Πληροφορίες για τα Πολυτεχνειακά τμήματα (Μηχανικοί)

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
ο ξαδερφος μου τελειωνει την ναυπηγων στο ΕΜΠ και ειναι ευχαριστημενος, δουλευει σε ενα γραφειο απο οτι ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
γιώργο εσύ όταν τελειώσεις για παράδειγμα τι σκέφτεσαι να κάνεις;έχεις καναν γνωστό που να έχει βγάλει τη σχολή κ να δουλεύει;επίσης κοίταγα τα προγράμματα της σχολής κ έβλεπα κάτι τρέλα από τις 9 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ!μπορείς να αντέξεις τέτοιο πρόγραμμα;ελεύθερος χρονος μηδέν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
γιώργο εσύ όταν τελειώσεις για παράδειγμα τι σκέφτεσαι να κάνεις;έχεις καναν γνωστό που να έχει βγάλει τη σχολή κ να δουλεύει;επίσης κοίταγα τα προγράμματα της σχολής κ έβλεπα κάτι τρέλα από τις 9 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ!μπορείς να αντέξεις τέτοιο πρόγραμμα;ελεύθερος χρονος μηδέν;
Κοίτα... πολλοί νομίζουν ότι μετά τις Πανελλήνιες τελειώνει το διάβασμα. :P
Το Πολυτεχνείο γενικά έχει τρέξιμο ΑΝ θέλεις να τελειώσεις στα 5 χρόνια. Ελεύθερος χρόνος υπάρχει, αλλά όχι φυσικά εν καιρώ εξεταστικής! :D

Ειδικά όταν έχεις 60 - 65 μαθήματα για δίπλωμα (κοντά στα 13 / έτος ή 7 / εξάμηνο), ενώ άλλες σχολές (πχ στην ΑΣΟΕΕ, το μαθηματικό, κοκ) έχουν 36 μαθήματα (9 / έτος ή 4 / εξάμηνο) προφανώς θέλει τρέξιμο.

Και φυσικά τα πρώτα εξάμηνα σπουδών είναι... ανιαρά και βαρετά, καθώς είναι γεμάτα με φυσικομαθηματικά. (Οι ΣΕΜΦίτες φταίνε γι' αυτό, muahahahaha! :hehe:)





Γενικά πάντως στην Αθήνα γίνεται ένα ψιλοχάος! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Γενικά πάντως στην Αθήνα γίνεται ένα ψιλοχάος! :D

Το συγκεκριμένο τμήμα στο ΕΜΠ ειναι καλύτερο σε επίπεδο σπουδων απο τα αντιστοιχα τμηματα του ΑΠΘ και των Πατρών???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
δε μου είπες όμως το πρόγραμμα σας όντως μπορεί να ξεκινάει από τις 9 το πρωί κ να τελειώνει στις 8 το βράδυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ αυτό το εξάμηνο είχα κάθε Παρασκεύη μάθημα απο τις 9 το πρωί μέχρι 8 το βράδυ, με κενό 1 ώρας (17:00 - 18:00), αλλά οι υπόλοιπες μέρες ήταν πιο χαλαρές.
Τα προγράμματα μαθημάτων που βλέπεις όμως συνήθως περιλαμβάνουν όλα τα μαθήματα που γίνονται, και δεν είναι όλα υποχρεωτικά. Μην πανικοβάλλεσαι :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
ρε φίλε δεν έχεις πήξει;υπήρξαν φορές που να θέλησες να τα παρατήσεις;καθόλου ελεύθερο χρόνο έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχω ελεύθερο χρόνο, είπα οτι οι υπόλοιπες μέρες είναι πιο χαλαρές. Η Παρασκευή ήταν λίγο κουραστική καμιά φορά, αλλά με σύντροφο τον καφέ και τη θέληση για μάθηση ξεπερνιούνται όλα :P .
Είναι ζόρικη σχολή το ΗΜΜΥ πάντως (σε όλα τα πολυτεχνεία), αν δεν σου αρέσει τελικά, θα έχεις σοβαρό πρόβλημα. Καλύτερα δηλαδή να φύγεις και να ξαναδώσεις με 10% παρά να μείνεις εκεί και να πήζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
αξίζει όμως τον κόπο;δηλαδή βγαίνοντας από εκεί έχεις καλύτερες προοπτικές απότι αν τελειώσεις ασσοε για παράδειγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Κοίτα για μένα αξίζει τον κόπο επειδή θέλω να μάθω, δεν σκέφτομαι τόσο επαγγελματική αποκατάσταση (η οποία δεν είναι και άσχημη). Δες εδώ μια έρευνα του γραφείου διασύνδεσης και σταδιοδρομίας της σχολής μου που έγινε σε αποφοίτους της σχολής: https://www.career.tuc.gr/downloads/Erevna_Apasxolisis_IMMI_till2002.pdf .
ΑΣΟΕΕ για οικονομικά θέλεις να πας; Είναι λίγο άσχετο με το ΗΜΜΥ :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
fosa συγκρινεις ανομοια πραγματα...αλλο ασοεε αλλο εμπ διαλεξε αυτο που σου αρεσει...μην ξεχνας οτι αυτο το επαγγελμα που θα σπουδασεις θα το κανεις για αλλα 40 χρονια...



Υ.Γ:γιωργο αφου εχεις αποψη για ολες τις σχολες σου φαινονται λιγα τα 36 μαθ???εχεις αναρωτηθει γιατι ειναι τοσα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
fosa συγκρινεις ανομοια πραγματα...αλλο ασοεε αλλο εμπ διαλεξε αυτο που σου αρεσει...μην ξεχνας οτι αυτο το επαγγελμα που θα σπουδασεις θα το κανεις για αλλα 40 χρονια...

Αυτο δεν ειναι καθολου απολυτο. Τοσοι και τοσοι σπουδαζουν κατι και μετα κανουν κατι αλλο, ειτε απο αναγκη ειτε γιατι τελικως τους αρεσει περισσοτερο αυτο το αλλο. Σιγουρα οι πιθανοτητεσ ειναι να το κανεις οντως για αλλα 40 χρονια, αλλα οχι απολυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
ρε παιδιά ακούω λέτε συνέχεια διάλεξε τι σου αρέσει περισσότερο κ τέτοια.πώς να διαλέξω τι μου αρέσει;εχω κάνει κανα επάγγελμα να δω πώς είναι;πού να ξέρω αν θα τα παω καλύτερα σαν ηλεκτρολόγος ή σαν οικονομολογος;και τους υπολογιστές κ τα οικονομικά τα βρίσκω ενδιαφέροντα,αλλά μέχρι εκεί.πώς μπορώ να ξέρω παραπάνω πράγματα αφού δεν εχω ασκήσει κανένα επάγγελμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε δίκιο έχεις. Διάβασε καλά τους οδηγούς σπουδών των σχολών που σε ενδιαφέρουν και αποφάσισε. Αν δεν σου αρέσει τελικά, μπορείς να ξανακάνεις το μηχανογραφικό σου με το 10%. Δεν είναι και τόσο τρομερό να "χάσεις" 1 χρόνο, αν αυτό σημαίνει οτι θα φύγεις απο κάτι που δεν σου αρέσει για να πας σε κάτι που (ενδεχομένως) θα σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο τμήμα στο ΕΜΠ ειναι καλύτερο σε επίπεδο σπουδων απο τα αντιστοιχα τμηματα του ΑΠΘ και των Πατρών???
Τι πάει να πει "καλύτερο"; Ισάξια είναι. Απλά έχουν μικροδιαφορές στα μαθήματα. Προσωπικά το [highlight]ΑΠΘ[/highlight] θεωρώ το [highlight]καλύτερο από "ποιότητα" σπουδών[/highlight], γιατί δεν έχει τόσο άχρηστα φυσικομαθητικά όσα έχει στην Αθήνα.

Στην Αθήνα το πρόγραμμα σπουδών είναι οικτρό στα 3 πρώτα εξάμηνα.
Η Θεσσαλονίκη πάλι κάνει ένα εξάμηνο μπροστά τα ουσιώδη μαθήματα (πχ Σήματα και Συστήματα, Στοχαστικό Σήμα, Πεδία Α και Β, κοκ).

δε μου είπες όμως το πρόγραμμα σας όντως μπορεί να ξεκινάει από τις 9 το πρωί κ να τελειώνει στις 8 το βράδυ;
Εγώ αυτόν τον καιρό καθημερινά φεύγω απ' το σπίτι 7 το πρωί και γυρίζω 6 το απόγευμα, δεν ξέρω για σένα! Οχτάωρο κανονικό! :D


γιωργο αφου εχεις αποψη για ολες τις σχολες σου φαινονται λιγα τα 36 μαθ???εχεις αναρωτηθει γιατι ειναι τοσα???
Δεν είπα ότι είναι "λίγα" με την έννοια "εύκολο πτυχίο". Απλά είπα ότι κάποιες σχολές είναι πιο ζόρικες. Άλλο τα 36 μαθήματα σε 4 χρόνια κι άλλο τα 65 σε 5 χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
γιώργο φεύγεις από τις 7,γυρνάς στις 6 κ μετά διαβάζεις για τη σχολή;ομπο αρχίζω κ φοβάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
κανεις λαθος γιωργο γιατι ασχολουμαστε με θεωριες κυριως σε προπτυχιακο επιπεδο και οχι με ασκησεις(εννοω οτι δεν υπαρχει μαθημα που μας ζητανε να λυσουμε απο τις 5 ασκησεις τις 4 εκτος ελαχιστων...).επισης εχετε πολλα εργαστηρια εμεις τπτ και τελος οι κλαδοι των οικονομικων ειναι 3(μικρο μακρο οικονομετρια)




Υ.Γ:οσον αφορα για τα 60+- μαθηματα πολλων σχολων ειμαι αντιθετος...για πολλους λογους αλλα δεν ειναι της παρουσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrucci

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μια ερωτηση ακομη...πιστευετε οτι το τμημα ΗΜΜΥ του ΕΜΠ είναι πιο ποιοτικο και γενικα πιο αναγνωρισμενο απο το αντιστοιχο του ΑΠΘ... ρε γμτ ειμαι σε διλημμα...απο οτι δειχνει μεχρι στιγμης υπαρχει πιθανοτητα να πιανω τα μορια για ΕΜΠ,οι γυρω μου(συγγενεις κλπ.) με πρηζουν οτι το ΕΜΠ ειναι καλυτερο και απο την αλλη οι κολλητοι μου μαλλον για θεσ/νικη το βλεπω να πηγαινουν...βασικα και εγω απο αποψη πολης προτιμω θεσ/νικη...το μονο μου διλλημα ειναι αν το ΕΜΠ ειναι καλυτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
λοιπόν επειδή σκέφτομαι να δηλώσω ΗΜΜΥ μπορεί να μου πεί κάποιος ποιά η διαφορά αναμεσα σε : Ηλέκτρολόγων μηχανικών & μηχανικών υπολογιστών (ΕΜΠ,Ξάνθη,Θεσσαλονίκη) και Ηλεκτρολόγων μηχανικών & τεχνολογιας υπολογιστών (Πάτρα)? δεν έχω καταλάβει ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ψάξτε τα σάιτ των σχολων στο google να δειτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top