Γενικό -  Ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το δυσκολότερο μάθημα στην Α' Λυκείου;

Melissos

Νεοφερμένος

Ο Melissos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν υπάρχει παιδι απο την Α Λυκειου (που να μην πηγαινε φροντιστηριο) και να κατάλαβε τη φετινή χημεια ειδικα προς το τέλος με τα διαλύματα (συγκεντρωσεις, μολ κλπ...)

εγω καταλαβα τη χημεια χωρις ιδιαιτερα η φροντηστηρια. απλα πρεπει να μη τη παρατησεις καθολου γιατι μετα χανεις τη μπαλα. χεχε.
δυσκολα ειναι τα αρχαια με τις 6 ωρες τη βδομαδα και τη πεποιθηση των φιλολογων πως μας τα εχουν διδιαξει απλα εμεις δεν τα διαβασαμε.
η φυσικη και η αλγεβρα ειναι δυσκολες στην αρχη ωσπου να συνηθισεις των τροπο σκεψης τους.

Υ.Γ. εγραψα 18 με ενα βαθμο να χαθηκε απο λαθος πραξεων ενω ειχαμε τα δυσκολοτερα θεματα στη κατερινη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

altrou13

Νεοφερμένος

Η altrou13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Η Α΄ Λυκειου ειναι αρκετα ευκολη και χαλαρη. Στο μόνο πραγμα που μπορει να συναντησει κανεις δυσκολία ειναι οι ασκήσεις της Β΄ομαδας στην αλγεβρα, αρκετες από τις οποίες τις εχει αφαιρεσει και το υπουργειο από τη διδακτέα ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

k@terin@ st@rsky

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
για μενα το πιο δυσκολο μαθημα ηταν τα αρχαια γιατι επρεπε να ξερεισ τα παντα ολα τα κεφαλαια και τετοια ........αλλα γενικα το επιπεδο δισκολεψε συμαντικα απο τιν 3τη γυμασιου και αυτο ηταν φανερο
κατα τα αλλα δεν ειχε δυσκολα μαθηματα λιγο διαβασμα ήθελε..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Να προσθέσω και την Χημεία, αν και τα αρχαία μου φαίνονται πιο δύσκoλα από όλα τα άλλα μαθήματα της Α' Λυκείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τα αρχαία δεν θα τα έλεγα δύκσολά γιατί η γραμματική δεν είχε τίποτα καινούριο σε σχέση με το γθμνάσιο αλλά επειδή είναι πολλές ώρες γίνοται πάρα πολύ βαρετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Χημεία γιατί την παράτησα από την αρχή δεν μου άρεσε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maRia-_-

Νεοφερμένος

Η maRia-_- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
δεν με δυσκολεψε κανενα μαθημα στην πρτωτη λυκειου...
αλλα μπορω να πω πως το πιο βαρετο μαθημα ήταν τα αρχαια!!!
μισω τα αρχαια!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
δεν με δυσκολεψε κανενα μαθημα στην πρτωτη λυκειου...
αλλα μπορω να πω πως το πιο βαρετο μαθημα ήταν τα αρχαια!!!
μισω τα αρχαια!!:P
Τι λέτε ρε παιδιά;:what:



Τα αρχαία ελληνικά είναι το πιο ωραίο μάθημα!!!:jumpy::up::heart:


Γούστα είναι αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Κάνε 6 ώρες τη βδομάδα και τα λέμε.:P
Και μια ερώτηση που ήθελα πάντα να κάνω:τι ωραίο βρίσκει κάποιος στα αρχία;Δεν το λέω επιθετικά αλλά πραγαμτικά δεν μπορώ να το αντιληφθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Κάνε 6 ώρες τη βδομάδα και τα λέμε.:P
Και μια ερώτηση που ήθελα πάντα να κάνω:τι ωραίο βρίσκει κάποιος στα αρχία;Δεν το λέω επιθετικά αλλά πραγαμτικά δεν μπορώ να το αντιληφθώ.


Όντως,οι έξι ώρες των αρχαίων στην Α' ήταν εξαντλητικές(και το λέω εγώ που είμαι και θεωρητική)!Το ωραίο των Αρχαίων κατά τη γνώμη μου,είναι ότι σου δίνεται η δυνατότητα να εντρυφήσεις στην αρχαιοελληνική παιδεία,να κατανοήσεις καλύτερα τη γλώσσα.Παρόλα αυτά γίνεται με τέτοιο τρόπο που μόνο απέχθεια γεννά.Βέβαια,εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα του καθενός.
Επίσης αρκετά δύσκολο,αν και ενδιαφέρον μάθημα,έβρισκα τη Χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Παιδιά επειδή εγώ φέτος παω Α Λυκείου θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι ευκολη η Φυσική,γιατι απο άλλα παιδιά άκουσα οτι ειναι μια επανάληψη του Γυμνασίου και από άλλα οτι είναι πολύ πιο δύσκολα και οτι χρειάζεται γερό διάβασμα..Εσεις τι πιστεύετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Όντως,οι έξι ώρες των αρχαίων στην Α' ήταν εξαντλητικές(και το λέω εγώ που είμαι και θεωρητική)!Το ωραίο των Αρχαίων κατά τη γνώμη μου,είναι ότι σου δίνεται η δυνατότητα να εντρυφήσεις στην αρχαιοελληνική παιδεία,να κατανοήσεις καλύτερα τη γλώσσα.Παρόλα αυτά γίνεται με τέτοιο τρόπο που μόνο απέχθεια γεννά.Βέβαια,εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα του καθενός.
Επίσης αρκετά δύσκολο,αν και ενδιαφέρον μάθημα,έβρισκα τη Χημεία.

Ακριβώς. Τα αρχαία είναι μάθημα που αν διδασκόταν λίγο καλύτερα θα ήταν πιο αγαπητό από τα παιδιά.
Λάθος διδασκαλία λοιπόν και για μένα. Το να κάνεις ας πούμε με καθορισμένο τρόπο την μετάφραση, το συντακτικό και ούτω καθεξής για τον μαθητή δεν υπάρχει και πολύ ενδιαφέρον.
Κατά τα άλλα άλλα θεωρητικά μαθήματα είναι ενδιαφέροντα γιατί δεν χρειάζεται να δουλέψεις με τον τρόπο που δουλεύεις στα Αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Παιδιά επειδή εγώ φέτος παω Α Λυκείου θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι ευκολη η Φυσική,γιατι απο άλλα παιδιά άκουσα οτι ειναι μια επανάληψη του Γυμνασίου και από άλλα οτι είναι πολύ πιο δύσκολα και οτι χρειάζεται γερό διάβασμα..Εσεις τι πιστεύετε??
Mην ακούς τι λέει ο καθένας.Εγώ τη βρήκα τι πιο εύκολο μάθημα της πρώτης άλλοι όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eμένα μου αρέσουν τα αρχαία κείμενα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Έχεις δίκιο!! Άλλωστε μέχρι τώρα τη βρήκα εύκολη και δεν είχα κάποιο προβλημα.Απλώς θα συνεχίζω να διαβάζω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galleti7ole

Νεοφερμένος

Ο Galleti7ole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
το δυσκολοτερο μαθημα στην α λυκειου ειναι τα μαθηματικα! βασικα διαφερει σχολειο με σχολειο στο τροπο διδασκαλιας τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
το δυσκολοτερο μαθημα στην α λυκειου ειναι τα μαθηματικα! βασικα διαφερει σχολειο με σχολειο στο τροπο διδασκαλιας τους!

Aμα στο Γυμνασιο δεν ειχες ασχοληθει με αυτα,λογικο ειναι να τα βρεις δυσκολα φετος και μπαινετε σε καινουργιες και αναλυτικοτερες εννοιες (ιδιαιτερα τωρα που εχετε Αλγεβρα και Γεωμετρια σε ξεχωριστα μαθηματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Είχα την εντύπωση οτι θα είναι εύκολα τα Μαθηματκά στην Α' Λυκείου..Φέτος ο καθηγητής μας στο Γυμνάσιο μας είπε οτι άμα τα μάθετε φέτος καλά παιδιά δεν χρειάζεται να διαβάσετε πολύ του χρόνου..τα ίδια πράγματα και ειδικά στην Άλγεβρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
To πιο δύσκολο νομίζω είναι η Άλγεβρα!!Ειδικά σε μας είχε πέσει και ένας καθηγητής...άλλο πράγμα!!Έμπαινε δεν έμπαινε στη τάξη το ίδιο ήτανε!!:P
Και η φυσική είναι κάπως δύσκολη άμα δεν δώσεις βάση από την αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Γεωμετρία πιστεύω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top