Γενικό -  Ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το δυσκολότερο μάθημα στην Α' Λυκείου;

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εμένα πιο δύσκολη μου φάνηκε η γεωμετρία πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kothom

Νεοφερμένος

Ο kothom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν και δεν ειμαι στην ταξη σας θα ηθελα να σας πω τη γνωμη μου σχετικα με τα αρχαια
τα αρχαια ειναι ενα σπουδαιο μαθημα
μπορω να πω πως στην ελλαδα εχουν υποτιμηθει
στα ξενα μεγαλα πανεπιστημια με παγκοσμια φημη διδασκονται τα αρχαια ελληνικα
συμφωνα με ερευνες στο εξωτερικο τα αρχαια μπορουν να κανουν τους ανθρωπους πιο εξυπνους και σε αυτα στηριζονται πολλες γλωσσες
συμφωνα με μελετες πανω αποι το 25% των λεξεων της αγγλικης προερχεται απο την ελληνικη
και η γλωσσα μας ειναι μια και ενιαια
βεβαια ο τροπος διδασκαλιας τους στην ελλαδα δεν ειναι και ο καλυτερος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εμένα πιο δύσκολη μου φάνηκε η γεωμετρία πάντως.
κανουν στην πρωτη λυκειου γεωμετρια?:!:

η άλγεβρα μου φαίνεται δύσκολη. όσες προσπάθιες και αν έκανα να την ''συμπαθήσω''... δεν έγινε τίποτα! :xixi: ααα και η χημεία μου φανηκε δύσκολη, αλλά μάλλον επειδή δεν έδινα τόση σημασία όση έπρεπε.
τα ιδια ακριβως ελεγα κι εγω πριν 2 χρονια!!αλλα πραγματικα οταν κανεις χημεια β λυκειου και οταν κανεις αλγεβρα θα καταλαβεις οχι μονο οτι ειναι ευκολη η δικια σου αλλα και το ποοσο ωραια ειναι!!πραγματικα!!επιπλεον χημεια ειναι να προσεχεις κατα την γνωμη μου τιποτα περισσοτερο αν δεν προσεχεις μετα ολα σου φαινονται κινεζικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
τα ιδια ακριβως ελεγα κι εγω πριν 2 χρονια!!αλλα πραγματικα οταν κανεις χημεια β λυκειου και οταν κανεις αλγεβρα θα καταλαβεις οχι μονο οτι ειναι ευκολη η δικια σου αλλα και το ποοσο ωραια ειναι!!πραγματικα!!επιπλεον χημεια ειναι να προσεχεις κατα την γνωμη μου τιποτα περισσοτερο αν δεν προσεχεις μετα ολα σου φαινονται κινεζικα:)

το πρόβλημα δεν είναι ότι μου φαίνονταν κινέζικα. επειδή ήξερα ότι 90% θα διάλεγα θετική από πέρσυ, αποφάσισα να αρχίσω χημεία φροντιστήριο από την πρώτη λυκείου, ώστε να πάρω τις βάσεις. το κακό με την χημεία είναι ότι ενώ στο φροντιστήριο έγραφα πάρα πολύ καλά στα διαγωνίσματα (και ήταν πιο δύσκολα από του σχολείου), όταν πήγαινα να γράψω στο σχολείο είχα πολύ άγχος και έγραφα και χάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Αν και δεν ειμαι στην ταξη σας θα ηθελα να σας πω τη γνωμη μου σχετικα με τα αρχαια
τα αρχαια ειναι ενα σπουδαιο μαθημα
μπορω να πω πως στην ελλαδα εχουν υποτιμηθει
στα ξενα μεγαλα πανεπιστημια με παγκοσμια φημη διδασκονται τα αρχαια ελληνικα
συμφωνα με ερευνες στο εξωτερικο τα αρχαια μπορουν να κανουν τους ανθρωπους πιο εξυπνους και σε αυτα στηριζονται πολλες γλωσσες
συμφωνα με μελετες πανω αποι το 25% των λεξεων της αγγλικης προερχεται απο την ελληνικη
και η γλωσσα μας ειναι μια και ενιαια
βεβαια ο τροπος διδασκαλιας τους στην ελλαδα δεν ειναι και ο καλυτερος
:lol:
Αν στην Ελλάδα έχουν υποτιμηθεί τα Αρχαία τότε πως θα χαρακτήριζες την αφοσίωση του εκπαιδευτικού μας συστήματος στα άλλα μαθήματα?
Τα άλλα έχουν υπερπολυυπερβολικά υποτιμηθεί ενώ τα αρχαία έχουν υποτιμηθεί κι αντί για 6 ώρες θα πρέπει να διδάσκονται 26 ώρες την εβδομάδα...:lol::nono::P Σε παρακαλώ μη λες σάχλες .Ξέρεις άλλο κράτος που να διδάσκει την αρχαία του γλώσσα ως σημαντικό μάθημα - της ελλάδας ???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
δεν νομίζω ο Kothom να εννοεί πως τα αρχαία έχουν υποτιμηθεί ως προς τις ώρες που διαδάσκονται, αλλά ώς προς τον τρόπο με τον οποίο γίνεται το μάθημα. (άμα δεν έχω καταλάβει τι λες ζητώ συγγνώμη, ο ήλιος φταίει :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kothom

Νεοφερμένος

Ο kothom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οπως ειπε το μελος happy i δεν εννοω τις ωρες διδασκαλιας.
τωρα δεν καταλαβαινω απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα
τωρα αν δεν εχεις καταλαβει την αξια και σπουδαιοτητα της γλωσσας αυτης δε μπορω να πω παραπανω
μαθε ομως ποια ειναι η αποψη των μεγαλων πανεπιστημιων για την γλωσσα σου(γιατι η ελληνικη ειναι μια και ενιαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liza(a)

Νεοφερμένος

Η liza(a) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
φυσικη!!!!!!!!!!!!!δεν αντεχα ολο το χρονο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
το πρόβλημα δεν είναι ότι μου φαίνονταν κινέζικα. επειδή ήξερα ότι 90% θα διάλεγα θετική από πέρσυ, αποφάσισα να αρχίσω χημεία φροντιστήριο από την πρώτη λυκείου, ώστε να πάρω τις βάσεις. το κακό με την χημεία είναι ότι ενώ στο φροντιστήριο έγραφα πάρα πολύ καλά στα διαγωνίσματα (και ήταν πιο δύσκολα από του σχολείου), όταν πήγαινα να γράψω στο σχολείο είχα πολύ άγχος και έγραφα και χάλια.
ναι ξερω τι εννοεις το αγχος μπορει αν σε καταστρεψει γιαυτο καλο ειναι να το αποβλλεις τωρα που εναι νωρις ακομα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
ναι ξερω τι εννοεις το αγχος μπορει αν σε καταστρεψει γιαυτο καλο ειναι να το αποβλλεις τωρα που εναι νωρις ακομα!!

έτσι μου λένε όλοι... έχω κάνει μεγάλες συζητήσεις με τον καθηγητή της χημείας στο φροντιστήριο, αλλά μου φαίνεται δύσκολο-ακατόρθοτο να το καταφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simos24

Νεοφερμένος

Ο Σιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ΠΑΝΑΓΙΑ μου τι με περιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!:(:P
μαλλον θα αρχισω ,,,τις ,,,προσευχες απο τωρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
ΠΑΝΑΓΙΑ μου τι με περιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!:(:P
μαλλον θα αρχισω ,,,τις ,,,προσευχες απο τωρα!!!

έχεις καιρό να προσευχηθεις... αλλά δεν νομίζω να πιάσουν οι προσευχές...:P οπότε άστο..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Για έμενα το δυσκολότερο μάθημα είναι η γυμναστική.
Να ιδρώνεις και μετά να μπαίνεις να κάνεις μάθημα ιδρωμένος , ειδικά άμα έχει και ζέστη δεν αντέχετε , αλλά το πιο σπαστικό από όλα είναι ότι πρέπει να φοράς φόρμα!!!
Εγώ για να μην πέρνω απουσίες επειδή δεν φοράω φόρμα ποτέ !! πήρα μια φόρμα οικοδομής μεγάλη και την φοράω πάνω απο το Τζιν όποτε έχουμε γυμναστική και την αφήνω στο σχολείο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για έμενα το δυσκολότερο μάθημα είναι η γυμναστική.
Να ιδρώνεις και μετά να μπαίνεις να κάνεις μάθημα ιδρωμένος , ειδικά άμα έχει και ζέστη δεν αντέχετε , αλλά το πιο σπαστικό από όλα είναι ότι πρέπει να φοράς φόρμα!!!
Εγώ για να μην πέρνω απουσίες επειδή δεν φοράω φόρμα ποτέ !! πήρα μια φόρμα οικοδομής μεγάλη και την φοράω πάνω απο το Τζιν όποτε έχουμε γυμναστική και την αφήνω στο σχολείο :P


:lol::lol: καλο!!!!

κι εμενα μου σπαει τα νευρα η φορμα μερικες φορες!
και επισης μου τη σπαει η γυμναστικη οταν εξω εχει 38 βαθμους....και σκαει ο τζιτζικας....το χειμωνα εχει πολυ κρυο και παλι δεν αντεχω...ενταξει την ανοιξη ειναι καλα και λιγο το φθινοπωρο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
η αλγεβρα ειναι ΓΕΛΟΙΑ!!!!!!πραγματικα.......ειναι ολα θεμα διαβασματος!!!αν διαβαζεις απο την αρχη πολλες ωρες, κανεις συχνες επαναληψεις και φυσικα εχεις καλους καθηγητες, δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα....τα πιο δασκεδαστικα μαθηματα στην α λυκειου κατα τη γνωμη μ ειναι τα αρχαια κ η τεχνολογια...με δισκολεψε ομως λιγακι η Φυσικη...ολοι αναρωτουνταν πως εγω-που τα πηγαινα με ολα τα μαθηματα-ειχα προβλημα μονο με τη φυσικη...η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ ζορικη και εγω δεν την πηρα απο την αρχη με καλο ματι...ενα μεγαλο μαριδιο ευθυνης ειχε και ο καθηγητης μου στο γυμνασιο,οπου ηθελε παπαγαλια...μολις λοιπον πηγα στο λυκειο τα βρηκα σκουρα..οχι μονο εγω αλλα πολλα παιδια...και μαλιστα η φυσικη ειναι ο κυριοσ λογος οπου εγω παω θεωρητικη...τελος ια μου φανηκε γελοια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
ΙΣΤΟΡΙΑ to boredom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όσο για την άλγεβρα, φωτοτυπία της Γ γυμν.! Εύκολη και απαραίτητη!!!!!!! Στην Α ασχετα με τι κατευθ. θα πάρετε μετα, πρεπει να προσεξετε εκθεση και αλγεβρα (για τους θεωρητικους, ούτως η άλλως θα μπουχτίσετε στα αρχαια! 6ωρες!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
εγω βασικά έτσι όπως τα βλέπω μέχρι στιγμής το πιο δύσκολο μάθημα είναι η ιστορία.....κιαυτό γτ το βιβλίο είναι τόσο κακογραμμενο που γ να διαβάσεις ένα κεφάλαιο κ να μάθεις σωστή ιστορία πρέπει να το πεδέψεις αρκετή ωρίτσα.....
δλδ.πιο εύκολα λύνω 10 ασκήσεις άλγεβρας και φυσικής παρά ιστορία μιας μέρας.....φανταστείτε ότι τα συμπεράσματα τα βγάζω μόνη μου, με δίκή μου κρίση και μετά ρωτάω τον καθηγητή και κάνουμε συζήλτησ περί αυτών.....

όσο για το παραπάνω ποστ, κι εγω συμβαίνει να ξέρω πράγματα και να αγχώνομαι τόσο πλ στα τεστ που στο τέλος να μην γράφω....βλέπε ωριαίο μαθηματικών σε κάτι ΓΕΛΟΙΑ θεματάκια.....
τόσο πια που με πήγαν συμβουλευτική γ αντιμετώπιση άγχους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_the_greek

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το βασικότερο ερώτημα είναι ''Υπάρχουν εύκολα ή δύσκολα μαθήματα'' ή απλά είναι θέμα διαβάσματος ή ''μυαλού''; Anyway, εμένα πάντως μου φαίνεται κομματάκι δύσκολονόητη η Άλγεβρα!!!!:stars:
Εγώ πιστεύω πέρα απ' την πλάκα πως τα Θρησκευτικά είναι η μεγαλύτερη παραφωνία...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
:lol::lol: καλο!!!!

κι εμενα μου σπαει τα νευρα η φορμα μερικες φορες!
και επισης μου τη σπαει η γυμναστικη οταν εξω εχει 38 βαθμους....και σκαει ο τζιτζικας....το χειμωνα εχει πολυ κρυο και παλι δεν αντεχω...ενταξει την ανοιξη ειναι καλα και λιγο το φθινοπωρο:D
-----------------------------------------
Καλά ρε κάνετε γυμναστικη? Εμεις αντε να τρεξουμε 5min και αν άλοι υποτηθετε ότι τρέχουν και άλοι απλώς περπατάνε και μετα κάνουμε οτι θέλουμε ή καθόμαστε ή παίζουμε οτι θέλουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top