Ποια είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Ποιά κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 305)
  • Ιατρική Αθηνών

    Ψήφοι: 93 30.5%
  • Ιατρική Θεσσαλονίκης

    Ψήφοι: 43 14.1%
  • Ιατρική Πάτρας

    Ψήφοι: 30 9.8%
  • Ιατρική Θεσσαλίας

    Ψήφοι: 16 5.2%
  • Ιατρική Ιωαννίνων

    Ψήφοι: 31 10.2%
  • Ιατρική Κρήτης

    Ψήφοι: 53 17.4%
  • Ιατρική Αλεξανδρούπολης

    Ψήφοι: 28 9.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 3.6%

GIORGIO20

Νεοφερμένος

Ο GIORGIO20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ιατρική ΑΠΘ 4ever!!! Μαζί με Ηράκλειο! Nothing other!
Super οργανωση, ό,τι κι αν λένε! Υψηλού επιπέδου γνώσεις, γίνεσαι γιατρός και ξές το κάτιτις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τώρα εκεί που την είδες την οργάνωση στην Ιατρική ΑΠΘ να μας την δείξεις και μάς κάποια στιγμή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ιατρική ΑΠΘ 4ever!!! Μαζί με Ηράκλειο! Nothing other!
Super οργανωση, ό,τι κι αν λένε! Υψηλού επιπέδου γνώσεις, γίνεσαι γιατρός και ξές το κάτιτις!!!

Αυτό το post μου θύμισε λίγο τον άτυπο 'διαγωνισμό'/διαφήμιση που κάναμε μεταξύ μεταξύ μας τα μαθητούδια στο δημοτικό:
- ΣΤ '2 4ever!!! Το πρώτο και καλύτερο!
- Τι λες ρε;; ΣΤ '1 4ever!!! "ΣΤ '1, αυτό και άλλο κανένα!" (Ή το άλλο που λέγαμε) "Σεισμός, σεισμός. Σεισμός και πανικός. Περνάει το ΣΤ '1 (ή όποιο άλλο τμήμα) και γίνεται ΧΑΜΟΣ!"


Πω, πω τι μνήμες μου ξύπνησαν τώρα...:redface:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
ερινύς μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για την κατάσταση που επικρατεί γενικότερα στο απθ και συγκεκριμένα στην ιατρική;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Υπάρχει θέμα Ιατρική Σχολή ΑΠΘ εδώ στο αισκουλ, που είναι υπερπλήρες.
Αν έχεις κι άλλες απορίες γράψτες εκεί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
βλεπω οτι η κρητη λαμβανει υψηλη θεση εδω στο ischool.ειναι να γελαει κανεις που ελεγε και ο μακαριτης φιλιππος συριγος με τον τροπο που αξιολογειται απο τον ελληναρα η καθε σχολη.εγω απο πληροφοριες που εχω απο κοντινα μου προσωπικα που εχουν περασει απο το πανεπιστημιο προκειται για πολυ μετρια σχολη οσον αφορα την ιατρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολαμπας 03

Νεοφερμένος

Ο Νικολαμπας 03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ας επαναφερουμε και αυτο το θεμα στο προσκηνιο ρε παιδια..Ακουμε τεκμηριωμενες αποψεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Θεωρητικά όλες οι ιατρικές είναι ισάξιες,εννοώ από όλες γιατρός γίνεσαι.Στην πράξη όμως νομίζω η καλύτερη είναι της Αθήνας λόγω των πολλών νοσοκομείων που έχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει απάντηση στη ερώτηση, όχι μόνο για τις ιατρικές αλλά για τις περισσότερες σχολές.
Κάθε σχολή έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της, στις κεντρικές πόλεις θα δεις πολλά περιστατικά αφού είναι μεγάλα τα νοσοκομεία ή μπορεί να είναι λίγο καλύτερος ο εξοπλισμός (αν και κάποιες φορές αυτό δεν ισχύει), στην επαρχία από την άλλη είναι λιγότερα τα άτομα και έτσι υπάρχει πιο άμμεση επαφή με τους καθηγητές πράγμα που το βρίσκω πολύ θετικό. Επίσης στις κεντρικές σχολές μπορεί να είναι έντονη η δράση των κομμάτων με φαινόμενα αναξιοκρατίας πράγμα που στην επαρχία δεν νομίζω να συμβαίνει τόσο πολύ.

Οι μόνες περιπτώσεις όπου κάποια σχολή θεωρώ ότι έχει σημαντικό μειονέκτημα είναι αν δεν έχει βασικό εργαστηριακό εξοπλισμό, όπως έχω ακούσει ότι συμβαίνει με κάποιες σχολές στο βόλο νομίζω. Κατά τ'άλλα όλες οι σχολές στην Ελλάδα θεωρώ ότι είναι του ίδιο επιπέδου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa_Vl

Νεοφερμένος

Η Natassa_Vl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους!
Ειμαι 17 χρονων (Β' Λυκειου) και του χρονου δινω πανελληνιες (πρωτα ο Θεος:P)
Εχω κατασταλλαξει οτι θα παω Ιατρικη απο τα 12. Αυτο ομως που με προβληματιζει ειναι ποιες πολεις να δηλωσω. Για την ακριβεια το μεγαλυτερο μου προβλημα ειναι οτι αν και ειμαι απο Αλεξ/πολη δεν ξερω αν θελω να δηλωσω εδω και να περασω αλλα 6-7 χρονια σε εναν τοπο οπου ειμαι τα τελευταια 17 χρονια της ζωης μου. Οι γονεις μου δεν με πιεζουν μου εχουν δωσει το περιθωσριο να αποφασισω ονη μου. Προσπαθω να ζυγισω τα θετικα και τα αρνητικα μου λεν οτι τα ''εσοδα'' μου ως φοιτητρια θα ειναι μεγαλυτερα γτ δεν θα χρειαζεται να πληρωνουν ενοικιο θα εχω το δικο μου αυτοκινητο και με τα extra ρηματα θα μπορω να καλυπτω δευτερευουσες αναγκες πχ ταξιδια διασκεδαση κλπ.
Απο την αλλη σκεφτομαι πως θα ειναι αν αποφασισω να '' φυλκισω τον εαυτο μου αλλα 6 χρονια εδω αν η σχολη ειναι καλου επιπεδου . Εχω μια φιλη 2ο ετος Ιατρικη Αλεξπολης που ειναι απο εδω και οταν τη ρωτησα μου εδωσε ευχη και καταρα να φυγω....
Σας παρακαλω αν καποιος μπορει να μου βρει λυση.... Τι γνωριζετε για τα επιπεδα των σχολων Αθηνας, Θεσ/νικης, Αλεξ/πολης, και Ηρακλειου? ( εχω αποκλεισει τις επιλογες Ιωαννινων και Λαρισας)
Ευαριστω προκαταβολικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γνώμη μου

1η επιλογή Αθήνα
2η επιλογή Θεσσαλονίκη
3η Αλεξανδρούπολη

Τα λεφτά που θα δαπανήσεις ενοίκια για οποιοδήποτε άλλη ιατρική (εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης ) δεν αξίζει εξαλλου και η Αλεξανδρούπολη ΄έχει πολύ καλή σχολή. Η φίλη σου μπρεί να έχει δικιο αλλά η ιατρική είναι δύσκολη σχολή καλύτερα να είσαι στην βάση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σε τέτοια ηλικία, αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι ο (υψηλός) στόχος σου και όχι το που.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa_Vl

Νεοφερμένος

Η Natassa_Vl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου fockos εχω ακομα καιρο για αυτο ας δωσω με το καλο... καλη συνεχεια

Αγαπητε Vold εννοειται πως αυτο που με απασχολει πανω απο ολα ειναι ο ΣΤΟΧΟΣ ΜΟΥ και δουλευω σκληρα καθημερινα για να τον πετυχω! Ωστοσο επειδη ειχα τον προβληματισμο για την επιλογη της πολης θεωρησα χρησιμο να συμβουλευτω καποιους απο εσας με περισσοτερη εμπειρια οντας φοιτητες. Θελω απλα να μαθω για την ποιοτητα των αλλων σχολων ουτως ωστε οταν ερθει η Αγια ωρα εγω εχοντας διεκπαιρεωσει το στοχο μου υα μπορω να αποφασισω με μεγαλυτερη ευκολια αφου θα εχω ενημερωθει.(Συγχωρεσε με εαν σε ζαλισα απλα θεωρησα το σχολιο σου λιγο επικριτικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Α.
Απο αποψη ερευνας οπως φαινεται απο την αξολογηση του πανεπιστημιου leiden την φετινη δηλ 2016(η κατηγορια ειναι biomedical και health sciences πια σημειωνω,καπως ευρυτερη )
μιλωντας για αριθμο δημοσιευσεων δηλαδη για ποσοτητα η σειρα ειναι Αθηνα,Θεσσαλονικη,Κρητη και ακολουθουν οι αλλες(λογικο αν σκεφτεις πως εχουν προφανως πολυ μεγαλυτερο διδακτικο προσωπικο τα δυο πρωτα απο τα περιφερειακα,χωρις να το εχω ψαξει παντως,αλλα λογικα εικαζω)
για το καλυτερο 10% των δημοσιευσεων στον τομεα τους(ποιοτητα δηλαδη) τοτε μιλαμε παλι για Αθηνα(245),ΑΠΘ(104) και Κρητη(47)κ.ο.κ ,αυτη η σειρα.
η επομενη καταταξη ειναι σαν τις ελευθερες βολες..π.χ πανω ειπαμε στο 10% των πιο ποιοτικων δημοσιευσεων της ιατρικης εχουμε εναν αριθμο π.χ τις 47 της κρητης και τις 45 των ιωαννινων ,συνολικα τα δυο τμηματα βγαζουν ομως 686 δημοσιευσεις η κρητη και λιγοτερες 569 τα ιωαννινα οποτε ως ποσοστο καλυτερων δημοσιευσεων σε σχεση με το συνολο τα ιωαννινα ειναι καπως ψηλοτερα η σειρα λοιπον με αυτο το κριτηριο ειναι ιωαννινα,Αθηνα,κρητη (να σημειωσω πως σε αυτην την κατηγορια κανει την εμφανιση του το ΕΜΠ,λογικα η βιοιατρικη τεχνολογια των ΗΜΜΥ; ειναι μακραν τελευταιο στις προηγουμενες δυο κατηγοριες,πραγμα λογικο αφου το τμημα θα εχει ελαχιστο διδακτικο προσωπικο,ομως οι 11 ποιοτικες δημοσιευσεις τους σε ενα συνολο 123 τους τοποθετουν σε αυτην την κατηγορια στην 1η θεση)

Β. υπαρχει ομως και η ερευνα που γινεται με συνεργασιες αλλων ερευνητικων οργανισμων ,με αλλα ΑΕΙ κ.λπ απο το τμημα. Μιλαμε για περισσοτερες δημοσιευσεις απο την προηγουμενη(Α) κατηγορια εδω η κρητη λογικο ειναι να εχει το πανω κεφαλι με ΙΤΕ (επισης απο τα 13 μεταπτυχιακα τα 4 εκ των οποιων τα 3 αμιγως ιατρικα ειναι διατμηματικα σε ενα μεταπτυχιακο βλεπω συνεργασια με το τμημα ψυχολογιας της κρητης,σε αλλο με το τμημα βιολογιας και ΙΤΕ,σε αλλο με 4 ιατρικα εγχωρια τμηματα )θα μπορουσαμε να σκεφτουμε,για να δουμε ομως.
σε ποσοτητα δημοσιευσεων παλι Αθηνα,ΑΠΘ,Κρητη ακολουθουν οι αλλες και εδω.
σε ποιοτητα τα ιδια Αθηνα(2794),ΑΠΘ(1244)Κρητη(813),ιωαννινα(561) κ.ο.κ σε παρενθεση αριθμος ποιοτικων δημοσιευσεων(που βρισκεται στο 10% στο αντικειμενο της ιατρικης)
αλλα σε ποσοστο πετυχημενων δημοσιευσεων ανα συνολο,τοτε η Κρητη παιρνει κεφαλι των δυο κεντρικων πανεπιστημιων,το 55% του συνολικου αριθμου των δημοσιευσεων του τμηματος σε συνεργασια με αλλα ινστιτουτα και ιδρυματα ειναι εξαιρετικες και εχουν απηχηση,ενω ακολουθει με 50% τα ιωαννινα,με 45% η Θεσσαλία ,με αλλο τοσο η πατρα κ.ο.κ
https://www.leidenranking.com/ranking/2016
(ειδα μια ματια αριθμο ΔΕΠ Ιατρικης ΑΠΘ πανω απο 400!μηπως κανω καποιο λαθος; ειναι δυνατον;
της Κρητης ουτε 150.)
η QS φετος εβγαλε
Aθηνα στην 211 θεση καταταξης,ΑΠΘ 252 ,Κρητη 290 και 380 καπουεκει την πατρα
βεβαια να πουμε εδω πως αυτη η αξιολογηση μετραει και μεγεθος πανεπιστημιου(νομιζω και παλαιοτητα) ,ποσοτητα δημοσιευσεων οποτε ριχνει τα περιφερειακα πανεπιστημια.

μια εικασια που μπορουμε να κανουμε ειναι πως τα κεντρικα τμηματα εχουν και περισσοτερες καταληψεις λογικα απο τα περιφερειακα
για υποδομες κ.λπ εσεις που σπουδαζετε και εχετε δει και καμια αλλη σχολη θα τα ξερετε καλυτερα,οπως και για τα προγραμματα σπουδων
αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παιδια μια διορθωση,στην Β κατηγορία,
η σειρα σε οτι αφορα την ποσοτητα των δημοσιευσεων είναι σωστή δηλαδη ΕΚΠΑ,ΑΠΘ,Κρήτη
σε οτι αφορα την ποιοτητα η σειρα ειναι ΕΚΠΑ,ΑΠΘ,Κρήτη,αλλά ακολουθεί το πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.Επίσης οι αριθμοί σε παρένθεση είναι λάθος,οι σωστοί είναι ακόμα μεγαλύτεροι.
στην κατάταξη του τελευταίου κριτηριου δεν είναι η Κρήτη πρώτη!τα νούμερα είναι λάθος,αλλά η Θεσσαλία,μετα το ΕΜΠ και μετά η κρήτη(μοιράζονται σχεδόν ίδιο ποσοστό επιτυχίας επι του συνόλου των δημοσιεύσεών τους),μετα η Πάτρα κ.λπ
με συγχωρείτε για το λάθος αυτό :)
για μενα η εκπληξη ειναι το ΕΜΠ,που καταφερνει να ειναι εξαιρετικα ανταγωνιστικο με πολύ μικρο ερευνητικο προσωπικο στον τομέα.βεβαίως ως σύνολο δημοσιέυσεων υπολείπεται(π.χ η πάτρα έχει 771,το ΕΜΠ έχει 211 στην καταταξη ποιοτητας του 10%)

εδώ να πούμε κάτι,όπως είδαμε το ΕΜΠ επειδή δεν έχει και ιατρική εμφανίστηκε μόνο του και μάλιστα στην κορυφή μιας κατηγορίας.
ακριβως επειδή η κατηγορία είναι ευρύτερη και αφορά την έρευνα πάνω στην Βιοιατρική και γενικότερα τις επιστήμες υγείας όπως είδαμε,
όταν όμως στις λίστες πάνω αναφέρεται ΑΠΘ,ΕΚΠΑ,Πατρα κ.ο.κ δεν πρέπει να κάνουμε το λάθος να τις ταυτίσουμε λοιπόν αποκλειστικά με Ιατρικές σχολές,αν και βάσιμα μπορούμε να ισχυριστούμε πως το μεγαλύτερο μέρος της ερευνητικής δραστηριότητας στο αντικείμενο προέρχεται από αυτά τα τμήματα(άλλωστε είναι και μέγαλα).Ωστόσο προγράμματα βιοιατρικής τεχνολογίας δεν έχει μόνο το ΕΜΠ,έχουν και το ΑΠΘ(Ιατρική πληροφορική) ,το ΕΚΠΑ(τεχνολογίες πληροφορικής στην Ιατρική και την Βιολογία) και η Πάτρα(βιοιατρική μηχανική κ.λπ) κ.ο.κ Και φυσικά το κάθε πρόγραμμα έχει και ένα αντίστοιχο ερευνητικό έργο,το οποίο προφανώς συνυπολογίζεται στις λίστες πάνω στο αντίστοιχο ίδρυμα.
Απλά επισημαίνω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι τα βασικό στις ιατρικές σχολές είναι οι κλινικές και κακώς ή κακώς σε αυτό προηγείται η Αθήνα κατά πολύ. Η Κρήτη μεν έχει ένα δυνατό ερευνητικό κομμάτι αλλά κατά την γνώμη μου ούτε στο ελάχιστο δε φτάνει την Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για τα της ερευνας τα ανεφερα παραπανω
τωρα για τις κλινικες δεν ξερω
αλλα οκ εχει μεν μια δεξαμενη πολλων ανθρωπων και επομενως περιστατικων η Αθηνα,εχει ομως και πολλα νοσοκομεια
η Κρητη παλι εχει το ενα εκτο του πληθυσμου,αλλα εχει και πολυ λιγοτερα σε αριθμο νοσοκομεια
βεβαιως η Αθηνα εχει φανταζομαι πολλα εξειδικευμενα κεντρα,υποθετω,καθως και μηχανηματα που ισως δεν τα βρισκεις στο νησι.με αποτελεσμα να ερχονται και καποια σπανια περιστατικα εκει.
τελος παντων αναφερθηκα για τα της ερευνας παραπανω ,τα αλλα ειναι(ευλογες παντως) εικασιες
ολοκληρο σεντονι :) οποιος εχει υπομονη ας το ριξει μια ματια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
φυσικα αν θελησουμε μετρησουμε κατα κεφαλην ποιοτητα του καθε τμηματος πρεπει να λαβουμε υποψιν και τον αριθμο των ΔΕΠ.οποτε π.χ η κρητη μπορει να εχει λιγοτερες(47) ποιοτικες δημοσιευσεις απο το ΑΠΘ(104) ,αλλα το τελευταιο εχει τριπλασιο αριθμο ΔΕΠ
με κριτηριο δημοσιευσεις σε συνεργασια με αλλα ιδρυματα ΙΤΕ,ΑΕΙ ειναι ελαφρως πιο δυσκολο να βγαλουμε συμπερασμα .εδω για να επιστρεψω στο προηγουμενο παραδειγμα. το ΑΠΘ εχει 1244 η κρητη 813 ποιοτικες δημοσιευσεις

δεν χρησιμοποιησα την Αθηνα στο παραδειγμα,γιατι εχει εναν πραγματικα ατελειωτο αριθμο ΔΕΠ που βαριομουν να μετρησω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Της κρητης ειναι η καλύτερη ρε παιδιά , σχετικά μικρός αριθμός φοιτητών (φεύγουν πολλοί με μετεγγραφές ) αξιόλογοι καθηγητές , ΙΤΕ, το νοσοκομείο ειναι ακριβώς δίπλα στη σχολη , πας με τς πόδια σε 2 λεπτά , οι εγκαταστάσεις ειναι αρκετά καλές και οι κλινικές δε μαζεύουν τόσα ατομα όσα της Αθήνας πχ , το μονο αρνητικό που βλέπω εγω αλλα το εχει και η Πάτρα ειναι οτι το πανεπηστημιο βρίσκεται σε λόφο άρα πρπ καθημερινά κάποιος να παίρνει λεωφορεία ,κατα τα αλλα κανεις ζωάρα στο ηρακλειο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marimini

Νεοφερμένος

Η marimini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μάλλον θα περάσω φέτος ιατρική ΔΠΘ. Είμαι από Αθήνα αλλά της Αθήνας την ιατρική δεν την πιάνω (έχω 18.775 μόρια).Ήθελα να ρωτησω αν θεωρείτε καλύτερη την ιατρική Αλεξανδρούπολης, Πάτρας ή Λάρισας γιατί σκέφτομαι να κάνω αίτηση για μετεγγραφή για να έρθω πιο κοντά στην Αθήνα. Δεν είμαι σίγουρη βέβαια γιατι Αλεξανδρούπολη έχω συγγενείς. Αλλά αν π.χ. η Πάτρα προσφέρει καλύτερο επίπεδο σπουδών ίσως κάνω αίτηση για τη μετεγγραφή.

Α, ακόμα μια ερώτηση προς φοιτητές ιατρικής. Επειδή η οικονομική κατάσταση της οικογένειας μου είναι σχετικά δύσκολη, η ιατρική βγαίνει ταυτόχρονα με κάποια part time δουλειά; πόσες ώρες κατά μέσο όρο είναι τα εργαστήρια και τα φροντιστήρια την εβδομαδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top