Προετοιμασία για Proficiency

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
.αυτο βεβαια ισως να οφειλεται στο οτι υπαρχουν γυρω στα 8 διαφορετικα τεστ την μερα των εξετασεων
καλημέρα !! θα ήθελα να ρωτήσω διαβάζοντας αυτό το παραπάνω που έγραψε ο nick18 αν μπαίνουν διαφορετικά θέματα στο ECPE πανελλαδικά; άλλα θέματα πχ γράφουν στη Λάρισα και άλλα στην Αθήνα την ίδια μέρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Νομίζω πως όχι. Τα θέματα μπαίνουν ανάλογα με την ώρα και όχι την περιοχή. π.χ. στις 11 το πρωί άλλα θέματα από τις 6 το απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosD13

Νεοφερμένος

Ο SteliosD13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το Words you need της Kar..Έτσι ώστε να βελτιωθώ στο λεξιλόγιο ....
Αξίζει???Δηλαδή με καλύπτει αρκετά για το ECPE??
Υπάρχει κανένα άλλο βιβλίο που σε βοηθάει να βελτιώσεις το λεξιλόγιο σου???
Όποιος ξέρει ας μου πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το Words you need της Kar..Έτσι ώστε να βελτιωθώ στο λεξιλόγιο ....
Αξίζει???Δηλαδή με καλύπτει αρκετά για το ECPE??
Υπάρχει κανένα άλλο βιβλίο που σε βοηθάει να βελτιώσεις το λεξιλόγιο σου???
Όποιος ξέρει ας μου πει...
Οι μισες λεξεις του GCVR απο αυτο το βιβλιο οποτε προφανως αξιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Έτσι εε? Εγώ το πήρα αυτό το βιβλίο, αλλά δεν μπορώ να πω πως έχει ΚΑΙ τις δύσκολες λέξεις... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimaraz97

Νεοφερμένος

Ο Jimaraz97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας παιδια το μαιο θελω να δωσω για προφισιενσι μισιγκαν αλλα παρατηρω να εχω γενικοτερα ελειψεις οχι τοσο σε γραμματικη οσο σε λεξιλογιο. Περυσι παλι ειχα καποιες ελειψεις αλλα τις ειχα καλυψει και το λοουερ το πηρα με αριστα αλλα τωρα παλι τις ξεχασα μετα το καλοκαιρι και αυτες που εχει το βοβλιο ειναι παρα πολλες και υπερβολικα δυσκολες και ολες δεν μπορω να τις μαθω.
Τι να κανω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
The key to Proficiency

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γεια σας παιδια το μαιο θελω να δωσω για προφισιενσι μισιγκαν αλλα παρατηρω να εχω γενικοτερα ελειψεις οχι τοσο σε γραμματικη οσο σε λεξιλογιο. Περυσι παλι ειχα καποιες ελειψεις αλλα τις ειχα καλυψει και το λοουερ το πηρα με αριστα αλλα τωρα παλι τις ξεχασα μετα το καλοκαιρι και αυτες που εχει το βοβλιο ειναι παρα πολλες και υπερβολικα δυσκολες και ολες δεν μπορω να τις μαθω.
Τι να κανω??
Βασικα εκανες μεγαλη χαζομαρα που σταματησες τα αγγλικα μετα το Lower και τα ξαναξεκινας τωρα για proficiency αν δεν τα σταματουσες θα μπορουσες να πηγαινες για δεκεμβρη κανοντας και καλοκαιρινα μεχρι τελη Ιουλιου. Εγω αυτο εκανα και το Δεκεμβρη δινω ECPE . Το βιβλιο που σου εδωσε ο Xaris SSS ειναι αρκετα καλο το'χα δουλεψει λιγακι το καλοκαιρι μιας και που δεν εχω κενα σε γραμματικη και λεξιλογιο. Κατι επισης που θα σου εκανε καλο ειναι να ζητησεις απο την/τον καθηγητη/-τρια σου να σου δινει το λεξιλογιο απο το κομματι GVR απο τα practice tests που γραφεις και πιο συγκεκριμενα το vocabulary και του reading μη φιλοδοξεις οτι ολο αυτο το λεξιλογιο θα το γνωριζεις τελεια και ολο ομως αν το δουλεψεις οπως πρεπει και σωστα οι περισσοτερες θα σου μεινουν.Επισης σε αυτες θα κανεις συχνες επαναληψεις και καλο θα'ταν να αφιερωνεις ενα 15λεπτο καθημερινα στο να διαβαζεις λεξεις;)
Τελος κατι που μου ελεγε η καθηγητρια μου απο τοτε που ηταν να δωσω Lower ηταν οτι το Λεξιλογιο ειναι ενα περιεργο κομματι και "αδυτο" καπως δηλαδη μπορεις να διαβαζεις παρα πολυ και στην εξεταση να χασεις πολλα ερωτηματα επειδη δε γνωριζεις το συγκεκριμενο λεξιλογιο.
Στηριξου περισσοτερο στο reading και στο grammar. Στο οποιο ενα ΓΕΡΟ ξεσκονισμα θα σε βοηθουσε.
Καλη Επιτυχια

Σημείωση: Τα μηνύματα 368-370 προήλθαν από thread με αντίστοιχο περιεχόμενο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Amytzi

Νεοφερμένος

Η Amytzi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια το μαιο θελω να δωσω για προφισιενσι μισιγκαν αλλα παρατηρω να εχω γενικοτερα ελειψεις οχι τοσο σε γραμματικη οσο σε λεξιλογιο. Περυσι παλι ειχα καποιες ελειψεις αλλα τις ειχα καλυψει και το λοουερ το πηρα με αριστα αλλα τωρα παλι τις ξεχασα μετα το καλοκαιρι και αυτες που εχει το βοβλιο ειναι παρα πολλες και υπερβολικα δυσκολες και ολες δεν μπορω να τις μαθω.
Τι να κανω??
Πρέπει να χρησιμοποιείς πολλές και διαφορετικές μεθόδους δηλ. να ομαδοποιείς λέξεις σε κατηγορίες, να τις συνδέεις με κάτι που ήδη ξέρεις, να τις μαθαίνεις μέσα σε collocations, να χρησιμοποιείς εικόνες. Αν θέλεις μπορείς να επισκεφτείς αυτή τη διεύθυνση για να δεις πως δουλεύω με τους μαθητές μου στο βιβλίο τεστ https://vyew.com/room#/658748/Copy_of_Burlington/764923433
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Επιπλέον, άμα σε δυσκολέψει το Skills Builder (που δεν νομίζω) που ανέφερα πιο πάνω μπορείς να δοκιμάσεις αυτό:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Επιπλέον, άμα σε δυσκολέψει το Skills Builder (που δεν νομίζω) που ανέφερα πιο πάνω μπορείς να δοκιμάσεις αυτό:

Να σε ρωτησω κατι; Ολα αυτα τα βιβλια τα δουλευετε φροντηστηριο ?:confused:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Εγω παντως το λεξολογιο που'χω μαθει το'χω μαθει απο τα practise tests το να μου δωσει εμενα καποιος λεξιλογικη με σκοπο να μαθω λεξιλογιο δεν παιζει γιατι πολυ απλα δεν το μαθαινω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
καλησπέρα,

εγω πριν 2,5 χρόνια περίπου πήρα το ECCE με B-Pass. από τότε δεν έχω ξανακουμπήσει αγγλικά και ως εκ τουτου τώρα είμαι σε χειρότερο επίπεδο από ότι πριν από 2,5 χρόνια.

Φέτος λοιπόν που μπήκα πανεπιστημιο θέλω να βελτιώσω το επίπεδο μου και θέλω να πάρω proficiency και μάλιστα του cambridge ,μιας και θέλω να κανω μεταπτυχιακό σε Αγγλία. Επίσης στο 4ο έτος θέλω να πάρω και τα gmat, ielts, toefl με καλό βαθμό, και πιστεύω πως αν τα καταφέρω με το proficiency του cambridge δεν θα έχω πρόβλημα με αυτά και γενικότερα δεν θα ξαναέχω προβλημα με τα αγγλικα.

Αυτό που θέλω να ρωτησω είναι ποτε πιστεύετε πως πρέπει να αρχίσει κανείς.. Έχω τεσσερα χρονια στη διαθεση μου, πιστευω αρκουν.

Επισης να ρωτησω αν προτεινει κανεις κανενα καλο φροντιστηριο στην περιοχη του κεντρου, εχω ακουσει για το βρετανικο συμβουλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Να σε ρωτησω κατι; Ολα αυτα τα βιβλια τα δουλευετε φροντηστηριο ?:confused:

Δουλέψαμε όλη την σειρά από την Diane Flanel Piniaris εκτός από το First Steps που ανέφερα πιο πάνω. 5 βιβλία είναι εκ των οποίων τα 3 είναι practice tests με vocabulary enhancement and consolidation. Παράλληλα κάναμε και τα ECPE HONORS από την Burlington, τώρα κάνουμε φωτοτυπίες και επαναλήψεις (τελειώσαμε πιο γρήγορα απ΄όσο έπρεπε την ύλη).

καλησπέρα,

εγω πριν 2,5 χρόνια περίπου πήρα το ECCE με B-Pass. από τότε δεν έχω ξανακουμπήσει αγγλικά και ως εκ τουτου τώρα είμαι σε χειρότερο επίπεδο από ότι πριν από 2,5 χρόνια.

Φέτος λοιπόν που μπήκα πανεπιστημιο θέλω να βελτιώσω το επίπεδο μου και θέλω να πάρω proficiency και μάλιστα του cambridge ,μιας και θέλω να κανω μεταπτυχιακό σε Αγγλία. Επίσης στο 4ο έτος θέλω να πάρω και τα gmat, ielts, toefl με καλό βαθμό, και πιστεύω πως αν τα καταφέρω με το proficiency του cambridge δεν θα έχω πρόβλημα με αυτά και γενικότερα δεν θα ξαναέχω προβλημα με τα αγγλικα.

Αν θες την ταπεινή μου γνώμη, τζάμπα φαία ουσία θα χαλάσεις διαβάζοντας ατελείωτη γραμματική για το CPE ενώ με πραγματική ενασχόληση με τα αγγλικά θα μπορούσες να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα με το ECPE.

Furthermore, IELTS and/or TOEFL are the indispensable certificates for a post-graduate :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μετάνοιωσα like hell που έδωσα και για lower και για proficiency (του Michigan). Πεταμένα λεφτά, τζάμπα κόπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Αν θες την ταπεινή μου γνώμη, τζάμπα φαία ουσία θα χαλάσεις διαβάζοντας ατελείωτη γραμματική για το CPE ενώ με πραγματική ενασχόληση με τα αγγλικά θα μπορούσες να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα με το ECPE.

το ecpe αναγνωρίζεται στην Αγγλία?
το cpe αναγνωρίζεται στην αμερική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μετάνοιωσα like hell που έδωσα και για lower και για proficiency (του Michigan). Πεταμένα λεφτά, τζάμπα κόπος...
Το Lower παρτο ως σταση για μια πιστοποιηση και απο εναν τριτο οτι γνωριζεις αγγλικα.Το αν οντως σου ηταν χρησιμα ή οχι δε θα το κρινεις τωρα. Σε λιγα χρονια θα το κρινεις που αλλοι ουτε ενα ΚΠγ δεν καταφεραν να παρουν.
το ecpe αναγνωρίζεται στην Αγγλία?
το cpe αναγνωρίζεται στην αμερική?
Και τα 2 πτυχια αναγνωριζονται Ευρωπαικα ως επιπεδο C2. Ομως ορισμενα πανεπηστημια της Αγγλιας (μεσα σε αυτα νομιζω συνεπαγεται αυτο του Cambridge) δεν αναγνωριζουν το ECPE και ζητουν το CPE κυριως για λογους βλακειας και κομπλεξ. Αντιστοιχα καποια πανεπηστημια στην Αμερικη ζητουν μονο το ECPE. Τωρα εσυ αποφασιζεις ποιος τυπος εξετασεις σου ταιριαζει

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
το ecpe αναγνωρίζεται στην Αγγλία?
το cpe αναγνωρίζεται στην αμερική?

Εξαρτάται για ποιους σκοπούς τα θέλεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Βασικα ειμαι σε διχασμο... Ποιο ειναι καλυτερο; Το Cambrige ή το Michigan?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Βασικα ειμαι σε διχασμο... Ποιο ειναι καλυτερο; Το Cambrige ή το Michigan?

According to me, Michigan...
To Cambridge είναι πολύ απαιτητικό και δεν προσφέρει τίποτα ουσιώδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Βασικα ειμαι σε διχασμο... Ποιο ειναι καλυτερο; Το Cambrige ή το Michigan?

Αν θες να πας Αγγλία(πχ για σπουδές), πάρε το cambr. :)
Αν θες να πας Αμερική(πχ για σπουδές), πάρε το michigan. :)
Αν θες να ζήσεις Ελλάδα, πάρε όποιο θες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top