Ποιά είναι η γνώμη σας για τα Αρχαία;

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
:verymad:
Δεν λες τίποτα για τα προηγούμενα άρθρα και βάζεις ένα άλλο άκυρο.
I rest my case. :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
:verymad:
Δεν λες τίποτα για τα προηγούμενα άρθρα και βάζεις ένα άλλο άκυρο.
I rest my case. :knife:
σου απαντησα μεσω του αρθρου. Το οτι τα βρετανοπουλα θα κανουν αρχαια δεν σου λει κατι για την αξια της γλωσσας αυτης; Γιατι κολλησες σε αυτο με τους υπολογιστες και ολο γι αυτο μου λες; Μονο αυτο το επιχειρημα σου ανεφερα εγω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fibu

Νεοφερμένος

Ο fibu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
1. Τα Βρετανόπουλα δεν θα κάνουν αρχαία. Θα κάνουν αρχαία ΑΝ τα επιλέξουν
2. Πρόκειται για πείραμα διότι επειδή η Αγγλική είναι η διεθνής γλώσσα, τα Βρετανόπουλα έχουν το χαμηλότερο βαθμό εκμάθησης ξένης γλώσσας.
3. Μόνον όταν το πείραμα θα έχει τελειώσει θα δούμε τα αποτελέσματα. Δηλαδή πόσα θα έχουν επιλέξει αρχαία Ελληνικά, πόσα θα έχουν μάθει κάτι και αν θα συνεχίσουν να προσφέρονται ως επιλογή.

Τέλος, από πότε οι Βρετανοί αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση και άρα οι πειραματισμοί τους βαρυσήμαντο επιχείρημα;

Να καταργηθούν τα αρχαία. Δεν μπορεί να μας υποχρεώνουν να διδασκόμαστε νεκρή γλώσσα. Νέα Ελληνικά Ναι!! Με τα χίλια.
Οι <ρίζες> και όλα αυτά τα κουραφέξαλα εξυπηρετούν μόνον τον διορισμό φιλολόγων. Νέα Ελληνικά θέλουμε που και αυτά είναι αλγοριθμική γλώσσα. Δεν μάθαμε ακόμα αυτά. Την πεθαμένη γλώσσα θα πάμε να μάθουμε και μάλιστα υποχρεωτικά; Όταν ένας μετανάστης έλθει στην Ελλάδα και θελήσει να μάθει να μιλάει τη γλώσσα θα τον ξεκινήσουμε από τα αρχαία γιατί εκεί είναι οι ρίζες των Νέων Ελληνικών; Αυτοί που κάνουν Ιταλικά στα σχολεία μας ξεκίνησαν από τα Λατινικά; Έλεος!!
Όποιος θέλει να τα μάθει να πάει σε φροντιστήριο όπως πάει και για τα Γιαπωνέζικα. Να γλυτώσουν και οι Έλληνες φορολογούμενοι τους μισθούς των <αρχαίων>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
1. Τα Βρετανόπουλα δεν θα κάνουν αρχαία. Θα κάνουν αρχαία ΑΝ τα επιλέξουν
2. Πρόκειται για πείραμα διότι επειδή η Αγγλική είναι η διεθνής γλώσσα, τα Βρετανόπουλα έχουν το χαμηλότερο βαθμό εκμάθησης ξένης γλώσσας.
3. Μόνον όταν το πείραμα θα έχει τελειώσει θα δούμε τα αποτελέσματα. Δηλαδή πόσα θα έχουν επιλέξει αρχαία Ελληνικά, πόσα θα έχουν μάθει κάτι και αν θα συνεχίσουν να προσφέρονται ως επιλογή.

Τέλος, από πότε οι Βρετανοί αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση και άρα οι πειραματισμοί τους βαρυσήμαντο επιχείρημα;

Να καταργηθούν τα αρχαία. Δεν μπορεί να μας υποχρεώνουν να διδασκόμαστε νεκρή γλώσσα. Νέα Ελληνικά Ναι!! Με τα χίλια.
Οι <ρίζες> και όλα αυτά τα κουραφέξαλα εξυπηρετούν μόνον τον διορισμό φιλολόγων. Νέα Ελληνικά θέλουμε που και αυτά είναι αλγοριθμική γλώσσα. Δεν μάθαμε ακόμα αυτά. Την πεθαμένη γλώσσα θα πάμε να μάθουμε και μάλιστα υποχρεωτικά; Όταν ένας μετανάστης έλθει στην Ελλάδα και θελήσει να μάθει να μιλάει τη γλώσσα θα τον ξεκινήσουμε από τα αρχαία γιατί εκεί είναι οι ρίζες των Νέων Ελληνικών; Αυτοί που κάνουν Ιταλικά στα σχολεία μας ξεκίνησαν από τα Λατινικά; Έλεος!!
Όποιος θέλει να τα μάθει να πάει σε φροντιστήριο όπως πάει και για τα Γιαπωνέζικα. Να γλυτώσουν και οι Έλληνες φορολογούμενοι τους μισθούς των <αρχαίων>
1ον θα επιλεξουν ομως μια αρχαια γλωσσα που η συχγρονη της μορφη μιλιεται απο ελαχιστους πανω στη γη
2ον: θα μπορουσαν να διαλεξουν μια λλη ξενη γλωσσα: γερμανικα, γαλλικα. Γιατι σονι και καλα ελληνικα και αλιστα αρχαια;
3ον και μπνο που το σκεφτηκαν λει πολλα
οι πειραματισμοι των βεραττανων ειναι βαρυσημαντοι γιατι ειναι μια αναπτυγμενη ισχυρη χωρα και δεν τρεφουν καθολου φιλικα αισθηματα προς τη χωρα μα;
Νεκρη γλωσσα δεν ειναι. Μλιεται απο τους νεοελληνες μεσω της νεοελληνικης γλωσσας που το μεγαλυτερο μερος της ειναι ή παραγεται απο την αρχαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ncgnick

Νεοφερμένος

Ο ncgnick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
1ον θα επιλεξουν ομως μια αρχαια γλωσσα που η συχγρονη της μορφη μιλιεται απο ελαχιστους πανω στη γη
2ον: θα μπορουσαν να διαλεξουν μια λλη ξενη γλωσσα: γερμανικα, γαλλικα. Γιατι σονι και καλα ελληνικα και αλιστα αρχαια;
3ον και μπνο που το σκεφτηκαν λει πολλα
οι πειραματισμοι των βεραττανων ειναι βαρυσημαντοι γιατι ειναι μια αναπτυγμενη ισχυρη χωρα και δεν τρεφουν καθολου φιλικα αισθηματα προς τη χωρα μα;
Νεκρη γλωσσα δεν ειναι. Μλιεται απο τους νεοελληνες μεσω της νεοελληνικης γλωσσας που το μεγαλυτερο μερος της ειναι ή παραγεται απο την αρχαια
1ον. Θα επιλέξουν μεταξύ 7 γλωσσών που μεταξύ τους δεν έχουν καμιά σχέση. Αυτό δεν συνηγορεί σε τίποτα υπέρ των αρχαίων Ελληνικών.
2ον Το δεύτερο ανάγεται στο 1ο ως απάντηση
3ον. Και μόνο που το σκέφτηκαν σημαίνει ότι κάνουν πείραμα. Τίποτα παραπάνω

Σχετικά με το πόσο φιλικοί είναι οι Βρετανοί προς εμάς και κατά πόσο είναι βαρυσήμαντο επιχείρημα υπέρ των αρχαίων Ελληνικών θα μπορούσε σύμφωνα με το συλλογισμό σου να παραλληλιστεί με τη διδασκαλία των Τούρκικων σε σχολεία της Βόρειας Ελλάδας. Μήπως έτσι αναγνωρίζεται έμμεσα η μοναδική αξία της Τούρκικης γλώσσας? Μάλλον δεν ισχύει τέτοιος συλλογισμός

Μην μπερδεύουμε τα πράγματα
Το ότι κάποτε τα αρχαία Ελληνικά υπήρξαν και σήμερα δεν χρησιμοποιούνται σημαίνει ότι είναι νεκρά. Αυτός είναι ο ορισμός της νεκρής γλώσσας. Νεκρό είναι κάτι που υπήρξε και έπαψε να υπάρχει - να ζει και να εξελίσσεται. Το ότι εγώ φέρω τα γονίδια των παππούδων μου δεν σημαίνει ότι δεν είναι νεκροί. Θεός σχορέστους είναι νεκροί - Φινίτο. Τέρμα! Πως να το πούμε.
Αυτό που παραμένει ζωντανό είναι η εξέλιξη εκείνης της ανάμνησης που πολύ κακώς ταλαιπωρεί σήμερα τους μαθητές.
Η γλώσσα πρέπει να μελετάται ως έχει σήμερα και όπως φυσιολογικά εξελίσσεται.
Η νέα Ελληνική γλώσσα είναι μια εξελιγμένη μορφή που έχει πολλά να προσφέρει ως το μόνο άμεσα κατανοητό εργαλείο για γλωσσική έκφραση. Ανάμεσα στη μελέτη ενός σύγχρονου υβριδικού αυτοκινήτου και του προ-προ πάππου του ατμοκίνητου, το δεύτερο κάθε γνωστικός θα το μελετούσε μόνον από περιέργεια.
Αν η αρχαία Ελληνική γλώσσα ήταν τόσο συναφής με την νέα, δεν θα μιλούσαμε για μετάφραση. Τον όρο μετάφραση και την αναγκαιότητα αυτής της διαδικασίας τα χρησιμοποιούμε για να δηλώσουμε την μετατροπή από μια ακατανόητη γλωσσική έκφραση σε μια κατανοητή. Από μια ξένη σε μια οικία. Και μόνο αυτό δείχνει πόσο ξένα και άχρηστα είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
1ον. Θα επιλέξουν μεταξύ 7 γλωσσών που μεταξύ τους δεν έχουν καμιά σχέση. Αυτό δεν συνηγορεί σε τίποτα υπέρ των αρχαίων Ελληνικών.
2ον Το δεύτερο ανάγεται στο 1ο ως απάντηση
3ον. Και μόνο που το σκέφτηκαν σημαίνει ότι κάνουν πείραμα. Τίποτα παραπάνω

Σχετικά με το πόσο φιλικοί είναι οι Βρετανοί προς εμάς και κατά πόσο είναι βαρυσήμαντο επιχείρημα υπέρ των αρχαίων Ελληνικών θα μπορούσε σύμφωνα με το συλλογισμό σου να παραλληλιστεί με τη διδασκαλία των Τούρκικων σε σχολεία της Βόρειας Ελλάδας. Μήπως έτσι αναγνωρίζεται έμμεσα η μοναδική αξία της Τούρκικης γλώσσας? Μάλλον δεν ισχύει τέτοιος συλλογισμός

Μην μπερδεύουμε τα πράγματα
Το ότι κάποτε τα αρχαία Ελληνικά υπήρξαν και σήμερα δεν χρησιμοποιούνται σημαίνει ότι είναι νεκρά. Αυτός είναι ο ορισμός της νεκρής γλώσσας. Νεκρό είναι κάτι που υπήρξε και έπαψε να υπάρχει - να ζει και να εξελίσσεται. Το ότι εγώ φέρω τα γονίδια των παππούδων μου δεν σημαίνει ότι δεν είναι νεκροί. Θεός σχορέστους είναι νεκροί - Φινίτο. Τέρμα! Πως να το πούμε.
Αυτό που παραμένει ζωντανό είναι η εξέλιξη εκείνης της ανάμνησης που πολύ κακώς ταλαιπωρεί σήμερα τους μαθητές.
Η γλώσσα πρέπει να μελετάται ως έχει σήμερα και όπως φυσιολογικά εξελίσσεται.
Η νέα Ελληνική γλώσσα είναι μια εξελιγμένη μορφή που έχει πολλά να προσφέρει ως το μόνο άμεσα κατανοητό εργαλείο για γλωσσική έκφραση. Ανάμεσα στη μελέτη ενός σύγχρονου υβριδικού αυτοκινήτου και του προ-προ πάππου του ατμοκίνητου, το δεύτερο κάθε γνωστικός θα το μελετούσε μόνον από περιέργεια.
Αν η αρχαία Ελληνική γλώσσα ήταν τόσο συναφής με την νέα, δεν θα μιλούσαμε για μετάφραση. Τον όρο μετάφραση και την αναγκαιότητα αυτής της διαδικασίας τα χρησιμοποιούμε για να δηλώσουμε την μετατροπή από μια ακατανόητη γλωσσική έκφραση σε μια κατανοητή. Από μια ξένη σε μια οικία. Και μόνο αυτό δείχνει πόσο ξένα και άχρηστα είναι
οι αλλες 7 γλωσσες ομως ειναι συγχρονες κι οχι αρχαιες οπως τα αρχαια ελληνικα. Γιατι δεν εβαλαν μεσα και τα λατινικα για παραδειγμα ή καποια αλλη αρχαια ευρωπαϊκη γλωσσα; Γιατι σκεφτηκαν ειδικα για τα αρχαι ελληνικα; Και σε ποια σχολεια ελληνικα κανουντουρκικα; Κι αν κανουν ειναι διοτι γειτνιαζουμε με την Τουρκια κι εχουμε επαφες. Και στο κατω κατω τουρκικα κανουν οχι αρχαια οθωμανικα, ενω οι αγγλοι θα κανουν ΑΡΧΑΙΑ κι οχι νεα ελληνικα. Κατσε εσυ να κανεις στα παιδια Παπαδιαμαντη ή Βιζυηνο χωρις να τους εχεις διδαξει αρχαια και θα σου πω εγω ή να τους πεις "εξεπλαγην" ή "τηρει σιγην ιχθυος" ή "φερ' ειπειν" χωρις να τους κανεις αρχαια προηγουμενως και θα σου πω εγω. Μαθαινουμε αρχαια για να καταλαβουμε καλα και τη δομη και το λεξιλογιο της νεας ελληνικης γλωσσας. Θελεις να ξερει το παιδι σου τον πατερα του κι οχι τον παππού του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ncgnick

Νεοφερμένος

Ο ncgnick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
οι αλλες 7 γλωσσες ομως ειναι συγχρονες κι οχι αρχαιες οπως τα αρχαια ελληνικα. Γιατι δεν εβαλαν μεσα και τα λατινικα για παραδειγμα ή καποια αλλη αρχαια ευρωπαϊκη γλωσσα; Γιατι σκεφτηκαν ειδικα για τα αρχαι ελληνικα; Και σε ποια σχολεια ελληνικα κανουντουρκικα; Κι αν κανουν ειναι διοτι γειτνιαζουμε με την Τουρκια κι εχουμε επαφες. Και στο κατω κατω τουρκικα κανουν οχι αρχαια οθωμανικα, ενω οι αγγλοι θα κανουν ΑΡΧΑΙΑ κι οχι νεα ελληνικα. Κατσε εσυ να κανεις στα παιδια Παπαδιαμαντη ή Βιζυηνο χωρις να τους εχεις διδαξει αρχαια και θα σου πω εγω ή να τους πεις "εξεπλαγην" ή "τηρει σιγην ιχθυος" ή "φερ' ειπειν" χωρις να τους κανεις αρχαια προηγουμενως και θα σου πω εγω. Μαθαινουμε αρχαια για να καταλαβουμε καλα και τη δομη και το λεξιλογιο της νεας ελληνικης γλωσσας. Θελεις να ξερει το παιδι σου τον πατερα του κι οχι τον παππού του;
Το παιδί μου θέλω να μπορεί να εξελιχθεί και εξέλιξη είναι By definition να πατάς στο διαμορφωμένο σκαλοπάτι για να δημιουργήσεις το επόμενο. Ευτυχώς που κάποιοι το κατάλαβαν και αυτή η διαδικασία αποτελεί τη βάση της επσιτημονικτεχνικής προόδου στον Σύγχρονο κόσμο και ο κόσμος προοδεύει διαφορετικά, κάθε γενιά θα προσπαθούσε ακόμα να ανακαλύψει το τροχό. Κάποιοι τον θεώρησαν δεδομένο και έφτιαξαν το κάρο. Κάποιοι θεώρησαν το κάρο δεδομένο και έφτιαξαν το ατμοκίνητο αυτοκίνητο. Κάποιοι το εξέλιξαν και έφτιαξαν το σύγχρονο βενζινοκίνητο και κάποιοι τα σημερινά. Σιγά μήπως και επενδύσω στο παιδί μου να μελετήσει το κάρο. Για να διαβάσει κάποιος αρχαία κείμενα λόγω του λογοτεχνικού περιεχομένου τους υπάρχουν και οι μεταφράσεις. Γι' αυτό υπάρχει η εξειδίκευση και ο ένας άνθρωπος στηρίζεται στον άλλον. Γι'αυτό οι μηχανικοί πάνε στον γιατρό για να γίνουν καλά, οι γιατροί στους μηχανικούς για να τους κτίσουν σπίτια, οι σύνεδροι στους μεταφραστές για να κάνουν ένα πολύγλωσσο συνέδριο και κανένας δεν μαθαίει τα πάντα. Είπαμε να πάρουμε μια γεύση για να τα γνωρίσουμε και να έχουμε δικαίωμα επιλογής. Αλλά έλεος. Περάσαμε στην απέναντι όχθη. Στα βασανιστήρια. Έτσι και οι φιλόλογοι θα έχουν δουλειά όταν κάποιοι θα θέλουν να διαβάσουν δύσκολους και ακατανόητους συγγραφείς. Όχι να μας φορτώνονται στη πλάτη και να τους πληρώνουμε στο Δημόσιο επειδή δεν έχουν τι άλλο να κάνουν. Το να διαβάσει κάποιος Βιζυηνό και Παπαδιαμάντη είναι θέμα προσωπικής επιλογής και όχι απαραίτητο εφόδιο που δίχως αυτό δεν μπορεί να χαράξει πορεία στη ζωή του - δηλαδή δεν αποτελεί σκοπό του Γυμνασίου. Είπαμε όποιος λατρεύει τα Κινέζικα μπορεί να πάει φροντιστήριο. Δεν μπορεί να ταλαιπωρούνται 12.000.000 Έλληνες επειδή 1000 θέλουν να μελετήσουν ξένες γλώσσες. Όπως έστω και αργά κάποιοι κατάλαβαν ότι πρέπει να καταργηθούν τα Λατινικά και έπαψαν να ταλαιπωρούν τη προηγούμενη γενιά, έτσι να γίνει και με τα αρχαία. Και για να μην παρεξηγηθώ. Κάθε γνώση είναι αξιόλογη και θα μπορούσε η μελέτη των αρχαίων να προσφέρεται προαιρετικά για όσους θέλουν να τα μελετήσουν - όχι υποχρεωτικά.
ΟΧΙ! δεν θέλω το παιδί μου να ασχοληθεί με αυτούσιες τις γνώσεις των παππούδων του. Αυτές θα τους τις μεταφέρω εγώ φιλτραρισμένες και εμπλουτισμένες. Και θα πάει μπροστά γρήγορα και αποδοτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitis

Νεοφερμένος

Η mitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
οι αλλες 7 γλωσσες ομως ειναι συγχρονες κι οχι αρχαιες οπως τα αρχαια ελληνικα. Γιατι δεν εβαλαν μεσα και τα λατινικα για παραδειγμα ή καποια αλλη αρχαια ευρωπαϊκη γλωσσα; Γιατι σκεφτηκαν ειδικα για τα αρχαι ελληνικα; Και σε ποια σχολεια ελληνικα κανουντουρκικα; Κι αν κανουν ειναι διοτι γειτνιαζουμε με την Τουρκια κι εχουμε επαφες. Και στο κατω κατω τουρκικα κανουν οχι αρχαια οθωμανικα, ενω οι αγγλοι θα κανουν ΑΡΧΑΙΑ κι οχι νεα ελληνικα. Κατσε εσυ να κανεις στα παιδια Παπαδιαμαντη ή Βιζυηνο χωρις να τους εχεις διδαξει αρχαια και θα σου πω εγω ή να τους πεις "εξεπλαγην" ή "τηρει σιγην ιχθυος" ή "φερ' ειπειν" χωρις να τους κανεις αρχαια προηγουμενως και θα σου πω εγω. Μαθαινουμε αρχαια για να καταλαβουμε καλα και τη δομη και το λεξιλογιο της νεας ελληνικης γλωσσας. Θελεις να ξερει το παιδι σου τον πατερα του κι οχι τον παππού του;
Άντε πάλι με τους Εγγλέζους. Το μόνο επιχείρημα που έμεινε. Οι Εγγλέζοι μεταξύ 7 γλωσσών διάλεξαν και τα αρχαία Ελληνικά.
Εσύ θέλεις να αποδείξεις με αυτό το μεγαλείο των αρχαίων; Εγώ λέω ότι ήταν τυχαία επιλογή για εγκυκλοπαιδικούς λόγους. Δεν αποδεικνύει τίποτα άλλο. Αν το τι επιλέγουν οι Εγγλέζοι είναι βάση για το τι θα κάνουμε εμείς εδώ, τότε να διδάξουμε Κινέζικα γιατί και αυτά προσφέρονται από τους Εγγλέζους στα Εγγλεζάκια.
Το εξεπλαγην" ή "τηρει σιγην ιχθυος" μια χαρά το καταλαβαίνουμε γιατί έχει ενσωματωθεί στη Νέα Ελληνική ώς ιδιωματισμός όπως τα παιδεία παίζει. Το ότι το καταλαβαίνουν όλοι είναι αποτέλεσμα διδασκαλίας των αρχαίων; Ούτε κατά διάνοια. Μάλιστα το λέω εγώ σε ένα ανιψάκι μου που πάει έκτη δημοτικού και το καταλαβαίνει. Για να δούμε τι "θα μου πεις εσύ"; Ότι είναι στα γονίδιά του;

Μαθαινουμε αρχαια για να καταλαβουμε καλα και τη δομη και το λεξιλογιο της νεας ελληνικης γλωσσας

Δηλαδή μέχρι την 6η δημοτικού δεν μας είναι δυνατό να μιλήσουμε Ελληνικά και μετά την ένεση της Α' γυμνασίου ως εκ θαύματος αρχίζουμε και παίρνουμε εμπρός;
Φαντάσου δηλαδή να μην είχα βγάλει το γυμνάσιο στη Βιρτζίνια και να μην είχα πάει σε Λύκειο όπου δεν διδάχτηκα αρχαία τι ωραία που θα μίλαγα τα Ελληνικά. Άσε στη φυσική και στα μαθηματικά. Eκεί θα πέταγα γιατί θα μπορούσα να διαβάσω το Πυθαγόρειο από το πρωτότυπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fibu

Νεοφερμένος

Ο fibu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ούτε εγώ ξέρω αρχαία. Πείτε μου ότι θέλετε στα Νέα Ελληνικά θα σας καταλάβω. Μα τη Παναγία! Και καταλαβαίνω και τα Μαθηματικά και τη Βιολογία και τη Φυσική και τη Λογοτεχνία και την πληροφορική και τα Αγγλικά και τα Γερμανικά, ακόμα και τα Θρησκευτικά. Πως γίνεται αυτ΄οχωρίς τα αρχαία; Μέχρι και το Πιστεύω ξέρω και καταλαβαίνω τι εννοεί. Τα αρχαία μου είναι εντελώς άχρηστα και μόνο χρόνο μου τρώνε στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τα Αρχαια ως μαθημα στο Γυμνασιο ηταν αρκετα καλο.
Θα προτιμουσα ομως γενικα να διδασκεται λιγοτερες ωρες και να δινουμε βαση στα Νεα Ελληνικα . Σαν μαθημα ειναι σαφως χρησιμοτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skrillex

Νεοφερμένος

Η Νένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Λατρεύω τα Αρχαία <3
Eίναι δύσκολα,αλλά αν τα ανακαλύψεις,θα καταλάβεις την αξία τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skrillex

Νεοφερμένος

Η Νένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ούτε εγώ ξέρω αρχαία. Πείτε μου ότι θέλετε στα Νέα Ελληνικά θα σας καταλάβω. Μα τη Παναγία! Και καταλαβαίνω και τα Μαθηματικά και τη Βιολογία και τη Φυσική και τη Λογοτεχνία και την πληροφορική και τα Αγγλικά και τα Γερμανικά, ακόμα και τα Θρησκευτικά. Πως γίνεται αυτ΄οχωρίς τα αρχαία; Μέχρι και το Πιστεύω ξέρω και καταλαβαίνω τι εννοεί. Τα αρχαία μου είναι εντελώς άχρηστα και μόνο χρόνο μου τρώνε στο σχολείο.

Aσχολίαστο.Για να κατανοήσεις την Νέα Ελληνική Γλώσσα,πρέπει να ξέρεις και Αρχαία.Αν θεωρείς ότι τα αρχαία,σου είναι άχρηστα,τί να πούμε για την φυσική,την βιολογία και τα μαθηματικά;:hmm: No offense.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Aσχολίαστο.Για να κατανοήσεις την Νέα Ελληνική Γλώσσα,πρέπει να ξέρεις και Αρχαία.Αν θεωρείς ότι τα αρχαία,σου είναι άχρηστα,τί να πούμε για την φυσική,την βιολογία και τα μαθηματικά;:hmm: No offense.

Kακα τα ψεματα ολα τα μαθηματα , ειδικα στο Γυμνασιο , ειναι χρησιμα.
Ειπαμε τα Αρχαια μας βοηθουν στην κατανοηση των Νεων Ελληνικων ομως δε μπορεις σε καμια περιπτωση να αποριπτεις το ποσο απαραιτητα μαθηματα ειναι η Φυσικη , τα Μαθηματικα...και ιδιαιτερα η Βιολογια.
Σημασια εχει να εκτιμαμε ολα τα μαθηματα και να προσπαθουμε να αποκομισουμε ολα αυτα που μας προσφερουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fibu

Νεοφερμένος

Ο fibu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Aσχολίαστο.Για να κατανοήσεις την Νέα Ελληνική Γλώσσα,πρέπει να ξέρεις και Αρχαία.Αν θεωρείς ότι τα αρχαία,σου είναι άχρηστα,τί να πούμε για την φυσική,την βιολογία και τα μαθηματικά;:hmm: No offense.
ΜΜα εδώ και τώρα επικοινωνώ μαζί σου στα Νέα Ελληνικά και κατανοώ απόλυτα το τι μου λες. Και δεν γνωρίζω λέξη αρχαία ούτε αρχαίο συντακτικό ούτε γραμματική. Πως το εξηγείς αυτό; Που χρειάστηκα τα αρχαία που δεν ξέρω για να γράψω αυτά που έγραψα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitis

Νεοφερμένος

Η mitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καταρχήν το άρθρο δεν αποδεικνύει την αναγκαιότητα της διδασκαλίας των αρχαίων για τη σωστή χρήση της Σύγχρονης Νεο-Ελληνικής γλώσσας. Για αυτό έχω τοποθετηθεί σαφέστατα. Δεν υπάρχει μέχρι στιγμής κάποια διαφωνία. Είπαμε ότι όντως από την αρχαία γλώσσα προέρχεται η Νέα αλλά είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Ναι μεν εξέλιξη η μια της άλλης αλλά από τη στιγμή που μπαίνει στη μέση η αναγκαιότητα της μετάφρασης μιλάμε για 2 ξένες μεταξύ τους γλώσσες.
Η συγκεκριμένη ανάλυση μου θυμίζει κάτι παραφιλολογίες όπως αν προσθέσει στον αριθμό 3 το 7 μετά τους αριθμούς που αντιστοιχούν με τα γράμματα του Χριστού διαιρεμένο το πρώτο με 3 το δεύτερο με 2,5 το τρίτο με 2 και στο τέλος προσθέσεις και 7 πολλαπλασιασμένο με τη διαφορά των αντιστοιχιών των γραμμάτων Θεός , βγαίνει το 666 άρα Χριστός και Θεός είναι διαβολικές υπάρξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

varicap

Νεοφερμένος

Ο varicap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εμένα η γνώμη μου είναι πως είναι άχρηστα για αυτούς που έχουν θετική προτίμηση και βεβαίως απαραίτητα και μοναδικά για αυτούς που έχουν θεωρητική κλίση. Κοιτάζοντας πίσω, δεν μου χρειάστηκαν πουθενά παρότι τα διάβασα αναγκαστικά στο Γυμνάσιο γιατί δεν ήθελα να χαλάσω τον καλό μέσο όρο που είχα. Θα έπρεπε να διδάσκονται προαιρετικά όπως αντίστοιχα και τα βαριά μαθηματικά.
Τα ξέχασα και είμαι ευτυχισμένος για αυτό, χωρίς να μου λείπει τίποτα από την ικανότητα να κατανοώ τη γλώσσα μας και να τη χρησιμοποιώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top