Ποιοι είναι οι πραγματικοί λόγοι που σας οδήγησαν στην επιλογή της σχολής σας;

Για ποιον λόγο σπουδάζετε/θέλετε να σπουδάσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 235)
  • Με ενδιαφέρει το αντικείμενο της σχολής

    Ψήφοι: 181 77.0%
  • Λόγο κύρους της σχολής

    Ψήφοι: 9 3.8%
  • Επιθυμώ να αποκτήσω χρήματα/δόξα

    Ψήφοι: 14 6.0%
  • Γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση

    Ψήφοι: 17 7.2%
  • Mε πιέσαν οι γονείς μου

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • Πέρασα τυχαία

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • Πέρασα επειδή ήταν κοντά στον τόπο κατοικίας μου

    Ψήφοι: 2 0.9%

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μακάρι να γνώριζαν και αυτοί που σπουδάζουν Πολυτεχνείο, Ιατρική...για ποιο λόγο τις επέλεξαν.

Υπαρχουν ανθρωποι που αδυνατουν να καταλαβουν τον μηχανισμο με τον οποιο ενας ανθρωπος λαμβανει αποφασεις, ενδιαφεροντα, κλισεις, ταλεντα, ατομικο συμφερον κτλ . Συνηθως δεν μπορουν να κατανοησουν τον πολυδιαστατο χαρακτηρα της επιλογης. Σαν επιστημονας θεωρω οτι ναι μεν αυτο ειναι αξιοπεριεργο, αν ανοιξω ψυχιατρειο, θα με συμφερει ομως, οποτε keep walking. Η θεωρηση σου ομως αυτη , οτι δηλαδη οι αλλοι δεν γνωριζουν τους λογους σημαντικων πραξεων τους, εγειρει ενα δευτερο ψυχολογικο ερωτημα.Ποση επιγνωση εχεις περι της ανθρωπινης υποστασης και ποιοι ειναι οι λογοι βασει των οποιων πραττεις; Τι οδηγει αυτην την εμμονη σε τετοια κορυφωση; Η πιο απλα, ψυχωση σε μεγιστο βαθμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ένα ξέρω ότι τίποτα δεν ξέρω. Στην Ελλάδα του 21ου αιώνα, ξέρουν πολλά όλοι. Ξέρουν το λόγο που δημιουργούνται συνέχεια «ρατσιστικά» σχόλια για Σχολές και Επιστήμες. Keep calm and lyste kana oloklirwma.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ένα ξέρω ότι τίποτα δεν ξέρω. Στην Ελλάδα του 21ου αιώνα, ξέρουν πολλά όλοι. Ξέρουν το λόγο που δημιουργούνται συνέχεια «ρατσιστικά» σχόλια για Σχολές και Επιστήμες. Keep calm and lyste kana oloklirwma.
Αφασια Broca;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
"Περνάω από το μπαλκόνι σου και τηγανιζεις μύδια μου πετάς έναν κεφτε και σου λέω ευχαριστώ δεν καπνιζω"... Συνεχιζω να μην κατανοώ την εμμονή σου με τους φοιτητές Ιατρικής και πολύτεχνικών σχολών, όχι μόνο σε αυτό αλλά σε κάθε ποστ που θα σου δώθει η ευκαιρια. Με ποιο κριτήριο θεωρείς ότι κάποιος που διαλέγει μαθηματικό κάνει πιο συνειδητοποιημενη επιλογή από κάποιον που θα διαλέξει για τους δικούς του λόγους την Ιατρική. Και γιατί πρέπει κάθε φοιτητής Ιατρικής να "απολογηθεί" για την επιλογή του ενώ φοιτητές αλλων σχολών οχι; μήπως είναι και αυτό <<ρατσιστικό>> όπως λες και εσυ; Η μήπως ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γιατί απλά έχουν δημιουργηθεί λανθασμένα στερεότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Γιατί απλά έχουν δημιουργηθεί λανθασμένα στερεότυπα.

Μανια καταδιωξης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
"Περνάω από το μπαλκόνι σου και τηγανιζεις μύδια μου πετάς έναν κεφτε και σου λέω ευχαριστώ δεν καπνιζω"... Συνεχιζω να μην κατανοώ την εμμονή σου με τους φοιτητές Ιατρικής και πολύτεχνικών σχολών, όχι μόνο σε αυτό αλλά σε κάθε ποστ που θα σου δώθει η ευκαιρια. Με ποιο κριτήριο θεωρείς ότι κάποιος που διαλέγει μαθηματικό κάνει πιο συνειδητοποιημενη επιλογή από κάποιον που θα διαλέξει για τους δικούς του λόγους την Ιατρική. Και γιατί πρέπει κάθε φοιτητής Ιατρικής να "απολογηθεί" για την επιλογή του ενώ φοιτητές αλλων σχολών οχι; μήπως είναι και αυτό <<ρατσιστικό>> όπως λες και εσυ; Η μήπως ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια;;;
καλε συζητηση κανουμε και ο κα8ενασ εκφραζει τη γνωμη του δεν χρειαζεται να γινεσε επι8ετικοσ γιατι οταν διαβαζα το μηνυμα σου αυτο μου εβγαλε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
το ιδιο δεν ισχυει για ολες τις σχολες? Γτ ξεχωριζεις αυτες?:confused:

καλε συζητηση κανουμε και ο κα8ενασ εκφραζει τη γνωμη του δεν χρειαζεται να γινεσε επι8ετικοσ γιατι οταν διαβαζα το μηνυμα σου αυτο μου εβγαλε :redface:
Δεν τίθεται θέμα επιθετικότητας απλά ο nPb αναφέρει σε κάθε θρεντ το γεγονός ότι οι φοιτητές Ιατρικής δεν ξέρουν γιατί έχουν επιλέξει τη σχολή τους και προσπαθώ να καταλάβω από που πηγάζει αυτή η εμπάθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Δεν τίθεται θέμα επιθετικότητας απλά ο nPb αναφέρει σε κάθε θρεντ το γεγονός ότι οι φοιτητές Ιατρικής δεν ξέρουν γιατί έχουν επιλέξει τη σχολή τους και προσπαθώ να καταλάβω από που πηγάζει αυτή η εμπάθεια...

δεν νομιζω οτι ειναι εμπα8εια για τουσ φοιτητεσ ιατρικησ απο οσο καταλαβα απλα 8ελει να αναφερει τα στερεοτυπα που δημιουργει η κοινωνια οπωσ οτι αυτοσ που βγαινει γιατροσ εχει κυροσ ενω ενασ μα8ηματικοσ η οποιοσδηποτε αλλοσ οχι κ ακομα το οτι το πτυχιο του γιατρου η κοινωνια το 8εωρει ανωτερο απο καποιο αλλο πτυχιο...εκτοσ κ αν εγω καταλαβα λα8οσ :)

(υ.γ.το i love you ειναι τοσο ρομαντικο αλλα στο avatar σου ειναι ανατριχιαστικο οπωσ το βλεπω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Ενδιαφέρον θέμα. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που πέτυχαν ατη Σχολή που είχαν όνειρο όνειρο από παιδιά, στη Σχολή που ήθελαν για λόγους επαγγελματικής αποκατάστασης, στη Σχολή που θεωρούσαν κορυφαία, στη Σχολή που τους άρεσε το αντικείμενό της. Τοποθετώ τον εαυτό μου στην τελευταία κατηγορία από όσες ανέφερα. Θα συμπληρώσω ότι "φταίει" και ο καθηγητής μου για τον οποίο μόλις χθες έγραψα αναλυτικά (ΕΔΩ). Προφανώς δεν είμαι ο μόνος που επηρεάστηκε από κάποιον και δεν νομίζω να είναι "κακό", όπως δεν θεωρώ αρνητικό τον οποιοδήποτε λόγο που έκανε κάποιον να επιλέξει μια συγκεκριμένη Σχολή. Είμαι όμως αντίθετος στο να κατακρίνουμε τις όποιες επιλογές των άλλων, υπερ-αναλύοντάς τες φτάνοντας μέχρι και την ...ψυχιατρική.

Όμως σίγουρα υπάρχουν πολλοί που δεν επέλεξαν οι ίδιοι τη Σχολή τους, αλλά τους τη διάλεξαν τα μόρια. Η Φιλοσοφική είναι γεμάτη από άτομα που είχαν όνειρο τη Νομική, το Φυσικό από αυτούς που ήθελαν ΗΜΜΥ, ίσως κάποιος ήθελε Ιατρική και βρέθηκε στο Μαθηματικό και ο κατάλογος δεν έχει τέλος. Ακόμα δεν είναι καθόλου λίγοι εκείνοι που μέχρι την τελευταία διορία του μηχανογραφικού δεν ξέρουν τι θέλουν, οπότε ψάχνουν τις Σχολές που μπορούν να μπουν με τα μόρια που έχουν. Ελάχιστοι (από όσο είδα) από τις κατηγορίες αυτές απάντησαν στο θέμα. Πριν μερικά χρόνια υπήρξε από τον τότε υφυπουργό παιδείας κ. Πανάρετο η πρόταση να συμπληρώνεται το μηχανογραφικό πριν τις εξετάσεις (αυτό γινόταν και παλιά), αλλά δεν υλοποιήθηκε. Αν είχε γίνει, θα ξέραμε πιο καλά το ποιες είναι πραγματικά οι επιθυμίες των υποψηφίων. Όμως, τα μόρια θα μπορούσαν ίσως να επηρεάσουν την επιλογή της Σχολής και από την άλλη πλευρά. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πετυχαίνει 19.321 μόρια, όμως θέλει το Φυσικό το οποίο χρειάζεται μερικές χιλιάδες μόρια λιγότερα από τα δικά του. Μπορείτε να φαντασθείτε το πόσες πιέσεις και από ποιες μεριές θα δεχθεί αυτός ο κάποιος για να βάλει ΗΜΜΥ σαν πρώτη του προτίμηση;




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Αν θελει φυσικο γτ να βγαλει 19? μακακας ειναι? δε του φταει κανενας αφου ξερει οτι το φυσικο αποκλειεται να παει στο 19μισο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Αν θελει φυσικο γτ να βγαλει 19? μακακας ειναι? δε του φταει κανενας αφου ξερει οτι το φυσικο αποκλειεται να παει στο 19μισο.
Είδες ο μαλάκας; Μάλλον διάβασε περισότερο από όσο έπρεπε. Και στις πανελλήνιες έπρεπε να υπολογίζει τι γράφει και να αφήνει τα μισά ερωτήματα από τα Δ θέματα. Έτσι δεν θα τον έβλεπαν οι άλλοι σαν εξωγήινο.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Αν θελει φυσικο γτ να βγαλει 19? μακακας ειναι? δε του φταει κανενας αφου ξερει οτι το φυσικο αποκλειεται να παει στο 19μισο.
Αν ο άλλος έχει μάθει από μικρός να διαβάζει και να είναι είναι συνεπής δεν μπορεί ξαφνικά στην Γ' λυκείου να τα παρατήσει όλα γιατί το φυσικό έχει λίγα μόρια (και οποιαδήποτε άλλη σχολή του είδους που δεν είναι καθόλου εύκολες)..δεν του βγαίνει..Αν κάποιος γενικά στην τρίτη λυκείου ξεκινήσει με τη νοοτροπία "δε χρειάζεται να διαβάσω πολύ γιατί η σχολή που θέλω δεν έχει πολλά μόρια" τότε θα βγάλει πολύ λιγότερα απ' αυτά που ευελπιστούσε..δεν παέι έτσι..πρέπει ο καθένας να προσπαθεί για το καλύτερο δυνατό γιατί πολλά μπορούν να συμβούν..μπορεί να αλλάξει και γνώμη στο τέλος για το τι θέλει να σπουδάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Αν θελει φυσικο γτ να βγαλει 19? μακακας ειναι? δε του φταει κανενας αφου ξερει οτι το φυσικο αποκλειεται να παει στο 19μισο.

Ωραια λογικη, ενδιαφερουσα τουλαχιστον απο ψυχιατρικη σκοπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Είδες ο μαλάκας; Μάλλον διάβασε περισότερο από όσο έπρεπε. Και στις πανελλήνιες έπρεπε να υπολογίζει τι γράφει και να αφήνει τα μισά ερωτήματα από τα Δ θέματα. Έτσι δεν θα τον έβλεπαν οι άλλοι σαν εξωγήινο.


όντως αυτό πως να γίνει;δηλαδή πως να ξέρει ο άλλος ακριβώς το βαθμό που έγραψε;Έχω παρατηρήσει ότι όλοι έχουν λίγο πολύ ένα θέμα με αυτούς που γράφουν παραπάνω από ότι χρειάζεται η σχολή τους.Θυμάμαι την αδερφή μου να λέει:
-αυτή έβγαλε κοντά 19.000,τι θέλει στη φιλολογία;Να πάει νομική.
Μεταξύ μας,και εμείς πιέζουμε λίγο τους καλούς μαθητές να πάνε στις υψηλόβαθμες σχολές του πεδίου τους ακόμη κι αν δε το θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Δήλωσα οικονομικής επιστήμης στο ΟΠΑ επειδή συνδυάζει οικονομικά και μαθηματικά (τα δυο αντικείμενα που μ'ενδιαφέρουν) και με ένα M.Sc στην εφαρμοσμένη οικονομική και χρηματοοικονομική θα έχω μια πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση αν και σ'αυτή τη χώρα είναι πιο πιθανό να καταλήξω να δουλεύω στα Goody's.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Δήλωσα οικονομικής επιστήμης στο ΟΠΑ επειδή συνδυάζει οικονομικά και μαθηματικά (τα δυο αντικείμενα που μ'ενδιαφέρουν) και με ένα M.Sc στην εφαρμοσμένη οικονομική και χρηματοοικονομική θα έχω μια πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση αν και σ'αυτή τη χώρα είναι πιο πιθανό να καταλήξω να δουλεύω στα Goody's.

Το χειρότερο δεν είναι αυτό, αλλά το ότι θα λες κι ευχαριστώ που έχεις δουλειά! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Μεταξύ μας,και εμείς πιέζουμε λίγο τους καλούς μαθητές να πάνε στις υψηλόβαθμες σχολές του πεδίου τους ακόμη κι αν δε το θέλουν.

Μερικά από τα ωραία που του έλεγαν:
1) Θα πετάξεις τόσα μόρια στα σκουπίδια;
2) Αυτό δεν είναι δυνατόν να το κάνει ένας λογικός άνθρωπος.
3) Αντί για βασιλιάς θέλεις να είσαι υπηρέτης;
4) Θα καταδικάσεις το μέλλον σου.
5) Τον κόπο σου δεν τον σκέφτηκες που θα πάει χαμένος;
6) Στο Φυσικό πάνε μόνον οι αποτυχημένοι.
7) Ο Μαραντόνα ποτέ δεν θα έπαιζε στην 3η εθνική.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Το χειρότερο δεν είναι αυτό, αλλά το ότι θα λες κι ευχαριστώ που έχεις δουλειά! :(
Τουλάχιστον δεν θα είμαι ο μόνος

Μερικά από τα ωραία που του έλεγαν:
1) Θα πετάξεις τόσα μόρια στα σκουπίδια;
2) Αυτό δεν είναι δυνατόν να το κάνει ένας λογικός άνθρωπος.
3) Αντί για βασιλιάς θέλεις να είσαι υπηρέτης;
4) Θα καταδικάσεις το μέλλον σου.
5) Τον κόπο σου δεν τον σκέφτηκες που θα πάει χαμένος;
6) Στο Φυσικό πάνε μόνον οι αποτυχημένοι.
7) Ο Μαραντόνα ποτέ δεν θα έπαιζε στην 3η εθνική.
[/COLOR]

Όλοι τα λένε αυτά ενώ ξέρουν ότι βασίζονται σε στερεότυπα και λανθασμένες λογικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Μερικά από τα ωραία που του έλεγαν:
1) Θα πετάξεις τόσα μόρια στα σκουπίδια;
2) Αυτό δεν είναι δυνατόν να το κάνει ένας λογικός άνθρωπος.
3) Αντί για βασιλιάς θέλεις να είσαι υπηρέτης;
4) Θα καταδικάσεις το μέλλον σου.
5) Τον κόπο σου δεν τον σκέφτηκες που θα πάει χαμένος;
6) Στο Φυσικό πάνε μόνον οι αποτυχημένοι.
7) Ο Μαραντόνα ποτέ δεν θα έπαιζε στην 3η εθνική.
[/COLOR]

Έλα άκουγες τι μου έλεγαν;Αν αλλάξεις στο 6 το Φυσικό και βάλεις Μαθηματικό και στο 7 Μέσσι αντί για Μαραντόνα είναι ακριβώς αυτά που άκουγα από καθηγητές μέχρι και γνωστούς και φίλους:P
Πάντως γενικά είναι απαράδεκτο αυτό που κάνουν όλοι και θέλουν να επηρεάζουν τον άλλον.Ξεκινάνε δεν θέλω να σε επηρεάσω αλλά....και μετά μιλάνε για κανά μισάωρο δίνοντας διαρκώς επιχειρήματα και την εμπειρία από γνωστούς τους.


Ας ξεθαψω αυτο το θεμα... :P
Στην α λυκειου δεν ήξερα τι θα ήθελα να σπουδάσω. Γενικά, "έπιανε" το χέρι μου, σχεδίαζα ωραια αλλα τρελενομουν για τα αγγλικά και σκεφτόμουν κυρίως την αγγλική φιλολογία.. Μέχρι που μια μέρα, την ωρα των θρησκευτικών, αντέγραφα σε ένα αλλο χαρτί ένα σχεδιο που ειχε το τετράδιο της διπλανής μου και το εκανα ωραίο μαλλον γιατι της άρεσε πολυ, και μου είπε "καλα, γιατι δεν γίνεσαι αρχιτέκτονας;" Ε, αυτο ήταν :P Αν και στην αρχή της Β λυκειου δεν ήμουν σίγουρη, έλεγα για φυσικη και κατι τετοια και άρχισα φροντιστηριο χημείας για θετική κατευθυνση, μετα απο τρία μαθηματα κατάλαβα πως δεν μου άρεσε καθόλου η χημεία και την παράτησα, σοκαροντας τους καθηγητές μου (" τι να κανεις στην τεχνολογική, όλοι οι καλοι μαθητές θετική πηγαίνουν!!"). Έτσι, άρχισα να ψάχνω για το σχεδιο και κοίταξα το προγραμμα σπουδών της σχολής και...ερωτεύτηκα :P Συνέχισα να το ψάχνω μέχρι να σιγουρευτω οτι αυτο θέλω να κανω και τελικά σιγουρευτηκα... Έτσι, δήλωσα πρωτη πρωτη την αρχιτεκτονικη του Βολου, τη σχολη που ειχα στόχο απο τη Β λυκειου και πιστεύω οτι την πιάνω :D Μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον το αντικείμενο και πιστεύω οτι αν δείξω ενδιαφέρον και προσπαθήσω, θα καταφέρω να βρω μια καλη δουλειά στο τέλος.
Βλέπεις τι ξεκίνησες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top