Πειρατεία

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Η βολή ενδιαφέρει την πλειοψηφία των πειρατών και τίποτα άλλο. Μια μεγάλη ένδειξη για αυτό είναι οτι ενώ πειρατές γκρινιάζουν για τις τιμές, εν τούτοις πληρώνουν υπηρεσίες (που είναι πανάκριβες για αυτά που προσφέρουν) όπως rapidshare για να μπορούν να κατεβάζουν γρήγορα τα πειρατικά τους.

Kαι το rapidshare μια χαρά δωρεάν το χρησιμοποιείς αν θες τα πάντα αν θες τα βρίσκεις δωρεάν.

Το να δώσω 50 ευρώ για ένα CD από τα οποία το 60% πάει στην δισκογραφική το 30% στον καλλιτέχνη και τον μάνατζερ του και το 10% σε αυτούς που δούλεψαν πραγματικά και κουράστικαν είναι πραγματική ιεροσυλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να αγοράζετε cd από ελληνικά μαγαζιά αν δεν σας κάνουν οι τιμές. Υπάρχουν online καταστήματα έμπιστα, με πολύ καλές τιμές όπως το play.com που έχει και δωρεάν μεταφορικά.

Προσωπικά cd μουσικής δεν αγοράζω και τόσο, σπάνια και μόνο όταν θεωρώ ότι το cd αξίζει 100% την αγορά. Με τα dvd όμως την έχω καταβρεί, χτίζω σιγά σιγά μια μικρή συλλογή. Αν δε σας πειράζει η απουσία ελληνικών υπότιτλων (βέβαια υπάρχουν και πολλά dvd που έχουν ελληνικούς υπότιτλους) αξίζει πραγματικά. Παράδειγμα, πήρα το special edition του Taxi Driver στην εξεφτελιστική τιμή των ~6.99 ευρώ.

Αν κάποιος θέλει, μπορεί μια χαρά να αγοράσει αυθεντικά, αρκεί να ψαχτεί. Δε λέω πως δε κατεβάζω, κατεβάζω μπόλικο πράμα. Το θέμα είναι ότι κάποια από αυτά δεν μπορώ να τα βρω αλλιώς (anime) ενώ κάποια άλλα τα κατεβάζω για να τα τσεκάρω και να κρίνω αν αξίζουν αγορά.

Όσον αφορά τα προγράμματα, συμγωνώ με Eruyomo, έχω το gimp και είμαι μια χαρά, δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορώ να κάνω (εντάξει δεν έχω και τρελές γνώσεις photoshop). Το photoshop απλά το προτιμούν επειδή είναι πιο γνωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
υπερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν ψηφίζουμε, υποτίθεται ότι συζητάμε. Εξήγησε και λίγο γιατί είσαι υπέρ ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Δεν αγοράζω σχεδόν ποτέ. Μόνο κατεβάζω. Μου αρέσει να κατεβάζω και ειδικά άμα είναι κάτι σπάνιο στο ίντερνετ, νιώθω και μεγάλη ευχαρίστηση που κατάφερα να το βρω παράνομα.

Γιατί?

Άμα ρε φίλε έχεις μια ταινία, την πουλάς 30+ και μου λες άμα θες φτηνότερα περίμενε να πέσει και θέλω να την δω τώρα, ε καλά θα την κατεβάσω με χίλια. Άμα την αγοράσω, από μαύρο θα είναι κι όχι αυθεντική.

Μουσική δεν κατεβάζω ολόκληρα σιντί, κυρίως μερικά διάσπαρτα τραγούδια ή απλά τα βλέπω στο γιουτιουμπ να μη γεμίζει και ο δίσκος μου.

Παιχνίδια μερικές φορές παίρνω απο περιοδικά αυθεντικά, ή αγοράζω σπασμένα από πάγκους. Μπορεί να αγοράσω και κανονικά αυθεντικό άμα είναι χαμηλή τιμή και καλός τίτλος. Αλλά όπως και να έχει πάντα κατεβάζω το κρακ γιατί δε γουστάρω να εξαρτάται το παιχνίδι από το σιντί.

Βιβλία τώρα, έχω κατεβάσει τα κέρατά μου αλλά δεν διαβάζω τίποτα. Δε λέει στον υπολογιστή. Εκεί ναι, θα δώσω 30+ για το χάρυ πότερ γιατί το γουστάρω, θέλω τα πιάνω το βαρύ βιβλίο και να νιώθω. Στον υπολογιστή είναι πολύ ψυχρό, άντε κανα tutorial αλλά λογοτεχνικά ή άλλα όχι.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...

Α ναι προγράμματα. Εγώ χρησιμοποιώ ένα κράμα από πειρατικά και δωρεάν, κυρίως επειδή ψάχνω προγράμματα που να μου είναι πιο οικεία. Πχ χρησιμοποιώ photoshop γιατί μου αρέσει πολύ το interface (σε αντίθεση με το gimp που μου φαίνεται σαν ο χειρότερος εφιάλτης) αλλά χρησιμοποιώ και το blender γιατί μου αρέσει πιο πολύ το όνομα από το 3ds max. Μου θυμίζει φαγητό. Και για αυτό έκανα τον κόπο να μάθω λίγο blender :lol:. Κατεβάζω δεκάδες προγράμματα, μου αρέσει να εξερευνώ καινούρια (σε μια φάση είχα 160gb με τρισδιάστατα προγράμματα και plugins αλλά αργότερα τα έσβησα όλα γιατί απλά είδα πως λειτουργούν και γύρισα στα παλιά ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Η πειρατεία ΄σωζει την τσέπη μας και μαμάει το pc Μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Η πειρατεία ΄σωζει την τσέπη μας και μαμάει το pc Μας!

Μια χαρά το κάνει το pc μας, το κάνει να φαίνεται επαγγελματικό με τόσα γαμάτα προγράμματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ε, το να μην σέβεσαι την δουλειά κάποιων είναι ψιλομαμακία.

Τέλος πάντων, υπάρχουν όπως ξανααναφέρθηκε open-source alternatives σε πολλά προγράμματα, οπότε προσπαθώ να πηγαίνω προς τα εκεί.

(Άσχετο: Το trial του winrar είναι για κάποιο λόγο never-ending?)

Μοναδική εξαίρεση αποτελεί η σχολή, όπου matlab μου λένε, matlab κατεβάζω, solid edge μου λένε, solid edge κατεβάζω, labview μου λένε labview κατεβάζω.

Είναι σωστό? ΟΧΙ.

(τελικά μάλλον ξαναειχα απαντήσει xD)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ε, το να μην σέβεσαι την δουλειά κάποιων είναι ψιλομαμακία.

Τέλος πάντων, υπάρχουν όπως ξανααναφέρθηκε open-source alternatives σε πολλά προγράμματα, οπότε προσπαθώ να πηγαίνω προς τα εκεί.

(Άσχετο: Το trial του winrar είναι για κάποιο λόγο never-ending?)

Μοναδική εξαίρεση αποτελεί η σχολή, όπου matlab μου λένε, matlab κατεβάζω, solid edge μου λένε, solid edge κατεβάζω, labview μου λένε labview κατεβάζω.

Είναι σωστό? ΟΧΙ.

(τελικά μάλλον ξαναειχα απαντήσει xD)

ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ

Εγώ νόμιζα ότι ήταν το πειρατικό με κρακ.

:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν ψηφίζουμε, υποτίθεται ότι συζητάμε. Εξήγησε και λίγο γιατί είσαι υπέρ ας πούμε.

Θελω Photoshop. Photoshop κάνει $$$. Δεν έχω $$$. Κατεβάζω Photoshop που έτσι κι αλλιώς δε θα αγόραζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Φτιάξε τον αλγόριθμο σου.

Κάπου ανάμεσα υπάρχει και το GIMP που δεν κάνει $$$ που δεν έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Ε εντάξει,τα κλασικά.Ένα κάρο τραγούδια,ταινίες και κάποια προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Φτιάξε τον αλγόριθμο σου.

Κάπου ανάμεσα υπάρχει και το GIMP που δεν κάνει $$$ που δεν έχεις.

Ναι αλλά Photoshop>GIMP :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ω ναι, κατεβάζω ασυστόλως... Επεισόδια σειρών κυρίως... Και μουσική που ξέρω ότι αν ψάξω στα ελληνικά δισκοπωλεία, δε θα τη βρω...
Ταινίες, προτιμώ να τις δω στον κινηματογράφο, και παιχνιδια παίζω μόνο στο ps2, οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ναι αλλά Photoshop>GIMP :P

Μπορεί, δεν ξέρω, αλλα σίγουρα όχι για σένα/μένα/τον κάθε ερασιτέχνη.

Ακόμα και στο gimp δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις το 10% των δυνατοτήτων του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Μπορεί, δεν ξέρω, αλλα σίγουρα όχι για σένα/μένα/τον κάθε ερασιτέχνη.

Ακόμα και στο gimp δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις το 10% των δυνατοτήτων του.

Ε οκ, με βολεύει άπειρα περισσότερο το Photoshop. Αλλά έτσι κι αλλιώς εγώ δεν αποτελώ ζημιά για αυτούς αφού δε θα το αγόραζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ε οκ, με βολεύει άπειρα περισσότερο το Photoshop. Αλλά έτσι κι αλλιώς εγώ δεν αποτελώ ζημιά για αυτούς αφού δε θα το αγόραζα.

Είναι λίγο πιο περίπλοκο.

Ουσιαστικά βοηθάς την adobe να στηρίξει ένα προϊόν που κάνει τόσα $$$ αυξάνοντας την userbase της και κάνεις ζημιά στις ελεύθερες προσπάθειες τύπου gimp στερώντας απο την userbase και ουσιαστικά βοηθάς στην εξάπλωση του πανάκριβου photoshop έναντι του δωρεάν (και ελεύθερου) gimp.

Δες το και έτσι. Εσύ, όταν θα σε ρωτήσουν δυο γνωστοί για ένα πρόγραμμα επεξεργασίας, θα τους πείς "Photoshop". Αυτοί οι δυο μαθαίνουν το photoshop και το λένε σε άλλους δυο, κ.ο.κ. Φαντάσου οτι αν αυτό πάει 10 φορές απο γνωστούς σε γνωστούς (χοντρικά), έχεις ήδη 1024 άτομα που χρησιμοποιούν photoshop αντί gimp. Κάποιοι απο αυτούς θα μπορούσαν να συνεισφέρουν με την χρήση τους, συμπληρώνοντας bug reports, μεταφράζοντας ή και απλά να είναι καλοί και να «προμοτάρουν» έτσι το gimp ωστε να ασχοληθούν ακόμα περισσότερα άτομα. Φαντάσου τώρα οτι κάποιοι απο αυτά τα άτομα θα συνεισφέραν και στην ανάπτυξη ωστε να κάνουν το gimp πιο βολικό, που είναι και το αρχικό σου πρόβλημα.

Τι προτιμάς; Βολικό και δωρεάν, ή βολικό και «τσάμπα» κλεμμένο;

(δεν είναι άβολο το gimp αν το συνηθίσεις πάντως και προσφέρει πράγματα λόγω interface που το photoshop ίσως νομίζω οτι δεν μπορεί - πχ αν έχεις δυο οθόνες ή δυο workspaces, να έχεις στη μία την εικόνα σου και στην αλλη όλο το interface με τα εργαλεία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Θα πρέπει να πω ότι εξαρτάται και εξαρτάται απο πολλά πραγματα.

Απο την μια είναι οι προγραμματιστές οι οποίοι όντως θα χάσουν την δουλεια τους αν δεν υπάρχει εμπρακτει υποστήριξη, αγοραστές και όχι downloaders.

Απο την άλλη ειναι μεγάλες επιχειρήσεις που δεν θα πάθουν και ζημια απο τους μικρούς καταναλωτές και στοχεύουν κυρίος τις επιχειρήσεις.

Γενικά όμως αυτο που κάνω εγώ, για να μην λέμε αμπελοφιλοσοφίες.

-Κατεβάζω anime απο fan sub groups κάτι που δεν βρίσκω κακό μιας και δεν μπορώ να έχω το προιόν άμεσα και αν το είχα δεν θα είχα την χρηματική υποστήριξη κτλ.

-Ταινίες που θα εβλεπε κανείς μια φορά δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να τις αγοράσει, αν και εγω δεν κατεβάζω μιας και δεν βλέπω και πολλές ταινίες μιας και το επίπεδο χρόνο με το χρόνο γινεται όλο και πιο Blade style και δεν αποτελει κακό για τους λατρεις του ειδους αλλα προτιμώ άλλες πιο ουσιώδεις χωρίς όμως την ψευτοποιότητα κτλ

- Μουσικη πρεπει να πω οτι αν μου αρέσει ενας καλυτέχνεις παρα πολύ, συνήθως παλιος (βλέπε Pink Floyd), θα ξοδεψω καποια χρήματα για τα αγαπημένα μου αλμπουμ αλλα δεν βρισκω κανεναν λόγω για τον οποίο να πληρώσω ένα cd το οποίο πια δεν κοστίζει τιποτα για να φτιαχτει και ο ίδιος ο καλιτέχνεις δεν θα υποστηριχτεί.

-Προγραμματα είμαι καταφατικός ότι αν χρειάζεσαι πραγματικά κάτι θα το αγοράσεις και βλακείες τύπου το Photoshop με βολευει πιο πολύ δεν υφιστανται, γιατι πολύ απλά η Adobe με το Photoshop δεν στοχευει σε αυτό το μερίδιο αγορας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Παλιά αρκετά, αλλά τώρα με τους ιούς, μπααααα.

Ένας φίλος μου από Γερμανία μου είπε, οτί στην Γερμανία, σε κλείνουν 3 χρόνια φυλακή για πειρατεία, διότι η κυβέρνηση βλέπει IP καισε βρίσκει. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Υπάρχουν και τα antivirus. :bye:
Και αν ξέρεις από που να κατεβάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top