Πολυήμερες σχολικές εκδρομές

Πού θα πάτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Μιλάνο

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Ρώμη

    Ψήφοι: 8 11.1%
  • Πράγα

    Ψήφοι: 7 9.7%
  • Βαρκελώνη

    Ψήφοι: 5 6.9%
  • Βιέννη

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Λονδίνο

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Παρίσι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βερολίνο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μένουμε Ελλάδα

    Ψήφοι: 36 50.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 15.3%
  • Πουθενά

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 1.4%

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πιάνεις το δέντρο, χάνεις το δάσος. Συγγνώμη κιόλας.
Όχι απλά δε στέκει αυτό που λες. Κανένας μαθητής που διάβαζε καλά και σταθερά όλο το χρόνο έπαθε κάτι από μια πολυήμερη εκδρομή. Μερικές μέρες το χρόνο δεν έχεις όρεξη να διαβάσεις έτσι και αλλιώς δεν θα γίνει κάτι αν αλλάξεις παραστάσεις λίγες μέρες ίσα ίσα είναι μια πολύ όμορφη εμπειρία. Το βρίσκω υπερβολικό και ανούσιο αυτό που αναφέρεις σαν κινδυνολογία χρυσαυγίτη. Σόρρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Όχι απλά δε στέκει αυτό που λες. Κανένας μαθητής που διάβαζε καλά και σταθερά όλο το χρόνο έπαθε κάτι από μια πολυήμερη εκδρομή. Μερικές μέρες το χρόνο δεν έχεις όρεξη να διαβάσεις έτσι και αλλιώς δεν θα γίνει κάτι αν αλλάξεις παραστάσεις λίγες μέρες ίσα ίσα είναι μια πολύ όμορφη εμπειρία. Το βρίσκω υπερβολικό και ανούσιο αυτό που αναφέρεις σαν κινδυνολογία χρυσαυγίτη. Σόρρυ.

Εξακολουθείς να βλέπεις το δέντρο. Για κάποιο λόγο έχεις σχηματίσει στο μυαλό σου ότι από όλα αυτά που είπα, το συμπέρασμα είναι "Παιδιά μην πάτε πενταήμερη, θα είναι η συντέλεια του κόσμου".

Οπότε, συνοπτικά, ΝΑΙ, έχει συνέπειες το να πας πενταήμερη, ΟΧΙ δεν είναι απαραίτητο να είναι κρίσιμης σημασίας αυτές, ΝΑΙ υπάρχουν παιδιά που φαίνεται να μην ζημιώθηκαν από την πενταήμερη, ΟΧΙ δεν είναι ο κανόνας αυτός.

Για να στο θέσω διαφορετικά, πάρε δύο ακριβώς ίδιες εκδοχές του εαυτού σου, μία που πηγαίνει πενταήμερη και μία που κάθεται σπίτι τη διάρκεια της εκδρομής και διαβάζει. Θεωρώντας ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες παραμέτρους σταθέρες, ποια από τις δύο εκδοχές θεωρείς ότι θα τα πάει, έστω και κατ' ελάχιστο, καλύτερα στις εξετάσεις? Η λογική λέει η δεύτερη.

Και επειδή η επόμενη ερώτησή σου θα είναι "Και πόσο νομίζεις ότι θα με σώσουν 5 μέρες επιπλέον διαβάσματος?", η απάντηση είναι "Δεν γνωρίζω". Μπορεί η διαφορά να είναι 10, 100, 1.000 μόρια. Υπάρχουν παιδιά που έχουν χάσει τις σχολές του για 1 και 2 μόρια. Οπότε, αυτό που εσύ χαρακτηρίζεις ως "κινδυνολογία χρυσαυγίτη", εγώ το χαρακτηρίζω ως λογική επαγωγή. Ξεκίνησα με δεδομένα, τα επεξεργάστηκα και κατέληξα σε ένα συμπέρασμα. Δεν χρησιμοποιήσα ούτε συναισθηματικό λόγο, ούτε πουθενά προέτρεψα κάποιον να κινηθεί ως οποιαδήποτε κατεύθυνση.

Αλλά ας το δούμε και από την άλλη οπτική γωνία:
Θεωρείς ότι η πενταήμερη είναι μια εκδρομή που δεν σε κανέναν δεν στοιχίζει κάτι στις πανελλήνιες και ότι όλα τα παιδιά που πηγαίνουν σε αυτήν θα πετύχαιναν το ίδιο αποτέλεσμα στο τέλος, αν δεν πήγαιναν? Θεωρείς, με άλλα λόγια, ότι από τις 80.000 μαθητών που εξετάζονται κάθε χρόνο δεν υπάρχει ούτε 1 που να του προξένησε ζημιά το γεγονός ότι πήγε στην πενταήμερη? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οι εξετάσεις είναι κάτι στο οποίο συμβάλουν και πάρα πολλοί παράγοντες (ψυχολογικοί, άγχος, οικογένεια, βαρεμάρα, θέληση και η λίστα σταματημό δεν έχει) οπότε δεν θα κάτσω να τρομάζω παιδιά λυκείου ότι δεν θα μπουν στη σχολή που θέλουν αν πάνε μια εκδρομή. Οι λόγοι για να μη γράψεις είναι πάρα πολλοί και μπορείς να προσδιορίσεις τον λόγο στον καθένα γιατί έχασε 5 μονάδες από το χ θέμα. Μπορεί να κόλλησε το μυαλό του εν τέλει ή να αγχώθηκε. Κανενός η ζωή δεν κρίνεται από τις πανελλήνιες έτσι και αλλιώς και πρώτος να μπεις μπορεί να την παρατήσεις γιατί δεν σε άρεσε ούτε το να χάσεις την σχολή που "ήθελες" είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται. Συνεχίζω να το θεωρώ κινδυνολογία χωρίς κανένα απολύτως νόημα. Οκ γνώμη σου αλλά μη τρομάζεις τα παιδάκια που έχουν έτσι και αλλιώς τον πόνο σου αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Εξακολουθείς να βλέπεις το δέντρο. Για κάποιο λόγο έχεις σχηματίσει στο μυαλό σου ότι από όλα αυτά που είπα, το συμπέρασμα είναι "Παιδιά μην πάτε πενταήμερη, θα είναι η συντέλεια του κόσμου".



Για να στο θέσω διαφορετικά, πάρε δύο ακριβώς ίδιες εκδοχές του εαυτού σου, μία που πηγαίνει πενταήμερη και μία που κάθεται σπίτι τη διάρκεια της εκδρομής και διαβάζει. Θεωρώντας ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες παραμέτρους σταθέρες, ποια από τις δύο εκδοχές θεωρείς ότι θα τα πάει, έστω και κατ' ελάχιστο, καλύτερα στις εξετάσεις? Η λογική λέει η δεύτερη.

Και επειδή η επόμενη ερώτησή σου θα είναι "Και πόσο νομίζεις ότι θα με σώσουν 5 μέρες επιπλέον διαβάσματος?", η απάντηση είναι "Δεν γνωρίζω". Μπορεί η διαφορά να είναι 10, 100, 1.000 μόρια. Υπάρχουν παιδιά που έχουν χάσει τις σχολές του για 1 και 2 μόρια. Οπότε, αυτό που εσύ χαρακτηρίζεις ως "κινδυνολογία χρυσαυγίτη", εγώ το χαρακτηρίζω ως λογική επαγωγή. Ξεκίνησα με δεδομένα, τα επεξεργάστηκα και κατέληξα σε ένα συμπέρασμα. Δεν χρησιμοποιήσα ούτε συναισθηματικό λόγο, ούτε πουθενά προέτρεψα κάποιον να κινηθεί ως οποιαδήποτε κατεύθυνση.

Αλλά ας το δούμε και από την άλλη οπτική γωνία:
Θεωρείς ότι η πενταήμερη είναι μια εκδρομή που δεν σε κανέναν δεν στοιχίζει κάτι στις πανελλήνιες και ότι όλα τα παιδιά που πηγαίνουν σε αυτήν θα πετύχαιναν το ίδιο αποτέλεσμα στο τέλος, αν δεν πήγαιναν? Θεωρείς, με άλλα λόγια, ότι από τις 80.000 μαθητών που εξετάζονται κάθε χρόνο δεν υπάρχει ούτε 1 που να του προξένησε ζημιά το γεγονός ότι πήγε στην πενταήμερη? :hmm:

Δε νομίζω ότι διαφωνεί κανείς ότι, ναι, υπάρχει παιδί που του στοίχισε. Υπάρχει όμως σίγουρα και ένα παιδί που δεν επηρεάστηκε καθόλου.
Και όπως είπα και πιο πάνω, ξέρω πολλές περιπτώσεις παιδιών που πήγαν, και δε τους στοίχισε σε τίποτα -γιατί αντικειμενικά δεν υπήρχε περιθώριο να τα πάνε καλύτερα-
Συμφωνώ όμως σε ένα σημείο. Αν κάποιος βλέπει ο ίδιος, του λένε έστω οι καθηγητές στο σχολείο και στο φροντιστήριο ότι έχει κενά, ναι, αυτός καλά θα κάνει θα μην πάει στην πενθήμερη και να καλύψει το διάβασμα που του λείπει. Αυτό όμως δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις, προφανώς!
Τέλος πάντων, νομίζω ότι όλοι εμείς που διαφωνούμε, έχουμε απλά διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων. Προσωπικά, θεωρώ την 3η λυκείου μία χρονιά όπως τις άλλες, με περισσότερη κούραση ίσως και κάποιες περισσότερες θυσίες, με μέτρο πάντα, χωρίς να στερούμαστε τα πάντα και να σκοτωνόμαστε στο διάβασμα. Δε θεωρώ ότι είναι αυτή η ουσία των πανελληνίων. Αυτή τη θεώρηση είχα και δε μου βγήκε σε κακό. Σταματάω γιατί νομίζω ότι είμαι off! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Οι εξετάσεις είναι κάτι στο οποίο συμβάλουν και πάρα πολλοί παράγοντες (ψυχολογικοί, άγχος, οικογένεια, βαρεμάρα, θέληση και η λίστα σταματημό δεν έχει) οπότε δεν θα κάτσω να τρομάζω παιδιά λυκείου ότι δεν θα μπουν στη σχολή που θέλουν αν πάνε μια εκδρομή. Οι λόγοι για να μη γράψεις είναι πάρα πολλοί και μπορείς να προσδιορίσεις τον λόγο στον καθένα γιατί έχασε 5 μονάδες από το χ θέμα. Μπορεί να κόλλησε το μυαλό του εν τέλει ή να αγχώθηκε. Κανενός η ζωή δεν κρίνεται από τις πανελλήνιες έτσι και αλλιώς και πρώτος να μπεις μπορεί να την παρατήσεις γιατί δεν σε άρεσε ούτε το να χάσεις την σχολή που "ήθελες" είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται. Συνεχίζω να το θεωρώ κινδυνολογία χωρίς κανένα απολύτως νόημα. Οκ γνώμη σου αλλά μη τρομάζεις τα παιδάκια που έχουν έτσι και αλλιώς τον πόνο σου αν θες.

Δεδομένου ότι εμένεις στο χαρακτηρισμό του κινδυνολόγου και, θεωρώντας ότι τα βασικότερα σημεία της κατηγορίας είναι τα δύο bold (δεν θα μπουν στη σχολή τους λόγω πενταήμερης, η ζωή τους κρίνεται από τις πανελλήνιες), θα ήθελα να μου κάνεις quote από ποια σημεία των κειμένων μου κατέληξες σε τέτοιο συμπέρασμα.
Γιατί, κατά τη δική μου αντίληψη, εσύ νομίζεις ότι έχω γράψει μια αράδα λέξεων με τίτλο "Οδηγός αποτυχίας στις Πανελλήνιες, Κεφάλαιο 1ο: Πενταήμερη", ενώ στην ουσία η θεματολογία μου είναι "Επιδρά η πενταήμερη στις Πανελλήνιες και πώς?". Δεν μπορώ να σε υποχρεώσω να δεις το κείμενο από τη σκοπιά που το έγραψα, αλλά δεν θα δεχθώ κατηγορίες όπως "κινδυνολόγος", επειδή εμένεις να το βλέπεις με τον τρόπο που εσύ θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με το DumeDuke 7 μέρες είναι αρκετές μέρες διαβάσματος που θα ζοδέψετε για την πενταήμερη. Είναι μια εκδρομή που δεν σας προσφέρει τπτ. και μπορεί να γίνει αιτία να χάσετε την σχολή που επιθυμείτε. Εγώ όσοι οι υπόλοιποι βρισκοντουσαν 5ήμερη έβγαλα Βιολογία Γενικής που δεν είχα ανοίξει βιβλίο όλη τη χρονιά, Φυσική Γενικής και τελειοποίησα την Ιστορία γενικής. Θα είχα γράψει τουλάχιστον 3000 μόρια κάτω αν πήγαινα.

Θέλετε εκδρομή με τους συμμαθητές σας. Κλείστε εισητήρια από τώρα και φύγετε εκδρομή αμέσως μετά τις εξετάσεις. Πιο φθηνά θα σας έρθει, δεν θα έχετε στο κεφάλι σας καθηγητές κ.λπ. και θα έχετε πιο καλή διάθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Το να λεμε οτι μια πενταήμερη μπορει να σε κανει να χάσεις την σχολη που θες το βρισκω τουλάχιστον υπερβολικό και γελοίο, ειδικα που απο τη στιγμη που τετοια εποχή εχει βγει η ύλη. Οτι θα χάσεις κάποιο χρόνο για να αναπληρωσεις μαθήματα ναι, οτι θα χάσεις λιγο τους ρυθμούς σου ναι, αλλα δεν ειναι αυτες οι 5-6 μέρες που θα κανουν τη μαγική διαφορα!!11 Δεν θα διάβαζες εκείνες τις μέρες και ξαφνικά θα καταλάβαινες ο,τι δεν ειχες καταλαβει μέχρι τοτε ή θα σου ερχόταν η θεία φώτιση. Όλη η δουλεια δεν γίνεται μεσα σε αυτες τις 5-6 μέρες, ειναι μια διαδικασία που αρχίζει απο την αρχή της χρονιάς. Ετσι και αλλιως ο καθένας ειναι διαφορετικός, άλλοι νιώθουν οτι χάνουν πολυ τους ρυθμούς τους, άλλοι οτι φορτίζουν τις μπαταρίες τους και επανέρχονται δριμύτεροι. Αλλα το οτι θα σου κοστίσει τη σχολη; Τουλάχιστον υπερβολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χειρότερο ήταν τώρα που δε λειτουργούσαν σχολεία και φροντιστήρια λόγω χιονιά, το είδα και στον αδερφό μου που βγήκε τελείως εκτός προγράμματος. Όταν αποφασίζεις να πας εκδρομή σχεδιάζεις από πριν να καλύψεις το κενό που ίσως εμφανιστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Συγγνώμη να πω κάτι; Η κοπέλα δεν ζήτησε να πείτε αν συμφωνείτε με την λογική της 5ήμερης. Ναι το ξέρω ότι και εγώ έκανα τέτοιο ποστ-hater, αλλά έχει τραβήξει λίγο και δεν νομίζω ότι είναι αυτά που θέλει να ακούσει ή να μάθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Χειρότερο ήταν τώρα που δε λειτουργούσαν σχολεία και φροντιστήρια λόγω χιονιά, το είδα και στον αδερφό μου που βγήκε τελείως εκτός προγράμματος. Όταν αποφασίζεις να πας εκδρομή σχεδιάζεις από πριν να καλύψεις το κενό που ίσως εμφανιστεί.


Αυτο ακριβώς, μπορει να συμβεί οτιδήποτε που θα σε βγάλει απο τους ρυθμούς σου. Εγω που δεν πήγα πενταήμερη δεν ένιωσα οτι έκανα κατι παραπάνω, αφού ετσι και αλλιως παλι επρεπε να παω σχολείο και έχανα 7 ωρες απο τη ζωή μου ετσι, χωρις να κανω τιποτα. Και αργοτερα, σε κάποια φαση λόγω πίεσης και άγχους τα'παιξα και παράτησα τα πάντα για 2-3 μέρες για να ηρεμήσω. Ολα θεμα ατόμου και χαρακτήρα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laptonas

Νεοφερμένος

Ο Laptonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Από την στιγμή που οι σχολικές εκδρομές σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης της χώρας έχουν χάσει ολοκληρωτικά τον εκπαιδευτικό τους χαρακτήρα (βασικά ποτέ τους δεν είχαν εκπαιδευτικό χαρακτήρα παρά μόνον για τους κολοκύθες που κάνουν τους "υπουργούς παιδείας"), δεν βρίσκω λόγο να μην καταργηθούν και να μην σκεφτούμε κάτι καλύτερο...
Δεν φταίνε μόνο οι καθηγητές και οι (πάντοτε άχρηστοι) υπουργοί παιδείας αλλά και οι μαθητές που βολεύονται σε αυτήν την κατάσταση και δεν γουστάρουν να γίνουμε ποτέ Ελβετία γιατί ξέρουν ότι σε αυτήν την περίπτωση θα ίδρωνε ο κόλος του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Λοιπόν ως γνωστόν στην δευτέρα λυκείου Συνηθως τα παιδιά πηγαίνουν μία πολυήμερη, η τάξη μου θα πάει φέτος τετραήμερη στην Θεσσαλονίκη εννοείται πως είναι ένας ωραίος προορισμός .Μπορει να σας φανεί περίεργο αλλά δεν έχω καμία όρεξη να πάω. Είχα πάει κανονικά τριήμερη στην τρίτη γυμνασίου και γενικά εκδρομές με προγράμματα και πάντα τα ίδια σκηνικά κανένας έλεγχος ,πολύ ποτό, ξενύχτι ,κάποιοι που εχουν στόχο μόνο και μόνο με ποιον θα κοιμηθούμε και τι θα κάνουμε τσιγαριλικι και τα λοιπά .Γι αυτό πέρσι επέλεξα να μην πάω εκδρομή διότι και μία φίλη άλλωστε δεν της το επιτρέπουν οι γονείς της και έμεινα εδώ και δεν μετάνιωσα καθόλου για την επιλογή μου . Φέτος είναι η τελευταία μας εκδρομή γιατί τυπικά η τρίτη λυκείου δεν πάει λόγω διαβάσματος και σκέφτομαι να μην πάω ούτε εγώ ,δεν είναι καν το θέμα δεν έχω με ποιον να κοιμηθώ και αυτά αλλά θεωρώ ότι είναι ανούσιο για εμένα να παω .Συνεχώς πρέπει να είσαι σε φάση περνάω τελεια ,φυσικά και θα πιω κι άλλο και τέτοια και είναι και αυτοί που σου λένε "θα το κάψουμε θα περάσουμε τέλεια αναμνήσεις μακριά από τους γονείς μας και αλλα τέτοια" και δνε ξέρω τι να κάνω εννοείται πως αν δεν πάω θα υπάρξει κοινωνική κατακραυγή αλλά δεν θέλω να περάσω τέσσερις μέρες ανούσια.
Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,978 μηνύματα.
Να κανείς ότι λέει η καρδιά σου και να σου πω κάτι και εγώ Β λυκειου είμαι στην Τρίτη γυμνασίου δεν πήγα στην τριήμερη στην Πάτρα και τι έχασα μόνο κάτι χαζά (συγνώμη για την έκφραση )να πίνουν και να κάνουν βλακείες ,άσε που έχεις και χρόνο στο σπίτι σου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ευχαριστώ γαι την συμβουλή σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
εννοείται πως αν δεν πάω θα υπάρξει κοινωνική κατακραυγή

Γέλασα λιγάκι, συγγνώμη.:redface:
Τώρα στον μικρόκοσμο του σχολείου ίσως σου φαίνεται αρκετά σημαντικό να σε θεωρούν "παράξενη" τα υπόλοιπα συνομήλικα, αλλά θα δεις όταν βγεις από το θερμοκήπιο που λέγεται εφηβεία ότι δεν είναι καν κάτι που αξίζει να του δώσεις σημασία. Αφού δεν ψήνεσαι και δεν θα πάει και η φίλη σου, δεν καταλαβαίνω γιατί να περάσεις 4 μέρες να προσποιείσαι ότι περνάς γαμάτα και να ξοδέψεις και τόσα χρήματα χωρίς να το ευχαριστηθείς.

p.s. Για αυτούς που τώρα φοβάσαι ότι θα σε κακοχαρακτηρίσουν, πες ότι υπάρχει οικονομικό πρόβλημα. Κανείς δεν μπορεί να πει τίποτα επ' αυτού και συ θα την βγάλεις λάδι για να μην είσαι η δακτυλοδεικτούμενη (που δεν θα είσαι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,978 μηνύματα.
Συμφωνώ και εγώ όπως είπα και πάνω στην Τρίτη γυμνασίου δεν πήγα και άρχισαν να με λένε φυτό ( ειμουν σημαιοφόρος ) αλλα δεν τους έδωσα καμία απόλυτος σημασία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,554 μηνύματα.
άρχισαν να με λένε φυτό ( ειμουν σημαιοφόρος ) αλλα δεν τους έδωσα καμία απόλυτος σημασία .

Ήσουν απολύτως σημαιοφόρος; Συγνώμη αν κάνω λάθη... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γέλασα λιγάκι, συγγνώμη.:redface:
Τώρα στον μικρόκοσμο του σχολείου ίσως σου φαίνεται αρκετά σημαντικό να σε θεωρούν "παράξενη" τα υπόλοιπα συνομήλικα, αλλά θα δεις όταν βγεις από το θερμοκήπιο που λέγεται εφηβεία ότι δεν είναι καν κάτι που αξίζει να του δώσεις σημασία. Αφού δεν ψήνεσαι και δεν θα πάει και η φίλη σου, δεν καταλαβαίνω γιατί να περάσεις 4 μέρες να προσποιείσαι ότι περνάς γαμάτα και να ξοδέψεις και τόσα χρήματα χωρίς να το ευχαριστηθείς.

p.s. Για αυτούς που τώρα φοβάσαι ότι θα σε κακοχαρακτηρίσουν, πες ότι υπάρχει οικονομικό πρόβλημα. Κανείς δεν μπορεί να πει τίποτα επ' αυτού και συ θα την βγάλεις λάδι για να μην είσαι η δακτυλοδεικτούμενη (που δεν θα είσαι).

Ναι έχεις δίκιο ίσως το βλέπω υπερβολικά επειδή είμαι στην εφηβεία απλώς είμαι από επαρχεία και εδώ οι άνθρωποι υπερβάλλουν στα πάντα όπως και το πόσο σημαντική είναι η εκδρομή και εννοείται πως το θεωρώ γελοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,978 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το απόλυτο σημαιοφόρο αλλα εντάξει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Λοιπόν ως γνωστόν στην δευτέρα λυκείου Συνηθως τα παιδιά πηγαίνουν μία πολυήμερη, η τάξη μου θα πάει φέτος τετραήμερη στην Θεσσαλονίκη εννοείται πως είναι ένας ωραίος προορισμός .Μπορει να σας φανεί περίεργο αλλά δεν έχω καμία όρεξη να πάω. Είχα πάει κανονικά τριήμερη στην τρίτη γυμνασίου και γενικά εκδρομές με προγράμματα και πάντα τα ίδια σκηνικά κανένας έλεγχος ,πολύ ποτό, ξενύχτι ,κάποιοι που εχουν στόχο μόνο και μόνο με ποιον θα κοιμηθούμε και τι θα κάνουμε τσιγαριλικι και τα λοιπά .Γι αυτό πέρσι επέλεξα να μην πάω εκδρομή διότι και μία φίλη άλλωστε δεν της το επιτρέπουν οι γονείς της και έμεινα εδώ και δεν μετάνιωσα καθόλου για την επιλογή μου . Φέτος είναι η τελευταία μας εκδρομή γιατί τυπικά η τρίτη λυκείου δεν πάει λόγω διαβάσματος και σκέφτομαι να μην πάω ούτε εγώ ,δεν είναι καν το θέμα δεν έχω με ποιον να κοιμηθώ και αυτά αλλά θεωρώ ότι είναι ανούσιο για εμένα να παω .Συνεχώς πρέπει να είσαι σε φάση περνάω τελεια ,φυσικά και θα πιω κι άλλο και τέτοια και είναι και αυτοί που σου λένε "θα το κάψουμε θα περάσουμε τέλεια αναμνήσεις μακριά από τους γονείς μας και αλλα τέτοια" και δνε ξέρω τι να κάνω εννοείται πως αν δεν πάω θα υπάρξει κοινωνική κατακραυγή αλλά δεν θέλω να περάσω τέσσερις μέρες ανούσια.
Ποια είναι η γνώμη σας;

Εγώ διαφωνώ λιγάκι με το να μην πας εκδρομή φέτος, και πολύ με το να μην πας εκδρομή του χρόνου. Αρχικά δεν κάνουν όλα τα παιδιά τις ίδιες μπανταλομαρες με ποτά, τσιγάρα και τα συναφή, οπότε δε σημαίνει στην εκδρομή ότι ντε και καλά θα σε πουν φλωρο αν δεν πιεις αν δεν καπνίσεις (στο κάτω κάτω αν το κάνουν είναι εντελώς χαμένα). Εφόσον λοιπόν τα κάνουν μόνο ορισμένα παιδιά, μπορείς να βρεις παρέες μεταξύ των υπολοίπων που δεν γουστάρουν να κάνουν "αυτά που δεν μπορούν να κάνουν σπίτι τους". Αυτό που συνειδητοποίησα εγώ φέτος είναι ότι οι εκδρομές δεν είναι για να περάσεις καλά με τους φίλους σου αποκλειστικά, αλλά για να περάσεις καλά με όσο το δυνατόν περισσότερους, να γνωρίσεις περισσότερο άτομα που λέγατε απλά μια καλημέρα πριν. Δεν νομίζω ότι τίθεται θεμα λοιπόν για το αν θα έχεις η αν θα βρεις παρέα, και στο λέω αυτό όντας αρκετά εσωστρεφής. Έπειτα δεν μπορείς να ξέρεις από τώρα αν θα περάσεις καλά ή όχι. Μόνο και μόνο από αυτό αξίζει να πας! Τις σχολικές εκδρομές δεν πρόκειται να τις ζήσεις μετά το σχολείο. Ο χαβαλές, είτε περιλαμβάνει ξενύχτια και ποτά είτε όχι, οι καινούριες φιλίες, τα ευτράπελα που ποτέ δε λείπουν από μια πολυήμερη εκδρομή, όλα αυτά θα σου δώσουν αναμνήσεις που θα θυμάσαι καιρό έπειτα. Αλλά ακόμα κι αν δεν περάσεις καλά (που πραγματικά το αμφιβάλλω), Ε μια ανάμνηση είναι κι αυτή, ένα βίωμα. Αν δεν τίθεται μεγάλο οικονομικό θέμα μη το σκέφτεσαι και πήγαινε αυτη είναι η γνώμη μου! Όσο για την εκδρομή της Γ Λυκείου θα το μετανιώσεις ΠΟΛΥ αν δεν πας, ιδιαίτερα αν είναι στο εξωτερικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top