Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

γρεναδινη

Νεοφερμένος

Η γρεναδινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Και πάλι κάνεις λάθος. Αν ο Θεός σέβεται την ελεύθερη βούληση τότε οι αμαρτωλοί θα τον βιώσουν όπως θέλουν αυτοί. Δεν θα τους επιβάλει να τον βιώσουν ως κόλαση. Αν τους το επιβάλει τότε απλά δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση.


Μπράβο φίλε, μόλις επέδειξες μόνος σου αυτό που ισχυρίζομαι εξ αρχής. Ότι ο Θεός στον οποίο πιστεύεις δεν σέβεται την ελεύθερη βούληση και παρεμβαίνει όπως και όποτε θέλει.
Ξεχνάς οτι η ζωή που ζούμε τώρα θα καθορίσει που θα 'σαι. Στην ζωή που ζουμε τώρα είσαι ελεύθερος να κάνεις τις επιλογές σου. Αν έρθει κ σου πει ο Θεός σ αυτήν την ζωή "Γεια σου εγώ ειμαι Ο Θεός", τότε δεν θα αποφασήσεις ελεύθερα. Οταν πεθάνεις, θα δεις τον Θεό, την ελεύθερη επιλογή σου όμως την έχεις κάνει σ αυτήν τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Όταν καταλάβεις ότι Πανάγαθος και Δίκαιος είναι 2 αντιφατικές έννοιες τότε έλα να τα ξαναπούμε, μέχρι τότε δεν έχει νόημα να μιλάμε.



Γρεναδίνη για εξήγησε μου σε παρακαλώ τι είδους παιδαγωγός αφήνει ένα παιδάκι στην Αφρική να πεθάνει από ασιτία και ελονοσία έξι μήνες μετά τη γέννησή του? Και τι είδους μάθημα παίρνει το παιδάκι?

Φίλε μην ασχολείσε, αφού βλέπεις πως σωστή συζήτηση δεν μπορεί να γίνει. Τα μυαλά είναι κολλημένα και δεν μπορούν να σκεφτούν ανοιχτά.

"Αν μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη με την θρησκεία, δεν θα υπήρχε θρησκεία."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γρεναδινη

Νεοφερμένος

Η γρεναδινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γρεναδίνη για εξήγησε μου σε παρακαλώ τι είδους παιδαγωγός αφήνει ένα παιδάκι στην Αφρική να πεθάνει από ασιτία και ελονοσία έξι μήνες μετά τη γέννησή του? Και τι είδους μάθημα παίρνει το παιδάκι?


Το παιδάκι αυτό αντί να ήταν στην Μύκονο κανοντας τα σοδομα και τα γομορρα, και στην αιώνια ζωή να σαπιζε απο την θλίψη, οταν ειναι μεσα στην ασιτία και στον πόνο, στην αιώνια ζωή θα "φοράει" χρυσό στεφάνι και θα χει τοση χαρά πιο πάνω κ απο τους μοναχούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχνάς οτι η ζωή που ζούμε τώρα θα καθορίσει που θα 'σαι. Στην ζωή που ζουμε τώρα είσαι ελεύθερος να κάνεις τις επιλογές σου. Αν έρθει κ σου πει ο Θεός σ αυτήν την ζωή "Γεια σου εγώ ειμαι Ο Θεός", τότε δεν θα αποφασήσεις ελεύθερα. Οταν πεθάνεις, θα δεις τον Θεό, την ελεύθερη επιλογή σου όμως την έχεις κάνει σ αυτήν τη ζωή.

Sorry Baby αλλά αυτό που λες δεν στέκει. Δηλαδή μου λες ότι μετ αθάνατον η ελεύθερη βούλησή μου, δηλαδή το υπέρτατο αγαθό που υποτίθεται πως μου έδωσε ο Θεός ακυρώνεται? Αυτό που λες είναι το πιο παλιό κόλπο της θρησκείας ο φόβος της μεταθανάτιας τιμωρίας.
Εγώ αρνούμαι να ζω με αυτό το φόβο.

Φίλε μην ασχολείσε, αφού βλέπεις πως σωστή συζήτηση δεν μπορεί να γίνει. Τα μυαλά είναι κολλημένα και δεν μπορούν να σκεφτούν ανοιχτά.

"Αν μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη με την θρησκεία, δεν θα υπήρχε θρησκεία."

Δυστυχώς έχει δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
ο Θεος εχει σχεδιο για τον καθενα. Ξερει πολλα πραγματα απ οτι ο καθενας μας. πχ αυτο το παιδακι που λες αν ειχε γεννηθεί σε μια αλλη δυτικη χωρα μπορει να ταν ο χειροτερος ανθρωπος, να επινε, να εβριζε, να σκοτωνε κ.α. Ο Θεος ειναι πανω απο την ανθρωπινη λογική που εμεις δεν μπορουμε να φτασουμε. Καποια πραγματα γινονται για εναν σκοπο που εμεις δεν μπορουμε να καταλαβουμε παρα μόνο ο Θεός ξερει γιατι καποια πραγματα πρεπει να συμβουν στον εναν λιγοτερο στον αλλον περισσοτερο.
Πχ γι αυτους που αρρωστενουν, ο Θεός αφηνει να αρρωστήσουν για να τους παιδαγωγησει.
Ας μην ξεχναμε οτι ο Θεος ειναι κ παιδαγωγος. Οπως ο πατερας παιδαγωγει το παιδί του βαζοντας το "τιμωρία" για να γινει σωστό παιδί έτσι κανει κ ο Θεός, ο οποιος αφηνει να περνάμε δοκιμασίες στην ζωή μας μέχρι που να πεθάνουμε.
ΈΛΕΟΣ ΈΛΕΟΣ ΡΕ:angry::angry::angry::angry::angry::angry: Είσαι καλά ρε? Αν είναι δυνατόν...:angry::angry::angry::angry:
Δηλαδή όσα παιδάκια σκοτώνει ο θεός σου,αν ζούσαν θα ήταν εν δυνάμει εγκληματίες και παλιάνθρωποι? Είμαστε με τα καλά μας βραδιάτικα? Αν είναι έτσι γιατί τα αφήνει να συλληφθούν στη κοιλιά της μάνας τους in the first place? Και αν το πάμε έτσι ηλιθιωδώς γιατί δεν τέλειωσε τη ζωή του χίτλερ ή του στάλιν σε οποιαδήποτε φάση της ζωής τους?
Και δε μου λες ο θεός σου διαπαιδαγωγεί τους ανθρώπους αρρωσταίνωντάς τους? Δηλαδή θες να πεις ότι τους βασανίζει και τους φτάνει στο μεγαλύτερο σημείο πόνου, απόγνωσης και απελπισίας(μερικές φορές σκοτώνοντας τους) για να τους διαπαιδαγωγήσει? Πάτε καλά ρε? Πως είναι δυνατόν να τα πιστεύετε αυτά που λέτε?? Και μετά τύποι σαν εσάς θυμώνουν όταν αποκαλώ τον θεό σας ΣΑΔΙΣΤΗ και ΚΑΘΑΡΜΑ. Και εμείς υποτίθεται πως πρέπει να αγαπάμε αυτόν τον θεό έτσι???:angry::angry::angry:
Sorry παίδες έχω ακούσει μαλακίες και μαλακίες από τα στόματα πιστών αλλά εσύ φίλη μου μ'αυτό που είπες τις ξεπέρασες όλες. Μπράβο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Το παιδάκι αυτό αντί να ήταν στην Μύκονο κανοντας τα σοδομα και τα γομορρα, και στην αιώνια ζωή να σαπιζε απο την θλίψη, οταν ειναι μεσα στην ασιτία και στον πόνο, στην αιώνια ζωή θα "φοράει" χρυσό στεφάνι και θα χει τοση χαρά πιο πάνω κ απο τους μοναχούς.

Δεν μπορεις να γνωριζεις τι θα εκανε το παιδακι εαν ζουσε... Ουτε να ξερεις τι κανει τωρα που πεθανε... Το σιγουρο ειναι οτι πεθαινουν χιλιαδες παιδια πριν προλαβουν να κλεισουν τα πρωτα χρονια της ζωης τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το παιδάκι αυτό αντί να ήταν στην Μύκονο κανοντας τα σοδομα και τα γομορρα, και στην αιώνια ζωή να σαπιζε απο την θλίψη, οταν ειναι μεσα στην ασιτία και στον πόνο, στην αιώνια ζωή θα "φοράει" χρυσό στεφάνι και θα χει τοση χαρά πιο πάνω κ απο τους μοναχούς.

Οκ με αυτή την λογική δεν σε πειράζει αν εγώ αρχίσω και θερίζω όλα τα νεογέννητα της Ελλάδας. Τα προφυλάσσω έτσι από μελλοντικές αμαρτίες που πιθανόν να κάνουν και τα στέλνω πιο γρήγορα στον Παντοδύναμο να κάθονται μαζί του. Να ανακηρύξουμε τον Ηρώδη Άγιο.

Μιλάμε σοβαρά τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γρεναδινη

Νεοφερμένος

Η γρεναδινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Sorry Baby αλλά αυτό που λες δεν στέκει. Δηλαδή μου λες ότι μετ αθάνατον η ελεύθερη βούλησή μου, δηλαδή το υπέρτατο αγαθό που υποτίθεται πως μου έδωσε ο Θεός ακυρώνεται? Αυτό που λες είναι το πιο παλιό κόλπο της θρησκείας ο φόβος της μεταθανάτιας τιμωρίας.
Εγώ αρνούμαι να ζω με αυτό το φόβο.

ΟΧΙ δεν σου λέω οτι μετά δεν θα σαι ελευθερος να επιλέξεις αναμεσα σε άλλα πράματα. Σου μιλάω μοναδικά για την επιλογή αν θέλεις να ζεισεις ΚΟΝΤΑ στο Θεό ή ΜΑΚΡΥΑ απο Αυτόν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΟΧΙ δεν σου λέω οτι μετά δεν θα σαι ελευθερος να επιλέξεις αναμεσα σε άλλα πράματα. Σου μιλάω μοναδικά για την επιλογή αν θέλεις να ζεισεις ΚΟΝΤΑ στο Θεό ή ΜΑΚΡΥΑ απο Αυτόν ;)

Τι αλλάζει δηλαδή μετά θάνατον και δεν θα μπορώ να αποφασίσω τότε αν θέλω να είμαι κοντά του ή όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
ΈΛΕΟΣ ΈΛΕΟΣ ΡΕ:angry::angry::angry::angry::angry::angry: Είσαι καλά ρε? Αν είναι δυνατόν...:angry::angry::angry::angry:
Δηλαδή όσα παιδάκια σκοτώνει ο θεός σου,αν ζούσαν θα ήταν εν δυνάμει εγκληματίες και παλιάνθρωποι? Είμαστε με τα καλά μας βραδιάτικα? Αν είναι έτσι γιατί τα αφήνει να συλληφθούν στη κοιλιά της μάνας τους in the first place? Και αν το πάμε έτσι ηλιθιωδώς γιατί δεν τέλειωσε τη ζωή του χίτλερ ή του στάλιν σε οποιαδήποτε φάση της ζωής τους?
Και δε μου λες ο θεός σου διαπαιδαγωγεί τους ανθρώπους αρρωσταίνωντάς τους? Δηλαδή θες να πεις ότι τους βασανίζει και τους φτάνει στο μεγαλύτερο σημείο πόνου, απόγνωσης και απελπισίας(μερικές φορές σκοτώνοντας τους) για να τους διαπαιδαγωγήσει? Πάτε καλά ρε? Πως είναι δυνατόν να τα πιστεύετε αυτά που λέτε?? Και μετά τύποι σαν εσάς θυμώνουν όταν αποκαλώ τον θεό σας ΣΑΔΙΣΤΗ και ΚΑΘΑΡΜΑ. Και εμείς υποτίθεται πως πρέπει να αγαπάμε αυτόν τον θεό έτσι???:angry::angry::angry:
Sorry παίδες έχω ακούσει μαλακίες και μαλακίες από τα στόματα πιστών αλλά εσύ φίλη μου μ'αυτό που είπες τις ξεπέρασες όλες. Μπράβο!!!

Δυστυχως πρεπει να αφηνουμε τον καθενα να πιστευει οτι θελει και να το σεβομαστε. Με δυσκολια και εγω κρατιεμαι σε τετοιες συζητησεις, αλλα δε γινεται αλλιως δεν μπορεις να αλλαξεις τα μυαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γρεναδινη

Νεοφερμένος

Η γρεναδινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Οκ με αυτή την λογική δεν σε πειράζει αν εγώ αρχίσω και θερίζω όλα τα νεογέννητα της Ελλάδας. Τα προφυλάσσω έτσι από μελλοντικές αμαρτίες που πιθανόν να κάνουν και τα στέλνω πιο γρήγορα στον Παντοδύναμο να κάθονται μαζί του. Να ανακηρύξουμε τον Ηρώδη Άγιο.

Μιλάμε σοβαρά τώρα?

Μην παραλογίζεσε. Εσύ θα αποφασίσεις για τις ζωές των άλλων δλδ? Ο καθένας κανει τις επιλογές τους. Θα αφησεις τα νεογέννητα και θα αποφασίσουν αυτά αν θελουν να ναι κοντα στον Θεό ή όχι.
Κ τελοσπαντων το να σκοτώσεις ολοι ξερουμε οτι το καταδικάζουμε κ η Εκκλησία κ οι περισσότεροι απο μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
ΟΧΙ δεν σου λέω οτι μετά δεν θα σαι ελευθερος να επιλέξεις αναμεσα σε άλλα πράματα. Σου μιλάω μοναδικά για την επιλογή αν θέλεις να ζεισεις ΚΟΝΤΑ στο Θεό ή ΜΑΚΡΥΑ απο Αυτόν ;)

Και επισης ολα αυτα δε γνωριζεις οτι ειναι αληθινα. Κανενας δε γυρισε να πει τι συμβαινει μεταθανατο. (Τα περισσοτερα θεωρω οτι ειναι τροποι χειραγωγησης του πληθους απο την εκκλησια μεσω του φοβου.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην παραλογίζεσε. Εσύ θα αποφασίσεις για τις ζωές των άλλων δλδ? Ο καθένας κανει τις επιλογές τους. Θα αφησεις τα νεογέννητα και θα αποφασίσουν αυτά αν θελουν να ναι κοντα στον Θεό ή όχι.
Κ τελοσπαντων το να σκοτώσεις ολοι ξερουμε οτι το καταδικάζουμε κ η Εκκλησία κ οι περισσότεροι απο μας..

Πάλι καλά που παραλογίζομαι εγώ. Τα νεογέννητα της Αφρικής έχουν δικαίωμα να αποφασίσουν για τη ζωή τους ή όχι? Προφανώς όχι.
Ο Θεός ποιος είναι και αποφασίζει για τις ζωές τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γρεναδινη

Νεοφερμένος

Η γρεναδινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ΈΛΕΟΣ ΈΛΕΟΣ ΡΕ:angry::angry::angry::angry::angry::angry: Είσαι καλά ρε? Αν είναι δυνατόν...:angry::angry::angry::angry:
Δηλαδή όσα παιδάκια σκοτώνει ο θεός σου,αν ζούσαν θα ήταν εν δυνάμει εγκληματίες και παλιάνθρωποι? Είμαστε με τα καλά μας βραδιάτικα? Αν είναι έτσι γιατί τα αφήνει να συλληφθούν στη κοιλιά της μάνας τους in the first place? Και αν το πάμε έτσι ηλιθιωδώς γιατί δεν τέλειωσε τη ζωή του χίτλερ ή του στάλιν σε οποιαδήποτε φάση της ζωής τους?
Και δε μου λες ο θεός σου διαπαιδαγωγεί τους ανθρώπους αρρωσταίνωντάς τους? Δηλαδή θες να πεις ότι τους βασανίζει και τους φτάνει στο μεγαλύτερο σημείο πόνου, απόγνωσης και απελπισίας(μερικές φορές σκοτώνοντας τους) για να τους διαπαιδαγωγήσει? Πάτε καλά ρε? Πως είναι δυνατόν να τα πιστεύετε αυτά που λέτε?? Και μετά τύποι σαν εσάς θυμώνουν όταν αποκαλώ τον θεό σας ΣΑΔΙΣΤΗ και ΚΑΘΑΡΜΑ. Και εμείς υποτίθεται πως πρέπει να αγαπάμε αυτόν τον θεό έτσι???:angry::angry::angry:
Sorry παίδες έχω ακούσει μαλακίες και μαλακίες από τα στόματα πιστών αλλά εσύ φίλη μου μ'αυτό που είπες τις ξεπέρασες όλες. Μπράβο!!!

Πάμε καλα? Μια σκέψη έκανα, λεγοντας σου αρχικά οτι ο Θεός ξερει περισσότερα πράγματα που εμείς δεν μπορούμε να τα κατανοήσουμε..

1ον εγω δεν το λεω τα "σκοτώνει" αλλά τα πέρνει μαζί του.
2ον ξεχνάς οτι στην δημιουργία της ζωής συμμετέχει κ ο άνθρωπος
3ον Η ζωή του χιτλερ κ σταλιν δεν τέλειωσε γτ μπορει να δινε περιθώρια για να μετανοήσουν
4ον δεν τους αρρωσταίνει ούτε τους βασανίζει απλά αφήνει το κακό να έχει επηρροή πάνω τους ή επειδή η άνθρωποι έχουν φύγει κ απο τον Θεό κ το κακό τους κυριαρχεί

κάτι άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γρεναδινη

Νεοφερμένος

Η γρεναδινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Και επισης ολα αυτα δε γνωριζεις οτι ειναι αληθινα. Κανενας δε γυρισε να πει τι συμβαινει μεταθανατο. (Τα περισσοτερα θεωρω οτι ειναι τροποι χειραγωγησης του πληθους απο την εκκλησια μεσω του φοβου.)

ούτε εσύ ήρθες για να μου αποδείξεις το αντίθετο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ακομα ασχολειστε με αυτο θεμα σαν τα μικρα παιδια που μαλωνανε για το ποια καρτα γιου γκι ο ειναι καλυτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γρεναδινη

Νεοφερμένος

Η γρεναδινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τελος πάντων αυτήν η συζήτηση εξάλλου δεν τελειώνει ποτε παίδες... ας φωτίσει ο Θεος να τον δείτε ή αν είναι οπως τα λέτε εσείς να φωτιστώ εγώ (αν κ δεν νομιζω :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
ούτε εσύ ήρθες για να μου αποδείξεις το αντίθετο :P

Δεν ηρθα να αποδειξω τιποτα, απλως ηρθα για να πω να μην ειμαστε απολυτοι για το τι συμβαινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
ο Θεος εχει σχεδιο για τον καθενα. Ξερει πολλα πραγματα απ οτι ο καθενας μας. πχ αυτο το παιδακι που λες αν ειχε γεννηθεί σε μια αλλη δυτικη χωρα μπορει να ταν ο χειροτερος ανθρωπος, να επινε, να εβριζε, να σκοτωνε κ.α. Ο Θεος ειναι πανω απο την ανθρωπινη λογική που εμεις δεν μπορουμε να φτασουμε. Καποια πραγματα γινονται για εναν σκοπο που εμεις δεν μπορουμε να καταλαβουμε παρα μόνο ο Θεός ξερει γιατι καποια πραγματα πρεπει να συμβουν στον εναν λιγοτερο στον αλλον περισσοτερο.
Πχ γι αυτους που αρρωστενουν, ο Θεός αφηνει να αρρωστήσουν για να τους παιδαγωγησει.
Ας μην ξεχναμε οτι ο Θεος ειναι κ παιδαγωγος. Οπως ο πατερας παιδαγωγει το παιδί του βαζοντας το "τιμωρία" για να γινει σωστό παιδί έτσι κανει κ ο Θεός, ο οποιος αφηνει να περνάμε δοκιμασίες στην ζωή μας μέχρι που να πεθάνουμε.

Φαντάζομαι ότι θα κάποια φορά θα είχες πιει, ίσως και να είχες μεθύσει. Σίγουρα θα είδες κάποιον να παρακαλάει για φαγητό και θα έκανες τα στραβά ματια. Σίγουρα θα κορόϊδεψες κάποτε κάποιο παιδί και σίγουρα θα έχεις μισήσει!
Και σε ρωτώ λοιπόν, γιατί όταν εσύ ήσουν 5 μηνών δεν εμφάνισες κάποια σπάνια αρρώστια? Γιατί δεν γεννήθηκες σε κάποια υπόανάπτυκτη χώρα? Όλοι μας θα έπρεπε να πεθαίνουμε, αν ίσχυε η λογική σου ο κόσμος θα έπρεπε να ήταν κόλαση γιατί σε όλους μας θα αξίζει να πέσει "φωτιά και να μας κάψει!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ρε παιδια νομιζω οτι η συζητηση εχει ξεφυγει κατα πολυ απο το αρχικο θεμα.Ας προσπαθησουν οσοι πιστευουν στον θεο να μην γινονται τοσο παραλογοι, γιατι τοτε ειναι φυσικο να υπαρχει αυτη η μεγαλη κοντρα μεταξυ θειστων και αθεων.Ειναι δυνατον στις μερες μας να μιλαμε ακομα για παραδεισο και κολαση,για δευτερα παρουσια, για τις δεκα εντολες, για τον αδαμ και την ευα και δεν ξερω γω τι αλλο και καποιοι να τα περνουν στα σοβαρα?Ο χριστιανισμος ειναι μια θρησκεια που επινοηθηκε απο ΚΑΠΟΙΟΥΣ και δινει καποια χαρακτηριστικα στον θεο οπως ο ισλαμισμος ειναι αλλη θρησκεια που δινει διαφορετικα χαρακτηριστικα στον θεο.Προφανως και δεν υπηρξε καποιος που αφησε εγγυο την παναγια χωρις να την αγγιξει καν, με αποτελεσμα να γενηθει ο Χριστος.Ας αφησουμε εξω τις θρησκειες και ολα αυτα που μαθαμε στα θρησκευτικα στο σχολειο και ας μιλησουμε με ΛΟΓΙΚΑ επιχειρηματα για το αν πιστευουμε σε καποια ανωτερη δυναμη(θεο) οπως εμεις την αντιλαμβανομαστε και οχι οπως την οριζει ο χριστιανισμος ή οποιαδηποτε αλλη θρησκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top