Προετοιμασία για Proficiency

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Παιδια εχω πιθανοτητες να παρω το proficiency με προσωπικο διαβασμα,χωρις φροντιστηριο;Το εχει δοκιμασει κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Παιδια εχω πιθανοτητες να παρω το proficiency με προσωπικο διαβασμα,χωρις φροντιστηριο;Το εχει δοκιμασει κανεις;

Φυσικά και μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,868 μηνύματα.
εξάλλου το μαγικό κλειδί είναι Α). το λεξιλόγιο και η χρήση του σε ασκήσεις γραμματικής και Β). η εξάσκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Παιδια εχω πιθανοτητες να παρω το proficiency με προσωπικο διαβασμα,χωρις φροντιστηριο;Το εχει δοκιμασει κανεις;

Δύσκολα, θα χρειαστείς και καθηγητή να σου διορθώνει τις εκθέσεις και να κάνετε προφορικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παιδια εχω πιθανοτητες να παρω το proficiency με προσωπικο διαβασμα,χωρις φροντιστηριο;Το εχει δοκιμασει κανεις;

Εμ αν εχεις καποιον που να ξερει αριστα αγγλικα και να μπορει να σε βοηθαει ισως ναι! Εγω θα σου ποτεινα αν δεν θελεις να παςε σε φροντιστηριο να κανεις ιδιαιτερα μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι ήδη έδωσες τα χρήματα για την συμμετοχή, ε?

Δώστο, και τον καιρό που σου μένει διάβασε..

Με 10 βιβλία practice το λιγότερο που έπρεπε να πιάνεις σε grammar+voc είναι 78/80.

Δεν ειπα οτι τα εκανα κανονικα:redface: !Εκει ειναι το προβλημα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Καλησπερα σας.-Ονομαζομαι Αρης-
Περσυ το Σεπτεμβρη ξεκινησα διδασκαλια για το proficiency...εχω βγαλει τουλαχιστον 10 βιβλια με 5-15 test το καθενα!Ωστοσο δε τα εβγαζα και με πολυ διαβασμα,θελω να πω οτι με αλλο τροπο τα διαβαζα(δε ξερω αν με καταλαβαινετε).Τον Νοεμβρη δινω ecpe!Λεξιλογια ειχα,εχω και αφομιονω γρηγορα,ομως επειδη δε πολυ διαβασα,εχω γραμματικα κενα αλλα και λεξιλογικες αδυναμιες!Για παραδειγμα σε ενα test grammar and vocabulary το πιθανοτερο ειναι να εχω στο καθενα περισσοτερα απο 10 λαθη στα 40!Ποια ειναι η γνωμη σας?να το αφησω για τον Μαιο!Αλλα επειδη ειμαι και 2α λυκειου τα πραγματα δυσκολευουν!Αλλα εχω απογοητευτει η καθηγητρια μου λεει εχεις χρονο ακομη do your best!Αλλα εγω φοβαμαι μηπως οι προσπαθειες μου πανε ματαιες!
Και να φανταστω εκανες τη βλακεια να κανεις την αιτηση (ξερω χαζη ερωτηση απλως για να ξερω)
Αφου εκανες αιτηση δωσε. Ομως οσο χρονος σου μενει στρωσου καλα.Ασε πισι,βολτες κλπ κλπ. Και κοιτα να ξεμπερδευεις τωρα. Διοτι οσοι πανε για Μάιο θα καλοπερασουν με εξετασεις και αγγλικα μαζι.
Πιασε τη γραμματικη και πες της καθηγητριας σου να σου κανει ενα ΓΕΡΟ ξεσκονισμα.
Αυτα.
Καλυ Επιτυχια και σε'σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Και να φανταστω εκανες τη βλακεια να κανεις την αιτηση (ξερω χαζη ερωτηση απλως για να ξερω)
Αφου εκανες αιτηση δωσε. Ομως οσο χρονος σου μενει στρωσου καλα.Ασε πισι,βολτες κλπ κλπ. Και κοιτα να ξεμπερδευεις τωρα. Διοτι οσοι πανε για Μάιο θα καλοπερασουν με εξετασεις και αγγλικα μαζι.
Πιασε τη γραμματικη και πες της καθηγητριας σου να σου κανει ενα ΓΕΡΟ ξεσκονισμα.
Αυτα.
Καλυ Επιτυχια και σε'σενα.

Μαλλον εχεις απολυτο δικιο!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μαλλον εχεις απολυτο δικιο!:clapup:
Μπορει να'χω δικιο,ομως το θεμα ειναι να το παρεις εσυ αποφαση οτι θες να τελειωνεις με τα αγγλικα το Δεκεμβρη. Οσο αγχωτικο και αν ειναι ο χρονος για τις εξετασεις ειναι ελαχιστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
όχι απλά είχα την εντύπωση ότι εκεί πέρα δεν είχατε αυτά τα συστήματα..
entschuldig mich :)

Προσωπική μου άποψη, Michigan με καλό διάβασμα ομως.
Στη Γερμανία θεωρούν δεδομένη τη γνώση της Αγγλικής γλώσσας. Απλά σου παίρνουν συνέντευξη όταν πας να ζητήσεις δουλειά (δεν μπαίνουν όλοι στο δημόσιο όπως εδώ:hehe:).

Δύσκολα, θα χρειαστείς και καθηγητή να σου διορθώνει τις εκθέσεις και να κάνετε προφορικά.
Ναι σκατά. Οι καθηγητές είναι ΠΑΝΤΟΥ άχρηστοι. Εγώ είχα βρετανική προφορά και η καθηγήτρια είχε την παραδοσιακή ελληνική προφορά και μου έκανε παρατηρήσεις από πάνω:hehe: Επίσης, στο writing πάντα έγραφα με διαφορετικό outline από αυτό που μας ζητούσε η καθηγήτρια και πάντα περνούσα με Pass στα δοκιμαστικά:hehe:

Έχω να το λέω, εγώ αγγλικά έμαθα στο (δημόσιο) σχολείο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Στη Γερμανία θεωρούν δεδομένη τη γνώση της Αγγλικής γλώσσας. Απλά σου παίρνουν συνέντευξη όταν πας να ζητήσεις δουλειά (δεν μπαίνουν όλοι στο δημόσιο όπως εδώ:hehe:).


Ναι σκατά. Οι καθηγητές είναι ΠΑΝΤΟΥ άχρηστοι. Εγώ είχα βρετανική προφορά και η καθηγήτρια είχε την παραδοσιακή ελληνική προφορά και μου έκανε παρατηρήσεις από πάνω:hehe: Επίσης, στο writing πάντα έγραφα με διαφορετικό outline από αυτό που μας ζητούσε η καθηγήτρια και πάντα περνούσα με Pass στα δοκιμαστικά:hehe:

Έχω να το λέω, εγώ αγγλικά έμαθα στο (δημόσιο) σχολείο:)
Jj εσύ απλώς ήσουν τυχερός και έτυχες σε καλούς καθηγητές αγγλικών με αποτέλεσμα να μάθεις όπως λες αγγλικά από το σχολείο και όχι από το φροντηστήριο.
Όμως όποιον ρωτήσεις που ξέρει αγγλικά (γιατί εντάξει ενα Lower πλεον μπορει να το πάρει ο καθένας εννοώ κάποιον που ειναι καλός και που δεν μαθαίνει αγγλικά μόνο κ' μόνο για να αποκτήσει ένα πτυχίο που αναγνωρίζεται στο επίπεδο Β2 lower) οι περισσότεροι τουλάχιστον θα σου πουν οτι έμαθα αγγλικά στο φροντηστήριο. Προσωπικά οι καθηγήτριες αγγλικών που είχα στο δημοτικό δεν έκαναν τιποτα. Ως καθηγήτριες άξιζαν αυτές οι δύο που είχα στο Γυμνάσιο και τα 3 χρόνια.
Επίσης όσο και αν έχω προφορά η μοναδικη φορά που μιλησα με προφορά ήταν η τελευταία φορά που κάναμε προφορικά πριν πάω να δώσω ECCE και την ημέρα της εξέτασης. Μπροστά σε γνωστούς μιλάω απαίσια αγγλικά. Οποτε η προφορά ειναι κάπως περίεργο θέμα.Ούτε καν οι εξεταστές περιμένουν την ημέρα της εξέτασης να μιλάς με προφορά. Στέκονται περισσότερο πάνω στα λεγόμρνα σου.
Όσο για το writing εμάς μας λένε το γνωστό : Μην κάνετε στείρα αντιγραφή του outline που ζητείται όμως μη γράφετε και του κεφαλιού σας. Αν λοιπόν έγραφες αλλα αντ'άλλων.Αν και δεν το νομίζω.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Στη Γερμανία θεωρούν δεδομένη τη γνώση της Αγγλικής γλώσσας. Απλά σου παίρνουν συνέντευξη όταν πας να ζητήσεις δουλειά (δεν μπαίνουν όλοι στο δημόσιο όπως εδώ:hehe:).

Μην το λες, το καλοκαίρι που έτυχε να μιλήσω με γερμανάκια δεν ήξεραν γρι από αγγλικά :hehe:, ήμουν αναγκασμένος να μιλάω γερμανικά :redface:


Ναι σκατά. Οι καθηγητές είναι ΠΑΝΤΟΥ άχρηστοι. Εγώ είχα βρετανική προφορά και η καθηγήτρια είχε την παραδοσιακή ελληνική προφορά και μου έκανε παρατηρήσεις από πάνω:hehe: Επίσης, στο writing πάντα έγραφα με διαφορετικό outline από αυτό που μας ζητούσε η καθηγήτρια και πάντα περνούσα με Pass στα δοκιμαστικά:hehe:

Έχω να το λέω, εγώ αγγλικά έμαθα στο (δημόσιο) σχολείο:)

Δεν είναι παντού άχρηστοι οι καθηγητές, εγώ αγγλικά έμαθα στην lower και στην proficiency όπου οι καθηγήτριες μου με απομάκρυναν από την κλασσική αποστήθιση λεξιλογίου και με έβαλαν στο τρυπάκι των collocation και synonyms.
Στο σχολείο είχα και καθηγητές αγγλικής που δεν ήξεραν την τύφλα τους αλλά και καθηγητές έμπειρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στη Γερμανία θεωρούν δεδομένη τη γνώση της Αγγλικής γλώσσας. Απλά σου παίρνουν συνέντευξη όταν πας να ζητήσεις δουλειά (δεν μπαίνουν όλοι στο δημόσιο όπως εδώ:hehe:).
Ερώτηση:
Έζησες/ ζεις στη Γερμανία; Από που προκύπτει το άνωθεν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μην το λες, το καλοκαίρι που έτυχε να μιλήσω με γερμανάκια δεν ήξεραν γρι από αγγλικά :hehe:, ήμουν αναγκασμένος να μιλάω γερμανικά :redface:




Δεν είναι παντού άχρηστοι οι καθηγητές, εγώ αγγλικά έμαθα στην lower και στην proficiency όπου οι καθηγήτριες μου με απομάκρυναν από την κλασσική αποστήθιση λεξιλογίου και με έβαλαν στο τρυπάκι των collocation και synonyms.
Στο σχολείο είχα και καθηγητές αγγλικής που δεν ήξεραν την τύφλα τους αλλά και καθηγητές έμπειρους.

Ή εκαναν πως δεν ξερουν για να τους μιλησεις στην γλωσσα τους! Το κανουν κι αυτο don't worry about this! Αλλα μπορει και να ετυχες σε ατομα που δεν ξερουν αγγλικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ερώτηση:
Έζησες/ ζεις στη Γερμανία; Από που προκύπτει το άνωθεν;
Έχω γνωστούς:)
Ίσως δεν το καταλάβατε καλά (εσείς φταίτε, όχι εγώ:hehe:).

Στη Γερμανία, οι εργοδότες δε ζητούν πιστοποιητικό γνώσης της αγγλικής γλώσσας. Σου παίρνουν συνέντευξη στα αγγλικά και αν γνωρίζεις καλά τη γλώσσα γίνεσαι δεκτός, αν όχι... την επόμενη φορά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ή εκαναν πως δεν ξερουν για να τους μιλησεις στην γλωσσα τους! Το κανουν κι αυτο don't worry about this! Αλλα μπορει και να ετυχες σε ατομα που δεν ξερουν αγγλικα!

Μπα δεν νομίζω, έλεγα sorry και μου έλεγαν, wie bitte? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μπα δεν νομίζω, έλεγα sorry και μου έλεγαν, wie bitte? :P

Χαχαχαχα!!!:hehe: Ελα ρε τόσο χάλια? κι εσύ αφου το ήξερες το ensculdigung γιατί δεν το έλεγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimaraz97

Νεοφερμένος

Ο Jimaraz97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας παιδια
Δίνω δηλαδη εχω σκοπο να δωσω το Μαιο διοτι δεν θελω να το παω για του χρονου. Ειμαι πρωτη λυκειου.
Ομως το λεξιλογιο ειναι πολυ δυσκολο και μαθαινεται δυσκολα τι να κανω??
Στη γραμματικη δυσκολευομαι λιγοτερο αλλα δεν ειναι οτι δεν κανω και κανενα λαθος...

Σημείωση: Τα μηνύματα #419-430 προήλθαν από συγχώνευση με το θέμα "proficiency τι να κανω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Γεια σας παιδια
Δίνω δηλαδη εχω σκοπο να δωσω το Μαιο διοτι δεν θελω να το παω για του χρονου. Ειμαι πρωτη λυκειου.
Ομως το λεξιλογιο ειναι πολυ δυσκολο και μαθαινεται δυσκολα τι να κανω??
Στη γραμματικη δυσκολευομαι λιγοτερο αλλα δεν ειναι οτι δεν κανω και κανενα λαθος...

θελει εξασκηση...αυτο μονο!διαβασε πολυ κανε τις ασκησεις σου και θα εχεις πολλες πιθανοτητες να το παρεις.
φυσικο ειναι να κανεις λαθη.ολοι μας καναμε
κατα την προσωπικη μου αποψη δωσε καλυτερα το michigan που ειναι κατα πολυ ευκολοτερο απο το cambridge.για να βελτιωσεις το λεξιλογιο σου κανε τα γνωστα:βλεπε ταινιες με αγγλικους υποτιτλους διαβαζε αγγλικες εφημεριδες(το πιο αποτελεσματικο απο ολα by the way) και γενικα να προσπαθεις να βρισκεσαι σε καθημερινη επαφη με τη γλωσσα.good luck
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ένας είναι ο τρόπος για να μάθεις λεξιλόγιο: collocations, examples, synonyms in boxes, opposites και ποτέ μα ποτέ αποστήθιση από το glossary.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top