Πληροφορίες για τα Πολυτεχνειακά τμήματα (Μηχανικοί)

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Τελικά υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά στο πτυχίο που δίνει το ΕΜΠ από τις άλλες πολυτεχνικές σχολές;; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση κάποιος εργοδότης να με ρωτήσει αν έχω πτυχίο ΕΜΠ ή άλλο πτυχίο;; Επίσης λένε ότι το πτυχίο του πολυτεχνείου θα είναι ισάξιο με μεταπτυχιακό! Αυτό που ακριβώς ισχύει; Ισχύει για όλες τις πολυτεχνικές σχολές;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τελικά υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά στο πτυχίο που δίνει το ΕΜΠ από τις άλλες πολυτεχνικές σχολές;; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση κάποιος εργοδότης να με ρωτήσει αν έχω πτυχίο ΕΜΠ ή άλλο πτυχίο;; Επίσης λένε ότι το πτυχίο του πολυτεχνείου θα είναι ισάξιο με μεταπτυχιακό! Αυτό που ακριβώς ισχύει; Ισχύει για όλες τις πολυτεχνικές σχολές;;
  1. Καμία διαφορά, είναι όλα ισοδύναμα. Και μεταξύ μας, θεωρώ το ΑΠΘ το πιο οργανωμένο.
  2. Για την "ισοδυναμία με μεταπτυχιακό" απλά ξέχνα το. Το ίδιο πράγμα ακούγεται εδώ και πολλές δεκαετίες. Δυστυχώς, ο 5ος χρόνος προσφέρει μόνο ένα πράγμα (που πολλοί το λαχταρούν): την εγγραφή σου στο ΤΕΕ, το 2ο σπίτι του μηχανικού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ok! Ευχαριστώ πολύ!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ποια ειναι η γνωμη σας για το τμημα μηχανικων η/υ και πληροφορικης πατρας?καποιος μου ειπε πως εχει αμφιβολιες σχετικα με το ποσο καλη ειναι γιατι δεν υπαρχει στο ΕΜΠ.Εσεισ τι πιστευετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Ποια σχολή Πολιτικών Μηχανικών θεωρείται την πιο οργανωμένη?Για αυτή του ΑΠΘ τι γνώμη έχετε?Είναι κανείς που να σπουδάζει εκεί να μου πει τη γνώμη του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makbut

Νεοφερμένος

Ο makbut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Έχω μία απορία, αν πάω ΗΜΜΥ και διαλέξω την κατεύθυνση Επικοινωνιών ή αν πάω ΗΜΤΥ και διαλέξω την κατεύθυνση Τηλεπικοινωνιών και Τεχνολογίας Πληροφορίας θα είναι το ίδιο αν αποφύγω γενικά το ΗΜΜΥ και το ΗΜΤΥ και πάω Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνίων και πάρω κατεύθυνση Επικοινωνιών και Επεξεργασίας Σήματος? Εννοώ αν εγώ σαν απόφοιτος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών και ένας άλλος σαν απόφοιτος ΗΜΜΥ με κατευθύνσεις όπως τα είπα παραπάνω θα θεωρούμαστε το ίδιο ή κάποιος θα θέωρείται ότι εχει πλεονέκτημα...? Τεσπα νομίζω καταλάβατε τι θελω να πω... ελπίζω ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αυτές οι κατευθύνσεις παιδιά παίζουν σημαντικό ρόλο στην παραπέρα εξέλιξη στον τομέα ή δεν τα δίνουν και πολύ σημασία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε αν θέλεις να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό προφανώς θα κοιτάξουν την κατεύθυνση που έχεις πάρει και τα μαθήματα που έχεις περάσει.
Όπως και σε κάποια δουλειά είναι πιθανό πέρα απο το βαθμό του πτυχίου να ζητήσουν και κάποια αναλυτική βαθμολογία για να δουν αν έχεις παρακολουθήσει μαθήματα σχετικά με τη θέση εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Άκουσα ότι ο πολιτικός μηχανικός έχει και δικαιώματα τοπογράφου???? Η σχολή των τοπογράφων στο ΕΜΠ είναι όντως τόσο καλή όσο λένε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Για τους τοπογράφους, νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει μελέτη από αυτούς για κάθε κατασκευή. Επίσης διάβασα ότι θα έχουν μεγάλη ζήτηση επειδή η χώρα μας χρειάζεται μπόλικους χάρτες, και υπάρχει και το κτηματολόγιο που θα απορροφήσει αρκετούς. Τέλος αν σκεφτείς ότι μπορούν να βγάλουν άδεια μέχρι και για δυώροφο χωρίς υπογραφή πολιτικού μηχ. αν θυμάμαι καλά, φαίνεται ότι είναι αρκετά καλή σχολή με προοπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
το κτηματολόγιο το φτιάχνουν τώρα όμως σε 5-6 χρόνια που θα τελιώσεις εσύ θα μπορείς ακόμα να ασχοληθείς; (δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί στην Ελλάδα δεν είχαμε ποτέ τέτοια πράγματα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Παίρνουνε λίγους κάθε χρόνο και υπάρχει μόνο στο ΕΜΠ και στο ΑΠΘ και με βάση όχι ΤΟΣΟ υψηλή για πολυτεχνίο:P....Άκουσα πάντως πως έχει προοπτικές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soultil

Νεοφερμένος

Ο soultil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
καλησπέρα,
Η πρώτη μου επιλογή ήταν η σχολή ημμυ στο εμπ, αλλά τα 18754 μου έκοψαν τη φόρα και πλέον μοιτάζω τις εναλλακτικές λύσεις, αλλά και κάποιες άλλες σχολές. Με τα μόρια που συγκέντρωσα πιάνω τις ημμυ στη Θεσ/νίκη και ημτυ στην Πάτρα. Οι σχολές ημμυ της θεσ/νίκης και ημτυ της πάτρας είναι εφάμιλλες αυτής των ημμυ του εμπ? Το επίπεδο, τα μαθήματα, οι καθηγητές, υποδομή; Τα προγράμματα σπουδών απ' ότι είδα είναι παρεμφερή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όλα τα τμήματα ΗΜΜΥ καλά είναι.
Εγώ θα προτιμούσα κάποια σχολή με λιγότερους φοιτητές ανά έτος, μιας και υπάρχει πολύ πιο προσωπική επαφή με τους καθηγητές και τους βοηθούς του κάθε μαθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luciferous

Νεοφερμένος

Η Luciferous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μπορώ να πω με σιγουριά ότι έχω πελαγώσει.. :P Έχω κοιτάξει τόσες σχολές και προγράμματα σπουδών, αλλά προς το παρόν το βρίσκω δύσκολο να βγω κάπου μόνη μου.. Είναι νωρίς ακόμα βέβαια, αλλά προσπαθώ να μην πάω στα τυφλά. Με ενδιαφέρουν σχολές με αρκετά μαθηματικά και φυσική, αλλά δεν θα έλεγα ότι με συγκινεί τόσο ΗΜΜΥ ή κάτι τέτοιο. :-/ Κλείνω στη ΣΕΜΦΕ στο ΕΜΠ, αλλά 1ον διάβασα τα χείριστα εδώ μέσα για το Μετσόβειο, 2ον υπάρχει κάποια ανάλογη σχολή; Το πλησιέστερο που βλέπω είναι Εφαρμοσμένων μαθηματικών στην Κρήτη. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; Υπάρχει σχολή με ανάλογο αντικείμενο στη Θεσσαλονίκη; Οι επιλογές μου είναι Αθήνα, Κρήτη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Άκουσα ότι ο πολιτικός μηχανικός έχει και δικαιώματα τοπογράφου???? Η σχολή των τοπογράφων στο ΕΜΠ είναι όντως τόσο καλή όσο λένε???


Οι τοπογράφοι μπορούν να κάνουν μελέτη για ένα κτήριο μέχρι κάποια ορισμένα τετραγωνικά. Ο πολιτικός μηχανικός δεν έχει περιορισμούς, και επίσης υπογράφει και τοπογραφικά και ένα σωρό άλλα, όπως εγκαταστάσεις ηλεκτρολογικές, θέρμανσης κτλ... Αυτά όμως μπορεί να τα κάνει για σπίτια που έχουν μέχρι και 2 ορόφους.
Από εκεί και μετά υπογράφει μόνο την μελέτη για την κατασκευή, ενώ τα ηλεκτρολογικά υπογράφει ηλ-μηχ και θέρμανση/ψύξη ο μηχ-μηχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
1ον διάβασα τα χείριστα εδώ μέσα για το Μετσόβειο
Μάλλον παρεξήγησες λίγο αυτά που γράφουμε. Δεν λέμε οτι το ΕΜΠ δεν είναι καλό, απλώς διευκρινίζουμε δεν είναι το ΣΟΥΠΕΡΓΟΥΑΟΥ ΟΟΥ ΜΑΙ ΓΚΟΝΤ πολυτεχνείο το οποίο είναι κλάσεις ανώτερο απο όλα τα άλλα, γιατί πάρα πολλοί εδώ αυτό νομίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luciferous

Νεοφερμένος

Η Luciferous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Λολ...

Όχι, δεν το θεωρώ το απόλυτο πολυτεχνείο. :P Για την ακρίβεια, έχω ακούσει πολύ καλύτερα για την Κρήτη.

Το δικό μου θέμα είναι αν υπάρχει αντίστοιχη σχολή και σε άλλο πολυτεχνείο. Δεν έχω κανένα κόλλημα για το ΕΜΠ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Λολ...

Όχι, δεν το θεωρώ το απόλυτο πολυτεχνείο. :P Για την ακρίβεια, έχω ακούσει πολύ καλύτερα για την Κρήτη.

Το δικό μου θέμα είναι αν υπάρχει αντίστοιχη σχολή και σε άλλο πολυτεχνείο. Δεν έχω κανένα κόλλημα για το ΕΜΠ..
Σε συμπάθησα ιδιαιτέρως μπορώ να πω..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerr

Νεοφερμένος

Ο qwerr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ρε παιδιά διαβάζω τα σχόλια σας για το ΕΜΠ και μου φαίνεται λογικό ότι δεν είναι ανώτερο, αλλά ισάξιο με τα υπόλοιπα πολυτεχνία...ΑΛΛΑ έχω ακούσει πως ένας απόφοιτος ΕΜΠ γίνεται πολύ πιο εύκολα αποδεκτός από ξένα πανεπιστήμια (και αφού έχει καλό βαθμό εννοείτε) για μεταπτυχιακό. Το όνομα ΕΜΠ δηλαδή λειτουργεί σαν ένα εισιτήριο και γενικά έχεις το πλεονέκτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top