Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Χμμμ, πρόσφατα με είχαν ρωτήσει γι' αυτό το θέμα... Προσωπικά, πιστεύω στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης. Έχω ανάγκη να το πιστεύω αυτό. Αλλά ως εκεί. Το ότι έχω βαπτιστεί Χριστιανή Ορθόδοξη -ηθελημένα ή άθελα μου- με βάζει στη διαδικάσια, αυτή την ανώτερη δύναμη να την αποκαλώ "Θεό". Συνεπώς, πιστεύω στο Θεό, αλλά δεν πιστεύω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ στο χώρο της Εκκλησίας και στους εκπροσώπους της. Θεωρώ -με όλο το σεβασμό σε αυτούς που έχουν άλλη άποψη- ότι και η Εκκλήσια και οι πατέρες είναι...... εεεε... μμμμ..... άχρηστοι! Είναι ο πιο ευγενικός χαρακτηρισμός που μου έρχεται (με δυσκολία). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά από ότι είδα στη δημοσκόπηση. Δεν το περίμενα. :P

Ψήφισα "Ναι" αλλά κρατάω κάποιες μικρές αμφιβολίες που έχουν δημιουργηθεί από κάτι ντοκιμαντέρ τύπου Zeitgeist που είδα αν και συμπέρανα ότι και σε αυτά δεν είναι τα γεγονότα όπως ακριβώς τα λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Για το κακό που έχουν προκαλέσει στον κόσμο οι θρησκείες (ΟΧΙ η απλή πίστη σε κάποιο θεό, που είναι προσωπικό θέμα), μπορείτε να διαβάσετε ένα πολύ ωραίο φιλοσοφικό δοκίμιο του Νίκου Δήμου εδώ:

Η σιωπή του Θεού και η προπαγάνδα της πίστης

Είτε είστε Χριστιανοί, είτε άθεοι, είτε οτιδήποτε άλλο, θα σας προκαλέσει να σκεφτείτε, οπότε αξίζει να το διαβάσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν πολλά σάιτ αθεϊστών όπου οι Διαμαχες μεταξυ της Υπαρξης του Θεού και της Αθεϊας παίνουν διαστάσεις μεγάλες,Αρκετές Αντίθετες Απόψεις εκφράζονται και συνήθως οι Αθεοι αυτοί που δεν πιστεόυν ή απορριπτουν τον Θεό λογω της Αδικίας και της τραγικότητας του κόσμου αποκαλουν μορφωμένους Θεολόγους που γνωρίζουν καλα την Χριστιανική βίβλο και την Αγία Γραφή αμόρφωτους,αχρηστους και Απατεωνίσκους.Πιστεύω ότι γνωρίζεις τετοιες περιπτώσεις.Αν θές ψάξε σε όποιο σαιτ θες για την ύπαρξη του Θεού και για άλλα περιστατικά συζητήσεων που αφορούν τον Θεό.Αν δεν βρεις κάποιες αποδειξεις Αθεων που στις Απόψεις τους βρίζουν και προσβάλλουν τους Χριστιανούς θα σου βρω εγω μια ιστοσελίδα και έκει θα δεις πως συμπεριφέρονται και πως απαντούν οι Αθεοι απένατι στους Χριστιανούς πιστούς. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ets32katerina

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ο ανθρωπος,απο τα παλια τα χρονια,ενιωσε την αναγκη να πιστευει οτι πανω απο αυτον υπαρχει κατι αλλο δυνατοτερο. Κατι που θα τον προσεχει,που θα τον φροντιζει και τα σχετικα,γι'αυτο και επινοησε τον 'Θεο'. Ετσι κι εγω με την σειρα μου,δεν πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
σόρι αλλά θελω να ρωτησω, ετσι απλα, νομιζετε οτι όλο αυτο ειναι κατι που επινοησε ο ανθρωπος κ σταματατε εκει; :confused:
νομιζω οτι για να καταρριψει κανεις κατι πρεπει να το μελετησει καλα πρωτα.

δεν το λεω για να παρεξηγηθει κανεις απλα μ δημιουργηθηκε η απορια με το τελευταιο μηνυμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Στο Θεο ε?
Κοιτα να δεις εγω αρχικά διαφωνώ πιστευω οτι σιγουρα αν υπαρχει κατι συμβαδίζει με όλες τις επιστημονικες θεωριες μαλιστα πιστευω πως αυτο που στην Ορθοδοξία ονομαζεται Δευτέρα παρουσία θα γινει οταν η επιστημη μας φτασει εκει με το να εχει μια επιστημονικη εξηγηση για καθε τι το ανεξηγητο... γνωμη μου ετσι δεν την επιβάλλω σε κανεναν.. Στην χριστιανική θρησκεια δεν πιστευω 'όπως δεν πιστευω και στις υπόλοιπες ή μαλλον πιστευω όπως πιστευω και για τις αλλες οτι ειναι ενα παραθυρο για τους απλούς ανθρωπους στο να επιτυχουν το πλατωνικό αγαθό που πλεον το ονομαζουμε Θεο.... δεν θεωρώ τον εαυτό μου πιο εξυπνο που δεν ειμαι πιστη ακολουθος ο μονος λόγος που δεν ειμαι πιστη της Ορθοδοξίας ειοναι οτι δεν αντεχω αυτό που γινεται και στις αλλες αιρεσεις ή θρησκειες οπου ο καθενας προσπαθει με καθε μεσο να στρεψει τον πιστο προς το μερος του μειώνοντας στα ματια του τις αλλες θρησκειες. πιστεύω οτι όλες τους ειναι ισαξιες... παντως ελπίζω πως αυτό το τελειο ον που λεγεται Θεος αν οντως υπαρχει θα ηθελα να χει πολύ χιούμορ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Είναι γεγονός ότι δεν υπάρχουν απαντήσεις, μέχρι να βρεθούν αποδείξεις είμαστε σκεπτικιστές.

"Η συστηματική αμφιβολία είναι ο μόνος δρόμος προς την αληθινή γνώση"
-Καρτέσιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Είναι γεγονός ότι δεν υπάρχουν απαντήσεις, μέχρι να βρεθούν αποδείξεις είμαστε σκεπτικιστές.

"Η συστηματική αμφιβολία είναι ο μόνος δρόμος προς την αληθινή γνώση"
-Καρτέσιος.

η συστηματική αμφιβολία. όχι η αμφιβολία που γίνεται στα παντα και παντού. τότε μπορεί να οδηγήσει στο αντίθετο. (δεν το λέω για τη θρησκεία αλλα για το quote που παρεθεσες- δεν ταιριαζει παντου)

δεν το χω ψαξει πολυ αλλα εχει τυχει να πεσει το ματι μου σε κατι βιβλια που λενε την αληθεια και μαλιστα επιβεβαιωνονται και απο την επιστημονικη κοινοτητα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Είναι γεγονός ότι δεν υπάρχουν απαντήσεις, μέχρι να βρεθούν αποδείξεις είμαστε σκεπτικιστές.

"Η συστηματική αμφιβολία είναι ο μόνος δρόμος προς την αληθινή γνώση"
-Καρτέσιος.
Σορυ που επεμβαινω αλλα μ'αυτο το τελερυταιο του καρτεσιου συμφωνω κι εγω!!!:clapup:Το θεμα ομως ειναι αλλο οτι με την συστηματικη αμφιβολία υπαρχει ο κινδυνος να αγνοησουμε το σωστο τη γνωση... ομως πως ξερουμε οτι αυτη η γνωση μας επιρρεαζει και αυτό ειναι γενικώτερη απορια μου σχετικά με τον θεο. Οι αγνωστικιστες λεγαν πως Θεος δεν υπαρχει αλλα κιαν υπαρχει αυτο δεν μας επιρρεαζει. το θεμα ειναι οντως δεν μας επιρρεαζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
η συστηματική αμφιβολία. όχι η αμφιβολία που γίνεται στα παντα και παντού. τότε μπορεί να οδηγήσει στο αντίθετο. (δεν το λέω για τη θρησκεία αλλα για το quote που παρεθεσες- δεν ταιριαζει παντου)
Η συστηματική αμφιβολία είναι η αμφιβολία που γίνεται πάντα και παντού σε μικρές δόσεις. Να σημειώσουμε ότι το quote αυτό το είχε πει ο Καρτέσιος στην αρχή του μεγάλου Διαφωτισμού.

δεν το χω ψαξει πολυ αλλα εχει τυχει να πεσει το ματι μου σε κατι βιβλια που λενε την αληθεια και μαλιστα επιβεβαιωνονται και απο την επιστημονικη κοινοτητα :)

Ποια βιβλία? Πες μας να διαβάσουμε κι εμείς κανένα. Πάτερ Παϊσιος ή του Πάπα Βενέδικτου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Σορυ που επεμβαινω αλλα μ'αυτο το τελερυταιο του καρτεσιου συμφωνω κι εγω!!!:clapup:Το θεμα ομως ειναι αλλο οτι με την συστηματικη αμφιβολία υπαρχει ο κινδυνος να αγνοησουμε το σωστο τη γνωση... ομως πως ξερουμε οτι αυτη η γνωση μας επιρρεαζει και αυτό ειναι γενικώτερη απορια μου σχετικά με τον θεο. Οι αγνωστικιστες λεγαν πως Θεος δεν υπαρχει αλλα κιαν υπαρχει αυτο δεν μας επιρρεαζει. το θεμα ειναι οντως δεν μας επιρρεαζει?

Κι όμως, όλοι οι μεγάλοι διαφωτιστές είχαν εντολή αυτό το quote, και για αυτό είμαστε εδώ που είμαστε. Η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ που σχεδόν τα πάντα οφείλονται σε αυτήν την φράση.

Βιβλίο Ιστορίας, Γ' Γυμνασίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Η συστηματική αμφιβολία είναι η αμφιβολία που γίνεται πάντα και παντού σε μικρές δόσεις. Να σημειώσουμε ότι το quote αυτό το είχε πει ο Καρτέσιος στην αρχή του μεγάλου Διαφωτισμού.

τότε δεν θα έλεγε συστηματική αμφιβολία αλλά "αμφιβολία εις όλα" :)

Ποια βιβλία? Πες μας να διαβάσουμε κι εμείς κανένα. Πάτερ Παϊσιος ή του Πάπα Βενέδικτου?
αστείοοοο :) :) :) :) :)

δυστυχως για σενα οχι. χρονολογειται πολυ πισω... πριν το 1000 π.Χ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Παρόλα αυτά, ποιο βιβλίο είναι?

τότε δεν θα έλεγε συστηματική αμφιβολία αλλά "αμφιβολία εις όλα" :)

Κολλάς στις λέξεις, μπορεί να έλεγε συστηματική αμφιβολία αλλά εφαμροζόταν σε όλα, στην εκπαίδευση, στην θρησκεία, στην πολιτική, στην θέση της γυναίκας στην κοινωνία, στους νόμους, στα εργατικά δικαιώματα, στις μεθόδους καλλιέργησης ακόμα και στο ντύσιμο (είναι η εποχή όπου ανακαλύφτηκε το γνωστό σε όλους μας "κουμπί"). Και από τότε, ο δάσκαλος δεν ήταν η αυθεντία, έσβησε η πώρωση στην θρησκεία, εφαρμόστηκε σε αρκετές χώρες η δημοκρατία, η γυναίκα απέκτησε δικαιώματα, οι νόμοι έγιναν πιο δίκαιοι, οι εργάτες απέκτησαν τις διακοπές τους και το δικαίωμα στην σύνταξη και οι αγρότες έμαθαν νέες μεθόδους καλλιέργησης.
Και ΟΛΑ αυτλα στηρίχτηκαν στην συγκεκριμένη φράση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Παρόλα αυτά, ποιο βιβλίο είναι?
νομίζω ίσως το πρώτο σχετικό βιβλίο πάνω στο οποίο βασίστηκε ο ιουδαισμος, ο χριστιανισμος και οι παρεμφερεις θρησκειες.

εχεις διαβασει τη γενεση? αυτα που λεει ειναι τρελα. και οσο περνανε τα χρονια επιβεβαιωνονται οτι τα γεγονοτα που λεει ειναι αληθεια.
(και εδω βασιζεται και η δικη μ αποψη για την εξελιξη. αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο)

ομως ειναι δυσκολο κειμενο γιατι ειχε γραφτει ωστε να γινει κατανοητο απο ανθρωπους του τοτε και πρεπει να ξεχωριζεις τα νοηματα μεσα απο τις λεξεις. γιατι ειναι σαν εκλαικευμενη επιστημη.


Κολλάς στις λέξεις, μπορεί να έλεγε συστηματική αμφιβολία αλλά εφαμροζόταν σε όλα, στην εκπαίδευση, στην θρησκεία, στην πολιτική, στην θέση της γυναίκας στην κοινωνία, στους νόμους, στα εργατικά δικαιώματα, στις μεθόδους καλλιέργησης ακόμα και στο ντύσιμο (είναι η εποχή όπου ανακαλύφτηκε το γνωστό σε όλους μας "κουμπί"). Και από τότε, ο δάσκαλος δεν ήταν η αυθεντία, έσβησε η πώρωση στην θρησκεία, εφαρμόστηκε σε αρκετές χώρες η δημοκρατία, η γυναίκα απέκτησε δικαιώματα, οι νόμοι έγιναν πιο δίκαιοι, οι εργάτες απέκτησαν τις διακοπές τους και το δικαίωμα στην σύνταξη και οι αγρότες έμαθαν νέες μεθόδους καλλιέργησης.
Και ΟΛΑ αυτλα στηρίχτηκαν στην συγκεκριμένη φράση.

βρε συ xD εννοώ ότι δεν μπορεί να γίνει αμφιβολία σε κάτι που έχει κατοχυρωθεί, που έχει επιβεβαιωθεί επσιτημονικά... πχ δεν μπορεί κανείς να αμφιβάλλει πλέον στο πώς γίνεται η κυκλοφορία του αίματος, μετά τη θεωρία του harvey!
γι αυτό δεν μπορεί να εφαρμοστεί στα πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
νομίζω ίσως το πρώτο σχετικό βιβλίο πάνω στο οποίο βασίστηκε ο ιουδαισμος, ο χριστιανισμος και οι παρεμφερεις θρησκειες.

εχεις διαβασει τη γενεση? αυτα που λεει ειναι τρελα. και οσο περνανε τα χρονια επιβεβαιωνονται οτι τα γεγονοτα που λεει ειναι αληθεια.
(και εδω βασιζεται και η δικη μ αποψη για την εξελιξη. αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο)

ομως ειναι δυσκολο κειμενο γιατι ειχε γραφτει ωστε να γινει κατανοητο απο ανθρωπους του τοτε και πρεπει να ξεχωριζεις τα νοηματα μεσα απο τις λεξεις. γιατι ειναι σαν εκλαικευμενη επιστημη.

Ακουστά το έχω, θα πάρω να το διαβάσω σε ηλεκτρονική μορφή για να δω τι παρουσιάζει και πως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
:) δεν ξερω εμενα το συγκεκριμενο βιβλιο μ αρεσει παντως... και να σ πω την αληθεια δεν μοιαζει με τα θρησκευτικα βιβλια αν εξαιρεσεις οτι γραφτηκε απο το μωυση και το οτι λεει συνεχως "υστερα ο θεος εποιησε". . . ειναι κατι διαφορετικο. γι αυτο κ μ αρεσει ισως.

*εν τω μεταξυ το ξερω θα με ειρωνευτουν συντομα πολλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
:) δεν ξερω εμενα το συγκεκριμενο βιβλιο μ αρεσει παντως... και να σ πω την αληθεια δεν μοιαζει με τα θρησκευτικα βιβλια αν εξαιρεσεις οτι γραφτηκε απο το μωυση και το οτι λεει συνεχως "υστερα ο θεος εποιησε". . . ειναι κατι διαφορετικο. γι αυτο κ μ αρεσει ισως.

*εν τω μεταξυ το ξερω θα με ειρωνευτουν συντομα πολλοι...

Δεν νομίζω να σε ειρωνευτούν, ειδικά όσοι δεν έχουν διαβάσει αυτό το βιβλίο (όπως εγώ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
σόρι αλλά θελω να ρωτησω, ετσι απλα, νομιζετε οτι όλο αυτο ειναι κατι που επινοησε ο ανθρωπος κ σταματατε εκει; :confused:
νομιζω οτι για να καταρριψει κανεις κατι πρεπει να το μελετησει καλα πρωτα.

δεν το λεω για να παρεξηγηθει κανεις απλα μ δημιουργηθηκε η απορια με το τελευταιο μηνυμα...

Actually,αν το προσεγγίσεις τελείως θεωρητικά (κάνοντας την υπόθεση ότι και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει η ίδια έλλειψη evidence),βάσει Occam's Razor αυτή η θεωρία είναι πολύ πιο λογική απ'αυτήν that assumes the actual existence ενός παντοδύναμου όντως (βέβαια εδώ one could say ότι το Occam's Razor δεν αποτελεί κάποιο απόλυτα αξιόπιστο εργαλείο για κανένα λόγο,but I'm just doing a remark here).

εχεις διαβασει τη γενεση? αυτα που λεει ειναι τρελα. και οσο περνανε τα χρονια επιβεβαιωνονται οτι τα γεγονοτα που λεει ειναι αληθεια.

Ναι,έχουμε γνωρίσει πολλά φίδια που μιλάνε,recently.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Actually,αν το προσεγγίσεις τελείως θεωρητικά (κάνοντας την υπόθεση ότι και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει η ίδια έλλειψη evidence),βάσει Occam's Razor αυτή η θεωρία είναι πολύ πιο λογική απ'αυτήν that assumes the actual existence ενός παντοδύναμου όντως (βέβαια εδώ one could say ότι το Occam's Razor δεν αποτελεί κάποιο απόλυτα αξιόπιστο εργαλείο για κανένα λόγο,but I'm just doing a remark here).



Ναι,έχουμε γνωρίσει πολλά φίδια που μιλάνε,recently.

αυτό το ανακατεμα αγγλικων και ελληνικων.... οσο παει μεγαλωνει... το εχω προσεξει στα μηνυματα σου... xD

κατσε ρε, γτ ψεματα ειναι οτι φως υπηρχε πριν δημιουργηθει ο ηλιος -και καθε ηλιος?-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top