Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
The Secret In Their Eyes Απίθανη ταινία!Να την δείτε :) Δεν ξέρω γιατί αλλά μου προκάλεσε δυνατά συναισθήματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
The Village (2004)
Μου άρεσε αρκετά,για μένα έχει ένα βαθύ κοινωνικό περιεχόμενο.
The village? Tι μου θυμησες τωρα..Την ειχα δει οταν ημουν 5η δημοτικου και θυμαμαι μου'χει κανει ιδιαιτερη εντυπωση!!
Εγώ είδα το Fritt vilt (Cold Prey), καλη ηταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Penguins of Madagascar
Ήταν η πιο αστεία "παιδική" ταινία που έχω δει, καθώς υπήρχαν πολλές αναφορές σε ηθοποιούς, ταινίες και διάφορα επιτυχημένα αστεία γενικώς. 7/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Belle de Jour (1967)
Υπόθεση: Μία ψυχρή νεαρή γυναίκα που βρίσκεται σ'έναν ερωτικά δυσλειτουργικό γάμο αποφασίζει να εργάζεται τα απογεύματά της ως πόρνη πολυτελείας, σε μια προσπάθεια να κατανοήσει τον σύζυγό της και να αναθερμάνει την μεταξύ τους σχέση.

Μάλλον η πιο γνωστή ταινία τόσο του σκηνοθέτη (Luis Buñuel) όσο και της πρωταγωνίστριας (Catherine Deneuve). Από τις πιο άρτια αμφίσημες ταινίες που έχω δει, καθώς υπάρχουν αρκετά επιχειρήματα που μπορούν να υποστηρίξουν πως πρόκειται για όνειρο, κι άλλα τόσα πως πρόκειται για την πραγματικότητα. Γενικά με ικανοποίησε τόσο η χιουμοριστική διάθεση του Buñuel όσο και η επιτυχημένη αμφισημία με το εξαιρετικά ανοιχτό τέλος (εδώ περιγράφεται ως πρόδρομος των ταινιών του Lynch).
Συνολικά η ταινία μου φάνηκε μέτρια, ο ερωτισμός που αποδίδουν στην Deneuve προσωπικά δεν μου έγινε αντιληπτός, ενώ παρά τη μικρή της διάρκεια τολμώ να πω ότι βαρέθηκα. Ενδιαφέρουσα σίγουρα, αριστούργημα με τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Mόλις είδα το Still Alice! Τι να λέμε τώρα..συγκλονιστική η Jualianne Moore!! Μου αρεσε παρα πολύ!
Πραγματικά δε μπορουσα να τη βλέπω σε τέτοια κατασταση..δεν ειχα σκεφτει ποτέ το πως μπορει να νιωθουν τέτοιοι άνθρωποι αλλα και το τι βιώνουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
baaria

η καλυτερη που ειδα εδω και χρονια
αριστουργημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bella92

Νεοφερμένος

Η bella92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
50 shades of grey :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Wild Tales (2014)
Ωραία ταινία ήταν . Είχε γέλιο σε πολλές σκηνές και παράλληλα είχε πολλούς συμβολισμούς.Ιδιαίτερα η ιστορία με την έγκυο και τον μηχανικό. :)


My girl
:cry_x::cry_x::cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.


Για όσους χρειάζονται βοήθεια υπάρχει σκονάκι εδώ (αν και αξίζει να το δείτε χωρίς υπότιτλους την πρώτη φορά). :)

Δυστυχώς έχω δει καμιά δεκαριά μόνο απ'αυτές, αν και από μερικές σκηνές υποψιάστηκα τον σκηνοθέτη κι ας μην έχω δει την ταινία (Kurosawa, Tarkovsky, Kubrick). Βρήκα πολλές ταινίες που θέλω οπωσδήποτε να δω πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
As above, so below. Θριλεράρα. Σε κρατάει σε σασπένς the whole time.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Antichrist (2009) του Lars von Trier.Βία,βία και πάλι βία.Πολύ σκληρή ταινία(για τα δικά μου γούστα).Πολλοί είναι αυτοί που κατηγόρησαν τον σκηνοθέτη για μισογυνισμό.Η ταινία έχει πολλούς συμβολισμούς και αν κάποιος θέλει να κατανοήσει 5 πράγματα καλό θα είναι να δει καμία ανάλυση.Δύσκολη ταινία αλλά με φοβερή εικόνα(ο σκηνοθέτης είναι θαυμαστής του μεγάλου Ταρκόφσκι-νομίζω του αφιερώνει και την ταινία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Antichrist (2009) του Lars von Trier.Βία,βία και πάλι βία.Πολύ σκληρή ταινία(για τα δικά μου γούστα).Πολλοί είναι αυτοί που κατηγόρησαν τον σκηνοθέτη για μισογυνισμό.Η ταινία έχει πολλούς συμβολισμούς και αν κάποιος θέλει να κατανοήσει 5 πράγματα καλό θα είναι να δει καμία ανάλυση.Δύσκολη ταινία αλλά με φοβερή εικόνα(ο σκηνοθέτης είναι θαυμαστής του μεγάλου Ταρκόφσκι-νομίζω του αφιερώνει και την ταινία)

Θέλω να τη δω, απλά επειδή είμαι 16 και προφανώς δεν είναι για την ηλικία μου, κρατιέμαι.
(Το ίδιο και με το Σαλό και με τη ζωή της Αντέλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μικρή είσαι ακόμα..Δεν χρειάζεται να εκτεθείς σε τόση βία :P :P (ειδικά με την ταινία του Παζολίνι) Υπομονή για 2 χρόνια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μικρή είσαι ακόμα..Δεν χρειάζεται να εκτεθείς σε τόση βία :P :P (ειδικά με την ταινία του Παζολίνι) Υπομονή για 2 χρόνια :P

Ι know, right?! :P
Μπορεί σε 2 χρόνια να μου'χει περάσει κιόλας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Edward Scissorhands
Alice in Wonderland
Ξεκίνησα επίσης το Big fish αλλά δεν ήμουν σε τέτοιο mood τελικά.

Good Will Hunting. Ντάξει τι να πει κανείς.Υπέροχη ταινία,εξαιρετικός ο Matt Damon κ ο Williams.


Antichrist (2009) του Lars von Trier.Βία,βία και πάλι βία.Πολύ σκληρή ταινία(για τα δικά μου γούστα).Πολλοί είναι αυτοί που κατηγόρησαν τον σκηνοθέτη για μισογυνισμό.Η ταινία έχει πολλούς συμβολισμούς και αν κάποιος θέλει να κατανοήσει 5 πράγματα καλό θα είναι να δει καμία ανάλυση.Δύσκολη ταινία αλλά με φοβερή εικόνα(ο σκηνοθέτης είναι θαυμαστής του μεγάλου Ταρκόφσκι-νομίζω του αφιερώνει και την ταινία)

Μπορώ να πω ότι περισσότερο μου άρεσε το Nymphomaniac για ένα περίεργο λόγο. Το Antichrist με ειχε σοκάρει αρκετά.Έχω κατεβάσει τώρα το Dogville του Trier. Καλά πράγματα έχω ακούσει.




Ρένια η ζωή της Αντέλ δε με ενθουσίασε. Έχει αρκετές ερωτικές σκηνές αλλά δε νομίζω ότι θα ΄ναι κάτι περίεργο να την δεις τώρα. :P Απλά ένα love story είναι.Για μένα δεν είχε κάτι ιδιαίτερο. Τσάμπα τόσος ντόρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ρένια η ζωή της Αντέλ δε με ενθουσίασε. Έχει αρκετές ερωτικές σκηνές αλλά δε νομίζω ότι θα ΄ναι κάτι περίεργο να την δεις τώρα. :P Απλά ένα love story είναι.Για μένα δεν είχε κάτι ιδιαίτερο. Τσάμπα τόσος ντόρος.

Όσους ρωτάω "δεν είναι για την ηλικία σου".:P Και εγώ δε τη θεωρώ κάτι κακό και φρικτό, αλλά άνθρωποι, τι να πεις.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Edward Scissorhands
Alice in Wonderland
Ξεκίνησα επίσης το Big fish αλλά δεν ήμουν σε τέτοιο mood τελικά.

Good Will Hunting. Ντάξει τι να πει κανείς.Υπέροχη ταινία,εξαιρετικός ο Matt Damon κ ο Williams.




Μπορώ να πω ότι περισσότερο μου άρεσε το Nymphomaniac για ένα περίεργο λόγο. Το Antichrist με ειχε σοκάρει αρκετά.Έχω κατεβάσει τώρα το Dogville του Trier. Καλά πράγματα έχω ακούσει.




Ρένια η ζωή της Αντέλ δε με ενθουσίασε. Έχει αρκετές ερωτικές σκηνές αλλά δε νομίζω ότι θα ΄ναι κάτι περίεργο να την δεις τώρα. :P Απλά ένα love story είναι.Για μένα δεν είχε κάτι ιδιαίτερο. Τσάμπα τόσος ντόρος.

Το Antichrist ήταν όντως σοκαριστική ταινία.Το Dogville είναι ΤΑΙΝΙΑΡΑ.Τέλος:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
A Beautiful Mind. Καλούλα ηταν :)


Salazar το επόμενο που θα δω ειναι το Dogville.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top