Ποια είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Ποιά κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 305)
  • Ιατρική Αθηνών

    Ψήφοι: 93 30.5%
  • Ιατρική Θεσσαλονίκης

    Ψήφοι: 43 14.1%
  • Ιατρική Πάτρας

    Ψήφοι: 30 9.8%
  • Ιατρική Θεσσαλίας

    Ψήφοι: 16 5.2%
  • Ιατρική Ιωαννίνων

    Ψήφοι: 31 10.2%
  • Ιατρική Κρήτης

    Ψήφοι: 53 17.4%
  • Ιατρική Αλεξανδρούπολης

    Ψήφοι: 28 9.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 3.6%

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για εμενα ειναι της Θεσσαλονικης.Καθαρα αντικειμενικα μιλωντας.

Ε ναι, άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου...:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εχω πει στο παρελθον οτι η ιατρικη Αθηνας συγκεντρωνει τα πιο ταλαντουχα παιδια (κατα μεσο ορο) και απο εκει θα προκυψουν οι μεγαλοι Ελληνες ιατροι του μελλοντος (οπως και απο το ΑΠΘ).
Αναλογικα ως σχολη ομως αν και εχει τα περισσοτερα μελη δεπ τα περισσοτερα μαθηματα, τα καλυτερα νοσοκομεια την θεωρω ισως την χειροτερη σχολη.

ΓΙΑΤΙ ;

παραδειγμα :
εμεις στην Πατρα αρχισαμε κλινικες απο 10 του Σεπτεμβρη η Αθηνα ακομα απεργει... παρεπιπτοντως δε θα χαθει ουτε εξαμηνο ουτε εξεταστικη... :D (....)... Εμεις αν χαναμε 1 μηνα θα χαναμε εξαμηνο
αν σπουδαζεις Αθηνα το καλυτερο πραγμα που εχεις να κανεις ειναι να διαβαζεις μονος σου γιατι η σχολη δεν εχει ως κυριο στοχο της να διδαξει στους φοιτητες της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Εχω πει στο παρελθον οτι η ιατρικη Αθηνας συγκεντρωνει τα πιο ταλαντουχα παιδια (κατα μεσο ορο) και απο εκει θα προκυψουν οι μεγαλοι Ελληνες ιατροι του μελλοντος (οπως και απο το ΑΠΘ).
Αναλογικα ως σχολη ομως αν και εχει τα περισσοτερα μελη δεπ τα περισσοτερα μαθηματα, τα καλυτερα νοσοκομεια την θεωρω ισως την χειροτερη σχολη.

ΓΙΑΤΙ ;

παραδειγμα :
εμεις στην Πατρα αρχισαμε κλινικες απο 10 του Σεπτεμβρη η Αθηνα ακομα απεργει... παρεπιπτοντως δε θα χαθει ουτε εξαμηνο ουτε εξεταστικη... :D (....)... Εμεις αν χαναμε 1 μηνα θα χαναμε εξαμηνο
αν σπουδαζεις Αθηνα το καλυτερο πραγμα που εχεις να κανεις ειναι να διαβαζεις μονος σου γιατι η σχολη δεν εχει ως κυριο στοχο της να διδαξει στους φοιτητες της.

φιλε μου οσοι ειναι τεταρτο ετος και μετα κανουν κανονικοτατα κλινικες σε νοσοκομειο απο Σεπτεμβρη...οι νεοτεροι εχουμε το προβλημα...και να προσθεσω και εγω κατι απο οσα εχω καταλαβει και μου εχουν πει μεχρι τωρα, οτι η Ιατρικη Αθηνας ειναι απιστευτα ανοργανωτη και διαθετει ενα εξισου ανοργανωτο και αχρηστο στην ουσια site. Οι περισσοτεροι ενημερωνονται ειτε μεσω φβ ειτε απο κομματικα site κτλ. Η ιατρικη Κρητης σε αντιιθεση εχει ενα site διαμαντι. Για μενα η οργανωση παιζει σημαντικοτατο ρολο για να αξιολογησει κανεις μια σχολη και σε αυτο η Αθηνα υστερει σημαντικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
φιλε μου οσοι ειναι τεταρτο ετος και μετα κανουν κανονικοτατα κλινικες σε νοσοκομειο απο Σεπτεμβρη...οι νεοτεροι εχουμε το προβλημα...και να προσθεσω και εγω κατι απο οσα εχω καταλαβει και μου εχουν πει μεχρι τωρα, οτι η Ιατρικη Αθηνας ειναι απιστευτα ανοργανωτη και διαθετει ενα εξισου ανοργανωτο και αχρηστο στην ουσια site. Οι περισσοτεροι ενημερωνονται ειτε μεσω φβ ειτε απο κομματικα site κτλ. Η ιατρικη Κρητης σε αντιιθεση εχει ενα site διαμαντι. Για μενα η οργανωση παιζει σημαντικοτατο ρολο για να αξιολογησει κανεις μια σχολη και σε αυτο η Αθηνα υστερει σημαντικα...

Όσο πιο μεγάλη και πολύπλοκη (όχι από άποψη δυσκολίας του αντικειμένου) η σχολή, τόσο πιο εύκολα χάνεται η μπάλα. Η Ιατρική Αθηνών και η Ιατρική ΑΠΘ παίρνουν πολλά άτομα, έχουν πολλούς τομείς όπου υπάγονται έδρες κι η κάθε έδρα έχει τους δικούς της καθηγητές και ο γενικότερος συντονισμός αυτών είναι κάτι ακατόρθωτο. Αν εμείς δυσκολευόμαστε να βγάλουμε άκρη με όλα αυτά που δεν είμαστε και τόσοι όσοι εσείς ούτε πηγαίνουμε σε τόσα νοσοκομεία, δεν θέλω να φαντάζομαι τι γίνεται σε σας εκεί...
Η Ιατρική Κρήτης που ανέφερες παίρνει τα μισά άτομα, αυτό από μόνο του είναι μεγάλο + για τον συντονισμό όλης της σχολής.

Και ναι αυτό το θεωρώ πολύ μεγάλο αρνητικό για την δική μας Ιατρική. Θεωρώ ότι με τους μισούς φοιτητές όλα θα ήταν πιο απλουστευμένα και θα ήταν και οι καθηγητές πιο συνεργάσιμοι πιθανόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
φιλε μου οσοι ειναι τεταρτο ετος και μετα κανουν κανονικοτατα κλινικες σε νοσοκομειο απο Σεπτεμβρη...οι νεοτεροι εχουμε το προβλημα...και να προσθεσω και εγω κατι απο οσα εχω καταλαβει και μου εχουν πει μεχρι τωρα, οτι η Ιατρικη Αθηνας ειναι απιστευτα ανοργανωτη και διαθετει ενα εξισου ανοργανωτο και αχρηστο στην ουσια site. Οι περισσοτεροι ενημερωνονται ειτε μεσω φβ ειτε απο κομματικα site κτλ. Η ιατρικη Κρητης σε αντιιθεση εχει ενα site διαμαντι. Για μενα η οργανωση παιζει σημαντικοτατο ρολο για να αξιολογησει κανεις μια σχολη και σε αυτο η Αθηνα υστερει σημαντικα...
τα προκλινικα μαθηματα πιο σημαντικα απο τα κλινικα επειδη θετουν την βαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να δω τι θα καταλάβετε με το ποια ιατρική είναι η καλύτερη, ποιο βιολογικό, ποια φαρμακευτική κοκ. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Να δω τι θα καταλάβετε με το ποια ιατρική είναι η καλύτερη, ποιο βιολογικό, ποια φαρμακευτική κοκ. -.-

Ανεβαίνουν στα μάτια των σέξυ φοιτητριών :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανεβαίνουν στα μάτια των σέξυ φοιτητριών :P

Απλά πρέπει να ξεκαβαλικέψουν από το καλάμι που έχουν ανεβεί για την σούπερ ντούπερ wow φοιτητική ζωή (που για τους περισσότερους σημαίνει διακοπές) γιατί μετά πολλοί τρώνε το αγγούρι και δροσίζονται. :D

Καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Απλά πρέπει να ξεκαβαλικέψουν από το καλάμι που έχουν ανεβεί για την σούπερ ντούπερ wow φοιτητική ζωή (που για τους περισσότερους σημαίνει διακοπές) γιατί μετά πολλοί τρώνε το αγγούρι και δροσίζονται. :D

Καληνύχτα.
Αυτο που λες οσο ποιο γρηγορα το καταλαβεις τοσο καλητερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Αυτο που λες οσο ποιο γρηγορα το καταλαβεις τοσο καλητερα

Πισω στην Α' Δημοτικου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Πισω στην Α' Δημοτικου!

Δεν ξερω αν ειναι α δημοτικου η α γυμνασιου αλλα αυτη μπουρδα οτι οταν εισαι φοιτητης ολημερης ξηνεσε και περνας μαθηματα με μια μερα διαβασμα δεν ισχυει ουτε για αστειο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από περιέργεια πάτησα να δω το αποτελέσματα και τι βλέπω! :eek: Της Κρήτης δεύτερο! :eek: Wowwww! :hypno: Τι μας λες ρε παιδί μου... :hmm: Ξέρω - ξέρω! Μία λέξη: ΙΤΕ. Cool. 8)

Τέσπα, δεν είμαι και ειδική αλλά τι σημασία έχει ποια είναι Η καλύτερη; Θέλετε να μου πείτε τώρα ότι πχ της Θεσσαλονίκης δεν έχει ΕΠΙΠΕΔΟ ή τέλος πάντων ότι δεν είναι ΚΑΛΗ; ΛΟΟΟΟΛ. :hehe:

Εντάξει παιδιά το πιάσατε το νόημα. :( ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΚΡΗΤΗ ΡΕΕΕ! :eek: Θα είμαστε στις καλύτερες σχολές της χώρας! Εχουμε το ΙΤΕ και ξεκαθαρίσαμε τώρα! Πολύ λογικό! :D

ΣΤΑ ΤΡΕΝΑΑΑΑ! *

*τρόπος του λέγειν
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ό,τι έχει να κάνει με τις θετικές επιστήμες λένε ότι το καλύτερο είναι της Κρήτης απλά και μόνο επειδή έχει το ΙΤΕ. Η απόδοση του φοιτητή δεν μετράει ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Σε ό,τι έχει να κάνει με τις θετικές επιστήμες λένε ότι το καλύτερο είναι της Κρήτης απλά και μόνο επειδή έχει το ΙΤΕ. Η απόδοση του φοιτητή δεν μετράει ε;

το γεγονός ότι υπάρχει το ΙΤΕ δίνει ένα μεγάλο πλεονέκτημα...γενικά το πανεπιστήμιο Κρήτης πάει πολύ καλά από θέμα έρευνας(πολύ σημαντικός παράγοντας για να το επιλέξει κάποιος), κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό...
τώρα φυσικά και έχει νόημα η σύγκριση ίδιων(?) τμημάτων διαφορετικών πόλεων...το γεγονός ότι το πτυχίο είναι ισάξιο δε λέει απολύτως τίποτα...είναι σα να λες ότι Ιατρική έχει το Χάρβαρντ ιατρική και το ΑΠΘ οπότε γιατί να τα συγκρίνουμε?!!και από τα δύο γιατρός θα βγεις, αν σου φτάνει αυτό πάω πάσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aν εσύ αυτό κατάλαβες, τότε έχεις μειωμένη κριτική ικανότητα. Και δεν είπα ότι πρέπει να συμφωνείτε ΟΛΟΙ μαζί μου. Λογικό είναι να διαφωνείτε μερικοί. Λες και ΟΛΟΙ συμφωνούν με ΟΛΟΥΣ! :P



Βλέπω τα προηγούμενα μηνύματα και άλλων θρεντς. :) Πάνε ρίξε μια ματιά. Σε ό,τι έχει να κάνει με τις θετικές επιστήμες λένε ότι το καλύτερο είναι της Κρήτης απλά και μόνο επειδή έχει το ΙΤΕ. Η απόδοση του φοιτητή δεν μετράει ε; Τέσπα, είπα τι μου έδωσε αφορμή για το παραπάνω ποστ. Δεν ήξερα ότι πρέπει να λέω και γιατί έγραψα ό,τι έγραψα. :confused: Απλά διαφώνησα με την επικρατούσα άποψη. Σταυρώστε με! :eek: χαχαχαχα Πλάκα έχετε μερικοί. Να μάθετε να σέβεστε και διαφορετικές απόψεις.

Το γεγονος οτι πρωτη στην δημοσκοπηση ειναι η Αθηνα γιατι δεν το σχολιασες ας πουμε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το γεγονός ότι υπάρχει το ΙΤΕ δίνει ένα μεγάλο πλεονέκτημα...γενικά το πανεπιστήμιο Κρήτης πάει πολύ καλά από θέμα έρευνας(πολύ σημαντικός παράγοντας για να το επιλέξει κάποιος), κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό...

Αντε πάλι. Δεν είπα ότι δεν κάνει δουλειά το πανεπιστήμιο Κρήτης! Συνέλθετε λίγο! Εχω γράψει και σε παλαιότερα μηνύματά μου εδώ μέσα ότι το ΙΤΕ κάνει σπουδαία δουλειά. Αυτό που λέω είναι ότι περισσότερη σημασία έχει η απόδοση του φοιτητή στο οποιοδήποτε τμήμα. Οκ ας πούμε έχουμε έναν φοιτητή που σπουδάζει στην Κρήτη, δεν πατάει όμως ποτέ στο μάθημα, πηγαίνει μόνο σε κάποια εξεταστική και βγαίνει με 5-6. Αυτός είναι Ο επιστήμονας απλά και μόνο επειδή βγήκε από το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο; Ενώ ένας άλλος που σπούδασε στο χ πανεπιστήμιο το ίδιο αντικείμενο σπουδών και είναι άριστος κτλ δεν είναι το ίδιο καλός με τον πρώτο επειδή βγήκε από αλλού;

τώρα φυσικά και έχει νόημα η σύγκριση ίδιων(?) τμημάτων διαφορετικών πόλεων...το γεγονός ότι το πτυχίο είναι ισάξιο δε λέει απολύτως τίποτα...είναι σα να λες ότι Ιατρική έχει το Χάρβαρντ ιατρική και το ΑΠΘ οπότε γιατί να τα συγκρίνουμε?!!και από τα δύο γιατρός θα βγεις, αν σου φτάνει αυτό πάω πάσο...
Φάσκεις και αντιφάσκεις και δε συμφωνώ μαζί σου. Θεωρώ την σύγκριση ανούσια και συνεπώς περιττή. Προσωπικά πιο πολύ με απασχολεί το πρόγραμμα σπουδών μιας σχολής παρά να συγκρίνω ποιο τμήμα γαμάει και καλά καλύτερα από το άλλο. Τέσπα είπα ότι αντιφάσκεις γιατί λες ότι μπορούμε να συγκρίνουμε τμήματα διαφορετικών πόλεων. Και μετά μου θέτεις ως παράδειγμα τμήματα διαφορετικών ΧΩΡΩΝ, μην πω καλύτερα ΗΠΕΙΡΩΝ! :P Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν κατάλαβα αυτό που εννοείς αλλά μίλησα για ΕΘΝΙΚΟ επίπεδο. (Αν δεν κατάλαβα σωστά, εξήγησέ μου αν θες). Τώρα νταξ αν είναι να συγκρίνουμε κορυφαία πανεπιστήμια του εξωτερικού με τα δικά μας, ξεφύγαμε από το θέμα μας. Εγώ λέω καλύτερα να μην απαξιώνουμε τα ιδρύματα που έχουμε στην χώρα μας. Ολα κάποιο λόγο ύπαρξης έχουν (νταξ δε λέω για αυτό της κωλοπετινιτσας ), πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Το γεγονος οτι πρωτη στην δημοσκοπηση ειναι η Αθηνα γιατι δεν το σχολιασες ας πουμε;:P

Δεν το σχολίασα γιατί γνωρίζω και μια άλλην επικρατούσα άποψη η οποία κρατάει χρόοονια τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ξεκολλατε.Ερωτησεις του στυλ πιο πανεπιστημιο εχει καλυτερο τμημα της χ επιστημης,ειναι ατοπες. Το ιδιο καλο θα βγεις οπου και να σπουδασεις,θεληση να υπαρχει. Να αναφερομασταν σε μεταπτυχιακο επιπεδο ,που εκει μετρανε και οι εγκαταστασεις,υποδομες για ερευνα κλπ να το καταλαβω,αλλα ειδικα στο προπτυχιακο, το μονο που παιζει ρολο για το ποσο καλος θα εισαι οταν τελειωσεις, ειναι το προσωπικο διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Αντε πάλι. Δεν είπα ότι δεν κάνει δουλειά το πανεπιστήμιο Κρήτης! Συνέλθετε λίγο! Εχω γράψει και σε παλαιότερα μηνύματά μου εδώ μέσα ότι το ΙΤΕ κάνει σπουδαία δουλειά. Αυτό που λέω είναι ότι περισσότερη σημασία έχει η απόδοση του φοιτητή στο οποιοδήποτε τμήμα. Οκ ας πούμε έχουμε έναν φοιτητή που σπουδάζει στην Κρήτη, δεν πατάει όμως ποτέ στο μάθημα, πηγαίνει μόνο σε κάποια εξεταστική και βγαίνει με 5-6. Αυτός είναι Ο επιστήμονας απλά και μόνο επειδή βγήκε από το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο; Ενώ ένας άλλος που σπούδασε στο χ πανεπιστήμιο το ίδιο αντικείμενο σπουδών και είναι άριστος κτλ δεν είναι το ίδιο καλός με τον πρώτο επειδή βγήκε από αλλού;

γιατί το πηγαίνεις στα άκρα και φέρνεις τέτοιο παράδειγμα?πάρε δύο άριστους φοιτητές, εκεί έχει νόημα η σύγκριση...

Φάσκεις και αντιφάσκεις και δε συμφωνώ μαζί σου. Θεωρώ την σύγκριση ανούσια και συνεπώς περιττή. Προσωπικά πιο πολύ με απασχολεί το πρόγραμμα σπουδών μιας σχολής παρά να συγκρίνω ποιο τμήμα γαμάει και καλά καλύτερα από το άλλο. Τέσπα είπα ότι αντιφάσκεις γιατί λες ότι μπορούμε να συγκρίνουμε τμήματα διαφορετικών πόλεων. Και μετά μου θέτεις ως παράδειγμα τμήματα διαφορετικών ΧΩΡΩΝ, μην πω καλύτερα ΗΠΕΙΡΩΝ! :P Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν κατάλαβα αυτό που εννοείς αλλά μίλησα για ΕΘΝΙΚΟ επίπεδο. (Αν δεν κατάλαβα σωστά, εξήγησέ μου αν θες). Τώρα νταξ αν είναι να συγκρίνουμε κορυφαία πανεπιστήμια του εξωτερικού με τα δικά μας, ξεφύγαμε από το θέμα μας. Εγώ λέω καλύτερα να μην απαξιώνουμε τα ιδρύματα που έχουμε στην χώρα μας. Ολα κάποιο λόγο ύπαρξης έχουν (νταξ δε λέω για αυτό της κωλοπετινιτσας ), πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

το παράδειγμα ήταν ακραίο για να σου δώσω να καταλάβεις ότι μπορεί να βγαίνεις γιατρός από δύο πανεπιστήμια, αλλά άλλα εφόδια σου δίνει το ένα και άλλα το άλλο...όταν ένα πανεπιστήμιο έχει υψηλού επιπέδου ΔΕΠ, ένα πολύ καλό ερευνητικό κέντρο που συνεργάζεται μαζί του και καλές εγκαταστάσεις (μιλάω γενικά), τότε κάποιος θα βγει ικανότερος τελειώνοντας...αυτή είναι η αλήθεια, είτε αρέσει είτε όχι...και αυτό κάνει τη διαφορά...

υ.γ μιλάω για κάποιον που το αγαπάει αυτό που σπουδάζει και ασχολείται μ αυτό, μην αρχίσεις με περιπτώσεις φοιτητών που πατάνε μόνο στην εξεταστική κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεκολλατε.Ερωτησεις του στυλ πιο πανεπιστημιο εχει καλυτερο τμημα της χ επιστημης,ειναι ατοπες. Το ιδιο καλο θα βγεις οπου και να σπουδασεις,θεληση να υπαρχει. Να αναφερομασταν σε μεταπτυχιακο επιπεδο ,που εκει μετρανε και οι εγκαταστασεις,υποδομες για ερευνα κλπ να το καταλαβω,αλλα ειδικα στο προπτυχιακο, το μονο που παιζει ρολο για το ποσο καλος θα εισαι οταν τελειωσεις, ειναι το προσωπικο διαβασμα

+ προσπάθεια θα πω εγώ (που νομίζω με καλύπτει από αυτό που είπες για προσωπικό διάβασμα ^^).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφου λες οτι σε ενδιαφερει το προγραμμα σπουδων Ναταλια μαθε οτι της Κρητης παιζει να ειναι το καλυτερο και ειναι απο τα μεγαλα + του συγκεκριμενου πανεπιστημιου:P Λοιπον για να κλεινει το θεμα, η ιατρικη της Κρητης ειναι ενα πολυ καλο τμημα που οντως ειναι καλυτερο απο καποια αλλα. Κανεις βεβαια δεν ειπε οτι ενας αποφοιτος ιατρικης καποιου αλλου τμηματος (καλυτερου ή χειροτερου) θα γινει χειροτερος γιατρος:P Τωρα γιατι εκνευριστηκες τοσο με το οτι ειναι 2η σε προτιμηση δεν μπορω ακομα να το καταλαβω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top