Πανεπιστήμιο Μακεδονίας:Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής vs Οικονομικών Επιστημών vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

Zathanasioy

Νεοφερμένος

Η Zathanasioy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας ξερει καποιος τι βαθμο δυσκολιας εχουν τα μαθηματικα σε ενα μεταπτυχιακο διοικησης επιχειρησεων ??Σε αυτο που σκεφτομαι να παρακολουθησω εχει μαθημα με τιτλο Πληροφοριακα συστηματα και Χρηματοοικονομικη μοντελοποιηση. Με τις θετικες επιστημες δεν ημουν ποτε καλη, ωστοσο ενδιαφερομαι για ενα τετοιου ειδους μεταπτυχιακο καθως μαθαινω οτι σχετιζεται περισσοτερο με στρατηγικη κτλ. Μια βοηθεια απο καποιον γνωστη επι του θεματος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πει κάποιος τις διαφορές ανάμεσα στα τμήματα οικονομικής επιστήμης οπα και στατιστικής οπα σε ότι έχει να κάνει με την δυσκολία των τμημάτων και την επαγγελματική αποκατάσταση
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ronal

Νεοφερμένος

Ο ronal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
περασα ΔΕΟΣ... ποια ειναι η γνωμη σας γι'αυτο το τμημα?

καλή αρχή. Ψάξου, πάρε καλά μαθήματα επιλογής και θα πας σούπερ. Καλως ήρθες στην φοιτητική κοινότητα μας

Γεια σας ξερει καποιος τι βαθμο δυσκολιας εχουν τα μαθηματικα σε ενα μεταπτυχιακο διοικησης επιχειρησεων ??Σε αυτο που σκεφτομαι να παρακολουθησω εχει μαθημα με τιτλο Πληροφοριακα συστηματα και Χρηματοοικονομικη μοντελοποιηση. Με τις θετικες επιστημες δεν ημουν ποτε καλη, ωστοσο ενδιαφερομαι για ενα τετοιου ειδους μεταπτυχιακο καθως μαθαινω οτι σχετιζεται περισσοτερο με στρατηγικη κτλ. Μια βοηθεια απο καποιον γνωστη επι του θεματος??

Δε ξέρω τα κριτήρια σου για γνώστες, αλλα σιγουρα ξέρω μερικα πράγματα εδώ μιας και ειμαι 4ο έτος
Αρχικα βλεπω ενα μπερδεμα. Οταν κάποιος λεει μεταπτυχιακο διοικησης επιχειρησεων, εννοεί με βάση τη κουλτουρα του business school, το mba (master in business administration) αυτο και τίποτα αλλο (τα mba ωστόσο έχουν κατευθύνσεις, σε διαφορες λειτουργίες, πχ μαρκετινγ, χρηματοοικονομικα, στρατηγικη)

Παει αυτο. Υπαρχουν ομως και μεταπτυχιακα συναφη με διοικηση επιχειρησεων. Για να καταλαβεις, αλλο mba σε χρηματοοικονομικα, αλλο master in science σε χρηματοοικονομικα. Τo mba με κατευθυνση η χωρις, σε μαθαινει πως να διοικησεις τα διαφορα τμηματα ενος οργανισμού ή και το σύνολο. Το master in finance σε μαθαίνει την οικονομικη διοικηση ενος οργανισμου. Δεν σου μαθαίνει για τα άλλα τμηματα, κανεις εργασίες, για μετοχές. ομολογα, χαρτοφυλακια και τα λοιπα.

Στο mba τα μαθηματικα ειναι απλα εμπειρικα, συνηθως στο excelaki, θα μαθεις να κανεις αναλυσεις με τις 4 πραξεις και βασικα στοιχεια στατιστικης, που θα τα μαθαινες σε πρωτο εξαμηνο προπτυχιακα.

Τωρα ομολογω δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θες. Απο τη μια λες μεταπτυχιακο διοικησης επιχειρησεων (δηλαδη mba)
απο την αλλη μου λες χρηματοοικονομικη μοντελοποιηση που ειναι κάτι εντελώς διαφορετικο.
Αυτό που περιγραφεις με τη μοντελοποιησης, αν λες αυτο που νομιζω, λεγεται γενικα ποσοτικα χρηματοοικονομικα ή χρηματοικονομικη μηχανικη. Είναι ενα παρακλάδι απο το αρχικα master in finance αλλα αρκετα πιο μαθηματικο/προγραμματιστικο.
Απευθυνεται συνηθως σε μαθηματικους/φυσικους/μηχανικούς που θέλουν να δουλέψουν σε πολυ ειδικες θέσεις σε τράπεζες στη διαχειριση κινδυνου. Μερικές φορες γίνονται δεκτοι και απόφοιτοι οικονομικών σχολων.

Για να σε βοηθησω παραπανω, πληροφορησου το μαστερ, και πες μου με ακριβεια τι ειναι τελικα.
Θα ήθελα να μου πει κάποιος τις διαφορές ανάμεσα στα τμήματα οικονομικής επιστήμης οπα και στατιστικής οπα σε ότι έχει να κάνει με την δυσκολία των τμημάτων και την επαγγελματική αποκατάσταση
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Λίγο πολύ η έρευνα των διαφορών είναι μέρος της κατανόησης και κάθε σχολής και των προσωπικών σου στόχων.
Το στατιστικό σου μαθαίνει να εκτιμάς διάφορες παραμέτρους (πρακτικά) σε όλες τις επιστημες (και στα οικονομικά)
Το οικονομικό σου μαθαίνει πώς η κοινωνία διαχειρίζεται τους πόρους της (και γίνεται αρκετα ποσοτικο με τις οικονομετρίες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ποιο απο τα δυο τμηματα οικονομικων ειναι πιο ευκολο.ΕΚΠΑ Η ΑΣΟΕ?>\
Επισης υπαρχει κανενα τμημα οικονομικων στην αθηνα που βγαινει σε λιγοτερο απο 4 χρονια?Τρεισημιση ας πουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ποιο απο τα δυο τμηματα οικονομικων ειναι πιο ευκολο.ΕΚΠΑ Η ΑΣΟΕ?>\
Επισης υπαρχει κανενα τμημα οικονομικων στην αθηνα που βγαινει σε λιγοτερο απο 4 χρονια?Τρεισημιση ας πουμε?

3,5 βγαίνει μόνο αν το προσπαθήσεις πολύ (1 χρόνο θεωρώ ότι πάει από Οκτώβρη σε Οκτώβρη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι κάποιο πιο εύκολο απο το άλλο. Είναι στα ίδια επίπεδα! Καλά, κάτσε πρώτα να περάσεις και αν καταφέρεις να το τελειώσεις στα 3,5 χρόνια, θα σου βγάλω το καπέλο :) Όχι πως είναι ακατόρθωτο αλλά θέλει πολύ μεγάλη συνέπεια, πολύ διάβασμα και στρατηγική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poetryfreak1

Νεοφερμένος

Η poetryfreak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ που είμαι οικονομικά αλλά ΑΠΕΧΘΆΝΟΜΑΙ τα μαθηματικά και το ΑΕΠΠ;
Λατρεύω τα θεωρητικά μαθήματα, αλλά όλοι μου λένε ότι δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση από θεωρητική κατεύθυνση...
Πραγματικά μπερδεμένη...:(:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Εγώ που είμαι οικονομικά αλλά ΑΠΕΧΘΆΝΟΜΑΙ τα μαθηματικά και το ΑΕΠΠ;
Λατρεύω τα θεωρητικά μαθήματα, αλλά όλοι μου λένε ότι δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση από θεωρητική κατεύθυνση...
Πραγματικά μπερδεμένη...:(:/:

Δυστυχως καλα σου λενε. Εδω πολυ καλυτεροι κλαδοι δεν εχουν σημερα επαγγελματικη αποκατασταση.... (Στην Ελλαδα παντα). Απλα το θεμα ειναι οτι φιλολογοι που νομιζω θες εσυ δεν αποκαταστονται ουτε στο εξωτερικο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στο δημόσιο Πανεπιστήμιο στο οποίο φοιτώ (στο εξωτερικό), παιδιά που σπουδάζουν Φιλολογία, εξειδικεύονται συνήθως σε μη καθηγητικούς κλάδους όπως:

Μεταφραστική Επιστήμη - Διερμηνεία
Κοινωνική Εργασία - Ψυχολογία
Αρχαιολογία
Βιβλιοθηκονομία
Μουσειολογία - Ιστορία της Τέχνης
Πολιτικές Επιστήμες
Εκπαιδευτική Πολιτική

Συνήθως είτε με κάποια μαθήματα επιλογής από το αντίστοιχο Τμήμα ή την επιλογή δεύτερου προπτυχιακού προγράμματος σπουδών την ίδια περίοδο όπου φοιτούν στο κύριο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών της Φιλολογίας. Μάλιστα σε σχέση με το γενικό ισοπεδωτικό περιβάλλον της χώρας μας όπου τον πτυχιούχο Πανεπιστημίου τον εξισώσει με απόφοιτο Γυμνασίου μισθολογικά, τα παιδιά εκεί νιώθουν την αξία αυτών των επιστημών περισσότερο ως κοινωνική ευθύνη και έτσι δεν στριμώχνονται όλοι περιμένοντας έναν ΑΣΕΠ για το δημόσιο σχολείο (δημιουργώντας τα φαινόμενα των αδιόριστων εκπαιδευτικών). Θεωρούν εφικτά τα όνειρά τους καθώς το ίδιο το Πανεπιστήμιο δίνει δυνατότητες ακόμη και στα πρώτα χρόνια των βασικών σπουδών ο φοιτητής να διαμορφώσει όπως θέλει το πτυχίο του. Εκτός από το κομμάτι των κανονισμών, οι φοιτητές μπορούν να επεκταθούν και σε άλλες δυνατότητες όπως να τελειώσουν τις σπουδές τους σε κάποιο εργασιακό περιβάλλον σχετιζόμενο με τις παραπάνω ειδικότητες μέσω εκπόνησης εργασιών ή και σε άλλο Πανεπιστήμιο της χώρας τους κατόπιν ειδικής αίτησης εφόσον αυτό μπορεί να προσφέρει πιο εξειδικευμένα μαθήματα με βάση τις προσωπικές επιθυμίες του φοιτητή. Η μη ευελιξία των Ελληνικών ΑΕΙ και ΤΕΙ πρέπει να είναι μοναδική παγκοσμίως δίνοντας ευκαιρία στα γνωστά φαινόμενα του καθηγητικού άβατου και στην ανεργία των πτυχιούχων καθώς συσσωρεύονται σε συγκεκριμένους (ενδεχόμενα κορεσμένους) επαγγελματικούς τομείς με πολύ αυστηρά νομοθετικά κριτήρια "τυπικών προσόντων", "μορίων" και "επαγγελματικών δικαιωμάτων".

Εγώ που είμαι οικονομικά αλλά ΑΠΕΧΘΆΝΟΜΑΙ τα μαθηματικά και το ΑΕΠΠ;
Λατρεύω τα θεωρητικά μαθήματα, αλλά όλοι μου λένε ότι δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση από θεωρητική κατεύθυνση...
Πραγματικά μπερδεμένη...:(:/:

Τα Οικονομικά να ξέρεις σαν επιστήμη, έχουν μεγάλη διεπιστημονικότητα με τα Μαθηματικά και τον Προγραμματισμό σε βαθμό που μετά από ένα σημείο δεν υπάρχει διαχωρισμός. Το ίδιο συμβαίνει και με διάφορους κλάδους των Οικονομικών που συνδέονται με τη Νομική, την Ιστορία, την Κοινωνιολογία κλπ. Εξαρτάται ο καθένας τι είδους Οικονομικά θέλει να σπουδάσει με συγκεκριμένο επιστημονικό και επαγγελματικό προσανατολισμό. Δεν ζούμε στην εποχή των Γενικών επιστημών (εποχή Διαφωτισμού). Η εικόνα του Λυκείου συνήθως είναι παραπλανητική για πολλές επιστήμες ακόμη και αυτές ίσως διδάσκονται σε επίπεδο αλφαβήτας με κάποια εισαγωγικά σχολικά μαθήματα (άσχετα αν θεωρούνται δύσκολα στις πανελλήνιες). Ελπίζω να σε βοηθήσει το post μου για τις διεξόδους που μπορείς να επιδιώξεις από θεωρητικές σπουδές αλλά στο εξωτερικό. Θα ήταν κοροιδία στον εαυτό σου να πιστεύεις ότι θα βρεις σήμερα δουλειά στη χώρα μας. Λυπάμαι που σε "γειώνω" κάπως αλλά η αλήθεια συνήθως απέχει από τη φούσκα "όταν θα έχω αποφοιτήσει θα έχει φτιάξει η αγορά" (200 χρόνια ακούν οι νέοι αυτή την παπάτζα) εκτός και αν έχεις κομματικές άκρες για να βολευτείς κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

poetryfreak1

Νεοφερμένος

Η poetryfreak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Άσε το ξέρω... Δύσκολα να ακολουθήσεις τα όνειρά σου στην εποχή που ζούμε...

Μην ανησυχείτε, ξέρω την κατάσταση της Ελλάδας και γνωρίζω ότι η φιλολογία είναι από τα πιο κορεσμένα επαγγέλματα...
Στο μέλλον, ωστόσο, δε θα μπορέσω να ακολουθήσω το όνειρό μου; Να ξαναδώσω Πανελλήνιες (αν δεν τις έχουν καταργήσει μέχρι τότε), ή να συμμετέχω σε σεμινάρια κ.ο.κ.
Μιαν άλλη ερώτηση... Για να κάνεις μεταπτυχιακό στη φιλολογία, πρέπει αναγκαστικά να έχεις περάσει φιλολογία έτσι; Γιατί κάτι έχω ακούσει για ένα ανοιχτό πανεπιστήμιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Άσε το ξέρω... Δύσκολα να ακολουθήσεις τα όνειρά σου στην εποχή που ζούμε...

Μην ανησυχείτε, ξέρω την κατάσταση της Ελλάδας και γνωρίζω ότι η φιλολογία είναι από τα πιο κορεσμένα επαγγέλματα...
Στο μέλλον, ωστόσο, δε θα μπορέσω να ακολουθήσω το όνειρό μου; Να ξαναδώσω Πανελλήνιες (αν δεν τις έχουν καταργήσει μέχρι τότε), ή να συμμετέχω σε σεμινάρια κ.ο.κ.
Μιαν άλλη ερώτηση... Για να κάνεις μεταπτυχιακό στη φιλολογία, πρέπει αναγκαστικά να έχεις περάσει φιλολογία έτσι; Γιατί κάτι έχω ακούσει για ένα ανοιχτό πανεπιστήμιο...

Ναι θα μπορεις να ξαναδωσεις λογικα αλλα οχι με πανελληνιες απο οτι εχω δει. Απο το 2020 νομιζω εφαρμοζεται νεο συστημα(Αντε να δουμε τι πατατα θα ειναι και αυτη :P ). Θα μπορουσες ομως να δωσεις και κατακτηριες για το τμημα που σε ενδιαφερει βεβαια με λιγοτερες πιθανοτητες επειδη μπορει να συμμετεχουν καμια 100 αρια ατομα και να παιρνει το τμημα 5-6 καθε χρονο οποτε δε ξερω κατα ποσο θα σε βολεψει. Σε σεμιναρια μπορεις να συμμετεχεις ανετα. Τωρα για τη δευτερη σου ερωτηση, ναι μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο σε οποιο κλαδο θες απο οπου και αν εχεις τελειωσει. Μπορει πχ να εχεις τελειωσει ιατρικη και να κανεις μεταπτυχιακο σε οικονομικα ξερω γω. Το προβλημα ειναι ομως οτι κατα πασα πιθανοτητα τα μαθηματα στο μεταπτυχιακο θα ειναι ιδιου ή κυριως ανωτερου επιπεδου απο τα του προπτυχιακου( πχ φιλολογια που θες εσυ) οποτε μπορει να δυσκολευτεις λιγο. Καλο θα ηταν να κανεις μεταπτυχιακο σε κατι σχετικο με το πτυχιο σου για να το ενισχυσεις καπως και να εξειδικευτεις.... τωρα ενα ασχετο μεταπτυχιακο δλδ 2 χρονια χαμενα και μετα να το εχεις να καθεται δε νομιζω οτι αξιζει. Να σου πω επισης οτι ενα μεταπτυχιακο φιλολογιας δε σου δινει επαγγελματικα δικαιωματα φιλολογου.. Τελος για το ανοιχτο πανεπιστημια δε γνωριζω αρκετα ωστε να σε κατατοπισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Εγώ που είμαι οικονομικά αλλά ΑΠΕΧΘΆΝΟΜΑΙ τα μαθηματικά και το ΑΕΠΠ;
Λατρεύω τα θεωρητικά μαθήματα, αλλά όλοι μου λένε ότι δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση από θεωρητική κατεύθυνση...
Πραγματικά μπερδεμένη...:(:/:

Καλα ουτε στα οικονομικα θα εχεις απο ολες τις σχολες σοβαρες πιθανοτητες για επαγγελματικη αποκατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Άσε το ξέρω... Δύσκολα να ακολουθήσεις τα όνειρά σου στην εποχή που ζούμε...

Μην ανησυχείτε, ξέρω την κατάσταση της Ελλάδας και γνωρίζω ότι η φιλολογία είναι από τα πιο κορεσμένα επαγγέλματα...
Στο μέλλον, ωστόσο, δε θα μπορέσω να ακολουθήσω το όνειρό μου; Να ξαναδώσω Πανελλήνιες (αν δεν τις έχουν καταργήσει μέχρι τότε), ή να συμμετέχω σε σεμινάρια κ.ο.κ.
Μιαν άλλη ερώτηση... Για να κάνεις μεταπτυχιακό στη φιλολογία, πρέπει αναγκαστικά να έχεις περάσει φιλολογία έτσι; Γιατί κάτι έχω ακούσει για ένα ανοιχτό πανεπιστήμιο...

Mη σε παίρνει από κάτω. Ανέκαθεν στην ανθρώπινη ιστορία, ή πολέμους είχαμε ή παρατεταμένες κρίσεις κοινωνικής αστάθειας. Πλέον μιας και ζούμε σε καπιταλιστικές κοινωνίες, έχουμε και πρωτοφανή οικονομική κρίση σε συνδυασμό με τις ιδιαιτερότητες του Ελληνικού κράτους σε επίπεδο κουλτούρας και πολιτικής ζωής. Οπότε σε κάθε περίπτωση σχεδίασε το μέλλον σου ανεξάρτητα την κοινωνική πραγματικότητα μιας και ποτέ δεν θα είναι στα μέτρα σου (και του καθενός). Η φιλολογία ίσως φαίνεται κορεσμένο πεδίο στη χώρα μας αλλά υπάρχουν εναλλακτικές και σε άλλες χώρες αν θέλεις να αποφύγεις το μονόδρομο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στον ΟΑΕΔ ή να παρακαλάς τα φροντιστήρια για 5 ευρώ την ώρα. Έχεις σκεφτεί κάποια ξενόγλωσση φιλολογία για περισσότερη επαγγελματική ευελιξία; :hmm: Στο εξωτερικό, σε μεγάλα Πανεπιστήμια έχουν κέντρα ξένων γλωσσών για φοιτητές και το προσωπικό ή όποιον άλλο θέλει να μάθει ξένη γλώσσα. Διδάσκουν κυρίως κάτοχοι μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου (πιο σπάνια) σε κάποια φιλολογία. Τα Ελληνικά αποτελούν βασική επιλογή ξένης γλώσσας με καλή απήχηση και ενδιαφέρον λόγω του πολιτισμού που συνοδεύουν (αν και στην Ελλάδα νιώθουμε πιο ακομπλεξάριστοι να μιλάμε με greeklish και ξερές λέξεις αγγλικών αντί Ελληνικών). Πιο πάνω αναφέρω κάποιες ενδεικτικές προτιμήσεις άλλων 20χρονων παιδιών σε άλλες χώρες του κόσμου που τις "συνδυάζουν" προπτυχιακά ή μεταπτυχιακά, με κάποιο πτυχίο στις humanities / art.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

poetryfreak1

Νεοφερμένος

Η poetryfreak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ John, με βοήθησες αρκετά!!!

Μου αρέσει και η αγγλική φιλολογία αλλά έχει πάαααρα πολλά μόρια, σχεδόν αδύνατον να περάσω σε τέτοια σχολή.
Πρέπει να κάνω μια αναθεώρηση και να δω τι θα κάνω όσο έχω ακόμη χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Εγώ που είμαι οικονομικά αλλά ΑΠΕΧΘΆΝΟΜΑΙ τα μαθηματικά και το ΑΕΠΠ;
Λατρεύω τα θεωρητικά μαθήματα, αλλά όλοι μου λένε ότι δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση από θεωρητική κατεύθυνση...
Πραγματικά μπερδεμένη...:(:/:

Έχω υπάρξει περίπου στη θέση σου. Συγκεκριμένα, δε μου άρεσαν καθόλου τα μαθηματικά παρότι ήμουν καλός αν πίεζα τον εαυτό μου να ασχοληθεί, ενώ στα θεωρητικά μαθήματα και δη στην ιστορία είχα μεγαλύτερο ενδιαφέρον, καθώς και στις κοινωνικές επιστήμες εν τω συνόλω (λιγότερο στις ανθρωπιστικές επιστήμες/humanities).

Προτείνω να αποφύγεις τα οικονομικά, τουλάχιστον τα τμήματα Οικονομικών Επιστημών, αλλά να σκεφτείς σοβαρά και αν θα σε καλύπτει κάτι σε business (π.χ. Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων), καθώς έχουν μικρότερη σχέση με μαθηματικά μεν, αλλά αν δε σου αρέσουν, σκούρα τα πράγματα να ασχοληθείς και να έχεις καλές επιδόσεις.

Έχοντας σφάλλει, θεωρώ απαραίτητο να ακολουθήσεις το ενδιαφέρον και την κλίση σου, ιδιαίτερα αν δεν είσαι πολύ πειθαρχημένη για να στρωθείς παρότι δε σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα ένα αντικείμενο.

Αν, πέρα από τα θεωρητικά μαθήματα, σε ενδιαφέρουν και οι θεωρητικές επιστήμες, που είναι πολύ ουσιαστικότερο ενδιαφέρον, οπωσδήποτε να ακολουθήσεις αυτό.

Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, μπορείς να το απευθύνεις εδώ ή να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα.

Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
λοιπον θα ηθελα να μου πειτε ποιο τμημα του ΟΠΑ ειναι η ιδανικοτερη επιλογη για καποιον ο οποιος θελει να κανει στην συνεχεια ενα μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα! Ευχαριστω εκ των προτερων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων είναι ασφαλής και ευρεία επιλογή.
Λογιστική & Χρηματοοικονομικά είναι επίσης χρήσιμα αντικείμενα σε όλους τους τύπους επιχειρήσεων, αν και αποτελούν μέρος της ΟΔΕ.
Για Διοικητική Επιστήμη & Τεχνολογία δε γνωρίζω, νομίζω αφορά πολύ την πληροφορική πέραν του business μέρους.
Μάρκετινγκ & Επικοινωνία λογικά αφορά και τα ναυτιλιακά αλλά δε θα το πρότεινα ως πρώτο πτυχίο εκτός αν είσαι προσανατολισμένος εκεί.

Θα επέλεγα ΟΔΕ και θα σκεφτόμουν Λο.-Χρη. εάν είχα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους συγκεκριμένους κλάδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων είναι ασφαλής και ευρεία επιλογή.
Λογιστική & Χρηματοοικονομικά είναι επίσης χρήσιμα αντικείμενα σε όλους τους τύπους επιχειρήσεων, αν και αποτελούν μέρος της ΟΔΕ.
Για Διοικητική Επιστήμη & Τεχνολογία δε γνωρίζω, νομίζω αφορά πολύ την πληροφορική πέραν του business μέρους.
Μάρκετινγκ & Επικοινωνία λογικά αφορά και τα ναυτιλιακά αλλά δε θα το πρότεινα ως πρώτο πτυχίο εκτός αν είσαι προσανατολισμένος εκεί.

Θα επέλεγα ΟΔΕ και θα σκεφτόμουν Λο.-Χρη. εάν είχα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους συγκεκριμένους κλάδους.

Ευχαριστω για την απαντηση απλως φοβαμαι μηπως δεν μου αρεσουν τα λογιστικα. Στην συνεχεια σκεφτομαι και το ΔΕΤ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση απλως φοβαμαι μηπως δεν μου αρεσουν τα λογιστικα. Στην συνεχεια σκεφτομαι και το ΔΕΤ

Δε γνωρίζω πολλά πράγματα για το ΔΕΤ, ίσως να σου κάνει αν σου αρέσει και η πληροφορική (έχω καταλάβει πως ασχολείται αρκετά με αυτό το στοιχείο), καλό θα είναι να το ψάξεις.

Αλλιώς ΟΔΕ, δε ρισκάρεις να επιλέξεις κάτι συγκεκριμένο και εξειδικεύεσαι στη συνέχεια. Είναι καλή επιλογή.

Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top