Πολιτικός Μηχανικός ή Φυσικός;

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Οι ΠΜ είναι στην καλύτερη μοίρα απ' όλους τους μηχανικούς γιατί έχουν μεγάλο εύρος επαγγελματικών δικαιωμάτων

αυτο να μου επιτρεψεις να πω πως δεν ισχυει...αλλα δεν ειναι το καταλληλο ποστ για να αναλυθει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
αυτο να μου επιτρεψεις να πω πως δεν ισχυει...αλλα δεν ειναι το καταλληλο ποστ για να αναλυθει...:)
Θα συμφωνήσω. Πίστεψέ με στεφγκολ. Οι Ναυπηγοί Μηχανολόγοι Μηχανικοί είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από τους ΠΜ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω. Πίστεψέ με στεφγκολ. Οι Ναυπηγοί Μηχανολόγοι Μηχανικοί είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από τους ΠΜ.

Και εσύ που το ξέρεις; Δουλεύεις σε στατιστική υπηρεσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Και εσύ που το ξέρεις; Δουλεύεις σε στατιστική υπηρεσία;
Μου το είπε ο αδερφός ενός φίλου μου που είναι διπλωματούχος Ναυπηγός Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ και Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ. Τον αμφισβητείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
ποιοι έχουν το μεγαλύτερο εύρος υπογραφών ? οι Π.Μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
ποιοι έχουν το μεγαλύτερο εύρος υπογραφών ? οι Π.Μ
Να σου πω κάτι άλλο εγώ; Θέλω να βγεις λίγο έξω από το μπαλκόνι του σπιτιού σου και να μου πεις πόσα τεχνικά γραφεία πολιτικών μηχανικών βλέπεις; Από την άλλη έχεις γνωρίσει στη ζωή σου κανέναν ναυπηγό; Τι να το κάνεις το εύρος των υπογραφών αν κάθε χρόνο στην Ελλάδα βγαίνουν περίπου 500 διπλωματούχοι πολιτικοί μηχανικοί, ενώ μόλις 50 ναυπηγοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν από το φυσικό θες να ασχοληθείς με έρευνα τότε για μένα τα πράγματα είναι απλά.Έχεις να επιλέξεις ανάμεσα στο εάν θες να ασχολείσαι μια ζωή με μπετά και οικοδομές(κάτι το οποίο φυσικά και αρέσει σε κάποιους),ή εάν θες να ασχολήσαι με ένα αντικείμενο το οποίο συνεχώς θα εξελίσεται.


Ο ΠΜ δεν είναι μόνο οικοδομές και μπετά cris@ato. Είναι φανερή η προτίμησή σου προς την επιστήμη της φυσικής αλλά μην ποστάρεις ανακρίβειες για να προβάλλεις την επιλογή σου. Επιπλέον στην Ελλάδα μόνο με το πτυχίο του φυσικού δεν είσαι τίποτα ενώ το δίπλωμα του μηχανικού είναι ισχυρό χαρτί και μπορεί να σταθεί και χωρίς μεταπτυχιακό.

Έχεις αναρρωτηθεί γιατί υπάρχουν οι μηχανικοί? Οι μηχανικοί εφαρμόζουν τα μαθηματικά, την φυσική, την χημεία και την βιολογία για να λύσουν πραγματικά προβλήματα. Η επιστήμη της φυσικής είναι θεωρία ενώ η επιστήμη του μηχανικού είναι πράξη-εφαρμογή της φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
οι εποχές είναι δύσκολες για όλους πλέον, όμως αν εσύ είσαι καλός είτε πας σαν ελεύθερος επαγγελματίας είτε σαν μισθωτός θα δείξεις την αξία σου, και ανάλογα θα αμειφθείς, αποφασιστικότητα θέλει, γνωριμίες και γνώσεις. Οι ΠΜ είναι στην καλύτερη μοίρα απ' όλους τους μηχανικούς γιατί έχουν μεγάλο εύρος επαγγελματικών δικαιωμάτων

το γεγονός ότι έχουν περισσότερα δικαιώματα δε σημαίνει ότι βρίσκονται σε "καλύτερη μοίρα" όπως λες σε σχέση με όλους τους άλλους μηχανικούς. Αν υποθέσω ότι με τούτο τον όρο εννοείς την αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
To Δίπλωμα Του Πολιτικού Μηχανικού αλλά και κάθε μηχανικού 5ετούς φοίτησης ισοδυναμεί πλέον επίσημα με Master σύμφωνα και με τις κοινοτικές οδηγίες. Σας παραθέτω αυτό από τη σχολή μου

https://www.civil.upatras.gr/el/Tmima/Anouncements/entry/8ffe5dfc-ecbe-4649-917e-4b868e7c27bb/

Αρα το δίπλωμα ενός ΠΜ στέκεται άνετα στην αγορά εργασίας και χωρίς μεταπτυχιακό.

Πάμε και στους φυσικούς τώρα.
Ιδιαίτερα στην Ελλάδα ο κλάδος των Φυσικομαθηματικών είναι σε άσχημη κατάσταση και λείπει η αξιοκρατία. Δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση στον ιδιωτικό τομέα, πενιχροί οι μισθοί Δημοσίου σε σχέση πάντα με το εξωτερικό. Βεβαίως απομένει ο δρόμος της έρευνας που προυποθέτει πολλές θυσίες και εκ των πραγμάτων απευθύνεται σε πολύ λίγους.
Συμβουλή μου. Αν θέλετε να σπουδάσετε Φυσική (που αποτελεί και το αγαπημένο μου μάθημα) να πάτε στο εξωτερικό. Στην Γερμανία πχ είναι πολύ καλά. Το επίπεδο των φοιτητών φυσικής, των μεταπτυχιακών προγραμμάτων και των εγκαταστάσεων στην Ελλάδα είναι πολύ χαμηλό..όπως και η έρευνα.
Και μην γυρίσετε στην Ελλάδα, δεν αξίζει τον κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Το επίπεδο των φοιτητών φυσικής, των μεταπτυχιακών προγραμμάτων και των εγκαταστάσεων στην Ελλάδα είναι πολύ χαμηλό..όπως και η έρευνα. Και μην γυρίσετε στην Ελλάδα, δεν αξίζει τον κόπο.

γιατί ένας Ολλανδός καθηγητής μου, θεωρητικός φυσικός, έχει αντίθετη άποψη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
γιατί ένας Ολλανδός καθηγητής μου, θεωρητικός φυσικός, έχει αντίθετη άποψη; :hmm:

Γιατί αλλιώς δεν θα είχε δουλειά...
Γάτα ο Ολλανδός!!!:no1::no1:

:up::up::up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Πάντως για να επαναφέρω και το θέμα on, πιστεύω ότι απο τη στιγμή που το παιδί απο μόνο του δηλώνει ότι είναι το αντικείμενο του πολιτικού μηχανικού πιο ενδιαφέρον για το ίδιο, δε νομίζω να τίθεται θέμα σύγκρισης. Και απο πλευρά αποκατάστασης να το δει κανείς.

Τώρα απο τη στιγμή που σου αρέσει το αντικείμενο του πολιτικού μηχανικού περισσότερο και ενδιαφέρεσαι και για την φυσική, όχι μόνο θα ήταν καλύτερο να πας πολυτεχνείο, αλλά θα γούσταρες και την φυσική που έχουν, και θα τα πήγαινες και περίφημα στα αντίστοιχα μαθήματα. Προσωπική πάντα γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Το θέμα είναι σαν φοιτητές να σκεφτούμε κάποια πράγματα. Κατά την γνώμη μου είναι λάθος να καθόμαστε να κοιτάμε κάθε σχολή τι δυνατότητες σου δίνει. Και αυτό γιατί δεν παίζει κανέναν ρόλο το όνομα της σχολής ή του πανεπιστημίου. Το ζητούμενο είναι να ξέρουμε κάθε καθηγητής τι προσφέρει. Σε όλες τις σχολές υπάρχουν καλοί καθηγητές και κακοί. Όσο πιο καλούς τόσο καλύτερα. Επίσης στην Ελλάδα υπάρχουν και καθηγητές (λίγοι βέβαια) που είναι οι καλύτεροι στο είδος τους σε όλο τον κόσμο. Από εκεί και πέρα σε όποια σχολή και να βρίσκεσαι άμα εστιάσεις στους καλούς δεν επρόκειτο να βγεις χαμένος.
Τέλος να πω ότι οι μπετατζήδες έχουν μέσα πολύ φυσική, αλλά μόνο ένα είδος: Μηχανική άντε και λίγο Κυματική. Εγώ σου προτείνω να πας σε όποια σχολή σου αρέσει πιο πολύ και να μην κοιτάς καθόλου την επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω να πας σε όποια σχολή σου αρέσει πιο πολύ και να μην κοιτάς καθόλου την επαγγελματική αποκατάσταση.

Αυτό είναι και το νόημα της ζωής...
το θέμα, είναι ότι πόσοι προσπαθούν να το πιάσουν...;) :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Να θέσω και μια άλλη παράμετρο ;
Δεν παίζει μόνο ρόλο τι θέλουμε και ονειρευόμαστε, αλλά και τι μπορούμε, σε τι είμαστε καλοί και τι αντέχουμε.
Η Φυσική είναι μια δύσκολη επιστήμη που απευθύνεται σε λίγους (και ας μην θεωρηθεί ρατσιστικό αυτό που λέω) . Απο τους 100 φοιτητές που σπουδάζουν Φυσική στην Ελλάδα οι 10 το αξίζουν πραγματικά και πολλούς μπορεί να λέω. Αποτέλεσμα αυτής της υπερπροσφοράς φυσικών είναι η πτώση του επιπέδου σπουδών στα πανεπιστήμια και η γενικότερη παρακμή του επαγγέλματος. Ευθύνες για αυτή την κατάντια έχει το σύστημα παιδείας/εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnaekmaiden

Νεοφερμένος

Ο johnaekmaiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
ok παιδια ευχαριστω!! μαλλον θα βαλω ως πρωτη επιλογη ΠΜ και ως δευτερη το φυσικο.. Και παντα Θεσσαλονικης... μεχρι τοτε ομως, εχει ο θεος!
αν θελει καποιος να προσθεσει κατι μπορει να το κανει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Να θέσω και μια άλλη παράμετρο ;
Δεν παίζει μόνο ρόλο τι θέλουμε και ονειρευόμαστε, αλλά και τι μπορούμε, σε τι είμαστε καλοί και τι αντέχουμε.
Η Φυσική είναι μια δύσκολη επιστήμη που απευθύνεται σε λίγους (και ας μην θεωρηθεί ρατσιστικό αυτό που λέω) . Απο τους 100 φοιτητές που σπουδάζουν Φυσική στην Ελλάδα οι 10 το αξίζουν πραγματικά και πολλούς μπορεί να λέω. Αποτέλεσμα αυτής της υπερπροσφοράς φυσικών είναι η πτώση του επιπέδου σπουδών στα πανεπιστήμια και η γενικότερη παρακμή του επαγγέλματος. Ευθύνες για αυτή την κατάντια έχει το σύστημα παιδείας/εξετάσεων.

...καλά αυτό ισχύει σε γενικές γραμμές σε όλες τις επιστήμες...:)
οι περισσότεροι σπουδάζουν σπρώχνοντας, επειδή "πρέπει", επειδή "έτυχαν" και μπήκαν σε μια x σχολή και όχι γιατί το θέλουν! ζούμε στην κοινωνία του "πρέπει" και όχι των προσωπικών ηθελημένων επιλογών με επίγνωση...;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Να προσθέσω κάποια πράγματα:
Καταρχάς συγχαρητήρια για την επιλογή σου. Είναι η καλύτερη από τις δύο (πάντα κατά την γνώμη μου).
Όπως είπα και πιο πάνω σαν μπετατζής θα διδαχθείς (πρώτα ο Θεός, άμα με το καλό περάσεις που στο εύχομαι) φυσική. Αλλά..... Η φυσική αυτή είναι μηχανική και την διδάσκουν διπλωματούχοι μηχανικοί (με διατριβή) που έχουν ειδικευτεί σε αυτό το αντικείμενο. Δηλαδή με απλά λόγια τελείως διαφορετική φυσική θα κάνεις σαν μπετατζής και σαν φυσικός.
Αυτά. Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία.
-----------------------------------------
...καλά αυτό ισχύει σε γενικές γραμμές σε όλες τις επιστήμες...:)
οι περισσότεροι σπουδάζουν σπρώχνοντας, επειδή "πρέπει", επειδή "έτυχαν" και μπήκαν σε μια x σχολή και όχι γιατί το θέλουν! ζούμε στην κοινωνία του "πρέπει" και όχι των προσωπικών ηθελημένων επιλογών με επίγνωση...;) :)
Σωστός ο Ν.... Κλασικό παράδειγμα η σχολή μου (ΗΜΜΥ ΕΜΠ). Οι περισσότεροι που έχουν μπει (των 20 μαθηματικών - φυσικής Γ Λυκείου) δεν έχουν καταλάβει ότι έχουν μπει σε σχολή μηχανικών. Νομίζουν ότι μπήκαν μαθηματικοί.
Αφού δεν έχουμε προσανατολισμό.... Τι να πεις.... Και δεν αναφέρω επαγγελματικό. Αλλά επιθυμίας.....
Τι να κάνουμε. Δεν πειράζει. Κάποιους βολεύει να είναι το σύστημα έτσι. Να είστε σίγουροι για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Πάντως έβαλα σε δεύτερη μοίρα την αποκατάσταση, και πρότεινα πολιτικός μηχανικός γιατί μόνος του δήλωσε ότι του αρέσει περισσότερο. Ε δεν τίθεται θέμα νομίζω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_^Gi0rG0s^_

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Η επιστήμη της φυσικής είναι θεωρία ενώ η επιστήμη του μηχανικού είναι πράξη-εφαρμογή της φυσικής.


δεν ειναι επιστημονας ο μηχανικος απλα εχει ως εργαλεια αλλες επιστημες!δεν υπαρχει φιλε μου η επιστημη του μηχανικου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top