Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Από τον τόνο σου βλέπω ότι εσύ έχεις πωρωθεί στο να αποδείξεις ότι οι υπόλοιποι είμαστε πωρωμένοι. Εγώ σε κάθε μου ποστ μιλούσα τεκμηριωμένα με γνώμονα την κοινή λογική και δεν προσπάθησα να αλλάξω ούτε νοοτροπίες ούτε τα "πιστεύω". Μια κουβέντα κάνουμε!

Δεν είμαι εγώ αυτή που όλη τη μέρα προσπαθεί να αποδείξει,με επιχειρήματα πάντα,πόσο βλακείες είναι αυτά που πιστεύουν κάποιοι.Λίγες σελίδες γύρισα και φαίνεται να σε έχει απασχολήσει πολύ το θέμα.Έψαξες και σκέφτηκες πολύ για να τα γράψεις όλα αυτά.Μπράβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Δεν νομιζω πως ο Θεος μας αντιμετωπιζει εναν εναν...καθε ατομο ξεχωριστο...γι Αυτον πιστευω πως ειμαστε ενα ολον...η ανθρωποτητα...αρα και τα αθωα πλασματα που δεν βλαπτουν κανεναν αλλα βλαπτονται τα παθαινουν ολα αυτα εξαιτιας των αλλων ανθρωπων....αν το συνολο των ανθρωπων ηταν σωστο δεν θα υπηρχε κακο προφανως...
Εχει ευθυνη.....και συμφωνα με τη Διαθηκη θα κατεβει ξανα στη Γη ο Ιησους για να αναλαβει αυτην την ευθυνη..
Έλααα τώρααα και το πηγαίναμε τόσο καλά....Τώρα δηλαδή αρχίζεις και επινοείς πράγματα, έλααα. Ποιος είπε ποτέ πως ο θεός δε μας αντιμετωπίζει έναν έναν, ποιος είπε ότι ο θεός είναι κάτι της κοινότητας γενικά...? Αντίθετα δε λένε ότι ο θεός είναι κάτι προσωπικό, ότι έχουμε ένα φύλακα άγγελο κοντά μας πεσκέσι από τον θεό να μας προστατεύει, ότι κάποιοι πάνε στις εκκλησίες και ψυχανεμίζονται ο καθένας ξεχωριστά την ύπαρξη του?. Και αν δε μας αντιμετωπίζει ξεχωριστά τον καθένα γιατί δεν εμφανίζεται σε όλους αλλά διαλέγει συγκεκριμένα πρόσωπα(άγιοι, προφήτες, μοναχοί κλπ) στα οποία θα εμφανιστεί. Δε θα έπρεπε δηλαδή να δίνει οράματα και θεϊκά ψυχανεμισματα σε όλους? Τότε όλοι θα πιστεύαμε έτσι δεν είναι?
Και ακόμα δε με απάντησες, Ξαναλέω, εφόσον είναι πανάγαθος, φιλάνθρωπο και ελεήμων γιατί δε προστατεύει και σώζει τους αθώους του? Έτσι ακριβώς δεν έκανε με τους Εβραίους που τους έσωσε από του Αιγύπτιους και χώρισε τη θάλασσα στα δυό και μπλα μπλα...
Τι πάει να πει δε μας αντιμετωπίζει ξεχωριστά, τα παιδάκια στην Αφρική(που είναι μαζικά) που πεθαίνουν από την πείνα, τον πόλεμο από φρικτές αρρώστιες (που δεν οφείλονται στον άνθρωπο) γιατί δε τα σώζει? Θεός είναι, που μάλιστα υποτίθεται πως νοιάζεται... Τα νεογέννητα που πεθαίνουν από επιπλοκές στην γέννα, ή αμέσως μετά που γεννηθούν. Ή το παιδάκι που πεθαίνει από καρκίνο ή που γεννιέται με ανωμαλίες κλπ. Δε μπορείς να λες ότι για όλα φταίνε οι άνθρωποι και ακόμα και αν ήταν έτσι ένας θεός που νοιάζεται θα έκανε κάτι(υποτίθεται). Αλλά τι έκπληξη, δε κάνει. Τώρα τα άλλα που μου λες μου ακούγονται κουραφέξαλα sorry κιόλας...;)

Και ποιος εισαι εσυ που δινεις διαταγες?μια χαρα σοβαρος ειμαι για μενα......αν ο ανθρωπος τα θελει ολα ετοιμα και δεν βαλει μυαλο,δεν συνειδητοποιησει οτι σκοτωνει τοσα ατομα και δεν βοηθαει τους πεινασμενους..εε δεν φταιει ο Θεος αλλα ο ανθρωπος....αυτος πρεπει να αλλαξει απο μονος του..γιατι και να επεμβει ο Θεος..ο ανθρωπος δεν θα εχει αλλαξει μεσα του..δεν θα εχει συγκινηθει!δεν ξερω εγω αυτα πιστευω...!!
Δε σου έδωσα καμία διαταγή μεγαλοφυΐα μου ένα σοβαρέψου σε είπα...και μη κολλάς σε άσχετα πράγματα.;)
Ας δεχτώ ότι για όλα φταίει ο άνθρωπος(σεισμούς, καταποντισμούς, αρρώστιες, ψυχικές ασθένειες κλπ) και ότι κάποιοι άνθρωποι δε βάζουν μυαλό(και στο οποίο δε διαφωνώ και τελείως). Ο θεός σου όμως που στον κόρακα είναι όταν αθώοι άνθρωποι τον χρειάζονται...και σου λέω να βοηθήσει, όχι του φταίχτες(που δε βάζουν μυαλό), αλλά τα ΑΘΩΑ θύματα αυτών των φταιχτών, κακών ανθρώπων οι οποίοι dε συγκινούνται.Υποτίθεται πως ο θεός σου είναι θεός προστάτης των αθώων και αδυνάτων(ή όχι?). Αν είναι όπως λες γιατί ο θεός βοήθησε τους Εβραίους του Μωυσή να σωθούν, αφού οι Αιγύπτιοι δε θα βάζαν μυαλό(δε θα συγκινούνταν).
Αντίθετα μας λες να προσευχηθούμε και κάτι θα αλλάξει γιατί θα μας ακούσει τότε ο θεός. Πραγματικά αν το πιστεύεις αυτό, τι να πω, σε ζηλεύω, πρέπει να υπάρχουν πολλά ροζ συννεφάκια μέσα στο κεφάλι σου...:hmm:

Δεν πρέπει μόνο να προσευχόμαστε, πρέπει να κάνουμε και πράξεις, αλλιώς δεν καταφέρνουμε τίποτα. Συν αθηνά και χείρα κίνει που λένε.
Αιώνες τώρα όλοι οι πιστοί κάθε θρησκείας προσεύχονται στο θεό για να κάνει κάτι με τον κόσμο. Αλλά όπως βλέπουμε όλοι μας(τουλάχιστον αυτοί που θεωρούν τους εαυτούς τους λογικούς) μόνο οι πράξεις μας είναι αυτές που τον αλλάζουν και όλες οι προσευχές των πιστών όπως φαίνεται πάνε στον βρόντο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καταρχας,οσο αφορα τα ροζ συννεφακια....δεν θα το σχολιασω προκειται για χαζομαρες....και ειναι και πολλα κιολας εε??μηπως τα μετρησες κιολας??
Λοιπον η γνωμη μου ειναι....τονιζω η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να πραττουμε συμφωνα με αυτα που προσευχομαστε και οχι το αντιθετο..επομενως χρειαζεται νοερα προσευχη..ειλικρινης και πραξεις αγαπης..ο Θεος δεν επεμβαινει μαλλον γιατι θλει να επεμβουμε εμεις να βοηθησουμε το συνανθρωπο..τι νοημα εχει αν τα εκανε ολα αυτος..τιποτα..τονιζω ειναι η αποψη μου..για να μην αρχισεις τις εξυπναδες παλι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Για μενα δεν προκειται περι ανθρωπινων ψευδαισθησεων....Αν ηταν ετσι καθε αδυναμος χαρακτηρας θα αναγκαζοταν να πιστεψει για να νιωσει καλα και ασφαλης...και ομως ποσοι αδυναμοι συναισθηματικα ανθρωποι ειναι αθεοι..και αντιθετως,ποσοι ισχυροι χαρακτηρες, ποσοι επιστημονες εχουν πιστη???
Οι ανθρώπινες ψευδαισθήσεις και αυταπάτες δεν έχουν να κάνουν καθόλου με το πόσο δυνατό ή αδύναμο χαρακτήρα έχεις. Λίγο πολύ όλοι όσοι έχουν παραιτηθεί από την κοινή λογική είναι αυτοί που τις έχουν...:hmm:
Βρίσκω όλη την παραπάνω πρότασή σου λογικά λανθασμένη, σαν μην κατάλαβες τίποτα απ'ότι θέλω να πω...:hmm:

Καταρχας,οσο αφορα τα ροζ συννεφακια....δεν θα το σχολιασω προκειται για χαζομαρες....και ειναι και πολλα κιολας εε??μηπως τα μετρησες κιολας??
Λοιπον η γνωμη μου ειναι....τονιζω η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να πραττουμε συμφωνα με αυτα που προσευχομαστε και οχι το αντιθετο..επομενως χρειαζεται νοερα προσευχη..ειλικρινης και πραξεις αγαπης..ο Θεος δεν επεμβαινει μαλλον γιατι θλει να επεμβουμε εμεις να βοηθησουμε το συνανθρωπο..τι νοημα εχει αν τα εκανε ολα αυτος..τιποτα..τονιζω ειναι η αποψη μου..για να μην αρχισεις τις εξυπναδες παλι!!!
Ώστε ο θεός σου επιτρέπει να βυθίζονται στην απελπισία και στον πόνο εκατομμύρια άνθρωποι κάθε μέρα για να μας στείλει μήνυμα να βοηθήσουμε εμείς...χαχαχα:clapup: Παράξενο τρόπο έχει να τα λέει αυτά τα πράγματα και επίσης θέλω να συμπληρώσω, ότι πολύ βολικό εκ μέρους σου και όλων των πιστών να ρίχνουν το φταίξιμο στον άνθρωπο για την αδιαφορία του θεού σας. Σε τελική ανάλυση υπάρχουν κάποια σημεία στα οποία ο άνθρωπος δε μπορεί να επέμβει ότι και να κάνει....
Και τι νόημα θα είχε αν τα έκανε όλα αυτός?? Δε μίλησε κανείς για όλα, νομίζω πως μίλησα για εκατοστή φορά για την βοήθεια την οποία θα έπρεπε να δίνει στους ανθρώπους ως πανάγαθος, ελεήμων και φιλάνθρωπος, γιατί :hmm::hmm::hmm::hmm: δεν ξέρω :hmm::hmm::hmm: μήπως είναι αυτή η δουλεία του???
Τέλος πάντων δε είναι να συνεχίσει κανείς άλλο, δεν έχει νόημα πάμε συνέχεια σε κύκλους...Αν θέλετε να πιστεύετε στα παραμυθάκια σας, πιστεύετε τα, τουλάχιστον μη προσπαθείτε να τα πουλήσετε σ'εμάς, μπουχτίσαμε να τα ακούμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Θεός δεν ευθύνεται για το Κακό στην Ανθρωπότητα.Θα θέσω ένα πάρα πολύ απλό παράδειγμα.

Η καταστροφή της Φύσης που οφείλεται σε Ανθρώπινα έργα ή σε έργα του Θεού?

Οι πολεμοι μεταξυ των εθνων που οφείλεται σε εργα Ανθρώπων ή σε εργα Θεού?

Εμείς φαγωνόμαστε μεταξυ μας για το ποια υπερδύναμη θα κυριαρχήσει παγκόσμια και το ποια χωρα θα αποκτήσει σε παγκόσμιο επίπεδο την απόλυτη Εξουσία

Ο Χριστός ο Ακτιστός και Αιωνιος Θεός όταν έλαβε την Ανθρώπινη φύση και εισήλθε στο Σύμπαν μονο καλά έργα έκανε.

Δίδαξε την Αγάπη,γιατρεψε Αρρώστους,έδωσε φως σε τυφλούς,μίλησε για την Βασιλεία των Ουρανών,εδωσε ακοή σε κουφούς,τους άλαλους τους έκανε να μιλήσουν,ανέστησε Νεκρούς,κατηγορούσε τους υποκριτές και τους Βασιλιάδες,απελευθέρνωνε Ανθρώπους απο δαίμονες και τους θεράπευε με την Θέια Δύναμη Του,συγχώρεσε την μοιχαλιδα που πηγανε οι Εβραίοι να την λιβολήσουν και όταν της είπε να μην πέσει ποτε σε Αμαρτία με τον Λόγο και την Χαραη του Θεου δεν αμαρτησε απο το γεγονός και μετά η Μοιχαλίδα,

Επίσης στο Ορος Θαβώρ έδειξε την δόξα Του το Ακτιστο Φως σε τρεις Αγαπημένους μαθητές τον Πέτρο,τον Ιάκωβο και τον Ιωάννη και απο την Απειρότητα της Λάμψης του έπεσαν κατω στο εδαφος.Φανταστείτε την ισχυρότητα και την απεριοριστία της Λάμψης.

Οι Μαθητές παρόλο που είδαν όσο αντεχε η όραση τους το Ακτιστό Φως απο συναισθηματικής άποψης αισθανόντουσαν υπέρτατη Ειρήνη.Τόση Δύναμη έχει η Αγάπη του Χριστου.

Στη συνέχεια απαξιωθηκε και αποδοκιμάστηκε απο τον κόσμο παρόλο που έκανε θαύματα και τον Σταύρωσαν.Μετα Αναστήθηκε έπειτα απο τρεις ημέρες,τον είδαν οι Μαθητες του και εφαγε ένα κομμάτι ψωμί όχι γιατί είχε πείνα αλλα για να δείξει ο Χριστός ότι πράγματι αναστήθηκε και είναι Ζωντανός.

Ο Χριστός στο Σταυρό πήρε και παίρνει ακόμα όλες τις Αμαρτίες του κόσμου.Μετα αναστήθηκε.

Εγω προσωπικά με όσα γνωρίζω για τον Χριστό για έμενα και για όλους τους Χριστιανούς ήταν Τέλειος ως Ανθρωπος και ως Θεός.

Ο Χριστός όσο καιρό ήταν στη Γη,δεν κυρηξε πολεμο,δεν προκάλεσε φυσικές καταστροφές και το μόνο που έκανε ήταν να βοηθάει και να δίνει μύνηματα Χαράς και ελπίδας στους Ανθρώπους.

Αποφασίζω και παρατηρώ με μεγαλη λύπη ότι η Αδικία,οι πολεμοι και το Κακό στον κόσμο οφείλεται σε εμάς τους Ανθρώπους και όχι στον Θεό.

Ο Θεός είναι Πανάγαθος και πράττει μόνο καλά έργα.Ο Θεός είναι η Πηγή Ζωής και Αγάπης.

Θελω να θέσω ένα ερώτημα.

Ο Θεός λέτε ότι δεν είναι Δίκαιος ωραία?Δεν είναι Παναγαθός και δεν εχει επιβάλλει Ταξη και Δικαιοσυνη?Ερωτώ ποια είναι Η Αισθηση της Δικαιοσυνης του Ανθρώπου και εφοσον ξέρουμε το Καλό και το Κακό γιατι δεν σταματαμε επι τόπου το Κακό σε όλον τον Πλανήτη και Εξακολουθούμε να τσακωνόμαστε,να ασκούμε Επιθετικότητα και Βιαιότητα ο ένας τον άλλον και να συνεχίζουμε να καταστρέφουμε την Φύση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αν το πάμε έτσι, φέρε στο νου σου και τα αντίστοιχα ιερά βιβλία των άλλων θρησκειών (λ.χ. Ισλαμισμός). Και εκεί αναφέρονται στον ερχομό του θεανθρώπου, ο οποίος, όμως, τυγχάνει να είναι ο κος Μωάμεθ.
To Κοράνι, είναι βιβλίο που το έγραψε ο Ίδιος ο Μωάμεθ, και αναφερεται μέσα ως προφήτης.
Επίσης ο Ισλαμισμός είναι κατά κάποιο τρόπο συνέχεια του Χριστιανισμού
όπως και ο Χριστιανισμός είναι συνέχεια του Εβραϊσμού.
Η ορθοδοξία είναι διακλάδωση του Χριστιανισμού.
για την ακρίβεια λέγεται ομολογία.;)
Το γεγονός δηλαδή αυτές οι ''μαρτυρίες'' περί θαυματουργικών πράξεων να έχουν επινοηθεί από κληρικούς όλους αυτούς τους αιώνες προπαγάνδας, δε παίζει έτσι?
Το ξέρεις οτι η εκκλησία δεν έχει αναγνωρίσει παρα ελάχιστα απο τα θαυματα που λέγονται απο δω κι πο κεί;
Δε νομίζεις ότι σαν Χριστιανός θα έπρεπε να την είχες ήδη διαβάσει την Παλαιά Διαθήκη, κι όχι να ψάχνεις τώρα στο googe?
Το νόημα της Καινής διαθήκης και των ευαγγελίων, είναι η αντίθεση με την παλαιά διαθήκη και τον Θεό-τιμωρό.
Παρ'ολα αυτά η Π.Δ. ειναι εντος της Χριστιανικης διδασκαλιας για τον λόγο ότι μέσα εκει υπάρχουν προφητείες για τον ερχομό του Μεσσία. Δεν είναι λίγα τα σημεία της Παλαιάς Διαθήκης που δεν θα τα ακούσεις ποτε σε Χριστιανικη εκκλησία να διαβάζονται.
Υπάρχουν Χριστιανικές κοινότητες που διαβάζουν στην εκκλησία ΜΟΝΟ απο την Καινή Διαθήκη.
Επίσης αξίζει να σημειωθεί πως η Π.Δ. είναι ιερό βιβλίο του Εβραϊσμού. ο Χριστιανισμός είναι η συνέχεια του Εβραϊσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Αιώνες τώρα όλοι οι πιστοί κάθε θρησκείας προσεύχονται στο θεό για να κάνει κάτι με τον κόσμο. Αλλά όπως βλέπουμε όλοι μας(τουλάχιστον αυτοί που θεωρούν τους εαυτούς τους λογικούς) μόνο οι πράξεις μας είναι αυτές που τον αλλάζουν και όλες οι προσευχές των πιστών όπως φαίνεται πάνε στον βρόντο...:)

God helps those who help themselves. :D

Τέσπα παιδιά, εγώ σταματώ εδώ, βαριέμαι να απαντάω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρικαίτη

Νεοφερμένος

Η Μαρικαίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Θες να μου πεις δηλαδή ότι αν κάτσω σπίτι μου, αράξω και προσευχηθώ, ο θεός τότε θα ενδιαφερθεί, εμένα περίμενε, θες να μας τρελάνεις? δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Δηλαδή τόσοι αθώοι άνθρωποι στον κόσμο που βιώνουν καθημερινά τον πόνο και την απελπισία δεν προσεύχονται στο θεό? (ή δε προσεύχονται στον σωστό θεό? γιατί ο θεός είναι λίγο diva σ'αυτά τα θέματα)
Μήπως πρέπει όλοι στον κόσμο να ψάλουν το τη υπερμάχω και να βαφτιστούν ορθόδοξοι χριστιανοί για να κουνηθεί ο θεός σου?Καλά μας κοροϊδεύεις, σοβαρέψου λίγο, παρακαλώ...
Σε τελική ανάλυση τόσα χρόνια προσεύχονται οι πιστοί στον κόσμο για μια αλλαγή αλλά δε νομίζω να έγινε τίποτα και ξαναλέω, σοβαρέψου...;)

Θα συμφωνήσω απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Απανταχου αθεοι

Επιχειρημα Αθεων #1 : Πως μπορεις να πιστευεις στον θεο, αφου δε τον εχεις δει
Απάντηση: Το οτι δεν τον εχω δει δε σημαινει οτι δεν υπαρχει, η λογικη σας αυτη συνδεεται αρρηκτα με την απολυτα μηχανικη φυσικη η οποια συνεχως εβαζε περιορισμους και προκαλουσε στασιμοτητα στην εξελιξη της επιστημης (για αυτο την ξεπερασαμε , και δεν στηριζομαστε μονον σε αυτη πλεον) . Εσεις φιλοι μου αθεοι γνωριζετε οτι υπαρχει μια τεταρτη διασταση στο συμπαν , την οποια ουτε καν εχουμε την δυνατοτητα να αντιληφθουμε; οχι μονον να αντιληφθουμε αλλα και να φανταστουμε. Απο την στιγμη λοιπον που χανεις μια ολοκληρη διασταση, πως περιμενεις να δεις τον θεο;

Επιχειρημα Αθεων #2 : Αν υπαρχει θεος , γιατι πεθαινουν τα παιδια της αφρικης;

Απάντηση: Καταρχας, ουδεμια αλληλοσύνδεση υπάρχει μεταξυ θεου και τραγελαφικης διαβιωσης παιδιων αφρικης. Το οτι υπαρχει θεος δε σημαινει οτι 1ον) Ειναι καλος, 2ον) Νοιαζεται για εμας, 3ον) Γνωριζει την υπαρξη μας, 4ον) Σκεφτεται με την ανθρωπινη λογικη (αν το εκανε δε θα ηταν θεος, αλλα χαζος)

Φυσικα υπαρχει και η χριστιανικη εκδοχη που αναφερει οτι αυτα αποτελουν δοκιμασιες προς τα παιδια αυτα. Και προφανως παραλληλα με τις δοκιμασιες αυτες, δινει την ευκαιρια σε οσους εχουν την δυνατοτητα να προβουν σε μια καλη πραξη (ασχετα αμα αυτη την καλη πραξη κανεις δε την πραγματοποιει εις την τελικην)

Που ξερετε, μπορει στην επομενη ζωη , εμεις να ειμαστε τα παιδια της αφρικης ή απλα εμεις να σαπισουμε στην κολαση και αυτα στον παραδεισο , ή να γεννηθουμε σκουλικια, και αυτοι βασιλιαδες

Επιχειρημα Αθεων #3 : Καθεστε και πιστευετε σε παραμυθια στον 21ο αιωνα

Απάντηση: Τι οριζεις ως παραμυθι; Μεσα σε αυτη την κοινωνια σου εχουν διδαξει καποιες συγκεκριμενες ιστοριες, και μερικες ακομη χιλιαδες ιστοριες βασισμενες στις πρωταρχικες ιστοριες, με αποτελεσμα να εκλαμβανεις και να ερμηνευεις καποια στορυ ως πολυ συνηθισμενα και φαινομενικα φτιαχτα και να προσδιδεις την λανθασμενη εννοια του παραμυθιου. Φυσικα αυτο ειναι λογικο οταν η υπαρξη σου και κατ'επεκταση η ωριμοτητα σου ειναι ανυπαρκτες (συγκριτικα με την ιστορια του κοσμου) τοτε δε μπορεις να κρινεις αντικειμενικα με βεβαιοτητα. Εισαι ενα τιποτα, Το εχεις αντιληφθει;

Επιχειρημα Αθεων #4 : Το συστημα σε μυησε με το ζορι σε μια θρησκεια στην οποια καταλαθος πιστευεις

Απαντηση: Κανεις λαθος, το συστημα ισως με μυησε συγκεκριμενα στην ορθοδοξη πιστη, αλλα γενικοτερα η πιστη στον θεο ειναι εγγενες χαρακτηριστικο του ανθρωπου. Και σε αντιρωτω, εσενα ποιος σε μυησε στην μετα-σιγουριας ανυπαρξια του θεου; Ειναι φυσικο ο ανθρωπος να τρεφει αμφιβολιες για την υπαρξη του θεου, αλλα δεν υπαρχουν επιχειρηματα που να σε οδηγησουν σε απολυτη αρνηση της υπαρξης. Πως γινεται λοιπον ενω γεννιεσαι με το εμφυτο στοιχειο της πιστης & την μυηση σε μια εξειδικευμενη πιστη, εσυ στην πορεια να μεταστρεφεις την πορεια σου 180°; Απο κατι απολυτο πρεπει να πηγαζει αυτη η κινηση σου; Και ομως, τιποτα απολυτο, απλα η τηλεοραση, τα προτυπα του 21ου αιωνα, η "δηθεν" επιστημονικη αποψη (πραγμα λανθασμενο, καθως η επιστημη δε λαμβανει θεση στο θεμα υπαρξης θεου), η μόδα, ο εγωϊσμος, και η αλαζονεια σου σε εχουν οδηγησει στην αυθαιρετη αρνηση.

Επιχειρημα Αθεων #5 : Τι διαφορα εχει ο δικος σου θεος απο τον θεο των μουσουλμανων; Γιατι ο δικος σου να ειναι καλυτερος;

Απαντηση: Μα καλα, βαρεθηκα να απανταω ηλιθιες ερωτησεις , αλλα θα συνεχισω. Κανενας πολιτισμενος και λογικος πιστος δε θεωρει τον δικο του θεο ανωτερο. Οσοι το κανουν ειναι φανατισμενοι και εγωϊστες. Στην πραγματικοτητα -αν υπαρχει- υπαρχει ενας κοινος θεος για ολους. Αρα ο δικος μου ο θεος δεν εχει διαφορα με τον θεο των μουσουλμανων, δεν ειναι καλυτερος , ειναι ο ιδιος. Τωρα γιατι δημιουργουνται πολλες θρησκειες; Γιατι καθε πολιτισμος ειναι διαφορετικος , και οπως ειναι γνωστο η θρησκεια συνδεεται στενα με εθιμα & παραδοσεις, οποτε δε γινεται ενας δυτικος πολιτισμος να ενστερνιζεται τις ιδιες ακριβως ιδιοτητες - χαρακτηριστικα για τον θεο, με μια ανατολικη χωρα. Τα δεδομενα ειναι πολυ διαφορετικα, η κουλτουρες πολυ διαφορετικες, με αποτελεσμα η πιστη να προσαρμοζεται λιγο, πραγμα που δεν ειναι απαραιτητα κακο. Ο θεος εκει πανω δεν πιστευω να ενοχλειται με το γεγονος


Επιχειρημα Αθεων #6 : Πως γινεται οι εκπροσωποι του θεου , να ειναι παιδεραστες κλπ κλπ

Αλλο θεος αλλο ανθρωπος, εκπροσωπος του θεου δεν ειναι οποιος φοραει τα ρασα, ή γινεται παπας, ο καθενας μας μπορει να παρει αυτη την θεση, ακομη και ενας αθεος μπορει να γινει παπας, και να οργιαζει, δε σημαινει οτι φταιει ο θεος. Ας μην μπλεκουμε την θρησκεια με τον θεο

Αν αυτά τα θεωρείς επιχειρήματα άθεων,τότε όσοι άθεοι γνώρισες είναι ηλίθιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τελικά, δεν είναι οι άθεοι ηλίθιοι.:P:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν πιστεύω γιατί πολύ απλά δεν νιώθω την ανάγκη να πιστέψω. Εν ολίγοις, το θέμα θρησκεία μου είναι αδιάφορο σε αυτή τη φάση της ζωής μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τελικά, δεν είναι οι άθεοι ηλίθιοι.:P:P:)

Προφανώς,άλλωστε υπάρχουν και έρευνες (λίγο επισφαλείς κατά τη γνώμη μου,αλλά ας τις έχουμε και αυτές υπ'όψιν),that suggest μια θετική συχέτιση μεταξύ IQ και αγνωστικισμού/αθεϊσμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Δεν μπορω να ακουω συνεχως πως αφου υπαρχει Θεος γιατι πεθαινουν παιδια απο την πεινα και απο καρκινο κλπ κλπ.....Επαναλαμβανω:Φταιει ο Θεος για τον πολεμο η οι ανθρωποι?Ο καρκινος προκληθηκε απο το Θεο η απο τον κακο τροπο ζωης που επελεξαν οι ανθρωποι(πχ διατροφη,καπνισμα,αλκοολ)?Τα παιδακια της Αφρικης λιμοκτονουν εξαιτιας του Θεου η εξατιας της υποβαθμισης αυτων των χωρων απο τους ανθρωπους και λογω της κακης πολιτικης?
Εξαλλου, αν ο Θεος επενεβαινε συνεχως σωζοντας τα θυματα της ανθρωπινης δρασης τοτε δεν θα υπηρχε το κακο,το ασχημο,ο πειρασμος...Επομενως, δεν μιλαμε για ελευθερια του ανθρωπου ως προς τις επιλογες και της πραξεις του...πως να επιλεξεις εχοντας ως μονη επιλογη το καλο???και ο Θεος μονο ελευθερια εχει δωσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Προφανώς,άλλωστε υπάρχουν και έρευνες (λίγο επισφαλείς κατά τη γνώμη μου,αλλά ας τις έχουμε και αυτές υπ'όψιν),that suggest μια θετική συχέτιση μεταξύ IQ και αγνωστικισμού/αθεϊσμού.

Και ιστορικα αμα το δουμε,ολα τα ''μεγαλα'' κεφαλια αμφισβητουσαν την υπαρξη του Θεου,οντας αγνωστικιστες η ακομη και Αθεοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
1) Ε τοτε φερε μου τα 10 συνηθεστερα επιχειρηματα των αθεων να σου απαντησω και στα 10.
2) Το οτι υπαρχει θετικη συσχετιση οπως λες μεταξυ IQ και αθεϊσμου αγνωστικισμου δεν εχει να λεει κατι

αλλα παρολα αυτα θα ηθλεα να δω, ποσο θετικη ειναι αυτη η συσχετιση. Πχ οι αθεοι εχουν μεσο ορο 105; γιατι Εαν ναι, μονο θετικο δε μπορει να ειναι το γεγονος.

Για να ειναι καποιος ανθρωπος σε θεση να βγαλει λογικα συμπερασματα περι υπαρξης θεου πρεπει η νοημοσυνη του να ξεπερναει το 135 κατα την αποψη μου

Nah,τις βαριέμαι τις θρησκευτικές συζητήσεις,δεν συμμετέχω.

Όσο για την έρευνα,απλώς την ανέφερα,δεν την εμπιστεύομαι και πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Απανταχου αθεοι
Επιχειρημα Αθεων #2 : Αν υπαρχει θεος , γιατι πεθαινουν τα παιδια της αφρικης;

Απάντηση: Καταρχας, ουδεμια αλληλοσύνδεση υπάρχει μεταξυ θεου και τραγελαφικης διαβιωσης παιδιων αφρικης. Το οτι υπαρχει θεος δε σημαινει οτι 1ον) Ειναι καλος, 2ον) Νοιαζεται για εμας, 3ον) Γνωριζει την υπαρξη μας, 4ον) Σκεφτεται με την ανθρωπινη λογικη (αν το εκανε δε θα ηταν θεος, αλλα χαζος)

Φυσικα υπαρχει και η χριστιανικη εκδοχη που αναφερει οτι αυτα αποτελουν δοκιμασιες προς τα παιδια αυτα. Και προφανως παραλληλα με τις δοκιμασιες αυτες, δινει την ευκαιρια σε οσους εχουν την δυνατοτητα να προβουν σε μια καλη πραξη (ασχετα αμα αυτη την καλη πραξη κανεις δε την πραγματοποιει εις την τελικην)

Που ξερετε, μπορει στην επομενη ζωη , εμεις να ειμαστε τα παιδια της αφρικης ή απλα εμεις να σαπισουμε στην κολαση και αυτα στον παραδεισο , ή να γεννηθουμε σκουλικια, και αυτοι βασιλιαδες
Επειδή έχω χρησιμοποιήσει ένα παρόμοιο επιχείρημα στις παραπάνω συζητήσεις, νομίζω πως οφείλω να απαντήσω. Νομίζω πως το όλο επιχείρημα περί παιδιών της Αφρικής το χρησιμοποιούμε (τουλάχιστον εγώ) για να αμφισβητήσουμε την ύπαρξη θεού όπως αυτός αναφέρεται κυρίως στην χριστιανική εκδοχή κατά την οποία είναι πανάγαθος, ελεήμων, και φιλάνθρωπος.
Συμφωνώ πως θα ήταν εντελώς ηλίθιο να χρησιμοποιήσει κανείς το παραπάνω επιχείρημα, αν η συζήτηση περί ύπαρξης θεού δεν περιστρέφεται γύρω από ένα συγκεκριμένο θρησκευτικό πλαίσιο(όπως αυτό του χριστιανισμού).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

γρεναδινη

Νεοφερμένος

Η γρεναδινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
προσωπικά θεωρώ απιστευτο να υπαρχει τετοια αρμονια στον κοσμο και να εχουν γινει ολα τοσο τελεια απλώς τ.υ.χ.α.ι.α.

Ο Ντεμ μολις επεστρεψε απο μπαν που του δοθηκε λογω τρολλινγκ,και απλως συνεχιζει.Εννοειται οτι τρολλαρει,δεν θελει και ερωτημα:P



Και ιστορικα αμα το δουμε,ολα τα ''μεγαλα'' κεφαλια αμφισβητουσαν την υπαρξη του Θεου,οντας αγνωστικιστες η ακομη και Αθεοι.

και με μεγάλο εγωισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

γρεναδινη

Νεοφερμένος

Η γρεναδινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
για τα "μεγάλα" κεφάλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
για τα "μεγάλα" κεφάλια

Α.Αυτο δεν αναιρει κατι αλλο.

Και εν κατακλειδι,ο εγωισμος δεν ειναι κατι κακο :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top