Πανεπιστήμια vs TEI

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι σημαίνει "τεχνολόγος" έχεις υπόψη σου;
Κι από που κι ως που "επιστήμονας" είναι ο απόφοιτος αποκλειστικά και μόνο πανεπιστημιακής σχολής;
Πολύ μπερδεμένα τα έχεις στο μυαλό σου...

Θεωρητικος επιστημονας= Πανεπιστημιο- Πρακτικος εφαρμοσμένος επιστημονας=ΤΕΙ. Σε κάλυψα? μάλλον άλλος πρεπει να μάθει τι σημαινει. Δεν ξέρω τι εχεις τελειωσει αλλα θα το ξαναπω. Για μενα και τα Πανεπιστημια και τα ΤΕΙ ηταν χρησιμα. για διαφορους λογους το καθενα. ΟΠως και στη Γερμανια universitat και fachonschulen
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Θεωρητικος επιστημονας= Πανεπιστημιο- Πρακτικος εφαρμοσμένος επιστημονας=ΤΕΙ. Σε κάλυψα? μάλλον άλλος πρεπει να μάθει τι σημαινει. Δεν ξέρω τι εχεις τελειωσει αλλα θα το ξαναπω. Για μενα και τα Πανεπιστημια και τα ΤΕΙ ηταν χρησιμα. για διαφορους λογους το καθενα. ΟΠως και στη Γερμανια universitat και fachonschulen
Άλλο "πρακτικός εφαρμοσμένος επιστήμονας", άλλο "τεχνολόγος"...προφανώς και δεν ξέρεις ποιοι και γιατί μας "κόλλησαν" αυτόν τον όρο!
Επίσης τα Γερμανικά Fachhochschulen έγιναν Universities of Applied Sciences για κάποιο λόγο...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλο "πρακτικός εφαρμοσμένος επιστήμονας", άλλο "τεχνολόγος"...προφανώς και δεν ξέρεις ποιοι και γιατί μας "κόλλησαν" αυτόν τον όρο!
Επίσης τα Γερμανικά Fachhochschulen έγιναν Universities of Applied Sciences για κάποιο λόγο...

Nα τος. Ξέριες καλύτερα από το Γερμανικό κράτος για ποιο λόγο τα θέσπισαν έτσι. Και αυτό σε ενοχλεί? Γιατί δεν στέλνεις μια επιστολή στη Μέρκελ;;

Τα ΤΕΙ πάντα ήταν Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένα επιστημών. Ο Φίλης πήγε να τα κάνει και τον έφαγαν. Δεν με νοιάζει και πολύ. Στην Ελλάδα δεν έχουμε και πολύ μέλλον. Κάθομαι γιατί δουλεύω, έχω μια δουλειά, έχω την Αθήνα που μου αρέσει πολύ όπως και τη Κρήτη που λατρεύω. Αλλιώς θα έφευγα Εξωτερικό. Γιατί σε αυτή τη χώρα που πλέον είναι για τα πανηγύρια, για πολλούς λόγους, δεν αξίζει
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Nα τος. Ξέριες καλύτερα από το Γερμανικό κράτος για ποιο λόγο τα θέσπισαν έτσι. Και αυτό σε ενοχλεί? Γιατί δεν στέλνεις μια επιστολή στη Μέρκελ;;

Τα ΤΕΙ πάντα ήταν Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένα επιστημών. Ο Φίλης πήγε να τα κάνει και τον έφαγαν. Δεν με νοιάζει και πολύ. Στην Ελλάδα δεν έχουμε και πολύ μέλλον. Κάθομαι γιατί δουλεύω, έχω μια δουλειά, έχω την Αθήνα που μου αρέσει πολύ όπως και τη Κρήτη που λατρεύω. Αλλιώς θα έφευγα Εξωτερικό. Γιατί σε αυτή τη χώρα που πλέον είναι για τα πανηγύρια, για πολλούς λόγους, δεν αξίζει
Για κάποιο λόγο τα ίδρυσαν ως fachhochschulen και για κάποιο λόγο τα μετονόμασαν σε "πανεπιστήμια" κάποια χρόνια αργότερα...τι σε μπερδεύει;

Στα υπόλοιπα δεν έχω να συμπληρώσω κάτι, συμφωνώ απόλυτα...απλά για την ιστορία: στο engineering ο "technologist" είναι κάτω απ' τον "engineer", μια υποδεέστερη κατηγορία τεχνικού της οποίας οι ασκούντες δεν είναι καν πτυχιούχοι Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης...καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί οι εκπρόσωποι του Τ.Ε.Ε. μας κόλλησαν αυτό τον όρο έτσι;:rolleyes:
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για κάποιο λόγο τα ίδρυσαν ως fachhochschulen και για κάποιο λόγο τα μετονόμασαν σε "πανεπιστήμια" κάποια χρόνια αργότερα...τι σε μπερδεύει;

Στα υπόλοιπα δεν έχω να συμπληρώσω κάτι, συμφωνώ απόλυτα...απλά για την ιστορία: στο engineering ο "technologist" είναι κάτω απ' τον "engineer"...καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί οι εκπρόσωποι του Τ.Ε.Ε. μας κόλλησαν αυτό τον όρο έτσι;:rolleyes:

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι το ίδιο ο απόφοιτος ΤΕΙ Μηχανολογίας με τον απόφοιτο ΕΜΠ Μηχανολογιας. ο ΈΝΑς κάνει 4 χρόνια σπουδές, ο άλλος 5. Αν και εδώ για την ΑΣΠΑΙΤΕ έχω μια απορία. γιατί αφού ήταν 5 χρόνια, δεν την αναγνώριζαν ως μάστερ.

Δεν με πολυαφορά τι γίνεται στο κλάδο των μηχανικών. Βρείτε τα. Εγώ με τον απόφοιτο Πανεπιστήμιο Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής δεν έχω καμια διαφορά.

Εξάλλου στις αγγελίες μας λέει Πτυχίο Πανεπιστημίου/ ΤΕΙ ή ΑΕΙ - ΑΤΕΙ
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι το ίδιο ο απόφοιτος ΤΕΙ Μηχανολογίας με τον απόφοιτο ΕΜΠ Μηχανολογιας. ο ΈΝΑς κάνει 4 χρόνια σπουδές, ο άλλος 5. Αν και εδώ για την ΑΣΠΑΙΤΕ έχω μια απορία. γιατί αφού ήταν 5 χρόνια, δεν την αναγνώριζαν ως μάστερ.
Απλώς δεν έχουν το ίδιο ακαδημαϊκό προφίλ...είναι όμως και οι δύο μηχανικοί!
Για το Τεχνικό επιμελητήριο όμως ήταν "τεχνολόγοι" (μη μηχανικοί δηλαδή)...κατάλαβες;
Τι γιατί δεν την αναγνώριζαν;Γιατί δεν αναγνωρίζουν τα "νέα" πανεπιστημιακά τμήματα πενταετούς φοίτησης που προέκυψαν από τα πρώην Τ.Ε.Ι. ως integrated master;Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;:rolleyes:
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Ο αδερφός μου που σπούδαζε σε τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών στο ΠΘ μου είχε πει ότι όταν είχαν έρθει κάποια άτομα από το αντίστοιχο τμήμα ΤΕΙ δεν καταλαβαιναν τίποτε και το επίπεδο τους ήταν πολύ χαμηλό και τους πείραζε αρκετά η πανεπιστημιοποιηση χωρίς ίσους όρους μόνο στο όνομα δηλαδή και όχι στην ουσία. Και επίσης τι επίπεδο καθορίζεται και από τους φοιτητές δηλαδη αν είναι χαμηλού επιπέδου μην περιμένετε ότι θα φυσάνε κιόλας γιατί απλώς οι πολύ καλοί θα επιλέξουν το πανεπιστημιακό που θα τους προσφέρει πολύ περισσότερες και στέρεες βάσεις. Και οι επαγγελματικές προοπτικές είναι πολύ καλές καθώς ήδη ο αδερφός μιας και τελείωσε έχει βρει θέση σε μια εταιρία με καλό μισθό άνω των 1000€ καθαρά στην Αθήνα και παράλληλα θα ξεκινήσει μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ. Άρα ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα και επίσης από άλλους γνωστούς από το τμήμα αυτό είτε στην Αθήνα είτε στο ΑΠΘ γενικώς όλοι έχουν περίφημες πορείες είτε στο εξωτερικό είτε στο εσωτερικό. Για τους αποφοίτους των ΤΕΙ δεν ξέρω μόνο αυτό που προανέφερα. Το κράτος θα έπρεπε να χρηματοδοτεί αυτά τα τμήματα και τα ίδια να αναδιαμορφωθουν δεν φταίνε οι μαθητές που δεν τα επιλέγουν. Ακόμη και τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι μεγάλο αγκάθι. Επίσης γενικώς σε αυτά τα τμήματα πάνε άτομα που γράφουν κατά βάση κάτω από δέκα σε μαθηματικά και φυσική πως θα ανταπεξέλθουν; Είναι λίγο φαύλος κύκλος διότι και το τμήμα προσαρμόζεται με τα δεδομένα που έχει.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Μόλις περιέγραψες μ' ένα απλό παράδειγμα το κυριότερο "γρανάζι" που κινεί (μεταξύ άλλων) την παραπαιδεία, μια από τις μεγαλύτερες παραβιομηχανίες της χώρας την οποία το Κρατικιστάν φυλάει ως κόρη οφθαλμού...
ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν "ολίγον πανεπιστήμια", ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν απαξιωμένες, υποχρηματοδοτούμενες κ.λπ. σχολές για να τα σκάσει ο γονιός στα φροντιστήρια και στα ιδιαίτερα ώστε να μπορέσει το παιδί του να τις αποφύγει!;)
Γι' αυτό υπάρχουν πανελλήνιες και αυτό ακριβώς "πουλάει" το φροντιστήριο: όχι την προοπτική εισόδου σε μια καλή σχολή αλλά την προοπτική αποφυγής των "προβληματικών" σχολών!
Τώρα π.χ. που έκλεισαν τα Τ.Ε.Ι. αν δε δημιουργούσαν στη θέση τους νέα "προβληματικά" τμήματα Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (μαζί με τα ήδη προϋπάρχοντα πανεπιστημιακά) πως θα συνεχιζόταν αυτός ο κύκλος;
Το τονίζω αυτό το θέμα γιατί δεν έχει συζητηθεί σχεδόν καθόλου, ενώ είναι θεμελιώδες...

Γενικα ολη η κατάσταση της τριτοβάθμιας στην Ελλάδα ειναι πλεον θλιβερή.
Δεν νομίζω οτι κανένας θα τολμήσει ποτε να επέμβει οπως όντως χρειάζεται, ολα συμφέροντα ειναι.
Κι εγω για επένδυση σε σπουδές στην Ελλάδα( δηλαδή σε αλλη πολη κτλ) σε πολύ λίγες περιπτώσεις πιστεύω οτι αξίζει.
Αμα διανοηθεί κάποιος στα 18 το μέγεθος του προβλήματος ,θα θελει να φύγει τρέχοντας.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
αυτος που εχει πτυχιο τει πριν κλεισουνε τα τει και γινουνε αει τι θα κανει?κανει καποια αιτηση σε γραμματεια για να του χορηγηθει πτυχιο αει??ειναι τεραστια αδικια για αυτα τα παιδια.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
αυτος που εχει πτυχιο τει πριν κλεισουνε τα τει και γινουνε αει τι θα κανει?κανει καποια αιτηση σε γραμματεια για να του χορηγηθει πτυχιο αει??ειναι τεραστια αδικια για αυτα τα παιδια.
Κάνουν αίτηση στη γραμματεία για αναβάθμιση του πτυχίου τους. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να παρακολουθήσουν επιπλέον ένα χρόνο καινούρια μαθήματα που πλέον διδάσκονται στα καινούρια τμήματα ΑΕΙ
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνουν αίτηση στη γραμματεία για αναβάθμιση του πτυχίου τους. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να παρακολουθήσουν επιπλέον ένα χρόνο καινούρια μαθήματα που πλέον διδάσκονται στα καινούρια τμήματα ΑΕΙ

Είναι λίγο μπερδεμένο αυτό γιατί σκέψου τι γίνεται στους Μηχανικούς ( 4ετείς-5ετείς) φοίτηση. Οπότε άστο. Η μάνα χάνει το παιδί και το παιδί τη μάνα εκεί. Καλύτερα να δώσει κάποιος κατατακτήριες παρά να ξαναπάει να φοιτήσει. Δηλ πχ εγώ που τελείωσα ΛΟΧΡΗ σε ΤΕΙ, καλύτερα να μη ξαναπάω εκεί και να πάω να δώσω κατακτήριες στην ΑΣΟΕΕ με σκληρό διάβασμα φυσικά. Βέβαια, να πάρω ένα χαρτί που θα με βοηθήσει μόνο στο ΔΗμόσιο μιας και προανέφερα παραπάνω ότι πλέον έχω τα πληρη επαγγελματικά δικαιώματα ως λογιστής με αυτόν του πανεπιστημίου. Τώρα Δημόσιο βράστα....
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
συγγνωμη δηλαδη αλλα αφου εχει παρει πτυχιο γτ να ξαναφοιτησει αλλον ενα χρονο?τι γελοιες καταστασεις ειναι αυτες?μονο στην ελλαδα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
συγγνωμη δηλαδη αλλα αφου εχει παρει πτυχιο γτ να ξαναφοιτησει αλλον ενα χρονο?τι γελοιες καταστασεις ειναι αυτες?μονο στην ελλαδα
Ήταν 4ετές το πτυχίο τους, και έγινε 5ετές πλέον σε ορισμένα τμήματα. Ο ένας χρόνος ο έξτρα γιατι να αναγνωριστεί έτσι; :P
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
Ήταν 4ετές το πτυχίο τους, και έγινε 5ετές πλέον σε ορισμένα τμήματα. Ο ένας χρόνος ο έξτρα γιατι να αναγνωριστεί έτσι; :P
κατι δεν καταλαβες μαλλον σωστα.εισαι σε σενα τμημα και απλα αλλαζουν την ταμπελα και το κανουν απο τει σε αει.το προβλημα ποιο ειναι να δοθει το πτυχιο του πανεπιστημιου?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν αλλάζεις απλώς τίτλο αλλά και περιεχόμενο. Κάποιος που σπούδασε ΤΕΙ Μηχανολόγων Μηχανικών 4 ετούς φοίτησης, έγινε τώρα 5χρόνια. Έχεις τώρα περισσότερα μαθήματα, περισσότερο φόρτο εργασίας να το πω διαφορετικά εντός του πτυχίου. Επομένως, όσοι θέλουν να το μετατρέψουν σε ΑΕΙ το πτυχίο τους, γιατί να μην τους ζητείται κάτι έξτρα;

Αν απλώς άλλαζε από ΤΕΙ σε ΑΕΙ, χωρίς καμία επίδραση στο περιεχόμενο των σπουδών τότε δεν βρίσκω νόημα να ζητάς από τον άλλον να κάνει κάτι έξτρα.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Θεωρώ οτι με την αναδιάρθρωση των ΤΕΙ με τόσο πρόχειρους σχεδιασμούς και φαστ Τρακ διαδικασίες οτι δεν έγινε ένας ακαδημαϊκός προγραμματισμός και δεν ξερω κατα ποσό πέραν από το όνομα και τη δήθεν αναβάθμιση άλλαξε και η ουσία; Επιςης μπορεί κανεις να μου απαντήσει γιατί να κανεις ένα τμήμα πρώην ΤΕΙ που εστίαζε σε πιο τεχνική εκπαίδευση να μοιάζει σε πανεπιστημιακή πολυτεχνική σχολή; Για να μην εχουν αισθήματα κατωτερότητας οι καθηγητές και οι φοιτητές των Εν λόγω τμημάτων; Να βολέψουν κάποιους δικούς τους; Δηλαδή ποιος ο λόγος να υπάρχει τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών στο ΠΑΔΑ και το ίδιο τμήμα στο ΕΜΠ στην Αθήνα; Ειναι σπατάλη χρημάτων και πόρων, κάνουμε διπλές σχολές γιατί εκει πάμε χωρίς να υπολογίζουμε το κόστος παρα μας ενδιαφέρει που ειναι πανεπιστήμιο, με τι κριτήρια και με τι προϋποθέσεις όλα αυτα; Αν ειναι ετσι απλώς κατήργησε τα Εν λόγω τμήματα και ας μείνουν αυτα που δεν εχουν αντίστοιχα πανεπιστημιακά. Τα ΤΕΙ γενικώς δεν θεωρώ οτι στην μεγάλη πλειοψηφία τους είχαν τα ίδια ακαδημαϊκά κριτήρια με τα πανεπιστήμια και ιι απαιτήσεις ήταν πάντα πολυ μικρότερες , θεωρώ έγιναν για πολλούς αλλους λόγους πέραν των ακαδημαϊκών. Θα μπορούσαν κάλλιστα να ειναι σχολές εθνικού επιπέδου 5 και από εκει και πέρα να απασχολούνταν κάπως.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Θεωρώ οτι με την αναδιάρθρωση των ΤΕΙ με τόσο πρόχειρους σχεδιασμούς και φαστ Τρακ διαδικασίες οτι δεν έγινε ένας ακαδημαϊκός προγραμματισμός και δεν ξερω κατα ποσό πέραν από το όνομα και τη δήθεν αναβάθμιση άλλαξε και η ουσία; Επιςης μπορεί κανεις να μου απαντήσει γιατί να κανεις ένα τμήμα πρώην ΤΕΙ που εστίαζε σε πιο τεχνική εκπαίδευση να μοιάζει σε πανεπιστημιακή πολυτεχνική σχολή; Για να μην εχουν αισθήματα κατωτερότητας οι καθηγητές και οι φοιτητές των Εν λόγω τμημάτων; Να βολέψουν κάποιους δικούς τους; Δηλαδή ποιος ο λόγος να υπάρχει τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών στο ΠΑΔΑ και το ίδιο τμήμα στο ΕΜΠ στην Αθήνα; Ειναι σπατάλη χρημάτων και πόρων, κάνουμε διπλές σχολές γιατί εκει πάμε χωρίς να υπολογίζουμε το κόστος παρα μας ενδιαφέρει που ειναι πανεπιστήμιο, με τι κριτήρια και με τι προϋποθέσεις όλα αυτα; Αν ειναι ετσι απλώς κατήργησε τα Εν λόγω τμήματα και ας μείνουν αυτα που δεν εχουν αντίστοιχα πανεπιστημιακά. Τα ΤΕΙ γενικώς δεν θεωρώ οτι στην μεγάλη πλειοψηφία τους είχαν τα ίδια ακαδημαϊκά κριτήρια με τα πανεπιστήμια και ιι απαιτήσεις ήταν πάντα πολυ μικρότερες , θεωρώ έγιναν για πολλούς αλλους λόγους πέραν των ακαδημαϊκών. Θα μπορούσαν κάλλιστα να ειναι σχολές εθνικού επιπέδου 5 και από εκει και πέρα να απασχολούνταν κάπως.
Μοναχα για να βολεψουν δικους τους σε γραμματειες ή ως καθηγητες πανεπιστημιου ανοιγουν νεες σχολες. Καμια αλλη λογικη εξηγηση δεν υπαρχει. Ουτε που τους νοιαζει για την ανεργια που αντιμετωπιζουν οι νεοι.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Μοναχα για να βολεψουν δικους τους σε γραμματειες ή ως καθηγητες πανεπιστημιου ανοιγουν νεες σχολες. Καμια αλλη λογικη εξηγηση δεν υπαρχει. Ουτε που τους νοιαζει για την ανεργια που αντιμετωπιζουν οι νεοι.
Θα ήταν χρήσιμο να δούμε και τις απαντήσεις των ατόμων που εχουν τελειώσει ανάλογες σχολές, νιώθω κάπως ειναι σε μειονεκτικη θέση ως προς την αντιπροσώπευση τους στο φόρουμ.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Κάνουν αίτηση στη γραμματεία για αναβάθμιση του πτυχίου τους. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να παρακολουθήσουν επιπλέον ένα χρόνο καινούρια μαθήματα που πλέον διδάσκονται στα καινούρια τμήματα ΑΕΙ
Οι συγχωνεύσεις έγιναν έτσι ώστε οι απόφοιτοι των Τ.Ε.Ι. να μην έχουν κάποια σχέση με τα "νέα" τμήματα, ακόμη κι αν παρέμειναν ακριβώς τα ίδια και άλλαξαν μόνο οι "ταμπέλες" (το κατά πόσο αυτό στέκει νομικά θα το δούμε τα επόμενα χρόνια, ανάλογα και με τις νομικές κινήσεις που θα κάνουν οι απόφοιτοι, αν κάνουν)...από εκεί και πέρα στους νόμους των συγχωνεύσεων αναφέρεται ποιες γραμματείες ποιων τμημάτων είναι υπεύθυνες για αντίγραφα πτυχίου και λοιπά χαρτιά απόφοιτων των πρώην Τ.Ε.Ι. (σε όσους η παλιά σχολή συνεχίζεται ως πανεπιστημιακή είναι αρμόδια η γραμματεία του "νέου" τμήματος και για όσους οι σχολές έκλεισαν χωρίς "νέο" τμήμα να τις συνεχίζει καθορίζεται κάποια άλλη γραμματεία, αν δεν κάνω λάθος)...κι εκεί όμως η κάθε γραμματεία κάνει του κεφαλιού της και προκύπτουν προβλήματα!
Π.χ. στις Σέρρες δεν εκδίδουν για εμάς πιστοποιητικά με το λογότυπο του Διεθνούς πανεπιστημίου αλλά επικυρωμένα αντίγραφα (προσέξτε αντίγραφα, όχι πρωτότυπα ως οφείλουν) του πρώην Τ.Ε.Ι. ενώ στο Δυτικής Αττικής επανεκδίδουν τα πιστοποιητικά των παλιών πτυχιούχων με το λογότυπο και τα στοιχεία του "νέου" πανεπιστημίου (που είναι και το πιο λογικό κατά την άποψή μου αφού Τ.Ε.Ι. δεν υφίστανται πλέον και δε μπορεί ενώ δεν υπάρχουν πια να εκδίδονται από το 2020 και μετά χαρτιά με τα ίδια τα Τ.Ε.Ι. ως "εκδότες")...θα μου πεις βέβαια, το να πάρεις π.χ. αντίγραφο πτυχίου απ' το Διεθνές με το δικό του λογότυπο κ.λπ. που να γράφει παρακάτω ότι τελείωσες το Τ.Ε.Ι. Κεντρικής Μακεδονίας κ.λπ. δεν θα είναι μπέρδεμα για τον Άγγλο, Γερμανό, Αμερικανό κ.λπ. που θα διαβάσει το πτυχίο σου αύριο μεθαύριο;"Θα είναι" θα σου πω, απλώς το μη χείρον βέλτιστον...
Εγώ ζήτησα τις προάλλες diploma supplement (από περιέργεια για να δω αν και πως θα μ' εξυπηρετήσουν και τι θα μου δώσουν) και μου είπαν ότι αυτό εκδίδεται μια φορά και δεν το ξαναβγάζουν (ευτυχώς είχα κρατήσει το πρωτότυπο)...κι αναρωτιέμαι, αν πάει και το ζητήσει κάποιος παλιός απόφοιτος που δεν το είχε ζητήσει ποτέ στο παρελθόν, θα του το δώσουν ή θα του δώσουν ένα αρχίδι;:lol:
Κι ούτε θέλω να φανταστώ τι θα γίνει με τα πιστοποιητικά απόφοιτων Τ.Ε.Ι. των οποίων οι σχολές έκλεισαν οριστικά, χωρίς "νέο" πανεπιστημιακό τμήμα να συνεχίζει να λειτουργεί στη θέση τους...πιθανότατα όλες τους οι σπουδές θα γίνουν ένας σκληρός δίσκος που ποιος ξέρει σε ποιον άσχετο γραμματειατζή θα καταλήξει και πως θα τον μεταχειριστεί όταν τον παραλάβει!:rolleyes:
Τραγελαφικές καταστάσεις όπως καταλαβαίνετε και ικανές να "κάψουν" καριέρες νέων ανθρώπων...
Θα ήταν χρήσιμο να δούμε και τις απαντήσεις των ατόμων που εχουν τελειώσει ανάλογες σχολές, νιώθω κάπως ειναι σε μειονεκτικη θέση ως προς την αντιπροσώπευση τους στο φόρουμ.
Από τα "νέα" τμήματα μόνο απ' το Δυτικής Αττικής αν έχει προλάβει να πάρει πτυχίο κάποιος...κι αυτός μάλλον θα είναι τετραετούς φοίτησης οπότε δε θα καταλάβει διαφορά στην πράξη (στους μηχανικούς είναι το "ζουμί")...
 
Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
α)Αν ήταν πτυχίο 4ετούς φοίτησης πως θα το αποκαλούσες;
β)Θα σας έλεγε, αν π.χ. πηγαίνατε και λέγατε σε κάποιον που έκανε Bachelor+Master ότι "είστε εξειδικευμένοι επειδή είστε Master equivalent"...το integrated master στα περισσότερα κράτη του κόσμου είναι ξεπερασμένο πρόγραμμα σπουδών, δεν έχει ζήτηση και σε ελάχιστα πανεπιστήμια παρέχεται πλέον, ως undergraduate απευθυνόμενο κυρίως σε φοιτητές που δεν έχουν χρήματα να πληρώσουν για "κανονικό" Master ή/και δεν ξέρουν τι εξειδίκευση ν' ακολουθήσουν (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τη μετέπειτα επαγγελματική τους εξέλιξη)...

α) Bachelor. Στον αγγλοσαξωνικό κόσμο, το BSc είναι 3 ή 4 έτη (π.χ. Αγγλία 3, Σκοτία 4). Αλλού, π.χ. Καναδάς, το 4ετές πανεπιστημιακό πτυχίο το λέει BSc honours αν δεν κάνω λάθος.

β) Ναι (ήδη "εξειδικευμένοι", με βασικές και προχωρημένες πανεπιστημιακές γνώσεις. Στο 5ο έτος του τμήματός μου στο ΓΠΑ ακολουθείς κατεύθυνση εξειδίκευσης). Το integrated master είναι προπτυχιακός τίτλος μεταπτυχιακού επιπέδου και στην Ελλάδα χορηγείται αν πληρούνται και τρεις ακόμα προϋποθέσεις ακαδημαϊκού χαρακτήρα (δεν αρκούν μόνο τα έτη σπουδών). Η κάθε χώρα αποφασίζει ανάλογα, δεν κάνουν όλες το ίδιο.

Για το "κανονικό" Master δεν χρειάζεται απαραίτητα να πληρώσεις (παράδειγμα το άτομό μου που έχω 3, δεν πλήρωσα σε κανένα φυσικά... δεν μού περίσσευαν κιόλας). Άμα δεν ξέρουν τι εξειδίκευση να ακολουθήσουν, ας δουλέψουν πρώτα, να δουν καταστάσεις και να αποκτήσουν εμπειρίες, και μετά βλέπουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top