Ποια είναι η γνώμη σας για την Ιστορία;

leonigp

Νεοφερμένος

Η leonigp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πριν προχωρήσετε στην παπαγαλία, όσοι το προτιμήσετε, καλό είναι να το έχετε καταλάβει. Ένας τρόπος για να φανεί αυτό είναι και η επαναδιατύπωση με άλλα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ετσι ειναι πρωτα κατανοηση του κειμενου κ μετα αποστηθηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γιατί θεωρείται διαδικασία που θέλει σκέψη η κατανόηση ενός μαμημένου βιβλίου ΙΣΤΟΡΙΑΣ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonigp

Νεοφερμένος

Η leonigp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γιατί πολύ απλά θέλει σκέψη. Μια απλή κατανόηση ίσως να μην αξιοποιεί μεγάλο τμήμα των δυνατοτήτων, αλλά είναι βασικό βήμα στο να μάθει κανείς το οτιδήποτε. Νομίζεις το ότι πρόκειται για Ιστορία μειώνει την προσπάθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ρε παιδιά,μια ερώτηση..και εσάς να "παπαγαλίζετε" την ιστορία σας ζητάνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω κάτι παιδιά;

Τι εννοείτε "παπαγαλίζω"; Ας το πω με ένα αστείο παράδειγμα. Διαβάζεται την "Σταχτομπούτα" και μετά την διηγήστε στο μικρό σας αδελφάκι ξαδελφάκι παιδάκι κλπ Αυτό το θεωρείται "παπαγαλία"; Πρέπει να θυμόμαστε βασικά μια χρονολογική σειρά. Η Σταχτομπούτα πρώτα πήγε στο χορό και εκεί έχασε το γοβάκι. Δεν έχασε το γοβάκι στο δάσος ας πούμε. Στο χορό το έχασε. Θεωρείται παπαγαλία να το θυμόσαστε και να το έχετε ξεκάθαρο αυτό; :hmm:Πάμε πιο πίσω. Η "Σταχτομπούτα" δεν ήταν δεδομένο ότι θα πάει στο χορό, αντίθετα δεν έπρεπε να πάει στο χορό λογικά, όμως συνέβησαν κάποια γεγονότα που της επέτρεψαν να το κάνει (έγινε η κολοκύθα άμαξα, βρήκε φόρεμα, βρήκε παπούτσια κ.α) Αυτό είναι "παπαγαλία"; :P

Νομίζω ότι το έχετε πάρει απο φόβο. ΜΟΝΟ εαν κατανοήσει κάποιος μπορεί να αποστηθίσει. Γιατί όλοι μπορείτε να πείτε την ιστορία της Σταχτομπούτας με 10 διαφορετικούς τρόπους; Γιατί έχετε κατανοήσει την ιστορία της :)

Έσείς όταν λέτε "παπαγαλία" τι ακριβώς εννοείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkeos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αιγαίου (Ρόδος) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά την ιστορία εκτός από το κρητικό την έμαθα χωρίς να ξεχνάω σχεδόν άρθρο. :). Στο κρητικό στα τελευταία 2 μαθήματα ξεχνούσα και κάτι. :) Τ θέμα στην ιστορία είναι να μην την παραποιείς και να είσαι όσο πιο κοντά μπορείς στο πρωτότυπο κείμενο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Και εγώ παπαγαλία τη μαθαίνω. Όμως αυτό ζητάνε οι διορθωτές? Δηλαδή αν κάποιος
γράψει αυτό που λέει το μάθημα με σαφήνεια και ακρίβεια αλλά με διαφορετικό τρόπο
θα του κόψουν μόρια?
@Creation : παπαγαλία εννοούμε οτι μαθαίνεις κάτι χρησιμοποιώντας ακριβώς τις ίδιες λέξεις που χρησιμοποιεί το βιβλίο. Δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν καταλαβαίνεις αυτό που αποστηθίζεις, απλώς όταν έρθει η ώρα να το εκφράσεις γράφεις ακριβώς αυτο που λέει μέσα το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkeos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αιγαίου (Ρόδος) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
κοίτα αυτός που θα γράψει την απάντηση όπως την αναφέρει το σχολικό βιβλίο σίγουρα είναι σε καλύτερη θέση από εκείνον που θα γράψει το νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μ@R@Ki

Νεοφερμένος

Η Μ@R@Ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ειναι αρκετα ενδιαφερον μαθημα μα δεν παυει να ειναι δυσκολο..λογω τις παπαγαλιας που χρειαζεται...στο 2ο κεφαλαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
οση παπαγαλια και αν κανεις αν δεν σου "κοψει" το μυαλο στις πηγες......
χρειαζεται συνθετικη σκεψη,κριση και φυσικα διαβασμα για να γραψεις πανω απο 14-15 στην ιστορια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Μια στιγμή παιδιά. Έχω μπερδευτεί. Να τα πάρουμε απο την αρχή.

Στις εξετάσεις σας ζητούν να απαντήσετε σε ερωτήσεις Σωστό/Λάθος ή Πολλαπλών επιλογών. Αυτό δεν χρειάζεται παπαγαλία.

Μετά σας ζητούν να δώσετε τους ορισμούς κάποιων όρων. Αυτό είναι λογικό να το έχετε μάθει απ'εξω σχεδόν αυτολεξεί γιατί είναι ορισμός...όπως μαθαίνουμε αυτολεξεί τους ορισμούς στη Φυσική στη Χημεία στα Μαθηματικά, δεν έχω ακούσει όμως κανέναν να λέει ότι η Φυσική η Χημεία ή τα Μαθηματικά θέλουν παπαγαλία :nono: Το Πυθαγόρειο Θεώρημα για παράδειγμα το μαθαίνουμε απ'έξω, ακριβώς (αλλά είναι ένα θεώρημα 3 φράσεων και όχι ένα βιβλίο 250-300 σελίδων)

Μήπως αυτό που σας "σπρώχνει" να μαθαίνεται "παπαγαλία" την Ιστορία είναι γιατί δεν ξέρετε άλλο τρόπο να τη μάθετε; Στα Μαθηματικά ας πούμε και στη Φυσική υπάρχει θεωρία αλλά υπάρχουν και ασκήσεις, ;) θα λύσετε μία θα λύσετε δύο θα λύσετε δέκα, είκοσι, τριάντα :jumpy:θα μάθετε να λύνετε αυτό το είδος ασκήσεων. Το ίδιο και με τα Αρχαία ή τα Λατινικά και αυτά έχουν θεωρεία αλλά έχουν και ασκήσεις θα το κλείσεις το ρήμα θα το ξανακλείσεις θα το ξαναματακλείσεις θα το μάθεις..... Στην Ιστορία όμως τι να κάνεις ; Βάζεις το βιβλίο μπροστά και λες τώρα τι κάνω;

Για πείτε μου και εσείς τη γνώμη σας. Τα λέω σωστά; Παπαγαλίζετε την Ιστορία γιατί δεν ξέρετε άλλο τρόπο να την αφομιώσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelospektis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelospektis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ναι αν γράψεις όπως ακριβώς έγραφε στο βιβλίο καλύτερα..

Εγώ έτσι έκανα και έγραψα 18,4 μόνο στην Ιστορία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Μια στιγμή παιδιά. Έχω μπερδευτεί. Να τα πάρουμε απο την αρχή.

Στις εξετάσεις σας ζητούν να απαντήσετε σε ερωτήσεις Σωστό/Λάθος ή Πολλαπλών επιλογών. Αυτό δεν χρειάζεται παπαγαλία.

Μετά σας ζητούν να δώσετε τους ορισμούς κάποιων όρων. Αυτό είναι λογικό να το έχετε μάθει απ'εξω σχεδόν αυτολεξεί γιατί είναι ορισμός...όπως μαθαίνουμε αυτολεξεί τους ορισμούς στη Φυσική στη Χημεία στα Μαθηματικά, δεν έχω ακούσει όμως κανέναν να λέει ότι η Φυσική η Χημεία ή τα Μαθηματικά θέλουν παπαγαλία :nono: Το Πυθαγόρειο Θεώρημα για παράδειγμα το μαθαίνουμε απ'έξω, ακριβώς (αλλά είναι ένα θεώρημα 3 φράσεων και όχι ένα βιβλίο 250-300 σελίδων)

Μήπως αυτό που σας "σπρώχνει" να μαθαίνεται "παπαγαλία" την Ιστορία είναι γιατί δεν ξέρετε άλλο τρόπο να τη μάθετε; Στα Μαθηματικά ας πούμε και στη Φυσική υπάρχει θεωρία αλλά υπάρχουν και ασκήσεις, ;) θα λύσετε μία θα λύσετε δύο θα λύσετε δέκα, είκοσι, τριάντα :jumpy:θα μάθετε να λύνετε αυτό το είδος ασκήσεων. Το ίδιο και με τα Αρχαία ή τα Λατινικά και αυτά έχουν θεωρεία αλλά έχουν και ασκήσεις θα το κλείσεις το ρήμα θα το ξανακλείσεις θα το ξαναματακλείσεις θα το μάθεις..... Στην Ιστορία όμως τι να κάνεις ; Βάζεις το βιβλίο μπροστά και λες τώρα τι κάνω;

Για πείτε μου και εσείς τη γνώμη σας. Τα λέω σωστά; Παπαγαλίζετε την Ιστορία γιατί δεν ξέρετε άλλο τρόπο να την αφομιώσετε;

προσωπικά,έγραφα διαγώνισμα στο φροντιστήριο,και δε μου έδωσε ΟΥΤΕ 1 ΜΟΝΑΔΑ στις 15..την ρωτάω τι έγραψα λάθος; μου λέει τα έχεις αναφέρει ΟΛΑ,δεν παρέλειψες τίποτα,αλλά δεν είσαι κοντά στη διατύπωση του βιβλίου...αυτό με αγχώνει,γιατί δεν έχω μάθει τόσα χρόνια να παπαγαλίζω τίποτα,και τώρα μου είναι απίστευτα δύσκολο,να κάθομαι 40 λεπτά,να μάθω 1 σελίδα..και στο κάτω κάτω,πιστεύω οτι είναι και επικίνδυνο αυτό..αν απο το άγχος μου κολλήσω;

να κάνω και μια ερώτηση;πείτε οτι υπήρχε τρόπος,και την στιγμή που γράφαμε πανελλήνιες,εγώ άνοιγα ολόκληρο τον τόμο του Καργάκου,και το αντέγραφα αυτολεξί.. τι θα γινόταν δηλαδή; θα μου το έκοβε γιατί ο Καργάκος δεν έχει ίδια διατύπωση με το βιβλίο το σχολικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonigp

Νεοφερμένος

Η leonigp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Να σου λένε ότι είναι σωστά και να σου κόβουν τα πάντα λόγω διατύπωσης. Ακραία λογική εξετάσεων. Προσωπικά προσπάθούσα να τα μαθαίνω και παπαγαλία, γιατί πολύ απλά είχα ρίξει τόσο διάβασμα για να το κάνω αυτό που τα θυμόνουν καλύτερα στο τέλος. Ποτέ δεν έχω καταφέρει, όμως, να γράψω κάτι με το κόμμα. Πάντα, όμως, δομούσα την απάντησή μου στο πρόχειρο. Έτσι το κέιμενο έβγαινε δεμένο και καλοδουλεμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πραγματικά virginia τραυματική εμπειρία :jumpy: Στην θέση σου θα το συζητούσα με τους γονείς μου και τον ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου. Δεν θέλω να το γενικεύσω αλλά έτσι όπως τα περιγράφετε πολλοί απο εσάς, η δουλειά αρχίζει να στραβώνει απο το φροντιστήριο. :(

Με τους καθηγητές Ιστορίας στο λύκειό σας το έχετε συζητήσει; Σας λένε και αυτοί ότι οι εξεταστές θέλουν παπαγαλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Πραγματικά virginia τραυματική εμπειρία :jumpy: Στην θέση σου θα το συζητούσα με τους γονείς μου και τον ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου. Δεν θέλω να το γενικεύσω αλλά έτσι όπως τα περιγράφετε πολλοί απο εσάς, η δουλειά αρχίζει να στραβώνει απο το φροντιστήριο. :(

Με τους καθηγητές Ιστορίας στο λύκειό σας το έχετε συζητήσει; Σας λένε και αυτοί ότι οι εξεταστές θέλουν παπαγαλία;
με τους γονεις μου έχω κάνει μια κουβέντα,κάποια στιγμή πριν μια βδομάδα,που άφησα κενό το μισό διαγώνισμα,γιατί απο το άγχος μου τα ξέχασα..ο μπαμπάς μου ,που τυγχάνει να έχει πάθος με την ιστορία,μου λέει οτι δεν είναι τρόπος αυτός..περιμένω να γυρίσει απο διακοπές η καθηγήτρια μου,να συζητήσουμε..
Και ο ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου παπαγαλία λέει,και συμπληρώνει ¨"τι να κάνουμε..θέλει διάβασμα"...μα είπε κανείς οτι ο διαβασμένος φαίνεται απο την παπαγαλία;
στο σχολείο,ο λυκειάρχης είναι φιλόλογος,και τον ρώτησα και είπε οτι όταν ήταν διορθωτής,πριν 5 χρόνια περίπου,επιβράβευαν την ελεύθερη έκφραση,γιατί δείχνει κριτική σκέψη,και όχι παπαγαλία..το ίδιο μου είπε μια οικογενειακή φίλη,που ήταν πέρσι διορθωτής σε ιστορία..αλλά δε ξέρω..η όλη κατάσταση με αγχώνει πολύ,και έχω πάρει απο φόβο λίγο το μάθημα,μιας και μου είναι δύσκολο να το "παπαγαλίσω":(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Παπαγαλία στις πανελλαδικές σημαίνει "γράφω την απάντηση ακριβώς όπως την έχει το βιβλίο", δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν έχεις καταλάβει αυτό που γράφεις. Μπορεί να ξέρεις να το εκφράσεις με χίλιους διαφορετικούς τρόπους (μπορεί και όχι) αλλά εκείνη τη στιγμή χρησιμοποιείς τη φρασεολογία του βιβλίου. Αυτό γίνεται για τον απλό λόγο ότι έτσι δένεις τα χέρια του διορθωτή από το να κόψει έστω και 1/100. Αν απαντήσεις με δικά σου λόγια, με δική σου ευθύνη αφήνεις τον υποκειμενικό παράγοντα να μπει στο παιχνίδι. Αν ο διορθωτής κρίνει ότι αυτά που έγραψες δεν αποδίδουν ακριβώς το νόημα των οδηγιών που έχει στα χέρια του, ίσως κόψει κάτι. Μπορεί να κόψει λίγο, μπορεί πολύ, μπορεί και τίποτα, θα το μάθεις μόνο όταν βγουν οι βαθμοί.
Δεν είμαι της θεωρητικής αλλά νομίζω πως στα παπαγαλίστικα μαθήματα όλων των κατευθύνσεων τα ίδια ισχύουν λίγο πολύ. Αν κάποιο φροντιστήριο μου πρότεινε να γράψω στο τέλος την ΑΟΔΕ με δικά μου λόγια, θα έβγαζα το συμπέρασμα ότι έχει αγνές προθέσεις, θέλει να μου μάθει το αντικείμενο, αλλά δυστυχώς δεν με ενδιαφέρει να αυτοκτονήσω βαθμολογικά. Με ενδιαφέρει το 100/100. Και για το 100/100 σʼ αυτά τα μαθήματα το μόνο που χρειάζεται είναι να λιώσεις πάνω απʼ το βιβλίο. Ούτε σχολεία, ούτε κανενός είδους φροντιστήρια, ούτε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ανεξαρτητως απο το τι λετε μερικοι εδω μεσα παιδια εγω εχω να σας πω οτι ο χαμηλοτερος μου βαθμος απο ολα τα μαθηματα ηταν στην ιστορια.Εγραψα 14.7 κ αυτο γιατι δεν μπορεσα ποτε να τη μαθω απ'εξω.Ειναι λιγο βλακεια να γραφεις αρχαια 18 και ιστορια 14.7 αλλα τι να κανεις με αυτο το κωλοσυστημα...-αποψη μου:)
@creation: αυτο το να κλεισεις και να ξανακλεισεις το ρημα προσεξε το λιγακι-φιλικα παντα;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos25203

Νεοφερμένος

Ο aggelos25203 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
οι ερωτισεις σωστου λαθους creation βασιζονται κυριως σε 1-2 λεξεις δλδ 1-2 θα ειναι λαθος οποτε χρειαζεται παπαγαλια κ σε αυτα...αποψη μ παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top