Ποια ήταν τα λάθη σας στην Γ λυκείου;

johnmast

Νεοφερμένος

Ο johnmast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ότι δεν άλλαξα φροντιστήριο τον Σεπτέμβρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Ότι έστειλα καλή επιτυχία στην πρώην μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!:D
Κ πετυχε?

Βασικά δεν ήθελα να γράψει...Είμαι κακός άνθρωπος ναι!!!
Αλλά έβγαλε 17.331 στο 1ο πεδίο.Πες μου ότι δεν έγραψε καλά να χαρώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Βασικά δεν ήθελα να γράψει...Είμαι κακός άνθρωπος ναι!!!
Αλλά έβγαλε 17.331 στο 1ο πεδίο.Πες μου ότι δεν έγραψε καλά να χαρώ!
Οχι δεν εγραψε καθολου καλα..Ζητημα αν πιανει κανα ΤΕΙ..μην σου πω οτι μαλλον δεν θα παει να σπουδασει μετα απο αυτην την αποτυχια....Σε καμια "οικοκυρικη σχολη" την εχω για να μαθει να κανει κανα εργοχειρο κ κανα σουτζουκακι για το συζυγο!!
(Τι λεω???):P
Παντως αν ησουν κ συ θεωρητικη πλακα θα χει να 'στε συμφοιτητες!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Βασικά δεν ήθελα να γράψει...Είμαι κακός άνθρωπος ναι!!!
Αλλά έβγαλε 17.331 στο 1ο πεδίο.Πες μου ότι δεν έγραψε καλά να χαρώ!
Αναλόγως τη σχολή που ήθελε...Καλή επίδοση πάντως είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Οχι δεν εγραψε καθολου καλα..Ζητημα αν πιανει κανα ΤΕΙ..μην σου πω οτι μαλλον δεν θα παει να σπουδασει μετα απο αυτην την αποτυχια....Σε καμια "οικοκυρικη σχολη" την εχω για να μαθει να κανει κανα εργοχειρο κ κανα σουτζουκακι για το συζυγο!!
(Τι λεω???):P
Παντως αν ησουν κ συ θεωρητικη πλακα θα χει να 'στε συμφοιτητες!!!:P


Αναλόγως τη σχολή που ήθελε...Καλή επίδοση πάντως είναι...

Ευχαριστώ κορίτσια.Είστε πραγματικές φίλες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billck2

Νεοφερμένος

Ο billck2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
τα 110 μορια που εχασα λογω των βαθμων στ τετραμηνα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συχνό λάθoς στην Γ Λυκείου είναι η ''τσαπατσουλιά'' στον κανονισμό του προγράμματος που κάποιος διαβάζει. Θέλει οργάνωση, ψυχραιμία και πειθαρχία. Δεν πρέπει να επηρεαζόμαστε από τον τρόπο που διαβάζει ο άλλος. Καλό είναι να επηρεαζόμαστε και να προσπαθούμε να συναγωνιζόμαστε τους άλλους στην Γ Λυκείου αλλά το πρόγραμμα του ο καθένας το φτιάχνει μόνος του.

Άλλο συχνό λάθος είναι το άγχος. Υπάρχει άγχος κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Υπάρχει το ωφέλιμο άγχος, αυτό που σε ωθεί να διαβάσεις περισσότερο και να μην επαναπαύεσαι. Υπάρχει βέβαια και το κακό άγχος που σε βγάζει από τα νερά σου, ποτ σε αποδιοργανώνει, που σε εμποδίζει μα διαβάσεις ποιοτικά. Μερικά παιδιά, στην αρχή της χρονιάς, μπαίνουν στον υπολογισμό μορίων και αγχώνονται από τους βαθμούς που θα ''πρέπει'' να γράψουν σε κάθε μάθημα για να περάσουν στη σχολή που θέλουν. Σκέφτονται με γνώμονα τα περσινά δεδομένα. Το δεδομένα της δικιάς τους χρονιάς μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με αυτά της προηγούμενης.

Στα φροντιστήρια που πάμε όλοι, γίνεται συχνά το εξής λάθος από τους μαθητές(και συχνά το επαναλαμβάνουν και στις επίσημες εξετάσεις): όταν ''κολλάνε'' σε μία ερώτηση ή άσκηση ή δυσκολεύονται πολύ να την απαντήσουν τρομοκρατούνται και δεν μπορούν να συνεχίσουν. Άρα ότι δεν ξέρουμε το αφήνουμε για το τέλος. Πάντα γράφουμε αυτό που ξέρουμε. Στο τέλος πάντα υπάρχει χρόνος για να ξανακοιτάξουμε αυτά που αφήσαμε.

Επίσης, αν γράψουμε κάτι στην επίσημη κόλλα ως απάντηση σε κάποιο ερώτημα αλλά νομίζουμε ότι η απάντηση είναι λάθος, τη σβήνουμε μόνο αν έχουμε να δώσουμε κάποια άλλη απάντηση την οποία θεωρούμε σωστή. Ποιος ο λόγος να σβήσουμε κάτι αν δεν έχουμε κάτι άλλο να γράψουμε;

Άλλο λάθος είναι ότι πολλά παιδιά ακούνε κάποιους που περηφανεύονται για την πρόοδο τους και για το πόσο καλά τα πάνε στα μαθήματα. Προσπαθούν να ρίξουν την ψυχολογία των άλλων. Καλό είναι να μην δίνουμε σημασία σε τέτοιους τύπους ή τύπισσες...

Πολλά παιδιά αφήνουν στην αρχή της χρονιάς ''κενά'' στις γνώσεις τους τα οποία πιστεύουν πως θα έχουν άπλετο χρόνο για να τα καλύψουν. Παραδέχομαι πως μπορεί κάποιος να βγει εκτός προγράμματος και να αφήσει κάποιο μάθημα. Αυτό όμως δεν πρέπει να γίνεται συνέχεια. Άλλοι μαθητές κάνουν το λάθος να διαβάζουν υπερβολικά. Μετά παθαίνουν υπερκόπωση και δεν μπορούν να αποδώσουν. Μερικές μέρες παραδέχομαι πως είναι απαραίτητο να ξενυχτάμε για τα κάνουμε τα μαθήματα. Αλλά οτιδήποτε γίνεται σε υπερβολικό βαθμό είναι κακό.

Χρειάζεται υπομονή και ψυχραιμία. Μια χρονιά είναι και θα περάσει. Αλλά χρειάζεται προσπάθεια. Όλα καλά θα πάνε στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Παθολογικό άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Υπεραισιοδοξια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Βαρεμάρα στην ιστορία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
αφηρημαδα και γκαβωμαρα!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Βαρεμαρα και υψηλη δοση μαλακιας στα Μαθηματικα Γενικης με αποτελεσμα απο ενα σημειο και μετα να μην με θελει καν στο μαθημα του...και ολα αυτα?? επειδη ελυνα ασκησεις φυσικης στην ωρα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Αγχος υπεροβολικό αλλά νομίζω μετατράπηκε σε δημιουργικό τον τελευταίο μήνα...αλλά και ότι δεν έδωσα μεγάλη βάση στα Λατινικά και τα είχα σαν ξεπέτα και θα μπορούσα να χα γράψει 19+ κι όχι 18,4 και θα χα πάρει τα 75 μόρια και θα ήμουν στο Παιδαγωγικο κι οχι στο Ιστορικό :@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Αγχος υπεροβολικό αλλά νομίζω μετατράπηκε σε δημιουργικό τον τελευταίο μήνα...αλλά και ότι δεν έδωσα μεγάλη βάση στα Λατινικά και τα είχα σαν ξεπέτα και θα μπορούσα να χα γράψει 19+ κι όχι 18,4 και θα χα πάρει τα 75 μόρια και θα ήμουν στο Παιδαγωγικο κι οχι στο Ιστορικό :@
Να ευχαριστεις το θεο που δε μπηκες παιδαγωγικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Να ευχαριστεις το θεο που δε μπηκες παιδαγωγικο.
Ανεξάρτητα απ την επαγγελματική αποκατάσταση ήταν η πρώτη μου επιλογή και με βόλευε γενικότερα για άλλα πράγματα!Αλλα ΟΚ! θα το αντέξω!χαχχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top