Πανεπιστήμιο Μακεδονίας:Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής vs Οικονομικών Επιστημών vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γεια σας. Θα ήθελα να πω πρώτα πως έχω παρακολουθήσει πολλά θέματα με παρόμοιο περιεχόμενο αλλά κανένα δεν ικανοποίησε όλες μου τις απορίες για αυτό και φτιάχνω αυτό το καινούριο τοπικ.
Οι απορίες μου αφορούν κυρίως τον οικονομικό τομέα. Θα ήθελα ένα ξεκαθάρισμα (και την γνώμη σας) για το πως έχουν τα πράγματα. Πάω β λυκείου και έχω στο μάτι μου οικονομικές σχολές. Κυρίως είναι οι εξής:
Διεθνών & Ευρωπ. Οικον. & Πολ. Σπουδών Μακεδονίας
Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας
Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας
Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Μακεδονίας
Ως πρώτη απορία τώρα, ίσως είναι και λίγο γελοία, ποιες είναι οι βασικές διαφορές των σχολών? Με τι δικαιώματα βγαίνεις απο την καθεμιά, τι αποκατάσταση έχουν τώρα (και αν είστε μεντιουμ ή απλώς "μέσα στα πράγματα") τι αποκατάσταση θα μπορούσε να έχει στο μέλλον σε σχέση με την σημερινή (καλύτερη, χειρότερη και γιατί το πιστεύετε)? Δηλαδή υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα μεταξύ τους? Αλλά απο εδώ θέλω κυρίως τις διαφορές τους.
Η Διεθνών & Ευρωπ. Οικον. & Πολ. Σπουδών Μακεδονίας έχει ειδικό μάθημα τα αγγλικά? αν ναι με τι συντελεστή?
Όπως καταλάβατε θα ήθελα να περάσω στο ΠΑ.ΜΑΚ. Διάβασα σε άλλα τοπικς ότι δεν παίζει ρόλο η σχολή αλλά ο μαθητής. Ωστόσο στον ιδιωτικό τομέα παίζει ρόλο η σχολή? Θεωρείται το οικονομικό της Αθήνας καλύτερο? Επίσης στο θέμα οργάνωσης πως τα πάει το ΠΑ.ΜΑΚ?
Άκουσα πως το επάγγελμα του οικονομολόγου τείνει να κορεστεί :worry:. Τι λέτε για αυτό? (Φυσικά εδώ απαντάτε σε προηγούμενο ερώτημα ωστόσο ήθελα να το αναφέρω)

offtopic: σαν 2η επιλογή έχω πληροφορική. Αλλά για να μην ανοίξω 2 τοπικς χωρίς λόγο, πιστεύετε πως πλέον δύσκολα τα βγάζει κανείς πέρα με πληροφορική? Δεν θέλω να γίνω καθηγητής.

Ας ξεκινήσουμε με αυτά και αν θυμηθώ τις άλλες απορίες :P ή μου προκύψουν καινούριες θα σας ενημερώσω, μην φοβάστε :P

Υ.Γ όλες οι σχολές που ανέφερα δεν είναι 5ο πεδίο? μαζί με την ΔΕΟΠΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή δεν βλέπω και πολύ κίνηση, μπορείτε να πείτε γενικά για τις σχολές των οικονομικών τι γνωρίζετε. Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Αν θελεις οικονομικη μην πας στο Διεθνων και Ευρωπαϊκων Σπουδων (πρωην ΔΕΟΠΣ). Μεχρι το 5ο εξαμηνο που μπορεις να επιλεξεις την οικονομικη κατευθυνση μονο 1/6 μαθηματα καθε εξαμηνο ειναι οικονομικης φυσης. Εγω που μπηκα μονο και μονο για τις διεθνεις σχεσεις χαιρομαι που η σχολη δεν ειναι οικονομικη, αλλα το 70% των συμφοιτητων μου που νομιζαν οτι βρηκαν μια "ευκολη" οικονομικη σχολη την πατησανε και προσπαθουν τωρα να μαθπυν ιστορια και πολιτικη επιστημη. Η αληθεια ειναι οτι απο την κατευθυνση Διεθνων Οικονομικων τελικα γραφεσαι στο οικονομικο επιμελητηριο. Αν θελεις να γινεις λογιστης δευτερης σειρας, με ενα κατα τα αλλα αδυναμο πτυχιο, τοτε ναι ειναι πολυ ευκολο να το πετυχεις στο ΔΕΣ. Αν ομως εχεις ονειρα πανε γραψε μια βαρβατη βαθμολογια και χτυπα Χρηματοοικονομικη στο ΠΑΜΑΚ ή το οικονομικο της Αθηνας.

Για να μη δωσω εντελως κακη εντυπωση για το τμημα, μου φαινεται μια χαρα για καποιον που θελει να σπουδασει διεθνεις σχεσεις και διπλωματια. Μαλιστα αυτο το 1/6 οικονομικων ειναι ακριβως οσο χρειαζεται για να παρει και "μια μυρωδια" απο οικονομικα, κατι που ειναι απαραιτητο για να κανεις πολιτικη και διπλωματια. Επισης νομιζω οτι λογω του μικρου του μεγεθους το τμημα ειναι πιο ευελικτο. Τελος εχει καθηγητες ανθρωπους κοσμογυρισμενους και καταξιωμενους, με αρκετες διασυνδεσεις.
Γενικα το ΠαΜακ ισως εχεις ακουσει να το αποκαλουν "κολεγιο". Αν αντεχεις να βλεπεις καθε μερα την ΔΑΠοκρατια γυρω σου, τοτε η καθαριοτητα, τα σεμιναρια και η ελλειψη καταληψεων τελικα ειναι προς οφελος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μετά απο μια μικρή έρευνα που έκανα κατέληξα σε 2 τμήματα.
Οικονομικών Επιστημών ή Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής.
Λοιπόν, θέλω να ασχοληθώ με κάτι καινοτόμο, κάτι στο οποίο να είμαι σημαντικός και γενικά δημιουργώ. Επειδή ο κλάδος είναι μεγάλος δεν ξέρω τι να επιλέξω. Δεν θέλω να γίνω λογιστής, με τίποτα! Δεν μου αρέσει.
Αντιθέτως θα ήθελα να ασχοληθώ με επενδυτικές ασχολίες (επενδυτικές τράπεζες κλπ). Να δίνω συμβουλές (στους "μεγάλους") και να οργανώνω την τάδε επιχείρηση. Να ξεκινήσω ως analyst (με τι άλλο μπορώ να ξεκινήσω? :P) και να εξελιχθώ. Φυσικά κατανοώ ότι πρέπει να κάνω και μεταπτυχιακό (Ελλάδα ή εξωτερικό?). Απλά πριν το μεταπτυχιακό θέλω να κάνω κάτι σχετικό και δεν ξέρω ποια από τις 2 σχολές μου το προσφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,751 μηνύματα.
α). καλά κάθησε πρώτα να δεις αν θα σου πάει σαν επιστήμη και αν θα μπορέσεις να πάρεις το πτυχίο (γιατί αρέσκεια και πτυχίο δεν είναι συνώνυμα πράγματα)...και μετά βλέπεις για μεταπτυχιακό
β). για όλες αυτές τις "μεγαλοδουλειές" που λέτε, πού τις βλέπετε; στον ύπνο σας;
ξυπνείστε και δείτε τι γίνεται γύρω σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
α) συμφωνώ. απλά επειδή που αρέσει προσπαθώ να μάθω λεπτομέρειες.
β) δεν είπα απαραίτητα μεγαλοδουλειές. Και σε μια απλή επιχείρηση δεν μπορώ να είμαι σημαντικό στέλεχος ΑΝ γίνω καλός?? Είπα να ξεκινήσω απλά και μετά αν έχω την ικανότητα, να εξελιχθώ! Αλλά και γιατί όχι κάπου ψηλά? Ξέρεις, αν έχω στόχο το 20, θα πάρω 13. Αν έχω στόχο το 40, θα πάρω 17. Με άλλα λόγια πρέπει να έχω υψηλό στόχο για να πέσω όσο πιο ψηλά μπορώ. Επίσης δεν μιλούσα απαραίτητα για εργασία στην Ελλάδα. Και μην ανησυχείς, βλέπω τι γίνετε γύρω μου, απλά θέλω να ασχοληθώ με κάτι που μου αρέσει και επίσης να έχω όνειρα. Εσύ γιατί πήγες μαθηματικό? Δεν έβλεπες τι γινόταν γύρω σου? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον σκοπό του Β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,751 μηνύματα.
α) συμφωνώ. απλά επειδή που αρέσει προσπαθώ να μάθω λεπτομέρειες.

Καλύτερα να ρωτήσεις γενικά για το ύφος της οικονομικής επιστήμης. Επίσης ρώτα, για τα είδη των οικονομικών επιστημών, επειδή η οικονομία δεν είναι μια και ενιαία επιστήμη αλλά έχει κλάδους, όπως κάθε βασική επιστήμη. Περισσότερα πράγματα καλύτερα να τα μάθεις μόνος σου, όντας φοιτητής εν διάρκεια των σπουδών σου. Τότε θα έχεις το χρόνο να ψάξεις και με βάση τους βαθμούς σε Πανεπιστημιακά μαθήματα θα δεις τι θα σου αρέσει και τι όχι. Σε τι πας καλά και σε τι όχι. Θα αποκτήσεις και σύνδεσμο με καθηγητές ώστε να σε καθοδηγήσουν, αν δουν φιλότιμο και πρόοδο από σένα. Ενημερωτικά, οι οικονομικές σπουδές, θέλουν καλά μαθηματικά από το λύκειο (γενικής παιδείας άλγεβρα και βασική ανάλυση).

Και μην ανησυχείς, βλέπω τι γίνετε γύρω μου, απλά θέλω να ασχοληθώ με κάτι που μου αρέσει και επίσης να έχω όνειρα. Εσύ γιατί πήγες μαθηματικό? Δεν έβλεπες τι γινόταν γύρω σου? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον σκοπό του Β

Όλοι μας κάνουμε όνειρα. Αυτό έλειπε να μην κάναμε όνειρα. Απλά απλώνουμε τα πόδια μας μέχρι εκεί που φτάνει το πάπλωμα. ;) Επίσης, η επιλογή του Μαθηματικού έγινε επειδή δεν με εξέφραζε κάποια εξειδικευμένη επιστήμη - εφαρμογή των φυσικομαθηματικών (π.χ. πολυτεχνείο) λόγω άγνοιας περί μαθηματικών και φυσικής. Είσαι άλλος άνθρωπος στα 18 και άλλος στα 23 χρόνια. Ποτέ δεν θα έμπαινα στο τρυπάκι να δήλωνα κάποια επιστήμη λόγω τίτλου ή λόγω μαθημάτων ή λόγω αιωρούμενη φήμης περί επαγγελματικών «προοπτικών»...επειδή οι φήμες είναι έπεα πτερόεντα. Εξάλλου ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και μπορεί σε μια «μουράτη» επιστήμη (που θεωρείται υψηλής ζήτησης) να μην αποδώσει. Αυτό δεν είναι άσχημο ρίσκο; :hmm:Σχεδόν ένα 70% των ενεργών φοιτητών, σπουδάζουν αυτό που δεν θέλουν...και το δείχνουν τα αποτελέσματα (π.χ. οι βαθμοί, το ενδιαφέρον για τις σπουδές,..κτλ).

Όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι δεν κάνω όνειρα, πλέον σαν μορφωμένος και ώριμος. Απλά τα όνειρα τώρα είναι στοχοποιημένα και με υπερεπαρκές επιστημονικό υπόβαθρο. Μικρά βήματα αλλά σταθερά. Οι εποχές δεν μας επιτρέπουν βήματα στο κενό...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλύτερα να ρωτήσεις γενικά για το ύφος της οικονομικής επιστήμης. Επίσης ρώτα, για τα είδη των οικονομικών επιστημών, επειδή η οικονομία δεν είναι μια και ενιαία επιστήμη αλλά έχει κλάδους, όπως κάθε βασική επιστήμη.
Προσπαθώ αλλά είναι δύσκολο να βρεις σωστές πληροφορίες. Για αυτό άλλωστε έφτιαξα αυτό το τοπικ.
Περισσότερα πράγματα καλύτερα να τα μάθεις μόνος σου, όντας φοιτητής εν διάρκεια των σπουδών σου. Τότε θα έχεις το χρόνο να ψάξεις και με βάση τους βαθμούς σε Πανεπιστημιακά μαθήματα θα δεις τι θα σου αρέσει και τι όχι. Σε τι πας καλά και σε τι όχι. Θα αποκτήσεις και σύνδεσμο με καθηγητές ώστε να σε καθοδηγήσουν, αν δουν φιλότιμο και πρόοδο από σένα.
Μου το έχει πει ο πατέρας μου πολλές φορές :)
Ενημερωτικά, οι οικονομικές σπουδές, θέλουν καλά μαθηματικά από το λύκειο (γενικής παιδείας άλγεβρα και βασική ανάλυση).
Γ Λυκείου?
Όλοι μας κάνουμε όνειρα. Αυτό έλειπε να μην κάναμε όνειρα. Απλά απλώνουμε τα πόδια μας μέχρι εκεί που φτάνει το πάπλωμα.
“Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere.” Albert Einstein
Φυσικά πρέπει να είσαι ώριμος ώστε να το καταλάβεις όταν φτάσεις στα όριά σου. Πιο πριν κάνε όνειρα ελεύθερα, με την ανάλογη προσπάθεια πάντα.
Επίσης, η επιλογή του Μαθηματικού έγινε επειδή δεν με εξέφραζε κάποια εξειδικευμένη επιστήμη - εφαρμογή των φυσικομαθηματικών (π.χ. πολυτεχνείο) λόγω άγνοιας περί μαθηματικών και φυσικής.
Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι θέλω να κάνω στην ζωή μου. Ποιος 16χρονος ξέρει? Η επιλογή των οικονομικών επιστημών γίνετε με τα εξής κριτήρια:
Δεν μου αρέσουν οι πολυτεχνικές σχολές καθώς δεν με ευαισθητοποιούν τα τμήματά τους. Σε καμία περίπτωση δεν θα τις διάλεγα λόγω κύρους ή οποιασδήποτε μπούρδας περί αποκατάστασης. Πολύ απλά να μην τελείωνα καν την σχολή επειδή δεν μου αρέσει...
Ιατρική κλπ δεν μου αρέσουν...
Μαθηματικός, Φυσικός κλπ δεν θα μπορούσα να γίνω.
Απο μικρός συζητούσα με τον πατέρα μου περι τραπεζών, πως έχουν κέρδος, τι είναι οι τόκοι, βασικά πράγματα για επιχειρήσεις κλπ. Πολύ μικρός θα έλεγα, για τέτοια θέματα. Και απο τα μαθήματα μου αρέσουν πιο πολύ τα μαθηματικά. Αλλά όχι σε τόσο θεωρητικό βαθμό ώστε να επιλέξω μαθηματική σχολή. Μου άρεσε επίσης η πληροφορική, αλλά ψάχνοντας τα μαθήματα, τι είδους δουλειά θα έκανα κλπ κατέληξα να μην είναι πρώτη επιλογή. Έτσι βρήκα πως μάλλον μου κάνουν πιο πολύ τα οικονομικά.
Είσαι άλλος άνθρωπος στα 18 και άλλος στα 23 χρόνια.
Σωστός. Στην ηλικία μου απλώς δεν ξέρω τι πραγματικά θέλω... και ίσως μου λείπει ωριμότητα :redface:
Ποτέ δεν θα έμπαινα στο τρυπάκι να δήλωνα κάποια επιστήμη λόγω τίτλου ή λόγω μαθημάτων ή λόγω αιωρούμενη φήμης περί επαγγελματικών «προοπτικών»...επειδή οι φήμες είναι έπεα πτερόεντα. Εξάλλου ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και μπορεί σε μια «μουράτη» επιστήμη (που θεωρείται υψηλής ζήτησης) να μην αποδώσει. Αυτό δεν είναι άσχημο ρίσκο; Σχεδόν ένα 70% των ενεργών φοιτητών, σπουδάζουν αυτό που δεν θέλουν...και το δείχνουν τα αποτελέσματα (π.χ. οι βαθμοί, το ενδιαφέρον για τις σπουδές,..κτλ).
+1
Όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι δεν κάνω όνειρα, πλέον σαν μορφωμένος και ώριμος. Απλά τα όνειρα τώρα είναι στοχοποιημένα και με υπερεπαρκές επιστημονικό υπόβαθρο. Μικρά βήματα αλλά σταθερά. Οι εποχές δεν μας επιτρέπουν βήματα στο κενό...
Λες να είμαι αστροναύτης? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giann@

Νεοφερμένος

Η giann@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
[FONT=Tahoma, sans-serif]
[FONT=Arial, sans-serif]Johnny 15 Καλησπέρα,[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]εγώ τελείωσα το τμήμα Οικονομικών Επιστημών στην Αθήνα. Εργάζομαι σε μια μεγάλη εταιρεία ως αναλύτρια ενώ παράλληλα κάνω ιδιαίτερα μαθήματα ΑΟΘ-ΑΟΔΕ (δεν κάνω διαφήμιση(!), από ότι κατάλαβα άλλωστε είσαι μακριά). Μην θεωρήσεις όμως ότι τα χρήματα δεν είναι αρκετά και χρειάζεται συμπλήρωμα, σε αυτές τις θέσεις οι μισθοί είναι αρκετά ικανοποιητικοί - καλά βέβαια αυτό είναι και λίγο υποκειμενικό. Απλά εμένα πάντα μ' άρεσε το διδακτικό κομμάτι και ασχολούμαι πολύ. [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Κανένα από τα τμήματα που αναφέρεις δεν είναι ''εύκολο'' αλλά από όσα γράφεις παραπάνω καταλαβαίνω ότι δεν ψάχνεις την εύκολη λύση γιατί στόχος σου δεν είναι να ανήκεις στο μέσο όρο. Για να καταξιωθείς πρέπει να είσαι ανταγωνιστικός και το πρώτο βήμα είναι ένα πτυχίο από [/FONT][FONT=Arial, sans-serif]καλή[/FONT][FONT=Arial, sans-serif] σχολή και με [/FONT][FONT=Arial, sans-serif]αξιοπρεπή[/FONT][FONT=Arial, sans-serif] βαθμό ο οποίος μάλιστα θα σε βοηθήσει για την εισαγωγή σου στο μεταπτυχιακό. Προσοχή εδώ-τα πανεπιστήμια προτιμούν τους απόφοιτους τους αν και πιστεύω ότι το βιογραφικό έχει μεγαλύτερη βαρύτητα αν έχεις μεταπτυχιακό από διαφορετικό πανεπιστήμιο. [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Προσωπικά, αν ενδιαφέρεσαι να σπουδάσεις στην Αθήνα πιστεύω ότι τα πανεπιστήμια ΑΣΟΕΕ, ΠΑΠΕΙ, και ΝΟΠΕ εξασφαλίζουν ένα καλό πτυχίο, ο βαθμός είναι δική σου υπόθεση!! Δεν θα διάλεγα ΠΑΝΤΕΙΟ αν ήμουν στη θέση σου (συνάδελφοι από ΠΑΝΤΕΙΟ συγχωρήστε με). [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Το πτυχίο όμως από μόνο του δεν σου εξασφαλίζει θέση αναλυτή σε χρηματιστηριακή εταιρεία. Θα πρέπει απαραιτήτως να συνοδεύεται από κάποιο μεταπτυχιακό με κατεύθυνση στα Χρηματοοικονομικά. Τα καλύτερα μεταπτυχιακά για χρηματοοικονομικά είναι στο εξωτερικό, στην Ελλάδα πολύ καλά είναι της ΑΣΟΕΕ και του ΠΑΠΕΙ αλλά στοιχίζουν αρκετά για ελληνικά μεταπτυχιακά. Τουλάχιστον τα part-time που είναι για στελέχη επιχειρήσεων, επειδή έκανα, ξέρω ότι στην ΑΣΟΕΕ τα δίδακτρα κυμαίνονται από 8.500€-9.000€ ενώ στο ΠΑΠΕΙ το μοναδικό για χρηματοοικονομικά part-time κοστίζει 9.800. Στη ΝΟΠΕ έχουν full time μεταπτυχιακά, μόνο το Λογιστικής και Ελεγκτικής είναι part-time αλλά δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει.[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Στην ερώτηση σου αν το επάγγελμα είναι κορεσμένο-ΕΙΝΑΙ. Όμως, πιστεύω ότι αν σου αρέσει αυτό που κάνεις και είσαι καλός σε αυτό, τότε ξεχωρίζεις από τον μέσο όρο και αυτοί είναι τελικά οι άνθρωποι που προοδεύουν και διαπρέπουν.[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Να ξέρεις όμως ότι θα ξεκινήσεις από χαμηλά. Καμιά εταιρεία δεν ενδιαφέρεται να πάρει κάποιον σε υπεύθυνη θέση αν δεν έχει προϋπηρεσία. Είναι πολύ βασικό κριτήριο για τον ιδιωτικό τομέα- για το δημόσιο ισχύουν άλλα. Αν και πιστεύω ότι αν είσαι ικανός, εργατικός και σου ''κόβει'' δεν αξίζει να εργαστείς στο δημόσιο. Εγώ εργαζόμουν καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών μου-πλήρη απασχόληση+ιδιαίτερα (μην ρωτήσεις πως το έβγαλα το πτυχίο με τόσο τρέξιμο-ακόμα αναρωτιέμαι). Το καθυστέρησα βέβαια μισό χρόνο, αλλά είχα 5 χρόνια προϋπηρεσία όταν αποφοίτησα.[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Για τα δικαιώματα μπορείς να μπείς στο site του Οικονομικού Επιμελητηρίου https://www.oe-e.gr/oee_gr.htm[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Γενικά, όταν αποφοιτήσεις μπορείς να βγάλεις την άδεια Οικονομολογικού Επαγγέλματος και την άδεια λογιστή-φοροτεχνικού. Με τη λήψη του πτυχίου και τις παραπάνω άδειες μπορείς, μεταξύ άλλων, να υπογράφεις βιβλία Γ' Τάξης δηλ. μέχρι 1.500.000 €, μετά από 2 χρόνια αποδεδειγμένης σχετικής προϋπηρεσίας Β' τάξης δηλ. μέχρι 2.100.00 και μετά από ακόμα 3 χρόνια Α' τάξης δηλ. απεριόριστο ύψος ισολογισμού. Αυτά ισχύουν για τους κατόχους πτυχίου οικονομικού τμήματος ΑΕΙ, για τους κατόχους πτυχίου ΤΕΙ ισχύουν άλλες διατάξεις.[/FONT]



[FONT=Arial, sans-serif]Ελπίζω να βοήθησα![/FONT]



[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Απο οτι διαβασα ενδιαφερεσαι για 2 σχολες του ΠΑΜΑΚ.Οικονομικης επιστημης και Λοχρη.Καταρχην για το ποιο ΑΕΙ θα τελειωσεις σιγουρα δεν παιζει ρολο στο δημοσιο τομεα αλλα στον ιδιωτικο ολα παιζουν ρολο.Η Ασσοε εχει το ονομα ειναι η αληθεια αλλα αν θες να μεινεις Θεσσαλονικη φυσικα και μην κατεβεις Αθηνα.Απο ολες τις σχολες βγαινουν ικανοι εργαζομενοι.

Το οικονομικο ειναι καλη σχολη αλλα εμενα δεν με ενθουσιαζει.Την βρισκω πολυ κλασσικη και συνιθησμενη τουλαχιστον για τα γουστα μου.Οπως αναφερθηκε ο κλαδος των οικονομολογων ειναι κορεσμενος αλλα οι ικανοι ξεχωριζουν και η συμβουλη γνωστων οικονομολογων αν σου αρεσει το αντικειμενο να το δηλωσεις.Μετα εχεις την επιλογη για πολλα μεταπτυχιακα και στα χρηματοικονομικα που σε ενδιαφερουν ειδικα αν εχεις και βαθμο για καλα μεταπτυχικα

Απο τη αλλη το ΛΟΧΡΗ ειναι μια σχολη που την εχω σε μεγαλη εκτιμιση και δεν ειμαι ο μονος.Με ενδιαφερει και μενα τα χρηματοικονομικα σε αντιθεση με τα λογιστικα.Ειναι κατι καινοτομο οπως θες , σε ενδιαφερει πολυ,και το προγραμμα σπουδων ειναι πολυδιαστατο και αξιολογο.Μπορεις να γινεις αναλυτης να δουλεψεις σε τραπεζες να ασχολεισαι με τις επενδυσεις κεφακαια,χρημα κλπ(θα παρεις κατευθηνση χρηματοικονομικων ενοειται)

Παρολα αυτα τα χρηματοικονομικα θεωρω πως μπορουν να καλυφθουν με ενα μεταπτυχιακο απο πολλες σχολες μαζι και το οικονομικο(και εγω βλεπω με καλο ματι στο μελλον ενα τετοιο μεταπτυχιακο).Ακομη,με επενδυσεις κλπ μπορεις να ασχοληθεις και απο το οικονομικο .Για το χρηματοικονομικο η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι μεταπτυχιακα θα ηταν καλα να κανεις.Εν τελη εγω θα πηγαινα Λοχρη και οικονομικο δεν θα εβαζα στο μηχανογραφικο αλλα αλλο εγω και αλλο εσυ.

Τα παιδια εχουν δικαιο στον ιδιωτικο τομεα ειναι δυσκολα τα πραγματα.Αρχικα δουλευεις σε κατι που δεν ειναι αυτο που ακριβως σπουδασες και αλλαζεις αρκετα ποστα μεχρι και αν αποδειξεις οτι αξιζεις.Στο εξωτερικο ειναι πιο ευκολα.Περισσοτερες θεσεις καλυτεροι μισθοι κλπ..

Τελος να σου πω να κανεις ονειρα επαγγελματικα αλλα και γενικα.Ετσι θετεις μακροχρονιους στοχους και εχεις δυναμη να τους πραγματοποιησεις.Δεν ειναι κακο που ψαχνεσαι και θες να εχεις μια ιδεα αλλα η αληθεια ειναι οτι μεχρι το μεταπτυχιακο θα αλλαξεις πολλες φορες γνωμες και θα περασουν πολλα απο το μυαλο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,751 μηνύματα.
[FONT=Tahoma, sans-serif]
[FONT=Arial, sans-serif]Για να καταξιωθείς πρέπει να είσαι ανταγωνιστικός και το πρώτο βήμα είναι ένα πτυχίο από [/FONT][FONT=Arial, sans-serif]καλή[/FONT][FONT=Arial, sans-serif] σχολή και με [/FONT][FONT=Arial, sans-serif]αξιοπρεπή[/FONT][FONT=Arial, sans-serif] βαθμό ο [/FONT]
[/FONT][...]

συνήθως οι καλές σχολές δεν "μοιράζουν" και αξιοπρεπείς βαθμούς...:confused:
βέβαια εξαρτάται τι εννοείς «καλή» σχολή...γιατί δεν παίζει ρόλο αυτό αλλά μόνο η προσωπική προσπάθεια του φοιτητή
θα ήταν επιστημονικά αντιδεοντολογικό και κοινωνικά επικίνδυνο να διαχωρίζουμε τα υπάρχοντα Τμήματα Πανεπιστημίων σε «καλά» και «κακά»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγω ειμαι αναμεσα στο διλλημα ΠΑΜΑΚ ή ΑΠΘ Οικονομικων. Απο τη μια προτιμω ΠΑΜΑΚ γιατι θα μπορουσε να θεωρηθει πιο "εξιδικευμενο" σε σχολες τετοιου τυπου. Απο την αλλη θελω να ειμαι σε μια σχολη που να ειναι οργανωμενη , να γινεται μαθημα και να εχει καλους καθηγητες και οπως και να το κανουμε το ΑΠΘ ειναι πιο μεγαλο πανεπηστημιο (περρισοτερες σχολες, μεγαλυτερη χρηματοδοτηση κ.τ.λ) . Ποια πιστευετε οτι συγκλινει περισσοτερο σε αυτο που θελω ; Γνωριζω οτι εχουν καπως διαφορετικο κυκλο σπουδων και οι δυο σχολες , ομως η εξιδικευση σε καποιο τομεα των Οικονομικων και γενικα καθε επιστημης μετρα περισσοτερο στο μεταπτυχιακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
συνήθως οι καλές σχολές δεν "μοιράζουν" και αξιοπρεπείς βαθμούς...:confused:
βέβαια εξαρτάται τι εννοείς «καλή» σχολή...γιατί δεν παίζει ρόλο αυτό αλλά μόνο η προσωπική προσπάθεια του φοιτητή
θα ήταν επιστημονικά αντιδεοντολογικό και κοινωνικά επικίνδυνο να διαχωρίζουμε τα υπάρχοντα Τμήματα Πανεπιστημίων σε «καλά» και «κακά»

Καλη με την ενοια της αξιολογης συμφωνα με την γνωμη που εχω διαμορφωσει λαμβανοντας υποψη πολλα κριτηρια αλλα και τις αποψεις αλλων ατομων.Εχεις δικαιο ηταν λιγο αστοχος ο χαρακτηρισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
@ giann@
Λοιπόν, πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ για το κείμενό σου.
Είπες ότι δουλεύεις σαν αναλύτρια. Από πιο τμήμα/σχολή αποφοίτησες? (αυτό απλά γιατί το έχω απορία)
Παρακάτω μιλάς για μεταπτυχιακά. Εκεί θέλω απλά να πω πως μου φαίνονται αρκετά μεγάλα τα δίδακτρα. Ξέρεις αν σε καλό ξένο πανεπιστήμιο (καλό εννοώ αντίστοιχα των ελληνικών πανεπιστημίων και καλύτερα) τα δίδακτρα είναι μεγαλύτερα από ότι εδώ?
Αυτά απλά για να έχω μια ιδέα τι γίνετε για τις μετ' έπειτα σπουδές.
Τώρα όσο αφορά το πτυχίο θα προσπαθήσω να το πάρω με όσο μεγαλύτερο βαθμό μπορέσω. Θα προσπαθήσω φυσικά να ανταγωνιστώ τους άλλους υποψηφίους μιας και οι απαιτήσεις είναι πολύ μεγάλες. Έχω ηδη υπολογίσει πως θα ξεκινήσω πολύ χαμηλά και αν έχω την ικανότητα τότε θα συνεχίσω..Αξιοσημείωτη πάντως η περίπτωσή σου, δεν έχω εργαστεί μέχρι τώρα αλλά εσύ εργαζόσουν + ιδιαίτερα + μαθήματα.
Επίσης μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο την τελευταία σου παράγραφο?
Σε ξαναευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες σου.

@ petran_r21
Σκεφτόμουν Θεσσαλονίκη μόνο και μόνο για οικονομικούς λόγους. Προσωπικά δεν νομίζω να παίζουν τόσο πολύ ρόλο το μέρος στο οποίο έγιναν οι σπουδες μιας και όλα τα τμήματα είναι ισάξια. Μάλιστα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το ΛΟ.ΧΡΗ Πα.Μακ. Πιο πολύ ρόλο σε προχωρημένο επίπεδο παίζει το μεταπτυχιακό.
Σε ευχαριστώ για το κείμενό σου, συμφωνώ στα περισσότερα σημεία.

"Τμήμα Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς"
Μόλις είδα αυτό το τμήμα. Ξέρω ότι συνήθως το όνομα δεν παίζει και πολύ ρόλο αλλά έχει κάποια ιδιαιτερότητα αυτό το τμήμα από τα άλλα που αναφέρθηκαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
@ giann@
Λοιπόν, πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ για το κείμενό σου.
Είπες ότι δουλεύεις σαν αναλύτρια. Από πιο τμήμα/σχολή αποφοίτησες? (αυτό απλά γιατί το έχω απορία)
Παρακάτω μιλάς για μεταπτυχιακά. Εκεί θέλω απλά να πω πως μου φαίνονται αρκετά μεγάλα τα δίδακτρα. Ξέρεις αν σε καλό ξένο πανεπιστήμιο (καλό εννοώ αντίστοιχα των ελληνικών πανεπιστημίων και καλύτερα) τα δίδακτρα είναι μεγαλύτερα από ότι εδώ?
Αυτά απλά για να έχω μια ιδέα τι γίνετε για τις μετ' έπειτα σπουδές.
Τώρα όσο αφορά το πτυχίο θα προσπαθήσω να το πάρω με όσο μεγαλύτερο βαθμό μπορέσω. Θα προσπαθήσω φυσικά να ανταγωνιστώ τους άλλους υποψηφίους μιας και οι απαιτήσεις είναι πολύ μεγάλες. Έχω ηδη υπολογίσει πως θα ξεκινήσω πολύ χαμηλά και αν έχω την ικανότητα τότε θα συνεχίσω..Αξιοσημείωτη πάντως η περίπτωσή σου, δεν έχω εργαστεί μέχρι τώρα αλλά εσύ εργαζόσουν + ιδιαίτερα + μαθήματα.
Επίσης μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο την τελευταία σου παράγραφο?
Σε ξαναευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες σου.

@ petran_r21
Σκεφτόμουν Θεσσαλονίκη μόνο και μόνο για οικονομικούς λόγους. Προσωπικά δεν νομίζω να παίζουν τόσο πολύ ρόλο το μέρος στο οποίο έγιναν οι σπουδες μιας και όλα τα τμήματα είναι ισάξια. Μάλιστα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το ΛΟ.ΧΡΗ Πα.Μακ. Πιο πολύ ρόλο σε προχωρημένο επίπεδο παίζει το μεταπτυχιακό.
Σε ευχαριστώ για το κείμενό σου, συμφωνώ στα περισσότερα σημεία.

"Τμήμα Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς"
Μόλις είδα αυτό το τμήμα. Ξέρω ότι συνήθως το όνομα δεν παίζει και πολύ ρόλο αλλά έχει κάποια ιδιαιτερότητα αυτό το τμήμα από τα άλλα που αναφέρθηκαν?

Αυτο ακριβως το τμημα θα σου ελεγα αν σκεφτοσαι Αθηνα.Απο αυτο βγαινεις χρηματοικονομικος με τα ιδια δικαιωματα οπως και του ΛΟΧΡΗ αν επιλεξεις απο το ΛΟΧΡΗ κατευθηνση χρηματοικονομικων.Νομιζω ειναι καταλληλο με τα γουστα σου.Δεν κανεις λογιστικα μαθηματα που δεν σε ενδιαφερουν αν και να σου πω ειναι χρησιμα.Και οπως λεει εξεδικευσαι στην διοικηση τραπεζων αλλα μην φανταστεις τρελες διαφορες.Και απο τα 2 τμηματα του ΠΑΜΑΚ και του ΠΑΠΕΙ εχω ακουσει καλες κριτικες και τα θεωρω πολυ αξιολογα τμηματα.Δες και το προγραμμα σπουδων των σχολων και δες τις διαφορες(φανταζομαι ξερεις πως).Σκεψου οτι θα φοιτησεις στην σχολη που θα επιλεξεις θα περασεις τουλαχιστον 4 χρονια.Οποτε η πολλη καλο ειναι να ειναι της αρεσκειας σου αλλα και να σε συμφερει οικονομικα(ειναι πολλα τα λεφτα).Μια καλη επιλογη ειναι αν προτιμεις χρηματοικονομικα να δηλωσεις πρωτα ΠΑΜΑΚ και μετα ΠΑΠΕΙ.

Οπως σου ειπα τα χρηματοικονομικα πιστευω πως ειναι δυνατο να καλυφθουν σε μεταπτυχιακο.Υπαρχει πχ στην ΑΣΟΕΕ ενα μεταπτυχιακο που λεγεται Χρηματοικονομικη και τραπεζικη Διοικιτικη.Εχω τη εντυπωση οτι σε παρομοια μεταπτυχιακα εχουν προσβαση οι αποφοιτοι απο τις περισσοτερες οικονομικες σχολες.Στην Αθηνα υπαρχει και το ΔΕΤ και η σχολη μου.Στα λεω αυτα γιατι και εγω θα μπορουσα να παω χρηματοικονομικο παπει με βασει τα μορια που συγκεντρωσα αλλα προτιμησα μια σχολη μεσω της οποιας θα ειχα την δυνατοτητα να ασχοληθω με τα χρηματοικονομικα και οχι μονο.Αν εχεις μαθηματικο υποβαθρο σου ανηγουν πιο ευκολα πορτες για μεταπτυχιακα.Ενα καλο ειναι το Risk Managment(Διαχειρηση οικονομικου κινδυνου) και Διαχειρηση καιφαλαιων και χαρτοφυλακιου.Αυτο ηταν το σκεπτικο μου μιας και το Risk με ενδιαφερει πολυ .Αυτα στα λεω πιο πολυ ενημερωτικα μιας και πιστευω οτι δεν σε ενδιαφερουν τοσο οι 2 τελευταιες σχολες που παρεθεσα αλλα εξ ολοκληρου ο χρηματοικονομικος και τραπεζικος τομεας.Τωρα αν τελειωσεις Χρημ. δεν ξερω τι επιλογες θα εχεις μετα στα μεταπτυχιακα.Ισως ιδιου αντικειμενου και με το προπτυχιακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ που με πληροφορείς και λες την γνώμη σου.
Πάω ακόμα β' λυκείου οπότε έχω χρόνο να ξεκαθαρίσω ακριβώς τι θέλω, να το σπουδάσω και μετά να πάρω εξειδίκευση (αν είναι πραγματικά αυτό που μου ταιριάζει). Πάντως μου είναι χρήσιμες όλες οι πληροφορίες και με βοηθούν στο να κατασταλάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giann@

Νεοφερμένος

Η giann@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
[FONT=Tahoma, sans-serif][FONT=Tahoma, sans-serif]Αγαπητέ Johnny 15 καλησπέρα και πάλι,[/FONT]

[FONT=Tahoma, sans-serif]αποφοίτησα από το τμήμα Οικονομικών Επιστημών της σχολής ΝΟΠΕ. Τα δίδακτρα για τα μεταπτυχιακά εντός Ελλάδος είναι πράγματι πολύ υψηλά. Στο εξωτερικό μπορείς να βρεις πληθώρα μεταπτυχιακών στα Χρηματοοικονομικά, ένα που μ'άρεσε πολύ στην Αγγλία αφορούσε το risk management και κόστιζε περίπου 5.000 λίρες. Πολύ λιγότερο συγκριτικά με τα ελληνικά δεδομένα. Ωστόσο, υπάρχουν και άλλα που στοιχίζουν αρκετά περισσότερα!! Αλλά όπως είπα τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό είναι πάρα πολλά και τα μεταπτυχιακά επίσης... Συνεπώς, θα πρέπει μόνος σου να διαλέξεις το καταλληλότερο. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να συνυπολογίσεις και το κόστος διαβίωσης. Αν θέλεις τη γνώμη μου, εάν επρόκειτο να επιλέξω να επενδύσω στο προπτυχιακό, και να σπουδάσω σε ένα από τα τμήματα της Αθήνας, ή στο μεταπτυχιακό, θα επένδυα στο δεύτερο και θα έκανα το μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.[/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif]Σε ο,τι αφορά στην τελευταία παράγραφο, οι απόφοιτοι των οικονομικών πανεπιστημίων με τη λήψη του πτυχίου τους έχουν τη δυνατότητα έκδοσης άδειας οικονομολογικού επαγγέλματος και άδειας λογιστή-φοροτεχνικού Γ' Τάξης με την οποία μπορούν να τηρούν βιβλία εταιρειών Α' και Β' κατηγορίας έως 1.500.000€.[/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif]Στη συνέχεια εφόσον αποδείξεις προϋπηρεσία 2 ετών σε λογιστική θέση παίρνεις άδεια Β' Τάξης όπου μπορείς να τηρείς βιβλία εταιρειών Α', Β' και Γ' κατηγορίας και τέλος αφού συμπληρώσεις ακόμα 3 χρόνια σχετικής προϋπηρεσίας παίρνεις άδεια Α' τάξης όπου μπορείς να υπογράφεις απεριόριστο ύψος ισολογισμών[/FONT]
[/FONT].
[FONT=Tahoma, sans-serif][/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif]Χαίρομαι πάντως που βλέπω ότι έχεις μακροπρόθεσμους στόχους. Φαίνεσαι συνειδητοποιημένος και ας μην έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο των σπουδών σου ακόμα. [/FONT][FONT=Tahoma, sans-serif]Είναι χαρά μου να βοηθήσω σε οποιαδήποτε άλλη απορία σου.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
[FONT=Tahoma, sans-serif][FONT=Tahoma, sans-serif]Αγαπητέ Johnny 15 καλησπέρα και πάλι,[/FONT]

[FONT=Tahoma, sans-serif]αποφοίτησα από το τμήμα Οικονομικών Επιστημών της σχολής ΝΟΠΕ. Τα δίδακτρα για τα μεταπτυχιακά εντός Ελλάδος είναι πράγματι πολύ υψηλά. Στο εξωτερικό μπορείς να βρεις πληθώρα μεταπτυχιακών στα Χρηματοοικονομικά, ένα που μ'άρεσε πολύ στην Αγγλία αφορούσε το risk management και κόστιζε περίπου 5.000 λίρες. Πολύ λιγότερο συγκριτικά με τα ελληνικά δεδομένα. Ωστόσο, υπάρχουν και άλλα που στοιχίζουν αρκετά περισσότερα!! Αλλά όπως είπα τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό είναι πάρα πολλά και τα μεταπτυχιακά επίσης... Συνεπώς, θα πρέπει μόνος σου να διαλέξεις το καταλληλότερο. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να συνυπολογίσεις και το κόστος διαβίωσης. Αν θέλεις τη γνώμη μου, εάν επρόκειτο να επιλέξω να επενδύσω στο προπτυχιακό, και να σπουδάσω σε ένα από τα τμήματα της Αθήνας, ή στο μεταπτυχιακό, θα επένδυα στο δεύτερο και θα έκανα το μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.[/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif]Σε ο,τι αφορά στην τελευταία παράγραφο, οι απόφοιτοι των οικονομικών πανεπιστημίων με τη λήψη του πτυχίου τους έχουν τη δυνατότητα έκδοσης άδειας οικονομολογικού επαγγέλματος και άδειας λογιστή-φοροτεχνικού Γ' Τάξης με την οποία μπορούν να τηρούν βιβλία εταιρειών Α' και Β' κατηγορίας έως 1.500.000€.[/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif]Στη συνέχεια εφόσον αποδείξεις προϋπηρεσία 2 ετών σε λογιστική θέση παίρνεις άδεια Β' Τάξης όπου μπορείς να τηρείς βιβλία εταιρειών Α', Β' και Γ' κατηγορίας και τέλος αφού συμπληρώσεις ακόμα 3 χρόνια σχετικής προϋπηρεσίας παίρνεις άδεια Α' τάξης όπου μπορείς να υπογράφεις απεριόριστο ύψος ισολογισμών[/FONT]
[/FONT].

[FONT=Tahoma, sans-serif]Χαίρομαι πάντως που βλέπω ότι έχεις μακροπρόθεσμους στόχους. Φαίνεσαι συνειδητοποιημένος και ας μην έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο των σπουδών σου ακόμα. [/FONT][FONT=Tahoma, sans-serif]Είναι χαρά μου να βοηθήσω σε οποιαδήποτε άλλη απορία σου.[/FONT]

Η ΝΟΠΕ ποια σχολη ειναι?:hmm:
Για Risk managment ειχα την εντυπωση πως δεν δεχονται ευκολα και δεν πηγαινουν και οι ιδιοι απο οικονομικο γιατι χρειαζεσαι απαιτητικα μαθηματικα.Οποτε οι περισσοτεροι προερχονται απο μαθηματικο και στατιστικο:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Καλησπερα κι απο εμενα...
Πρωτα πρωτα να πω πως σε περιπου ~50 μερες δινω κι εγω!!Και ειμαι 5ο πεδιο...
Στις βασικες μου επιλογες θα ειναι μονο τμηματα 5ου πεδιου και τιποτα αλλο.
Σαν πρωτη επιλογη εχω τα τμηματα Οικονομικων επιστημων του ΠΑΜΑΚ,και οχι του ΑΠΘ γιατι γνωριζω ατομα και των 2 τμηματων και ακουσα πως του ΠΑΜΑΚ ειναι πιο καινουργιο,ειναι καλυτερο αφου εχει μονο οικονομικα τμηματα και γενικα θεωρειτε πιο ωραιο απο το ΑΠΘ(ολα αυτα απο φοιτητες που σπουδαζουν στην Θεσσαλονικη).
Σημερα ομως ειδα και ενα παρα πολυ ωραιο τμημα που με εκανε ενα click παραπανω απο το προηγουμενο.
Προκειται για το τμημα στατιστικης και ασφαλιστικης επιστημης!
Στο τμημα αυτο υπαρχουν πολυ περισσοτεροι δρομοι κατευθυνσης για το τι θελει ο καθενας να ακουλουθησει και επιπλεον συνδυαζεται με τις ασφαλιστικες εταιρειες(πραγμα που με αρεσει πολυ) και 2ον δεν εχει και μεγαλη βαση σαν τα αλλα οικονομικα τμηματα(δηλαδη 17.500+).
Αν καποιος γνωριζει πληροφοριες γι αυτο το τμημα ας τις μοιραστει μαζι μας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Καλησπερα κι απο εμενα...
Πρωτα πρωτα να πω πως σε περιπου ~50 μερες δινω κι εγω!!Και ειμαι 5ο πεδιο...
Στις βασικες μου επιλογες θα ειναι μονο τμηματα 5ου πεδιου και τιποτα αλλο.
Σαν πρωτη επιλογη εχω τα τμηματα Οικονομικων επιστημων του ΠΑΜΑΚ,και οχι του ΑΠΘ γιατι γνωριζω ατομα και των 2 τμηματων και ακουσα πως του ΠΑΜΑΚ ειναι πιο καινουργιο,ειναι καλυτερο αφου εχει μονο οικονομικα τμηματα και γενικα θεωρειτε πιο ωραιο απο το ΑΠΘ(ολα αυτα απο φοιτητες που σπουδαζουν στην Θεσσαλονικη).
Σημερα ομως ειδα και ενα παρα πολυ ωραιο τμημα που με εκανε ενα click παραπανω απο το προηγουμενο.
Προκειται για το τμημα στατιστικης και ασφαλιστικης επιστημης!
Στο τμημα αυτο υπαρχουν πολυ περισσοτεροι δρομοι κατευθυνσης για το τι θελει ο καθενας να ακουλουθησει και επιπλεον συνδυαζεται με τις ασφαλιστικες εταιρειες(πραγμα που με αρεσει πολυ) και 2ον δεν εχει και μεγαλη βαση σαν τα αλλα οικονομικα τμηματα(δηλαδη 17.500+).
Αν καποιος γνωριζει πληροφοριες γι αυτο το τμημα ας τις μοιραστει μαζι μας:)

Το τμημα Στατιστικης και ασφαλιστικης επιστιμης ΠΑΠΕΙ ειναι ενα τμημα που ξεφευγει απο τα κλασσικα και ανηκει στο 5ο πεδιο.Οι αποφοιτοι της σχολης αυτης εγγραφονται στο οικονομικο επιμελητηριο και βγαινουν με την ιδιοτητα του στατιστικου.

Μια επισημανση.Η Περιγραφικη στατιστικη ειναι η συλλογη των δεδομενων η αναλυση και η ερμηνεια σου.Πχ αν θες να κανεις μια δημοσκοπηση ακολουθεις αυτη την διαδικασια και στο τελος παρουσιαζεις τα αποτελεσματα σε πινακες ποσοστων ,διαγραμματα κλπ.Στατιστικη οπως δεν σημαινει μονο αυτο.Ειναι και η προσπαθεια να βγαλεις συμπερασματα κατω απο συνθηκες αβεβαιοτητας,στην ουσια ,με καποια εργαλεια,μεθοδους να προβλεψεις-εκτιμησεις γεγονοτα.

Το προγραμμα σπουδων περιλαμβανει πολυ μαθηματικα και στατστικη,ασφαλιστικα μαθηματα,μαθηματα οικονομικης φυσης(πχ μικροοικονομικη θεωρια,χρηματοικονομικα,λογιστικη κλπ),και υπολογιστες.Που σημαινει οτι υπαρχει πλουραλισμος στα μαθηματα.Ομως ειναι απαιτητικη σχολη και πρεπει να σου αρεσουν τα μαθηματικα οπωσδηποτε κθως και να εχεις μια σχετικη ανεση.Αλλιως θα τα βρεις λιγο σκουρα.

Ειναι σιγουρα μια σχολη που σου επιτρεπει να ασχοληθεις με πολλα πραγματα συνηθως με το αντιστοιχο μεταπτυχιακο.πχ βιοστατιστικη,χρηματοικονομικα,risk managment,αναλογιατικα και ασφαλιστικα(ειδικα σε αυτο το τμημα που εξεδικευεται στον τομεα αυτο και πολλοι αποφοιτοι δουλευουν σε ασφαλιστικες εταιριες).

Οι περισσοτεροι εργαζονται στον τομεα των οικονομικων των επιχειρησεων και των τραπεζων.Μπορεις να εργασθεις στην Εθνικη Στατιστικη Υπηρεσια,σε εταιριες δημοσκοπησεων ακομα και στην τροχαια.Η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι παρα πολυ καλη ειδικα αν υπαρχει και μεταπτυχιακο,Αυτο οφειλεται σε ενα βαθμο στον μικρο αριθμο αποφοιτων καθε χρονο.Σε δεχονται επισης στα περισσοτερα μεταπτυχιακα καθως εχεις πολυ καλο μαθηματικο υποβαθρο.

Αυτα αν δεν ξεχασα κατι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top