Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

vangelisk94

Νεοφερμένος

Ο vangelisk94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
δεν ξαναγραφω λοιπον σας αφηνω στις αυταπατες σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
δεν ξαναγραφω λοιπον σας αφηνω στις αυταπατες σας!

Αρχικά Βαγγέλη ποιος είσαι εσύ που θα μας κρίνεις αποτυχημένους ;
Εγώ το ότι πέρασα σε ένα ΤΕΙ και μου αρέσει το τμήμα μου, το θεωρώ μεγάλη ΕΠΙΥΤΥΧΙΑ ! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
το controversy είναι άδικο αφου ολοι εδω ειστε σε ΤΕΙ κι εγω ειμαι μονος μου ! οποτε δεν εχει νοημα να συνεχισουμε διοτι με το τελευταιο που εγραψες καταλαβα οτι δε βγαινει ακρη!
Δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε γιατί απ' την πρώτη στιγμή δε λες απολύτως τίποτα που να είναι σοβαρό και να έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε!
Πέρα απ' το ότι γενικά φαίνεσαι ανάξιος σοβαρού διαλόγου καθώς α)έχεις απαράδεκτο ύφος (για πολλούς λόγους), β)απαντάς επιλεκτικά, γ)αδυνατείς να κατανοήσεις στοιχειώδη πράγματα και δ)όποτε απαντάς λες είτε μπούρδες είτε κάτι επίσης άσχετο απ' αυτό που ερωτήθηκες...
το controversy είναι άδικο αφου ολοι εδω ειστε σε ΤΕΙ κι εγω ειμαι μονος μου ! οποτε δεν εχει νοημα να συνεχισουμε διοτι με το τελευταιο που εγραψες καταλαβα οτι δε βγαινει ακρη!
Στο θέμα αυτό έχουν σχολιάσει και το διαβάζουν και παιδιά που αποφοίτησαν ή σπουδάζουν σε πανεπιστήμια και πολυτεχνεία...βλέπεις κανέναν να παρεμβαίνει υπέρ σου;
Άρα μάλλον εσύ κάτι κάνεις λάθος Ω πάνσοφε Βαγγελάκη!:rolleyes:
δεν εχεις κανενα δικαιωμα να μιλαςγια το hua οταν εισαι στο τει Σερρων και ποσες φορες θα το πω οτι δεν ειμαι 24?
Όσο δικαίωμα έχεις εσύ να μιλάς για το Π.Δ.Α. ή οποιονδήποτε άλλο, άλλο τόσο έχω κι εγώ να μιλάω για ό,τι και όποιον γουστάρω...κι άμα σ' αρέσει!Capiche?
Δε μ' ενδιαφέρει πόσο είσαι, σ' έχω γραμμένο κι εσένα και τη σχολή σου!:hello:
δεν ξαναγραφω λοιπον σας αφηνω στις αυταπατες σας!
Ο μόνος εδώ πέρα που έχει "αυταπάτες" είσαι εσύ που νομίζεις ότι είσαι "κάποιος" κι ότι σπουδάζεις σε ίδρυμα επιπέδου και φήμης Stanford, ενώ στην πραγματικότητα είσαι ένας ανασφαλής και κομπλεξικός φοιτητής χαμηλού κοινωνικού επιπέδου που σπουδάζει σ' ένα κάτω του μετρίου Ελληνικό πανεπιστήμιο που δε διαφέρει σχεδόν σε τίποτα από πλευράς εκπαιδευτικού επιπέδου, φήμης κ.λπ. από ένα κεντρικό ή επαρχιακό Τ.Ε.Ι. και το οποίο αν περάσεις τα Ελληνικά σύνορα δεν το ξέρει ούτε η μάνα του!:rolleyes:
Εμείς ούτε καυχιόμαστε, ούτε λέμε ότι σπουδάσαμε στα "καλύτερα", ούτε μειώνουμε τους άλλους ούτε ζούμε σε εικονική πραγματικότητα όπως εσύ...πατάμε στη γη, ξέρουμε ποιοι είμαστε, τα υπέρ και τα κατά μας και κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε με τα εφόδια που έχουμε, με σεβασμό προς ΟΛΟΥΣ τους συναδέλφους απ' ΟΠΟΥ κι αν προέρχονται (εκτός από εσένα που δεν ανταποδίδεις το σεβασμό)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Jack of Spades, δεν θα βγάλεις άκρη :P , αν θέλει να πιστεύει ότι όσοι είμαστε ΤΕΙ είμαστε και κατώτεροι και όσοι πέρασαν σαν και εκείνον σε Πανεπιστήμιο, είναι καλύτεροι, πρόβλημά του ...!!! Αν είμαστε ευχαριστημένοι εμείς ποιος ο λόγος να ακούμε και τον καθένα να μας θεωρεί αποτυχημένους;

Υγ: Διευκρινίζω ΑΕΙ είναι τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ, απλά με διαφορετικό προσανατολισμό αλλά είναι ΙΣΑΞΙΟΙ ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
είναι τουλαχιστον θρασυτατο να μιλας για ενα τμημα που απο οτι καταλαβαινω απο τη σχολη που εισαι πρεπει στα μορια να σε ειχε double score! συγγνωμη που στο χαλαω αλλα το hua περναει στο ελληνικο ranking ολα τα ΤΕΙ και την Παντειο απο τα ΑΕΙ της Αθηνας

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΒΑΓΓΕΛΗ, από πότε την ποιότητα ενός τμήματος την καθορίζουν τα μόρια που έβγαλε κάποιος στις εξετάσεις; Μην μου πεις πάλι την μεγάλη διαφορά στην ζήτηση δεν είναι σοβαρό επιχείρημα νομίζω ενός "έξυπνου" κατατάλα ανθρώπου που έγραψε πολλά μόρια πέρασε σε ανώτερη σχολή όπως λέει και κοκορεύεται και υποτιμάει όλους τους άλλους :/:


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω τώρα γιατί κοντράρεστε πραγματικά. Βαγγέλη έστω ότι το μέσο επίπεδο των φοιτητών είναι μικρότερο από αυτό άλλων σχολών πράγμα με το οποίο συμφωνώ (πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις ξέρω τειτζη πληροφορικάριο πολύ καλύτερο από πολυτεχνείο), εσένα τι σε πειράζει να έχουν όμως ίδια δικαιώματα; Δεν γίνεται να έχουμε για πάντα κλειστά επαγγέλματα, αυτή η νοοτροπία δεν οδηγεί πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλημέρα Γιάννη,

Εγώ δεν καταλαβαίνω τώρα γιατί κοντράρεστε πραγματικά. Βαγγέλη έστω ότι το μέσο επίπεδο των φοιτητών είναι μικρότερο από αυτό άλλων σχολών πράγμα με το οποίο συμφωνώ (πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις ξέρω τειτζη πληροφορικάριο πολύ καλύτερο από πολυτεχνείο), εσένα τι σε πειράζει να έχουν όμως ίδια δικαιώματα; Δεν γίνεται να έχουμε για πάντα κλειστά επαγγέλματα, αυτή η νοοτροπία δεν οδηγεί πουθενά.

διότι προφανώς η νοοτροπία ορισμένων, ότι όποιος γράφει περισσότερα μόρια πανελλελέ, σημαίνει ότι είναι και καλύτερος μαθητής, και ότι τα υψηλά μόρια σημαίνουν και καλύτερης ποιότητας σχολής ντε και καλά, δεν θα αλλάξει ποτέ. Γιατί φυσικά σχολές τεχνολογικού προσανατολισμού είναι κατώτερες και καλά, από αυτές των Πανεπιστημίων που δίνουν έμφαση στο θεωρητικό περισσότερο κομμάτι :redface: Προφανώς κάποιοι με τόσες πολλές ανασφάλειες μπαίνουν να βγάλουν τα απωθημένα τους, σε ένα φόρουμ κοντράροντας και υποτιμώντας όλους τους υπολοίπους, but never mind!! Πλάκα πλάκα συμφωνούμε και σε κάτι χαχα :P . Αλλά η ιστορία έχει δείξει ότι αυτοί που υπερηφανεύονται τόσο πολύ θα την πατήσουν μετά ....Αλλά τεσπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΒΑΓΓΕΛΗ, από πότε την ποιότητα ενός τμήματος την καθορίζουν τα μόρια που έβγαλε κάποιος στις εξετάσεις; Μην μου πεις πάλι την μεγάλη διαφορά στην ζήτηση δεν είναι σοβαρό επιχείρημα νομίζω ενός "έξυπνου" κατατάλα ανθρώπου που έγραψε πολλά μόρια πέρασε σε ανώτερη σχολή όπως λέει και κοκορεύεται και υποτιμάει όλους τους άλλους :/:



:P
εγω ειμαι σε τμημα τει που η βαση του αφηνει πισω απειρα αει , το θεμα δεν ειν αι αυτο , το θεμα ειναι οτι καθεστε κ ασχολειστε με τρολλακιδες η απλα κομπλεξικα ατομα που εβγαλαν 12,5 χιλ μορια και περασαν σε πχ αει υπολογιστων κ πουλαν μαγκια σε τειτζιδες , ε λογικο ρε φιλε , το ιδιο καναμε κ μεταξυ σχολειων , θα το κανουμε παντου αυτο , ετσι ειναι η φυση του ανθρωπου τι να κανουμε .Η πραγμτικη διαφορα μεταξη τει κ αει ειναι οι υποδοδμες , κριμα που τα περισσοτερα αει εχουν μεγαλα κ ευχαριστα κτηρια την ωρα που τα τει συνηθως εχουν μονορφα η το πολυ δυοροφα κτηριακια , και ως προς αυτο το πανδα δεν εχει αλλαξει παραμενει τει , τωρα οσον αφορα τις γνωσεις , ο καθενας παιρνει αυτο που προσπαθει να κ θελει να εχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
εγω ειμαι σε τμημα τει που η βαση του αφηνει πισω απειρα αει , το θεμα δεν ειν αι αυτο , το θεμα ειναι οτι καθεστε κ ασχολειστε με τρολλακιδες η απλα κομπλεξικα ατομα που εβγαλαν 12,5 χιλ μορια και περασαν σε πχ αει υπολογιστων κ πουλαν μαγκια σε τειτζιδες , ε λογικο ρε φιλε , το ιδιο καναμε κ μεταξυ σχολειων , θα το κανουμε παντου αυτο , ετσι ειναι η φυση του ανθρωπου τι να κανουμε .Η πραγμτικη διαφορα μεταξη τει κ αει ειναι οι υποδοδμες , κριμα που τα περισσοτερα αει εχουν μεγαλα κ ευχαριστα κτηρια την ωρα που τα τει συνηθως εχουν μονορφα η το πολυ δυοροφα κτηριακια , και ως προς αυτο το πανδα δεν εχει αλλαξει παραμενει τει , τωρα οσον αφορα τις γνωσεις , ο καθενας παιρνει αυτο που προσπαθει να κ θελει να εχει

Φυσικά πολλά τμήματα ΤΕΙ ξεπερνούν στα μόρια αυτά των ΑΕΙ όπως και το δικό μου το αντίστοιχο του Ιονίου δίχως αυτό να σημαίνει ότι ντε και καλά το δικό μου είναι καλύτερο και ειδικά τώρα με το νέο ΠΣ, θεωρώ πιο "πετυχημένο" αυτό του Ιονίου αλλά τεσπα.! Βασικά ξέρεις τι με ενοχλεί; Με ενοχλούν 2 πράγματα: 1. Το να είναι κάποιος μαθητής του 18 και του 19 και να κοκορεύεται στους άλλους και 2. Το να γράφει κάποιος 18Κ ο άλλος 12Κ και ο πρώτος να υποτιμά και να κοκορεύεται στον δεύτερο έτσι χωρίς λόγο απλά επειδή θέλει να βγάλει ανασφάλειες, κόμπλεξ και δεν ξέρω τι. Σίγουρα μπορεί να είναι πιεσμένος από τους γονείς του κλπ και να θέλει κάπου να ξεσπάσει και το κατανοώ ο καθένας την καταπίεση την βγάζει με διαφορετικό τρόπο αλλά οκ!! Πραγματικά δεν με νοιάζει πόσα μόρια έβγαλε ο καθένας δεν κρίνω ποτέ κανέναν από αυτό και δεν αποτελεί κριτήριο για το ποιόν του άλλου, αλλά με ενοχλεί να κοκορεύονται αυτό μου την δίνει ! Μετά όταν αποτύχουν θα ψάχνονται να δουν τι φταίει ενώ θα φταίει η υπερβολική αυτοπεποίθηση που είχαν! Ακριβώς όπως στο σχολείο δεν θα αλλάξει ποτέ η νοοτροπία αυτή!! Απλά αν σε αυτούς δεν απαντήσεις, θα νομίζουν ότι έχουν δίκιο, αλλά άλλο τι νομίζουν άλλο τι ισχύει σίγουρα. Όταν μπαίνει ο καθένας και ξεσπά έτσι ... Τεσπα δεν έχει νόημα ίσως όντως καλύτερα να μην ασχολούμαστε!

Προφανώς και δεν παραμένει ΤΕΙ αλλά έχει γίνει πανεπιστημιακό πλέον γιατί έχασε προνόμια που είχε ως ΤΕΙ και απέκτησε κάποια προνόμια και προτερήματα που έχουν τα Πανεπιστήμια .....Μόνο τα κτίρια δεν άλλαξαν, αλλά τουλάχιστον τα κτίρια της Αθήνας που ως τώρα ήμουν είναι πολύ καλύτερα με κάτι αντίστοιχα του ΕΚΠΑ πχ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά τι κάθεστε και ασχολείστε. Είναι σαφές ότι το τμήμα Γεωγραφίας του Χαροκόπειου (βάση 11.188) είναι σαφώς ανώτερο από το τμήμα Φυσικοθεραπείας του μέχρι πρότινος ΤΕΙ Αθήνας (βάση 17.236) αφού είναι ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ. Τι, όχι;

Εντωμεταξύ, δεν λέω, μπες στην διαδικασία να συγκρίνεις τμήματα και ιδρύματα αν το θέλεις, σιγά. Aλλά διασφάλισε ότι αυτά που συγκρίνεις είναι, εχμ, συγκρίσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όταν ο άνθρωπος έχει κόμπλεξ αυτά συμβαίνουν δυστυχώς.Πάντως και στο Χαροκόπειο που σπουδάζεις,δε βλέπω να έχεις παιδευτεί και πολύ αφού κάθεσαι και κρίνεις τους γύρω σου επειδή επέλεξαν ΤΕΙ.Αν νιώθεις πως θέλεις να αναδείξεις τον εαυτό σου βρες καλύτερο τρόπο ή μάλλον μη το κάνεις καθόλου!Σε αυτήν την ζωή αν προσπαθείς συνέχεια να δείχνεσαι στο τέλος εσύ θα βγεις ο αποτυχημένος.Συνέχισε,λοιπόν,να ζεις κι εσύ με τις δικές σου αυταπάτες και θα δεις.Η ζωή δίνει πολύ ωραία χαστούκια ορισμένες φορές εκεί που δε τα περιμένεις.Τα λέμε επιτυχημένε μου άνθρωπε(αφού όπως λες είσαι και σε πανεπιστήμιο)
ΥΓ επειδή έχω γνωστούς Σέρρες,το ΤΕΙ Σερρών είναι ίσως το καλύτερο στη Μακεδονία,ειδικά στον τομέα της πληροφορικής :) καλή σου μέρα

Καλημέρα Γιάννη,



διότι προφανώς η νοοτροπία ορισμένων, ότι όποιος γράφει περισσότερα μόρια πανελλελέ, σημαίνει ότι είναι και καλύτερος μαθητής, και ότι τα υψηλά μόρια σημαίνουν και καλύτερης ποιότητας σχολής ντε και καλά, δεν θα αλλάξει ποτέ. Γιατί φυσικά σχολές τεχνολογικού προσανατολισμού είναι κατώτερες και καλά, από αυτές των Πανεπιστημίων που δίνουν έμφαση στο θεωρητικό περισσότερο κομμάτι :redface: Προφανώς κάποιοι με τόσες πολλές ανασφάλειες μπαίνουν να βγάλουν τα απωθημένα τους, σε ένα φόρουμ κοντράροντας και υποτιμώντας όλους τους υπολοίπους, but never mind!! Πλάκα πλάκα συμφωνούμε και σε κάτι χαχα :P . Αλλά η ιστορία έχει δείξει ότι αυτοί που υπερηφανεύονται τόσο πολύ θα την πατήσουν μετά ....Αλλά τεσπα!

Σοφία όχι μόνο την πατάνε αυτοί που υπερηφανεύονται,τρώνε τσεκούρι ξαναλέω.Τρανό παράδειγμα η κοπέλα που έλεγα τις προάλλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι κάθεστε και ασχολείστε. Είναι σαφές ότι το τμήμα Γεωγραφίας του Χαροκόπειου (βάση 11.188) είναι σαφώς ανώτερο από το τμήμα Φυσικοθεραπείας του μέχρι πρότινος ΤΕΙ Αθήνας (βάση 17.236) αφού είναι ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ. Τι, όχι; Εντωμεταξύ, δεν λέω, μπες στην διαδικασία να συγκρίνεις τμήματα και ιδρύματα αν το θέλεις, σιγά. Aλλά διασφάλισε ότι αυτά που συγκρίνεις είναι, εχμ, συγκρίσιμα.

:P

Όταν ο άνθρωπος έχει κόμπλεξ αυτά συμβαίνουν δυστυχώς.Πάντως και στο Χαροκόπειο που σπουδάζεις,δε βλέπω να έχεις παιδευτεί και πολύ αφού κάθεσαι και κρίνεις τους γύρω σου επειδή επέλεξαν ΤΕΙ.Αν νιώθεις πως θέλεις να αναδείξεις τον εαυτό σου βρες καλύτερο τρόπο ή μάλλον μη το κάνεις καθόλου!Σε αυτήν την ζωή αν προσπαθείς συνέχεια να δείχνεσαι στο τέλος εσύ θα βγεις ο αποτυχημένος.Συνέχισε,λοιπόν,να ζεις κι εσύ με τις δικές σου αυταπάτες και θα δεις.Η ζωή δίνει πολύ ωραία χαστούκια ορισμένες φορές εκεί που δε τα περιμένεις.Τα λέμε επιτυχημένε μου άνθρωπε(αφού όπως λες είσαι και σε πανεπιστήμιο):ΥΓ επειδή έχω γνωστούς Σέρρες,το ΤΕΙ Σερρών είναι ίσως το καλύτερο στη Μακεδονία,ειδικά στον τομέα της πληροφορικής :) καλή σου μέρα

Συμφωνώ απολύτως <3!

Σοφία όχι μόνο την πατάνε αυτοί που υπερηφανεύονται,τρώνε τσεκούρι ξαναλέω.Τρανό παράδειγμα η κοπέλα που έλεγα τις προάλλες


Αυτό που είπες είναι to the point !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένα κόμπλεξ αλλά οι βάσεις εισαγωγής έχουν μεγάλη σημασία καθώς δείχνουν το επίπεδο των φοιτητών. Οι εξετάσεις και η δυσκολία της σχολής προσαρμόζεται στο επίπεδο των φοιτητών. Το ΤΕΙ ΠΕιραια μπορεί να έγινε πανεπιστήμιο αλλά ο προσανατολισμός του δεν άλλαξε. Το επίπεδο της θεωρητικής κατάρτησης δεν πλησιάζει ούτε στο ελάχιστο με τα αντίστοιχα τμήματα του πολυτεχνείου.

Κατά τη γνώμη μου για τη πλειοψηφία των φοιτητών δεν αξίζει να πάνε σε πολυτεχνείο. Στα 7 χρόνια που χρειάζεσαι τουλάχιστον για να πάρεις δίπλωμα πολυτεχνείου μπορείς στο αντίστοχιο ΤΕΙ να έχεις πρακτική εμπειρία και μεταπτυχιακό με πολύ λιγότερο κόπο. Ο εργοδότης όταν προσλαμβάνει εναν ηλεκτρολόγο μηχανικό τον προσλαμβάνει γιατί τον χρειάζεται. Αν πρέπει να τον εκπαίδευσει καλύτερα να εκπαιδεύσει εναν ανειδίκευτο να του έρθει και πιο φθηνά. Το ΕΜΠ το plus που σου προσφέρει, αν ψαχτείς, είναι οι γνωριμίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένα κόμπλεξ αλλά οι βάσεις εισαγωγής έχουν μεγάλη σημασία καθώς δείχνουν το επίπεδο των φοιτητών. Οι εξετάσεις και η δυσκολία της σχολής προσαρμόζεται στο επίπεδο των φοιτητών. Το ΤΕΙ ΠΕιραια μπορεί να έγινε πανεπιστήμιο αλλά ο προσανατολισμός του δεν άλλαξε. Το επίπεδο της θεωρητικής κατάρτησης δεν πλησιάζει ούτε στο ελάχιστο με τα αντίστοιχα τμήματα του πολυτεχνείου.


ΚΑΜΙΑ ΒΑΣΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ
ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ το επίπεδο των φοιτητών .....Αυτά είναι στερεότυπα και κόμπλεξ για όσους τα πιστεύουν και τα λένε. Δεν μπορείς να κρίνεις ΕΣΥ και κάθε ΕΣΥ την αξία ενός φοιτητή, ενός ΑΝΘΡΩΠΟΥ ή τις γνώσεις και τις ικανότητές του ΕΆΝ θέλεις από 3 ώρες σε ένα διαγώνισμα. ΕΊΝΑΙ ΑΤΟΠΟ ΚΑΙ ΑΚΥΡΟ. ΚΑΝΕΙΣ δεν θα έπρεπε να να κρίνει το πόσο καλός ή άξιος είναι κάποιος ΑΠΌ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ....ΕΛΕΟΣ

Δυστυχώς τέτοιες αντιλήψεις περνάτε μερικοί στα παιδιά που δίνουν και τα καταστρέφετε !! Και εσύ πώς ξέρεις ότι δεν πλησιάζει καθόλου έχεις ελέγχξει και έχεις συγκρίνει τα αντίστοιχα ΠΣ των τμημάτων ; Ξέρεις εάν όντως ντε και καλά ένας φοιτητής Πολυτεχνείου, ξέρει απαραίτητα περισσότερα ή είναι καλύτερος από έναν φοιτητή πρώην τειτζή ή τώρα Πανδίτη ;
Έξω από τον χορό καλά μιλάμε και για να βγάλουμε κόμπλεξ. Ξέρω φοιτητές από το πολυτεχνείο που δεν έχουν ούτε τις μισές γνώσεις από έναν φοιτητή ΤΕΙ του αντίστοιχου τμήματος. Κολλάτε απλά στο όνομα "πολυτεχνείο" που προκαλεί δέος και ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΤΕ την ουσία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.

ΚΑΜΙΑ ΒΑΣΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ
ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ το επίπεδο των φοιτητών .....
Tα πάντα είναι θέμα πιθανότητων. Όταν μια σχολή έχει βάση 18.000 είναι πιο πιθανόν να βρεις καλούς και επιμελείς φοιτητές από μια σχολή που έχει 10.000 μόρια.

Δυστυχώς τέτοιες αντιλήψεις περνάτε μερικοί στα παιδιά που δίνουν και τα καταστρέφετε !! Και εσύ πώς ξέρεις ότι δεν πλησιάζει καθόλου έχεις ελέγχξει και έχεις συγκρίνει τα αντίστοιχα ΠΣ των τμημάτων ; Ξέρεις εάν όντως ντε και καλά ένας φοιτητής Πολυτεχνείου, ξέρει απαραίτητα περισσότερα ή είναι καλύτερος από έναν φοιτητή πρώην τειτζή ή τώρα Πανδίτη ;
Έξω από τον χορό καλά μιλάμε και για να βγάλουμε κόμπλεξ. Ξέρω φοιτητές από το πολυτεχνείο που δεν έχουν ούτε τις μισές γνώσεις από έναν φοιτητή ΤΕΙ του αντίστοιχου τμήματος. Κολλάτε απλά στο όνομα "πολυτεχνείο" που προκαλεί δέος και ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΤΕ την ουσία!!
Δεν έχω αμβφιβολία που υπάρχουν απόφοιτοι του ΤΕΙ Πειραία που έχουν ανεβασμένο επίπεδο. Όπως έχω πει και στο παρελθόν η τρτοβάθμια εκπαίδευση πρώτα είναι προσωπική υπόθεση και μετά συλλογική.

Απλώς αντικειμενικά τα μαθήματα και οι εξετάσεις είναι πιο εύκολες και γλυτώνουν όλη την λεπτομέρεια. (που στις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται) π.χ. στο μάθημα των μηχανών το δικό μας είναι σαν εξειδικεικευμένα ηλεκτρομαγνητικά πεδία όταν στο ΤΕΙ Πειραιά κάνουν γενικά τις χαρακτηριστικές και ότι ειναι εφαρμόσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Tα πάντα είναι θέμα πιθανότητων. Όταν μια σχολή έχει βάση 18.000 είναι πιο πιθανόν να βρεις καλούς και επιμελείς φοιτητές από μια σχολή που έχει 10.000 μόρια.

ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΕΝΤΕΛΩΣ! Το τμήμα μου το 2014 που μπήκα είχε βάσεις εισαγωγή 12.000 μόρια, δηλαδή εγώ και άλλοι δεν είμαστε επιμελείς φοιτητές; ΣΟΒΑΡΑ ;;; Ποιος σου τα πε αυτά; Και ποιος σου είπε σε ένα τμήμα με 18Κ, όλοι οι φοιτητές είναι επιμελείς; Δεν μπορείς να μιλάς σοβαρά!

Δεν έχω αμβφιβολία που υπάρχουν απόφοιτοι του ΤΕΙ Πειραία που έχουν ανεβασμένο επίπεδο. Όπως έχω πει και στο παρελθόν η τρτοβάθμια εκπαίδευση πρώτα είναι προσωπική υπόθεση και μετά συλλογική.

Δεν αμφιβάλλω οπότε τα λόγια της προηγούμενής σου παράθεσης είναι ΆΤΟΠΑ και ΆΣΤΟΧΑ

Απλώς αντικειμενικά τα μαθήματα και οι εξετάσεις είναι πιο εύκολες και γλυτώνουν όλη την λεπτομέρεια. (που στις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται) π.χ. στο μάθημα των μηχανών το δικό μας είναι σαν εξειδικεικευμένα ηλεκτρομαγνητικά πεδία όταν στο ΤΕΙ Πειραιά κάνουν γενικά τις χαρακτηριστικές και ότι ειναι εφαρμόσιμο.

Άκικο με συγχωρείς είσαι έξω από τον χορό και βγάζεις συμπεράσματα από το μυαλό σου χωρίς να ξέρεις!


ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞ ΣΑΣ με Πανεπιστήμια και ΤΕΙ, ΕΛΕΟΣ πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Άκικο με συγχωρείς είσαι έξω από τον χορό και βγάζεις συμπεράσματα από το μυαλό σου χωρίς να ξέρεις!

Sophie πολυτεχνειο έχω βγάλει και είχα συμφοιτητές που ερχόντουσαν από τα αντίστοιχα ΤΕΙ με κατακτήριες. Επίσης θέματα εξετάσεων μπορεί να βρει ο καθένας από όλες τις σχολές και μπορεί να συγκρίνει.

π.χ. Τα Μαθηματικά 1 στο ΤΕΙ Λάρισας στις είναι σαν θέματα επιπέδου πανελληνίων .
https://e54cda5d-a-62cb3a1a-s-sites...aX5caU42fMMGu1BWPTWUO_i8Qsv1nL&attredirects=0

Η Αναλυση 1 στο ΗΜΜΥ ΕΜΠ τρέμω και μόνο στην ιδέα να ξαναδω τα θέματα :(. Το έδωσα πολλές φορές και ήταν το προτελευταίο μου μάθημα στη σχολή.

Αν ήμουν στο ΤΕΙ Πειραια θα έγραφα με τη πρώτη πάνω από 8 με 1 εβδομάδα διάβασμα. Στο ΗΜΜΥ ΕΜΠ παρακαλούσα για το 5 μετά από 3 φορές που έδωσα το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Άκικο ούτε σε αυτό το θέμα δεν μπορώ να κάνω συζήτηση μαζί σου, γιατί ο σκοπός σου είναι να υποτιμήσεις τα παιδιά των ΤΕΙ και να θεωρήσεις εύκολο το πτυχίο τους. Οπότε και σε αυτό ό,τι γράψεις δεν θα το λάβω και υπόψη μου :(

Εάν ΕΣΥ ΔΕΝ μπορούσες να το περάσεις δικό σου το πρόβλημα, δεν σου φταίει το επίπεδο δυσκολίας ΠΕ και ΤΕ λυπάμαι. Και λυπάμαι για την νοοτροπία μερικών να βγάζουν τέτοιο κόμπλεξ :( !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top