Ποια γλώσσα δε θα θέλατε να μάθετε ποτέ;

Ποιά γλώσσα δεν θα θέλατε να μάθετε ποτέ;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
  • Αγγλικά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 6 15.4%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 14 35.9%
  • Ιταλικά

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • Ισπανικά

    Ψήφοι: 1 2.6%
  • Αλβανικά

    Ψήφοι: 17 43.6%
  • Ρωσσικά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βουλγάρικα

    Ψήφοι: 5 12.8%
  • Κινέζικα

    Ψήφοι: 4 10.3%
  • Αραβικά

    Ψήφοι: 3 7.7%
  • Άλλη (Διευκρινίστε)

    Ψήφοι: 3 7.7%
  • Ολλανδικά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μαλτέζικα

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 2.6%

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δε θα ηθελα να μαθω ποτε Αλβανικα, Ρωσικα, Κινεζικα και Ιαπωνικα.
Τα Αλβανικα, τα θεωρω παντελως αχριστα, ακι δεν ειναι ουτε καν η χωρα δυνατη, να πεις πως θα μεινεις εκει.
Τα Ρωσικα, παρολο που λενε πως ειναι χρησιμα και πιστευω οτι ειναι, αλλα εμενα η προφορα και γενικα αυτη η γλωσσα, μου φενεται γελοια.
Τα Κινεζικα, μου φενονται ακομα πιο γελοια, το ιδιο και τα Ιαπωνικα.

Οι Αλβανοί δεν είναι μόνο στην Αλβανία γενικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ελληνικά γιατί μιλιέται απο μια απο τις πιο άχρηστες και μπασταρδεμένες βαλκανικές φάρες. Μόνο για να κάνεις διακοπές σε κανά νησί είναι χρήσιμη

Ελπίζω να τρολλάρεις.
Αν πάλι όχι, σε πληροφορώ πως μιλάς ήδη ελληνικά ως μητρική γλώσσα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Οι Αλβανοί δεν είναι μόνο στην Αλβανία γενικά. :P

Ναι, ρε συ, λες να μας φανεί χρήσιμο προσόν να γνωρίζουμε τη γλώσσα τους? :P

Aγγλοι, γερμανοί, γάλλοι, ισπανοί, ρώσοι, κινέζοι, ινδοί, ιάπωνες, κορεάτες... τόσες χώρες με πλούσια ιστορία και βιωτικό επίπεδο. Τι απ' όλα αυτά έχουν τα αλβανικά;:'(

Βασικά, έχουν μια ιστορία, το ότι ήρθαν στην Ελλάδα και είδαν λίγο από την λάμψη της, πιστεύω ότι πρέπει να είναι και το μόνο σημαντικό που έχει στην Ιστορία, σαν λαός, παίζει να το διδάσκουν και στην Αλβανία, στα παιδάκια! :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ναι, ρε συ, λες να μας φανεί χρήσιμο προσόν να γνωρίζουμε τη γλώσσα τους? :P



Βασικά, έχουν μια ιστορία, το ότι ήρθαν στην Ελλάδα και είδαν λίγο από την λάμψη της, πιστεύω ότι πρέπει να είναι και το μόνο σημαντικό που έχει στην Ιστορία, σαν λαός, παίζει να το διδάσκουν και στην Αλβανία, στα παιδάκια! :P :P

Ναι....λάμψη λαμπτήρα πυρακτώσεως...
Μόνο που από την πολλή την λάμψη ζαβώσαν τα μυαλά τα "ντόπια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Κινέζικα και Ιαπωνικά. Κουραστική χωρίς λόγο και βαρετή η διαδικασία με τα σύμβολα και γλώσσες χωρίς ουσιαστικά αυστηρή γραμματική.

Υ.Γ: Πολύς ρατσισμός έχει πέσει σε αυτό το θέμα. Δεν σας αρέσουν δήθεν τα Αλβανικά. :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ελπίζω να τρολλάρεις.
Αν πάλι όχι, σε πληροφορώ πως μιλάς ήδη ελληνικά ως μητρική γλώσσα:P

Μπα, τα ελληνικά προσωπικά τα έχω αποκηρύξει από μητρική γλώσσα και δεν τρολλάρω καθόλου. Τι να τα κάνεις; Μόνο Ελλάδα και Κύπρος τα μιλάνε δηλαδή καμμιά 20αριά εκατομμύρια κομπλεξικοί και προβληματικοί τύποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ναι....λάμψη λαμπτήρα πυρακτώσεως...
Μόνο που από την πολλή την λάμψη ζαβώσαν τα μυαλά τα "ντόπια".

Ξερεις την Ιστορια της χωρας μας, απο τα Αρχαια χρονια, δυστυχως οι σημερινοι δεν ειμαστε οπως οι προγωνοι μας, αλλα ολο και κατι εχουμε απο εκεινους! Και κατι ακομα, ειμαστε απο τις πιο ομορφες χωρες του κοσμου, και μας ποθουν πολλοι λαοι, γι΄αυτο αλλωστε προσπαθουν να μας κατεβασουν!

Να προσθεσω και κατι ακομα, προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα με τους Αλβανους και την χωρα τους, εμενα απλα σαν γλωσσα δεν μου αρεσει, και νομιζω πως το ξεκαθαρισα απο το αρχικο μου ποστ! :)

Ελληνικά γιατί μιλιέται απο μια απο τις πιο άχρηστες και μπασταρδεμένες βαλκανικές φάρες. Μόνο για να κάνεις διακοπές σε κανά νησί είναι χρήσιμη

Αν επιτρεπεται , απο που εισαι? Γιατι, μονο για Ελληνας δεν φενεσαι! Και αν δεν ειμασταν φιλοξενος λαος και ειμασταν ''αχρηστες και μπασταρδεμενες βαλκανιες φαρες'' απο τοτε που προτωηρθαν ολοι οι ξενοι δεν θα τους προσφεραμε δουλειες, και δεν θα τους ειχαμε στον τοπο μας, αλλα εκεινοι μας εκμεταλλευτηκαν και ξεκινησαν να κλεβουν και να σκοτωνουν, εννοειται πως δεν ειναι ολοι ετσι, αλλα υπαρχουν και εκεινοι που ειναι. Και να ξερεις κατι, εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να σεβεσαι την χωρα που σου δινει ψωμι και τρως και σε μεγαλωνει, γιατι για να ηρθες εδω, μαλλον δεν μπορουσε να σου τα προσφερει η πατριδα σου αυτα.

Μπα, τα ελληνικά προσωπικά τα έχω αποκηρύξει από μητρική γλώσσα και δεν τρολλάρω καθόλου. Τι να τα κάνεις; Μόνο Ελλάδα και Κύπρος τα μιλάνε δηλαδή καμμιά 20αριά εκατομμύρια κομπλεξικοί και προβληματικοί τύποι.

Και τα Αλβανικα ποσοι τα μιλανε δηλαδη? Οι μεταναστες, που ηρθαν εδω, μεσα στο σπιτι τους για να μην τα ξεχασουν? :P :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Γερμανικά....τόσο άσχημη γλώσσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μπα, τα ελληνικά προσωπικά τα έχω αποκηρύξει από μητρική γλώσσα και δεν τρολλάρω καθόλου. Τι να τα κάνεις; Μόνο Ελλάδα και Κύπρος τα μιλάνε δηλαδή καμμιά 20αριά εκατομμύρια κομπλεξικοί και προβληματικοί τύποι.

Κοίτα να δεις πως έχουν τα πράγματα λοιπόν... Η μητρική γλώσσα θα παραμείνει για πάντα μητρική σου. Ήταν η πρώτη γλώσσα που έμαθες, η πρώτη στην οποία έμαθες να σκέφτεσαι ( εκτός και αν δεν κατάγεσαι από την Ελλάδα τότε αλλάζει). Και πάντα θα είναι η πρώτη σου γλώσσα. Ακόμα και χρόνια να περάσουν, ακόμα και αν γίνεις Αμερικάνος που λέει ο λόγος, πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου θα σκέφτεσαι έστω και στο ελάχιστο δυνατό βαθμό στα Ελληνικά. Δυστυχώς ή ευτυχώς.

Και Ολλανδικά ξέρω που μιλάνε μόνο στην Ολλανδία ε και;
Ξέρεις πόσοι ξένοι προσπαθούν να μάθουν Ελληνικά; Έχω φίλους Γερμανούς που έχουν βιβλία!

Ήμουν για το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος στα Ιωάννινα, και είχα πάει στο μουσείου του Αλί Πασά στο νησάκι. Και στην είσοδο ήταν ένα ζευγάρι ξένων. Ζήτησαν τα εισιτήρια στα ελληνικά γεμάτοι καμάρι. Και όταν ο πωλητής τους ρώτησε από που είναι εκείνοι απάντησαν από την Σκανδιναβία. Καμία συγγενική σχέση με Ελλάδα. Απλά την αγαπούν είπαν.

Και δόξα τω Θεω στην αρχαιότητα τουλάχιστον οι Έλληνες ήταν μπροστά. Και πολιτισμό ( αρχαίο) έχουμε, και μέρη ωραία και από όλα. Για εμένα δεν υστερεί η Ελλάδα σε ομορφιά και πολιτισμό από τους Γάλλους και τους Άγγλους πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ξερεις την Ιστορια της χωρας μας, αποσο Αρχαια χρονια, δυστυχως οι σημερινοι δεν ειμαστε οπως οι προγωνοι μας, αλλα ολο και κατι εχουμε απο εκεινους! Και κατι ακομα, ειμαστε απο τις πιο ομορφες χωρες του κοσμου, και μας ποθουν πολλοι λαοι, γι΄αυτο αλλωστε προσπαθουν να μας κατεβασουν!

Να προσθεσω και κατι ακομα, προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα με τους Αλβανους και την χωρα τους, εμενα απλα σαν γλωσσα δεν μου αρεσει, και νομιζω πως το ξεκαθαρισα απο το αρχικο μου ποστ! :)



Αν επιτρεπεται , απο που εισαι? Γιατι, μονο για Ελληνας δεν φενεσαι! Και αν δεν ειμασταν φιλοξενος λαος και ειμασταν ''αχρηστες και μπασταρδεμενες βαλκανιες φαρες'' απο τοτε που προτωηρθαν ολοι οι ξενοι δεν θα τους προσφεραμε δουλειες, και δεν θα τους ειχαμε στον τοπο μας, αλλα εκεινοι μας εκμεταλλευτηκαν και ξεκινησαν να κλεβουν και να σκοτωνουν, εννοειται πως δεν ειναι ολοι ετσι, αλλα υπαρχουν και εκεινοι που ειναι. Και να ξερεις κατι, εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να σεβεσαι την χωρα που σου δινει ψωμι και τρως και σε μεγαλωνει, γιατι για να ηρθες εδω, μαλλον δεν μπορουσε να σου τα προσφερει η πατριδα σου αυτα.



Και τα Αλβανικα ποσοι τα μιλανε δηλαδη? Οι μεταναστες, που ηρθαν εδω, μεσα στο σπιτι τους για να μην τα ξεχασουν? :P :lol:

Αυτά τα εθνικιστικά σου πρέπει να τα αποβάλεις όσο είναι καιρός.
Κι είσαι 12 χρονών, δε μπορείς να λες ότι ξέρεις ιστορία. Τα ποστς σου μάλιστα δείχνουν οτι βλέπεις κάποια πράγματα πολύ ανώριμα και μονόπλευρα. Δε σε παρεξηγούμε φυσικά λόγω της ηλικίας σου, αλλά καλό θα ήταν να μην είσαι τόσο απόλυτη σε θέματα θρησκείας, ιστορίας, μετανάστευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Αυτά τα εθνικιστικά σου πρέπει να τα αποβάλεις όσο είναι καιρός.
Κι είσαι 12 χρονών, δε μπορείς να λες ότι ξέρεις ιστορία. Τα ποστς σου μάλιστα δείχνουν οτι βλέπεις κάποια πράγματα πολύ ανώριμα και μονόπλευρα. Δε σε παρεξηγούμε φυσικά λόγω της ηλικίας σου, αλλά καλό θα ήταν να μην είσαι τόσο απόλυτη σε θέματα θρησκείας, ιστορίας, μετανάστευσης.

Δεν ειμαι απολυτη, απλα δεν εχω ακουσει τιποτα ιστορικο για την συγκεκριμενη χωρα, ως τωρα, αυτον ειναι ολο, αν ειπα κατι λαθος ή αν μιλησα ασχημα, ζητω συγγνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Κοίτα να δεις πως έχουν τα πράγματα λοιπόν... Η μητρική γλώσσα θα παραμείνει για πάντα μητρική σου. Ήταν η πρώτη γλώσσα που έμαθες, η πρώτη στην οποία έμαθες να σκέφτεσαι ( εκτός και αν δεν κατάγεσαι από την Ελλάδα τότε αλλάζει). Και πάντα θα είναι η πρώτη σου γλώσσα. Ακόμα και χρόνια να περάσουν, ακόμα και αν γίνεις Αμερικάνος που λέει ο λόγος, πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου θα σκέφτεσαι έστω και στο ελάχιστο δυνατό βαθμό στα Ελληνικά. Δυστυχώς ή ευτυχώς.


Δεν μεγάλωσα στην Ελλάδα και δεν ήταν η πρώτη γλώσσα που έμαθα να μιλάω....άρα αλλάζει το πράγμα. Προσωπικά την βρίσκω κουραστική σαν γλώσσα και ακόμα και σήμερα δυσκολεύομαι να εκφραστώ σε αυτήν. Οι ελληνικές λέξεις είναι πολύ μεγάλες όπως και τα ελληνικά επώνυμα τα οποία φαντάζουν αστεία τουλάχιστον σε εμένα. Επίσης είναι μια γλώσσα και μία κουλτούρα τουλάχιστον όπως διαμορφώθηκε μετά την τουρκοκρατία, που διακατέχεται από πάρα πολλές κρυπτοτουρκικές και κρυπτοεβραικές εμμονές. Το μισό μας λεξιλόγιο είναι τούρκικες λέξεις, άσε τα τραγούδια και οι συνήθειες...Η σύγχρονη οθωμανική αυτοκρατορία σε όλο της το μεγαλείο. Όποιος σας έμαθε στο σχολείο οτι η Ελλάδα ήταν σκλαβωμένη στους Τούρκους για 400 χρόνια σας είπε ψέμματα...η κατοχή διαρκεί μέχρι σήμερα.

Οι σύγχρονοι Έλληνες στην πλειοψηφία τους είναι άνθρωποι μισαλλόδοξοι, άνθρωποι της τύχης και άνθρωποι ιδιαιτέρως πονηροί και καχύποπτοι. Δύσκολα συνεργάζεσαι με Έλληνα γιατί το πιο πιθανό είναι να σε κλέψει ή να σε εξαπατήσει... Επιπλέον είναι άνθρωποι που έχουν θεοποιήσει το χρήμα και το προσωπικό τους συμφέρον παρόλο που συνεχώς το αρνούνται. Αυτή η καχυποψία και μισαλλοδοξία έχει αναμιχθεί με ένα ευρωπαικό μακιγιάζ διαμορφώνοντας ένα εκρηκτικό μίγμα χωρίς συνοχή που όμοιό του δύσκολα συναντάς. Εί(σ)μαστε όσο και να προσπαθούμε να το κρύψουμε ένας λαός "ψεκασμένων" που δύσκολα μαθαίνει και για τα πάντα του φταίνε άλλοι...εξωγενείς παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...δεν εχω ακουσει τιποτα ιστορικο για την συγκεκριμενη χωρα...
Όλοι σε όλα τα κράτη έχουμε την "Ιστορία" μας. Όλοι έχουμε τα "μεγαλεία" μας, τους "ήρωές" μας και (φυσικά) τις υπερβολές μας. Όλοι είμαστε υπερήφανοι για την "Ιστορία" μας, όλοι θεωρούμε ότι η δική μας χώρα είναι η "καλύτερη" και από το νηπιαγωγείο μαθαίνουμε το πόσο "χειρότεροι" είναι οι "άλλοι". Αν 2500 περίπου χρόνια πριν, κάποιος έλεγε σε έναν Αθηναίο και ένα Σπαρτιάτη ότι κάποτε θα ήταν και οι δυο πολίτες του ίδιου κράτους, το κεφάλι του δεν θα ήταν για πολλή ώρα στη θέση του.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν μεγάλωσα στην Ελλάδα και δεν ήταν η πρώτη γλώσσα που έμαθα να μιλάω....άρα αλλάζει το πράγμα. Προσωπικά την βρίσκω κουραστική σαν γλώσσα και ακόμα και σήμερα δυσκολεύομαι να εκφραστώ σε αυτήν. Οι ελληνικές λέξεις είναι πολύ μεγάλες όπως και τα ελληνικά επώνυμα τα οποία φαντάζουν αστεία τουλάχιστον σε εμένα. Επίσης είναι μια γλώσσα και μία κουλτούρα τουλάχιστον όπως διαμορφώθηκε μετά την τουρκοκρατία, που διακατέχεται από πάρα πολλές κρυπτοτουρκικές και κρυπτοεβραικές εμμονές. Το μισό μας λεξιλόγιο είναι τούρκικες λέξεις, άσε τα τραγούδια και οι συνήθειες...Η σύγχρονη οθωμανική αυτοκρατορία σε όλο της το μεγαλείο. Όποιος σας έμαθε στο σχολείο οτι η Ελλάδα ήταν σκλαβωμένη στους Τούρκους για 400 χρόνια σας είπε ψέμματα...η κατοχή διαρκεί μέχρι σήμερα.

Οι σύγχρονοι Έλληνες στην πλειοψηφία τους είναι άνθρωποι μισαλλόδοξοι, άνθρωποι της τύχης και άνθρωποι ιδιαιτέρως πονηροί και καχύποπτοι. Δύσκολα συνεργάζεσαι με Έλληνα γιατί το πιο πιθανό είναι να σε κλέψει ή να σε εξαπατήσει... Επιπλέον είναι άνθρωποι που έχουν θεοποιήσει το χρήμα και το προσωπικό τους συμφέρον παρόλο που συνεχώς το αρνούνται. Αυτή η καχυποψία και μισαλλοδοξία έχει αναμιχθεί με ένα ευρωπαικό μακιγιάζ διαμορφώνοντας ένα εκρηκτικό μίγμα χωρίς συνοχή που όμοιό του δύσκολα συναντάς. Εί(σ)μαστε όσο και να προσπαθούμε να το κρύψουμε ένας λαός "ψεκασμένων" που δύσκολα μαθαίνει και για τα πάντα του φταίνε άλλοι...εξωγενείς παράγοντες.

Δυστυχώς θα συμφωνήσω για τους σύγχρονους Έλληνες. Ξέχασες να προσθέσεις το: χωρίς σεβασμό στην πολιτισμική κληρονομιά ;)

Όμως όσο για την γλώσσα, θα διαφωνήσω. Μπορεί να είναι επηρεασμένη από τους Τούρκους όπως λες όμως αυτό το θεωρώ αναπόφευκτο μετά από τόσα χρόνια Τουρκοκρατίας:/: εξάλλου όλοι οι λαοί συναναστρέφονται και επιρρεάζονται με τους γειτονικούς.

Συγγνώμη για το πιο επιθετικό ύφος στο προηγούμενο πόστ. Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Ούτε εθνικίστρια είμαι ούτε τίποτα. Κάθε άλλο. Απλά προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν πιο ρεαλίστρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Όλοι σε όλα τα κράτη έχουμε την "Ιστορία" μας. Όλοι έχουμε τα "μεγαλεία" μας, τους "ήρωές" μας και (φυσικά) τις υπερβολές μας. Όλοι είμαστε υπερήφανοι για την "Ιστορία" μας, όλοι θεωρούμε ότι η δική μας χώρα είναι η "καλύτερη" και από το νηπιαγωγείο μαθαίνουμε το πόσο "χειρότεροι" είναι οι "άλλοι". Αν 2500 περίπου χρόνια πριν, κάποιος έλεγε σε έναν Αθηναίο και ένα Σπαρτιάτη ότι κάποτε θα ήταν και οι δυο πολίτες του ίδιου κράτους, το κεφάλι του δεν θα ήταν για πολλή ώρα στη θέση του.


Εχεις δικιο σε αυτο, αλλα εσυ εχεις ακουσει τιποτα για την Αλβανια, οπως εχεις ακουσει για την Γαλλια, Ιταλια, Αγγλια, κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εχεις δικιο σε αυτο, αλλα εσυ εχεις ακουσει τιποτα για την Αλβανια, οπως εχεις ακουσει για την Γαλλια, Ιταλια, Αγγλια, κλπ?

Μαρία:),
Ξέρεις πόσο σε εκτιμώ. Όμως στο θέμα της Αλβανίας διαφωνώ. Έχω προσπαθήσει να μάθω την γλώσσα τους, είναι αρκετά δύσκολη και περίεργη αλλά δεν είναι άσχημη. Αφήνει ένα ωραίο άκουσμα πολλές φορές.
Την ιστορίας τους δυστυχώς δεν την ξέρουμε αλλά σίγουρα θα υπάρχει.
Μπορεί να εξελίσσονται με πιο αργό ρυθμό αλλά το κάνουν! Και η Κορυτσά είναι αρκετά όμορφη και περιποιημένη πόλη! Και τα παιδάκια σίγουρα έχουν να διδάσκονται στο σχολείο ιστορία. Όπως ακριβώς εσύ, εγώ, ένα ισπανάκι, ένα ιταλάκι, ένα γερμανάκι κλπ. Και όλα είναι περήφανα για την χώρα τους όπως όλοι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εχεις δικιο σε αυτο, αλλα εσυ εχεις ακουσει τιποτα για την Αλβανια, οπως εχεις ακουσει για την Γαλλια, Ιταλια, Αγγλια, κλπ?

Το ότι δεν έχεις ακούσει δεν πάει να πει ότι δεν έχει. Οι Ιλλυριοί (ας πούμε ότι αυτοί είναι οι πρόγονοι των Αλβανών) έμοιαζαν με τους Αρχαίους Έλληνες κυρίως στο ότι κι αυτοί δημιουργούσαν βασίλεια ανα την επικράτεια και είχαν εντάσεις κατά καιρούς με ομάδες από τον ελλαδικό χώρο. Και τόσο στην Ρωμαϊκή αλλά και στην Οθωμανική κυριαρχεία είχαν να δείξουν κάτι.

Σε μερικούς ανθρώπους δεν αξίζει να ζουν μέσα στην τεχνολογία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μαρία:),
Ξέρεις πόσο σε εκτιμώ. Όμως στο θέμα της Αλβανίας διαφωνώ. Έχω προσπαθήσει να μάθω την γλώσσα τους, είναι αρκετά δύσκολη και περίεργη αλλά δεν είναι άσχημη. Αφήνει ένα ωραίο άκουσμα πολλές φορές.
Την ιστορίας τους δυστυχώς δεν την ξέρουμε αλλά σίγουρα θα υπάρχει.
Μπορεί να εξελίσσονται με πιο αργό ρυθμό αλλά το κάνουν! Και η Κορυτσά είναι αρκετά όμορφη και περιποιημένη πόλη! Και τα παιδάκια σίγουρα έχουν να διδάσκονται στο σχολείο ιστορία. Όπως ακριβώς εσύ, εγώ, ένα ισπανάκι, ένα ιταλάκι, ένα γερμανάκι κλπ. Και όλα είναι περήφανα για την χώρα τους όπως όλοι μας.

Έχεις δίκιο, απλά ακουστικά, δεν τη πάω ρε παιδάκι μου! :) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, απλά ακουστικά, δεν τη πάω ρε παιδάκι μου! :) :P

Άποψή σου και απολύτως σεβαστή από εμένα τουλάχιστον.
Απλά καμιά φορά παραφερόμαστε για να υποστηρίξουμε αυτό που πιστεύουμε. Αυτό να το ελέγξεις λίγο και είσαι μια χαρά;)
Να μάθεις πολλές γλώσσες σου εύχομαι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Κινέζικα και βουλγαρικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top