Ποιο ζευγάρι γλωσσών σας ταιριάζει περισσότερο;

ποιο ζευγαρι γλωσσων σας ταιριαζει περισσοτερο?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • αγγλικα+γαλλικα

    Ψήφοι: 21 22.1%
  • αγγλικα+γερμανικα

    Ψήφοι: 20 21.1%
  • αγγλικα+ιταλικα

    Ψήφοι: 7 7.4%
  • αγγλικα+ισπανικα

    Ψήφοι: 12 12.6%
  • γαλλικα+ιταλικα

    Ψήφοι: 5 5.3%
  • γαλλικα+ισπανικα

    Ψήφοι: 5 5.3%
  • γερμανικα+ολανδικα

    Ψήφοι: 4 4.2%
  • αγγλικα+ρωσικα

    Ψήφοι: 4 4.2%
  • αγγλικα + κινεζικα

    Ψήφοι: 3 3.2%
  • αλλο

    Ψήφοι: 14 14.7%

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως από άποψη λεξιλογίου ταιριάζουν αγγλικά-γερμανικά(πολλές λέξεις είναι σχεδόν ίδιες αν όχι ολόιδιες!),αγγλικά-γαλλικά(πολλές λέξεις επιπέδου C2 έχουν ρίζα τα γαλλικά) και ισπανικά-ιταλικά!
οσον αφορα στα αγγλικα και στα γερμανικα ειναι φυσικο να ειναι οι ιδιες γιατι εχουν πολλες λατινογενεις λεξεις. ομως το σημαντικοτερο ειναι οτι τα αγγλικα εχουν ως βαση τη γερμανικη και γι'αυτο μοιαζουν...παντοως κατα την αποψη μου δεν εχουν ομοιοτητες παρα μονο ελαχιστες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
ναι ειναι ωραιες οι ξενες γλωσσες!!!!


ναι βρε γραψε εδω την γνωμη σου!τα παντα μετρανε αλλα θα ηθελα σε παρακαλω να ψηφισεις ομως!παντως δεν μιλαω μονο φωνητικα αν μοιαζουν αλλα και γραπτ ακαι λεξιλογια!ως συνολο!ας πουμε αγγλικα και γαλλικα στο λεξιλογιο ειναι κατα 37% ιδια!χωρια και αλλο ποσοστο που ειναι απο λατινικα!

Εδώ λέει ότι το έως 60% των αγγλικών ουσιαστικών προέρχονται από τα γαλλικά !!!!
Linguists estimated that between 35 and 60 percent of all English nouns are of French origin.


Στο wiki
https://en.wikipedia.org/wiki/English_language

διαβάζουμε επίσης


A survey by Joseph M. Williams in Origins of the English Language of 10,000 words taken from several thousand business letters gave this set of statistics:[82]

French (langue d'oïl): 41%
"Native" English: 33%
Latin: 15%
Old Norse: 2%
Dutch: 1%
Other: 10%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εδώ λέει ότι το έως 60% των αγγλικών ουσιαστικών προέρχονται από τα γαλλικά !!!!
Linguists estimated that between 35 and 60 percent of all English nouns are of French origin.


Στο wiki
https://en.wikipedia.org/wiki/English_language

διαβάζουμε επίσης


A survey by Joseph M. Williams in Origins of the English Language of 10,000 words taken from several thousand business letters gave this set of statistics:[82]

French (langue d'oïl): 41%
"Native" English: 33%
Latin: 15%
Old Norse: 2%
Dutch: 1%
Other: 10%
νικο χαλαρα!χαχαχα αν η ραφαελα ειναι η βασιλισσα των ισπανικων εδω εσυ εισαι ενας απο τους πριγκηπες των γαλλικων!πλακα κανω!πραγματι μοιαζουν αρκετα!μπορει ακουστικα καθολου αλλα λεξιλογικα παρα πολυ!!

Oxι δεν είμαι από τη Σερβία αλλά μιλάω τη γλώσσα. Άρχισα να μαθαίνω λόγω του κυρίου στη photo
σε τι επιπεδο εισαι?

οσον αφορα στα αγγλικα και στα γερμανικα ειναι φυσικο να ειναι οι ιδιες γιατι εχουν πολλες λατινογενεις λεξεις. ομως το σημαντικοτερο ειναι οτι τα αγγλικα εχουν ως βαση τη γερμανικη και γι'αυτο μοιαζουν...παντοως κατα την αποψη μου δεν εχουν ομοιοτητες παρα μονο ελαχιστες...
γεια σου αθηνουλα!καλως ηρθες στο θεμα!ως φοιτητρια στο μεταφραστικο,στις γερμανογενεις γλωσσες και την αγγλικη,εισαι η καταλληλη για να λυνεις αποριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Εδώ λέει ότι το έως 60% των αγγλικών ουσιαστικών προέρχονται από τα γαλλικά !!!!
Linguists estimated that between 35 and 60 percent of all English nouns are of French origin.
Οταν λεμε λεξεις γαλλικης προελευσης ενοουμε αυτο που καποιος γαλλος επιστημονας εβαλε μαζι τις λεξεις photo και graph και εφτιαξε τη γαλλικοτατη λεξη photographie?


Τα πορτογαλλικα, επειδη αναφερθηκε, μοιαζουν πιο πολυ με τα ιταλικα παρα με τα ισπανικα, και εχουν μια δικια τους πολυ βαρια προφορα. Επισης μου ειχε κανει εντυπωση που μεσα στις σλαβικες γλωσσες των Βαλκανιων εχουν "ξεφυγει" τα ρουμανικα που μοιαζουν και αυτα με ιταλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
γεια σου αθηνουλα!καλως ηρθες στο θεμα!ως φοιτητρια στο μεταφραστικο,στις γερμανογενεις γλωσσες και την αγγλικη,εισαι η καταλληλη για να λυνεις αποριες!
χαχα...οποτε θελετε!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
γαλλικα-ιταλικα...υπεροχη προφορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
εγω ψηφισα γαλλικα αγγλικα γιατι ειναι οι 2 γλωσσες που γνωριζω και τις λατρευω!τα γαλλικα ειδικα ειναι καταπληκτικα!υποθετω βεβαια πως και τα ισπανικα με τα ιταλικα ειναι φοβερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Οταν λεμε λεξεις γαλλικης προελευσης ενοουμε αυτο που καποιος γαλλος επιστημονας εβαλε μαζι τις λεξεις photo και graph και εφτιαξε τη γαλλικοτατη λεξη photographie?.

Όταν λέμε γαλλικής προέλευσης εννοούμε γαλλικής προέλευσης. Τώρα η λέξη photographie είναι αντιδάνειο (πήραμε από γαλλικά αλλά έχει ελληνική ρίζα).
Α, Neo-Anglo-Saxonists prefer sunprint (oui, ils preferent sunprint)



Aν πας εδώ θα δεις Γαλλικές λέξεις στην καθημερινότητά μας θα δεις ότι η κατηγορία 15 και η 20 έχουν πολλές λέξεις που έχουν ή κατά το ήμιση ή εντελώς ελληνικές ρίζες.



Nα σου δώσω ένα άλλο απλό παράδειγμα να καταλάβεις
Par exemple (for exemple), Zum beispiel mes parents (my parents) meine Eltern arrivent de Paris (arrive from Paris) dans mon village (in my village) in meinem Dorf dans lʼintention de celebrer (with the intention to celebrate) mon anniversaire de mariage (my anniversary of marriage). Je considere que (I consider that) je suis profondement touche; (Iʼm profoundly touched) mais aussi (but also) particulierement persuade; (particularly persuaded) et convaincu (and convinced) que je vais commettre (that Iʼll commit) un crime (a crime) et l'ambulance (and the ambulance) va realiser (will realise) et prouver (and prove) que ce n'est pas un accident. (that it is not an accident). C'est moi, (Itʼs me) le meurtrier (the murderer) et l'assassin (and the assassin). J'exteriorise finalement (I finally exteriorise) mon point de vue ( my point of view) et mes sentiments (and my feelings) face a cette (face to this) situation desastreuse (disastrous situation) mais pas merveilleuse (but not marvellous), ni magnifique (neither magnificent). Vocabulaire. Pas de difference significative, ni importante.


Δεν νομίζω να υπάρχουν παρά ελάχιστες ελληνικές ή γερμανικές λέξεις εδώ. Ε, μη βγάλουμε και τους γλωσσολόγους ηλίθιους.
Eπίσης όταν λέμε γερμανικές γλώσσες δεν εννοούμε γερμανικά αλλλα Old-Middle English, Old Norse και Dutch :P (Άσε που η σύνταξη της αγγλικής δεν έχει σχέση με τα γερμανικά)

Σαφώς βέβαια σε υψηλότερο επίπεδο τα αγγλικά επηρεάζονται κατά πολύ περισσότερο από τα γαλλικά (60%) αλλά και τα ελληνικά (20%). Το ίδιο και τα γαλλικά επηρεάζονται σε αυτό το επίπεδο από τα ελληνικά.

όσο γι αυτό
Εδώ λέει ότι το έως 60% των αγγλικών ουσιαστικών προέρχονται από τα γαλλικά !!!!
Linguists estimated that between 35 and 60 percent of all English nouns are of French origin.
αφορά τα ουσιαστικά και μόνο - δεν ξέρω αν το προσέξατε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Και γω ψήφισα αγγλικά-γαλλικά. Αγγλικά ήταν δεδομένο ότι θα μάθαινα, οπότε όταν έπρεπε να επιλέξω τη δεύτερη ξένη γλώσσα ήμουν ανάμεσα σε γερμανικά και γαλλικά. Τα γερμανικά σαν γλώσσα με απωθούν, μιας και η προφορά είναι κάπως "βαριά". Και έτσι, επέλεξα γαλλικά:D. Και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου:D. Είναι πολύ ιδιαίτερη γλώσσα:D. Στο μέλλον, θα ήθελα να ξεκινήσω και ισπανικά:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Γαλλικά-Ισπανικά βέβαια. Δεν υπάρχει καλύτερος συνδυασμός κατά τη γνώμη μου. Ιδιαίτερα για τα γαλλικά, έχω διαβάσει τόσο μα τόσο πολύ που τα θεωρώ σαν δεύτερη ''μητρική'' μου γλώσσα.:P Αλλά και για τα ισπανικά έχω μια τρέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Γαλλικά-Ισπανικά βέβαια. Δεν υπάρχει καλύτερος συνδυασμός κατά τη γνώμη μου. Ιδιαίτερα για τα γαλλικά, έχω διαβάσει τόσο μα τόσο πολύ που τα θεωρώ σαν δεύτερη ''μητρική'' μου γλώσσα.:P Αλλά και για τα ισπανικά έχω μια τρέλα.
ωραια γλωσσα τα ισπανικα αλλα δεν μου αρεσει ακουστικα!

γαλλικα-ιταλικα...υπεροχη προφορα!
συμφωνω θα ηθελα να μαθω ιταλικα στο μελλον!

Οταν λεμε λεξεις γαλλικης προελευσης ενοουμε αυτο που καποιος γαλλος επιστημονας εβαλε μαζι τις λεξεις photo και graph και εφτιαξε τη γαλλικοτατη λεξη photographie?


Τα πορτογαλλικα, επειδη αναφερθηκε, μοιαζουν πιο πολυ με τα ιταλικα παρα με τα ισπανικα, και εχουν μια δικια τους πολυ βαρια προφορα. Επισης μου ειχε κανει εντυπωση που μεσα στις σλαβικες γλωσσες των Βαλκανιων εχουν "ξεφυγει" τα ρουμανικα που μοιαζουν και αυτα με ιταλικα.
τα ρουμανικα μονο ακουστικα μοιαζουν με τις σλαβικες γλωσσες ενικα και στο λεξιλογιο κατι 15-20%!ολες οι αλλες λεξεις αμα αφαιρεσουμε τις ελληνικες που ειναι πολλες,ολες οι αλλες 65-70-75% ειναι λατινικης προελευσης!μπες στην βικιπαιδεια!για να δεις την συγκριση μεταξυ των σλαβικων και λατινικων στοιχειων της γλωσσας!

για ελατε παιδια και καμια καινουργια ψηφος!μην μενουμε στασιμοι!

παραμειναμε στασιμοι!

ειστε απαραδεκτοι!τοσο καιρο και ουτε μια ψηφος παραπανω!χαχαχαχαχαχαχ ελατε βρε παιδια!δεν ειναι ενδιαφερουσα ψηφοφορια?

μια ψηφο παρακαλω????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
γερμανικα(με βαρια βαυαρικη προφορα) και κινεζικα(μανδαρινικα) λατρευω και τις δυο γλωσσες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
αγγλικά+γαλλικά. Απλά πράματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Αγγλικα - Γαλλικα ενα ζευγαρι γλωσσων που εχω κανει. Ισως θα μου πηγαινε και το Αγγλικα - Γερμανικα. Θαρχισω Γερμανικα αυτη τη χρονια (ελπιζω! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Μια εναλλακτική λύση θα ήταν νομίζω και τα Ισπανικά-Πορτογαλικά μιας και "αλληλοσυμπληρώνονται" κατά μια έννοια και μπορείς να μάθεις σχετικά εύκολα την μία γλώσσα εάν ξέρεις την άλλη.

Ωστόσο, Αγγλικά-Γαλλικά :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γερμανικα-Ολλανιδικα! :inlove: :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γαλλικά-Γερμανικά δεν υπάρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι.. Τα αγγλικα ειναι δεδομενο οτι ταιριαζουν σε ολους και υπαρχουν παντου?? Δεν εχουμε το δικαιωμα να μην μας αρεσουν δηλαδη?? :P :P :P
Για μενα Ιταλικα-Ισπανικα, πιστευω ειναι ο καταλληλοτερος συνδυασμος που θα μπορουσα να κανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Για μενα Ιταλικα-Ισπανικα, πιστευω ειναι ο καταλληλοτερος συνδυασμος που θα μπορουσα να κανω..

Εννοείται..Ισπανικά-Ιταλικά!!!!!:clapup::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top