκαιρι και εδωσα δεκεμβριο.
Ολοι παιζουμε/αμε λοττο στο λεξιλογια..προσπαθουσαμε να σκεφτουμε ριζες λεξεων ηχητικους συνδιασμους κλπ ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγω πηρα προφ. 3η γυμνασιου και εκανα 1 φροτηστηριακο χρονο +καλοκαιρι και εδωσα δεκεμβριο.
Ολοι παιζουμε/αμε λοττο στο λεξιλογια..προσπαθουσαμε να σκεφτουμε ριζες λεξεων ηχητικους συνδιασμους κλπ ^^
Γουάτ;
Ηχητικοί συνδυασμοί;
Φερ'ειπείν;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Γουάτ;
Ηχητικοί συνδυασμοί;
Φερ'ειπείν;:P

χαχαχα εεε επρεπε να διαλεξω μια απο τισ 4 λεξεις σε Multiple choice?
λες καθε λεξη απο μεσα σου με την προηγουμενη και οποια ακουγεται πιο ωραια ΤΣΟΥΥΠ κυκλωνεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Γουάτ;
Ηχητικοί συνδυασμοί;
Φερ'ειπείν;:P

χαχαχα εεε πρεπει να διαλεξεις μια απο τισ 4 λεξεις σε Multiple choice?
λες καθε λεξη απο μεσα σου με την προηγουμενη και οποια ακουγεται πιο ωραια ΤΣΟΥΥΠ κυκλωνεις :P
[εννοειται σε περιπτωση που δεν εχεις ΙΔΕΑ για το τι να βαλεις]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
χαχαχα εεε πρεπει να διαλεξεις μια απο τισ 4 λεξεις σε Multiple choice?
λες καθε λεξη απο μεσα σου με την προηγουμενη και οποια ακουγεται πιο ωραια ΤΣΟΥΥΠ κυκλωνεις :P
[εννοειται σε περιπτωση που δεν εχεις ΙΔΕΑ για το τι να βαλεις]
Πωωωω,μου θύμισες τι θεϊκά έκανα χθες που αποφάσισα μόνη μου να κάνω Practice Test διότι έπληττα στην αναμονή.:P
Έκανα την καρδιά μου πέτρα και ξεκίνησα από το Vocabulary (μιλάω για ECPE). Δε θυμάμαι πόσα ερωτήματα ήταν πάντως μόνο 5 τα'κανα χωρίς Προπό.Ζήτησα από την καθηγήτριά μου όσην ώρα έκανα μία άλλη άσκηση να μου τσεκάρει το Vocabulary έτσι από περιέγεια.
Έ,τα 5 λάθη που είχα ήταν τα ερωτήματα που έκανα χωρίς Προπό.

Βέβαια στη γραμματική με ρωτούσε: "Γιατί Χαρά έβαλες αυτό και όχι αυτό;" "Μου ταίριαζε κυρία." "Και τι είναι Χαρά κορίτσι μου η γραμματική; Eyeliner ή φόρεμα για να σου ταιριάζει;"
Μουαχαχαχα.
Πάντως όταν της είπα ότι τα λάθη στο Vocabulary ήταν τα ερωτήματα χωρίς Προπό πρέπει να την έστειλα αδιάβαστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
1. Δεν κάνω λάθος,βιάζεστε να πάρετε το prof ενώ ηλικιακά έχετε χρόνο γιατι πάτε πιο μεγάλοι σχολείο
2. Για αγγλική φιλολογία χρειάζεται c1 επίπεδο αν και κατά τη γνώμη μου είναι ανούσιο να πηγαίνεις σε τέτοια εξειδικευμένη σχολή ενώ με μια επάρκεια και 1 μεταπτυχιακο στην αγγλική λογοτεχνία είσαι καλυμμένη
3.πριν από μερικά χρονάκια θα ήσουν ήδη πιεσμενη και δε θα είχες χρόνο για αυτό το επίπεδο
4. Πέτρο ευτυχώς αυτή η άσκηση έχει φύγει
5. Η γραμματική δεν είναι ΠΡΟΠΟ εκτός από τη σειρά που βάζεις τις λέξεις ανάλογα με το τι είδους επιθετα είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
1. Δεν κάνω λάθος,βιάζεστε να πάρετε το prof ενώ ηλικιακά έχετε χρόνο γιατι πάτε πιο μεγάλοι σχολείο
2. Για αγγλική φιλολογία χρειάζεται c1 επίπεδο αν και κατά τη γνώμη μου είναι ανούσιο να πηγαίνεις σε τέτοια εξειδικευμένη σχολή ενώ με μια επάρκεια και 1 μεταπτυχιακο στην αγγλική λογοτεχνία είσαι καλυμμένη
Για Αγγλικά ως ειδικό ίσως να τα ξέρεις καλύτερα,αλλά του κερατά,στη σχολή την Αγγλικού μου ρώτησα μου είπε ότι για να βγάλει τη σχολή το Proficiency θα βοηθήσει. Προσωπικά,ως ειδικό μάθημα αγγλικά θα δώσω αλλά όχι γιατί σκοπεύω αγγλική φιλολογία αλλά γιατί απαιτούνται 2 ξένες γλώσσες για τη σχολή που ενδιαφέρομαι.
3.πριν από μερικά χρονάκια θα ήσουν ήδη πιεσμενη και δε θα είχες χρόνο για αυτό το επίπεδο
Μια χαρά πιεσμένη είμαι και τώρα.Δίνω Νοέμβρη Proficiency και Ιανουάριο B2 Γερμανικά.Φέτος,παίζει το εξής σκηνικό:εκτός από τα τέλη των τριμήνων που έπεφταν βροχή τα διαγωνίσματα δε ζορίστηκα καθόλου φέτος.Αλλά θεωρώ ότι φέτος στάθηκα τυχερή σε αυτό διότι ζορίστηκα πολύ με τα ξενόγλωσσα διότι έκανα προετοιμασία.
4. Πέτρο ευτυχώς αυτή η άσκηση έχει φύγει
Indeed,έφυγε.Αν δεν κάνω λάθος είναι οι αλλαγές που έκαναν στο CPE για το 2013.
5. Η γραμματική δεν είναι ΠΡΟΠΟ εκτός από τη σειρά που βάζεις τις λέξεις ανάλογα με το τι είδους επιθετα είναι
Νομίζω παρεξήγησες τα γραφόμενά μου. Σε καμία περίπτωση η γραμματική δεν είναι Προπό,καθώς αν κάνεις τη γραμματική Προπό θα πρέπει να παίζεις ΚΙΝΟ στο λεξιλόγιο.:P
Αν όμως δεν μπορείς να βρεις την απάντηση προκειμένου να το αφήσω κενό το ερώτημα αυτό και αν μιλάμε για ECPE να ρισκάρεις να κάνεις ένα ωραιότατο μπάχαλο στο απαντητικό έντυπο και πάει η καταστροφολογία λέγοντας προτιμώ να βάλω ένα στην τύχη και να προχωρήσω. Το οποίο πού ξέρεις; Μπορεί να΄ναι σωστό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Θα ήθελα να δώσω κάποιο proficiency αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να γραφτώ σε κάποιο φροντιστήριο ή να κάνω ιδιαίτερα και για λόγο χρημάτων αλλά και επειδή δίνω βάρος κυρίως στη σχολή μου και δεν θα ήθελα να γραφτώ και μετά να μην τα προλαβαίνω όλα. Πιστεύεται ότι κάποιος μόνος του είναι εφικτό να πάρει το proficiency;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάρα πολύ δύσκολο έως αδύνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top