Ποια είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Ποιά κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 305)
  • Ιατρική Αθηνών

    Ψήφοι: 93 30.5%
  • Ιατρική Θεσσαλονίκης

    Ψήφοι: 43 14.1%
  • Ιατρική Πάτρας

    Ψήφοι: 30 9.8%
  • Ιατρική Θεσσαλίας

    Ψήφοι: 16 5.2%
  • Ιατρική Ιωαννίνων

    Ψήφοι: 31 10.2%
  • Ιατρική Κρήτης

    Ψήφοι: 53 17.4%
  • Ιατρική Αλεξανδρούπολης

    Ψήφοι: 28 9.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 3.6%

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατί το πηγαίνεις στα άκρα και φέρνεις τέτοιο παράδειγμα?πάρε δύο άριστους φοιτητές, εκεί έχει νόημα η σύγκριση...

το παράδειγμα ήταν ακραίο για να σου δώσω να καταλάβεις ότι μπορεί να βγαίνεις γιατρός από δύο πανεπιστήμια, αλλά άλλα εφόδια σου δίνει το ένα και άλλα το άλλο...όταν ένα πανεπιστήμιο έχει υψηλού επιπέδου ΔΕΠ, ένα πολύ καλό ερευνητικό κέντρο που συνεργάζεται μαζί του και καλές εγκαταστάσεις (μιλάω γενικά), τότε κάποιος θα βγει ικανότερος τελειώνοντας...αυτή είναι η αλήθεια, είτε αρέσει είτε όχι...και αυτό κάνει τη διαφορά...

χαχαχαχαχαχαχα! Να πάρουμε δύο άριστους φοιτητές. Και πάλι από εκείνους εξαρτάται το τι θα γίνει στην πορεία και όχι από την ονομαστική αξία του πτυχίου τους. :P

Και μην υποστηρίζεις δογματικά τις απόψεις σου λες και έτσι θα πείσεις τον άλλον. :P Οκ, άρα το καλύτερο ΔΕΠ βρίσκεται στην Κρήτη; Οι άλλοι καθηγητές είναι γτπ ε; Εξάλλου είπαμε ότι μιλάμε για σπουδαίες σχολές και όχι για εκείνης της Κωλοπετινίτσας. :P Αυτοί οι "αγώνες" περί σύγκρισης σχολών είναι τραγικοί πραγματικά. Εγώ πιστεύω ότι αν κάποιος είναι καλός, θα διακριθεί! Δεν πάει να βγήκε από την Αλεξανδρούπολη, τα Ιωάννινα κτλ ή από την Κρήτη... το ίδιο πράγμα είναι. Στο κάτω - κάτω, αν ο άλλος μένει Αλεξανδρούπολη και δεν είχε την οικονομική δυνατότητα για να πάει στην Κρήτη είναι καταδικασμένος να μην είναι τόσο καλός όσο ο άλλος που σπουδάζει Ηράκλειο ΟΣΟ και να προσπαθήσει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχα! Να πάρουμε δύο άριστους φοιτητές. Και πάλι από εκείνους εξαρτάται το θα γίνει στην πορεία και όχι από την ονομαστική αξία του πτυχίου τους. :P

Και μην υποστηρίζεις δογματικά τις απόψεις σου λες και έτσι θα πείσεις τον άλλον. :P Οκ, άρα το καλύτερο ΔΕΠ βρίσκεται στην Κρήτη; Οι άλλοι καθηγητές είναι γτπ ε; Στο κάτω - κάτω είπαμε ότι μιλάμε για σπουδαίες σχολές και όχι για εκείνης της Κωλοπετινίτσας. :P Αυτοί οι "αγώνες" περί σύγκρισης σχολών είναι τραγικές πραγματικά. Εγώ πιστεύω ότι αν κάποιος είναι καλός, θα διακριθεί! Δεν πάει να βγήκε από την Αλεξανδρούπολη, τα Ιωάννινα κτλ ή από την Κρήτη... το ίδιο πράγμα είναι. Στο κάτω - κάτω, αν ο άλλος μένει Αλεξανδρούπολη και δεν είχε την οικονομική δυνατότητα για να πάει στην Κρήτη είναι καταδικασμένος να μην είναι τόσο καλός όσο ο άλλος που σπουδάζει Ηράκλειο ΟΣΟ και να προσπαθήσει; :P

δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω, συζήτηση κάνουμε...λέω την άποψή μου, λες τη δική σου...πάντα είμαι ανοιχτή στο να αλλάξω γνώμη αν τα επιχειρήματα που θα δω με καλύψουν...

είπα μιλάω γενικά, ποιος είπε ότι η Κρήτη έχει το καλύτερο ΔΕΠ?
και πως θα γίνει καλός κάποιος κατά τη γνώμη σου?αν δεν έχει καλούς καθηγητές, καλά βιβλία, καλά εξοπλισμένα εργαστήρια?φυσικά και παίζει (κύριο) ρόλο το προσωπικό διάβασμα, αλλά αν νομίζεις ότι είναι μόνο αυτό γιατί πας να σπουδάσεις?κάτσε σπίτι σου και διάβασε, αν είσαι καλός θα σε πάρουν, μην ανησυχείς...

ό,τι λέω το λέω γιατί έχω ζήσει κάποιες καταστάσεις...είχα καθηγητή που είχε 4 βασικά μαθήματα κορμού και δεν έκανε ούτε για καθηγητής δημοτικού...μόνος σου δεν είναι δυνατόν να καταλάβεις κάποιες έννοιες όσο και να διαβάσεις, αυτός είναι και ο ρόλος του καθηγητή...ένα παιδί που στα αντίστοιχα μαθήματα σε αντίστοιχο τμήμα άλλης πόλης όμως που θα έχει έναν αξιόλογο καθηγητή θα μάθει όπως πρέπει...και οι δυο θα βγούμε μηχανικοί αλλά εκείνος θα έχει καλύτερες βάσεις...τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις αυτό? (ας εξηγήσω γιατί μάλλον άλλα ντι άλλων θα καταλάβεις πάλι: μου αρκεί να καταλάβεις τι θέλω να πω, όχι να το ασπαστείς...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω, συζήτηση κάνουμε...λέω την άποψή μου, λες τη δική σου...πάντα είμαι ανοιχτή στο να αλλάξω γνώμη αν τα επιχειρήματα που θα δω με καλύψουν...

είπα μιλάω γενικά, ποιος είπε ότι η Κρήτη έχει το καλύτερο ΔΕΠ?
και πως θα γίνει καλός κάποιος κατά τη γνώμη σου?αν δεν έχει καλούς καθηγητές, καλά βιβλία, καλά εξοπλισμένα εργαστήρια?φυσικά και παίζει (κύριο) ρόλο το προσωπικό διάβασμα, αλλά αν νομίζεις ότι είναι μόνο αυτό γιατί πας να σπουδάσεις?κάτσε σπίτι σου και διάβασε, αν είσαι καλός θα σε πάρουν, μην ανησυχείς...

ό,τι λέω το λέω γιατί έχω ζήσει κάποιες καταστάσεις...είχα καθηγητή που είχε 4 βασικά μαθήματα κορμού και δεν έκανε ούτε για καθηγητής δημοτικού...μόνος σου δεν είναι δυνατόν να καταλάβεις κάποιες έννοιες όσο και να διαβάσεις, αυτός είναι και ο ρόλος του καθηγητή...ένα παιδί που στα αντίστοιχα μαθήματα σε αντίστοιχο τμήμα άλλης πόλης όμως που θα έχει έναν αξιόλογο καθηγητή θα μάθει όπως πρέπει...και οι δυο θα βγούμε μηχανικοί αλλά εκείνος θα έχει καλύτερες βάσεις...τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις αυτό? (ας εξηγήσω γιατί μάλλον άλλα ντι άλλων θα καταλάβεις πάλι: μου αρκεί να καταλάβεις τι θέλω να πω, όχι να το ασπαστείς...)

Ok, τότε δεν υπήρχε λόγος να εκφραστείς έτσι του στυλ "είτε σου αρέσει είτε όχι". Θεωρείς λοιπόν ότι κάποιο πανεπιστήμιο της ιατρικής δεν έχει καλό ΔΕΠ, καλά βιβλία κτλ; Εχεις φοιτήσει μήπως σε ΟΛΑ και μπορείς να εκφέρεις μία άκρως αντικειμενική και σφαιρική άποψη; Επίσης, δεν είπα ποτέ ότι μετράει ΜΟΝΟ το προσωπικό διάβασμα. Αλλά πιστεύω πως αυτό είναι από τα σημαντικότερα. Τι να το κάνεις αν έχεις έναν σούπερ καθηγητή αλλά εσύ αδιαφορείς πλήρως για την σχολή σου; Ακόμη και έναν "μέτριο" καθηγητή να έχεις πάλι από τον καθένα ξεχωριστά εξαρτάται στο τι θα μάθει τελικά. Και δεν πιστεύω ότι ο ρόλος ενός καθηγητή είναι απλά να επεξηγεί όρους κτλ στους μαθητές του αλλά έτερον εκάτερον. Ξαναλέω ότι μιλάμε για ιατρικές σχολές και όχι για μια σχολή στην Κωλοπετινίτσα. -.- Πιστεύεις πραγματικά ότι υπάρχουν ΔΕΠ που δεν έχουν αξιόλογες γνώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Πιστεύεις πραγματικά ότι υπάρχουν ΔΕΠ που δεν έχουν αξιόλογες γνώσεις;
έφερα παράδειγμα...και σαν αυτό ξέρω άπειρα, από πάρα πολλές σχολές, και για Ιατρική...
όχι απλά δεν έχουν αξιόλογες γνώσεις, δεν κάνουν για τίποτα πόσο μάλλον για να διδάξουν...
ξαναλέω, από τμήμα σε τμήμα υπάρχουν πάρα πολλές διαφορές, ακόμη και όταν το πρόγραμμα σπουδών είναι σχεδόν ίδιο...

καλό βράδυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Με αφορμή την "κόντρα" Ναταλίας-Δημήτρη, να θέσω τον εξής προβληματισμό: Με βάση ποια λογική θεωρείτε ότι είναι τα καλύτερα (από άποψη ακαδημαϊκή-ερευνητική κυρίως) στην Ελλάδα, τα Τμήματα του Πανεπιστημίου Κρήτης; Κανείς δεν είπε ότι δεν είναι ένα καλό Πανεπιστήμιο, το ίδρυμα της Κρήτης. Όμως δεν ξέρω τι σχέση έχει η αναγκαστική "σύνδεση" της επιλογής των σπουδών με το ΙΤΕ (που έτυχε να συστεγάζεται εκεί). Το ΙΤΕ είναι ένα Ερευνητικό Κέντρο (βλ. π.χ. Αστεροσκοπείο Αθηνών) που επιτελεί συγκεκριμένους στόχους.

Σίγουρα συμβάλλει στην ερευνητική δραστηριότητα του εν λόγω Πανεπιστημίου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επηρεάζει έναν μέσο προπτυχιακό φοιτητή που σπουδάζει εκεί. Ενημερωτικά η "έρευνα" ξεκινάει μετά τον προπτυχιακό κύκλο σπουδών, ειδικά αν μεταβούμε στο διδακτορικό επίπεδο. Κάθε Ελληνικό Πανεπιστήμιο έχει αξιόλογο σύλλογο μελών ΔΕΠ με δυνατό ερευνητικό προφίλ (π.χ. δείτε δημοσιεύσεις). Ενημερωτικά και το Πανεπιστήμιο Πατρών έχει ΙΤΕ αλλά λέγεται: ΙΤΕ /ΙΕΧΜΗ (Ινστιτούτο Επιστημών Χημικής Μηχανικής).

Αν επισκεφτείτε μέσω google θα δείτε ότι ο ιστότοπος του ΙΤΕ Κρήτης και ΙΤΕ του Παν.Πατρών μοιάζουν. Απλά έχουν διαφορά στο αντικείμενο έρευνας. Το ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ συμβάλλει στην ερευνητική δραστηριότητα των Τμημάτων του Πανεπιστημίου που σχετίζονται με την επιστήμη της Χημικής Μηχανικής έμμεσα ή/και άμεσα, μέσω εφαρμογών...κλπ, όμως οι φοιτητές ζουν στην καθημερινότητά τους!

Ενημερωτικά, κάθε Πανεπιστήμιο έχει ερευνητικά κέντρα με "εποπτεύων" φορέα, το κάθε Τμήμα ή τα Τμήματα που σχετίζονται με τον κλάδο των επιστημών που μελετώνται ερευνητικά στα συγκεκριμένα κέντρα. Το ερευνητικό κέντρο είναι συνυφασμένο με την έρευνα κάθε Πανεπιστημίου γι' αυτό και συστεγάζονται στον ίδιο γεωγραφικό χώρο για ευνόητους λόγους. Βέβαια συνηθίζεται πολλά μέλη ΔΕΠ, εξωτερικοί μεταδιδακτορικοί ερευνητές, επισκέπτες-ερευνητές ειδικού καθεστώτος, ...κ.α. να εργάζονται ερευνητικά σε διάφορα ερευνητικά κέντρα που στεγάζονται σε άλλες πόλεις ή και χώρες. Για παράδειγμα, μπορεί καθηγητές από το Τμ.Φυσικής Ιωαννίνων να συμμετέχουν ως επιστημονικοί σύμβουλοι σε προγράμματα ερευνών του Αστεροσκοπείου Αθηνών (για τον Κέντρο Αστροφυσικών Ερευνών). Δηλ., θα έπρεπε να υπήρχε και Αστεροσκοπείο στα Ιωάννινα;

Λίγα πράγματα για το ΙΤΕ στην Ελλάδα:

Η έδρα του και η Κεντρική του Διεύθυνση βρίσκονται στο Ηράκλειο της Κρήτης και αποτελείται από έξι Ερευνητικά Ινστιτούτα:

Στο Ηράκλειο
Ινστιτούτο Ηλεκτρονικής Δομής και Λέιζερ (ΙΗΔΛ)
Ινστιτούτο Μοριακής Βιολογίας και Βιοτεχνολογίας (ΙΜΒΒ)
Ινστιτούτο Πληροφορικής (ΙΠ)
Ινστιτούτο Υπολογιστικών Μαθηματικών (ΙΥΜ)


Στο Ρέθυμνο
Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών (ΙΜΣ)

Στην Πάτρα
Ινστιτούτο Επιστημών Χημικής Μηχανικής (ΙΕΧΜΗ)

Εσείς γιατί αναφέρεστε μόνο για το ΙΤΕ της Κρήτης (και συγκεκριμένα του Ηρακλείου); :P Όπως βλέπετε υπάρχει μια "αποκεντρωμένη" ερευνητική δραστηριότητα στη χώρα μας που αξίζει στήριξη και πολλά συγχαρητήρια. Εκτός από το ΙΤΕ υπάρχει το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών, το Εθνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών και το Ερευνητικό Κέντρο (Ε.Κ.Ε.Φ.Ε.) Δημόκριτος, τα διάφορα ενδοπανεπιστημιακά ερευνητικά ινστιτούτα,...κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω ακούσει ότι η καλύτερη σχολή είναι της Αλεξανδρούπολης. Τι να σας πω δεν ξέρω αν ισχύει αλλά γενικά το έχω ακούσει από αρκετούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Πλησιάζουν οι πανελλαδικές, και εγώ ακόμη δεν έχω αποφασίσει ποιά πόλη θα βάλω ως πρώτη επιλογή! Επειδή μένω κοντά στην Θεσσαλονίκη φαίνεται λογικό να δηλώσω το ΑΠΘ, αλλά από την άλλη, μετά από μια επίσκεψη στον χώρο του πανεπιστημίου στην αρχή της χρονιάς απογοητεύτηκα. Είδα τραγικές καταστάσεις, μέχρι και σκύλο να κατουράει μέσα στην φιλοσοφική! Ταυτόχρονα ακούω ότι το ΔΠΘ δεν έχει (η τουλάχιστον όχι τόσο συχνές) καταλήψεις, και ότι η ποιότητα των σπουδών είναι μεγαλύτερη λόγω του μικρότερου αριθμού φοιτητών.

Ακόμα και αν περάσω ΔΠΘ λόγω βάσης, έχω δικαίωμα ελεύθερης μεταγραφής και αυτό είναι που δεν ξέρω αν θα έπρεπε να το αξιοποιήσω. Έχει κανείς εμπειρία από τα δύο τμήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Λοιπόν, εγω τελειώνω 2ο ετος στο ΑΠΘ , αλλά έχω αρκετους γνωστους και στο ΔΠΘ.
Κατ'αρχας, το ΑΠΘ εχει το μεγαλυτερο campus στα βαλκανια, ολες τις σχολες συγκεντρωμενες σε εναν χωρο και επομενο ειναι να γινονται πιο πολλες εκδηλωσεις ( απο καταληψεις μεχρι συναυλιες και αλλες εκδηλωσεις που αξιζουν) λογω του αριθμου φοιτητων που ειναι πολλαπλασιος αυτου του ΔΠΘ. Επίσης, η Θεσσαλονίκη ειναι μεγαλύτερη πόλη με πολλές προοπτικές για διασκέδαση, ενώ η Αλεξανδρούπολη είναι μια αρκετά πιο ήσυχη πόλη, στην οποία όμως και πιο εύκολα μπορείς να συγκεντρωθείς στο διάβασμα και απότι ξέρω περνάνε όμορφα τον χρόνο τους οι φοιτητές.
Moving on to medicine, η Ιατρική Σχολή ΑΠΘ έχει περισσότερους φοιτητές, κάποιους πολυ υψηλού επιπέδου και αναγνωρισμένους καθηγητές, πολλά νοσοκομεία στα οποία μοιράζονται οι φοιτητές για εξάσκηση σε κλινικες ( από το 3ο έτος και μετά). Κάποια μαθήματα είναι παλούκια, κάποια όχι, το ίδιο ισχύει και στο ΔΠΘ, άρα δεν τίθεται διαφορά δυσκολίας. Βέβαια, η σχέση φοιτητή- καθηγητή είναι πιο απρόσωπη στο ΑΠΘ με ότι αυτό συνεπάγεται. Επίσης, στο ΔΠΘ υπάρχουν κάποιοι πολύ καλοί καθηγητές, πρόθυμοι να σε βοηθήσουν, πράγμα που ίσως σου δώσει πλεονέκτημα από κλινικής απόψεως. Τα μαθήματα (κλινικα) γινονται στο Πανεπιστημιακο Νοσοκομειο Αλεξανδρουπόλεως, το οποίο θεωρούταν από τα πολύ καλά, αλλά τα τελευταία χρόνια υποχρηματοδοτείται. Μην φανταστεις ότι εδω είναι καλύτερα τα πράγματα, απλά ίσως υπάρχει μεγαλύτερη πληθώρα περιστατικών, οχι και οτι πιο σημαντικο προπτυχιακα...
Συμπέρασμα; Καμια μεγαλη διαφορα, εγω προτιμω Θεσσαλονικη, αλλα και στην Αλεξανδρουπολη να πας δεν θα χασεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigBang0000

Νεοφερμένος

Ο BigBang0000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Για κρήτη τι παίζει?απο πλευράς ζωής+σπουδών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Καλησπέρα, τα μόριά μου για Αθήνα είναι οριακά και με προβληματίζει η δεύτερη επιλογή. Άλλοι μου λένε να βάλω Πατρα διότι ειναι κοντά στην Αθήνα και το πανεπιστήμιο στο Ρίο είναι πολύ καλό. Με άλλους που συζήτησα μου είπαν Θεσσαλονίκη με κλειστά μάτια. Τα επιχειρήματα ήταν πως το Αριστοτέλειο είναι μέσα στο κέντρο της πόλης η οποία παρέχει περισσότερες ευκαιρίες για μια καλή φοιτητική ζωή (Αθήνα στο πολύ πιο μαζεμένο). Προσωπικά τείνω προς Θεσσαλονίκη. Τί προτείνετε και γιατί; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Θεσσαλονικη! Εχει και σαν πανεπιστημιο γενικοτερα καλο ονομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Πού το στηρίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mittsaki10

Νεοφερμένος

Η mittsaki10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αν δν περασω τα αθληματα η τις βασεις για ΣΑΣΣ θελω Ιατρικη αλλα ειμαι αναμεσα σε Αθηνα και Θεσσαλονικη (που πιθανον τις πιανω) χωρις να μπορω να αποφασισω που ειναι καλυτερα..Οποιαδηποτε αποψη θα ηταν καλοδεχουμενη..Αλλωστε πρεπει επιτελους να κανω και ενα μηχανογραφικο και αισθανομαι οτι πρεπει να παρω μια μεγαλη αποφαση χωρις να εχω ολα τα απαραιτητα δεδομενα στη διαθεση μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αν δν περασω τα αθληματα η τις βασεις για ΣΑΣΣ θελω Ιατρικη αλλα ειμαι αναμεσα σε Αθηνα και Θεσσαλονικη (που πιθανον τις πιανω) χωρις να μπορω να αποφασισω που ειναι καλυτερα..Οποιαδηποτε αποψη θα ηταν καλοδεχουμενη..Αλλωστε πρεπει επιτελους να κανω και ενα μηχανογραφικο και αισθανομαι οτι πρεπει να παρω μια μεγαλη αποφαση χωρις να εχω ολα τα απαραιτητα δεδομενα στη διαθεση μου..

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά αν ψάξεις λίγο το θέμα αυτό και κάνεις αναζήτηση στο φόρουμ για τις ιατρικές, θα βρεις πολλές πληροφορίες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στην 1η θέση η Ιατρική Σχολή Ιωαννίνων

Η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κατατάσσεται στην 1η θέση μεταξύ των Ιατρικών Σχολών των Ελληνικών Πανεπιστημίων, σύμφωνα με την αξιολόγηση του Πανεπιστημίου Leiden της Ολλανδίας. Η αξιολόγηση Leiden 2014 εκτιμά την επιστημονική απόδοση 750 μεγάλων πανεπιστημίων σε ολόκληρο τον κόσμο. Χρησιμοποιώντας αυστηρή μεθοδολογία με πολλαπλούς βιβλιομετρικούς δείκτες, η αξιολόγηση έχει σκοπό να παρέχει έγκυρες εκτιμήσεις της επιστημονικής απήχησης των πανεπιστημίων διεθνώς (https://www.leidenranking.com/ranking/2014).
Η Πρυτανεία του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων συγχαίρει όλα τα μέλη ΔΕΠ, τους ερευνητές, τους μεταπτυχιακούς σπουδαστές, τους προπτυχιακούς φοιτητές και το διοικητικό και τεχνικό προσωπικό για τη συνεισφορά τους σε αυτό το ιδιαιτέρως τιμητικό αποτέλεσμα για το Πανεπιστήμιό μας και υπόσχεται ότι θα κάνει ό,τι μπορεί, για να βελτιώσουμε ακόμη περισσότερο την επίδοση των ερευνητικών και διδακτικών μας επιτευγμάτων σε ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο.

Πηγή: https://www.esos.gr/arthra/tritovath...idefsi/sthn-1h-uesh-h-iatrikh-sxolh-ivanninvn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Πού το στηρίζεις;
στα rankings παγκοσμιου βελινεκους, οπου κατατασσουν το ΑΠΘ ως "καλυτερη" σχολη της Ελλαδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
αποψη μου η ιατρικη πατρας ειναι η καλυτερη διοτι εχει πολλα μαθηματα.τοσο απλα.οσο περισσοτερα μαθηματα τοσο πιο δυσκολη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
αποψη μου η ιατρικη πατρας ειναι η καλυτερη διοτι εχει πολλα μαθηματα.τοσο απλα.οσο περισσοτερα μαθηματα τοσο πιο δυσκολη σχολη.

Από τις αξιολογήσεις που έκανε η ΑΔΙΠ διαπιστώθηκε ότι η τακτική των φορτωμένων προγραμμάτων σπουδών με πολλά μαθήματα, είναι μια Ελληνική πατέντα να δικαιολογούνται θέσεις εργασίας για καθηγητές Πανεπιστημίου. :P Επίσης εμφανίζεται πολύ συχνά και η τεχνική της αλληλεπικάλυψης ύλης σε πολλά μαθήματα είτε με αρίθμηση Ι, ΙΙ, ΙΙΙ, ...είτε με ειδικές ονομασίες όπως «Ειδικά Θέματα»...κλπ κλπ.

Το Τμήμα Ιατρικής στο Πανεπ.Πατρών έχει συνάψει συνεργασία με το Τμήμα Ιατρικής του Πανεπ.John Hopkins των ΗΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!! Φετος περασα στην Ιατρική Απθ...ωστοσο δικαιουμαι μετεγγραφη και σκεφτομαι να καταθεσω αιτηση για μετεγγραφη στην ιατρικη Αθηνών. Δεν μενω ΑΘηνα ουτε Θεσσαλονίκη, απλως ελαχιστα πιο κοντα ειμαι στην Αθήνα, οποτε τα εξοδα ειναι ουσιαστικα τα ιδια. Ποια απο τις δυο σχολες ειναι πιο αξιολογη??? Επιπλεον στην Αθηνα φοβαμαι για τις καταληψεις και τις απεργιες οπου στη θεσσαλονικη ειναι λιγοτερες καθως και για το γεγονος οτι λογω μετεγγραφων στην Αθηνα θα συσσωρευτουν περισσοτεροι σχετικα με την αντιστοιχη σχολη της Θεσσαλονικης..Ποια ειναι η γνωμη σας??? Αρχικα με ενδιαφερει η ποιοτητα των σπουδων και δευτερευοντως η πoιοτητα ζωης.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Nipple

Νεοφερμένος

Ο Dr.Nipple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!! Φετος περασα στην Ιατρική Απθ...ωστοσο δικαιουμαι μετεγγραφη και σκεφτομαι να καταθεσω αιτηση για μετεγγραφη στην ιατρικη Αθηνών. Δεν μενω ΑΘηνα ουτε Θεσσαλονίκη, απλως ελαχιστα πιο κοντα ειμαι στην Αθήνα, οποτε τα εξοδα ειναι ουσιαστικα τα ιδια. Ποια απο τις δυο σχολες ειναι πιο αξιολογη??? Επιπλεον στην Αθηνα φοβαμαι για τις καταληψεις και τις απεργιες οπου στη θεσσαλονικη ειναι λιγοτερες καθως και για το γεγονος οτι λογω μετεγγραφων στην Αθηνα θα συσσωρευτουν περισσοτεροι σχετικα με την αντιστοιχη σχολη της Θεσσαλονικης..Ποια ειναι η γνωμη σας??? Αρχικα με ενδιαφερει η ποιοτητα των σπουδων και δευτερευοντως η πoιοτητα ζωης.:worry:

Η ποιοτητα σπουδων καθοριζεται πρωτα απο ολα απο εσενα και δευτερευοντως απο τη σχολη.Θα δεις οτι σε ελαχιστα πραγματα σε βοηθαει η σχολη στις σπουδες σου.Ουτως ή αλλως απο ολες τις ιατρικες την ιδια δυναμικη πτυχιου θα αποκτησεις.Οποτε σου προτεινω για την συγκεκριμενη επιλογη που θες να κανεις να θεσεις την ποιοτητα ζωης ως πρωταρχικο κριτηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top