Προετοιμασία για Proficiency

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Μόνος σου δεν βλέπω να τα καταφέρνεις φίλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Έκανα στην αρχή το Build up your vocabulary skills της HAU όμως μόνο το πρώτο κεφάλαιο έχω τελειώσει.:/:
Θα σου πρότεινα να δώσεις Νοέμβρη έτσι ώστε να προλάβεις να ολοκληρώσεις ένα βιβλίο, να δεις θεματικές κτλ και μετά κάνεις και τα practice tests. Eγώ όταν έδινα, είχα το ecpe honors και μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό. Ωστόσο, δεν ξέρω πως θα διορθώνεις τις εκθέσεις σου και πως θα κάνεις προφορικά, αν σκοπεύεις να προετοιμαστείς μόνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Όντως το μεγάλο πρόβλημα όταν προετοιμάζεσαι μόνος ειναι η διόρθωση εκθεσης! Και στο proficiency κόβουν άνευ λόγου! Οπότε σκέψου τι θα κανεις με αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ κάνω ακόμη γραμματική και δίνω τον Δεκέμβρη, έχοντας ξεκινήσει απο Οκτώβρη. Η καθηγήτρια μου λέει και άλλη γραμματική αλλά εγώ έχω άγχος για τα τεστ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εγώ κάνω ακόμη γραμματική και δίνω τον Δεκέμβρη, έχοντας ξεκινήσει απο Οκτώβρη. Η καθηγήτρια μου λέει και άλλη γραμματική αλλά εγώ έχω άγχος για τα τεστ. :P

Μην αγχώνεσαι!Είναι πολύ νωρίς ακόμα!Εγώ είχα ξεκινήσει προετοιμασία Σεπτέμβριο κι έδωσα τον επόμενο Μάιο.Στα πρώτα τεστ κοβόμουν και με είχε πιάσει τρομερή απελπισία.Μέχρι τελευταία στιγμή έλεγα "δεν θα το πάρω" αλλά τελικά το πήρα και με καλό βαθμό.Είναι καλό να κάνεις πολλή γραμματική και θα δεις ότι από ένα σημείο και μετά θα σου βγαίνουν αυθόρμητα οι απαντήσεις!
Όλα θα πάνε καλά!Αν και νωρίς σου εύχομαι να έχεις επιτυχία και να θυμάσαι ότι το να είσαι ψύχραιμη είναι πολύ σημαντικό!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είναι όντως νωρίς για τεστ. Τώρα είναι καιρός για γραμματική, λεξιλόγιο και εξάσκηση στο Listening. Καλή συνέχεια!

Αντώνιε, προτείνω να βρεις ένα καλό φροντιστήριο γιατί δουλεύοντας εντελώς μόνος απλά χάνεις το χρόνο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι!Είναι πολύ νωρίς ακόμα!Εγώ είχα ξεκινήσει προετοιμασία Σεπτέμβριο κι έδωσα τον επόμενο Μάιο.Στα πρώτα τεστ κοβόμουν και με είχε πιάσει τρομερή απελπισία.Μέχρι τελευταία στιγμή έλεγα "δεν θα το πάρω" αλλά τελικά το πήρα και με καλό βαθμό.Είναι καλό να κάνεις πολλή γραμματική και θα δεις ότι από ένα σημείο και μετά θα σου βγαίνουν αυθόρμητα οι απαντήσεις!
Όλα θα πάνε καλά!Αν και νωρίς σου εύχομαι να έχεις επιτυχία και να θυμάσαι ότι το να είσαι ψύχραιμη είναι πολύ σημαντικό!:)

Είναι όντως νωρίς για τεστ. Τώρα είναι καιρός για γραμματική, λεξιλόγιο και εξάσκηση στο Listening. Καλή συνέχεια!

Σίγουρα; Γιατί εγώ ανησυχώ μη δε βγάλω την ύλη μου και το πάω για αργότερα. Δύο βιβλία γραμματικής δεν έχω ξανακάνει πάντως και μου ακούστηκε υπερβολικό. Και γω πως δεν θα το πάρω νομίζω αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη.:)

Παρεπιπτόντως, είναι αναγκαίο να βγουν δυο βιβλία με τεστ; Γιατί εγώ για το λόουερ τόσα είχα βγάλει και τώρα αυτός είναι ο κύριος λόγος που αγχώνομαι. Τέσσερα βιβλία σε ενάμιση χρόνο. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Σίγουρα; Γιατί εγώ ανησυχώ μη δε βγάλω την ύλη μου και το πάω για αργότερα. Δύο βιβλία γραμματικής δεν έχω ξανακάνει πάντως και μου ακούστηκε υπερβολικό. Και γω πως δεν θα το πάρω νομίζω αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη.:)
Μόνο γραμματική και practice tests θα κάνεις; Λεξιλόγιο από πού μαθαίνεις;

Και ποια βιβλία γραμματικής κάνεις αν επιτρέπεται; Μου κάνει εντύπωση που λες ότι κάνεις δύο βιβλία. Υπερβολικό δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δυο βιβλία γραμματικής κι εμένα μου φαίνονται κάπως υπερβολικά. Ακόμα και να την έχεις ξεχάσει κάπως τη γραμματική, ειδικά τα πιο σύνθετα φαινόμενα πχ mixed conditionals, inversion, νομίζω ότι ένα είναι αρκετό. Εν πάση περιπτώσει, η καθηγήτριά σου σίγουρα θα ξέρει καλύτερα! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μόνο γραμματική και practice tests θα κάνεις; Λεξιλόγιο από πού μαθαίνεις;

Και ποια βιβλία γραμματικής κάνεις αν επιτρέπεται; Μου κάνει εντύπωση που λες ότι κάνεις δύο βιβλία. Υπερβολικό δεν είναι;

Λεξιλόγιο κάνω αυτή τη στιγμή περιορισμένο - phrasal verbs και κειμενάκια - απο το βιβλίο που έχω τώρα, το Grammalysis.
Δεν κάνω δύο, είπα θα κάνω δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δύο βιβλία γραμματικής είναι όντως υπερβολή. Κατά τη γνώμη μου, εκείνο που θα έπρεπε να κάνεις στη φάση αυτή είναι πολύ λεξιλόγιο και κείμενα. Το λεξιλόγιο του Grammalysis δεν είναι κατάλληλο αν δώσεις για ECPE (εμείς να καταλάβεις στο φροντιστήριο που κάνουμε Grammalysis τις σελίδες του λεξιλογίου απλά τις αγνοούμε). Δεν ξέρω βέβαια αν προετοιμάζεσαι για κάποιο άλλο πιστοποιητικό που έχει πιο απαιτητική γραμματική και λιγότερο απαιτητικό λεξιλόγιο, αλλά μου φαίνεται περίεργο....

Πόσο έμπειρη είναι η καθηγήτριά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
ECPE θα δώσω.
Με τον όρο έμπειρη εννοείς πόσα χρόνια διδάσκει, να φανταστώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πόσα χρόνια διδάσκει ECPE - πόσους άλλους μαθητές έχει αναλάβει μόνη της (υποθέτω ότι κάνεις ιδιαίτερα) και με τι αποτελέσματα.

Για ECPE δεν χρειάζεσαι phrasal verbs αλλά collocations. Πάρα πάρα πολύ λεξιλόγιο γενικώς και πολλή εξάσκηση στο Listening.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Δεν κάνω δύο, είπα θα κάνω δύο.
Έχω ακούσει για δύο βιβλία λεξιλογίου. Για δύο βιβλία γραμματικής πρώτη φορά ακούω :hmm:

Είσαι σίγουρη πως και το δεύτερο βιβλίο είναι γραμματικής και όχι λεξιλογίου ή practice tests;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Έχω ακούσει για δύο βιβλία λεξιλογίου. Για δύο βιβλία γραμματικής πρώτη φορά ακούω :hmm:

Είσαι σίγουρη πως και το δεύτερο βιβλίο είναι γραμματικής και όχι λεξιλογίου ή practice tests;
Ναι. Αν και το Grammalysis που κάνω έχει και λεξιλόγιο - όχι αρκετό, αλλά έχει.

Πόσα χρόνια διδάσκει ECPE - πόσους άλλους μαθητές έχει αναλάβει μόνη της (υποθέτω ότι κάνεις ιδιαίτερα) και με τι αποτελέσματα.

Για ECPE δεν χρειάζεσαι phrasal verbs αλλά collocations. Πάρα πάρα πολύ λεξιλόγιο γενικώς και πολλή εξάσκηση στο Listening.

ECPE είμαι το τέταρτο ή πέμπτο άτομο που αναλαμβάνει. Ιδιαίτερα έχει κάνει γενικά σε αρκετά άτομα και είχαν επιτυχίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κοίτα να δεις τι γίνεται. Το λεξιλόγιο του Grammalysis είναι λίγο και επίσης δεν είναι το λεξιλόγιο που θα σε βοηθήσει στο ECPE (το οποίο είναι πολύ απαιτητικό από άποψης λεξιλογίου). Δεν μπορείς να βασιστείς στο λεξιλόγιο του Grammalysis σε καμία περίπτωση. Δεύτερη γραμματική δεν χρειάζεται, το Grammalysis σε υπερκαλύπτει. Το μόνο που ίσως χρειαστείς είναι περισσότερες ασκήσεις για εξάσκηση. Είναι σημαντικό να δουλέψεις κείμενα το συντομότερο δυνατό, και για να μάθεις λεξιλόγιο και για να βελτιώσεις την ταχύτητα διαβάσματος και την κατανόηση ειδικών θεμάτων (ιστορία, αρχιτεκτονική, βιολογία, ψυχολογία, ψυχογλωσσολογία κλπ) που πέφτουν συχνά στις εξετάσεις.

Πόσα από τα 3 ή 4 άτομα που έχει αναλάβει η καθηγήτριά σου στο παρελθόν είχαν επιτυχίες; Και τι εννοούμε επιτυχίες; Πέρασαν στο τσακ ή με άνεση; Ξέρεις κάποιο από αυτά τα άτομα ή βασίζεσαι σε δικά της λόγια για τις επιτυχίες της;

Στη θέση σου θα ψαχνόμουν λίγο περισσότερο. Προσωπικά ποτέ δεν θα εμπιστευόμουν καθηγήτρια χωρίς φροντιστηριακή εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Κοίτα να δεις τι γίνεται. Το λεξιλόγιο του Grammalysis είναι λίγο και επίσης δεν είναι το λεξιλόγιο που θα σε βοηθήσει στο ECPE (το οποίο είναι πολύ απαιτητικό από άποψης λεξιλογίου). Δεν μπορείς να βασιστείς στο λεξιλόγιο του Grammalysis σε καμία περίπτωση. Δεύτερη γραμματική δεν χρειάζεται, το Grammalysis σε υπερκαλύπτει. Το μόνο που ίσως χρειαστείς είναι περισσότερες ασκήσεις για εξάσκηση. Είναι σημαντικό να δουλέψεις κείμενα το συντομότερο δυνατό, και για να μάθεις λεξιλόγιο και για να βελτιώσεις την ταχύτητα διαβάσματος και την κατανόηση ειδικών θεμάτων (ιστορία, αρχιτεκτονική, βιολογία, ψυχολογία, ψυχογλωσσολογία κλπ) που πέφτουν συχνά στις εξετάσεις.

Πόσα από τα 3 ή 4 άτομα που έχει αναλάβει η καθηγήτριά σου στο παρελθόν είχαν επιτυχίες; Και τι εννοούμε επιτυχίες; Πέρασαν στο τσακ ή με άνεση; Ξέρεις κάποιο από αυτά τα άτομα ή βασίζεσαι σε δικά της λόγια για τις επιτυχίες της;

Στη θέση σου θα ψαχνόμουν λίγο περισσότερο. Προσωπικά ποτέ δεν θα εμπιστευόμουν καθηγήτρια χωρίς φροντιστηριακή εμπειρία.

Ξέρω μόνο μια μαθήτρια της που πέρασε με άνεση πριν 5-6 χρόνια. Συνήθως οι γνωστοί μου που τυχαίνει να την έχουν επίσης καθηγήτρια, είναι παιδιά που δίνουν ακόμη lower.
Ελπίζω να μην πάρω γραμματική τότε και να προχωρήσω σε κείμενα και practice tests. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τι να σου πω... καλή επιτυχία και ο Θεός βοηθός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Εγώ σε όσους προετοιμάζονται για proficiency -είτε Michigan είτε Cambridge- και έχουν χρόνο στη διάθεση τους, πάντα προτείνω τα ίδια.

Γραμματική: Don't even bother. Λύστε άπειρα τεστάκια, κάντε άπειρες ασκήσεις, δείτε τις λύσεις και στο τέλος θα σας βγαίνουν μηχανικά οι σωστές απαντήσεις. Δεν θα χρειάζεται καν να σκεφτείτε για να απαντήσετε.
Λεξιλόγιο: Μην κολλάτε στο companion που σας δίνει ο καθηγητής σας. Ασχοληθείτε με τη γλώσσα γενικότερα, ξεκινήστε να διαβάζετε κανένα λογοτεχνικό βιβλίο ή ο,τι είδος βιβλίου ή άρθρου τραβάει η όρεξη σας στα Αγγλικά. Να πάρετε ένα τετράδιο ευρετήριο και όποτε συναντάτε άγνωστες λέξεις/φράσεις να τις σημειώνετε εκεί. Κάθε λίγο και λιγάκι να παίρνετε και να διαβάζετε το τετράδιο γιατί χωρίς επανάληψη,το λεξιλόγιο δεν υπάρχει περίπτωση να σας μείνει.
Listening: κι αυτό καθαρά θέμα τριβής. Κάντε όσα περισσότερα τεστάκια μπορείτε και ξεκινήστε να βλέπετε αγγλόφωνες ταινίες και σειρές χωρίς υπότιτλους. Θα σας ενθουσιάσει το πόσο γρήγορα θα βελτιωθείτε.
Speaking: καλό είναι να μιλάτε με τον καθηγητή σας μόνο στα αγγλικά και γενικά να προσπαθήσετε να σκέφτεστε τα πάντα στα αγγλικά. Πρέπει ο λόγος σας να βγαίνει φυσικά και να μη μοιάζει βεβιασμένος σαν να σας τα βγάζουν με το τσιγκέλι. Προσωπικά θεωρώ πως το speaking είναι το ευκολότερο κομμάτι της εξέτασης.
Το "use of english" στο Cambridge και τα "clozes" στο Michigan είναι γελοία και βγαίνουν μηχανικά αν το δουλέψετε εντατικά, όσο δύσκολα κι αν σας φαίνονται στην αρχή. Είναι ζήτημα συνήθειας.

That's my tuppence. Όποιος θέλει διευκρινήσεις ή βοήθεια σε κάτι, I'm more than willing to help. ;) Στείλτε μου pm ή απαντήστε μου εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top