Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

Juggernaut

Νεοφερμένος

Ο (A) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Latina rides BBC
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Scarlet Street (1945) - Fritz Lang
Μια από τις πιο συνηθισμένες ιστορίες (σαγηνευτική γυναίκα αποπλανεί αφελή μεσήλικα με σκοπό να του αποσπάσει χρήματα) εξαιρετικά δοσμένη. Λατρεύω τα film noir και ακόμα περισσότερο λατρεύω τα film noir σε θερινό σινεμά. Μ'αρέσει ο τρόπος που ξεδιπλώνεται η ψυχοσύνθεση των πρωταγωνιστών καθ'όλη τη διάρκεια της ταινίας. Ακόμα μ'αρέσει που υπάρχει πάντα (τουλάχιστον) ένα plot twist και που συνήθως είναι αναπάντεχο. Και η σταδιακή κορύφωση που υπάρχει μέχρι το φινάλε.

Η ταινία βασίζεται σε μυθιστόρημα του Georges de La Fouchardière κι είχε ήδη μεταφερθεί στην μεγάλη οθόνη από τον Renoir το 1931, με τίτλο La chienne (μτφρ Η Σκύλα). Δεν το 'χω δει, αλλά τώρα θέλω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μiss Violence (αν δεν έχετε δει την ταινία και θέλετε να την δείτε μην ανοίξετε το σπόιλ)
μόλις την είδα. για να καταλάβω, είναι μια οικογένεια όπου ο πατέρας αρχίζει να βιάζει τις κόρες μόλις κλείσουν τα 11 και γι'αυτό η αγγελική αυτοκτονεί στα γενέθλια της. και στο τέλος η μεγάλη κόρη σκοτώνει τον πατέρα.αυτό;;;; αυτή είναι η όλη υπόθεση; :eek: επίσης έχει κάποια σημεία η ταινία που δεν τα κατάλαβα καθόλου. 1) ο άντρας έξω από το γυναικολογικό τι ρόλο βάραγε; ο ίδιος δεν ήταν που ήρθε μετά από την πρόνοια; 2) γιατί η Μυρτώ κόπηκε με το ξυράφι για να μην πάει θάλασσα; 3) γιατί ο πατέρας άδειασε όλο το ψυγείο σε κάποια φάση; 4)εκεί που πάνε την Αλκμήνη στο σπίτι εκείνου του γέρου. δεν κατάλαβα..την βίασε; και γιατί εμπλέκεται και άλλος στην ιστορία; 5) η μάνα τα ξέρει όλα αυτά; γενικά άμα κάτσω να τα θυμηθώ από την αρχή θα βρω 700 πράγματα που δεν βγάζουν νόημα. αφήνει πολλά ερωτηματικά η ταινία και το μόνο κομμάτι που ξεκαθαρίζει τι στον διάολο γίνεται είναι έκει που βιάζουν την Μυρτώ. Δεν μ'αρεσε :/:

Ναι, αυτή είναι η σούπερ τέλεια πλοκή της ταινίας που αναπτύσσεται τόσο καλά και μερικοί τολμάνε να γράφουν και καλές κριτικές για αυτό το αίσχος.:P
Τώρα εις την επίλυση των αποριών.
1) Νομίζω ο ίδιος είναι. Τώρα τι ρόλο βαράει ούτε εγώ κατάλαβα.
2) Αρχικά θα σου απαντούσα γιατί είναι βλαμμένη αλλά επειδή είναι ο καλύτερος χαρακτήρας (με τη γιαγιά) θα μπω στη διαδικασία να κάνω δύο υποθέσεις. Πρώτον γιατί η παραλία μπορεί να είναι κάποιο πρόσχημα για να πάει τα παιδιά στο σπίτι με τους βιαστές ή ότι σκατά είναι και δεύτερον γιατί είχε αρκετά πεσμένη αυτοεκτίμηση μετά απο αυτό που έγινε στο σπίτι και ήθελε επίσης να το αποφύγει. Πάντως η σκηνή ήταν λίγο μπρρρ. :redface:
3) Δεν μπορώ να απαντήσω αν δεν χρησιμοποιήσω τη φράση "ο τύπος δε στέκει στα καλά του" γιατί ούτε εγώ κατάλαβα.
4) Ναι. Και μάλιστα πήγε να το πει στη μαμά ή στη γιαγιά, δε θυμάμαι σε ποια ακριβώς, και την αγνόησε παντελώς. Εμπλέκεται αυτός ο τύπος επειδή θέλει ο πατέρας της Ελένης να αναγνωρίσει τα παιδιά ως δικά του λόγω της πρόνοιας. Και επειδή το κοριτσάκι ήταν μικρότερο απο όλους, προφανώς έπεσε θύμα για το παγωτό που έφαγε και για την ψυχασθένεια του παππού της. (τραγικό)
5) Δεν είμαι σίγουρη πως τα ξέρει αλλά όπως είπα και αφού είδα τη ταινία, μπορεί και τα ίδια τα παιδιά της να είναι προϊόντα βιασμού. Αν παρατήρησε κανείς, ο πατέρας της κάθε φορά που πήγαινε να σηκώσει τη φωνή της έδινε κάτι χάπια. Και όταν πήγε η πρόνοια έτρεξε να πει πως είναι "αγνώστου πατρός" για να καλύψει μάλλον τον βιασμό.

Θα μπορούσα να κάνω υποθέσεις για τα άκυρα πράγματα που πετάχτηκαν στη ταινία αλλά μάλλον είναι κάποιος συμβολισμός του Αβρανά (όπως ήταν και η γάτα στο κυνόδοντα τον οποίο μάλλον αποτυχημένα προσπάθησε να μιμηθεί και το πέτυχε μόνο στις απρόσωπες ερμηνείες) τον οποίο ξέρει μόνο ο ίδιος.:confused::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Βασικά τώρα θα την δω... Την έχω ξαναδεί βέβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
είδα το enemy.
πολύ mindfuck ταινία. διάβασα και αναλύσεις, αλλά ο καθένας τα δικά του λέει. έχω μπερδευτεί και θέλω να το ψάξω παραπάνω αλλά βαριέμαι. :P αν την έχει δει κάποιος, ας μου εξηγήσει παρακαλώ :P
Την είχαμε δει πέρυσι με έναν φίλο μου και καταλήξαμε στα εξής συμπεράσματα:
1.) Ο τύπος ζει διπλή ζωή ή βρίσκεται σε constant fight with his inner self ή θυμάται το παρελθόν του σε αντιπαραβολή με το παρόν του, οπότε βλέπουμε κάθε φορά τη διαφορετική οπτική γωνία της προσωπικότητάς του.
2.) Οι "ζωές" αυτές τελικά συναντώνται.
3.) Οι αράχνες που δείχνει σε άκυρες στιγμές είναι οι φοβίες του πρωταγωνιστή.
4.) Η μεγάλη αράχνη στο τέλος της ταινίας είναι τελικά ο φόβος που ο πρωταγωνιστής ξεπέρασε. Τώρα αν ο φόβος αυτός συμπίπτει με την γκόμενά του, δεν καταλήξαμε σε ασφαλές συμπέρασμα :P
Αυτά!! :D
(Δε θυμάμαι αρκετές λεπτομέρειες από την ταινία, η αλήθεια είναι :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Την είχαμε δει πέρυσι με έναν φίλο μου και καταλήξαμε στα εξής συμπεράσματα:
1.) Ο τύπος ζει διπλή ζωή ή βρίσκεται σε constant fight with his inner self ή θυμάται το παρελθόν του σε αντιπαραβολή με το παρόν του, οπότε βλέπουμε κάθε φορά τη διαφορετική οπτική γωνία της προσωπικότητάς του.
2.) Οι "ζωές" αυτές τελικά συναντώνται.
3.) Οι αράχνες που δείχνει σε άκυρες στιγμές είναι οι φοβίες του πρωταγωνιστή.
4.) Η μεγάλη αράχνη στο τέλος της ταινίας είναι τελικά ο φόβος που ο πρωταγωνιστής ξεπέρασε. Τώρα αν ο φόβος αυτός συμπίπτει με την γκόμενά του, δεν καταλήξαμε σε ασφαλές συμπέρασμα :P
Αυτά!! :D
(Δε θυμάμαι αρκετές λεπτομέρειες από την ταινία, η αλήθεια είναι :P)

πολύ ενδιαφέρουσα η ερμηνεία της αράχνης! κάποιοι λένε ότι συμβολίζει τις γυναίκες κι άλλοι ότι συμβολίζει τον ίδιο του τον εαυτό. όπως και να 'χει θα την ξαναδώ μπας και καταλάβω τίποτα παραπάνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εν όψει εξεταστικής είπα να δω καμιά ρομαντική κομεντί να γεμίσει η μέρα :redface:

Two Night Stand Γλυκούλης ο Miles Teller
Playing It Cool Στην αρχή μ' άρεσε. Μετά σιγά σιγά την βαριόμουν :P
The Art of Getting by Καλούλα ήταν :D
Νick and Norah's infinite playlist Ωραία ήταν :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Έχω σκοπό να δω το Νick and Norah's infinite playlist και να διαβάσω και το βιβλίο μέσα στο καλοκαίρι. Το Art of Getting By δεν με εντυπωσιασε αλλά δε το βρήκα και άσχημο..

Η τελευταία ταινία που είδα ήταν το Gone Girl (επιτέλους! :D) και σκέφτομαι να συνεχίσω την άλλη βδομάδα με Girl, Interrupted ή American History X.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Έχω σκοπό να δω το Νick and Norah's infinite playlist και να διαβάσω και το βιβλίο μέσα στο καλοκαίρι. Το Art of Getting By δεν με εντυπωσιασε αλλά δε το βρήκα και άσχημο..

Η τελευταία ταινία που είδα ήταν το Gone Girl (επιτέλους! :D) και σκέφτομαι να συνεχίσω την άλλη βδομάδα με Girl, Interrupted ή American History X.

American History X ftw
Και το Girl Interrupted ήταν ωραίο αλλά επειδή δεν ειχα διάθεση εκείνη την μέρα με ψιλοκούρασε. Γενικά είχα αρνητική εντύπωση για την Jolie αλλά εκεί ήταν φοβερή.

To Gone Girl θέλω να το δω αλλά ξέρω το τέλος και δεν είμαι τόσο ενθουσιασμένη :P

Στο The art of getting by μου άρεσε ο χαρακτήρας του πρωταγωνιστή αλλά δε μου άρεσε το τέλος.
Το Nick and Norah's infinite playlist ήταν γλυκούλι.Σχετικά γρήγορη ταινία.Να το δεις όποτε έχεις όρεξη για τέτοια. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Θέλω να δω το The Grand Budabest Hotel και το Blackhat.Τα έχει δει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
American History X ftw
Και το Girl Interrupted ήταν ωραίο αλλά επειδή δεν ειχα διάθεση εκείνη την μέρα με ψιλοκούρασε. Γενικά είχα αρνητική εντύπωση για την Jolie αλλά εκεί ήταν φοβερή.

To Gone Girl θέλω να το δω αλλά ξέρω το τέλος και δεν είμαι τόσο ενθουσιασμένη :P

Στο The art of getting by μου άρεσε ο χαρακτήρας του πρωταγωνιστή αλλά δε μου άρεσε το τέλος.
Το Nick and Norah's infinite playlist ήταν γλυκούλι.Σχετικά γρήγορη ταινία.Να το δεις όποτε έχεις όρεξη για τέτοια. :redface:

Λες ε; Τα έχω και τα δύο κατεβάσει καιρό και όλο τα προσπερνάω επειδή μου καρφώνονται άλλες ταινίες. Η αλήθεια είναι πως και εγώ τη Jolie την θεωρούσα υπερεκτιμημένη.:redface:
Κοίτα στο Gone Girl μου είχαν σποιλάρει δύο σκηνές ενδιάμεσα αλλά αυτό μου κλόνισε το ενδιαφέρον και έτρεξα να το δω μόλις βρήκα χρόνο. :P

Και επιπλέον, μ'αρέσουν οι γρήγορες ταινίες (που βασίζονται σε βιβλία κιόλας, βγάζουν το μισό βιβλίο σε 10 λεπτά).:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Θέλω να δω το The Grand Budabest Hotel και το Blackhat.Τα έχει δει κανείς;

Έχω δει το πρώτο, είναι οπωσδήποτε ενδιαφέρον! Στο συνιστώ. :)

Είδα πρόσφατα Mr. Nobody και Inception (το είχα δει παλαιότερα αλλά δεν το θυμόμουν καθόλου). Το πρώτο δε μου άρεσε ιδιαίτερα, αν και στο τέλος το έσωζε λίγο και μου φάνηκε λίγο συμπαθητικό, το δεύτερο είναι καλή ταινία αλλά για μένα κάτω από Shutter Island, Memento και άλλες ανατρεπτικές ταινίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Λες ε; Τα έχω και τα δύο κατεβάσει καιρό και όλο τα προσπερνάω επειδή μου καρφώνονται άλλες ταινίες. Η αλήθεια είναι πως και εγώ τη Jolie την θεωρούσα υπερεκτιμημένη.:redface:
Κοίτα στο Gone Girl μου είχαν σποιλάρει δύο σκηνές ενδιάμεσα αλλά αυτό μου κλόνισε το ενδιαφέρον και έτρεξα να το δω μόλις βρήκα χρόνο. :P

Και επιπλέον, μ'αρέσουν οι γρήγορες ταινίες (που βασίζονται σε βιβλία κιόλας, βγάζουν το μισό βιβλίο σε 10 λεπτά).:redface:

Ντάξει άλλο 2-3 σκηνές και άλλο το plot twist της ταινίας. Για μένα χάνει την μαγεία της :P
Αν σ αρέσουν τότε δες τη ^^


Έχω δει το πρώτο, είναι οπωσδήποτε ενδιαφέρον! Στο συνιστώ. :)

Είδα πρόσφατα Mr. Nobody και Inception (το είχα δει παλαιότερα αλλά δεν το θυμόμουν καθόλου). Το πρώτο δε μου άρεσε ιδιαίτερα, αν και στο τέλος το έσωζε λίγο και μου φάνηκε λίγο συμπαθητικό, το δεύτερο είναι καλή ταινία αλλά για μένα κάτω από Shutter Island, Memento και άλλες ανατρεπτικές ταινίες.

Τα εχω δει και τα 2. Το Mr. Nobody μου άρεσε σαν ταινία αν και ήταν κάπως κουραστική.

Τώρα ως προς το Inception θα διαφωνήσω. Για μένα είναι πιο πάνω απο Shutter Island. (Ντάξει, από Memento όχι :redface: ) Και οι δυο είναι φοβερές ταινίες αλλά νομίζω ότι το Inception έχει κάτι που το κάνει να διαφέρει όσον αφορά την πλοκή.Διαπραγματεύτηκαν πολύ καλά όλο το θέμα με τα όνειρα και τα επίπεδα τους.Δε ξέρω , ίσως το βλέπω έτσι γιατί το Inception το χω δει 4-5 φορές ενώ το Shutter Island μόνο μια. Και στις δυο πάντως ο Di Capriο είναι εξίσου καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ντάξει άλλο 2-3 σκηνές και άλλο το plot twist της ταινίας. Για μένα χάνει την μαγεία της :P
Αν σ αρέσουν τότε δες τη ^^


Τα εχω δει και τα 2. Το Mr. Nobody μου άρεσε σαν ταινία αν και ήταν κάπως κουραστική.

Τώρα ως προς το Inception θα διαφωνήσω. Για μένα είναι πιο πάνω απο Shutter Island. (Ντάξει, από Memento όχι :redface: ) Και οι δυο είναι φοβερές ταινίες αλλά νομίζω ότι το Inception έχει κάτι που το κάνει να διαφέρει όσον αφορά την πλοκή.Διαπραγματεύτηκαν πολύ καλά όλο το θέμα με τα όνειρα και τα επίπεδα τους.Δε ξέρω , ίσως το βλέπω έτσι γιατί το Inception το χω δει 4-5 φορές ενώ το Shutter Island μόνο μια. Και στις δυο πάντως ο Di Capriο είναι εξίσου καλός.

Μα δε σου είπα πως θα τη δω μαρή;:P Αν όχι τώρα θα τη δω το καλοκαίρι μετά τις εξετάσεις (και θα διαβάσω και το βιβλίο).
Το Mr Nobody δεν έχω σώσει να το δω ολόκληρο για να πω, αλλά θέλω σαν τρελή να δω το Inception γειασας.:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Τα εχω δει και τα 2. Το Mr. Nobody μου άρεσε σαν ταινία αν και ήταν κάπως κουραστική.

Τώρα ως προς το Inception θα διαφωνήσω. Για μένα είναι πιο πάνω απο Shutter Island. (Ντάξει, από Memento όχι :redface: ) Και οι δυο είναι φοβερές ταινίες αλλά νομίζω ότι το Inception έχει κάτι που το κάνει να διαφέρει όσον αφορά την πλοκή.Διαπραγματεύτηκαν πολύ καλά όλο το θέμα με τα όνειρα και τα επίπεδα τους.Δε ξέρω , ίσως το βλέπω έτσι γιατί το Inception το χω δει 4-5 φορές ενώ το Shutter Island μόνο μια. Και στις δυο πάντως ο Di Capriο είναι εξίσου καλός.

Συμφωνώ πως ήταν αρκετά κουραστική, δε χρειαζόταν τέτοια διάρκεια για το νόημα της ταινίας, τα γεγονότα που εκτυλίσσονται δεν έχουν ιδιαίτερο έως κανένα ενδιαφέρουν.

Νομίζω πως, αν και το εκτίμησα ως ταινία, το concept των πολλαπλών επιπέδων ονείρου δε με συγκινεί όσο οι πλοκές των άλλων δύο ταινιών. Το Shutter Island το βρήκα πιο straightforward χωρίς άσκοπα μπλεξίματα με όνειρα, χρόνους κλπ. και γι'αυτό το προτιμώ. Αλλά και τα δύο είναι πολύ καλές ταινίες και ο Di Caprio εκπληκτικός (πώς δεν έχει πάρει Oscar ποτέ, δεν καταλαβαίνω). Πάντως, οι ταινίες που σε προκαλούν να αναζητήσεις περαιτέρω πληροφορίες και απόψεις στο διαδίκτυο και γύρω από τις οποίες έχουν αναπτυχθεί ολόκληρες θεωρίες για το αληθές και το μη, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσες.

Επόμενη ίσως η Έκτη Αίσθηση για μένα, αν και έχω φάει spoiler και νομίζω πως ξέρω περίπου το τέλος. Δεν πειράζει, θα το δω ούτως ή άλλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Συμφωνώ πως ήταν αρκετά κουραστική, δε χρειαζόταν τέτοια διάρκεια για το νόημα της ταινίας, τα γεγονότα που εκτυλίσσονται δεν έχουν ιδιαίτερο έως κανένα ενδιαφέρουν.

Νομίζω πως, αν και το εκτίμησα ως ταινία, το concept των πολλαπλών επιπέδων ονείρου δε με συγκινεί όσο οι πλοκές των άλλων δύο ταινιών. Το Shutter Island το βρήκα πιο straightforward χωρίς άσκοπα μπλεξίματα με όνειρα, χρόνους κλπ. και γι'αυτό το προτιμώ. Αλλά και τα δύο είναι πολύ καλές ταινίες και ο Di Caprio εκπληκτικός (πώς δεν έχει πάρει Oscar ποτέ, δεν καταλαβαίνω). Πάντως, οι ταινίες που σε προκαλούν να αναζητήσεις περαιτέρω πληροφορίες και απόψεις στο διαδίκτυο και γύρω από τις οποίες έχουν αναπτυχθεί ολόκληρες θεωρίες για το αληθές και το μη, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσες.

Επόμενη ίσως η Έκτη Αίσθηση για μένα, αν και έχω φάει spoiler και νομίζω πως ξέρω περίπου το τέλος. Δεν πειράζει, θα το δω ούτως ή άλλως.
Συμφωνώ ως προς τα περισσότερα. Νομίζω ότι δεν ήταν άσκοπος ο συνδυασμός ονείρων , χρόνου και επιπέδων. Είχε αρκετό ενδιαφέρον εφόσον ήταν επιτυχημένος.Για τον Di Caprio απορώ και γω, πραγματικά. Για μένα άξιζε πολύ στο The Departed και όχι μόνο.
Όντως αυτές είναι ταινίες που αξίζουν αρκετά.

Την έκτη αίσθηση και εγώ με spoiler την είδα. Ήξερα ήδη το τέλος. Μου άρεσε αρκετά. Είχε ενδιαφέρον να ανιχνεύω τα σημάδια του Plot Twist ενώ το ήξερα ήδη. Όταν την βλέπεις πρώτη φορά χωρίς να το ξέρεις μετά το τέλος νομίζω ότι σου έρχονται όλα τα σημάδια στο μυαλό. :P

Καλή προβολή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Συμφωνώ ως προς τα περισσότερα. Νομίζω ότι δεν ήταν άσκοπος ο συνδυασμός ονείρων , χρόνου και επιπέδων. Είχε αρκετό ενδιαφέρον εφόσον ήταν επιτυχημένος.Για τον Di Caprio απορώ και γω, πραγματικά. Για μένα άξιζε πολύ στο The Departed και όχι μόνο.
Όντως αυτές είναι ταινίες που αξίζουν αρκετά.

Την έκτη αίσθηση και εγώ με spoiler την είδα. Ήξερα ήδη το τέλος. Μου άρεσε αρκετά. Είχε ενδιαφέρον να ανιχνεύω τα σημάδια του Plot Twist ενώ το ήξερα ήδη. Όταν την βλέπεις πρώτη φορά χωρίς να το ξέρεις μετά το τέλος νομίζω ότι σου έρχονται όλα τα σημάδια στο μυαλό. :P

Καλή προβολή :)

Δεν έχεις άδικο, καλή ταινία βγήκε όντως, απλώς προτιμώ παρόμοιες που έχουν σε διαφορετικά σημεία της ιστορίας το... μπλέξιμο. :)

Θα το δω σύντομα λοιπόν, ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Blue Velvet (1986) - David Lynch
Πλοκή: Ένας νεαρός που, ενήλικος πλέον, αποδομεί τον ιδεαλιστικό χαρακτήρα της πόλης στην οποία μεγάλωσε μέσα από την εμπλοκή του σε ένα -σχετικά- δαιδαλώδες μυστήριο. Μια femme fatale που δεν ενσαρκώνει πλήρως τον αναμενόμενο ρόλο, ένας διαστροφικός γκάνγκστερ με ακραία ξεσπάσματα βίας κι η παρέα του αποκαλύπτουν στον θεατή την άλλη όψη της μικροαστικής κοινωνίας.
Δεν ήταν κακή (αν και η κόπια ήταν άθλια) απλώς περίμενα πως θα έχει plot twist ενώ δεν είχε. Εξαιρετική η επιλογή των τραγουδιών καθώς και η ερμηνεία του Dennis Hopper.

Lost Highway (1997) - David Lynch
Πλοκή: Ένας συζυγοκτόνος που "δεν θέλει να θυμάται τα πράγματα όπως έγιναν, αλλά όπως αυτός θέλει" μας παρουσιάζει τη δική του εκδοχή του εγκλήματος μέσα από κάτι που μοιάζει με διασχιστική διαταραχή ταυτότητας.
Mindfuck ταινία από τις λίγες, καταλαβαίνω γιατί δημιουργήθηκε ολόκληρο cult γύρω απ'την ερμηνεία της. Προσωπικά την βρήκα εξαιρετική: όλες οι ερμηνείες ήταν καταπληκτικές, η μουσική ταίριαζε απίστευτα και η σκηνοθεσία ήταν άρτια. Μετά από αρκετή συζήτηση συμφωνήσαμε πάνω-κάτω στο τι όντως συνέβη, αν και είναι από τις ταινίες που νέα ερωτήματα ξεπηδάνε διαρκώς.
Όποιος ενδιαφέρεται να τη δει να ξέρει πωςένα μεγάλο κομμάτι της ταινίας είναι αυτό που λέμε disturbing για διάφορους λόγους (εικόνες, συμβολισμοί, soundtrack) αν και δεν υπάρχει ιδιαίτερη βία. Όποιος τη δει και θέλει να διαβάσει ερμηνείες υπάρχουν εδώ, εδώ κι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
To Lost Highway ήταν όντως εξαιρετικό και αντάξιο της φήμης που συνοδεύει τον σκηνοθέτη.Θυμίζει λίγο Mulholland Drive αλλά ταυτόχρονα διαφοροποιείται αρκετά.Το Blue Velvet είναι η πιο αδύναμη από τις 3 κατά την γνώμη μου και δεν μπορώ να πω ότι με συγκίνησε. Προσπάθησα να δω και το Inland Empire αλλά πραγματικά δεν άντεξα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια ξαφνιάστηκα που το Blue Velvet έχει καλύτερες κριτικές από το Lost Highway, αλλά νομίζω πως για ακόμα μία φορά παίζει μεγάλο ρόλο το πότε κυκλοφόρησε η ταινία και οι προσδοκίες των θεατών της εποχής. Το Mulholland Dr. δεν το έχω δει ακόμα, αλλά δεδομένου πως είναι πολύ πιο πρόσφατο (2001) φαντάζομαι πως ο σκηνοθέτης έχοντας πλέον πολυετή πείρα θα χειρίζεται με μεγαλύτερη μαεστρία το θέμα. Η τρίτη προβολή εχθές ήταν το Wild at Heart (1990) αλλά δεν αντέξαμε να δούμε και τις τρεις ταινίες για ευνόητους λόγους!

Πάντως έχοντας ήδη διαβάσει για το έργο του, οι ταινίες ήταν μια ευχάριστη έκπληξη. Όλο το neo-noir σε μεταφέρει σε μια άλλη εποχή, πολύ διαφορετική από τη σημερινή, που φτάνεις σε σημείο να αναρωτιέσαι αν όντως υπήρξε ποτέ (το μοτίβο της μοιραίας γυναίκας, το θύμα που πολύ εύκολα μετατρέπεται σε θύτη, τα σχεδόν ανύπαρκτα ηθικά όρια). Φαντάζομαι πως σε πολλούς δεν θα αρέσει γιατί κινείται ανάμεσα σε ρεαλισμό και σουρεαλισμό, αλλά προσωπικά το λατρεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top