Ποια η γνώμη σας για τα ιδιωτικά σχολεία;

elenams788

Νεοφερμένος

Η elenams788 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! έχω ένα κοριτσάκι 1 χρόνο και από τώρα σκέφτομαι να τι στείλω σε ιδιωτικό. Αρχίζω να τείνω προς το PInewood. Τα δίδακτρα ξέρω ότι είναι πολλά αλλά εκτός από αυτό γνωρίζετε μειονεκτήματα αυτού τοu σχολειού? Ποιο ιδιωτικό συστήνεται στην Θεσσαλονική?

Φιλία σε όλους
Έλενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απαγορεύονται τα greeklish στο e-steki :)

Έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για το Ανατόλια στη Θεσ/νίκη, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σαν μαθητης, και απο αυτα που ξερω απο αλλα παιδια που ειτε πανε σε ιδιωτικο ειτε πηγεναν εκει και εφυγαν, δεν αξιζει να βαλεις το παιδι σου σε ιδιωτικο. Εκτος και αν τα ιδιωτικα στην Θεσαλονικη λειτουργουν τελιως διαφορετικα απο οτι στην Ροδο...
Στην Ροδο εχουμε δυο ιδιωτικα σχολεια, και στα δυο κυριαρχει ο καθος πρεπεισμος αλλα απο παιδια 0...:(
Αν θες το παιδι σου να αποκτισει την καλητερη δυνατη γνωση το καλητερο ειναι δημοσιο σχολειο και φροντιστιρια με καλους καθηγιτες (η ιδιετερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα είναι η καλύτερη επιλογή. Μην περιμένεις την τεράστια διαφορά από τα δημόσια ΑΛΛΑ από την στιγμή που στην Ελλάδα η παιδεία είναι τόσο χαμηλά οποιαδήποτε μικρή άνοδο στην ποιότητα είναι θεμιτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Το Pinewood και το Ανατόλια είναι στην ουσία το ίδιο έτσι δεν είναι? Αν ισχύει αυτό τότε μιας και έχω αρκετούς φίλους που πήγαν εκεί αν πιστεύεις ότι το κόστος είναι κάτι που δεν σε πειράζει σίγουρα προσφέρει καλύτερο επίπεδο μαθημάτων αλλά κυρίως αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει είναι οι επιπλέον δραστηριότητες μετά το σχολείο, ο πολύ καλός εξοπλισμός αλλά και η συμμετοχή σε όλα τα προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Επίσης στο Ανατόλια γίνεται προετοιμασία για εξετάσεις για Πανεπιστήμια του εξωτερικού ( Sat, IB κτλ) Βέβαια στην ηλικία που είναι το παιδάκι σου μάλλον δεν σε ενδιαφέρουν ακόμη αυτά :) Πάντως ακόμη και σε αυτή τη μικρή ηλικία ένα ιδιωτικό σχολείο υπερέχει από ένα δημόσιο λόγω καλύτερων υποδομών, εξοπλισμού και οργάνωσης. Αυτό το λέω και από προσωπική πείρα μιας και τα αδέρφια μου πήγαιναν σε ιδιωτικό ενώ εγώ σε δημόσιο.

Πάντως όλοι μου οι φίλοι από το Ανατόλια παρότι πήγαιναν στο καλύτερο ιδιωτικό της Θεσσαλονίκης στο Λύκειο είτε έκαναν ιδιαίτερα μαθήματα είτε πήγαιναν φροντιστήριο.

Τέλος πολύ καλό ιδιωτικό σχολειό είναι και το Γερμανικό αλλά δεν ξέρω αν έχει τμήματα νηπιαγωγείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Το Pinewood και το Ανατόλια είναι στην ουσία το ίδιο έτσι δεν είναι?
Το Pinewood είναι καθαρά διεθνές σχολείο που προσφέρει το [SIZE=-1]International Baccalaureate[/SIZE] αλλά δεν έχεις δικαίωμα να δώσεις πανελλαδικές εξετάσεις και να γίνεις δεκτός από ελληνικό πανεπιστήμιο μ'αυτόν τον τρόπο.

Το Ανατόλια σου δίνει και τις δυο δυνατότητες.

Για να γίνεις δεκτός στο Pinewood πρέπει να έχεις διπλή υπηκοότητα ή ξένη, αν έχεις μόνο ελληνική τότε πρέπει να έχεις μέσο. Το επίπεδο είναι χαμηλό και το περιβάλλον σχεδόν εξίσου αντίξοο με τα δημόσια (πμ για info). Εκτός του οτι όλοι οι μαθητές ντύνονται με ακριβότερα ρούχα δε διαφέρει ουσιαστικά από το οποιοδήποτε δημόσιο (το ίδιο και το Ανατόλια, του οποίου η φήμη τα τελευταία χρόνια έχει εκπέσει -βανδαλισμένο κτίριο και υποδομές, όλοι οι μαθητές βαθμολογημένοι λίαν επιεικώς, χαμηλωμένο επίπεδο ενδοσχολικών εξετάσεων κτλ) αλλά έχει το πλεονέκτημα οτι σε προωθεί προς πανεπιστήμια σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες αλλά και στις ΗΠΑ χωρίς να ανακατεύεσαι καθόλου με πανελλαδικές.

Οι δραστηριότητες οι εξωσχολικές γνωστές ως clubs είναι κάτι ενδιαφέρον, αλλά τις προσφέρουν και άλλα ιδιωτικά εκτός αυτού. (π.χ. Μαντουλίδης, το οποίο έχει καλύτερη φήμη αυτόν τον καιρό από το Ανατόλια, και είναι γνωστό για περισσότερη πειθαρχία στους μαθητές και δίνει επίσης ευκαιρίες για σπουδές έξω)

Το κακό με το γερμανικό είναι οτι αν δεν πάει το παιδί απο δημοτικό πρέπει να κάνει μαθήματα προετοιμασίας γερμανικών ΜΟΝΟ! στο γερμανικό στην 5η και 6η δημοτικού, αλλά ως ιδιωτικό έχει χαμηλότερες τιμές από τα άλλα (το πιο φθηνό είναι ο Απόστολος Παύλος)

Αλλά νταξ αφού το παιδί είναι τόσο μικρό προς τι όλος ο σκοτωμός; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrismum

Νεοφερμένος

Η chrismum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Στελνω το γιο μου στα εκπαιδευτιρια ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ ηταν 1η ταξη ειμαι ευχαριστημενη γιατι ειναι πολλη ζωιρο παιδι και εκει το βαλαν σε μια σειρα ικανοποιητικη ετσι ωστε τουλαχιστον να κανει τις υποχρεωσεις του στο σχολικο προγραμα και μετριασαν την ατιθαση κακη συμπεριφορα του προς τους γυρω του, ειναι ακριβο σχολειο 5500 τη χρονια μαζι με τη φυλαξη του καλοκαιριου χωρις ωμος τα κλαμπς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Tα clubs σε όλα τα σχολεία χρεώνονται πολύ:/:Εγώ πάντως έχω ακούσει για το Λύκειο του Μαντουλίδη ότι τους πρεσσάρουν πάρα πολύ.(Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό αλλά για μένα είναι κακό:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
παιδιά, χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα, αν θέλετε μπορείτε να γράψετε εντυπώσεις και για ιδιωτικά στην αθήνα γιατί είναι πιθανόν και οικογενειες από την πρωτεύουσα να θέλουν να μάθουν λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαλή ιδέα zanin!Μπορεί να γίνει γενικό το θέμα για να τα χουμε όλα σε ένα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrismum

Νεοφερμένος

Η chrismum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σχετικα με τα clubs ,μεσα στη τιμη μπορει το παιδι να διαλεξει ενα club της αρεσκειας του , υπαρχουν και τα extra που ειναι αρκετα ακριβα τα πιο πολλα γινονται Σαββατοκυριακο , ειναι σαν να πηγαινεις σε καποια δραστηριοτητα εκτος
σχολειου σχεδον ιδια τιμη , το μονο καλο ειναι οτι δεν εχεις να μεταφερεις το παιδι ερχονται με τα σχολικα και το περνουν
Για την πιεση δεν ξερω, στη 1η δημοτικου δεν μπορω να πω οτι πιεστηκαν τα παιδια με λιγες φωτοτυπιες παραπανω
απο τα δημοσια σχολεια συγκριτικα με παιδια απο φιλες που συζηταμε.Για το λυκειο σιγουρα υπαρχει μεγαλη πιεση
αλλα τα αποτελεσματα δικαιωνουν το σχολειο αλλα πιο πολλη το μαθητη.
Καλη σχολικη χρονια...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandrap

Νεοφερμένος

Η alexandrap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια ,
Έχω ένα αγοράκι και σκέφτομαι για ιδιωτικό φέτος(πρώτη δημοτικού).Κατοικώ Χανία Κρητη.Έχει καποιός καμμιά καλή ιδέα για το τί επικρατεί εκεί?Είμαστε καινούριοι στην πόλη .
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iriniem

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σας, ψάχνω πληροφορίες για S.A.T...φοιτώ σε δημόσιο σχολείο..πως μπορώ ν δώσω εξετάσεις για να φοιτήσω σε πανεπιστήμιο της Αμερικής?
τι χρειαζεται να κανω μιας και μιλαμε περι αυτού...?

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Το ιδιωτικό σχολείο έχει και καλά και άσχημα. Τα καλά είναι εννοείται το επίπεδο μαθήματος, οι δραστηριότητες, το μεγαλύτερο ενδιαφέρον των καθηγητών. Τα άσχημα όμως είναι οτι τα παιδιά δε μένουν στην ίδια γειτονιά με αποτέλεσμα να μην είναι εύκολο να κάνουν εξωσχολική παρέα με τους φίλους τους στα μαθητικά χρόνια αλλά και μετά το τέλος του σχολείου συνη΄θως να χάνονται με τους φίλους τους. Επίσης κακό θεωρώ οτι δεν "ψήνονται" στο δρόμο για και από το σχολείο, δε μαθαίνουν να είναι ανεξάρτητα, γιατί στα ιδιωτικά τα φέρνει και τα πάει σχολικό, είναι λοιπόν πολύ "προστατευμένα" από κινδύνους που κάποια στιγμή θα βρουν μπροστά τους στη ζωή τους. Θεωρώ επίσης οτι τα παιδιά του ιδιωτικού δε μαθαίνουν να σέβονται κάποια πράγματα - τα χρήματα ας πούμε, αλλά σε αυτό φταίνε οι γονείς. Παρ' όλα αυτά, ως παιδί ιδιωτικού, θα κάνω το παν για να πάει το παιδί μου σε ιδιωτικό σχολείο, δίνοντάς του όμως μαθήματα σχετικά με τα χρήματα, το να τα βρίσκει όλα έτοιμα κλπ.

Ξέρω παιδί πλούσιων γονιών που την πρώτη φορά που μπήκε σε λεωφορείο (στα 17 του) έπαθε σοκ... Αστείο αλλά και λυπηρό...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
οποιος παει σε ιδιωτικο δεν ειναι και πλουσιος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Καλέ ούτε κι οι δικοί μου γονείς ήταν πλούσιοι. Αλλά υπήρχαν κάποιοι που ήταν - οι περισσότεροι. Ε αυτοί πραγματικά δεν εκτιμούσαν τα χρήματα, δεν εκτιμούσαν οτι οι γονείς τους πλήρωναν για να ξεστραβωθούν. Κι αυτή είναι μια νοοτροπία που σε ακολουθεί για πάντα. Να μην εκτιμάς πράγματα και θυσίες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
οποιος παει σε ιδιωτικο δεν ειναι και πλουσιος :P

Είναι όμως κάποιος που έχει +500 ευρώ το μήνα σε σχέση με μια άλλη οικογένεια που δεν τα έχει (μιλώντας χωρίς όχι μόνο club κλπ αλλά και τα υποχρεωτικά -έξτρα βιβλία, στολές, γιορτές, σχολικό). Άρα είναι μέση και πάνω αν σκεφτείς ότι ο μέσος μισθός στην Ελλάδα είναι 1000€ (δηλ. 2000 για εργαζόμενο ζευγάρι που και οι δύο παίρνουν το μέσο μισθό!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μητ2

Νεοφερμένος

Η μητ2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δυστυχώς θα πρέπει να σας αναφέρω την εμπερία μου από ιδιωτικό σχολείο της θεσσαλονίκης. Η συμπεριφορά των εκπαιδευτικών δεν διαφέρει από αυτή του δημοσίου και το παιδί μου το αντιλήφθηκε άμεσα. Τα clubs είναι μια βιτρίνα και υπολειτουργούν εν γνώση των γονέων, οι οποίοι δεν μπαίνουν καν στον κόπο να διαμαρτυρηθούν. Με έκπληξη είδα η ύλη που καλύφθηκε να είναι λιγότερη από αντίστοιχο δημόσιο γυμνάσιο. Το μόνο που σίγουρα έμαθε το παιδί μου είναι οι 'επώνυμες' και ακριβές μάρκες... και τα πάρτυ γενεθλίων μόνο σε 5αστερα ξενοδοχεία! Δεν είναι μόνο πόσα χρήματα έχει μια οικογένεια, είναι ποια σημασία τους δίνει και ποιές αξίες δίνει στα παιδιά του. Είμαι ειλικρινά απογοητευμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Η γνώμη μου για τα ιδιωτικά; Παράγουν κατά κύριο λόγο καταπιεσμένες προσωπικότητες, οι οποίες είτε εξελίσσονται σε δήθεν «επαναστατικές» μορφές, παρεκκλίνουσες των αυθεντικών, φυσικά πρόσκαιρα, είτε θεμελιώνουν τις άλλες «επαναστατικές» ιδεολογίες και ανεξάρτητες παρατάξεις τύπου ΔΑΣΠ. Οι περισσότεροι απέχουν μίλια από την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τα δημόσια σχολεία τι παράγουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top