Προετοιμασία για Proficiency

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Δεν είναι σωστό αυτό που λες. Κατ' αρχήν στα ελληνικά μεταπτυχιακά και σε πολλές δουλειές ζητάνε Proficiency. Και το αν σου αρκεί το επίπεδο Lower είναι σχετικό - αν είσαι μηχανικός ίσως αρκεί, αν είσαι νομική, ιατρική, ψυχολογία, management δεν αρκεί με τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Δεν είναι σωστό αυτό που λες. Κατ' αρχήν στα ελληνικά μεταπτυχιακά και σε πολλές δουλειές ζητάνε Proficiency. Και το αν σου αρκεί το επίπεδο Lower είναι σχετικό - αν είσαι μηχανικός ίσως αρκεί, αν είσαι νομική, ιατρική, ψυχολογία, management δεν αρκεί με τίποτα!

Eννοείς μάλλον την πραγματική επάρκεια. Δυστυχώς αυτή δεν καλύπτεται με ένα ξερό πιστοποιητικό. Αν δεν εξασκεί κάποιος τη γλώσσα και proficiency να έχει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Τι να το κάνετε το proficiency ρε guys. 'Οταν για μεταπτυχιακό πρέπει να είναι πρόσφατο εως και 2 έτη και όχι παραπάνω. Και όταν ζητάνε IELTS για να πιστοποιήσουν αν ξέρεις ή όχι αγγλικά το lower σου αρκεί.

δεν ισχύει αυτό που λες...
αν δεις π.χ στη σελίδα του ETH δέχονται και CPE ΚΑΙ ECPE (βέβαια το τελευταίο που σε απασχολεί εδώ είναι η γλώσσα)
τα αμερικάνικα πανεπιστήμια, όσα με ενδιαφέρουν τουλάχιστον, θέλουν IELTS...οπότε εξαρτάται που θες να πας...
επίσης έχοντας ήδη proficiency ακόμη κ αν δεν το δέχονται, είναι πολύ πιο εύκολο να πετύχεις στις εξετάσεις που θέλουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν είναι σωστό αυτό που λες. Κατ' αρχήν στα ελληνικά μεταπτυχιακά και σε πολλές δουλειές ζητάνε Proficiency. Και το αν σου αρκεί το επίπεδο Lower είναι σχετικό - αν είσαι μηχανικός ίσως αρκεί, αν είσαι νομική, ιατρική, ψυχολογία, management δεν αρκεί με τίποτα!

Στα ελληνικά όπως το λες. Αναφερόμουν για τους έξω βασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Eννοείς μάλλον την πραγματική επάρκεια. Δυστυχώς αυτή δεν καλύπτεται με ένα ξερό πιστοποιητικό. Αν δεν εξασκεί κάποιος τη γλώσσα και proficiency να έχει...:P
Από ένα πιστοποιητικό μπορεί να μην καλύπτεται αλλά το πιστοποιητικό όλοι το ζητάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Από όλα τα πτυχία που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην "αγορά" (να το πούμε έτσι) αυτό που σε βοηθά να μάθεις τα πιο πλούσια και σωστά αγγλικά είναι το Proficiency. Συνεπώς αν θέλεις να μάθεις καλά και συνολικά τη γλώσσα, η παρακολούθηση ενός τμήματος Proficiency είναι η καλύτερη λύση. Τώρα το τι θα κάνεις αφού το πάρεις, αν θα συντηρήσεις τις γνώσεις σου, αν θα τις αυξήσεις ή θα τις μειώσεις είναι άλλο θέμα. Υπάρχουν άνθρωποι με Lower (ή και χωρίς Lower) που μιλάνε καλύτερα από άλλους που έχουν πάρει Proficiency, αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Στην πλειοψηφία τους, αυτοί που έχουν πάρει το Proficiency μιλάνε καλύτερα από αυτούς που έχουν πάρει το Lower, και αυτοί που έχουν πάρει το Lower καλύτερα από αυτούς που δεν έχουν πάρει τίποτα.

Η δυσκολία του IELTS διαφέρει ανάλογα με το βαθμό που απαιτείται από το κάθε πανεπιστήμιο. Είναι άλλο να χρειάζεσαι IELTS με 5.5 και εντελώς άλλο να θέλεις 7.5 ή 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Από όλα τα πτυχία που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην "αγορά" (να το πούμε έτσι) αυτό που σε βοηθά να μάθεις τα πιο πλούσια και σωστά αγγλικά είναι το Proficiency. Συνεπώς αν θέλεις να μάθεις καλά και συνολικά τη γλώσσα, η παρακολούθηση ενός τμήματος Proficiency είναι η καλύτερη λύση. Τώρα το τι θα κάνεις αφού το πάρεις, αν θα συντηρήσεις τις γνώσεις σου, αν θα τις αυξήσεις ή θα τις μειώσεις είναι άλλο θέμα. Υπάρχουν άνθρωποι με Lower (ή και χωρίς Lower) που μιλάνε καλύτερα από άλλους που έχουν πάρει Proficiency, αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Στην πλειοψηφία τους, αυτοί που έχουν πάρει το Proficiency μιλάνε καλύτερα από αυτούς που έχουν πάρει το Lower, και αυτοί που έχουν πάρει το Lower καλύτερα από αυτούς που δεν έχουν πάρει τίποτα.

Η δυσκολία του IELTS διαφέρει ανάλογα με το βαθμό που απαιτείται από το κάθε πανεπιστήμιο. Είναι άλλο να χρειάζεσαι IELTS με 5.5 και εντελώς άλλο να θέλεις 7.5 ή 8.

Δεν συμφωνώ. Έχω proficiency αλλά δεν θεωρώ ότι έχω "πλούσια" Αγγλικά. Αυτό που σου δίνει αυτή τη γνώση που λες είναι η συστηματική μελέτη και η ενασχόληση με την γλώσσα. Η μελέτη σου δίνει γνώση - σου δίνει proficiency. Το αντίθετο όμως δεν ισχύει κατά κανόνα. Και επιπλέον συνήθως τα φροντιστήρια σου δίνουν ίσα ίσα κάποιες γνώσεις για να πάρεις αυτό το χαρτί, δεν σου εξασφαλίζουν όμως την ουσιαστική γνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν ξαναδιαβάσεις αυτό που έγραψα θα δεις ότι σύγκρινα το Proficiency με τα άλλα πτυχία που κυκλοφορούν, όχι με τη συστηματική μελέτη. Το πρόβλημα του να σου δίνουν ίσα-ίσα κάποιες γνώσεις για να πάρεις το χαρτί μπορείς να το έχεις με οποιοδήποτε πτυχίο. Μάλιστα θα έλεγα ότι το έχεις πιο συχνά με άλλα πτυχία όπως το IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

web2

Νεοφερμένος

Ο web2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια. Θελω να μου προτεινετε καποια βιβλια για προετοιμασια για proficiency. Δυστυχως δεν μπορω να παω σε καποιο φροντιστηριο γιατι ειμαι φανταρος και θα ηθελα να παρω καποιο βιβλιο να ψιλοπροετοιμαστω (να σκοτωσω και την ωρα μου εκει μεσα) και μετα να παω σε καποιο δασκαλο. Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Θελω να μου προτεινετε καποια βιβλια για προετοιμασια για proficiency. Δυστυχως δεν μπορω να παω σε καποιο φροντιστηριο γιατι ειμαι φανταρος και θα ηθελα να παρω καποιο βιβλιο να ψιλοπροετοιμαστω (να σκοτωσω και την ωρα μου εκει μεσα) και μετα να παω σε καποιο δασκαλο. Ευχαριστω
Μπες εδώ και δες διάφορες προτάσεις. Προσωπικά συνεχίζω να υποστηρίζω upstream. Καλός πολίτης εύχομαι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
To Mastermind είναι πολύ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kerry

Νεοφερμένος

Η Kerry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Θελω να μου προτεινετε καποια βιβλια για προετοιμασια για proficiency. Δυστυχως δεν μπορω να παω σε καποιο φροντιστηριο γιατι ειμαι φανταρος και θα ηθελα να παρω καποιο βιβλιο να ψιλοπροετοιμαστω (να σκοτωσω και την ωρα μου εκει μεσα) και μετα να παω σε καποιο δασκαλο. Ευχαριστω

Proficiency masterclass, αν θες το cambrdge. Και γενικώς οτιδήποτε από oxford publishing, cambridge university press και burlington
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
μου προτεινε ενας φιλος μου να κανουμε ιδιαιτερο και να προετοιμαστουμε για προφ.

Με τρομαζει ομως το γεγονος οτι θελει να προετοιμαστουμε για κειμπριτζ και να το δωσουμε μεσα σε 8 μηνες:worry::worry:

Πληροφοριακα αναφερω οτι εχουμε και οι δυο να διδαχθουμε αγγλικα 3 χρονιαα! βεβαια,εχουμε κρατησει μια καλη επαφη με τη γλωσσα

Τι να κανω; τι λετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Να πεις όχι.

Τι το θέλει το Cambridge ο φίλος; Φιλόλογος θα γίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια παιδια!
Μιας και με το που μπηκα ειδα το θεμα ας ρωτησω κατι που με απασχολει και εμενα. Λοιπον εχω lower του Cambridge απο την γ γυμνασιου εκτοτε δεν συνεχισα τα αγγλικα (για να ειμαι ειλικρινης παντα ως αγγαρεια τα εβλεπα). Πανε απο τοτε 5 χρονια και φετος σκεφτομαι να ξαναρχισω με σκοπο να παρω το proficiency του Cambridge. Λετε να παω σε τμημα που να κανει προετοιμασια για τις εξετασεις ή να στοχευσω πρωτα να θυμηθω αυτα που -υποτιθεται :p΄- ηδη ξερω;
Eχω ακουσει οτι ειναι αρκετα ανεβασμενο το επιπεδο για prof ισχυει πραγματι αυτο;
Αν ας πουμε ξαναβρεθω στο επιπεδο που ημουν οταν πηρα το lower ποσο καιρο πιστευετε θα χρειαστω για να δωσω εξετασεις για το prof;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν είσαι σε καλό επίπεδο B2 θέλεις μίνιμουμ 1 χρόνο εντατικής δουλειάς για να πάρεις το CPE. Και όταν λέω χρόνο εννοώ 10-11 μήνες, όχι 8 κι αυτούς λειψούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γεια παιδια!
Μιας και με το που μπηκα ειδα το θεμα ας ρωτησω κατι που με απασχολει και εμενα. Λοιπον εχω lower του Cambridge απο την γ γυμνασιου εκτοτε δεν συνεχισα τα αγγλικα (για να ειμαι ειλικρινης παντα ως αγγαρεια τα εβλεπα). Πανε απο τοτε 5 χρονια και φετος σκεφτομαι να ξαναρχισω με σκοπο να παρω το proficiency του Cambridge. Λετε να παω σε τμημα που να κανει προετοιμασια για τις εξετασεις ή να στοχευσω πρωτα να θυμηθω αυτα που -υποτιθεται :p΄- ηδη ξερω;
Eχω ακουσει οτι ειναι αρκετα ανεβασμενο το επιπεδο για prof ισχυει πραγματι αυτο;
Αν ας πουμε ξαναβρεθω στο επιπεδο που ημουν οταν πηρα το lower ποσο καιρο πιστευετε θα χρειαστω για να δωσω εξετασεις για το prof;
Βασικά υπάρχει ένα "θέμα" (θετικό ή αρνητικό,είναι όπως το πάρει ο καθένας) με τα πτυχία του Michigan και του Cambridge,στο Prof.,είναι πτυχία τα οποία δεν μπορείς να τα περάσεις αν δεν κάνεις μίνιμουμ 1 χρόνο προετοιμασίας.. Proficiency είναι όπως το λέει και η λέξη proficient level of the language,μην περιμένεις να τα δεις και εύκολα,αν δεν έχεις δουλέψει. Εγώ προσωπικά αφού όπως λες το΄χεις αφήσει τόσο καιρό 1,5-2 χρόνια εγώ θα έλεγα ότι πρέπει να κάνεις προετοιμασία. Εξαρτάται φυσικά και από το διάβασμα που αφιερώνεις εσύ. Γιατί οκ,η καθηγήτρια θα σε βοηθήσει λύνοντάς σου απορίες,διορθώνοντας τεστ και ασκήσεις,αλλά εσύ αν δε διαβάσεις τη γραμματική και το λεξιλόγιο,δουλειά δε γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γειά σας. Το καλοκαίρι ξεκίνησα να διαβάζω για το ECPE όμως από τον Οκτώβριο και μετά κάπως το αμέλησα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω, να περάσω κατευθείαν στα practice tests ή να κάνω κάποια μέθοδο;
Υ.Γ.: Προσπαθώ να δώσω το Μάιο του ΄15 ή το Δεκεμβριο του '15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Γειά σας. Το καλοκαίρι ξεκίνησα να διαβάζω για το ECPE όμως από τον Οκτώβριο και μετά κάπως το αμέλησα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω, να περάσω κατευθείαν στα practice tests ή να κάνω κάποια μέθοδο;
Υ.Γ.: Προσπαθώ να δώσω το Μάιο του ΄15 ή το Δεκεμβριο του '15.
Καλησπέρα. Έχεις ασχοληθεί με κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Έκανα στην αρχή το Build up your vocabulary skills της HAU όμως μόνο το πρώτο κεφάλαιο έχω τελειώσει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top