Ποιά θεωρείτε την κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει κανείς μαθήματα Proficiency;

zouzoula

Νεοφερμένος

Η zouzoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
'Ηθελα να ρωτήσω πότε εσείς πιστεύετε πως είναι η καλύτερη ηλικία για να δωσει κάποιος το proficiency?
.......................................
εγώ ξεκίνησα φέτος,αλλα δεν ξέρω τι να κάνω..να σταματήσω και να ξεκινήσω ξανά στο Πανεπιστήμιο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Είσαι σε καλή ηλικία. Ξέρεις, πολλοί νομίζουν πως το Proficiency εξετάζει τις δεξιότητες του μαθητή μόνο αναφορικά με τα αγγλικά. Μέγα λάθος, και στο λέω τόσο εγώ όσο και άλλοι που το έχουν δώσει. Εξετάζονται ικανότητες όπως η κατανόηση κειμένου (κατανόηση, όχι αντιγραφή), η κρίση, η δυνατότητα ελιγμών (βλ. speaking), ακόμα και η ψυχραιμία, αν θέλεις. Άλλωστε θυμίζω πως είναι πτυχίο πανεπιστημιακών προδιαγραφών. Για να τα καταφέρει λοιπόν ένας μαθητής νομίζω πρέπει πέρα από τα αγγλικά, να έχει αναπτύξει και άλλες δεξιότητες. Είσαι σε καλή φάση λοιπόν να ξεκινήσεις την προετοιμασία σου.

Τώρα, σχετικά με το αν θα σταματήσεις ή όχι. Αυτό εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από σένα. Αν δεις ότι πιέζεσαι κ.λπ σταμάτα το. Αν δεις ότι μπορείς να αντέξεις την πίεση αξίζει τον κόπο. Btw, ποιό σκέφτεσαι να δώσεις; Όχι πως για μένα έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά ξέρεις, για τους τύπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
πιστεύω πως η κατάλληλη ηλικία είναι 15-16+.Θέλει αρκετές γνώσεις όσον αφορά στις εκθέσεις για να γνωρίζεις κάποια πράγματα για το θέμα που θα σου βάλουν να αναλύσεις μιας και πολλά απο αυτά είναι προχωρημένα θέματα και είναι δύσκολο έως αδύνατο να αναλυθούν απο άτομα μικρότερης ηλικίας.
Επίσης θέλει πολύ διάβασμα ειδικά λειξιλόγιο που είναι και ο βασικός πυρήνας του.
Εσύ πότε το δίνεις και θες να το σταματήσεις;Σε συμβουλεύω να μην το κάνεις μιας και δεν παίρνεις τα λεφτά σου πίσω...οπότε δώστο και ότι γίνει..

Να προσθέσω πως παίρνεις 9000 μόρια αν το περάσεις.
Επίσης το michigan και το edexcel είναι ισοδύναμα.Για το Cambridge δεν έχω ρωτήσει αλλά είναι πολύ δύσκολο και θέλει υπομονή και ΑΝ το περάσεις(5 ώρες διαρκεί η εξέταση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prisila

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Eγω φετος κανω μαθηματα για το proficiency και απο οσο φαινεται δινω το Νοεμβριο!Πιστεψε με ειναι η καλυτερη ηλικια και εκανες πολυ καλα που ξεκινησες! Να το παρεις και να τελειωνεις τωρα που εχεις και φρεσκα τα αγγλικα στο μυαλο σου.
Εαν τα αφησεις και τα ξαναπιασεις στο πανεπιστημιο αστα να πανε! Θα τα εχεις ξεχασει και επισης οι περισσοτεροι ετσι λενε και τελικα καταληγουν μετα να βαριουνται και να μην το εχουν παρει ποτε!
Απλα το δυσκολο ειναι πως θελει παρα πολυ λεξιλογιο και επισης σε καποια θεματα, κυριως στα προφορικα ετσι οπως ηταν γιατι αλλαξε το συστημα, επειδη ειναι και η ηλικια μας λιγο μικρη μπορει να μην εχουμε να εκφερουμε μια ολοκληρωμενη και ωριμη απαντηση οπως θα εκανε πχ ενα ατομο 20 χρονων. Αλλα αυτο δεν ειναι και τοσο μεγαλο προβλημα, γιατι δεν σε αξιολογουν τοσο απο την αποψη που θα πεις, οσο απο το πως θα την πεις! ;)
Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Eγω φετος κανω μαθηματα για το proficiency και απο οσο φαινεται δινω το Νοεμβριο!Πιστεψε με ειναι η καλυτερη ηλικια και εκανες πολυ καλα που ξεκινησες! Να το παρεις και να τελειωνεις τωρα που εχεις και φρεσκα τα αγγλικα στο μυαλο σου.
Εαν τα αφησεις και τα ξαναπιασεις στο πανεπιστημιο αστα να πανε! Θα τα εχεις ξεχασει και επισης οι περισσοτεροι ετσι λενε και τελικα καταληγουν μετα να βαριουνται και να μην το εχουν παρει ποτε!
Απλα το δυσκολο ειναι πως θελει παρα πολυ λεξιλογιο και επισης σε καποια θεματα, κυριως στα προφορικα ετσι οπως ηταν γιατι αλλαξε το συστημα, επειδη ειναι και η ηλικια μας λιγο μικρη μπορει να μην εχουμε να εκφερουμε μια ολοκληρωμενη και ωριμη απαντηση οπως θα εκανε πχ ενα ατομο 20 χρονων. Αλλα αυτο δεν ειναι και τοσο μεγαλο προβλημα, γιατι δεν σε αξιολογουν τοσο απο την αποψη που θα πεις, οσο απο το πως θα την πεις! ;)
Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!:)

Έχει μία δόση αλήθειας αυτό που λέει, χωρίς να πιστεύω πως είναι ολοκληρωτικά σωστό.
Για την ακρίβεια αξιολογούν ελάχιστα έως και καθόλου την άποψή σου. Τους ενδιαφέρει η άρτια χρήση της αγγλικής. Για να καταφέρεις ωστόσο να χειριστείς άρτια την αγγλική σε ένα θέμα επιπέδου, πρέπει να μπορείς να αναπτύξεις το θέμα νοητικά (ηλικιακά whatever). Και εδώ έρχεται και το λεξιλόγιο που αναφέρατε πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Και εγώ το Proficiency το ξεκίνησα στην ηλικία σου. Eίναι καλή ευκαιρία να το ξεκινήσεις τώρα, το πρόγραμμα σου είναι σίγουρα πιο χαλαρό από όιτι θα είναι στο λύκειο. Έχεις αρκετό χρόνο ώστε να αφιερωθείς (κατά ένα μέρος) στα αγγλικά.Αν το θες πολύ, πάρτο απόφαση και ξεκίνα το.
Και σε όλα τα παραπάνω συμφωνώ με τον Shadowfax. Χρειάζεται πολύ καλή αντίληψη πάνω σε όλα...
Και πρέπει να σε συμβουλεύσει και η καθηγήτρια σου.Εκείνη θα ξέρει καλύτερα τις δυνατότητες που έχεις, και μέχρι που μπορείς να πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δωστο τωρα αλλα να ξες θέλει καλη προετοιμασία!
Οπως ειπαν και οι φίλοι πιο πάνω το προφισενσυ απευθυνεται σε ενηλικους!
Και στο εξωτερικό το δίνουν ενήλικες!

Σε οτι και αν κανεις καλη τυχη!
-----------------------------------------
Να προσθέσω πως παίρνεις 9000 μόρια αν το περάσεις.
Επίσης το michigan και το edexcel είναι ισοδύναμα.Για το Cambridge δεν έχω ρωτήσει αλλά είναι πολύ δύσκολο και θέλει υπομονή και ΑΝ το περάσεις(5 ώρες διαρκεί η εξέταση)

Τα μορια ειναι 70 και οχι 9000.;)
Και η εξεταση δεν διαρκει 5 ωρες αλλα 5 ωρες και 40 λεπα ΧΩΡΙΣ τα διαλλειματα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία. Για τον καθένα είναι διαφορετικό. Εξαρτάται από το επίπεδο σκέψης που διαθέτεις, πόσο καλά τα έχεις πάει σε προηγούμενες τάξεις, τις γενικές σου γνώσεις κ.λπ..
Εξαρτάται, επίσης, από το πόσο εντατικά σκοπεύεις να κάνεις τα μαθήματα.
Θα σε συμβούλευα να το πάρεις πριν να πας στη Γ' Λυκείου, οπότε στη θέση σου ναι, θα ξεκινούσα από τώρα.

Το michigan έχει περισσότερο κύρος από το edexcel (στον ιδιωτικό τομέα, στο δημόσιο σαφώς και παίρνεις τα ίδια μόρια στον ΑΣΕΠ, νομίζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zouzoula

Νεοφερμένος

Η zouzoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις ευχές και τις απαντήσεις σας !
Σκέφτομαι να δώσω το michigan γιατί απ' ότι έχω ακούσει είναι κάπως πιο εύκολο από το cambridge!Το μόνο το οποίο με προβληματίζει είναι οτι εγώ εδωσα το lower (και το πήρα) οταν πήγαινα pre-lower και τώρα ξαφνικά απο την pre-lower βρέθηκα στην proficiency!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Θεωρητικά τα 14-17 είναι καλές ηλικίες αν είστε ώριμοι βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία, πιστεύω πως είναι καλύτερα μόλις πάρεις το FCE να συνεχίσεις κατευθείαν...χωρίς να αφήσεις χρόνο να περάσει ενδιάμεσα κατά τον οποίο δεν ασχολείσαι με τη γλώσσα. Γιατί μια ξένη γλώσσα, όσο την αφήνεις, σ' αφήνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
'Ηθελα να ρωτήσω πότε εσείς πιστεύετε πως είναι η καλύτερη ηλικία για να δωσει κάποιος το proficiency?
.......................................
εγώ ξεκίνησα φέτος,αλλα δεν ξέρω τι να κάνω..να σταματήσω και να ξεκινήσω ξανά στο Πανεπιστήμιο?:hmm:
Για εμένα δν υπάρχει ,έχω μια φίλη που το πείρε και 2α γυμνασίου...Βέβαια υπάρχουν και παιδιά που 3η λυκείου και ακόμα να το πάρουν.Εγώ νομίζω πως έχει να κάνει με το διάβασμα του καθενός και από εκεί και πέρα τα θέματα στο μισιγκαν ιδικά είναι αρκετά εύκολα.Οι πιο πολλοί το δίνουν 3η γυμνασίου ή 1η λυκείου.
.......................................
όχι να συνεχίσεις δεν είναι και τπτ.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos_p

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Το profivency πιστεύω πως είναι ένα δίπλωμα για αργότερα. Δλδ σε ηλικία που θα ήμαστε στην 3βάθμια εκπαίδευση. Συζητιέται τώρα τελευταία (από τους φορείς των διπλωμάτων) πως το συγκεκριμένο δίπλωμα θα θέλει ανανέωση κάθε 2 χρόνια.Γιατί όταν δηλώνεις πως ξέρεις μία ξένη γλώσσα πρέπει να το δείχνεις και με πρόσφατα χαρτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω παντως πιστεύω οτι το προφισενσυ θα το χρειαστούμε μετα τα 25 σωστα?
Τι να κανουμε ενα προφ των 10 ετων οταν στην αγορα εργασίας θα υπαρχουν ατομα με πιο προσφατες γνωσείς που θα τις αποδείξουν και εμπρακτα και σε μια συνεντευξη.
Εκτος αν παρεις το προφ στα 15-16 σου και μεχρι τα 25 σου που θα το χρειαστείς θα κανεις οτι μπορείς για να συντηρείς το επιπεδο σου.
Ειναι δικοπο μαχαιρί παιδιά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Εγω παντως πιστεύω οτι το προφισενσυ θα το χρειαστούμε μετα τα 25 σωστα?
Τι να κανουμε ενα προφ των 10 ετων οταν στην αγορα εργασίας θα υπαρχουν ατομα με πιο προσφατες γνωσείς που θα τις αποδείξουν και εμπρακτα και σε μια συνεντευξη.
Εκτος αν παρεις το προφ στα 15-16 σου και μεχρι τα 25 σου που θα το χρειαστείς θα κανεις οτι μπορείς για να συντηρείς το επιπεδο σου.
Ειναι δικοπο μαχαιρί παιδιά....
Ναι όμως αυτοί που τα άφησαν τελείως και συνέχισαν για προφ στα 25 τους είχαν τεράααααστιο πρόβλημα.Άλλο να έχεις να κάνεις μια μικρή επανάληψη για να αποδείξεις ότι μιλάς τη γλώσσα ,έχοντας το προφ,και άλλο να έχεις ξεχάσει και αυτά από το lower και να πρέπει να αρχίσεις από την αρχή για να πάρεις το προφ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olympia92!!!!

Νεοφερμένος

Η Ολυμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
η μητερα μου (καθηγητρια αγγλικων) μου λεει πως η καλυτερη ηλικια ειναι μετα το λυκειο...καθως ειμαστε πιο ωριμοι να ανταπεξελθουμε ευκολοτερα στα δυσκολα θεματα που πεφτουν καθε φορα (τα οποια θελουν καποιες καλες γνωσεις)...μιλαω για την προφορικη εξεταση και φυσικα την εκθεση!η ξαδερφη μου που εδωσε σε ηλικια 17 ετων τα βρηκε σκουρα και δεν το πηρε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
η μητερα μου (καθηγητρια αγγλικων) μου λεει πως η καλυτερη ηλικια ειναι μετα το λυκειο...καθως ειμαστε πιο ωριμοι να ανταπεξελθουμε ευκολοτερα στα δυσκολα θεματα που πεφτουν καθε φορα (τα οποια θελουν καποιες καλες γνωσεις)...μιλαω για την προφορικη εξεταση και φυσικα την εκθεση!η ξαδερφη μου που εδωσε σε ηλικια 17 ετων τα βρηκε σκουρα και δεν το πηρε...
μιλάς για προφ μισιγκαν ή προφ ψαμβριεδγε?? γιατί αν αναφέρεσαι στο προφ μίσιγκαν αυτό δν ισχύει:nono:...και ακόμα και αν υπήρχε και αυτό το πρόβλημα με τα δύσκολα θέματα ,πανελλήνιες πως θα πας να δώσεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
αποψη μου ειναι πως για prof cambridge ειναι λιγο δυσκολο ενας ανηλικος να ανταπεξελθει[οχι ακατορθωτο ομως ]....για ολα τα υπολοιπα πιστοποιητικα ειναι εφικτο σε μεγαλο βαθμο για εναν ανηλικο....απλως το cambridge prof απαιτει ωριμοτητα και κριτικη σκεψη που δυσκολα τα συναντας σε καποιον ανηλικο....
-----------------------------------------
but it's your choice....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
αποψη μου ειναι πως για prof cambridge ειναι λιγο δυσκολο ενας ανηλικος να ανταπεξελθει[οχι ακατορθωτο ομως ]....για ολα τα υπολοιπα πιστοποιητικα ειναι εφικτο σε μεγαλο βαθμο για εναν ανηλικο....απλως το cambridge prof απαιτει ωριμοτητα και κριτικη σκεψη που δυσκολα τα συναντας σε καποιον ανηλικο....

Ναι καλά :P
Όταν είχα δώσει εγώ, στην έκθεση είχανε βάλει κάτι παλούκια θέματα τα οποία τα έβλεπες και έτρεμες..Ευτυχώς είχα κάνει καλή προετοιμασία και τα κατάφερα (έχασα το Α για μια μονάδα, καταραμένο readind:'(). Όταν είδα τα θέματα της επόμενης εξεταστικής (τα οποία υπάρχουν στο site), έμεινα με το στόμα ανοιχτό..Βάλανε letter επιπέδου lower :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ναι καλά :P
Όταν είχα δώσει εγώ, στην έκθεση είχανε βάλει κάτι παλούκια θέματα τα οποία τα έβλεπες και έτρεμες..Ευτυχώς είχα κάνει καλή προετοιμασία και τα κατάφερα (έχασα το Α για μια μονάδα, καταραμένο readind:'(). Όταν είδα τα θέματα της επόμενης εξεταστικής (τα οποία υπάρχουν στο site), έμεινα με το στόμα ανοιχτό..Βάλανε letter επιπέδου lower :P
Ελα βρε καλό μου παιδί μην κλεγεσαι...:P
Tωρα τον Μαίο μπορεί να ξαναβάλουν παλούκια.:P
Eιδικα με τα τοσο αυξημένα ποσοστα επιτυχίας του Δεκεμβρίου μπορεί να θέλουν να πάρουν το αίμα τους πίσω τα αγγλάκια...:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top