Πανεπιστήμιο Μακεδονίας:Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής vs Οικονομικών Επιστημών vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

Overthesanity

Νεοφερμένος

Ο Νικόλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χημεία, πληροφορική, μαθηματικά. Αν θες αυτά πήγαινε πολυτεχνείο... χημεία(χημικος μηχανικος) μαθηματικά(εφαρμοσμενα μαθηματικα) πληροφορική(μηχανικος υπολογιστων ή ΗΜΜΥ) αλλά για τα παραπάνω πρέπει να είσαι πορωμένος με το αντικείμενο... αλλιώς ξέχνα το... Οικονομικά είναι πιο εύκολα, διάλεξε ένα καθαρά οικονομικό πανεπιστήμιο σε όποια πόλη σου αρέσει και μετά φύγε μεταπτυχιακό στο εξωτερικό πάνω σε αυτό που σου αρέσει και θα είσαι κομπλέ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Μπορεί να σου αρέσουν πολλά μαθήματα, αλλά αυτό που πρέπει να βλέπεις είναι τον εαυτό σου μετά την σχολή.
π.χ. αν σου αρέσουν πάρα πολύ τα μαθηματικά δεν είναι λόγος για να πας μαθηματικό, επειδή μπορεί να μην σου αρέσει η διδασκαλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Χημεία, πληροφορική, μαθηματικά. Αν θες αυτά πήγαινε πολυτεχνείο... χημεία(χημικος μηχανικος) μαθηματικά(εφαρμοσμενα μαθηματικα) πληροφορική(μηχανικος υπολογιστων ή ΗΜΜΥ) αλλά για τα παραπάνω πρέπει να είσαι πορωμένος με το αντικείμενο... αλλιώς ξέχνα το... Οικονομικά είναι πιο εύκολα, διάλεξε ένα καθαρά οικονομικό πανεπιστήμιο σε όποια πόλη σου αρέσει και μετά φύγε μεταπτυχιακό στο εξωτερικό πάνω σε αυτό που σου αρέσει και θα είσαι κομπλέ ;)
.
Ωραίος. 'Ετσι σκέφτομαι να το κανω, ναι. Θενξ. Εσυ τι σπουδάζεις ή τι σε ενδιαφέρει να σπουδάσεις; Ρωτάω για να δω αν έχουμε κοινά ενδιαφέροντα για να μου πεις τι ξέρεις απο σχολές. :)
.
Μπορεί να σου αρέσουν πολλά μαθήματα, αλλά αυτό που πρέπει να βλέπεις είναι τον εαυτό σου μετά την σχολή.
π.χ. αν σου αρέσουν πάρα πολύ τα μαθηματικά δεν είναι λόγος για να πας μαθηματικό, επειδή μπορεί να μην σου αρέσει η διδασκαλία
.
Ναι, έχεις δίκιο. Αν το σκεφτώ με τον τρόπο που λες τόσο πάω οικονομικό ή χημικό. Θενξ :) . Το ίδιο με πάνω' Τι σπουδάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γεια σου!

Εγώ θέλω και άλλες πληροφορίες πριν σου απαντήσω πιο σίγουρα! :P
Πχ, η φυγή στο εξωτερικό εννοείται για προπτυχιακές/μεταπτυχιακές σπουδές ή για δουλειά αποκλειστικά;

Κατά βάση, αν ξέρεις ότι θέλεις να ασχοληθείς με τις αγορές θεωρώ ότι οι οικονομικές σπουδές είναι μονόδρομος, μόνο στην βάση που θέλεις πραγματικά να κατανοείς το πώς λειτουργεί η οικονομία. Τα μαθηματικά είναι υπέροχα και τα αγαπάμε, αλλά δεν είναι το ίδιο να έχεις τελειώσει μαθηματικό και να έχεις κάνει μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά (όπου έμφαση δίνεται εκεί και όχι σε μαθήματα όπως μάκρο/δημόσια οικονομικά/μεγέθυνση κτλ) με το να έχεις σπουδάσει οικονομικά και να ειδικευτείς σε χρηματαγορές και αγορές κεφαλαίου.
Νομίζω ότι η διοίκηση επιχειρήσεων έχει μικρότερη συσχέτιση με αυτό που θέλεις να κάνεις από τα οικονομικά - αλλά αυτή είναι η δική μου εκτίμηση, οπότε καλό θα είναι να μας πουν και παιδιά από διοίκηση επιχειρήσεων τι πιστεύουν.
Τσέκαρε πάντως τμήματα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής και μετά Οικονομικά. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Overthesanity

Νεοφερμένος

Ο Νικόλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
.
Ωραίος. 'Ετσι σκέφτομαι να το κανω, ναι. Θενξ. Εσυ τι σπουδάζεις ή τι σε ενδιαφέρει να σπουδάσεις; Ρωτάω για να δω αν έχουμε κοινά ενδιαφέροντα για να μου πεις τι ξέρεις απο σχολές. :)
.

Είμαι ΗΜΜΥ Βόλου και έχω κατευθυνθεί καθαρά στην προγραμματισμό-ρομποτική και προσπαθώ να προσαρμοστώ και στο hardware... Με λίγα λόγια στο ΗΜΜΥ μη φανταστείς ότι θα ασχοληθείς οπωσδήποτε με μεγάλες εγκαταστάσεις σπίτια και τα λοιπά ... ο καθένας μπορεί να ασχοληθεί με οτιδήποτε αφορά τον ηλεκτρισμό(και προγραμματισμό) σε οποιοδήποτε επίπεδο. Βασικά από ΗΜΜΥ για να ανεβάσω και λίγο τη σχολή μου :P Με ένα σωστό μεταπτυχιακό μπορείς να ασχοληθείς και με οικονομικά!Και καλά διοίκηση μέσω ηλεκτρονικών συστημάτων κ.τ.λ. που μάλλον προς αυτή την κατεύθυνση πάει στο πράγμα...(Ίσως ακούγετε περισσότερο σαν managment αλλά φταίει που δεν το λέω σωστά :P ) Αλλά και πάλι αν διαλέξεις πολυτεχνείο φρόντισε να το έχεις μέσα σου :D Αλλιώς διάλεξε το οικονομικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Βασικά από ΗΜΜΥ για να ανεβάσω και λίγο τη σχολή μου :P Με ένα σωστό μεταπτυχιακό μπορείς να ασχοληθείς και με οικονομικά!Και καλά διοίκηση μέσω ηλεκτρονικών συστημάτων κ.τ.λ. που μάλλον προς αυτή την κατεύθυνση πάει στο πράγμα...(Ίσως ακούγετε περισσότερο σαν managment αλλά φταίει που δεν το λέω σωστά :P ) Αλλά και πάλι αν διαλέξεις πολυτεχνείο φρόντισε να το έχεις μέσα σου :D Αλλιώς διάλεξε το οικονομικό...

Στο financial engineering το πήγαινες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αν θες να κανεις κανει πανω στο τομεα τον οικονομικων δεν αξιζει να "φας στη μαπα" δυσκολα πολυτεχνικα μαθηματα για να ακολουθησεις το τομεα βιομηχανικης διοικησεις που υπαρχει σε καποια τμηματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλησπέρα απο μένα. Είμαι 17 και με ενδιαφέρουν πολλά. Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για Χημεία, πληροφορική, μαθηματικά και οικονομικά! Εχω ψαχτεί λίγο πολύ όσο αφορά τις σχολές για τα πρώτα 3 αλλά για τις οικονομικές σχολές δεν έχω ιδέα!
Ξέρω πάνω κάτω ποιες είναι αλλά δεν ξερω που θέλω να πάω για να κάνω αυτό που θέλω στην ζωή μου (θα εξηγήσω παρακάτω τι είναι αυτό).
Έχω διαβάσει περίπου τι παίζει σε κάποιες απο τις οικονομικές σχολές ανα την ελλάδα. Δηλαδή έχω διαβάσει για προγράμματα σπουδών κτλπ. Αλλά δεν μου λέει πολλά πράγματα. Βασικά θέλω κάποιον που να μπορεί να μου εξηγήσει τι γίνεται σε κάποιες απο τις οικονομικες σχολές (όσες ξέρει) καθώς επίσης και να μου εξηγήσει τις διαφορές σε καθαρά οικονομικά πανεπιστήμια, σε λογιστικές, χρηματοοικονομικές κ.ο.κ σχολές.
Εγώ θέλω να ασχοληθώ με το χρηματιστήριο και γενικά τις επενδύσεις αλλά θέλω να έχω και βασικές γνώσεις οικονομίας, διοικησης κτλπ (η φυγή στο εξωτερικό εννοείται). Που παώ; :/
Θενξ φορ γιορ ταημ και ελπίζω να βρώ μια άκρη :)

Τώρα μπαίνεις τρίτη λυκείου? Είναι νωρίς για εσένα, κάτσε κάνε τα μαθήματα που έχεις φέτος και μέχρι το μηχανογραφικό θα ξεδιαλύνουν αρκετά τα πράγματα. Και εγώ αν δεις έχω φτιάξει και τόπικ για οικονομικά στο ischool αλλά μετά από λίγο καιρό κατάλαβα ότι δεν μου αρέσουν καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Τώρα μπαίνεις τρίτη λυκείου? Είναι νωρίς για εσένα, κάτσε κάνε τα μαθήματα που έχεις φέτος και μέχρι το μηχανογραφικό θα ξεδιαλύνουν αρκετά τα πράγματα. Και εγώ αν δεις έχω φτιάξει και τόπικ για οικονομικά στο ischool αλλά μετά από λίγο καιρό κατάλαβα ότι δεν μου αρέσουν καθόλου.
.
.
Ναι, το ξερω οτι ειναι νωρις απλως θελω να εχω μια ιδεα των σχολων επειδη τα πραγματα με τα νεα συστηματα ειναι ρευστα. Επισης θελω να κανονησω την κατευθυνση μου :/ Και φυσικα τα φροντιστηριακα μαθήματα :)
.
.
Γεια σου!

Εγώ θέλω και άλλες πληροφορίες πριν σου απαντήσω πιο σίγουρα! :P
Πχ, η φυγή στο εξωτερικό εννοείται για προπτυχιακές/μεταπτυχιακές σπουδές ή για δουλειά αποκλειστικά;

Κατά βάση, αν ξέρεις ότι θέλεις να ασχοληθείς με τις αγορές θεωρώ ότι οι οικονομικές σπουδές είναι μονόδρομος, μόνο στην βάση που θέλεις πραγματικά να κατανοείς το πώς λειτουργεί η οικονομία. Τα μαθηματικά είναι υπέροχα και τα αγαπάμε, αλλά δεν είναι το ίδιο να έχεις τελειώσει μαθηματικό και να έχεις κάνει μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά (όπου έμφαση δίνεται εκεί και όχι σε μαθήματα όπως μάκρο/δημόσια οικονομικά/μεγέθυνση κτλ) με το να έχεις σπουδάσει οικονομικά και να ειδικευτείς σε χρηματαγορές και αγορές κεφαλαίου.
Νομίζω ότι η διοίκηση επιχειρήσεων έχει μικρότερη συσχέτιση με αυτό που θέλεις να κάνεις από τα οικονομικά - αλλά αυτή είναι η δική μου εκτίμηση, οπότε καλό θα είναι να μας πουν και παιδιά από διοίκηση επιχειρήσεων τι πιστεύουν.
Τσέκαρε πάντως τμήματα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής και μετά Οικονομικά. =)
.
.
Ετσι όπως το σκέφτομαι θα περάσω εδώ κάπου, αν δεν καταφέρω να περάσω κατευθείαν στο εξωτερικό ,και μετά θα κάνω μεταπτυχιακό έξω. Έπειτα θα βρω δουλεία έξω και η Ελλάδα θα είναι μόνο για διακοπές :clapup:
Βέβαια σε μερικούς δεν αρέσει η προοπτική να "αφήσουν την πατρίδα τους" αλλά εγώ γεννήθηκα σε μια παγκοσμιοποιημένη κοινωνία όπου η Αγγλία με το αεροπλάνο είναι 5 βήματα. Γιατί να μην το εκμεταλλευτώ; :/:
Κοίτα, εγώ θέλω να ασχοληθώ με την οικονομία, το χρηματιστήριο και τις επενδύσεις. Αλλά θέλω να έχω και γνώσεις διοίκησης μιας επιχείρησης. Οπότε που να πάω κατά την γνώμη σου; Να πάω διοίκηση επ. και μετά μεταπτυχιακό σε λογ. χρ; Το αντίστροφο; Δεν έχω ιδέα :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ο καθένας, αγαπητέ, θα σου πει την γνώμη του υπό το δικό του πρίσμα αντίληψης.
Αν θέλεις να μάθεις οικονομικά, τότε διαλέγεις τμήμα Οικονομικής Επιστήμης/Οικονομικών Επιστημών
Αν θέλεις να πάρεις μια γεύση από οικονομικά, να εισαχθείς περισσότερο σε πράγματα της αγοράς (μάρκετινγκ, λογιστική, χρηματοοικονομικά, πληροφοριακά συστήματα, στρατηγική τότε διαλέγεις τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων.

Αυτό δεν σημαίνει ότι στα τμήματα Οικονομικών δεν κάνουν μαθήματα μαρκετινγκ λογιστικής κλπ
Απλά όταν κάνουν Δημόσια Οικονομική, Οικονομικές Αναλύσεις, Οικονομική Ιστορια, τα διπλάσια ποσοτικά μαθήματα και άλλα, εμείς στα τμήματα Διοίκησης κάνουμε μαθήματα "εμπορικού" χαρακτήρα.

Και τα 2 τμήματα ενδείκνυται για μεταπτυχιακό πάνω στη λογιστική και στα χρηματοοικονομικό.
Αν θέλεις pure finance η γενικά πιο ποσοτικά μεταπτυχιακά τότε είναι καλύτερο να πας Οικονομικό γιατί από Διοίκηση (πιθανώς) θα έχεις θέματα.
Κατά τ'άλλα η διοίκηση είναι λουκούμι για τέτοιους συνδιασμούς, γιατί και σε προπτυχιακό επίπεδο έχεις πολλά προσφερόμενα μαθήματα.

Βέβαια, αν δεν σε ιντριγκάρει η διεπιστημονικότητα και θες να κάνεις τόσο focus στο χρηματιστήριο και στις επενδύσεις τότε διαλέγεις τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής με αργότερα κατεύθυνση Χρηματοοικονομικής. :) Ανίδεοι πάντως καθίστανται οι απόφοιτοί του τμήματος αυτού από θέμα οικονομικών-στρατηγικής-διοίκησης. Αλλά είναι πολύ καλοί στα δικά τους, οι πλέον ειδικοί, που έχουν εντρυφήσει στο αντικείμενό τους και δύσκολα πιάνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ο καθένας, αγαπητέ, θα σου πει την γνώμη του υπό το δικό του πρίσμα αντίληψης.
Αν θέλεις να μάθεις οικονομικά, τότε διαλέγεις τμήμα Οικονομικής Επιστήμης/Οικονομικών Επιστημών
Αν θέλεις να πάρεις μια γεύση από οικονομικά, να εισαχθείς περισσότερο σε πράγματα της αγοράς (μάρκετινγκ, λογιστική, χρηματοοικονομικά, πληροφοριακά συστήματα, στρατηγική τότε διαλέγεις τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων.

Αυτό δεν σημαίνει ότι στα τμήματα Οικονομικών δεν κάνουν μαθήματα μαρκετινγκ λογιστικής κλπ
Απλά όταν κάνουν Δημόσια Οικονομική, Οικονομικές Αναλύσεις, Οικονομική Ιστορια, τα διπλάσια ποσοτικά μαθήματα και άλλα, εμείς στα τμήματα Διοίκησης κάνουμε μαθήματα "εμπορικού" χαρακτήρα.

Και τα 2 τμήματα ενδείκνυται για μεταπτυχιακό πάνω στη λογιστική και στα χρηματοοικονομικό.
Αν θέλεις pure finance η γενικά πιο ποσοτικά μεταπτυχιακά τότε είναι καλύτερο να πας Οικονομικό γιατί από Διοίκηση (πιθανώς) θα έχεις θέματα.
Κατά τ'άλλα η διοίκηση είναι λουκούμι για τέτοιους συνδιασμούς, γιατί και σε προπτυχιακό επίπεδο έχεις πολλά προσφερόμενα μαθήματα.

Βέβαια, αν δεν σε ιντριγκάρει η διεπιστημονικότητα και θες να κάνεις τόσο focus στο χρηματιστήριο και στις επενδύσεις τότε διαλέγεις τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής με αργότερα κατεύθυνση Χρηματοοικονομικής. :) Ανίδεοι πάντως καθίστανται οι απόφοιτοί του τμήματος αυτού από θέμα οικονομικών-στρατηγικής-διοίκησης. Αλλά είναι πολύ καλοί στα δικά τους, οι πλέον ειδικοί, που έχουν εντρυφήσει στο αντικείμενό τους και δύσκολα πιάνονται.

Και για να προσθέσω σε αυτά που λέει ο Chris και που συμφωνούμε κατά βάση, πώς θα πρέπει να αξιολογήσεις κάθε σχολή από το πρόγραμμα σπουδών της σε πρώτη φάση. ;) Για παράδειγμα, στην ΑΣΟΕΕ ξέρω ότι προσφέρονται σε ορισμένες σχολές μαθήματα προγραμματισμού (σαν επιλογής) ενώ σε εμάς στο ΠΑΜΑΚ κάτι τέτοιο δεν έχει υλοποιηθεί ακόμη (παρ' όλο που το ζητάμε εδώ και δυο χρόνια! :P )
Όλα τα τμήματα είτε είναι Οικονομικών Επιστημών είτε Λογιστικής, διαφέρουν μεταξύ τους διότι διαφορετική φιλοσοφία συνέχει τα προγράμματα σπουδών. Οπότε ψάξε και αυτά, ρώτα ανθρώπους που έχουν φοιτήσει σε τέτοια τμήματα να σου πουν συγκεκριμένα τι κάνουν στον τομέα ενδιαφέροντός σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Παιδια, τι παιζει με τις σχολες που ειναι και πληροφορικης ΚΑΙ οικονομικων; Καλες; Καλες για να κανεις μεταπτυχιακο; Ή μπαα.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Το τμημα διοικησεις και οικονομιας στη χιο .τι ακριβος στοχο εχει ; μπορουμε να πουμε οτι ειναι κοντα σε κσποιο τμημα παταγωγεις και διοικησεις η παει ποιο κοντα σε καποιο οικονομικο τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morcillinos

Νεοφερμένος

Ο Morcillinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Εντός των επόμενων ημερών, θα καταθέσω ηλεκτρονικά το μηχανογραφικό μου. Ανήκω σε ειδική κατηγορία, οι ημερομηνίες ξεκινάνε την επόμενη εβδομάδα.
Έχοντας λοιπόν ελέγξει τις οικονομικές σχολές και τους οδηγούς σπουδών ξεχωριστά (όσο μου επιτρέπει ο χρόνος βέβαια), έχω μερικές ερωτήσεις να κάνω, οπότε η βοήθειά σας θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμη, πριν την τελική συμπλήρωση.
Οι ερωτήσεις αφορούν τις παρακάτω σχολές (η σειρά είναι τυχαία):
α) Οικονομικών Επιστημών.
β) Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων.
γ) Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών.
δ) Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής.

Γνωρίζουμε (στο περίπου), το ποσοστό των μαθημάτων σε αναλογία με το ύφος της κάθε σχολής; Είμαι περισσότερο της πράξης παρά της θεωρίας, οπότε ένα 50-50 ή 60-40 προς πρακτικά μαθήματα, θα με ενδιέφερε περισσότερο. Νομίζω ότι θα είναι και μια 1ης τάξεως ευκαιρία να φρεσκάρω τα μαθηματικά μου.
Στο 3ο & 4ο έτος ξεκινάει η επιλογή κατεύθυνσης, οπότε λογικά θα υπάρχουν και συνδιαστικά μαθήματα από άλλα τμήματα. Όσο αφορά τη ΔΕΣ, δίνεται αυτή η δυνατότητα κατεύθυνσης περισσότερο πρακτικής;
Με το τμήμα logistics τι παίζει; Είναι μόνο σε μεταπτυχιακό επίπεδο ή μπορεί ένας φοιτητής να ξεκινήσει κάτι αντίστοιχο σε κατεύθυνση 3ου-4ου έτους;
Και κάτι τελευταίο. Παρακολουθώντας ένα ΜΒΑ (σενάριο επιστημονικής φαντασίας), είναι προτιμότερο να γίνει μέσα από ΟΔΕ ή είναι μεταπτυχιακό περισσότερο "κοινό" στις οικονομικές σχολές;

Ευχαριστώ
Νίκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Μπορει να μου πει καποιος τι επαγγελματικες προοπτικες εχει ενας αποφοιτος Διοιηκησης Επιχειρησεων εκτος απο το αογμα λογιστικου γραφειου και το καθηγητιλικι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μπορει να μου πει καποιος τι επαγγελματικες προοπτικες εχει ενας αποφοιτος Διοιηκησης Επιχειρησεων εκτος απο το αογμα λογιστικου γραφειου και το καθηγητιλικι?

Ο αποφοιτος διοίκησης επιχειρήσεων τη δουλειά έχει με τους καθηγητές.Το ΑΟΔΕ και το ΑΟΘ τα διδάσκουν συνήθως απόφοιτοι κοινωνιολογίας ή οικονομικών επιστημών ή διεθνών και ευρωπαικών οικονομικών σπουδών ή δημόσιας διοίκησης.Σε κάποια φροντιστήρια κάποιες φορές διδάσκονται τα συγκεκριμένα μαθηματα και απο απόφοιτους του τμήματος μαθηματικών η του τμήματος στατιστικής και χρηματοοικονομικών μαθηματικών.Μπορείς να εργαστείς σε εταιρείες ή τράπεζες ή ασφαλιστικές εταιρείες ως σύμβουλος επιχειρήσεων,λιανικής τραπεζικής,διαχείρησης ανθρώπινου δυναμικού και μάρκετινγκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο αποφοιτος διοίκησης επιχειρήσεων τη δουλειά έχει με τους καθηγητές.Το ΑΟΔΕ και το ΑΟΘ τα διδάσκουν συνήθως απόφοιτοι κοινωνιολογίας ή οικονομικών επιστημών ή διεθνών και ευρωπαικών οικονομικών σπουδών ή δημόσιας διοίκησης.Σε κάποια φροντιστήρια .......
Κι όμως, ο πτυχιούχος Διοίκησης Επιχειρήσεων μπορεί άνετα να γίνει καθηγητής (εφόσον φυσικά γίνουν διορισμοί). Τα μαθήματα ΑΟΔΕ και ΑΟΘ στα σχολεία, διδάσκονται από καθηγητές οικονομολόγους (ΠΕ 09). Για να δώσει κάποιος ΑΣΕΠ για οικονομολόγος, πρέπει να έχει ένα από τα πιο κάτω πτυχία:
https://www.look4studies.com/default.asp?pid=19&langID=1&nwid=504
ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ (ΠΕ09)
Πτυχίο Οικονοµικών Επιστηµών (κωδ. 0901) ή Οικονοµικής Επιστήµης (κωδ. 0902) ή ∆ιεθνών και Ευρωπαϊκών-Οικονοµικών Σπουδών (κωδ.0903) ή ∆ιεθνών Οικονοµικών Σχέσεων και Ανάπτυξης (κωδ.0904) ή ∆ιεθνών και Ευρωπαϊκών-Οικονοµικών και Πολιτικών Σπουδών µε κατεύθυνση τις ∆ιεθνείς και Ευρωπαϊκές Οικονοµικές Σπουδές (κωδ. 0905) ή Οργάνωσης και ∆ιοίκησης Επιχειρήσεων (κωδ. 0906) ή ∆ιοίκησης Επιχειρήσεων (κωδ. 0907) ή Λογιστικής και Χρηµατοοικονοµικής (κωδ. 0908 ) ή Χρηµατοοικονοµικής και Τραπεζικής ∆ιοικητικής (κωδ. 0909) ή Αστικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης (κωδ. 0910) ή Οικονοµικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης (κωδ. 0911) ή Επιχειρησιακής Έρευνας και Μάρκετινγκ (κωδ. 0912) ή Ναυτιλιακών Σπουδών (κωδ. 0913) ή Ναυτιλίας και Επιχειρηµατικών Υπηρεσιών (κωδ. 0914) ή Στατιστικής (κωδ. 0915) ή Στατιστικής και Ασφαλιστικής Επιστήµης (κωδ. 0916) ή Στατιστικής και Αναλογιστικών – Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών ή ∆ιοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισµών (κωδ. 0917) ή ∆ιοικητικής Επιστήµης και Τεχνολογίας (κωδ. 0918 ) ΑΕΙ Πανεπιστηµιακού τοµέα της ηµεδαπής ή ισότιµο αντίστοιχης ειδικότητας της αλλοδαπής ή Τεχνολογίας και Συστηµάτων Παραγωγής (ή Βιοµηχανικής ∆ιοίκησης και Τεχνολογίας, όπως µετονοµάστηκε) (κωδ. 0919) ή πτυχίο ∆ηµόσιας ∆ιοίκησης και ∆ιοίκησης Επιχειρήσεων-∆ιοικητική Επιστήµη (κωδ. 0920) ή ∆ηµόσιας ∆ιοίκησης και ∆ιοίκησης Επιχειρήσεων-Μάρκετινγκ ∆ιοίκησης (κωδ. 0921) ή ∆ηµόσιας ∆ιοίκησης και ∆ιοίκησης Επιχειρήσεων-Λογιστικής (κωδ. 0922) ή ∆ηµόσιας ∆ιοίκησης και ∆ιοίκησης Επιχειρήσεων-Χρηµατοοικονοµικής του Πανεπιστηµίου της Κύπρου (κωδ. 0923) ή πτυχίο ∆ιοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισµών του Ε.Α.Π. (κωδ. 0924).
Οι Κοινωνιολόγοι ΔΕΝ περιλαμβάνονται στους ΠΕ09. Όμως έχουν το ΑΟΘ 2η ανάθεση, που σημαίνει ότι μπορούν να το διδάξουν ΜΟΝΟΝ σε περίπτωση ανάγκης (δηλαδή να μην υπάρχει οικονομολόγος). Στα φροντιστήρια, δεν υπάρχει πρόβλημα, όποιος μπορεί διδάσκει ότι θέλει.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
α) Οικονομικών Επιστημών.

-Μπορώ να σου πω πολλά πράγματα,μιας και είναι το αντικείμενο σπουδών μου.Είναι κατά γενική ομολογία μια δύσκολη σχολή,η οποία επικετρώνεται καθαρά στην οικονομική θεωρία και οχι στην διοικητική επιστήμη,το μόνο διοικητικό μάθημα που έχουμε είναι 1 λογιστική.Σε τμήμα οικονομικής επιστήμης,θα διδαχθείς κυρίως Μαθηματικά,Στατιστική,Μικροοικονομική και Μακροοικονομική Θεωρία,Χρηματοοικονομικά,Ιστορία,Πολιτική επιστήμη.
Η σχολή συνδυάζει και θεωρητικό και μαθηματικό υπόβαθρό,αν και τα ποσοτικά μαθήματα είναι κατά πολύ περισσότερα.
Η σχολή ενδείκνυται αν επιθυμείς να κάνεις κάποιο μετέπειτα μεταπτυχιακό στην οικονομική θεωρία,και να συνεχίσεις σε ακαδημαικό επίπεδο.Επίσης πολλοί απόφοιτοι κάνουν μεταπτυχιακό στα Χρηματοοικονομικά μιας και σχολές οικονομικών επιστημών προσφέρουν καλό υπόβαθρο.Εναλλακτική επιλογή είναι μεταπτυχιακό σε διαθνή οικονομικά και διεθνείς σχέσεις.Αυτά εξαρτώνται από την κατεύθυνση που θα επιλέξεις.

β) Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων.
Τμήμα τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας από τμήματα οικονομικών σπουδών,έχεις πιο απτές γνώσεις σχετικά με το μελλοντικό σου εργασιακό περιβάλλον,δηλαδή κάνεις εν γένει διοικητικά μαθήματα όπως λογιστική,μάρκετινγκ,επιχειρησιακή στρατηγική,και προφανώς κάποια μαθήματα οικονομικής θεωρίας.Ο Chris θα μπορούσε να σε βοηθήσει περισσότερο.

γ) Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών.
Πολύ παρόμοιο τμήμα με το τμήμα Οικονομικών Επιστημών,έχει σχεδόν τα ίδια μαθήματα απλά κάνεις ένα επιπλέον focus στο κομμάτι της οικονομικής θεωρίας που αφορά τις διεθνείς σχέσεις και την πολιτική.Αν σου αρέσει ένας συνδυασμός Οικονομικών + Πολιτικής Επιστήμης,είναι το τμήμα για σένα.

δ) Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής.
Το θεωρώ πολύ εξειδικευμένο τμήμα για προπτυχιακές σπουδές,το οποίο δεν σου αφήνει και πολλές επιλογές όσων αφορά την ευελιξία εργασίας.Πιστεύω πως θα άξιζε περισσότερο να προσεγγίσεις το αντικείμενο αυτό σε επίπεδο μεταπτυχιακών σπουδών είτε μέσω τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων ή Οικονομικών Επιστημών.Η τομή των 2 αυτών τμημάτων είναι τα Χρηματοοικονομικά αν και από τμήμα οικονομικής επιστήμης τα προσεγγίζεις ευκολότερα λόγω καλύτερης γνώσης μαθηματικών και στατιστικής.

Με το τμήμα logistics τι παίζει; Είναι μόνο σε μεταπτυχιακό επίπεδο ή μπορεί ένας φοιτητής να ξεκινήσει κάτι αντίστοιχο σε κατεύθυνση 3ου-4ου έτους;
Ξέρω οτι υπάρχει τέτοιο τμήμα σε ΤΕΙ,αλλά τμήματα όπως το ΟΔΕ σου προσφέρουν γνώσεις logistics σε προπτυχιακό επίπεδο.

Και κάτι τελευταίο. Παρακολουθώντας ένα ΜΒΑ (σενάριο επιστημονικής φαντασίας), είναι προτιμότερο να γίνει μέσα από ΟΔΕ ή είναι μεταπτυχιακό περισσότερο "κοινό" στις οικονομικές σχολές;
Το MBA γίνεται μετά από κάποια χρόνια εργασίας,δεν είναι μεταπτυχιακό που γίνεται στα 23-25 σου,οπότε δεν έχει νόημα να ψάχνεις από ποια σχολή πας προς τα εκεί.Μπορείς να συναντήσεις σε MBA από οικονομολόγους εως μηχανικούς και από μαθηματικούς εως κοινωνιολόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Κι όμως, ο πτυχιούχος Διοίκησης Επιχειρήσεων μπορεί άνετα να γίνει καθηγητής (εφόσον φυσικά γίνουν διορισμοί). Τα μαθήματα ΑΟΔΕ και ΑΟΘ στα σχολεία, διδάσκονται από καθηγητές οικονομολόγους (ΠΕ 09). Για να δώσει κάποιος ΑΣΕΠ για οικονομολόγος, πρέπει να έχει ένα από τα πιο κάτω πτυχία:



Εν έτη 2015 προσλήψεις μόνιμων καθηγητών στο Δημόσιο δεν γίνεται δυστυχώς στην καλύτερη περίπτωση ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι.Τώρα απο εκεί και πέρα τα ιδιωτικά σχολεία όπως βλέπουμε κλείνουν το ενα μετά το άλλο και κάποια σταμάτησαν λόγο οικονομικής κρίσης να διορίζουν εκπαιδευτικούς.Τα φροντιστήρια δεν πληρώνουν αρκετά καλά τους καθηγητές (δλδ αν θυμάμαι καλα η συλλογική σύμβαση που είχε υπογράψει παλιότερα ο ΟΕΦΕ ήταν 404 ευρω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efh97

Νεοφερμένος

Η efh97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
περασα ΔΕΟΣ... ποια ειναι η γνωμη σας γι'αυτο το τμημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top