Προβλήματα με καθηγητές.

ister

Νεοφερμένος

Ο ister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κρόκος (Κοζάνη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να αν ξέρει κάποιος να μου πει που μπορώ να αναφέρω έναν καθηγητή (οποίος μόνο καθηγητής δε είναι )ωστέ να υποστεί κυρώσεις για ανάρμοστη συμπεριφορά.Του έχω μιλήσει προσωπικά οτι έχω πρόβλημα μαζί του αλλά δεν οδηγεί κάπου.
Μια μέρα μάλιστα που είχε πει σε ένα συμμάθητή μου να σηκωθεί να κάνει 20 κάμψεις εν ώρα μαθηματος (ιστορία) για να ηρεμήσει σηκώθηκα και έφυγα απο την τάξη λέγοντας του οτι θα τα πούμε στο διευθυντή (αλλά δε πήγα τελικά :/).Το θέμα όμως είναι οτι οι υπόλοιποι καθηγητές τον βλέπουν άγιο άνθρωπο επειδή αυτός είναι λέκτορας στο ανοικτό Πανεπιστήμιο κτλ κτλ...οποτε δεν βοηθούν.
Δεν είναι δυνατόν να μπαίνει ο κάθε καραγκιόζης στα σχολεία και να κάνει τον εκπαιδευτικό.Φτάνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι.:(

από τα γραφόμενά σου, δεν λες σε τελική ανάλυση ποια είναι η ανάρμοστη εις βάρος σου συμπεριφορά του καθηγητή...αντιθέτως δε, λες πως έφυγες από την τάξη...απειλώντας τον να τον στείλεις στο διευθυντή και μάλιστα....του την χάρισες!!! μήπως είσαι υπερβολικός/ή ή τελικά έχεις εσύ προσωπικά μαζί του;
πάντως, αν πράγματι είναι η συμπεριφορά του ανάρμοστη, έχετε 5μελές και αρμοδίως μπορεί να πράξει με αναφορά στη διεύθυνση του σχολείου και στη β/βάθμια διεύθυνση του νομού!!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Εχετε μαζευτει να του πειτε τπτ ολοι μαζι;
Του έχει στείλει επιστολή παραπόνων το πενταμελες της ταξης μου.Αν θελετε την ανεβαζω.
Εσείς γιατι κάνετε ό,τι σας λέει; Αν ήμουν στη θέση σας, όχι μόνο δε θα έκανα κάμψεις αλλά θα του λεγα "κανε εσυ".
Γιατί οι περισσότεροι στην ταξη ειναι γλύφτες.

από τα γραφόμενά σου, δεν λες σε τελική ανάλυση ποια είναι η ανάρμοστη εις βάρος σου συμπεριφορά του καθηγητή...αντιθέτως δε, λες πως έφυγες από την τάξη...απειλώντας τον να τον στείλεις στο διευθυντή και μάλιστα....του την χάρισες!!! μήπως είσαι υπερβολικός/ή ή τελικά έχεις εσύ προσωπικά μαζί του;
πάντως, αν πράγματι είναι η συμπεριφορά του ανάρμοστη, έχετε 5μελές και αρμοδίως μπορεί να πράξει με αναφορά στη διεύθυνση του σχολείου και στη β/βάθμια διεύθυνση του νομού!!!:bye:
:!:Συγγνώμη...δηλαδή εσείς θεωρείτε οτι αρμόζει σε ένα καθηγητή (κ μάλιστα κ πανεπιστημιακό) τέτοια συμπεριφορά;
Δηλαδή πρέπει να με βάλει να κάνω εγώ κάμψεις ή κ γω δε ξέρω τι άλλο για να αντιδράσω;;;Θα ανέχομαι να με αποκαλεί ηλίθιο,βλαμμένο και ένα σωρό κοσμητικά επίθετα και να μας συμπεριφέρεται λες και είμαστε στρατός;Μα πάμε καλά;:sΚαι βέβαια αποχώρησα από την τάξη και θα ξαναποχωρήσω αν χρειαστεί.Στον διευθυντή κακώς δεν τον ανέφερα επειδή ήταν αρχή και νομιζα οτι ίσως άλλαζε κάτι χωρίς να γίνουν φασαρίες στο σχολείο.
Σχολείο πάω για να κάνω μάθημα και όχι για να ανέχομαι τα βίτσια του κάθε ψυχανώμαλου.Όπως είμαι κι εγώ τυπική στις υποχρεώσεις μου ως μαθητρια έτσι απαιτώ να είναι και οι καθηγητές.
Σας ευχαριστώ πάντως.

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ister

Νεοφερμένος

Ο ister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κρόκος (Κοζάνη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Του έχει στείλει επιστολή παραπόνων το πενταμελες της ταξης μου.Αν θελετε την ανεβαζω.

Γιατί οι περισσότεροι στην ταξη ειναι γλύφτες.


:!:Συγγνώμη...δηλαδή εσείς θεωρείτε οτι αρμόζει σε ένα καθηγητή (κ μάλιστα κ πανεπιστημιακό) τέτοια συμπεριφορά;
Δηλαδή πρέπει να με βάλει να κάνω εγώ κάμψεις ή κ γω δε ξέρω τι άλλο για να αντιδράσω;;;Θα ανέχομαι να με αποκαλεί ηλίθιο,βλαμμένο και ένα σωρό κοσμητικά επίθετα και να μας συμπεριφέρεται λες και είμαστε στρατός;Μα πάμε καλά;:sΚαι βέβαια αποχώρησα από την τάξη και θα ξαναποχωρήσω αν χρειαστεί.Στον διευθυντή κακώς δεν τον ανέφερα επειδή ήταν αρχή και νομιζα οτι ίσως άλλαζε κάτι χωρίς να γίνουν φασαρίες στο σχολείο.
Σχολείο πάω για να κάνω μάθημα και όχι για να ανέχομαι τα βίτσια του κάθε ψυχανώμαλου.Όπως είμαι κι εγώ τυπική στις υποχρεώσεις μου ως μαθητρια έτσι απαιτώ να είναι και οι καθηγητές.
Σας ευχαριστώ πάντως.

:bye:

παιδί μου, δεν κάνουν τα πτυχία τον άνθρωπο "μορφωμένο", αλλά απλά εγγράμματο....η μόρφωση έρχεται μέσα από άλλους τρόπους!
χαίρομαι από τους μαθητές που απαιτούν καλούς δασκάλους!!!
καλοπροαίρετα θα ήθελα, ειλικρινά, να πρόκειται για απλή παρεξήγηση και εσφαλμένη στάση του εκπαιδευτικού σου!!! ας μην δύσει ο ήλιος ανάμεσά σας πάνω σε παροργισμό!!! εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν!:):):)
να ζήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Φυσικά ο καθηγητής είναι απαράδεκτος (δεν έχει δικαίωμα να συμπεριφέρεται έτσι στους μαθητές του). Πολλοί καθηγητές έχουν αυτή τη συμπεριφορά επειδή κάνουν κατάχρηση εξουσίας (νομίζουν ότι είναι κάποιοι και συμπεριφέρονται στους μαθητές τους με υποτιμητικό τρόπο.


Λοιπόν την επόμενη φορά που θα σου κάνει αυτό (π.χ. να κάνεις κάμψεις) να σηκωθείς και να το πεις στον διευθυντή σου. Αν δε δώσει ο διευθυντής σημασία κινήσου δικαστικά (πες στο στους γονείς σου). Δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις γιατί θα έχεις μάρτυρες τους συμμαθητές σου.

Κάποιοι τέτοιοι καθηγητές πρέπει να φεύγουν από την εκπαίδευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Θα ήθελα να αν ξέρει κάποιος να μου πει που μπορώ να αναφέρω έναν καθηγητή (οποίος μόνο καθηγητής δε είναι )....

Φέτος στο σχολείο μας ήρθε μια φιλόλογος και στην αρχή πήρε κατευθύνσεις Β και Γ και αρχαία και εκθέσεις. Δεν ήταν στα καλά της και μόνο μάθημα δεν έκανε. Εμείς στην αρχή δεν την είχαμε. Παραπονέθηκαν τα παιδιά της θεωρητικής στο διευθυντή αλλά αυτός προσπαθούσε να ηρεμήσει τα πράγματα με κάτι "να τα συζητήσουμε, να τα βρούμε με διάλογο κλπ". Τότε συμφωνήσανε όλα τα παιδιά που την είχανε και δεν μπαίνανε στο μάθημα όταν την είχανε. Ο διευθυντής κάλεσε τα προεδρία και μετά τους γονείς. Κάνανε σύλλογο καθηγητών και από ότι μάθαμε τσακωθήκανε. Όμως την βγάλανε από όλα τα μαθήματα και της δώσανε μόνο ιστορίες Α και Β. Έτσι τη φάγαμε και μεις στη μάπα. Το άτομο είναι για μπάτσες. Στην ιστορία γίνεται το έλα να δεις. Αυτή είναι τελείως άχρηστη και απορώ γιατί δεν την διώχνουνε τελείως. Ο διευθυντής μας είπε ότι θα φροντίσει του χρόνου να φύγει αλλά μας παρακέλεσε φέτος να κάνουμε υπομονή στο κάτω κάτω ιστορία είναι μας είπε και όχι κάτι που θα χρειάζεται για πανελλήνιες. Αυτή για παράδοση μαθήματος κάνει ανάγνωση το βιβλίο και έβαλε διαγώνισμα να γράψουμε ολόκληρο κεφάλαιο. Ευτυχώς είναι τόσο χαζή που αντιγράψαμε όλοι απο το το βιβλίο. Όλη την ώρα γκρινίάζει και μας λέει ότι όλοι οι άλλοι καθηγητές συνομοτούν εναντίον της και ότι είναι αδικημένη και κατακηνυγημένη. Πολλές φορές βάζει τα κλάματα και λέει ασυναρτησίες. Εμείς είπαμε άντε να την ανεχτούμε στην ιστορία και αυτή υποσχέθηκε μεγάλους βαθμούς. Όταν έχουμε μαζί της μπαινοβγαίνουμε από την τάξη όποτε θέλουμε, διαβάζουμε άλλα μαθήματα, ακούμε μουσική και γράφουμε στο κινητό. Αυτή μόνο καθηγητρια δεν είναι και δεν ξέρω γιατί δεν υπάρχει τρόπος να την απολύσουνε. Εκείνο που θέλω να πω είναι ότι μόνον αν εμεις οι μαθητές συνφωνήσουμε και δεν μπάινουμε 2-3 φορές στην τάξη και βοηθήσουν και οι γονεις μόνον τότε κάτι γίνεται.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Φέτος στο σχολείο μας ήρθε μια φιλόλογος και στην αρχή πήρε κατευθύνσεις Β και Γ και αρχαία και εκθέσεις. Δεν ήταν στα καλά της και μόνο μάθημα δεν έκανε. Εμείς στην αρχή δεν την είχαμε. Παραπονέθηκαν τα παιδιά της θεωρητικής στο διευθυντή αλλά αυτός προσπαθούσε να ηρεμήσει τα πράγματα με κάτι "να τα συζητήσουμε, να τα βρούμε με διάλογο κλπ". Τότε συμφωνήσανε όλα τα παιδιά που την είχανε και δεν μπαίνανε στο μάθημα όταν την είχανε. Ο διευθυντής κάλεσε τα προεδρία και μετά τους γονείς. Κάνανε σύλλογο καθηγητών και από ότι μάθαμε τσακωθήκανε. Όμως την βγάλανε από όλα τα μαθήματα και της δώσανε μόνο ιστορίες Α και Β. Έτσι τη φάγαμε και μεις στη μάπα. Το άτομο είναι για μπάτσες. Στην ιστορία γίνεται το έλα να δεις. Αυτή είναι τελείως άχρηστη και απορώ γιατί δεν την διώχνουνε τελείως. Ο διευθυντής μας είπε ότι θα φροντίσει του χρόνου να φύγει αλλά μας παρακέλεσε φέτος να κάνουμε υπομονή στο κάτω κάτω ιστορία είναι μας είπε και όχι κάτι που θα χρειάζεται για πανελλήνιες. Αυτή για παράδοση μαθήματος κάνει ανάγνωση το βιβλίο και έβαλε διαγώνισμα να γράψουμε ολόκληρο κεφάλαιο. Ευτυχώς είναι τόσο χαζή που αντιγράψαμε όλοι απο το το βιβλίο. Όλη την ώρα γκρινίάζει και μας λέει ότι όλοι οι άλλοι καθηγητές συνομοτούν εναντίον της και ότι είναι αδικημένη και κατακηνυγημένη. Πολλές φορές βάζει τα κλάματα και λέει ασυναρτησίες. Εμείς είπαμε άντε να την ανεχτούμε στην ιστορία και αυτή υποσχέθηκε μεγάλους βαθμούς. Όταν έχουμε μαζί της μπαινοβγαίνουμε από την τάξη όποτε θέλουμε, διαβάζουμε άλλα μαθήματα, ακούμε μουσική και γράφουμε στο κινητό. Αυτή μόνο καθηγητρια δεν είναι και δεν ξέρω γιατί δεν υπάρχει τρόπος να την απολύσουνε. Εκείνο που θέλω να πω είναι ότι μόνον αν εμεις οι μαθητές συνφωνήσουμε και δεν μπάινουμε 2-3 φορές στην τάξη και βοηθήσουν και οι γονεις μόνον τότε κάτι γίνεται.



η καθηγήτρια είναι χάλια αλλά και εσείς οι μαθητές είστε για τα μπάζα. Δυστηχώς δε θα την απολύσουνε αλλά θα πάει μετάθεση για άλλο σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
η καθηγήτρια είναι χάλια αλλά και εσείς οι μαθητές είστε για τα μπάζα.

Σε τι είμαστε για τα μπάζα? Πες μας τι έπερεπε να κάνουμε. Ο διευθυντής μας είπε ότι δεν γίνεται να φύγει φέτος και την βάλανε εκεί που θα κάνει το μικρότερο κακό. Εσύ τι θα έκανες?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
1) Φυσικά και μπορεί να φύγει η καθηγήτρια στην μέση της χρονιάς από φέτος (ο διευθυντής σου είναι επειδή διαχείριζεται δημόσιο χρήμα και όχι δικό του βαριέται να κάνει σύσταση στο υπουργείο (και προτιμά να ζητήσει την μετάθεση στο τέλος της χρονιάς)--(για να την πληρώσει άλλο δημόσιο σχολείο).


2) Η καθηγήτρια σαφώς δεν μπορεί να επιβληθεί και πρέπει να πάρει πόδι από εκεί. Αλλά από την στιγμή που έγινε συμφωνία με διευθυντή και γονείς και σας φόρτωσαν την καθηγήτρια δεν μπορεί να συμπεριφέρεται σαν να είστε σε γήπεδο. Αυτό δεν είναιι μαγκιά ... (η ίδια βρίσκεται σε πολύ δυσκολότερη θέση που είναι αναγκασμένη να κάνει μάθημα με ατίθασα παιδιά )

μαγκιά θα ήταν να απαιτήσετε από τον διευθυντή να πάρει πόδι εδώ και τώρα αφού δεν τα κάνατε πρέπει να κάτσετε ήσυχα να παρακολουθήσετε το μάθημα.


εγώ θα καθόμουνα να παρακολουθήσω το μάθημα........ όσο και να είναι άχρηστρη η καθηγήτρια είναι καθηγήτρια της τάξης και πρέπει να την σέβομαι την ώρα του μαθήματος)
---------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
εγώ θα καθόμουνα να παρακολουθήσω το μάθημα........ όσο και να είναι άχρηστρη η καθηγήτρια είναι καθηγήτρια της τάξης και πρέπει να την σέβομαι την ώρα του μαθήματος) -------------

Ο σεβασμός εμπνέεται. Αυτή δεν είναι άξια κανενός σεβασμού όταν κατηγορέι τους άλλους καθηγητές. Ο διευθυντής μας εξήγησε ότι νομικά δεν γίνεται να φύγει. Επειδή είναι εντα΄ξει τύπος ο διευθυντής την ανεχόμαστε όσο μπορούμε. Όχι δα και να την σεβαστούμε!!! Αν αυτή σεβόταν τον εαυτό της έπρεπε να παραιτηθεί.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Ε δεν εμπνέεται μόνο, μπορείς και να τον κερδίσεις αν σου δώσουν χώρο οι άλλοι.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω η γυναίκα δεν έχει την άνεση να μπει στην τάξη και να σας επιβληθεί με κάποιον τρόπο, κι εσείς κάνετε σαν να μην υπάρχει.
Δεν λέω, μπορεί να μην έχει μεταδοτικότητα, να μην έχει εμπειρία ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο να μην θεωρείτε καλή την παράδοση του μαθήματος, αλλά μην ξεχνάτε ότι στην κατάσταση αυτή προφανώς και η καθηγήτρια δεν θα έχει καμιά απολύτως όρεξη να σας κερδίσει και να κάνει καλό μάθημα.

Δεν λέω να μην παραπονεθείτε αν θεωρείτε πως δεν είναι καλή καθηγήτρια, αλλά τουλάχιστον προσπαθήστε να γίνει το μάθημα όσο πιο ομαλά γίνεται αντί να το θεωρείτε κενό (όπως φαίνεται).
Στο κάτω κάτω εσείς θα τρέχετε αν δεν καλύψετε την ύλη, εκείνη μάλλον είναι ήδη χαμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ε δεν εμπνέεται μόνο, μπορείς και να τον κερδίσεις αν σου δώσουν χώρο οι άλλοι.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω η γυναίκα δεν έχει την άνεση να μπει στην τάξη και να σας επιβληθεί με κάποιον τρόπο, κι εσείς κάνετε σαν να μην υπάρχει.
Δεν λέω, μπορεί να μην έχει μεταδοτικότητα, να μην έχει εμπειρία ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο να μην θεωρείτε καλή την παράδοση του μαθήματος, αλλά μην ξεχνάτε ότι στην κατάσταση αυτή προφανώς και η καθηγήτρια δεν θα έχει καμιά απολύτως όρεξη να σας κερδίσει και να κάνει καλό μάθημα.

Δεν λέω να μην παραπονεθείτε αν θεωρείτε πως δεν είναι καλή καθηγήτρια, αλλά τουλάχιστον προσπαθήστε να γίνει το μάθημα όσο πιο ομαλά γίνεται αντί να το θεωρείτε κενό (όπως φαίνεται).
Στο κάτω κάτω εσείς θα τρέχετε αν δεν καλύψετε την ύλη, εκείνη μάλλον είναι ήδη χαμένη.

Ο επαγγελματίας καθηγητής φαίνεται από την πρώτη ώρα.
Ό,τι και να κάνουν (και κάνουμε) εάν οι καθηγητές νιώθουν δημόσιοι υπάλληλοι τότε δε γίνεται τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
εάν οι καθηγητές νιώθουν δημόσιοι υπάλληλοι τότε δε γίνεται τίποτα...
Η συγκεκριμένη έχει την εντύπωση ότι είναι η καιγαμό καθηγήτρια αλλά είναι εντελώς μπάζο.

κι εσείς κάνετε σαν να μην υπάρχει.
Ακριβώς: Δεν υπάρχει!!!

προσπαθήστε να γίνει το μάθημα όσο πιο ομαλά γίνεται αντί να το θεωρείτε κενό
Για ποιο λόγο? Αφού αυτή αντί να κάνει μάθημα κλαίει και βρίζει τους άλλους καθηγητές ότι συνομοτούν εναντίον της και το τελευταίο δεκάλεπτο κάνει ανάγνωση το βιβλίο για παράδοση!


Στο κάτω κάτω εσείς θα τρέχετε αν δεν καλύψετε την ύλη
Ποια ύλη? στην ιστορία? Είπαμε της έδωσαν μόνο ιστορίες Α και Β γιατί εκεί θα κάνει το μικρότερο κακό.

εκείνη μάλλον είναι ήδη χαμένη.
Εντελώς χαμένη θα έλεγα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
εσεις πρεπει να το αναφερετε και στις συνελευσεις του σχολειου,και στον συλλογο των καθηγητων και στον συλλογο γονεων.αν δεν εισακουστειτε εχετε δυο λυσεις.αποχη ή καταληψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
χρονια πολλα χρηστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
:):):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka8hghths

Νεοφερμένος

Ο ka8hghths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
δεν ξερω πραγματικα ποσοι απο εσας εχουν μπει στην ταξη σαν καθηγητες στο δημοσιο σχολειο, αλλα να σας πω κ εγω τη γνωμη μου που εχω δει την κατασταση απο μεσα..
συμφωνω οτι υπαρχει μια μικρη μειοψηφια καθηγητων που απλα δεν κανουν για αυτο το λειτουργημα ( δε μπορω να το χαρακτηρισω απλα ως δουλεια..)
Υπαρχουν κ περιπτωσεις που προσκαιρα δεν κανουν καλο μαθημα λογω καποιων συγκυριων κ προσωπικων προβληματων, που φυσικα ποτέ δεν δειχνουν κατανοηση οι περισσοτεροι μαθητες..
Αλλα, η πλειοψηφια των παιδιων στα τμηματα δεν δειχνουν το παραμικρο ενδιαφερον..η εικονα που περιγραφει το παιδι παραπανω για μουσικη,διαβασμα αλλων μαθηματων,μπλα μπλα κλπ δεν ειναι προκαλειται απο τη συγκεκριμενη καθηγητρια αλλα ειναι η καθημερινη πραγματικοτητα στην ταξη του ελληνικου δημοσιου σχολειου...
κ οι καθηγητες που βλεπω να χαρακτηριζετε ως δημοσιους υπαλληλους, δεν εχουν εκπαιδευτει ως θηριοδαμαστες ή ως αστυνομικοι που θα επιβαλλουν την ησυχια για να ειναι ικανοποιητικες οι συνθηκες που θα γινει το μαθημα..
μπαινουν στην ταξη να διδαξουν αλλα με το χαος που επικρατει δε γινεται..και πρεπει να βγαζεις το λαρυγγι σου,να διωχνεις με απουσια κανενα-δυο καθε φορα και παει λεγοντας,για να ευχαριστηθεις λιγο τη διδασκαλια..
αλλος κοιμαται,αλλος ξαπλωνει,αλλος παιζει στοιχημα,αλλος μιλαει κλπ κλπ κλπ..
αυτη ειναι η πραγματικοτητα και τα ιδια τα παιδια θα πρεπει να αναθεωρησουν πρωτα τη σταση τους και μετα να ψαξουν ποιοι ειναι και ποιοι δεν ειναι σωστοι καθηγητες..
παντου υπαρχουν καλοι και κακοι, σε ολες τις δουλειες..αυτη ειναι ομως η μονη "δουλεια" που το αποτελεσμα δεν εξαρταται μονο απο σενα, αλλα κι απο τις διαθεσεις των μαθητων, κατα κυριο λογο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
συμφωνω οτι υπαρχει μια μικρη μειοψηφια καθηγητων που απλα δεν κανουν για αυτο το λειτουργημα
Μερικοί δεν κάνουν ούτε για μπάζα. Το παραδέχεσαι αλλά όπως όλοι οι καθηγητές πας και συ να τα μπαλώσεις.

Αλλα, η πλειοψηφια των παιδιων στα τμηματα δεν δειχνουν το παραμικρο ενδιαφερον..η εικονα που περιγραφει το παιδι παραπανω για μουσικη,διαβασμα αλλων μαθηματων,μπλα μπλα κλπ δεν ειναι προκαλειται απο τη συγκεκριμενη καθηγητρια αλλα ειναι η καθημερινη πραγματικοτητα στην ταξη του ελληνικου δημοσιου σχολειου..
Έχω πει όλη την ιστορία σε περοηγούμενα μυνήματα μην την ξαναλέω. Πες μου όμως κύριε καθηγητά: Γιατί μόνον σε αυτήν την καθηγήτρια γίνονται αυτά και σε κανέναν άλλο? Πώς θα έπρεπε να φερθούμε σε ένα άτομο που μπάινει στην τάξη και βάζει τα κλάματα κατηγορώντας τους άλλους καθηγητές ότι συνομοτούν εναντίον της και λέγοντας χυδαία κουτσομπολιά για καθηγήτριες και το διευθυντή? Επίσης βρίζει και τα παιδιά που ζήτησαν να φύγει από τα μαθήματα κατεύθυνσης. Θάπρεπε κατά τη γνώμη σου να τη σεβαστούμε?

αυτη ειναι η πραγματικοτητα και τα ιδια τα παιδια θα πρεπει να αναθεωρησουν πρωτα τη σταση τους και μετα να ψαξουν ποιοι ειναι και ποιοι δεν ειναι σωστοι καθηγητες..
παντου υπαρχουν καλοι και κακοι, σε ολες τις δουλειες..αυτη ειναι ομως η μονη "δουλεια" που το αποτελεσμα δεν εξαρταται μονο απο σενα, αλλα κι απο τις διαθεσεις των μαθητων, κατα κυριο λογο...
Μετά συγχωρήσεως κύριε καθηγητά αυτά είναι ανοησίες και προσπάθειες για μπάλωμα. Το άτομο δεν είναι στα καλά του το ξέρουμε όλοι. Ο διευθυντής μας είπε ότι δεν υπάρχει νομικά τρόπος να τη διώξουμε φέτος. Την βγάλανε από όλα εκτός ιστορίες ΑΒ και μας ζήτησαν να την ανεχτούμε. ΔΕν θα 'επερεπε κύριε καθηγητά να υπάρχει ΄'ελεγχος αν κάποιος καθηγητής είναι ανίκανος να φεύγει από το σχολείο?

ποτέ δεν δειχνουν κατανοηση οι περισσοτεροι μαθητες.....
Βαρέθηκα το θέμα και ότι είχα να πω το είπα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka8hghths

Νεοφερμένος

Ο ka8hghths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ναι,βεβαια, να υπαρχει ελεγχος, γιατι υπαρχουν κ πολλοι κυφηνες..
επισης, να υπαρχει κ επι της ουσιας ελεγχος για τους μαθητες, που παιρνουν βαθμους πλασματικους κ προχωρουν στις ταξεις κρατωντας πισω ολο το τμημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
ναι,βεβαια, να υπαρχει ελεγχος, γιατι υπαρχουν κ πολλοι κυφηνες...
Αν μου επιτρέπετε κύριε καθηγητά: κηφήνες και όχι ...κυφήνες. Ελπίζω να μην είσθε και ...φιλόλογος.

επισης, να υπαρχει κ επι της ουσιας ελεγχος για τους μαθητες, που παιρνουν βαθμους πλασματικους κ προχωρουν στις ταξεις κρατωντας πισω ολο το τμημα...
Εγώ συμφωνώ απόλυτα. Όμως κύριε καθηγητά το να θέτετε αυτό το θέμα εδώ και τώρα σαν εκδικητικό αντιπερισπασμό για τον έλεγχο των καθηγητών δεν σας τιμά. Καληνύκτα σας κύριε καθηγητά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Η στάση σας ως μαθητές ήταν τελείως ανήθικη. Μπορεί η καθηγήτρια να έχει τα προβλήματά της και συμφωνώ ότι έπρεπε να απομακρυνθεί από το σχολείο αν είναι αλήθεια αυτά που περιγράφεις, όμως με αυτό που κάνετε ούτε κερδίζετε τίποτα, ούτε διευκολύνετε την κατάσταση. Αντίθετα της δημιουργείτε περισσότερα προβλήματα. Όπως είπε ο ka8hghths λίγο πιο πάνω, οι καθηγητές εκπαιδεύονται για να διδάσκουν και όχι για να επιβάλλουν την τάξη. Άρα δείξτε λίγη κατανόηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top