Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Locke

https://www.imdb.com/title/tt2692904/

Αν σας αρεσουν μονο οσες ταινιες εχουν πιστολιδι ή ρομαντσο, just don't watch it. Για τους υπολοιπους πιστευω οτι ειναι μια πολυ ωραια, βρετανικη, ταινια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Lolita (1997) του Adrian Lyne

Σκηνοθετικά ήταν αρκετά καλή αλλά η όλη πλοκή μου καθόταν πολύ weird.
Θα δω και του Kubrick. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν έχω δει την εκδοχή του 1997, αλλά η Lolita του Kubrick μ'άρεσε πολύ απ'ό,τι θυμάμαι. Σε αντίθεση με το βιβλίο, στο σινεμά είναι πολύ εύκολο ο σκηνοθέτης να ξεφύγει και οι σκηνές αντί για ερωτικές να καταλήξουν πρόστυχες ή υπερβολικές. Όταν γύρισε τη Lolita ο Kubrick δέχτηκε μεγάλη λογοκρισία, με αποτέλεσμα να αφήσει τα περισσότερα στη φαντασία του θεατή. Αν και ο ίδιος είχε πει πως αν το ήξερε, μάλλον δεν θα είχε γυρίσει την ταινία ποτέ, εγώ θεωρώ πως λειτούργησε θετικά.
Για το βιβλίο του Nabokov δεν έχω τίποτα να πω, εξαιρετικό!

Θέλω και εγώ να τη δω αλλά πιστεύω πως θα βαρεθώ. :P:/:

Δεν υπάρχει περίπτωση να βαρεθείς. Ο Miyazaki είναι η προσωποποίηση της πιο ονειρεμένης φαντασίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω και εγώ να τη δω αλλά πιστεύω πως θα βαρεθώ. :P:/:

Ισα - ίσα μπορεί να συγκινηθείς λιγάκι από την τρυφερή παιδική αγάπη. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Lolita (1997) του Adrian Lyne

Σκηνοθετικά ήταν αρκετά καλή αλλά η όλη πλοκή μου καθόταν πολύ weird.
Θα δω και του Kubrick. :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Lolita (1997) του Adrian Lyne

Σκηνοθετικά ήταν αρκετά καλή αλλά η όλη πλοκή μου καθόταν πολύ weird.
Θα δω και του Kubrick. :P

Θέλω να τη δω και αυτή. Δεν είναι στην άμεση watchlist βέβαια.
Δεν έχω δει την εκδοχή του 1997, αλλά η Lolita του Kubrick μ'άρεσε πολύ απ'ό,τι θυμάμαι. Σε αντίθεση με το βιβλίο, στο σινεμά είναι πολύ εύκολο ο σκηνοθέτης να ξεφύγει και οι σκηνές αντί για ερωτικές να καταλήξουν πρόστυχες ή υπερβολικές. Όταν γύρισε τη Lolita ο Kubrick δέχτηκε μεγάλη λογοκρισία, με αποτέλεσμα να αφήσει τα περισσότερα στη φαντασία του θεατή. Αν και ο ίδιος είχε πει πως αν το ήξερε, μάλλον δεν θα είχε γυρίσει την ταινία ποτέ, εγώ θεωρώ πως λειτούργησε θετικά.
Για το βιβλίο του Nabokov δεν έχω τίποτα να πω, εξαιρετικό!



Δεν υπάρχει περίπτωση να βαρεθείς. Ο Miyazaki είναι η προσωποποίηση της πιο ονειρεμένης φαντασίας. :)

Λες, ε;

Ισα - ίσα μπορεί να συγκινηθείς λιγάκι από την τρυφερή παιδική αγάπη. :redface:

Τι να σου πω, δε συγκινούμαι ιδιαίτερα. :P Αν είναι θα τη κατεβάσω όμως και οψόμεθα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Atonement (2007) :(

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
MAR ADENTRO ή στα ελληνικά "Η θάλασσα μέσα μου".Για το δικαίωμα στην ζωή ακούμε συνέχεια.Τί γίνεται όμως με το δικαίωμα στον θάνατο?Αυτό είναι το θέμα της συγκεκριμένης ταινίας.9/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Spirited Away. Πολύ ωραία ταινία. Αναρωτιέμαι πόση φαντασία έχει αυτός ο άνθρωπος. Σύντομα θα δω άλλες 2 του :)

Borgman Ευρωπαϊκός κινηματογράφος. Καθαρά αλληγορική ταινία. Αν και δεν έβγαζε ιδιαίτερο νοήμα σε ορισμένα σημεία (βασικά σε πολλά ) μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Αν τη δείτε θα χρειαστείτε σίγουρα explanation αν και δεν υπάρχει μια μονο ερμηνεία. Σε κάποια σημεια μου θύμισε Κυνόδοντα αλλά από ηθοποιούς είναι πολύ καλύτερο. :P
Πολύ έξυπνο από το σκηνοθέτη που στην αρχή της ταινίας χρησιμοποιεί ένα ρητό το οποίο το συνδέει με τη Βίβλο πράγμα που αν το ψάξεις πραγματικά δεν ισχύει.Αποτελεί δική του επινόηση. Νομίζω ότι η καλύτερη ερμηνεία που βρήκα ήταν αυτή, Βγάζει αρκετά νόημα και κατ εμέ είναι η πιο ταιριαστή σε σύγκριση με κάτι άλλες που είδα οι οποίες την ερμήνευαν απο κοινωνιολογική άποψη και την χαρακτήρισαν "σουρεαλιστική".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
I Origins

Από την μέση και μετά δεν κατάλαβα και πολλά, ειδικά το τέλος. Εμεινα με ερωτηματικά βασικά. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,474 μηνύματα.
As Above, So Below
The Blair Witch Project
Session 9
Εξαιρετικές και οι τρεις ταινίες για ψυχολογικά θρίλερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,474 μηνύματα.
Πλοκή χωρίς σπόιλερζ;
Μια παρέα επιχειρεί να γυρίσει ένα ντοκιμαντέρ γύρω από μυστηριώδεις εξαφανίσεις και συμβάντα σε μια περιοχή, σε ένα μεγάλο δάσος.Ξεκινάνε μια χαρά μέχρι φυσικα που συμβαίνουν διάφορα περίεργα. Η αποτύπωση του τρόμου γίνεται στις ερμηνείες κι όχι σε τέρατα κι εφέ. Γιαυτό και είναι τόσο ζωντανό και σε εγκλωβίζει στην απελπισία των πρωταγωνιστών.Α κι όλα γίνονται με handheld κάμερα,υποτίθεται από footage που βρέθηκε,στιλ REC ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μια παρέα επιχειρεί να γυρίσει ένα ντοκιμαντέρ γύρω από μυστηριώδεις εξαφανίσεις και συμβάντα σε μια περιοχή, σε ένα μεγάλο δάσος.Ξεκινάνε μια χαρά μέχρι φυσικα που συμβαίνουν διάφορα περίεργα. Η αποτύπωση του τρόμου γίνεται στις ερμηνείες κι όχι σε τέρατα κι εφέ. Γιαυτό και είναι τόσο ζωντανό και σε εγκλωβίζει στην απελπισία των πρωταγωνιστών.Α κι όλα γίνονται με handheld κάμερα,υποτίθεται από footage που βρέθηκε,στιλ REC ας πούμε.

Κατάλαβα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Dead Poets Society . Υπέροχη ταινία. Το τελευταίο μισάωρο ήταν πάρα πολύ δυνατό.Εξαιρετικός και πάλι ο Williams αλλά και ο Hawke
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Συγγνώμη για το offtopic αλλά εάν μπορεί κάποιος ας προτείνει καμιά καλή κωμωδία :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Συγγνώμη για το offtopic αλλά εάν μπορεί κάποιος ας προτείνει καμιά καλή κωμωδία :D :D

Shawn of the Dead Αγγλικό χιούμορ.Την είχαμε δει σε μια κινηματογραφική και είχαμε γελάσει πολύ. :P
Wild tales Δεν είναι αμιγώς κωμωδία. Εμένα μου άρεσε.Σε κάποιους φίλους μου καθόλου.

Edit: Και αυτή είχε πολύ φάση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Συγγνώμη για το offtopic αλλά εάν μπορεί κάποιος ας προτείνει καμιά καλή κωμωδία :D :D

Delicatessen για μαύρο χιούμορ, Four Weddings and a Funeral για κάπως πιο γλυκόπικρο και Le Dîner de Cons (Δειπνο Ηλιθίων) για πιο στάνταρ. Προσωπικά γελάω πολύ με τον Woody Allen (π.χ. Take the Money and Run ή το Love and Death) αλλά το γέλιο είναι κάπως ιδιαίτερη υπόθεση. Πιο εύκολα προτείνεις δράμα παρά κωμωδία! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top