Πειρατεία

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
+1 @ JimCoun.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Και τη μπριζόλα μπορείς να την κλέψεις, αυτό που κάνει την πειρατεία λογισμικού να φαίνεται πιο αθώα είναι οτι αυτό που κλέβεις δεν έχει υλική υπόσταση. Οπότε λες νταξ, κάτι στάθμες τάσης έκλεψα, σιγά το πράμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Ας τα κάνουν πιο φτηνά και προσιτά σε όλους, και μετά να μιλάνε για πειρατεία. Είμαστε και σε οικονομική κρίση μην το ξεχνάμε. Αλλά ποιος θα πλήρωνε για κάτι που μπορεί να το έχει τζάμπα?

Αν είμασταν σε οικονομική κρίση παίζει να μην είχες internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάτι. Άκουσα τις προάλλες πως αν σε αεροδρόμιο ελέγξουν ηλεκτρονικές συσκευές (mp3 players κ.λπ) και βρουν πειρατικό υλικό, αυτές κατάσχονται και ο ιδιοκτήτης συλλαμβάνεται/πληρώνει πρόστιμο (?). Ισχύει αυτό; Λογικό πάντως μου ακούγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Μπα και να πέσουν οι τιμές η πειρατεία θα εξακολουθεί να υπάρχει. Είναι στη φύση του ανθρώπου.

οχι οτι ειναι στην φυση του ανθρωπου..παλια τι νομιζεις υπηρχαν αυτα?
τοτε θα μου πεις τα θεατρα κλπ ηταν ολα δωρεαν επειδη το θεατρο ειναι παιδεια..αλλα το να κανεις download ειναι μια ευκολη ''λυση΄''οχι μονο για το οικονομικο αλλα και ειναι και πιο γρηγορο..κατεβαζεις οτι θελεις μεσα σε λιγη ωρα..πχ καποιος μπορει να μην θελει να αγορασει ενα ολοκληρο cd γτ του αρεσει μονο ενα τραγουδι απο αυτο το cd..γενικα ειναι μια ευκολη και γρηγορη ''λυση''...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάτι. Άκουσα τις προάλλες πως αν σε αεροδρόμιο ελέγξουν ηλεκτρονικές συσκευές (mp3 players κ.λπ) και βρουν πειρατικό υλικό, αυτές κατάσχονται και ο ιδιοκτήτης συλλαμβάνεται/πληρώνει πρόστιμο (?). Ισχύει αυτό; Λογικό πάντως μου ακούγεται.
αμα περασει η κυβερνηση ομπαμα το Digital Strip Search , τοτε ναι.
Το θεμα που τειθεται ομως ειναι η παραβιαση των ιδιωτικων δικαιωματων , διοτι αυτο το νομοσχεδιο θα τους δινει το δικαιωμα να κοιτανε οτιδηποτε περιεχει ο υπολογιστης σου , θα αντιγραφονται τα παντα χωρις ο πολιτης να εχει κανενα δικαιωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως η δικαιολογία "έχω σπασμένο office γιατί το κανονικό κάνει 100 ευρώ", όταν ορισμένοι αγνοούν την ύπαρξη του Open, είναι άστοχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
αμα περασει η κυβερνηση ομπαμα το Digital Strip Search , τοτε ναι.
Το θεμα που τειθεται ομως ειναι η παραβιαση των ιδιωτικων δικαιωματων , διοτι αυτο το νομοσχεδιο θα τους δινει το δικαιωμα να κοιτανε οτιδηποτε περιεχει ο υπολογιστης σου , θα αντιγραφονται τα παντα χωρις ο πολιτης να εχει κανενα δικαιωμα

Να αυτό είναι που ποτέ δεν κατάλαβα σε ανάλογες περιπτώσεις. Θεωρητικά και τα δύο νομοσχέδια έχουν βάση. Ωστόσο τί γίνεται, γενικά, όταν αυτά συγκρούονται; Τελικά κάποιο δε πρέπει να ''επικρατήσει''; Και στη συγκεκριμένη περίπτωση ποιό θα ήταν αυτό; Να υποθέσω αυτό περί ιδιωτικού απορρήτου, εφόσον δε θα ξέρουν πως σίγουρα έχω στον υπολογιστή μου πειρατικό υλικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
οχι οτι ειναι στην φυση του ανθρωπου..παλια τι νομιζεις υπηρχαν αυτα?
τοτε θα μου πεις τα θεατρα κλπ ηταν ολα δωρεαν επειδη το θεατρο ειναι παιδεια..αλλα το να κανεις download ειναι μια ευκολη ''λυση΄''οχι μονο για το οικονομικο αλλα και ειναι και πιο γρηγορο..κατεβαζεις οτι θελεις μεσα σε λιγη ωρα..πχ καποιος μπορει να μην θελει να αγορασει ενα ολοκληρο cd γτ του αρεσει μονο ενα τραγουδι απο αυτο το cd..γενικα ειναι μια ευκολη και γρηγορη ''λυση''...

Αμφιβάλλεις ότι υπάρχουν άτομα που δεν θέλουν και δεν πρόκειται να αγοράσουν κάτι αυθεντικό (αναφέρομαι φυσικά σε πράγματα που βρίσκεις στο internet όπως ταινίες, cd μουσικής, κλπ) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Αμφιβάλλεις ότι υπάρχουν άτομα που δεν θέλουν και δεν πρόκειται να αγοράσουν κάτι αυθεντικό (αναφέρομαι φυσικά σε πράγματα που βρίσκεις στο internet όπως ταινίες, cd μουσικής, κλπ) ;


οχι δεν αμφιβαλλω..υπαρχουν τετοια ατομα..απλα αν κατι τους αρεσει παρα πολυ τρελα ομως μπορει να πανε να αγορασουν το αυθεντικο..
ή μπορει να εχει καποιος την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασει κατι αυθεντικο..ειτε για cd,ταινιες ειτε ρουχα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Να αυτό είναι που ποτέ δεν κατάλαβα σε ανάλογες περιπτώσεις. Θεωρητικά και τα δύο νομοσχέδια έχουν βάση. Ωστόσο τί γίνεται, γενικά, όταν αυτά συγκρούονται; Τελικά κάποιο δε πρέπει να ''επικρατήσει''; Και στη συγκεκριμένη περίπτωση ποιό θα ήταν αυτό; Να υποθέσω αυτό περί ιδιωτικού απορρήτου, εφόσον δε θα ξέρουν πως σίγουρα έχω στον υπολογιστή μου πειρατικό υλικό;
Kαταρχας αυτου του ειδους η παραβιαση ειναι αντισυνταγματικη , διοτι παει κοντρα στα ιδιωτικα δικαιωματα που εχουν εδραιωθει απο το συνταγμα τω νηνωμενων πολιτειων.Δεν ειναι δυνατον να μου ελεγχουν καθε σπιθαμη του υπολογιστη ,να ειναι ολα τα γουστα και οι ιδιοτροπιες στην θεα του καθε ιδιωτικου στελεχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
οχι δεν αμφιβαλλω..υπαρχουν τετοια ατομα..απλα αν κατι τους αρεσει παρα πολυ τρελα ομως μπορει να πανε να αγορασουν το αυθεντικο..
ή μπορει να εχει καποιος την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασει κατι αυθεντικο..ειτε για cd,ταινιες ειτε ρουχα..

Άρα η πειρατεία πάντα θα υφίσταται (όχι μόνο για τον λόγο που είπα φυσικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Η πειρατεία, όσο και να πέσουν οι τιμές, θα εξακολουθεί να υπάρχει και κυρίως απο αυτούς που φέρνουν το επειχείρημα οτι οι τιμές είναι υψηλές. Έστω οτι πέσουν να κάνουν 1 ευρώ, δεν νομίζω οι ίδιοι να πούνε 1 ευρώ κάνει άρα αξίζει να το πάρω (υπάρχουν πολλά αυθεντικά και εμπορικά και μάλιστα γνωστά που κάνουν τόσο) αλλα θα πούν, αφού μωρέ μπορώ να το έχω εδώ και τώρα, γιατί να πάω να το αγοράσω/νοικιάσω.

Το βλέπω με τα video club. Πριν ελάχιστοι παραπονιόντουσαν οτι είναι πανάκριβα (γιατι όντως ήταν) και παρόλο που ήταν δεν τους εμπόδιζε αυτό. Με το που γεμίσαμε με dsl ξαφνικά όλοι το θυμηθήκαν και ρίξαν το φταίξιμο στις τιμές.

Η βολή ενδιαφέρει την πλειοψηφία των πειρατών και τίποτα άλλο. Μια μεγάλη ένδειξη για αυτό είναι οτι ενώ πειρατές γκρινιάζουν για τις τιμές, εν τούτοις πληρώνουν υπηρεσίες (που είναι πανάκριβες για αυτά που προσφέρουν) όπως rapidshare για να μπορούν να κατεβάζουν γρήγορα τα πειρατικά τους.

Shadowfax, αυτό που λες προς το παρόν δεν υφίσταται. Ο λόγος που ελέγχουν τα laptop στα αεροδρόμια είναι για να δουν αν αυτό που κουβαλάς είναι όντως laptop.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δηλαδή, εσύ δεν κάνεις downloads? Και εγώ χωρίς πειρατεία στο ίντερνετ, πως θα έβλεπα fullmetal alchemist; (Έψαξα να το αγοράσω. Δεν το βρήκα πουθενά.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προσανατολίζονται στη δημιουργία ηλεκτρονικών καταστημάτων ταινιών dvd, όπως έκαναν παγκοσμίως τα μέλη της IFPI όταν είδαν την κατακόρυφη πτώση των πωλήσεων cd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δηλαδή, εσύ δεν κάνεις downloads? Και εγώ χωρίς πειρατεία στο ίντερνετ, πως θα έβλεπα fullmetal alchemist; (Έψαξα να το αγοράσω. Δεν το βρήκα πουθενά.)

Ε, είναι διαφορετικό μάλλον αν δεν το βρίσκεις πουθενά (γιατί πχ δεν υπάρχει πουθενά) και φαντάζομαι απο το να πας Ιαπωνία, και να μάθεις και ιαπωνικά για να το δεις και όλας, ε είναι τραβηγμένο :P

Δεν είπα πουθενά οτι δεν κάνω downloads. Αλλα όπου μπορώ και υπάρχουν, στηρίζω πλήρως τις εναλλακτικές λύσεις, με αρκετούς συμβιβασμούς πολλές φορές και όλας.

Σε windows:
Openoffice/Abiword/Gnumeric για office (αν και έχω σιχαθεί τις σουίτες γραφείου)
Audacity για sound editor.
Gimp για φωτοσοτέτοιο και Inkscape για vector.
Δεν κάνω πολλά παραπάνω πράγματα σε windows.

Και σε λίνουξ οτιδήποτε κάνω (και εκεί είναι που κάνω την σοβαρή δουλειά) την κάνω μόνο με ελεύθερα και δωρεάν προγράμματα (πέρα απο το matlab που δεν δέχονται στη σχολη (#@(! octave)

Αλλα για τους σκοπούς μου πχ, υπάρχουν τα πάντα δωρεάν:

Οτιδήποτε έχει να κάνει με γραφικά
Οτιδήποτε έχει να κάνει με μουσική (κατασκευή)
Οτιδήποτε έχει να κάνει με προγραμματισμό
Οτιδήποτε έχει να κάνει με οτιδήποτε.

Και επειδή δεν έχω να κάνω με κλειστά προϊόντα, δεν θα μείνω στο δρόμο αν κάποια στιγμή πχ η Apple αποφασίσει να μην υποστηρίζει το μηχάνημα μου (όπως πχ και κάνει τώρα με το Snow Leopard που δεν θα υποστηρίζει τον imac που έχω) - βέβαια προσαρμόζομαι σε πολλά πράγματα καθημερινά, αλλα νομίζω αξίζει -

Προσανατολίζονται στη δημιουργία ηλεκτρονικών καταστημάτων ταινιών dvd, όπως έκαναν παγκοσμίως τα μέλη της IFPI όταν είδαν την κατακόρυφη πτώση των πωλήσεων cd.

Ναι, είναι καιρός να περάσουν όλοι σε ψηφιακή διανομή. Τα καταστήματα αυτά προσφέρουν πολύ ωραία χαρακτηριστικά, όπως να το ακούσεις πριν το κατεβάσεις (ήταν τραγικό να δίνεις λεφτά ακόμα και για το demo) ή και να το κατεβάσεις σε καλύτερη ποιότητα απο εκείνη του cd (όπως στο itunes). Αλλα κάναν πολύ κακή αρχή (με το DRM) που τώρα βέβαια το καταλάβανε και κάποια stores δίνουν DRM-free τραγούδια. Αλλα και πάλι, παρακολουθώ στα forums και πλεον η δικαιολογία είναι οτι αφού μπορείς να το κατεβάσεις τσάμπα (!) γιατί να πληρώσεις το store. Που πολλές φορές δεν ισχύει βέβαια γιατί πολλοί προτιμούνε να πληρώνουν το χαράτσι του rapidshare, αλλα νομίζω οτι δεν θα αλλάξει κατα πολύ η κατάσταση :P

Προσωπικά βέβαια, μου αρέσει να διατηρώ συλλογή με cd, οπότε έχω κάποιους καλλιτέχνες που τους εμπιστεύομαι με τον παλιό τρόπο. Αλλα ακολουθώ αυτό που είπε κάποιος πιο πριν με τα demos, γιατί η αλήθεια να λέγεται χωρίς την πειρατεία δεν θα χα ούτε το 90% των δίσκων που έχω τώρα (ούτε των games, αλλα αυτά είναι πολύ λιγότερα)

Αλλα πλέον το χω γυρίσει σε εναλλακτικά, σε στυλ jamendo και newgrounds :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δηλαδή είναι κακό που έχω το καινούριο photoshop πειρατικό?
Κανονικά κάνει 700$ και επιπλέον δεν έχει έρθει εδώ ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά πώς βγαίνουν στο νετ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Η πειρατεία, όσο και να πέσουν οι τιμές, θα εξακολουθεί να υπάρχει και κυρίως απο αυτούς που φέρνουν το επειχείρημα οτι οι τιμές είναι υψηλές. Έστω οτι πέσουν να κάνουν 1 ευρώ, δεν νομίζω οι ίδιοι να πούνε 1 ευρώ κάνει άρα αξίζει να το πάρω (υπάρχουν πολλά αυθεντικά και εμπορικά και μάλιστα γνωστά που κάνουν τόσο) αλλα θα πούν, αφού μωρέ μπορώ να το έχω εδώ και τώρα, γιατί να πάω να το αγοράσω/νοικιάσω.

Το βλέπω με τα video club. Πριν ελάχιστοι παραπονιόντουσαν οτι είναι πανάκριβα (γιατι όντως ήταν) και παρόλο που ήταν δεν τους εμπόδιζε αυτό. Με το που γεμίσαμε με dsl ξαφνικά όλοι το θυμηθήκαν και ρίξαν το φταίξιμο στις τιμές.

Η βολή ενδιαφέρει την πλειοψηφία των πειρατών και τίποτα άλλο. Μια μεγάλη ένδειξη για αυτό είναι οτι ενώ πειρατές γκρινιάζουν για τις τιμές, εν τούτοις πληρώνουν υπηρεσίες (που είναι πανάκριβες για αυτά που προσφέρουν) όπως rapidshare για να μπορούν να κατεβάζουν γρήγορα τα πειρατικά τους.

Shadowfax, αυτό που λες προς το παρόν δεν υφίσταται. Ο λόγος που ελέγχουν τα laptop στα αεροδρόμια είναι για να δουν αν αυτό που κουβαλάς είναι όντως laptop.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ CD ΜΕ 1 ευρώ;;;;
Αν υπάρχουν πές μου που να πάω να πάρω!
Αυτό ΔΕΝ το ξερα!
:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δηλαδή είναι κακό που έχω το καινούριο photoshop πειρατικό?
Κανονικά κάνει 700$ και επιπλέον δεν έχει έρθει εδώ ακόμα.

Ε, χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ούτε το 1% του, ενώ υπάρχουν άλλα προγράμματα, το ίδιο ισχυρα για τις ανάγκες που μπορείς να έχεις (εκτός αν έχεις εκτυπωτές τυπογραφείου οπότε πάω πάσο) και είναι δωρεάν και μάλιστα ελεύθερα απο κάθε δέσμευση απο κάθε εταιρεία και το με το να τα χρησιμοποιείς βοηθάς στην ανάπτυξη τους και έτσι βοηθάς και όλους εκείνους όσους θέλουν να έχουν ένα ελεύθερο εναλλακτικό πρόγραμμα, αρκετά ισχυρό σαν το φώτοσοπ και να μην χρειάζεται να μπαίνουν στα χωράφια της παρανομίας ή της εξάρτησης απο μια εταιρεία, για να το χρησιμοποιήσουν.

Τέτοια προγράμματα θα βρείς πάρα πολλά, αλλα ενδεικτικά, τα δυο αγαπημένα μου είναι το Inkscape (αντίστοιχο του ιλουστρέιτορ) και το The Gimp (αντίστοιχο του φώτοσοπ)
Είναι μεν πιο δύσκολα στην αρχή (δεν είναι δύσκολα, απλά δυσκολεύουν επειδή είναι διαφορετικά απο το φώτοσοπ/ιλουστρέιτορ και στην αρχή ξενίζουν τον νέοπα) αλλα για τον μέσο (ή και ημιεπαγγελματία έχω διαβάσει) χρήστη, καλύπτουν πλήρως.

Άλλα αντίστοιχα προγράμματα, είναι το Blender αντίστοιχο του maya φαντάζομαι (δεν γνωρίζω καθόλου απο αυτά τα προγράμματα)
για 3d γραφικά/animations/παιχνίδια (ναι φτιάχνεις και παιχνίδια με αυτό) πχ δες το [ame="https://www.youtube.com/watch?v=PcBECFLXmuc"]Big Buck Bunny[/ame] ή το [ame="https://www.youtube.com/watch?v=bsGEWHNJ3s8"]Elephant Dream[/ame]
και το Ardour (πρόγραμμα μίξης σε στυλ Pro Tools). Όλα αυτά είναι τελείως ελεύθερα και δωρεάν και εξελίσσονται ταχύτατα για τον λόγο οτι τα χρησιμοποιεί πολύς κόσμος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top