Πράγματα που θα έλεγα στον νεότερό μου εαυτό

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Ναι καλησπερα/καλημερα/δεν ξερω πια.
Ανοίγω παλι ταμπλερ-τικτοκ-και-ολα-τα-συναφή θεμα τετοια ωρα (2 ΠΑΡΑ 10 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !) , καθώς σε μια προσπάθεια να κανω ενδοσκόπηση έγραψα ενα γράμμα απευθυνόμενο στον 18χρονο νεαρό, άγαρμπο και ανώριμο μου εαυτό, αυτόν τον εαυτό που μόλις ειχε τελειώσει με τις πανελλήνιες και είχε δει τις βάσεις της χρονιάς (ακόμα θυμαμαι το συναίσθημα και τον τρόπο που πετάχτηκα απο το κρεβάτι για να πιάσω το λαπτοπ μου) . Εντάξει ίσως ήταν μία αρκετά κριντζ και μελή κίνηση, αλλά έκανα μία αναδρομή σε αυτά τα 2 χρόνια που πέρασαν από τότε και διαπίστωσα πως όλα έχουν αλλάξει. Τόσο σε προσωπικό επίπεδο (όσον αφορά τον χαρακτήρα), όσο και στο θέμα των φιλικών-ερωτικών σχέσεων , οικογένεια , ιδεολογίες κλπ κλπ. Ηταν μία αρκετά εποικοδομητική ενασχόληση και κατάλαβα επιτέλους πόσα πολλά κέρδισα από πράγματα τα οποία τότε με στεναχωρούσαν αφάνταστα και φάνταζαν σαν το τέλος του κόσμου και της απόλυτης καταστροφής(συγγνώμη , αρκετά δακρύβρεχτο). Τέλος πάντων για να μην μακρηγορώ, αυτό που συνειδητοποίησα ειναι οτι είμαι περήφανη για αυτό το άτομο που υπέμεινε τα πάντα και πάλεψε και βελτιώθηκε και αγάπησε και πληγώθηκε και έκανε λάθη και απογοήτευσε άτομα και απογοητεύτηκε. Γι'αυτό αν θα μπορούσα να πω κάτι στον 18χρονο μου εαυτό θα ήταν : είμαι ακραία περήφανη για σένα , το έχεις και μην σταματήσεις ποτέ να παλεύεις για αυτά που σε ενδιαφέρουν και για αυτά που θες να είσαι.


Εσείς λοιπόν αγαπουλίνια του φορουμ, μικρά και μεγάλα , τι θα λέγατε στον νεότερο σας εαυτό ? ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ , ΤΟ ΑΠΑΙΤΩ !
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι αν κάτι το φοβάται, καλά κάνει και το φοβάται (ρίσκα κτλ.).
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Sherlockina

Νεοφερμένος

Η Sherlockina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ναι καλησπερα/καλημερα/δεν ξερω πια.
Ανοίγω παλι ταμπλερ-τικτοκ-και-ολα-τα-συναφή θεμα τετοια ωρα (2 ΠΑΡΑ 10 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !) , καθώς σε μια προσπάθεια να κανω ενδοσκόπηση έγραψα ενα γράμμα απευθυνόμενο στον 18χρονο νεαρό, άγαρμπο και ανώριμο μου εαυτό, αυτόν τον εαυτό που μόλις ειχε τελειώσει με τις πανελλήνιες και είχε δει τις βάσεις της χρονιάς (ακόμα θυμαμαι το συναίσθημα και τον τρόπο που πετάχτηκα απο το κρεβάτι για να πιάσω το λαπτοπ μου) . Εντάξει ίσως ήταν μία αρκετά κριντζ και μελή κίνηση, αλλά έκανα μία αναδρομή σε αυτά τα 2 χρόνια που πέρασαν από τότε και διαπίστωσα πως όλα έχουν αλλάξει. Τόσο σε προσωπικό επίπεδο (όσον αφορά τον χαρακτήρα), όσο και στο θέμα των φιλικών-ερωτικών σχέσεων , οικογένεια , ιδεολογίες κλπ κλπ. Ηταν μία αρκετά εποικοδομητική ενασχόληση και κατάλαβα επιτέλους πόσα πολλά κέρδισα από πράγματα τα οποία τότε με στεναχωρούσαν αφάνταστα και φάνταζαν σαν το τέλος του κόσμου και της απόλυτης καταστροφής(συγγνώμη , αρκετά δακρύβρεχτο). Τέλος πάντων για να μην μακρηγορώ, αυτό που συνειδητοποίησα ειναι οτι είμαι περήφανη για αυτό το άτομο που υπέμεινε τα πάντα και πάλεψε και βελτιώθηκε και αγάπησε και πληγώθηκε και έκανε λάθη και απογοήτευσε άτομα και απογοητεύτηκε. Γι'αυτό αν θα μπορούσα να πω κάτι στον 18χρονο μου εαυτό θα ήταν : είμαι ακραία περήφανη για σένα , το έχεις και μην σταματήσεις ποτέ να παλεύεις για αυτά που σε ενδιαφέρουν και για αυτά που θες να είσαι.


Εσείς λοιπόν αγαπουλίνια του φορουμ, μικρά και μεγάλα , τι θα λέγατε στον νεότερο σας εαυτό ? ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ , ΤΟ ΑΠΑΙΤΩ !
Νταξει θέλεις να μας κάνεις να κλαψουμε με αυτό το θρεντ😂😭

Πάντως στον εαυτό μου θα
ελεγα να κάνει υπομονή και ότι μπορεί κάποιες μέρες να είναι πολύ δύσκολες, να κλαίει συνέχεια, να μην θέλει να κάνει τίποτα όμως τελικά όλα θα πάνε καλά. Θα του έδινα και την συμβουλή να μην προσπαθεί να κρύψει το ποια πραγματικά είναι γιατί όσοι άνθρωποι ενδιαφέρονται ειλικρινά για αυτήν θα μείνουν στην ζωή της.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Δε θα αναφέρω κάτι καινούργιο, θα του έλεγα να trust the process και να μην απελπίζεται εύκολα,καθώς και να ζει το σήμερα και να μην αναλώνεται με το χθες, δηλαδή με το παρελθόν.

Ωραίο θρεντ μπριζολάκι 💜
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Έκανες πολλά λάθη, όμως χαίρομαι που μετανιώνεις και προσπαθείς να το ξεπεράσεις. Α και δεν σου είπα, ξανά δίνεις Πανελλήνιες, από Υγείας. Θα σου αρέσει όμως, μην ανησυχείς. Ξεπέρασε αυτό το κύμα και θα γίνουν όλα καλύτερα. I promise.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Να προσπαθείς να αγχώνεσαι λιγότερο και να πιστεύεις περισσότερο στον εαυτό σου, άκου και τους καθηγητές σου· κάτι ξέρουν!

Υ.Γ.: Ξεπέρασέ το αυτό το 18 στη γυμναστική, σε λίγους μήνες δε θα έχει καμία σημασία! 😂
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Να εκτιμάει τους ανθρώπους που δεν του λένε πάντα αυτά που θέλει να ακούσει.

Α και να κοιμάται πιο νωρίς :whistle:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ μού αρέσει αυτό το θέμα,και χαίρομαι τόσο πολύ για όλους σας 🤗🤗🤗.
Εγώ θα μού έλεγα να αγαπήσω τον εαυτό μου. Λιτό αλλά σημαντικό.
Επειδή δυστυχώς δεν μπορώ να γυρίσω τον χρόνο πίσω, θα το πω σε σας: να αγαπάτε τον εαυτό σας και να είστε περήφανοι( με την καλή έννοια) για όσα έχετε καταφέρει.❤️❤️❤️.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Δεν θα του έλεγα τίποτα διότι...
1663250567318.png
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
τωρα που ειδα τον dr strange , multiverse of madness mid asf σαν ταινια.
Είμαι στην φάση που έχω δει τόσες μαλακίες που πρέπει να μου δείξεις κάτι εξευτελιστικά κακό για να συγκινηθώ, ειδάλως το θεωρώ σχετικά πολύ καλό :hehe: .
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Να μη φοβάται να είναι ο εαυτός της, να μη διαστάζει να κάνει αυτά που αγαπάει…α και να μην υπέρ αναλύει ΤΑ ΠΑΝΤΑ! :fool:
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Στο νεότερο εαυτό μου θα έλεγα κάτι που ακόμα και σήμερα δε το τηρώ πλήρως αλλά έχω κάνει μια αρχή και αυτό για εμένα είναι σημαντικό.

Μακριά από τοξικούς ανθρώπους,που είναι στη ζωή σου απλά και μόνο για να σε κάνουν δυστυχισμένο.Όσο μόνη και να νιώθεις,καλύτερα μόνη με καθαρό μυαλό και αγάπη προς τον εαυτό σου παρά με πολλά άτομα δίπλα σου που σε φθείρουν..
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Στον κατά τι νεότερο εαυτό μου θα έλεγα να κάνει υπομονή, γιατί τελικά θα βρεθούν άνθρωποι να τον αγαπήσουν και να τον εκτιμήσουν πραγματικά, αλλά και να προσπαθεί να χαλαρώνει λιγάκι πού και πού (το τελευταίο ακόμη το δουλεύουμε... :P )
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top