Γενικό -  Ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το δυσκολότερο μάθημα στην Α' Λυκείου;

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Το βασικότερο ερώτημα είναι ''Υπάρχουν εύκολα ή δύσκολα μαθήματα'' ή απλά είναι θέμα διαβάσματος ή ''μυαλού''; Anyway, εμένα πάντως μου φαίνεται κομματάκι δύσκολονόητη η Άλγεβρα!!!!:stars:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROTEAS1992

Νεοφερμένος

Ο Βασίλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Και εγώ έτσι...Στη φυσική τα πάω τέλεια, αλλα η Άλγεβρα έχει κάποιες δύσκολες ασκήσεις!Πάντως πιστεύω οτι είναι θέμα γνώσης και όχι μυαλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΕΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κοίτα...Ένα πράγμα θα σου πώ για την άλγεβρα.Μην τα παρατήσεις.Πιστεύω οτι είναι το πιο βασικό πράγμα για τις υπόλοιπες τάξεις. Π.χ οι ιδιότητες των δυνάμεων θα χρειαστούν πολύ για παράδειγμα στην φυσική γενικής στην αρχή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πάντως όσον αφορά την Άλγεβρα Α' Λυκείου, να σημειώσω ότι έχει κάπως τραβηγμένες ασκήσεις αλλά αυτό γίνεται καθαρά για λόγους εξάσκησης. :)
Για παράδειγμα, σπάνια (για να μην πω και ποτέ) θα συναντήσετε στις επόμενες τάξεις πράξεις με ρίζα μέσα σε ρίζα, ασκήσεις που να χρειάζονται επιμεριστική και παραγοντοποίηση τόσο τραβηγμένη ή αριθμούς υψωμένους σε τόσες δυνάμεις κ.α. :iagree:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ αν πω "αρχαία" θα με πείτε εξωγήινο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Όλα χαβαλές είναι πρώτη λυκείου.

Μέχρι και στα αρχαία στο τέλος 19.8 έγραψα :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Πάντα με δυσκόλευε η Άλγεβρα...Γενικά τα μαθηματικά ήταν για μένα μάθημα που με δυσκόλευε ανέκαθεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Άμα δεν έχεις IQ :P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Άμα δεν έχεις IQ :P:P:P:P

Αν δεν είχα IQ δεν θα περνούσα με την πρώτη εκεί που ήθελα ούτε θα έβγαζα τη σχολή μου ακριβώς σε 4 χρόνια, όπως πρέπει, αλλά θα ήμουν συνταξιούχος φοιτήτρια :D

Υ.Γ.: Στη Φυσική πάντως ήμουν πολύ καλή...Πανελλήνιες 19,2 έγραψα κι ας ήμουν από Θεωρητική:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Δες τη, δες τη...

Το πήρε πατριωτικά η μοδερατόρισσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Το βιβλίο της Άλγεβρας πάντως είναι ιδιαίτερα κακογραμμένο, όλοι το λένε. Μια καθηγήτρια μας είπε πρόσφατα πως το βιβλίο περιέχει δύο ειδών ασκήσεις : Πολύ εύκολες ή πολύ δύσκολες, και συμφωνώ μαζί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Της Γ΄ομαδας ειναι εκτος ολες και της Β' ομαδας διδασκονται επιλεκτικα και κατα περιπτωση. Μονο της Α' ομαδας ειναι ολες στην υλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Δες τη, δες τη...

Το πήρε πατριωτικά η μοδερατόρισσα :P

Όχι ρε συ εντάξει :P :P
Άλλωστε παραδέχομαι ότι δεν έχω ιδέα από μαθηματικά και ποτέ δεν μπορούσα να εξηγήσω γιατί ήμουν καλή στη Φυσική :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROTEAS1992

Νεοφερμένος

Ο Βασίλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Και τώρα δυστυχώς συναντάμε πράξεις με ρίζες μέσα σε ρίζες.Και δεν ξέρω τι θα γίνει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Συγκεκριμένα, εγώ δυσκολεύομαι στο να μπω στην όλη λογική της Άλγεβρας. Λύνω ασκήσεις επειδή ξέρω τη μεθοδολογία, όχι γιατί έχω πραγματικά κατανοήσει το συγκεκριμένο μάθημα.:(

Η επίλυση των προβλημάτων στη Φυσική δεν είναι θέμα μαθηματικών υπολογισμών αλλά αντίληψης του προβλήματος.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helena21543

Νεοφερμένος

Η helena21543 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ΑΡΧΑΙΑ
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ

Αλλα η αλγευρα παρόλο που μ'αρέσει λογω κακογραμμένου βιβλιου γίνεται δύσκολη!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και τώρα δυστυχώς συναντάμε πράξεις με ρίζες μέσα σε ρίζες.Και δεν ξέρω τι θα γίνει!!!


Αν οι ριζες μεσα σε ριζες ειναι παραγοντες σε παραγοντοποιημενη υπορριζη ποσοτητα, τοτε δεν υπαρχει προβλημα. Υπαρχουν ιδιοτητες με τις οποιες μπορεις να απλοποιησεις αρκετα πραγματα. Το προβλημα υπαρχει οταν εχει αθροισματα/διαφορες, οποτε και το αφηνεις οπως ειναι, με τη θεωρια που ξερεις ως τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Τα αρχαια !!!Και ειναι δυσκολα αλλα το χειροτερο απιστευτα βαρετα....βεβαια πιστευω πως και καποιοι καθηγητες σε προδιαθετουν ανάλογα για καθε μαθημα....γενικοτερα ποτε δεν μου αρεσαν τα αρχαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george11

Νεοφερμένος

Ο george11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια νομίζω το ποιο δύσκολο ειναι τα αρχαία γιατί εχει γραματικη πού ειναι δύσκολη και εχει πολυ παπαγαλία.:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εμένα στην πρώτη με δυσκόλεψε περισσότερο η άλγεβρα... Ήταν το μόνο μάθημα στο οποίο δεν έγραψα ποτέ πάνω απ' τη βάση (πρώτη φορά αυτό το χάλι) και μου κατέβαζε όλο το μέσο όρο...
Φέτος κάνω ιδιαίτερα στην άλγεβρα και δεν έχω κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα που μου αρέσει και τα πηγαίνω απίστευτα καλά... Βέβαια δεν ξέρω αν έφταιγε αυτό ή κάτι άλλο για την περσινή πανωλεθρία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top