Πανεπιστήμιο Μακεδονίας:Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής vs Οικονομικών Επιστημών vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γεια σαε παιδια θελω μια χαρη για τν επιλογη των σχολων. Δεν ξερω με τ σειρα μα βαλω τα Οικονομικα Ιωαννινων Πατρας Βολου και τ Διοικηση Επιχ. Πατρας .
Ακομη τα τμηματα Δημοσιας Διοικησης Παντειου και Οικον. κ Περιφ. Αναπτ. Παντειου ειναι καλα ?
Δευτεον τ τμημα Marketing του ΟΠΑ τ γνωμη εχετε?
Και τελος πειτε γνωμες και για το τμημα Βιομηχ. Διοικ. του ΠΑ.ΠΕΙ.
Ευχαριστω ;)

Πάντειο δεν θα σου πρότεινα να διαλέξεις, στη Δημόσια θα μπλέξεις με πολλά Δίκαια και στο Οικ και Περιφ. Ανάπτυξης, απλά κοίτα το πρόγραμμα σπουδών. Αν θες Οικονομικό, θα δηλώσεις Οικονομικά καθαρόαιμα. Ανάμεσα σε Ιωάννινα Πάτρα Βόλο θα διάλεγα τον Βόλο.
Πολύ ωραία πόλη-φοιτητική ζωή, συγκερασμένα με ένα πολύ δυνατό πανεπιστήμιο, που έχει οργάνωση, καλές εγκαταστάσεις και απ'ότι έχω ακούσει γίνεται πολύ καλό μάθημα.

Τώρα όσο για το Marketing & Επικοινωνίας του ΟΠΑ, δεν έχω να πω παρά πολύ καλά λόγια.
Είναι αρκετά εξειδικευμένο (όχι βέβαια όσο νομίζει ο μέσος άνθρωπος).
Το καλό είναι ότι καλύπτει και το κομμάτι της Επικοινωνίας που δεν φαντάζεσαι πόση εξέλιξη έχει ακόμα και τι κενά αγοράς μπορεί να καλύψει. Είναι ένα τμήμα με πολλές εργασίες και δημιουργικότητα. Αν δεν έχεις θέληση και δημιουργικότητα, μάλλον δεν είναι το κατάλληλο τμήμα για εσένα.

Είναι στο χέρι σου πάντως να δώσεις βαρύτητες σε γνωστικά αντικείμενα και πόλεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ξέρεις κανεις αν μπορείς να ανοίξεις λογιστικό γραφείο αν αποφοιτησεις απο το τμήμα διοίκησης επιχηρησεων αεί εννοώ;

Ξέρεις κανεις αν απο τα πανεπιστήμιακα τμήματα διοίκησης επιχειρήσεων μπορείς να ανοίξεις λογιστικό γραφείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Γεια σαε παιδια θελω μια χαρη για τν επιλογη των σχολων. Δεν ξερω με τ σειρα μα βαλω τα Οικονομικα Ιωαννινων Πατρας Βολου και τ Διοικηση Επιχ. Πατρας .
Ακομη τα τμηματα Δημοσιας Διοικησης Παντειου και Οικον. κ Περιφ. Αναπτ. Παντειου ειναι καλα ?
Δευτεον τ τμημα Marketing του ΟΠΑ τ γνωμη εχετε?
Και τελος πειτε γνωμες και για το τμημα Βιομηχ. Διοικ. του ΠΑ.ΠΕΙ.
Ευχαριστω ;)

Δε γνωρίζω για τα περιφερειακά τμήματα, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για της Κρήτης, για τα άλλα δεν έχω ακούσει κάτι, οπωσδήποτε παίζει ρόλο και η γεωγραφική τους θέση.
Μιας και ρωτάς για διάφορα τμήματα, καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσεις λίγο αν θέλεις οικονομικά τμήματα ή τμήματα σχετικά με τις επιχειρήσεις.

Θα σου απαντήσω μόνο για τα δύο τμήματα του Παντείου, καθώς γι'αυτά έχω ψάξει λίγο παραπάνω. Καταρχάς, από τα δύο τμήματα έχεις δικαίωμα εγγραφής στο Οικονομικό Επιμελητήριο.

Βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών του, παρατηρούμε ότι το τμήμα Δημόσιας Διοίκησης έχει δύο κατηγορίες μαθημάτων: οικονομικά και δημόσια δίκαια. Επιλέγεις κατεύθυνση στο τρίτο έτος (δημόσιας οικονομικής ή δημοσίων θεσμών). Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το συγκεκριμένο τμήμα, καθώς λέγεται χονδρικά πως "παρέχοντας παρωχημένη πληροφόρηση, εκπαιδεύει δημοσίους υπαλλήλους", οι οποίοι δεν είναι απαραίτητοι στην αγορά εργασίας και πως θα μπορούσε κάλλιστα να αποτελεί μεταπτυχιακή εξειδίκευση (το οποίο είναι εντελώς αληθές). Η αλήθεια είναι πως δε θα το επέλεγα σε προπτυχιακό επίπεδο, αφού αφενός η σύνδεση με τον δημόσιο τομέα δεν ωφελεί ιδιαίτερα και, αφετέρου, κάνεις πολλά δίκαια χωρίς να είσαι νομικός και πολλά οικονομικά χωρίς να έχεις σπουδάσει ακριβώς οικονομικά (παρά το δικαίωμα εγγραφής στο ΟΕ όπως είπαμε). Χωρίς να γνωρίζω, προσωπικά, το ακαδημαϊκό επίπεδο του τμήματος, η προσωπική μου άποψη είναι πως ίσως δεν αξίζει ιδιαίτερα.

Παραθέτω μία άποψη:
"Το τμήμα Δημόσιας Διοίκησης αποτελεί , χωρίς αμφιβολία , το «όνειδος» του Πανεπιστημίου. Ένα τμήμα που έχει «ξεχαστεί» στη δεκαετία του 60 , όπου χρησίμευε – σαν κατεύθυνση του 4ου έτους της τότε σχολής – για την επιμόρφωση των δημοσίων υπαλλήλων (δεδομένου ότι πολλοί απόφοιτοι της Παντείου καταυθύνονταν στο Δημόσιο τομέα) . Σήμερα , όμως , την αποστολή αυτή έχει αναλάβει το Εθνικό Κέντρο Δημόσιας Διοίκησης με το Ινστιτούτο Διαρκούς Επιμόρφωσης .Το τμήμα αυτό δεν έχει κανένα γνωστικό ή επιστημονικό αντικείμενο . Πουθενά ανά τον κόσμο – με εξαίρεση το Πανεπιστήμιο Κύπρου- δεν υπάρχει προπτυχιακό τμήμα Δημόσιας Διοίκησης ( σε ποιο αντικείμενο θα κάνει μεταπτυχιακές σπουδές ένα απόφοιτος αυτού του τμήματος ; ) . Ποια μπορεί να είναι η αποστολή του πέρα από το «βόλεμα» ενός ετερόκλητου πλήθους καθηγητών πληροφρικής , οικονομίας , λογιστικής , συνταγματικού δικαίου ; Παράλληλα εξαπατούνται οι φοιτητές και οι οικογένειές τους , καθώς το πτυχίο αυτό δεν τους εξασφαλίζει κανένα πλεονέκτημα για το διορισμό στο δημόσιο τομέα (πχ κάποια επιπλέον μόρια ) σε σχέση με πτυχιούχους άλλων σχολών . Αντίθετα μειονεκτούν , απέναντι στους αποφοίτους οικονομικών σχολών , στη διεκδίκηση μιάς θέσης του ιδιωτικού τομέα ( η εγγραφή στο Οικονομικό Επιμέλητήριο δεν αρκεί ) . Μεγάλη ευθύνη έχει και το Υπουργείο Παιδείας , που επιτρέπει τη λειτουργία ανάλογων τμημάτων ."
https://panteiakanea.wordpress.com/2008/07/09/πάντειο-20-χρόνια-μετά/

Πάμε τώρα στο τμήμα Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης. Το άρθρο που παρέθεσα αναφέρει ως αρνητικό για το εν λόγω τμήμα την "εξειδίκευση", καθώς ο γραφών θεωρεί πως σε προπτυχιακό επίπεδο καλό θα ήταν να σπουδάσεις καθαρά ένα αντικείμενο, χωρίς να είναι εξειδικευμένο σε έναν τομέα το τμήμα. Σε γενικές γραμμές, δε θα διαφωνήσω με τη λογική του, εφόσον βέβαια η εξειδίκευση που προσφέρει το τμήμα δεν είναι ακριβώς αυτό που θέλεις να κάνεις εξαρχής, διότι τότε μπορεί να ωφελήσει. Ωστόσο, για το συγκεκριμένο τμήμα έχω εντελώς διαφορετική άποψη από το προηγούμενο και, μάλιστα, γνωρίζοντας περισσότερα για αυτό. Είναι ένα τμήμα που έχει υποχρεωτικά όλα τα βασικά μαθήματα που βρίσκεις σε οποιοδήποτε τμήμα Οικονομικών Επιστημών στη χώρα, με μια μικρή εξειδίκευση στην περιφερειακή επιστήμη και την οικονομική ανάπτυξη. Το ακαδημαϊκό επίπεδο και η οργάνωση του τμήματος (για τα ελληνικά δεδομένα) είναι πολύ καλά αμφότερα, απ'όσο γνωρίζω. Η διαφορά του με τα καθαρά οικονομικά τμήματα, είναι ότι προσφέρει ορισμένα μαθήματα (τα περισσότερα επιλογής, αλλά είναι και λίγα υποχρεωτικά) σχετικά με την περιφερειακή ανάπτυξη, τη χωροταξία, τον αστικό σχεδιασμό, την πολιτική μεταφορών (ΜΜΜ). Σε εφοδιάζει, όμως, πλήρως, για συνέχεια σε οτιδήποτε σχετικό με τα οικονομικά, καθώς παρέχει όλες τις βάσεις που απαιτούνται για κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω πώς βρίσκεις εσύ τη συγκεκριμένη εξειδίκευση, προσωπικά τη βρίσκω φοβερά ενδιαφέρουσα και μέχρι έχω στα υπόψιν το συγκεκριμένο τμήμα για το 10% που θα κάνω αν επιλέξω οικονομικό τμήμα, ενώ δύναμαι να περάσω στο Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ (ενώ φεύγω από το Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ - για να δεις πως σημασία έχει τι σου αρέσει και όχι το όνομα και η βάση του τμήματος!).
Υπάρχει μέχρι μάθημα "Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών και Περιφερειακή Ανάλυση", που, αν ψάξεις για τα Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών (Geographic Information Systems - GIS) θα δεις ότι αφορούν τον χαρτογραφικό σχεδιασμό και είναι αρκετά μεγάλο κομμάτι της αστικής γεωγραφίας. Σε κάθε περίπτωση, όμως, ακόμη και να μη σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η χωροταξία και η περιφερειακή ανάπτυξη, θα έκανες όλα τα οικονομικά μαθήματα και θα επέλεγες να κατευθυνθείς προς διαφορετικά πεδία (καθώς έχει και μαθήματα, κυρίως επιλογής, σχετικά με τις επιχειρήσεις). Μόνο σε περίπτωση που δε θέλεις καμία σχέση με τα συγκεκριμένα πεδία (δες το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος για να δεις ποια είναι υποχρεωτικά), θα σου πρότεινα να το αποφύγεις.

Αυτή είναι η άποψή μου για τα συγκεκριμένα τμήματα, δες αναλυτικά τα προγράμματα σπουδών τους και διάβασε και άλλες απόψεις αν σε ενδιαφέρουν, πάντως νομίζω πως και τα περιφερειακά τμήματα που αναφέρεις, αφού είσαι από Θεσσαλονίκη και όχι Αθήνα, θα αποτελούν μάλλον καλές επιλογές αν θέλεις να αποφύγεις την εξειδίκευση του ΤΟΠΑ. Πρωτίστως, σκέψου τι τύπο τμήματος θες, οικονομικό ή επιχειρησιακό.

Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ναι απο οτι ξερω και απο Πανεπιστημιο αλλα και απο ΤΕΙ . Αφου εδω ανηγουν λογιστικι γραφειο αλλοι και αλλοι δν θα μπορεις εσυ .. Απλα απο οτι ξερω καθε λογιστης ειναι σε μια κατγορια ε αναλογα απο τι σχολη εισαι και σ μια αναλογη τωρα δν ξερω πως πανε αυτα :/

Giwrgos216 δεν ειμαι θεσσαλονικη. Αθηνα ειμαι. Μου αρεσουν πολυ και τα δυο και οικονομικα και διοικηση κ.τ.λ Ο μονος λογος που λεω λιγο παραπανω διοικηση ειναι λογο του οτι στο οικονομικο τμημα εχει πολλα μαθηματικα μαθηματα π πιστευω δεν θα περναω .. Δλδ για να καταλαβω το Οικον. Περ. Αναπτ. Παντειου λες να το βαλω ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Giwrgos216 δεν ειμαι θεσσαλονικη. Αθηνα ειμαι. Μου αρεσουν πολυ και τα δυο και οικονομικα και διοικηση κ.τ.λ Ο μονος λογος που λεω λιγο παραπανω διοικηση ειναι λογο του οτι στο οικονομικο τμημα εχει πολλα μαθηματικα μαθηματα π πιστευω δεν θα περναω .. Δλδ για να καταλαβω το Οικον. Περ. Αναπτ. Παντειου λες να το βαλω ε?

Α μας δουλεύεις στις πληροφορίες λοιπόν. :ropalo: :lol:
Χρήστο είμαστε σε παρόμοια κατάσταση (όπως είπα, κάνω 10% φέτος), με τη διαφορά πως εγώ, αντί για τμήματα διοίκησης (τα οποία, αν όλα πάνε καλά, ενδεχομένως να με ενδιαφέρουν σε μεταπτυχιακό επίπεδο), σκέφτομαι τμήματα πολιτικής επιστήμης. Αλλά και εμένα ένας βασικός λόγος ανησυχίας για τα οικονομικά τμήματα είναι τα μαθηματικά, τα οποία αντιπαθώ. Το σημαντικότερο, όμως, είναι τι σου αρέσει να κάνεις. Παρεμπιπτόντως, το τμήμα Δημόσιας Διοίκησης έχει λίγα υποχρεωτικά ποσοτικά μαθήματα, αν πιστεύεις ότι αυτό είναι σημαντικότερο από τα ενδεχόμενα αρνητικά του, να το σκεφτείς και αυτό.

Τώρα, όσον αφορά το Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης. Αν αποφασίσεις πως θέλεις να πας σε οικονομικό τμήμα (ενδεχομένως να είναι λίγο πιο light στα μαθηματικά εν συγκρίσει με τα καθαρά οικονομικά τμήματα) και σε ενδιαφέρει και αυτή η έξτρα εξειδίκευση του τμήματος, η οποία όμως δεν είναι δεσμευτική για τη σταδιοδρομία σου, ενώ προτιμάς να μείνεις στην Αθήνα και να μην πας επαρχία, τότε ναι, στο προτείνω βάσει των πληροφοριών που έχω. Αν δε σε ενδιαφέρει καθόλου η περιφερειακή ανάπτυξη, δεν προτιμάς να μείνεις στην Αθήνα και θα ήθελες τμήμα Οικονομικών Επιστημών για να εξειδικευτείς σε άλλον τομέα των οικονομικών, τότε ίσως να μην είναι καλή λύση για σένα. Η δική μου άποψη εξ'όσων γνωρίζω, πάντως, είναι θετική.

Πάντως, σημασία έχει τι σου αρέσει. Αν προτιμάς τμήματα σχετικά με τις επιχειρήσεις και δε σε ενδιαφέρει τόσο η οικονομία συνολικά, σκέψου μήπως να στραφείς προς αυτά, αν ισχύει το αντίθετο πράττεις αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
με τη διαφορά πως εγώ, αντί για τμήματα διοίκησης (τα οποία, αν όλα πάνε καλά, ενδεχομένως να με ενδιαφέρουν σε μεταπτυχιακό επίπεδο), σκέφτομαι τμήματα πολιτικής επιστήμης.
Γιώργο τμήματα Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών,τα έχεις ψάξει?λ.χ στο Πα.Πει,ίσως να σε ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Γιώργο τμήματα Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών,τα έχεις ψάξει?λ.χ στο Πα.Πει,ίσως να σε ενδιαφέρουν.

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και οπωσδήποτε τα βρίσκω ενδιαφέροντα, αλλά έκανα το εξής: Παρά την πολύ καλή μου σχέση με τα αγγλικά, επέλεξα να μην εξεταστώ σε αυτά στις Πανελλήνιες, καθώς θεώρησα πως ίσως να ωφελούσε περισσότερο κάποιο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και να εξειδικευόμουν μετέπειτα στις διεθνείς σχέσεις. Αν είχα την επιλογή να περάσω στο τμήμα του ΕΚΠΑ, τότε πράγματι θεωρώ πως θα άξιζε περισσότερο από τα τμήματα ΔΕΣ λόγω του εύρους των μαθημάτων και όχι μόνο. Αλλά, επειδή τώρα παίζεται (οριακά αν περνάω ή όχι) για το Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας του Παντείου και έπειτα για Κρήτη, η επιλογή μου απεδείχθη μάλλον κακή, καθώς το πρώτο είναι πολύ προσανατολισμένο προς την πολιτική θεωρία και ιστορία, τομείς που δε με συγκινούν τόσο, καθώς έχω πιο πρακτικά ενδιαφέροντα, ενώ το δεύτερο είναι μικρό τμήμα στην επαρχία.

Συνεπώς, ειλικρινά δεν ξέρω αν θα επιλέξω διαφορετικό τμήμα οικονομικών, επιθυμώντας να προσανατολιστώ προς την πολιτική οικονομία και τις διεθνείς σχέσεις (μάλλον ΕΚΠΑ, αλλιώς ΤΟΠΑ που αναφέρουμε πάνω), είτε πολιτική επιστήμη, πρώτα στο Πάντειο και μετά στην Κρήτη, γνωρίζοντας πως θα έχω να αντιμετωπίσω πολλή θεωρία (και να φύγω από Αθήνα, στη δεύτερη περίπτωση).

Περιμένω την επιφοίτηση (όταν συμπληρώνω το μηχανογραφικό). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ξέρεις κανεις αν μπορείς να ανοίξεις λογιστικό γραφείο αν αποφοιτησεις απο το τμήμα διοίκησης επιχηρησεων αεί εννοώ;

Ξέρεις κανεις αν απο τα πανεπιστήμιακα τμήματα διοίκησης επιχειρήσεων μπορείς να ανοίξεις λογιστικό γραφείο;


Φαινεται να μπορεις, εκτος εαν διαβαζω κατι λαθος...

Επαγγελματική ταυτότητα Λογιστή Φοροτεχνικού Β΄ τάξης χορηγείται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδος στα μέλη του Ο.Ε.Ε., στους πτυχιούχους τμημάτων Οικονομικής κατεύθυνσης των Πανεπιστημίων, στους πτυχιούχους των Τμημάτων Οικονομικής κατεύθυνσης της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) και στα φυσικά πρόσωπα που πληρούν τις προϋποθέσεις επαγγελματικών προσόντων του Π.Δ. 38/2010
Ως μελη του Οικονομικου Επιμελητηριου παλι, βλεπω πως μπορουν να εγγραφουν και οι αποφοιτοι τμηματων Διοικησης Επιχειρησεων.

https://oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=article&id=115&Itemid=114&lang=el
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνεπώς, ειλικρινά δεν ξέρω αν θα επιλέξω διαφορετικό τμήμα οικονομικών, επιθυμώντας να προσανατολιστώ προς την πολιτική οικονομία και τις διεθνείς σχέσεις (μάλλον ΕΚΠΑ, αλλιώς ΤΟΠΑ που αναφέρουμε πάνω), είτε πολιτική επιστήμη, πρώτα στο Πάντειο και μετά στην Κρήτη, γνωρίζοντας πως θα έχω να αντιμετωπίσω πολλή θεωρία (και να φύγω από Αθήνα, στη δεύτερη περίπτωση).

Περιμένω την επιφοίτηση (όταν συμπληρώνω το μηχανογραφικό). :)

Αχ Γιώργο, θα σε μαλώσω! Ακόμα να αποφασίσεις? Πρέπει την ώρα που συμπληρώνεις το μηχανογραφικό να είσαι συνειδητοποιημένος για τις επιλογές σου και όχι να περιμένεις την επιφοίτηση. Αν αφήσεις την τύχη να διαλέξει, τότε πολύ φοβάμαι πως μετά από κάποιους μήνες θα βρεθείς στην ίδια θέση με πέρσι. Μετά από τόσο ψάξιμο που έχεις κάνει νομίζω πως έχεις μαζέψει όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να αποφασίσεις. Και μπορεί ο προσανατολισμός που σε ενδιαφέρει να είναι παρεμφερής και στις δύο σχολές, δεν παύει όμως να ισχύει ότι υπάρχουν σαφείς διαφορές που μπορούν να διευκολύνουν την απόφασή σου. Με συγχωρείς αν σε στενοχωρώ αλλά επειδή έχουμε συζητήσει και παλιότερα, θεώρησα ότι είναι σωστό να στο επισημάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Αχ Γιώργο, θα σε μαλώσω! Ακόμα να αποφασίσεις? Πρέπει την ώρα που συμπληρώνεις το μηχανογραφικό να είσαι συνειδητοποιημένος για τις επιλογές σου και όχι να περιμένεις την επιφοίτηση. Αν αφήσεις την τύχη να διαλέξει, τότε πολύ φοβάμαι πως μετά από κάποιους μήνες θα βρεθείς στην ίδια θέση με πέρσι. Μετά από τόσο ψάξιμο που έχεις κάνει νομίζω πως έχεις μαζέψει όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να αποφασίσεις. Και μπορεί ο προσανατολισμός που σε ενδιαφέρει να είναι παρεμφερής και στις δύο σχολές, δεν παύει όμως να ισχύει ότι υπάρχουν σαφείς διαφορές που μπορούν να διευκολύνουν την απόφασή σου. Με συγχωρείς αν σε στενοχωρώ αλλά επειδή έχουμε συζητήσει και παλιότερα, θεώρησα ότι είναι σωστό να στο επισημάνω.

Λένω έχεις απόλυτο δίκιο, δε θα ήθελα να το αφήσω στην τύχη. Σίγουρα δεν είναι η έλλειψη πληροφόρησης το πρόβλημά μου, αντιθέτως θα ήταν πιο εύκολο αν είχα λιγότερη πληροφόρηση και δεν ήθελα να το ερευνήσω τόσο διεξοδικά. Το πρόβλημα είναι ότι, αν και αμφότερα τα αντικείμενα με ενδιαφέρουν, συνολικά με ενδιαφέρει περισσότερο η Πολιτική Επιστήμη, όμως φοβάμαι ότι το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος του Παντείου (και, σε μικρότερο βαθμό, της Κρήτης, που όμως με επηρεάζει και το γεγονός ότι θα έπρεπε να ζήσω εκεί αν το επέλεγα) είναι στοχευμένο προς τομείς που ίσως δε θα ήθελα να επιλέξω. Όχι μόνο αυτό, αλλά φοβάμαι πως θα χαθώ στη θεωρία και δε θα λάβω την πρακτικότερη πληροφόρηση που θα μπορούσαν να μου προσφέρουν διαφορετικά πεδία του αντικειμένου (τα οποία υφίστανται στο ΕΚΠΑ) - στην Κρήτη το βλέπω λίγο πιο ισορροπημένο το τμήμα αλλά και πάλι δεν έχει μεγάλο εύρος μαθημάτων και νομίζω πως είναι σχετικά σημαντική η παραμονή μου στην Αθήνα αν μιλάμε για το ίδιο, ουσιαστικά, αντικείμενο (αν και έχω μπει στον πειρασμό να το προτιμήσω ορισμένες φορές, μάλλον δε θα το έκανα εν τέλει). Γι'αυτό τον λόγο, όταν το συγκρίνω με ένα πλήρες τμήμα Οικονομικών Επιστημών όπως του ΕΚΠΑ, με πολύ μεγάλο εύρος μαθημάτων, συμπεριλαμβανομένων μαθημάτων με πολιτικό-διεθνολογικό προσανατολισμό, μου είναι δύσκολο να το προκρίνω.

Δε θέλω να σε βάλω ξανά να απαντήσεις, οι απαντήσεις που μου έχεις δώσει στο παρελθόν ήταν επαρκέστατες, άσχετα με την αδυναμία μου να αποφασίσω ακόμη και τώρα. Αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα ήθελες να επισημάνεις, φυσικά, διαφορετικά θα το σκεφτώ και ελπίζω εντός των επομένων ημερών να κλίνω σημαντικά προς κάποια επιλογή ώστε να είμαι όσο βέβαιος μπορώ κατά τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού μου. Εκτιμώ πάρα πολύ τη βοήθεια και το ενδιαφέρον σου, σε ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ νομίζω ότι σου έχω πει όσα ήθελα να σου πω. Απλά επειδή είδα την παραπάνω ανάρτησή σου σκέφτομαι ότι αφού δεν σε ενθουσιάζει η θεωρία της πολιτικής επιστήμης ούτε η Δημόσια Διοίκηση, το μόνο που μένει (χοντρικά αναφέρω τους τομείς) είναι οι ΔΕΣ. Σε αυτήν την περίπτωση θεωρώ ότι το ιδανικό θα ήταν να δηλώσεις το Οικονομικό του ΕΚΠΑ (για τους λόγους που έχουμε αναλύσει παλιότερα) και να προσανατολιζόσουν στη συνέχεια για ένα μεταπτυχιακό στις ΔΕΣ. Είναι εξαιρετικό πακέτο. Καλή τύχη σε ο,τι και αν αποφασίσεις! Να αποφασίσεις όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Επίσης, υπάρχει και το ΔΕΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ νομίζω ότι σου έχω πει όσα ήθελα να σου πω. Απλά επειδή είδα την παραπάνω ανάρτησή σου σκέφτομαι ότι αφού δεν σε ενθουσιάζει η θεωρία της πολιτικής επιστήμης ούτε η Δημόσια Διοίκηση, το μόνο που μένει (χοντρικά αναφέρω τους τομείς) είναι οι ΔΕΣ. Σε αυτήν την περίπτωση θεωρώ ότι το ιδανικό θα ήταν να δηλώσεις το Οικονομικό του ΕΚΠΑ (για τους λόγους που έχουμε αναλύσει παλιότερα) και να προσανατολιζόσουν στη συνέχεια για ένα μεταπτυχιακό στις ΔΕΣ. Είναι εξαιρετικό πακέτο. Καλή τύχη σε ο,τι και αν αποφασίσεις! Να αποφασίσεις όμως!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πιστεύω πως θα γίνει λίαν συντόμως (υποχρεωτικά, πλέον, αλλά καλό θα μου κάνει).
Καλή συνέχεια!! :)

Επίσης, υπάρχει και το ΔΕΟΣ.

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Είναι ενδιαφέρον τμήμα και μου έχει περάσει από το μυαλό, απλώς σκεφτόμουν πως, αφού άφησα το Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ, μήπως με κερδίζει το τμήμα του ΕΚΠΑ λόγω του εύρους των μαθημάτων και του γεγονότος ότι θα μπορούσα να πάρω λίγα μαθήματα από το πολιτικό κλπ. Το έχω σίγουρα στα υπόψιν, πάντως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
απλώς σκεφτόμουν πως, αφού άφησα το Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ, μήπως με κερδίζει το τμήμα του ΕΚΠΑ λόγω του εύρους των μαθημάτων και του γεγονότος ότι θα μπορούσα να πάρω λίγα μαθήματα από το πολιτικό κλπ.

Πολύ σωστά! Σε καλό δρόμο είσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Γιώργο, το ενδεχόμενο να παραμείνεις εκεί που είσαι και να αποκτήσεις την ειδίκευση στις πολιτικές επιστήμες με τη μορφή μεταπτυχιακού γιατί το έχεις απορρίψει;
Το λέω επειδή από τα μηνύματά σου έχω καταλάβει πως και οι δύο τομείς σε ενδιαφέρουν, μάλλον όμως κάπως συνδυαστικά κι όχι αποκλειστικά και δεν υπάρχει τμήμα που να τους καλύπτει αμφότερους. Προσωπικά θεωρώ πως αυτός ο συνδυασμός (προπτυχιακού καθαρών οικονομικών σπουδών και μεταπτυχιακού πολιτικής επιστήμης/διεθνών σχέσεων) είναι πολύ πιο δυνατός από τον ανάποδο. Δεν ξέρω το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος του ΕΚΠΑ, πρόσεξε όμως μην είναι λίγα τα μαθήματα που ως εναλλακτικές εμπίπτουν στα ενδιαφέροντά σου (ΥΕ ή ΕΕ) κι απογοητευτείς ξανά.

Επειδή κατά πάσα πιθανότητα έχεις απαντήσει παλιότερα αν θες μπορείς να με παραπέμψεις στα ανάλογα μηνύματα για να μην τα ξαναγράφεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πια είναι η γνώμη σας για το οικονομικής επιστήμης Ο.Π.Α.??????
Θα πάω στα οικονομικά για αυτό .....δεν ξέρω αξίζει????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά για 2η επιλογή τι λέτε
Οικονομικό επιστημόνων Παπει ή Εκπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Γιώργο, το ενδεχόμενο να παραμείνεις εκεί που είσαι και να αποκτήσεις την ειδίκευση στις πολιτικές επιστήμες με τη μορφή μεταπτυχιακού γιατί το έχεις απορρίψει;
Το λέω επειδή από τα μηνύματά σου έχω καταλάβει πως και οι δύο τομείς σε ενδιαφέρουν, μάλλον όμως κάπως συνδυαστικά κι όχι αποκλειστικά και δεν υπάρχει τμήμα που να τους καλύπτει αμφότερους. Προσωπικά θεωρώ πως αυτός ο συνδυασμός (προπτυχιακού καθαρών οικονομικών σπουδών και μεταπτυχιακού πολιτικής επιστήμης/διεθνών σχέσεων) είναι πολύ πιο δυνατός από τον ανάποδο. Δεν ξέρω το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος του ΕΚΠΑ, πρόσεξε όμως μην είναι λίγα τα μαθήματα που ως εναλλακτικές εμπίπτουν στα ενδιαφέροντά σου (ΥΕ ή ΕΕ) κι απογοητευτείς ξανά.

Επειδή κατά πάσα πιθανότητα έχεις απαντήσει παλιότερα αν θες μπορείς να με παραπέμψεις στα ανάλογα μηνύματα για να μην τα ξαναγράφεις. :)

Ευχαριστώ πολύ για την άποψη! :)
Δεν αποκλείεται καθόλου να τελειώσω οικονομικό τμήμα και να εξειδικευτώ έπειτα σε κάποιον τομέα της πολιτικής επιστήμης (λ.χ. στις διεθνείς σχέσεις), αντιθέτως είναι μία προοπτική που σίγουρα με ενδιαφέρει. Μου φαίνεται και μένα πολύ καλός συνδυασμός, ο ανάποδος είναι αρκετά λογικός αν μιλάμε για μεταπτυχιακό σε διεθνή πολιτική οικονομία ή κάτι τέτοιο και όχι, νομίζω, καθαρά οικονομικά. Σε κάθε περίπτωση, επειδή το τμήμα στο οποίο πέρασα το έχω παρατήσει εδώ και μήνες, χωρίς να έχω προσέλθει σε εξεταστική, συνεπώς δε θα κέρδιζα καθόλου χρόνο αν τελείωνα αυτό αντί του ΕΚΠΑ, και επειδή το τμήμα του ΕΚΠΑ έχει πολύ μεγάλο εύρος μαθημάτων, το οποίο περιέχει μαθήματα που είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντά μου, θα επέλεγα αυτό για την πιθανότητα της συνέχισης των σπουδών μου στα οικονομικά.

Πια είναι η γνώμη σας για το οικονομικής επιστήμης Ο.Π.Α.??????
Θα πάω στα οικονομικά για αυτό .....δεν ξέρω αξίζει????????

Ναι, είναι καλό τμήμα, αρκετά απαιτητικό όσον αφορά τα μαθηματικά και τα λοιπά ποσοτικά μαθήματα αλλά αν έχεις καλή σχέση με τα σχετικά μαθήματα και σου αρέσει συνολικά το πρόγραμμα σπουδών, είναι καλή επιλογή.

Παιδιά για 2η επιλογή τι λέτε
Οικονομικό επιστημόνων Παπει ή Εκπα

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=4164958#post4164958 η δική μου άποψη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πια είναι η γνώμη σας για το οικονομικής επιστήμης Ο.Π.Α.??????
Θα πάω στα οικονομικά για αυτό .....δεν ξέρω αξίζει????????

Παιδιά για 2η επιλογή τι λέτε
Οικονομικό επιστημόνων Παπει ή Εκπα

Νομίζω ότι για κάποιον υποψήφιο που τον ενδιαφέρει "καθαρά" η οικονομική επιστήμη η σειρά του μηχανογραφικού είναι στάνταρ: 1) ΟΠΑ, 2) ΠΑΠΕΙ, 3) ΕΚΠΑ(ασχολείται περισσότερο με το θεωρητικό κομμάτι). Είναι μια από τις λίγες περιπτώσεις που δεν τίθεται θέμα διλήμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top