Ποια είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Ποιά κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Ιατρική Αθηνών

    Ψήφοι: 93 30.7%
  • Ιατρική Θεσσαλονίκης

    Ψήφοι: 43 14.2%
  • Ιατρική Πάτρας

    Ψήφοι: 30 9.9%
  • Ιατρική Θεσσαλίας

    Ψήφοι: 16 5.3%
  • Ιατρική Ιωαννίνων

    Ψήφοι: 29 9.6%
  • Ιατρική Κρήτης

    Ψήφοι: 53 17.5%
  • Ιατρική Αλεξανδρούπολης

    Ψήφοι: 28 9.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 3.6%

mpla

Νεοφερμένος

Η mpla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ερωτημα : Με ποια σειρα να δηλωσω τις πολεις που εχουν ιατρικη?

Εχω ακουσει οτι στην Αθηνα το επιπεδο ειναι πολυ ανεβασμενο,
στην Θεσσαλονικη ειναι μια απο τις χειροτερες σχολες που υπαρχουν
και Αλεξανδρουπολη ειναι πολυ μακρια απο την πολη μου.
Και μολις πριν λιγο διαβασα οτι η Λαρισα ειναι 'βαρια' σχολη..
Ετσι μου μενει Ιωαννινα , Ηρακλειο και Πατρα.

Σκεφτομαι ,χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο, να δηλωσω Ηρακλειο πρωτη επιλογη. Θελω μια σχολη η οποια να ειναι προσβασιμη ,βατη θα ελεγα, μιας και το που θα παρεις το πτυχιο σου δεν εχει σημασια μεσα στην Ελλαδα. Απο την αλλη, για να φυγω εξωτερικο ενδεικνυται η σχολη της Αθηνας καθως παραδοσιακα προτιμωνται ατομα απο το Αριστοτελιο. Θα μπορεσω ομως να την τελειωσω μια τοσο δυσκολη σχολη οπως αυτη της Αθηνας?

Βοηθεια παιδια ,ειμαι απιστευτα μπερδεμενη! Ευτυχως εχω χρονο να το σκεφτω..
[Οι εμπειροι να μεταδιδουν τη γνωση...!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Το Αριστοτέλειο πανεπιστήμιο είναι στη Θεσσαλονίκη. Το Καποδιστριακό είναι στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpla

Νεοφερμένος

Η mpla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
:oops:Οντως. Σορι.

Παρολ'αυτα, και τα 2 ειναι δυσκολα αλλα οι φοιτητες τους προτιμωνται για εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ λέω να δεις τι έχεις μαζέψει από μόρια και αναλόγως να πράξεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpla

Νεοφερμένος

Η mpla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δε μ'αρεσει η λογικη σου..Θα βαλω π.χ. Αθηνων πρωτη μονο και μονο επειδη την 'πιανω' απο τους βαθμους μου... Πρεπει να ξερω που παω, τι κανω και για ποιο λογο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
θα σ τα πω κι εγω γιατι σπουδαζει ο αδερφος μου ιατρικη και ειναι στο 6 ετος...πρωτα θα βαλεις αθηνα επειτα θεσσαλονικη μετα πατρα μετα ηρακλειο ιωαννινα και αλεξανδρουπολη...λαρισα μην βαλεις καθολου σου προτεινω δεν ειναι οτι ειναι βαρια σχολη γιατι στις πολεις ειναι βαρυτερη απλα ειναι η χειροτερη ιατρικη απο πλευρας τι μαθαινεις και το πανεπιστημιακο νοσοκομειο μακραν το χειροτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δε μ'αρεσει η λογικη σου..Δε θα βαλω π.χ. Αθηνων πρωτη μονο και μονο επειδη την 'πιανω' απο τους βαθμους μου... Πρεπει να ξερω που παω, τι κανω και για ποιο λογο..

Mάλλον δεν με κατάλαβες...Άμα έχει 19.000 για παράδειγμα ε δεν θα :):bye:βάλεις Αθήνα που θα είναι δύσκολο να την πιάσεις αλλά άλλες πόλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpla

Νεοφερμένος

Η mpla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ναι 9ανκς! καταλαβα..Αλλα αν δε πιανω την 1η σχολη για π.χ. 200 μορια και παλι θα τη δηλωσω γιατι ποτε δε ξερεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto12

Νεοφερμένος

Η αυτονόητο.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
(απ'ο,τι έχω ακούσει) το πανεπιστημιο του ηρακλειου ειναι πιο δυσκολο απο το πανεπιστημιο της αθήνας λογω καθηγητών(αυστηροί, απαιτητικοί κλπ)..αν πάντως πραγματικα θες να μαθεις ιατρική σε συμβουλέυω να μην κοιταζεις το επίπεδο δυσκολιας καθε σχολής...όσο πιο δύσκολα στη σχολή τόσο πιο ευκολα μετά στη δουλειά..ειδικά στην ιατρική που είσαι υποχρεωμένος να ξέρεισ-θυμάσαι και πολλά..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Δεν ξέρω τίποτα σχετικά με το θέμα, μια απορία έχω μόνο.

Κάποιες σχολές μπορεί να έχουν διαφορές με άλλες αλλά η Ιατρική είναι Ιατρική. Δηλαδή τι, σε μια σχολή είναι πιο εύκολη και σε άλλη δυσκολότερη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Xαχαχαχαχα, μαλλον τα εχεις λίγο μπερδεμενα και δεν εχεις ακουσει τπτ απο εγκυρη πηγη!:lol:

ΑΘΗΝΑ(δεν σπουδαζω εκει, αλλα εχω ακουσει απο γνωστους μου, και μερικά πραγματα ειναι σαν γενικες αληθειες ετσι κι'αλλιως)

Η πιο ευκολη και μο%$^$@ ιατρική στην Ελλάδα ειναι της Αθηνας. Το παραδεχονται και άτομα που ήδη σπουδαζουν εκει.
Στο τελευταιο έτος πχ εχουν εξεταστικη για τα μαθηματα που χρωστανε απο αλλα ετη 7 ΦΟΡΕΣ(ενω στις υπολοιπες ιατρικες μονο 2). Αρα παρε και καταλαβε που θα τελειωσεις στην ωρα σου θες δεν θες. Αυτο ειναι και ενα απο τα θετικα της.
Ενα αλλο θετικό της Αθηνας ειναι ότι παίρνουν άπειρα βιβλια τζαμπα σε κάθε μαθημα, τουλ μεχρι φετος. Με τον νομο πλαισιο ομως αυτό τελειωσε και τωρα πια θα παιρνουν 1 συγγραμμα οπως οι υπολοιποι για το καθε μαθημα, αρα παει αυτο το πλεονεκτημα.
Το κυριο θετικο ομως της αθηνας, περα απο αυτες τις λεπτομερειες, ειναι το ότι αν καποιος ενδιαφέρεται και θέλει να μάθει μονος του, υπαρχουν άπειρα περιστατικα σε τόσα νοσοκομεια και τόσο πληθυσμο που έχει!
Μην περιμένεις όμως σχεδον ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να σου δώσει κανεις σημασία εκει πέρα. Ακουσα για εναν φοιτητη εκτου έτους που ήταν πρώτος στο έτος του(μιλαμε δλδ για ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ) και οι περισσότεροι καθηγητες οταν τον εβλεπαν, όχι μονο δεν ηξεραν ποιος ειναι, αλλα δεν ήξεραν αν σπουδαζει καν στο πανεπιστημιο.
Το τελικό συμπέρασμα για την Αθηνα ειναι το ότι κανεις δεν θα ενδιαφερθει να σου μαθει τπτ, ό,τι και να μαθεις θα το μαθεις μόνος σου. Μια ζωη θα τρεχεις σε ενα χαος, διοτι μερικες φορες ουτε τις αλλαγες στην ημερομηνια των εξετασεων δεν θα σου λενε.


ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Για την Θεσσαλονικη δεν τα ακουσες καθολου καλα.(ουτε εκει δεν σπουδαζω βεβαια:D) Δεν ξέρω πραγματικα τι ακριβως παιζει εκει, αλλα το μόνο σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ ειναι η χειροτερη της Ελλαδας. Για ιατρικη μεγαλης πολης ειναι πολυ καλυτερη απο της Αθηνας, αλλα εδω δεν εχω και πολλα σχολια να κανω, απλως η κολλητη μου που σπουδαζει εκει ειναι ευχαριστημενη.


ΠΑΤΡΑ
Εγω σπουδάζω στην Πάτρα και ειμαι επισης ευχαριστημενη(οσο ευχαριστημενος βεβαια μπορεί να είσαι σε μια ελληνική σχολη...) Πολλα αρνητικά της Αθηνας υπαρχουν παντου, αλλα τουλ δεν ειναι τόσο απροσωποι. Υπαρχουν μερικοι καθηγητες που ξερουν αρκετα παιδια και με το μικρο τους. Και στο νοσοκομειο εδω μπορεις να δεις αρκετα περιστατικά(όχι τόσα όσα της Αθηνας, αλλα ενα ικανοποιητικό αριθμό) Επισης εδώ υπαρχουν περισσότερα υποχρεωτικα μαθηματα(σε αντιθεση με την αθηνα οπου ειναι ελαχιστα, και σε αυτα ακουσα απο μια φιλη μου παλι κανεις δεν παταει). Δλδ τα απογευματα εισαι υποχρεωμενος να πας σε παραδοσεις θες δεν θες, αρα και καπως υποχρεωμενος να ανοιξεις κανενα βιβλιο.
Ενα αρνητικό της Πατρας ειναι ότι δεν εχουμε πτωματα(για προσωπικους λογους του καθηγητη). Θα δεις όλα τα όργανα ξεχωριστα(απο ανθρωπο), αλλα όχι μεσα στο πτωμα. Δλδ για μια συνολικη εικονα θα πρεπει να στηριχτεις στο πλαστικο προπλασμα. Οι εξεταστικες στο τελευταιο ετος ειναι μονο 2, αρα πτυχιο δεν θα δεις συντομα( οπως δλδ στις περισσότερες ιατρικες). Στο 3ο και 4ο ετος εχει μπει ενα νεο συστημα οπου καθε συστημα του ανθρωπινου σωματος που διδάσκεσαι, εξεταζεται ακριβως αφου το τελειωνεις. Αρα ολοι ειναι στην τσιτα και ειναι σαν να κραταει η εξεταστικη ολο το εξαμηνο, δλδ ελαχιστος ελευθερος χρόνος. Επισης ο μεσος βαθμος πτυχιου κυμαινεται απο 6,5 μεχρι 7. Δεν θα δεις ποτε τα 10ακια και τα 9ακια που μοιραζουν αβερτα στην Αθηνα...
Δεν μπορω μπορω να πω στην τελικη οτι ειναι και η καλυτερη της Ελλαδας, αλλα ειναι αρκετα ικανοποιητικη(2η ή 3η καλυτερη) και βολευει τα ατομα που ειναι απο Αθηνα(2 ωρες διαδρομη)


ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Η καλυτερη και πιο δυσκολη ιατρική της Ελλαδας οι φήμες λενε ότι ειναι στο Ηρακλειο. Εχει δυσκολα μαθηματα, καθηγητες που ενδιαφέρονται και πολυ καλα ερευνητικα προγραμματα. Εαν λοιπον στοχος σου ειναι να εχεις καλυτερη εκπαιδευση και περισσότερες δυνατοτητες(δλδ να μην τα κανεις ολα μόνο σου) αυτη ειναι η επιλογη για εσενα.^^ Θα εισαι και τζαμπα διακοπες το καλοκαιρι(αν δεν λιωνεις στις κλινικες δλδ :P) Εγω δεν την επελεξα γιατι ηταν πολυ μακρυα απο το σπιτι μου. Αν ομως είσαι απο Αθηνα καπως παλευεται.


ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ
Για τις υπολοιπες ιατρικές ξερω πολυ λιγα πραγματα. Αυτη που προβαλλεται επισης ως καλη σχολη είναι τα Ιωαννινα(2η ή 3η). Για Αλεξανδουπολη και Λαρισα δεν ξερω τπτ, αλλα μην στηρίζεσαι σε 1 ποστ που ειδες απο εναν αγνωστο χωρις επιχειρηματα σε ενα φορουμ στο internet. Αμα πιστευεις ενα τετοιο ποστ χωρις να δινει καν πειστικα επιχειρηματα τοτε σωθηκες...:lol: Θελει πολυ ψαξιμο ακόμη! Λοιπον, αυτα απο εμενα!



ps: Στο εξωτερικό, ειδικά στην Αμερικη, σκασιλα τους μεγαλη ποια ιατρικη τελειωσες στο Ελλαντι. Για αυτους ολες οι ίδιες ειναι, δλδ ανυπαρκτες! Θα πρεπει να αποδειξεις την αξια σου εκει απο την αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
δεν παει ετσι πολλα τμηματα ιατρικης ειναι δυσκολα και σου μαθαινουν αχρηστα πραγματα...οπως ειπα ο αδεφος μου σπουδαζει θεσσαλονικη και εχει καια αυτος συμφοιτητες στη λαρισα...το μονο καλο που εχει η λαρισα ειναι ο μικρος αριθμος φοιτητων θες να μιλησω με επιχειρηματα περιμενε...πρωτα πρωτα ο αριθμος των μαθηματων που δινεις ειναι μεγαλυτερος απο αθηνα και θεσσαλονικη και αυτο συνεπαγεται μεγαλυτερη εξεταστικη...επιπλεον υπαρχει τεραστια αδιαφορια απο πλευρας καθηγητων οι οποιοι πολλες φορες δεν κανουν ουτε το μαθημα και αφηνουν τους φοιτητες στο νοσοκομειο να τριγυριζουν και τελος το πανεπιστημιακο νοσοκομειο ειναι τι πιο αθλιο της ελλαδας με ποσοστο θνησιμοτητας 32%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris0705

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Προσωπικά είχα δηλώσει από ιατρικές μόνο Αθήνα και Κρήτη και αφού τελικά κατέληξα στην πρώτη μόνο γι' αυτή μπορώ να εκφέρω άποψη. Από άποψη διαβάσματος η ύλη σε κάθε εξάμηνο είναι κάτι παραπάνω από αρκετή αλλά αν παρακολουθείς τακτικά τις παραδόσεις και έχεις όρεξη για διάβασμα τα μαθήματα τα περνάς με την πρώτη(εδώ παίζει κάποιο ρόλο και ο παράγοντας τύχη γιατί σε ορισμένα μαθήματα έχεις καθηγητές που βαθμολογούν με άριστα το 7, π.χ. ορισμένοι της ψυχολογίας). Το επίπεδο είναι τις περισσότερες φορές ανεβασμένο, αλλά αυτό μάλλον για καλό είναι παρά για οτιδήποτε άλλο. Παρότι η ουσία είναι στα επόμενα έτη και όχι στο πρώτο κατά βάση, νομίζω ότι η Αθήνα είναι μια καλή επιλογή. Βέβαια παίζει κάποιο ρόλο και σε ποια πόλη μένεις αυτή τη στιγμή...
-----------------------------------------
Η πιο ευκολη και μο%$^$@ ιατρική στην Ελλάδα ειναι της Αθηνας. Το παραδεχονται και άτομα που ήδη σπουδαζουν εκει.
Στο τελευταιο έτος πχ εχουν εξεταστικη για τα μαθηματα που χρωστανε απο αλλα ετη 7 ΦΟΡΕΣ(ενω στις υπολοιπες ιατρικες μονο 2). Αρα παρε και καταλαβε που θα τελειωσεις στην ωρα σου θες δεν θες. Αυτο ειναι και ενα απο τα θετικα της.

Μην περιμένεις όμως σχεδον ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να σου δώσει κανεις σημασία εκει πέρα. Ακουσα για εναν φοιτητη εκτου έτους που ήταν πρώτος στο έτος του(μιλαμε δλδ για ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ) και οι περισσότεροι καθηγητες οταν τον εβλεπαν, όχι μονο δεν ηξεραν ποιος ειναι, αλλα δεν ήξεραν αν σπουδαζει καν στο πανεπιστημιο.
Το τελικό συμπέρασμα για την Αθηνα ειναι το ότι κανεις δεν θα ενδιαφερθει να σου μαθει τπτ, ό,τι και να μαθεις θα το μαθεις μόνος σου. Μια ζωη θα τρεχεις σε ενα χαος, διοτι μερικες φορες ουτε τις αλλαγες στην ημερομηνια των εξετασεων δεν θα σου λενε.
Συγγνώμη αλλά το πόσες πτυχιακές έχουμε δεν είναι ενδεικτικό του επιπέδου δυσκολίας της σχολής, μάλιστα κάποιοι συμφοιτητές μας που ήρθαν από μετεγγραφή από δεύτερο έτος ορισμένα μαθήματα του πρώτου που είχαν περάσει στη σχολή που ήταν και δεν τους αναγνωρίστηκαν π.χ. βιολογία δυσκολεύτηκαν πολύ περισσότερο να τα περάσουν απ' ότι την πρώτη φορά γιατί τα πράγματα δεν ήταν και τόσο εύκολα.
Απ' την άλλη οι καθηγητές δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα να σε βοηθήσουν, αρκετοί μάλιστα επιμένουν αρκετά στο να ρωτάς και να συζητάς μαζί τους είτε στο τέλος του μαθήματος, είτε αργότερα στο γραφείο της έδρας. Σαφώς με τόσους φοιτητές είναι δύσκολο να ξέρεις τον καθένα με το όνομά του, αλλά δε νομίζω πως αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που υπάρχει.
Σαφώς και δεν είναι όλα τέλεια, αλλά το επίπεδο της σχολής είναι αρκετά καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto12

Νεοφερμένος

Η αυτονόητο.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν ξέρω τίποτα σχετικά με το θέμα, μια απορία έχω μόνο.

Κάποιες σχολές μπορεί να έχουν διαφορές με άλλες αλλά η Ιατρική είναι Ιατρική. Δηλαδή τι, σε μια σχολή είναι πιο εύκολη και σε άλλη δυσκολότερη;
συμφωνώ. αλλα η ιατρικη δεν ειναι ''παιξε γέλασε''...πρέπει να κατέχεις καλα το αντικείμενο από τη στιγμή που κρατάς στα χέρια σου τις ζωές των αλλων...θέλει μεγαλη ευθήνη, σοβαρότητα και ΓΕΡΕΣ βάσεισ! καλως ή κακώς στην ελλάδα ολεσ οι ιατρικέσ σχολέσ είναι μεν δύσκολες(λόγω αντικειμένου) αλλα ελάχιστες είναι αυτές δε,που μπορούν να θέσουν τισ βάσεις αυτέσ... ;) (χαχαχα κάνει ομοιοκαταληξία):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
και οσον αφορα τη θεσσαλονικη εινα καλυτερη κατα πολυ απο το αντιστοιχο μτημα της πατρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
συμφωνώ. αλλα η ιατρικη δεν ειναι ''παιξε γέλασε''...πρέπει να κατέχεις καλα το αντικείμενο από τη στιγμή που κρατάς στα χέρια σου τις ζωές των αλλων...θέλει μεγαλη ευθήνη, σοβαρότητα και ΓΕΡΕΣ βάσεισ! καλως ή κακώς στην ελλάδα ολεσ οι ιατρικέσ σχολέσ είναι μεν δύσκολες(λόγω αντικειμένου) αλλα ελάχιστες είναι αυτές δε,που μπορούν να θέσουν τισ βάσεις αυτέσ... ;) (χαχαχα κάνει ομοιοκαταληξία):P

Συμφωνώ ότι η ιατρική δεν είναι "παίξε γέλασε" και γι' αυτό ακριβώς δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει μια μάχη μεταξύ των διάφορων πόλεων στις οποίες υπάρχουν τα τμήματα. Δε πιστεύω πως οι διαφορές από τμήμα σε τμήμα είναι τόσο τεράστιες που αν τελειώσεις πχ την Ιατρική Αθήνας βγαίνεις γιατρός, ενώ αν τελειώσεις την Ιατρική Θεσσαλονίκης βγαίνεις χασάπης. Έτσι κι αλλιώς, το να τελειώσεις απλά την Ιατρική δε λέει κάτι, μετά θέλει και εξειδίκευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Λοιπον, για να μην μπερδευουμε και πολυ τη mpla, να ξέρει ενα πράγμα. Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου, θα πεσει να σε πλακωσει!:lol:

Ο καθενας θα υποστηριξει τη σχολη του. Οι της θεσσαλονικης θα υποστηριξουν αυτη, οι της Αθηνας θα φτασουν στο σημειο να λενε οτι ειναι δυσκολη σχολη!Ο_ο(με μεσο ορο πτυχιου το 9...), οι της Πατρας θα στηριξουν τη σχολη τους και θα ακούσεις ακομα και αυτους απο τη Λαρισα να ισχυριζονται οτι εχουν την καλυτερη σχολη!


Συγγνώμη αλλά το πόσες πτυχιακές έχουμε δεν είναι ενδεικτικό του επιπέδου δυσκολίας της σχολής, μάλιστα κάποιοι συμφοιτητές μας που ήρθαν από μετεγγραφή από δεύτερο έτος ορισμένα μαθήματα του πρώτου που είχαν περάσει στη σχολή που ήταν και δεν τους αναγνωρίστηκαν π.χ. βιολογία δυσκολεύτηκαν πολύ περισσότερο να τα περάσουν απ' ότι την πρώτη φορά γιατί τα πράγματα δεν ήταν και τόσο εύκολα.
Απ' την άλλη οι καθηγητές δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα να σε βοηθήσουν, αρκετοί μάλιστα επιμένουν αρκετά στο να ρωτάς και να συζητάς μαζί τους είτε στο τέλος του μαθήματος, είτε αργότερα στο γραφείο της έδρας. Σαφώς με τόσους φοιτητές είναι δύσκολο να ξέρεις τον καθένα με το όνομά του, αλλά δε νομίζω πως αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που υπάρχει.
Σαφώς και δεν είναι όλα τέλεια, αλλά το επίπεδο της σχολής είναι αρκετά καλό.

Οι πτυχιακες δεν ειναι ενδεικτικο του επιπεδου της σχολης!:lol: Νομιζω ξερεις του τι ειναι ενδεικτικο.(η σχολη-γκουχ- ειναι γεματη με γκουχ- μεταγραφες απο ολο τον κοσμο- γκουχ- ας πουμε... καταλαβαινεις οτι ακομη και αν εσυ που μπηκες με πανελληνιες ήσουν απο τους καλυτερους της ελλαδας, μπηκαν αλλοι τοσοι με 12...)
Τα παιδια που δυσκολευονται να περασουν ειναι λογικο, διοτι αν απο ελλαδα, τα εχουν διδαχτει διαφορετικα και τα σημεια που επιμενουν οι καθηγητες ειναι διαφορετικα. Αν εχουν ερθει απο αλλου τοτε δεν το συζητω...
Για το αν υπαρχουν καθηγητες που ενδιαφερονται δεν θα επιμεινω, μπορει όντως να ισχυει και εγω να αποτελω την παραπληροφορηση σε αυτο το ζητημα, μιας και δεν σπουδαζω εκει.




Φιλε μου Blacksheep θελω επιχειρηματα για τα λεγομενα σου. Και δεν αρκει το ότι "ο αδερφος μου σπουδαζει εκει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
οσον αφορα την ιατρικη σχολη θεσσαλονικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Προφανως. :P (βαριομουν να βαλω quote)
Μπορει οντως να ειναι καλυτερη απο της Πατρας, δεν το ξερω. Απλως θελω καποια επιχειτηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris0705

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Το επίπεδο της σχολής δεν καθορίζεται απ' τους χειρότερους αλλά απ' τους καλύτερους κάθε σχολής και εδώ υπάρχουν αρκετά τέτοια παιδιά. Όταν γίνεται μάθημα στο αμφιθέατρο, και ακριβώς επειδή οι παρουσίες στα περισσότερα δεν είναι υποχρεωτικές, βλέπεις να γίνεται δάλογος φοιτητών-καθηγητή πάνω στο θέμα με διάθεση για εμβάθυνση, είναι μάλλον ενδεικτικό του επιπέδου, το οποίο θεωρό αρκετά καλό. Το ότι ο αριθμός των φοιτητών είναι πολύ μεγάλος λόγω μετεγγραφών είναι σαφώς μια δυσκολία αλλά δεν σημαίνει κάτι. Και κανείς δε μπήκε με 12...:down: έστω και με μετεγγραφή, μάλιστα το επίπεδο αρκετών παιδιών που δεν ήταν αρχικά στην Αθήνα είναι εξαιρετικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top