Πράγματα που θα έλεγα στον νεότερό μου εαυτό

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,181 μηνύματα.
Ως η γηραιότερη εδώ θα έλεγα στον νεότερο εαυτό μου να μην ασχολείται με μαλάκες και να τρώει καλύτερα.

Παρ' όλα αυτά κι οι μαλάκες κάτι μού δίδαξαν. Ήσαν κι οι βάρβαροι μια κάποια λύσις.

Και το πιο σημαντικό από όλα, θα έλεγα στον νεότερο εαυτό μου οτι είναι οκ να είμαι introvert, υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι σαν εμένα, και να μην προσπαθώ να γίνω κάτι που δεν είμαι. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
γιατί έτσι; σε ακούμε :beach:
ωραια χρυση επιστημη , αναμφίβολα η πιο ενδιαφερουσα. αλλα πολλα τα ψυχολογικα που αφηνει ! σε αυτο κατηγορω περισσοτερο το τμημα , οχι την επιστημη σαν επιστημη που οκ μερικες φορες σε εκανε να βαρας το κεφαλι στον τοιχο !
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
Ως η γηραιότερη εδώ θα έλεγα στον νεότερο εαυτό μου να μην ασχολείται με μαλάκες και να τρώει καλύτερα.

Παρ' όλα αυτά κι οι μαλάκες κάτι μού δίδαξαν. Ήσαν κι οι βάρβαροι μια κάποια λύσις.

Και το πιο σημαντικό από όλα, θα έλεγα στον νεότερο εαυτό μου οτι είναι οκ να είμαι introvert, υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι σαν εμένα, και να μην προσπαθώ να γίνω κάτι που δεν είμαι. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.
:hug:
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,990 μηνύματα.
Αν συναντούσα τον 15χρονο εαυτό μου θα του έδινα μια δυνατή σφαλιάρα, γιατί τις περισσότερες μαλακίες, τότε τις έκανα ...
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
κάτι που θα έλεγα στον παρελθοντικό, παροντικό και μελλοντικό εαυτό μου: σταμάτα να πιστεύεις ότι όλες οι σχέσεις σου θα κρατήσουν για πάντα και ότι δεν φταίνε πάντα οι άλλοι που δεν κρατάνε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
πάντα φταίνε οι άλλοι που δεν κρατάνε.
παντα δεν φταινε οι αλλοι.it takes two.
αλλα εγω τοσα χρονια αυτο που εχω δει ειναι πολυ ασχημες συμπεριφορες απεναντι μου , ενω συμπεριφερομουν τελεια πχ φιλιες στην σχολη . αρα μερικες φορες μονο οι αλλοι φταινε, που εχουν ενα σωρο κομπλεξ και το ριχνουν ολο σε ατομα που δεν φταινε καθολου.
ας αναγνωρισουμε ολοι επιτελους τα λαθη μας και ας φροντισουμε να αλλαξουμε προς το καλυτερο και να ειμαστε ευγενικοι και τιμιοι απεναντι στους αλλους , ποσο μαλλον οταν ειμαστε φιλοι/σε σχεση κλπ
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
παντα δεν φταινε οι αλλοι.it takes two.
αλλα εγω τοσα χρονια αυτο που εχω δει ειναι πολυ ασχημες συμπεριφορες απεναντι μου , ενω συμπεριφερομουν τελεια πχ φιλιες στην σχολη . αρα μερικες φορες μονο οι αλλοι φταινε, που εχουν ενα σωρο κομπλεξ και το ριχνουν ολο σε ατομα που δεν φταινε καθολου.
ας αναγνωρισουμε ολοι επιτελους τα λαθη μας και ας φροντισουμε να αλλαξουμε προς το καλυτερο και να ειμαστε ευγενικοι και τιμιοι απεναντι στους αλλους , ποσο μαλλον οταν ειμαστε φιλοι/σε σχεση κλπ
συμφωνώ μαζί σου (ξέχασα καθώς έγραφα να προσθέσω το 'δεν' μπροστά από το 'φταίνε') και λυπάμαι που αντιμετώπισες άσχημες συμπεριφορές, ενώ έδινες ό,τι μπορούσες στις σχέσεις σου. i guess ότι όλοι περνάμε από παρόμοιες σχέσεις, σημασία έχει να καταφέρεις να φύγεις από αυτές νωρίς, ώστε να σε επηρεάσουν όσο το δυνατόν λιγότερο.

εγώ αναφερόμουν κυρίως στο γεγονός ότι συνεχώς συνάπτω φιλίες με άτομα (ή τουλάχιστον εγώ τις θεωρώ φιλίες) και όταν πια σταματήσουμε να βλεπόμαστε σε καθημερινή βάση λόγω της διαφορετικής καθημερινότητάς μας (πχ δεν είμαστε στο ίδιο σχολείο, στις ίδιες δραστηριότητες), σταματάμε να μιλάμε και λήγει εκεί η σχέση μας όσο καλή κι αν ήταν και όσο να'ναι, πονάει το να πρέπει να ξεκινήσω συνεχώς από την αρχή για να έχω έναν άνθρωπο δίπλα μου και να φοβάμαι συνέχεια ότι μετά από δυο-τρία χρόνια θα σταματήσουμε να μιλάμε.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
εγώ αναφερόμουν κυρίως στο γεγονός ότι συνεχώς συνάπτω φιλίες με άτομα (ή τουλάχιστον εγώ τις θεωρώ φιλίες) και όταν πια σταματήσουμε να βλεπόμαστε σε καθημερινή βάση λόγω της διαφορετικής καθημερινότητάς μας (πχ δεν είμαστε στο ίδιο σχολείο, στις ίδιες δραστηριότητες), σταματάμε να μιλάμε και λήγει εκεί η σχέση μας όσο καλή κι αν ήταν και όσο να'ναι, πονάει το να πρέπει να ξεκινήσω συνεχώς από την αρχή για να έχω έναν άνθρωπο δίπλα μου και να φοβάμαι συνέχεια ότι μετά από δυο-τρία χρόνια θα σταματήσουμε να μιλάμε.
ΦΙΛΗ ΣΕ ΝΙΩΘΩ . πηγαινα σχολη φετος και ειχα κατι ατομα για παρεα και τελος παντων μετα απο καποια φαση λογω καταθλιψης δεν πηγαινα τοσο συχνα στις διαλεξεις.(ημουν σε αδιεξοδο με την σχολη διοτι δεν μου αρεσε , το εχω πει ποσες φορες εδω μεσα αχαχαχα) . και ειδα μια μερα την παρεα σε εργαστηριο και τους λεω α ρε παλικαρια χαθηκαμε και μου λενε "τι χαθηκαμε ? εμεις μια χαρα κανουμε παρεα επειδη βρισκομαστε εδω . εσυ δεν ερχεσαι , αρα πώς να σου μιλαμε ;" bruuuhhh
απο τοτε ειπα δεν ξανακανω τον μαλακα για κανενα ατομο. πραγματικα.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
ΦΙΛΗ ΣΕ ΝΙΩΘΩ . πηγαινα σχολη φετος και ειχα κατι ατομα για παρεα και τελος παντων μετα απο καποια φαση λογω καταθλιψης δεν πηγαινα τοσο συχνα στις διαλεξεις.(ημουν σε αδιεξοδο με την σχολη διοτι δεν μου αρεσε , το εχω πει ποσες φορες εδω μεσα αχαχαχα) . και ειδα μια μερα την παρεα σε εργαστηριο και τους λεω α ρε παλικαρια χαθηκαμε και μου λενε "τι χαθηκαμε ? εμεις μια χαρα κανουμε παρεα επειδη βρισκομαστε εδω . εσυ δεν ερχεσαι , αρα πώς να σου μιλαμε ;" bruuuhhh
απο τοτε ειπα δεν ξανακανω τον μαλακα για κανενα ατομο. πραγματικα.
να αυτά δεν μπορώ. άσε φίλη (ελπίζω να μην κάνω misgender), καλύτερα μόνη παρά μ*****ς (ή περιτρυγιρισμένη από μ*****ς).
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
πηγαινα σχολη φετος και ειχα κατι ατομα για παρεα και τελος παντων μετα απο καποια φαση λογω καταθλιψης δεν πηγαινα τοσο συχνα στις διαλεξεις.(ημουν σε αδιεξοδο με την σχολη διοτι δεν μου αρεσε , το εχω πει ποσες φορες εδω μεσα αχαχαχα)
Κάνω πολύ relate σε αυτό, πέρυσι ήμουν απίστευτα δυστυχισμένος γιατί δεν έκανα αυτό που ήθελα και σε κάποια φάση έπεσα σε κατάθλιψη. Τελικά συνειδητοποίησα ότι εφόσον δεν είμαι ευτυχισμένος δεν έχει νόημα να συνεχίσω στη σχολή που ήμουν.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
ΝΑΙ ΦΙΛΗ ΕΙΜΑΙ !!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάνω πολύ relate σε αυτό, πέρυσι ήμουν απίστευτα δυστυχισμένος γιατί δεν έκανα αυτό που ήθελα και σε κάποια φάση έπεσα σε κατάθλιψη. Τελικά συνειδητοποίησα ότι εφόσον δεν είμαι ευτυχισμένος δεν έχει νόημα να συνεχίσω στη σχολή που ήμουν.
Και τελικα τι εκανες ;;;
 

George.S

Νεοφερμένος

Ο George.S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Όλα συνεργουν για το καλο :D
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Αν μπορουσα να μιλησω στην νεοτερη μου εκδοση θα του ελεγα
Να παρει την ζωη πιο χαλαρα
Να καταλαβει πως ο καθενας εχει την πορεια του και δεν υπαρχει νοημα να συγκρινεσαι διαρκως με τον αλλον διπλα
Να μην φοβοταν τις πανελλαδικες εξετασεις τοσο πολυ με αποτελεσμα να ξαναδωσει στα 39 του.
Να ζει τις στιγμες
Να μην κανει το μυαλο του πουρε δηλαδη να μην κανει υπεραναλυση
Να καταλαβει οτι το να εισαι ειλικρινης, ηθικος με το αλλα φυλλο δεν σημαινει οτι θα γινει και απο την αλλη μερια ετσι ωστε να μην τα παιρνει ολα κατακαρδα
Να βγαινει εστω και λιγο εξω απο το safe zone
Να μην φοβαται να φλερταρει
Το πιο σημαντικο που θα του ελεγα ειναι να εισαι ο εαυτος γιατι ξερεις μεσα σου σπαρτιατη (καταγωγη μου) οτι αξιζεις και το να μην ακολουθεις την μαζα ή τα πρεπει τις κοινωνιας δεν σε κανουν προβληματικο οπως ηθελα να σου περασουν επειδη ηταν η ευκολη λυση.
Ωραιο topic παντως!!!
Ειναι μεγαλη ευλογια να καταλαβεις τι θες και τι δεν θες στην ζωη, αυτο φερνει γαληνη και ψυχικη υγεια.
Συμβουλη που ειναι διαχρονικη μακρυα απο τοξικους ανθρωπους!!!!!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,831 μηνύματα.
Συμβουλη που ειναι διαχρονικη μακρυα απο τοξικους ανθρωπους!!!!!

Και πάντα να θυμόμαστε ότι εφόσον η ζωή τελειώνει κάποια στιγμή, είμαστε μοναδικοί ως προς τον τρόπο ζωής μας και τις επιλογές που κάνουμε. Αν άλλοι έχουν πιο "πετυχημένες" καριέρες, έτυχε να γεννηθούν χάρηδες σε μπάκιγχαμ ή κούληδες σε μαξίμου, δεν σημαίνει ότι πίσω από την δημόσια έκθεση είναι ευτυχισμένοι. Ακόμη και αυτοί θα ήθελαν να ήταν κάτι άλλο. Η λέξη επιτυχία επιλογών είναι τελείως υποκειμενική και παίζει ρόλο η καταγωγή του καθενός, αλλά και οι συγκυρίες. Οπότε και ο νεότερος εαυτός μας είναι κομμάτι των αναμνήσεών μας και τον αποδεχόμαστε ας κάναμε λάθη όπως αυτά ορίζονται από το κοινωνικό σύστημα και όχι με την ηθική συνείδηση ή την λογική σκέψη. Ζούμε σε μια κοινωνία όπου η συνείδηση ορίζεται με κανόνες οπότε γι' αυτό δεν συμφωνώ με τον τρόπο που ορίζεται το λάθος (αν δεν έχει συνέπειες θανάτου).
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ως η γηραιότερη εδώ θα έλεγα στον νεότερο εαυτό μου να μην ασχολείται με μαλάκες και να τρώει καλύτερα.

Παρ' όλα αυτά κι οι μαλάκες κάτι μού δίδαξαν. Ήσαν κι οι βάρβαροι μια κάποια λύσις.

Και το πιο σημαντικό από όλα, θα έλεγα στον νεότερο εαυτό μου οτι είναι οκ να είμαι introvert, υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι σαν εμένα, και να μην προσπαθώ να γίνω κάτι που δεν είμαι. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.
Το να ειναι καποιος εσωστρεφης δεν ειναι κακο, ειναι και δειγμα ποσο εξυπνος, περιτρυγιρεζεται απο ανθρωπους που νιωθει οτι δεν τον εκφραζει με αποτελεσμα να περναει και μονος του καλα.
Νομιζω εγω ειμαι ο γηραιοτερος εδω μεσα!!!!
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
ΤΙ ΣΧΟΛΗ ΘΕΣ ;;;!!!!!
Αχ είναι πολύ βασικό να πω ότι εγώ, ένας μαθητής του 3ου πεδίου θέλω ιατρική???😭 Το ξέρω ότι μια μεγάλη πλειοψηφία έχει αυτή τη σχολή ως πρώτη επιλογή. Άλλα ναι από μικρός πάντα ήθελα να κάνω το συγκεκριμένο επάγγελμα. Πέρασα και οδοντιατρική με 10% και μου έλεγαν όλοι να πάω αλλά εγώ έχω κολλήσει με την ιατρική και είπα να κάνω άλλη μια προσπάθεια εφόσον μου δίνεται η δυνατότητα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,814 μηνύματα.
Παιξε ολο σου το χαρτζηληκι στην κατακτηση της πρεμιερ λιγκ απο την λεστερ το 2016!!
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,820 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top