Γενικό -  Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Όχι δεν θα σου πω ότι είσαι μικρή , απλά είσαι όντως μικρή ως προς το ότι αγχώνεσαι ότι δεν θα προλάβεις να "καλύψεις" τα κενά που έχεις στα μαθηματικά . Mια χαρά προλαβαίνεις να τα καλύψεις , απλά μην το αφήνεις για του χρόνου. Και δεν εννοώ να κάνεις επανάληψης απο παλαιότερες τάξεις , απλά για φέτος και του χρόνου , προσπάθησε να τα καταλαβαινεις και να τα πηγαίνεις καλά . Έχεις 4 χρόνια μπροστά σου ο χρόνος είναι υπεραρκετός . Αν το κάνεις αυτό θα καταλάβεις από μόνη σου τι χρειάζεται να θυμηθείς-μάθεις-φρεσκάρεις για τις Β,Γ Λυκείου . Αν σ αρέσει το φυσικό κυνήγησε το είναι τρομερή σχολή . Δεν βρίσκω τον λόγω να πας θεωρητική αν σαρεσουν οι θετικές σχόλες , απλα γιατι καποιες απτο 1ο δεν σε χαλανε . Οταν φτασεις Β Λυκειου μπορει να εχεις αλλαξει αρκετές γνώμες βέβαια αλλα βλέπεις μέχρι τότε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Όχι δεν θα σου πω ότι είσαι μικρή , απλά είσαι όντως μικρή ως προς το ότι αγχώνεσαι ότι δεν θα προλάβεις να "καλύψεις" τα κενά που έχεις στα μαθηματικά . Mια χαρά προλαβαίνεις να τα καλύψεις , απλά μην το αφήνεις για του χρόνου. Και δεν εννοώ να κάνεις επανάληψης απο παλαιότερες τάξεις , απλά για φέτος και του χρόνου , προσπάθησε να τα καταλαβαινεις και να τα πηγαίνεις καλά . Έχεις 4 χρόνια μπροστά σου ο χρόνος είναι υπεραρκετός . Αν το κάνεις αυτό θα καταλάβεις από μόνη σου τι χρειάζεται να θυμηθείς-μάθεις-φρεσκάρεις για τις Β,Γ Λυκείου . Αν σ αρέσει το φυσικό κυνήγησε το είναι τρομερή σχολή . Δεν βρίσκω τον λόγω να πας θεωρητική αν σαρεσουν οι θετικές σχόλες , απλα γιατι καποιες απτο 1ο δεν σε χαλανε . Οταν φτασεις Β Λυκειου μπορει να εχεις αλλαξει αρκετές γνώμες βέβαια αλλα βλέπεις μέχρι τότε !

Ουφ, αντε μακαρι να μπορεσω να τα καλύψω.. Γιατι εδω και 1 χρονο εχω ενα κολλημα με το φυσικο αλλα η φυσικη ειναι μαθηματικα και ωρες ώρες σκέφτομαι ''τι κανω?????''... Εννοειται πως μεχρι την δευτέρα λυκείου θα έχω αλλάξει πάνω από 10 γνώμες, και μέχρι το μηχανογραφικό ακόμα περισσότερες, αλλα στην απειροελάχιστη περίπτωση που μείνω σταθερή θέλω να έχω την ευκαιρία να κάνω αυτό που θέλω.. Και αν αλλάξω, σιγά, από σχολές άλλο τίποτα... Το θέμα είναι στο τέλος να κάνω αυτό που θέλω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

idoctorwho

Νεοφερμένος

Ο idoctorwho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Λοιπόν,ελπίζω να γνωρίζετε τις αλλαγές του Νέου Λυκείου όσο αναφορά τις κατευθύνσεις...λοιπόν είμαι μαθητής α'λυκείου!μέχρι τώρα ήθελα να πάω θεωρητική κατεύθυνση(ανθρωπιστικές σπουδές) λόγω των μαθημάτων!έκθεση,αρχαία,κείμενα,ιστορία πάντα είχα 18+ αλλά το θέμα είναι ότι δεν θέλω να συνεχίσω και στην γ'λυκείου την ίδια κατεύθυνση,άσχετα αν είμαι καλός σε αυτά τα μαθήματα δεν μου αρέσουν,και οι σχολές στις οποίες μπορώ να περάσω μέσω της θεωρητικής δεν με ευχαριστούν επίσης!στην γ'λυκείου λοιπόν μπαίνει μια νέα ομάδα προσανατολισμού ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ-ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ (και παιδαγωγικών σπουδών,κάτι που δεν με ενδιαφέρει καθόλου)!Μαθήματα: Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής,Αρχές οικονομικών σπουδών,στοιχεία κοινωνικών και πολιτικών σπουδών!το θέμα είναι ότι όσο αναφορά το μαθηματικά,έχω πολλά κενά,δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω!παρ'όλα αυτά μέσω αυτής της ομάδας μπορώ να περάσω σε σχολές και πιο ενδιαφέρουσες και που είχαν πολύ περισσότερο μέλλων(και στο εξωτερικό)!θα τα καταφέρω όμως?όποιο μάθημα έχει μπλα μπλα μπλα όταν στρώνομαι,τα καταφέρνω και το μαθαίνω,αλλά ποτέ δεν ήμουν καλός στα μαθηματικά!γενικά στα θετικά-δεν μπορώ να αποδώσω γενικά και κυρίως γραπτά!δεν θέλω να σπαταλίσω τα λεφτά των γονιών μου σε βλακείες!αν υπάρχει μια περίπτωση να γίνει κάτι,βέβαια με πάρα πολύ προσπάθεια,φυσικά είμαι διαθέσιμος να αφιερώσω χρόνο πάνω σ'αυτό το αντικείμενο!δεν ξέρω τι να κάνω,πραγματικά με τα μαθηματικά δεν τα βγάζω πέρα!ενδεικτικά,ο μ.ο. κάθε τριμήνου-τετραμήνου πάντα ήταν 18,19+ αλλά στα μαθηματικά (αλλά και στην φυσική) πάντα χάλια.......:( φέτος με μ.ο 18,5(α' τετρ.),αλγ. και γεωμ. 12 είχα!!!ουφ!!!τι να κάνω δεν ξέρω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ούτε εγώ ήμουν πολυ καλή στα μαθηματικα στο γυμνάσιο, αλλα στην α λυκείου διάβασα, είχα βοήθεια από εξαιρετικούς καθηγητές και τώρα έχω φτάσει σε πολυ καλό επίπεδο. Μήπως τα είχες αφήσει λίγο επειδή ήσουν σίγουρος ότι θα πας θεωρητική; Μάλλον αυτό θα φταίει. Πρέπει να σκεφτείς σοβαρά τι θα σου άρεσε να σπουδάσεις. Αν σε ενδιαφέρουν οι επιλογές αυτής της ομάδας, νομίζω ότι αξίζει να προσπαθήσεις. Ακόμα δεν έχεις παει β λυκειου οπότε έχεις χρόνο να αποφασίσεις. Ασχολησου με τα μαθηματικα, προσπάθησε, διάβασε, ζητά βοήθεια από κάποιον καλό καθηγητή, κανε κάποια μαθήματα και δες πώς θα παει. Κι εγώ πίστευα ότι θα τα πήγαινα χάλια στα μαθηματικα αλλά τελικά δεν είχα δίκιο. Αν δεις ότι τα πηγαίνεις καλά, συνέχισε την προσπάθεια. Εξάλλου τα μαθηματικα αυτα δεν θα είναι μαθηματικα θετικής κατεύθυνσης. Έχεις καιρό μπροστά σου, μην μένεις μόνο στην κατεύθυνση, σκέψου σε ποια σχολή θα ήθελες πραγματικά να περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bασίλης55

Νεοφερμένος

Ο Bασίλης55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας,πηγαίνω πρώτη λυκείου και βρίσκομαι σε ένα δίλλημα...Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και νομίζω αυτό το θέμα έχει ξαναειπωθεί...Δυσκολεύομαι σε μια επιλογή επαγγελματική ...Αρχικά να αναφέρω πως θέλω να περάσω Φαρμακευτική...Μου αρέσει πάρα πολυ...Γενικά επειδή μου αρέσει να διαβάζω βιολογικα και χημικά βιβλία(Πανεπιστημιακά) θα ήθελα να κάνω και ένα μεταπτυχιακό στη Φαρμακογονιδιωματική και Βιοχημεία...Το θέμα μου είναι πως δεν είμαι πολύ καλός στα μαθηματκά ούτε και στη φυσική...Δεν είμαι αστέρι αλλά ούτε έχω και ιδιαίτερο πρόβλημα..Μπορώ να ανταπεξέλθω καλά...Αλλα Βιολογία και Χημεία πετάω...Το ερώτημά μου είναι : Μπορώ να ανταπεξέλθω στη Θετική με αυτά που έχω ειπώσει παραπάνω;...Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξάνδρα22

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Γειά σας,πηγαίνω πρώτη λυκείου και βρίσκομαι σε ένα δίλλημα...Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και νομίζω αυτό το θέμα έχει ξαναειπωθεί...Δυσκολεύομαι σε μια επιλογή επαγγελματική ...Αρχικά να αναφέρω πως θέλω να περάσω Φαρμακευτική...Μου αρέσει πάρα πολυ...Γενικά επειδή μου αρέσει να διαβάζω βιολογικα και χημικά βιβλία(Πανεπιστημιακά) θα ήθελα να κάνω και ένα μεταπτυχιακό στη Φαρμακογονιδιωματική και Βιοχημεία...Το θέμα μου είναι πως δεν είμαι πολύ καλός στα μαθηματκά ούτε και στη φυσική...Δεν είμαι αστέρι αλλά ούτε έχω και ιδιαίτερο πρόβλημα..Μπορώ να ανταπεξέλθω καλά...Αλλα Βιολογία και Χημεία πετάω...Το ερώτημά μου είναι : Μπορώ να ανταπεξέλθω στη Θετική με αυτά που έχω ειπώσει παραπάνω;...Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας :)

Αν δεν κανω λαθος με το καινουριο συστημα υποτειθεται οτι θα δινεις για το πεδιο ''επιστημων υγειας'' φυσικη, χημεια, βιολογια, εκθεση οποτε μην αγχωνεσαι. Αλλα και αυτο α μην ισχυει, αν εισαι πολυ καλος σε βιολογια και χημεια, με ενα ουσιασικο κι οργανωμενο διαβασμα στα υπολοιπα θα τα πας μια χαρα!!! Απλα μην αγχωνεσαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γειά σας,πηγαίνω πρώτη λυκείου και βρίσκομαι σε ένα δίλλημα...Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και νομίζω αυτό το θέμα έχει ξαναειπωθεί...Δυσκολεύομαι σε μια επιλογή επαγγελματική ...Αρχικά να αναφέρω πως θέλω να περάσω Φαρμακευτική...Μου αρέσει πάρα πολυ...Γενικά επειδή μου αρέσει να διαβάζω βιολογικα και χημικά βιβλία(Πανεπιστημιακά) θα ήθελα να κάνω και ένα μεταπτυχιακό στη Φαρμακογονιδιωματική και Βιοχημεία...Το θέμα μου είναι πως δεν είμαι πολύ καλός στα μαθηματκά ούτε και στη φυσική...Δεν είμαι αστέρι αλλά ούτε έχω και ιδιαίτερο πρόβλημα..Μπορώ να ανταπεξέλθω καλά...Αλλα Βιολογία και Χημεία πετάω...Το ερώτημά μου είναι : Μπορώ να ανταπεξέλθω στη Θετική με αυτά που έχω ειπώσει παραπάνω;...Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας :)

Μην κανεις τοσα σχεδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ελα ρε συ Darth! Τι είναι η ζωή δίχως όνειρα; :redface:

Αλλο ονειρα, αλλο σχεδια. Ειναι πολυ εξειδικευμενο ενα παιδι 15 χρονων να εχει αποφασισει και τι μεταπτυχιακο θα κανει. Σχεδια κανουμε για μικρο χρονικο οριζοντα, μαξιμουμ 2 χρονια. Η ζωη αλλαζει αποτομα και ποτε τα μακροπροθεσμα σχεδια που κανουμε δεν γινονται πραγματικοτητα. ;)

Ονειρα βεβαια κανεις οσα θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλο ονειρα, αλλο σχεδια. Ειναι πολυ εξειδικευμενο ενα παιδι 15 χρονων να εχει αποφασισει και τι μεταπτυχιακο θα κανει. Σχεδια κανουμε για μικρο χρονικο οριζοντα, μαξιμουμ 2 χρονια. Η ζωη αλλαζει αποτομα και ποτε τα μακροπροθεσμα σχεδια που κανουμε δεν γινονται πραγματικοτητα. ;)

Ονειρα βεβαια κανεις οσα θες

Μην το λες... Πολλές φορές τα όνειρα και τα σχέδια συμπίπτουν. Αλλωστε, θα μπορούσε κανείς να πει, ότι και τα όνειρα είναι μια μορφή σχεδίων... Μακροπρόθεσμων μεν αλλά σχεδίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γεια σας , είμαι μαθήτρια α λυκείου και θα πρέπει να διαλέξω κατεύθυνση , αλλά δεν ξέρω ..
Θέλω να πάω οικονομικά , να πάω από θετική ή από θεωρητική ;
τεχνολογική πιθανόν δεν θα υπάρξει :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Γεια σας , είμαι μαθήτρια α λυκείου και θα πρέπει να διαλέξω κατεύθυνση , αλλά δεν ξέρω ..
Θέλω να πάω οικονομικά , να πάω από θετική ή από θεωρητική ;
τεχνολογική πιθανόν δεν θα υπάρξει :worry:

Έτσι όπως έγινε το σύστημα, στην Γ' Λυκείου αν θέλεις οικονομικά θα πας στην κατεύθυνση Οικονομίας και Πληροφορικής και θα δώσεις Έκθεση, Μαθηματικά κατεύθυνσης, ΑΕΠΠ και ΑΟΘ. Μαθηματικά κατεύθυνσης όμως δεν θα κάνεις στην Β' Λυκείου αν πας Ανθρωπιστικών, άρα η Θετική είναι μονόδρομος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosp9

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σου Mariabu:p Αυτο ειναι κατι που θα το αποφασίσεις με δικά σου κριτήρια και οχι με ξένα. Το τι κατεύθυνση θα διαλέξεις εξαρτάται απο τον τροπο που λειτουργείς στο διάβασμα και με ποιο τροπο αποδίδεις. Εάν εισαι άτομο που αποστηθίζει εύκολα και εχεις πλούσιο λεξιλόγιο θα ηταν προτιμότερο να επιλέξεις το ανθρωπιστικό πεδίο. Εάν εχεις μεθοδικό και πρακτικό μυαλό (εισαι δηλαδη καλη σε μαθηματικά φυσικη κλπ) στο τεχνολογικό πεδιο θα πας πολυ χαλαρά καθώς η ύλη στην δευτερα λυκείου για μαθηματικά και φυσικη ειναι μικρη.

Ένας μεγάλος παράγοντας ομως που πρεπει να προσέξεις ειναι ο εξής. Εάν ακολουθήσεις το ανθρωπιστικό πεδίο και θες να συνεχίσεις για οικονομικά θα εχεις ενα μεγάλο μειονέκτημα. Δεν θα εχεις σχεδόν καθολου επαφή με μαθηματικά τα οποία ειναι απαραίτητα για τα οικονομικά. Ελπίζω να σε βοήθησα και να παρεις σύντομα μια απόφαση. Συζήτησε το και με τους γονείς σου, τους καθηγητές σου και τους φροντιστές σου. Ειμαι σίγουρος πως θα σε βοηθήσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chanyeol

Νεοφερμένος

Η chanyeol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ζω το απόλυτο δράμα από το γυμνάσιοτο οποίο συνεχίζεται και φέτος (είμαι μαθήτρια της Α Λυκείου)αφού θα μας δώσουν το όμορφο χαρτάκι με το οποίο θα σημειώσουμε την κατεύθυνση που θα ακολουθήσουμε. Η μητέρα μου από το Γυμνάσιο έλεγε "Γίνε ό,τι αγαπάς". Το θέμα είναι όμως δεν ξέρω τι να κάνω, τι θέλω να γίνω. Στην τρίτη γυμνασίου είχαμε το μάθημα του σχολικού προσανατολισμού με το οποίο υποτίθεται θα ξεκαθάριζε το τοπίο. Μάλιστα συνέβη το αντίθετο. Και τώρα θα κληθώ να διαλέξω κατεύθυνση μάλλον με την μέθοδο του α μπε μπα μπλομ. Ναι είμαι τελείως ανώριμη και αναποφάσιστη, το γνωρίζω. Στην πρώτη λυκείου λοιπόν, οι καθηγητές μού έλεγαν να διαλέξουμε αυτό που μας έλκει περισσότερο, σε αυτό που θεωρούμε πως έχουμε μέλλον. Ούτε αυτό πολυβοήθησε, γιατί δεν ξέρω πολύ απλά τι μου αρέσει. Ε πήρα και τους βαθμούς του τετραμήνου, είδα τον Μ.Ο. (19,7/10) και βρέθηκα θύμα αντιφάσεων στα λόγια των καθηγητών μου,πήρα και προχθές του Β Τριμήνου καθαρό 20.Να το βράσω. Θα προτιμούσα να ήμουν καλή σε δυο μαθήματα και στα υπόλοιπα μέτρια,παρά αυτό. Πιάνουμε τον φιλόλογο και λέει εξαιρετική, την περιμένω του χρόνου στη φιλοσοφία και πιάνουμε και τον φυσικό και λέει επίσης εξαιρειτική με λεπτομερή τρόπο σκέψης. Υποτίθεται πως στο Λύκειο, οι καθηγητές και ας πούμε και οι βαθμοί θα σου δώσουν μία εικόνα του τι θα κάνεις στη Β Λυκείου και εγώ τα έχω κάνει μαντάρα στην κυριολεξία. Προσωπικά δεν μου αρέσουν τα αρχαία, ναι μεν είναι οι ρίζες της γλώσσας μας αλλά τι; Τα μαθηματικά μου αρέσουν σχετικά όπως και η Φυσικοχημεία, βρίσκω παλούκι μεν τη Γεωμετρία αλλά φοβάμαι να πάρω το ρίσκο και να πάρω Θετική. Νόμιζω θα είναι πιο εύκολα στην Θεωρητική αλλά δεν ξέρω τι θα μπορούσα να κάνω εκεί. Ναι μεν με ενδιαφέρει η Θετική, αλλά ποιος μου λέει πως θα τα καταφέρω; Έχω ρωτήσει τους πάντες, γιατί θέλουν να πάρουν πχ θετική ή θεωρητική κατεύθυνση και οι απαντήσεις τους δεν με κάλυψαν. Έψαξα και στο ίντερνετ περιπτώσεις μαθητών που να ταιριάζουν στο δικό μου "καλούπι" και δεν βρήκα αντιστοίχηση. Για να συνοψίσω: Είμαι καλή μαθήτρια σε όλα,δεν ξέρω τι να διαλέξω, δεν ξέρω τι μου αρέσει και πρέπει να δώσω απάντηση άμεσα.Έδωσα σατον ευατό μου αρκετό χρόνο για να διαλέξει, οι συμμαθητές μου και οι φίλοι μου έχουν διαλέξει και εγώ νιώθω χαμένη στο κενό και πρέπει να δώσω το ρημάδι το χαρτί την Πέμπτη. Τι κάνω;;:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Kαταρχήν ηρέμησε,χαλάρωσε δεν είναι τόσο τεράστιο όσο το βλέπεις.Ειδικά από τη στιγμή που τα καταφέρνεις άψογα σε όλα.Σε αυτή τη φάση ρώτα τον εαυτό σου τι γουστάρεις να διαβάσεις την επόμενη χρονιά περισσότερο.Αλλά γενικά μην τρελαίνεσαι,μάζεψε όσες περισσότερες εμπειρίες και γνώσεις μπορείς από παντού.Ανεξάρτητα από το τι θα κάνεις αν είσαι εργατική και ορεξάτη θα τα πας περίφημα.Επίσης στην πορεία ίσως βρεις το πάθος που κρυβόταν μέσα σου και δεν ήξερες ποιο είναι.Θέλει το χρόνο του κι αυτό για να βγει,ακόμη ίσως ζυμώνεται μέσα σου.Επίσης η σιγουριά που έχουν οι συμμαθητές σου δε σημαίνει τίποτα για σένα,αλλά ούτε για πολλούς από εκείνους.Αυτά τα λέει άτομο που ήξερε καλά σε ποια κατεύθυνση θα πάει,αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι ο δρόμος του ήταν εκτός Πανελληνίων.Όπως και να ΄χει,εσύ δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα πήγαινε όπου βαριέσαι λιγότερο και ''κλέψε'' ό,τι μπορείς απ'ο εκεί.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μην σκέφτεσαι τα μαθήματα που υπάρχουν στις κατευθύνσεις αλλά σχολές. Ειναι χαζομάρα να πας θεωρητική γιατί είσαι καλή στα Αρχαία ή Θετική γιατί είσαι καλή στην Βιολογιά.

1) Θα ήθελες να γίνεις καθηγήτρια ή Δασκάλα και να κάνεις μαθήματα σε κουτσούβελα;
2) Θα ήθελες να είσαι ιατρός και να είσαι όλη μέρα στα αίματα
3) Θα ήθελες να είσαι ημμυ , πληροφορικός και να ασχολείσαι με τους υπολογιστές, τον προγραμματισμό.

Σου αρέσει η φύση;
Σου αρέσουν τα εργαστήρια ;
Σου αρέσουν τα μαθηματικά ή η φυσική (όχι ως μαθήματα αλλά ως επάγγελμα)
Έχουν οι γονείς μου λεφτά για να μου ανοίξουν μια επιχείρηση στο αντικείμενο που θέλω
Θέλω να συνεχίσω ακαδημικά;

Eίχα και εγώ πρόβλημα αντίστοιχο με το δικό σου. Αφού τελειώνοντας την ιατρική δεν ήξερα τι ειδικότητα θα κάνω και μία βδομάδα έκανα ένα ριάλιτι στο μυαλό μου και έβγαλα 2 νικητές (την Παθολογία και την Νευρολογία)

Στην συνέχεια έκανα θέμα στο ischool μπορείς να το κοιτάξεις εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=164011 (που μοιάζει κατά καποιον με το δικό σου). Τα παιδιά με βοήθησαν αλλά η αποφαση ήταν δικιά μου. Αν θέλεις να σε βοηθήσουν τα παιδια΄δώσε παραπάνω πληροφορίες που δεν έχουν σχέση με τα μαθήματα του σχολείου γιατι΄αυτά λίγο πολύ για πολλές σχολές είναι άχρηστα εντελώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς μην κοιτάς τους σχολικούς βαθμούς, οι περισσότεροι από αυτός είναι τελείως πλασματικοί και biased. Υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί μαθητές στην τάξη και ο καλός ακόμη και να μην διαβάζει θα πάρει καλό σχετικά βαθμό. Ήμουν ένας από αυτούς και το ξέρω. Το ότι παίρνεις 20 και στα αρχαία και στην φυσική δεν σημαίνει ότι είσαι καλή και στα δύο. Απλά σημαίνει ότι είναι καλή για αυτό το επίπεδο. Για να βρεις που έχεις κλήση πρέπει ανεβάσεις την δυσκολία ώστε κάποια στιγμή να δεις διαφορές.

Συνήθως οι έξυπνοι άνθρωποι είναι καλοί all round όταν προσπαθούν, οπότε κυρίως το τι θα ακολουθήσεις επαφίεται κυρίως στις προσωπικές προτιμήσεις και στην επαγγελματική αποκατάσταση. Καλό είναι να πάρεις μια ιδέα λοιπόν από διάφορα επαγγέλματα και στην συνέχεια να προσανατολιστείς σε κάτι που σου αρέσει. Ρίξε μια ματιά για παράδειγμα στο μάθημα ΑΕΠΠ της τρίτης λυκείου που είναι ουσιαστικά προγραμματισμός. Μπορεί να μην σου κάνει κλίκ ή μπορεί και να το λατρέψεις. Αν συμβεί το δεύτερο τότε ξέρεις αυτομάτως και τι θες να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chanyeol

Νεοφερμένος

Η chanyeol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Προφανώς οι βαθμοί είναι πλασματικοί και θεωρώ πως έιναι λάθος του εκπαιδευτικού συστήματος να μας κάνει βαθμοθήρες και να κυνηγάμε το 20 χωρίς να το αξίζουμε. Πχ μπορεί το 20 που μου λένε οι καθηγητές να μην το αξίζω καθαρά και να είμαι καλή απλώς για το επίπεδο μου. Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμός. Για παράδειγμα ξέρω πως δεν θα ασχοληθώ με τα παιδαγωγικά. Είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτομαι, δεν μου αρέσει καν σαν ιδέα οπότε είναι εκτός. Γι αυτό μάλλον θα πάρω θετική αλλά ποιος μου λέει πως θα τα καταφέρω; Και αν τελικά έπρεπε να πάρω θεωρητική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κορίτσι μου βγες από τη λογική του έπρεπε. Ξέρω είσαι μικρή ακόμη και νομίζεις ότι οι πανελλαδικές και η κατεύθυνση είναι κάτι καθοριστικό στη ζωή σου, αλλά αυτό δεν ισχύει. Λογικό είναι να μην ξέρεις τι θέλεις στα 15, ούτε εγώ ήξερα. Η ζωή δεν τελειώνει ούτε αν περάσεις στη λάθος σχολή, ούτε αν δεν περάσει καθόλου. Χαλάρωσε λοιπόν και απλά ψάξου στο τι θέλεις να κάνεις εσύ στη ζωή σου, μακρυά από πρέπει γονιών καθηγητών κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Σιγά το πρόβλημα...
Απλούστατα διαλέγεις θετική κατεύθυνση σαν ενα test drive που λέει ο λόγος και αν δεις δεν την γουστάρεις στην αρχη της β Λυκείου ξαναλλαζεις (μια συμμαθήτρια μου πέρυσι το έκανε και δεν υπήρξε κανένα θέμα )
Πολλές φορές το σχολείο επειδή μας δίνει εμάς τους μαθητές καλούς βαθμούς σε συσκευασία δωρου μας δημιουργεί την ψευδαίσθηση οτι είμαστε τελειοι σε κάθε κλάδο και τελικά υποψήφιοι καταλήγουν σε σχολές που ποτέ τους δεν γουστάρανε πραγματικά ή που δεν είχανε και τα προσόντα για εκεί
Σκέψου σοφά και μην σε νοιαζουν οι σχολικοί βαθμοί, δεν υπάρχει καμία σχολή /επάγγελμα που να σου κάνει κανει κλικ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top