Πανελλήνιες 2024 - Κουβεντούλα

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Το να μπεις καπου δεν ειναι ευκολο αλλα αν γινει λες ενταξει μπηκα καλα...
Το θεμα ειναι πως βγαινεις...θα υπαρξουν μετα περισσοτερες δυσκολιες...
Πιστευω οτι δεν μπορεις να λυσεις ασκ επειδη δεν εισαι συγκεντρομενος οταν διαβαζεις...οπως ειπες διαβαζεις μηχανικα...
Θελει περισσοτεεη εξασκηση σε ασκησεις...Βρες και απο το ιντερνετ βιντεακια που λυνουν ασκησεις κ μπορει να βοηθεισει...
Στα μαθηματικα ουτε εγω ελυνα ασκ δεν μπορουσα...χρειαζοταν περισσοτεεη εξασκηση...
Μην περιμενεις μονο απι το σχολειο κ το φροντηστηριο...ξεκινα μονος σου και κανε οτι καλυτερο μπορεις..
Έχεις δίκιο, γιατί το θέμα είναι πώς θα βγεις από την σχολή. Ξέρεις πόσοι παρατάνε τις σπουδές τους, γιατί δεν μπορούνε να τα βγάλουν πέρα;
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,742 μηνύματα.
Δεν ξέρω που άλλου να απευθυνθώ και ούτε περιμένω να το διαβάσει όλο αυτό κανείς, απλά θέλω να βγάλω κάποια πράγματα από μεσα μου. Είμαι μαθητής Τρίτης λυκείου και καθόλη την διάρκεια της Δευτέρας Λυκείου δεν είχα ανοίξει βιβλίο που λένε. Παρά τον ξεκάθαρο στόχο μου από μικρή ηλικία, την κτηνιατρική, νιώθω πως απλά δεν είχα ποτε κίνητρο, οι μέρες πέρασαν, δεν κατάφερα ποτε να λύσω ασκήση στην φυσική και να μάθω τίποτα στην χημεία! Βιολογία; Καλα, άντε να διάβαζα 2 παραγράφους μόνο και μόνο για να πω μάθημα, τίποτα αλλο. Έκθεση δεν το σχολιάζω καν. Θερινά δεν το συζητάω δεν πάτησα ποτε. Φετος τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα ποιο πολύ, πραγματικά δεν ξέρω τι φταει, προσπάθησα παραπολυ και ως τώρα τα πάω απαίσια. Εξακολουθώ να μην έχω καταφέρει να λύση ΜΙΑ άσκηση στην φυσική ποτε σε ολόκληρη την χρόνια. Είμαι Ιανουάριος και πολύ φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω να περάσω με την καμία. Έχω φτάσει σε σημείο να νιώθω τύψεις για το οτιδήποτε κάνω το οποίο δεν είναι διάβασμα, ονειρεύομαι να μου πέφτουν τα δόντια και αλλά φριχτά πράγματα. Δεν μπορώ πλέον να λειτουργήσω φυσιολογικά Στην καθημερινότητα μου. Ξέρω πως η κατάσταση μου δεν σώζεται αλλά ταυτόχρονα δεν μπορώ να αποδεχτώ πως δεν θα περάσω. Ξέρω πως είναι αργά, δεν θα σταματήσω όμως να προσπαθώ αλλά πραγματικά δεν ξέρω ποιο το νόημα, τώρα κανονικά θα έπρεπε να είμαι στο φροντιστήριο και να γράφω διαγώνισμα στην βιολογία.

πραγματικά δεν ξέρω τι έγινε φετος, είμαι απογοητευμένος, θυμάμαι τον εαυτο μου να διαβαζω συνέχεια και εν τέλη να μην θυμάμαι τίποτα, βλέπω τους φίλους μου να έχουν βγαλει 193718 φπρες την ύλη και να περνούν 100 παντού ενώ εγώ παλεύω κυριολεκτικά να μείνω ξύπνιος και να βρω το κουράγιο να ανοίξω ένα βιβλίο και να κατανοήσω 2 πράγματα. Απεχθάνομαι την κατάσταση αυτήν που βρίσκομαι και ειλικρινά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Δεν ξέρω αν πρέπει να τα παρατήσω ή αν έχω χρόνο να αναπτύξω την ικανότητα να λύνω αυτόματα ασκήσεις στην φυσική, να βγάλω την ύλη της χημείας και να μάθω να λύνω βιολογία.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Κοίτα να δεις, όπως προείπαν και τα παιδιά, είναι δύσκολη η κατάσταση, και το καταλαβαίνεις και εσύ. Το θέμα είναι τι θα κάνεις τώρα. Υπάρχουν βέβαια πολλές εναλλακτικές (πχ εξωτερικό όπως σου είπαν). Όμως στην παρούσα φάση δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι τι θα γίνει αν δεν τα καταφέρεις με τις πανελλήνιες, αν αν αν. Τώρα έχεις μια δουλειά, και αυτή είναι να διαβάζεις για τις πανελλήνιες. Εκτός από αυτό, δε σε απασχολεί τίποτα άλλο, τα ξεχνάς όλα τα υπόλοιπα σενάρια και αφοσιώνεσαι στην προσπάθεια.
Όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίο "πρέπει" να διαβάζεις, σίγουρα χρειάζεται το χιλιοειπωμένο "συστηματικό και οργανωμένο διάβασμα". Αυτό τι σημαίνει ακριβώς; Ότι καταρχάς ηρεμώ και δεν αγχώνομαι. Και στη συνέχεια πιάνω ένα πράγμα τη φορά και ασχολούμαι με αυτό χωρίς να αγχώνομαι. Τελειώνω με αυτό, πάω στο επόμενο. Σημασία δεν έχει πόσο γρήγορα ή αργά πας, αλλά το αν προχωράς. Α, και επίσης πάρα πολύ σημαντικό: μην συγκρίνεις το πώς τα πάνε οι συμμαθητές σου σε σχέση με εσένα. Πολλές φορές και οι ίδιοι τα λένε απλά επειδή είναι αγχωμένοι και θέλουν να νιώσουν καλύτερα. Μη τους δίνεις σημασία - υπάρχουν παντού, ακόμη και στο πανεπιστήμιο.
Για τη φυσική, έχω να σου πω τα εξής. Αρχικά, όσο και αν νιώθεις πως τζάμπα το κάνεις αφού σου βγαίνει μηχανικά, κάτσε με ηρεμία να κατανοήσεις τη θεωρία. Πρόσεξέ με, όχι να την αποστηθίσεις ή να τη μάθεις απ' έξω, αλλά να την κατανοήσεις. Αφού έχεις κάνει σε πρώτη φάση αυτό, προχωράς στις λυμένες ασκήσεις. Τις βλέπεις, και μετά προσπαθείς να τις λύσεις και εσύ, κοιτάζοντας τη λύση όποτε κολλάς. Αφού ολοκληρωθεί και αυτό το στάδιο, τότε πας να λύσεις ασκήσεις μόνος σου. Και ακόμη και τότε, αν πάλι κάπου κομπλάρεις, μην αγχώνεσαι. Ανατρέχεις στη θεωρία να δεις τι δε θυμάσαι ή τι δεν έχεις καταλάβει, καθώς και στα λυμένα παραδείγματα. Ακούγεται χρονοβόρο και σίγουρα είναι, αλλά είναι ο πιο αποδοτικός τρόπος για τη φυσική. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω κάτι, αλλά για τη φυσική που σε αγχώνει πάρα πολύ απ' ό,τι κατάλαβα αυτά έχω να σου προτείνω.
Κατά τ' άλλα, προσπάθησε να ηρεμήσεις όσο μπορείς και κάνε ό,τι είναι καλύτερο για εσένα. Γιατί και να τα καταφέρεις τελικα φέτος - που στο εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου - το να πας στο πανεπιστήμιο με σακατεμένη ψυχολογία και ήδη κουβαλώντας την πίεση της προηγούμενης χρονιάς δε θα σε ωφελήσει κάπου. Ίσα ίσα που μπορεί να σε δυσκολέψει, αφού εκεί θα έχεις να διαβάσεις πολύ μεγαλύτερο όγκο ύλης.
Οπότε, χαλάρωσε, το πιο σημαντικό, και δούλεψε όσο και όπως μπορείς. Και όπως και να 'χει, κατά τη δική μου άποψη, νομίζω το καλύτερο είναι να δώσεις. Ακόμη και αν δεν πάνε τα πράγματα όπως τα θες, θα έχεις δει τη διαδικασία και αυτό από μόνο του είναι καλό. Στο κάτω κάτω, ήδη έχεις διαθέσει χρόνο και ενέργεια για αυτό, οπότε πάρ' το μέχρι τέλους και ό,τι γίνει.
Σου εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα. Και να θυμάσαι το επίσης χιλιοειπωμένο "η ζωή δε σταματά στις πανελλήνιες¨.

Υ.Γ. Στο φόρουμ υπάρχουν αρκετά θέματα που αφορούν τις απορίες σου, όπως το πώς να διαβάζεις φυσική, και έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν αντίστοιχα θρεντς για τα άλλα μαθήματα, όπως βοήθεια στη βιολογία κλπ. Ψάξ' το λίγο, ίσως να βοηθηθείς. Και επίσης, αν δεν καταλαβαίνεις κάποια άσκηση λόγου χάρη, μπορείς ελεύθερα να ρωτήσεις σε κάποιο αντίστοιχο θέμα, όλοι μας θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε όπως μπορούμε.
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Χελόου και καλη χρονιά! Μιας που πέρασαν οι διακοπές πως τα πήγατε με τις επαναλήψεις;
Καλή χρονιά επίσης, το διάβασμα πάει καλά, σε μία εβδομάδα τελειώνω την ύλη ΑΟΘ και ήδη έχω αρχίσει επανάληψη θεωρίας και ασκήσεων για κάλυψη τυχών κενών, πληροφορική τελείωσα με τους πίνακες και μπήκαμε στις δυναμικές δομές άρα δε μένει και πολλή ύλη, έκθεση κομπλέ, μαθηματικά κομπλέ αν και οι παράγωγοι είναι λίγο πόνος. Αντέχω μια χαρά, πάμε δυναμικά!:ok:
 

Χρήστος2006

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κοίτα να δεις, όπως προείπαν και τα παιδιά, είναι δύσκολη η κατάσταση, και το καταλαβαίνεις και εσύ. Το θέμα είναι τι θα κάνεις τώρα. Υπάρχουν βέβαια πολλές εναλλακτικές (πχ εξωτερικό όπως σου είπαν). Όμως στην παρούσα φάση δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι τι θα γίνει αν δεν τα καταφέρεις με τις πανελλήνιες, αν αν αν. Τώρα έχεις μια δουλειά, και αυτή είναι να διαβάζεις για τις πανελλήνιες. Εκτός από αυτό, δε σε απασχολεί τίποτα άλλο, τα ξεχνάς όλα τα υπόλοιπα σενάρια και αφοσιώνεσαι στην προσπάθεια.
Όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίο "πρέπει" να διαβάζεις, σίγουρα χρειάζεται το χιλιοειπωμένο "συστηματικό και οργανωμένο διάβασμα". Αυτό τι σημαίνει ακριβώς; Ότι καταρχάς ηρεμώ και δεν αγχώνομαι. Και στη συνέχεια πιάνω ένα πράγμα τη φορά και ασχολούμαι με αυτό χωρίς να αγχώνομαι. Τελειώνω με αυτό, πάω στο επόμενο. Σημασία δεν έχει πόσο γρήγορα ή αργά πας, αλλά το αν προχωράς. Α, και επίσης πάρα πολύ σημαντικό: μην συγκρίνεις το πώς τα πάνε οι συμμαθητές σου σε σχέση με εσένα. Πολλές φορές και οι ίδιοι τα λένε απλά επειδή είναι αγχωμένοι και θέλουν να νιώσουν καλύτερα. Μη τους δίνεις σημασία - υπάρχουν παντού, ακόμη και στο πανεπιστήμιο.
Για τη φυσική, έχω να σου πω τα εξής. Αρχικά, όσο και αν νιώθεις πως τζάμπα το κάνεις αφού σου βγαίνει μηχανικά, κάτσε με ηρεμία να κατανοήσεις τη θεωρία. Πρόσεξέ με, όχι να την αποστηθίσεις ή να τη μάθεις απ' έξω, αλλά να την κατανοήσεις. Αφού έχεις κάνει σε πρώτη φάση αυτό, προχωράς στις λυμένες ασκήσεις. Τις βλέπεις, και μετά προσπαθείς να τις λύσεις και εσύ, κοιτάζοντας τη λύση όποτε κολλάς. Αφού ολοκληρωθεί και αυτό το στάδιο, τότε πας να λύσεις ασκήσεις μόνος σου. Και ακόμη και τότε, αν πάλι κάπου κομπλάρεις, μην αγχώνεσαι. Ανατρέχεις στη θεωρία να δεις τι δε θυμάσαι ή τι δεν έχεις καταλάβει, καθώς και στα λυμένα παραδείγματα. Ακούγεται χρονοβόρο και σίγουρα είναι, αλλά είναι ο πιο αποδοτικός τρόπος για τη φυσική. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω κάτι, αλλά για τη φυσική που σε αγχώνει πάρα πολύ απ' ό,τι κατάλαβα αυτά έχω να σου προτείνω.
Κατά τ' άλλα, προσπάθησε να ηρεμήσεις όσο μπορείς και κάνε ό,τι είναι καλύτερο για εσένα. Γιατί και να τα καταφέρεις τελικα φέτος - που στο εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου - το να πας στο πανεπιστήμιο με σακατεμένη ψυχολογία και ήδη κουβαλώντας την πίεση της προηγούμενης χρονιάς δε θα σε ωφελήσει κάπου. Ίσα ίσα που μπορεί να σε δυσκολέψει, αφού εκεί θα έχεις να διαβάσεις πολύ μεγαλύτερο όγκο ύλης.
Οπότε, χαλάρωσε, το πιο σημαντικό, και δούλεψε όσο και όπως μπορείς. Και όπως και να 'χει, κατά τη δική μου άποψη, νομίζω το καλύτερο είναι να δώσεις. Ακόμη και αν δεν πάνε τα πράγματα όπως τα θες, θα έχεις δει τη διαδικασία και αυτό από μόνο του είναι καλό. Στο κάτω κάτω, ήδη έχεις διαθέσει χρόνο και ενέργεια για αυτό, οπότε πάρ' το μέχρι τέλους και ό,τι γίνει.
Σου εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα. Και να θυμάσαι το επίσης χιλιοειπωμένο "η ζωή δε σταματά στις πανελλήνιες¨.

Υ.Γ. Στο φόρουμ υπάρχουν αρκετά θέματα που αφορούν τις απορίες σου, όπως το πώς να διαβάζεις φυσική, και έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν αντίστοιχα θρεντς για τα άλλα μαθήματα, όπως βοήθεια στη βιολογία κλπ. Ψάξ' το λίγο, ίσως να βοηθηθείς. Και επίσης, αν δεν καταλαβαίνεις κάποια άσκηση λόγου χάρη, μπορείς ελεύθερα να ρωτήσεις σε κάποιο αντίστοιχο θέμα, όλοι μας θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε όπως μπορούμε.
Κοίτα να δεις, όπως προείπαν και τα παιδιά, είναι δύσκολη η κατάσταση, και το καταλαβαίνεις και εσύ. Το θέμα είναι τι θα κάνεις τώρα. Υπάρχουν βέβαια πολλές εναλλακτικές (πχ εξωτερικό όπως σου είπαν). Όμως στην παρούσα φάση δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι τι θα γίνει αν δεν τα καταφέρεις με τις πανελλήνιες, αν αν αν. Τώρα έχεις μια δουλειά, και αυτή είναι να διαβάζεις για τις πανελλήνιες. Εκτός από αυτό, δε σε απασχολεί τίποτα άλλο, τα ξεχνάς όλα τα υπόλοιπα σενάρια και αφοσιώνεσαι στην προσπάθεια.
Όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίο "πρέπει" να διαβάζεις, σίγουρα χρειάζεται το χιλιοειπωμένο "συστηματικό και οργανωμένο διάβασμα". Αυτό τι σημαίνει ακριβώς; Ότι καταρχάς ηρεμώ και δεν αγχώνομαι. Και στη συνέχεια πιάνω ένα πράγμα τη φορά και ασχολούμαι με αυτό χωρίς να αγχώνομαι. Τελειώνω με αυτό, πάω στο επόμενο. Σημασία δεν έχει πόσο γρήγορα ή αργά πας, αλλά το αν προχωράς. Α, και επίσης πάρα πολύ σημαντικό: μην συγκρίνεις το πώς τα πάνε οι συμμαθητές σου σε σχέση με εσένα. Πολλές φορές και οι ίδιοι τα λένε απλά επειδή είναι αγχωμένοι και θέλουν να νιώσουν καλύτερα. Μη τους δίνεις σημασία - υπάρχουν παντού, ακόμη και στο πανεπιστήμιο.
Για τη φυσική, έχω να σου πω τα εξής. Αρχικά, όσο και αν νιώθεις πως τζάμπα το κάνεις αφού σου βγαίνει μηχανικά, κάτσε με ηρεμία να κατανοήσεις τη θεωρία. Πρόσεξέ με, όχι να την αποστηθίσεις ή να τη μάθεις απ' έξω, αλλά να την κατανοήσεις. Αφού έχεις κάνει σε πρώτη φάση αυτό, προχωράς στις λυμένες ασκήσεις. Τις βλέπεις, και μετά προσπαθείς να τις λύσεις και εσύ, κοιτάζοντας τη λύση όποτε κολλάς. Αφού ολοκληρωθεί και αυτό το στάδιο, τότε πας να λύσεις ασκήσεις μόνος σου. Και ακόμη και τότε, αν πάλι κάπου κομπλάρεις, μην αγχώνεσαι. Ανατρέχεις στη θεωρία να δεις τι δε θυμάσαι ή τι δεν έχεις καταλάβει, καθώς και στα λυμένα παραδείγματα. Ακούγεται χρονοβόρο και σίγουρα είναι, αλλά είναι ο πιο αποδοτικός τρόπος για τη φυσική. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω κάτι, αλλά για τη φυσική που σε αγχώνει πάρα πολύ απ' ό,τι κατάλαβα αυτά έχω να σου προτείνω.
Κατά τ' άλλα, προσπάθησε να ηρεμήσεις όσο μπορείς και κάνε ό,τι είναι καλύτερο για εσένα. Γιατί και να τα καταφέρεις τελικα φέτος - που στο εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου - το να πας στο πανεπιστήμιο με σακατεμένη ψυχολογία και ήδη κουβαλώντας την πίεση της προηγούμενης χρονιάς δε θα σε ωφελήσει κάπου. Ίσα ίσα που μπορεί να σε δυσκολέψει, αφού εκεί θα έχεις να διαβάσεις πολύ μεγαλύτερο όγκο ύλης.
Οπότε, χαλάρωσε, το πιο σημαντικό, και δούλεψε όσο και όπως μπορείς. Και όπως και να 'χει, κατά τη δική μου άποψη, νομίζω το καλύτερο είναι να δώσεις. Ακόμη και αν δεν πάνε τα πράγματα όπως τα θες, θα έχεις δει τη διαδικασία και αυτό από μόνο του είναι καλό. Στο κάτω κάτω, ήδη έχεις διαθέσει χρόνο και ενέργεια για αυτό, οπότε πάρ' το μέχρι τέλους και ό,τι γίνει.
Σου εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα. Και να θυμάσαι το επίσης χιλιοειπωμένο "η ζωή δε σταματά στις πανελλήνιες¨.

Υ.Γ. Στο φόρουμ υπάρχουν αρκετά θέματα που αφορούν τις απορίες σου, όπως το πώς να διαβάζεις φυσική, και έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν αντίστοιχα θρεντς για τα άλλα μαθήματα, όπως βοήθεια στη βιολογία κλπ. Ψάξ' το λίγο, ίσως να βοηθηθείς. Και επίσης, αν δεν καταλαβαίνεις κάποια άσκηση λόγου χάρη, μπορείς ελεύθερα να ρωτήσεις σε κάποιο αντίστοιχο θέμα, όλοι μας θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε όπως μπορούμε.
Ειλικρινά σε ευχαριστώ μεσα απτην καρδιά μου που έκατσες να μου γράψεις όλο αυτό! Το εκτιμώ άπειρα, θα προσπαθήσω να δόσω τον καλύτερο με εαυτό!!!!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Προς @Χρήστος2006 :

Το πρόβλημά σου είναι καθαρά πρόβλημα πειθαρχίας. Ουδεμία σχέση έχει με τους στόχους που εσύ θεωρείς πως έχεις θέσει.

Πολύ θα ήθελα να έλεγα ρόδινα λόγια τύπου "προσπάθησε και θα τα καταφέρεις" όμως αυτά τα μυθεύματα καταρρίπτονται μόλις βγουν τα αποτελέσματα των πανελληνίων.

Καλώς ή κακώς, αν δεν έχεις συνηθίσει σε συγκεκριμένο τρόπο διαβάσματος (πόσο δε, σε συγκεκριμένο ΩΡΑΡΙΟ διαβάσματος) δεν υπάρχουν πιθανότητες για σένα και ο λόγος είναι πολύ απλός: υπάρχουν άπειρα παιδιά ακριβώς σαν και εσένα που μπορούν να αυτοπειθαρχηθούν --και κάποια μάλιστα δεν πάνε καν φροντιστήριο λόγω οικονομικής ανέχειας-- και θα γράψουν παραπάνω στις πανελλήνιες. Έτσι είναι οι κανόνες.

Τέλος πάντων, η συζήτηση περί "ονείρων" είναι κάτι πολύ ρευστό και ο καθένας το παλεύει διαφορετικά.

Πάνε δώσε πανελλήνιες, γράψε ό,τι και όπως ξέρεις και στη τελική αν δεν περάσεις εκεί που θες κάτσε ξεκουράσου τρεις μήνες, μπες στρατό και πάρε τις σπουδές από την αρχή μετά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπάρχουν βέβαια πολλές εναλλακτικές (πχ εξωτερικό όπως σου είπαν).
Κλασική διέξοδος των αποτυχημένων.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,742 μηνύματα.
Κλασική διέξοδος των αποτυχημένων.
Καλά ναι, δε θα διαφωνήσω, αλλά αν κάποιος έχει τη δυνατότητα να το κάνει και μετά στην Ελλάδα με μια αναγνώριση πτυχίου καταφέρνει αυτό που θέλει, δεν είναι και άσχημη λύση υποθέτω :hmm:.
μπες στρατό και πάρε τις σπουδές από την αρχή μετά.
Σίγουρα είναι καλή λύση αυτό; Θα έχει βγει ουσιαστικά εκτός προγράμματος εντελώς, έστω και απ' αυτό στο οποίο είναι αυτή τη στιγμή.
Καλά τώρα το παιδί ας συγκεντρωθεί στις πανελλήνιες και μετά θα δει τι θα κάνει.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Σίγουρα είναι καλή λύση αυτό;
Μπορεί ναι, μπορεί όχι.

Από το να κάθεται μισό χρόνο στο τίποτα και άλλους εννιά μήνες πάλι στο τίποτα ας πάει να τελειώνει να αλλάξει παραστάσεις. Και μετά το παίρνει από το 0 εντελώς.
 

Χρήστος2006

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Προς @Χρήστος2006 :

Το πρόβλημά σου είναι καθαρά πρόβλημα πειθαρχίας. Ουδεμία σχέση έχει με τους στόχους που εσύ θεωρείς πως έχεις θέσει.

Πολύ θα ήθελα να έλεγα ρόδινα λόγια τύπου "προσπάθησε και θα τα καταφέρεις" όμως αυτά τα μυθεύματα καταρρίπτονται μόλις βγουν τα αποτελέσματα των πανελληνίων.

Καλώς ή κακώς, αν δεν έχεις συνηθίσει σε συγκεκριμένο τρόπο διαβάσματος (πόσο δε, σε συγκεκριμένο ΩΡΑΡΙΟ διαβάσματος) δεν υπάρχουν πιθανότητες για σένα και ο λόγος είναι πολύ απλός: υπάρχουν άπειρα παιδιά ακριβώς σαν και εσένα που μπορούν να αυτοπειθαρχηθούν --και κάποια μάλιστα δεν πάνε καν φροντιστήριο λόγω οικονομικής ανέχειας-- και θα γράψουν παραπάνω στις πανελλήνιες. Έτσι είναι οι κανόνες.

Τέλος πάντων, η συζήτηση περί "ονείρων" είναι κάτι πολύ ρευστό και ο καθένας το παλεύει διαφορετικά.

Πάνε δώσε πανελλήνιες, γράψε ό,τι και όπως ξέρεις και στη τελική αν δεν περάσεις εκεί που θες κάτσε ξεκουράσου τρεις μήνες, μπες στρατό και πάρε τις σπουδές από την αρχή μετά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Κλασική διέξοδος των αποτυχημένων.
Καλώς ή κακώς έχεις δίκαιο έτσι είναι τα πράγματα. Η έλλειψη πειθαρχίας είναι τεράστιο θέμα για εμένα.
Διαφωνώ όμως ως προς την τοποθέτηση σου για το εξωτερικό. Ναι σίγουρα αποτελεί μια «ευκολη» λύση, πάντα σιγά εισαγωγικά διότι και οι σπουδές στο εξωτερικό είναι εξίσου απαιτητικές αλλά δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα, γνωρίζω περιπτώσεις ανθρώπων όπου έχουν γράψει έναν παραπολυ ικανοποιητικό βαθμό στις πανελλήνιες αλλά αναγκάστηκαν να φύγουν έξω για να εκπληρώσουν το όνειρο τους που δεν κατάφεραν με την πρώτη στην Ελλάδα. Υπάρχουν αρκετοί λόγοι για τους οποίος ένας νέος επιλέγει τις σπουδές στο εξωτερικό
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς έχεις δίκαιο έτσι είναι τα πράγματα. Η έλλειψη πειθαρχίας είναι τεράστιο θέμα για εμένα.
Διαφωνώ όμως ως προς την τοποθέτηση σου για το εξωτερικό. Ναι σίγουρα αποτελεί μια «ευκολη» λύση, πάντα σιγά εισαγωγικά διότι και οι σπουδές στο εξωτερικό είναι εξίσου απαιτητικές αλλά δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα, γνωρίζω περιπτώσεις ανθρώπων όπου έχουν γράψει έναν παραπολυ ικανοποιητικό βαθμό στις πανελλήνιες αλλά αναγκάστηκαν να φύγουν έξω για να εκπληρώσουν το όνειρο τους που δεν κατάφεραν με την πρώτη στην Ελλάδα. Υπάρχουν αρκετοί λόγοι για τους οποίος ένας νέος επιλέγει τις σπουδές στο εξωτερικό
Τέλος πάντων, είσαι μικρός ακόμη δεν θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου.

Καλή επιτυχία.
 

Χρήστος2006

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Δεν έχω ιδέα αλλα μπορεί να το είχα ξαναγράψει δε θυμάμαι. Επειδή που λέτε, όλοι λένε Α!! πανελλήνιες δεν εχεις χρόνο να κανεις τιποτα κλπ κλπ. Είναι κακό που εγω κάποιες μέρες, κυρίως έτσι Κυριακές, δεν έχω να κάνω τίποτα τις τελευταίες εβδομάδες; Ενώ κάνω επανάληψεις, αρκετά συχνά κάποιες μέρες τυχαίνει αυτό και δε ξέρω αν είναι καλό ή κακό!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Δεν έχω ιδέα αλλα μπορεί να το είχα ξαναγράψει δε θυμάμαι. Επειδή που λέτε, όλοι λένε Α!! πανελλήνιες δεν εχεις χρόνο να κανεις τιποτα κλπ κλπ. Είναι κακό που εγω κάποιες μέρες, κυρίως έτσι Κυριακές, δεν έχω να κάνω τίποτα τις τελευταίες εβδομάδες; Ενώ κάνω επανάληψεις, αρκετά συχνά κάποιες μέρες τυχαίνει αυτό και δε ξέρω αν είναι καλό ή κακό!
καλημερα
Σε τι πεδιο εισαι?
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.
καλημέρα, ναι ξέχασα να το αναφέρω, οικονομικά είμαι.
χμ ..4ο ε? εγω ειμουν το 2ου και δεν ξερω πολλα απο το 4ο..
Πλην ομως αυτη η κατασταση σου δειχνει οτι πατας γερα στο μυαλο σου ...ξεαγχωμενη και λες οτι μου βαλουν θα το αντιμετωπισω.
Οκ... καλο ειναι αυτο αλλα ειναι και ικανη συνθηκη να τα πας μετρια στις εξετασεις και ισως χασεις και την αθηνα.
Θα σου ελεγα να φορτσαρεις μαθηματικα και γλωσσα σε σημειο να λες τι τα θελω εγω αυτα τωρα..
Πιασε τη μαθηματικου και την φιλολογα στο φροντ να σου δωσουν το κατι παραπανω..ενταξει 3 μηνες βασανο μείνανε και μετα αραγμα.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
χμ ..4ο ε? εγω ειμουν το 2ου και δεν ξερω πολλα απο το 4ο..
Πλην ομως αυτη η κατασταση σου δειχνει οτι πατας γερα στο μυαλο σου ...ξεαγχωμενη και λες οτι μου βαλουν θα το αντιμετωπισω.
Οκ... καλο ειναι αυτο αλλα ειναι και ικανη συνθηκη να τα πας μετρια στις εξετασεις και ισως χασεις και την αθηνα.
Θα σου ελεγα να φορτσαρεις μαθηματικα και γλωσσα σε σημειο να λες τι τα θελω εγω αυτα τωρα..
Πιασε τη μαθηματικου και την φιλολογα στο φροντ να σου δωσουν το κατι παραπανω..ενταξει 3 μηνες βασανο μείνανε και μετα αραγμα.
Κοίτα μέχρι τώρα, νιώθω πολύ καλά με τον εαυτό μου, αοθ έχουμε τελιώσει την ύλη, αεππ μαθηματικά επαναλήψεις κλπ πολύ καλά , μόνο έκθεση είμαι κάπως πιεσμένη.Απλά ενώ πριν τα χριστούγεννα σκ διάβαζα 10 ώρες σίγουρα την ημέρα τωρα έχω κατέβει στις 4. Πολύ μεγάλη η απόσταση το ξέρω αλλά ψάχνω να βρω κάτι να διαβάσω και τά έχω όλα έτοιμα :redface:. Και δε καταλαβαίνω άμα κάτι παραλείπω ή να απλά κουράστηκα και δεν το έχω αντιλιφθεί!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.
Κοίτα μέχρι τώρα, νιώθω πολύ καλά με τον εαυτό μου, αοθ έχουμε τελιώσει την ύλη, αεππ μαθηματικά επαναλήψεις κλπ πολύ καλά , μόνο έκθεση είμαι κάπως πιεσμένη.Απλά ενώ πριν τα χριστούγεννα σκ διάβαζα 10 ώρες σίγουρα την ημέρα τωρα έχω κατέβει στις 4. Πολύ μεγάλη η απόσταση το ξέρω αλλά ψάχνω να βρω κάτι να διαβάσω και τά έχω όλα έτοιμα :redface:. Και δε καταλαβαίνω άμα κάτι παραλείπω ή να απλά κουράστηκα και δεν το έχω αντιλιφθεί!
ε μα 10 Ω την μερα ! η μερα εχει 24 ωρες που τις εβρισκες?
και οι 4 καλες ειναι ,πολυ καλες ειναι ..
Βασικα τωρα μιλαμε για μια κυριακη ...γιατι το σαββατο εχετε διαγωνισμα
ε οκ βαλε και την κυρικαη 4 και εισαι κομπλε.
Το τι θα διαβασεις ομως δεν ξερω να σου πω..
Εγω θα επαιρνα τα παλια θεματα με λυσεις απο φροντ ...θα τα διαβαζα και μετα θα τα ελυνα στο χαρτι καθαρα και μεθοδικα να διαβαζονται ευχαριστα... με το ρολοι να μετρα και θα ειμουν καλα αν το εκανα σε 2 Ω
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
γεια σας παιδιά η μια γνωστή μου φίλη θέλει να ξαναδώσει από θεωρητική για να περάσει παιδαγωγικά την πρώτη φόρα πέρασε σε ένα ιεκ στην αρχή πήγαινε και κατάλαβε ότι θέλει να ξανά προσπαθήσει χωρίς φροντιστήριο έχει όλη την ήμερα ελεύθερη καθώς οι γονείς της θέλουν να περάσει στην σχολή που θέλει και έχει βγάλει ένα πρόγραμμά ύλης ξεκινώντας διάβασμα την προηγούμενη εβδομάδα να διαβάζει καθημερινά περίπου 9 ώρες όχι συνεχόμενα και έχει χωρίσει τα μαθήματα που θα διαβάζει και ποιες μέρες και ώρες πιστεύετε ότι σε 4 μήνες προλαβαίνει να βγάλει 16000 στο περίπου
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
γεια σας παιδιά η μια γνωστή μου φίλη θέλει να ξαναδώσει από θεωρητική για να περάσει παιδαγωγικά την πρώτη φόρα πέρασε σε ένα ιεκ στην αρχή πήγαινε και κατάλαβε ότι θέλει να ξανά προσπαθήσει χωρίς φροντιστήριο έχει όλη την ήμερα ελεύθερη καθώς οι γονείς της θέλουν να περάσει στην σχολή που θέλει και έχει βγάλει ένα πρόγραμμά ύλης ξεκινώντας διάβασμα την προηγούμενη εβδομάδα να διαβάζει καθημερινά περίπου 9 ώρες όχι συνεχόμενα και έχει χωρίσει τα μαθήματα που θα διαβάζει και ποιες μέρες και ώρες πιστεύετε ότι σε 4 μήνες προλαβαίνει να βγάλει 16000 στο περίπου
Εξαρτάται. Η ιστορία και το γνωστό στα Αρχαία με 9ωρο καθημερινό διάβασμα, είναι εφικτό να βγει. Για τα υπόλοιπα όμως εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το επίπεδο που έχει στα Αρχαία(γραμματική και κυρίως συντακτικό για το άγνωστο) και στα Λατινικά(γραμματική, συντακτικό).
Στην Γλώσσα/Λογοτεχνία εφόσον δεν πάει φροντιστήριο θα χρειαστεί ένα πολύ καλό βοήθημα με πολλά κριτήρια αξιολόγησης και εξάσκηση.
Εν κατακλείδι:
1.εάν έχει καλές βάσεις στα Αρχαία και Λατινικά
2.εάν αποστηθίσει και κατανοήσει επαρκώς την Ιστορία (για την ανάλυση των ιστορικών πηγών)
3.γράψει ένα καλό σχετικά βαθμό στην Γλώσσα, τότε έχει ελπίδες. Αν όχι τα 16.000 μόρια είναι πολύ δύσκολο να τα πιάσει. Μπορεί βέβαια να περάσει σε κάποιο παιδαγωγικό (εκτός Αθήνας ή Θεσσαλονίκης) που έχουν πολύ χαμηλότερες βάσεις εισαγωγής και να κυνηγήσει μετεγγραφή (απαραίτητα >7-8 μόρια με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια).
 

SIAmia

Νεοφερμένος

Η SIAmia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Δεν διαβασα ολα τα παραπανω μηνυματα(ειναι παρα παρα πολλά😅 ) αλλα θελω να γραψω στον Χρήστος2006.
Η αδελφη μου ειχε παρομοια προβληματα ομως έστρωσε Δεκέμβριο και πέρασε νοσηλευτική. Ναι δεν είναι οτι καλυτερο. Ομως αποδειχθηκε πως ειναι το επάγγελμα που της ταιριάζει.
Ετσι αυτα που θα σου προτεινα είναι διάβαζε δωσε τον καλύτερο εαυτο αλλά μην ξεχνάς και την ξεκούραση.
Ενας φιλος μου κατεστρεψε την υγεια του και δεν περασε πουθενα. Μην κανεις το ιδιο λαθος.
Η υγεια ειναι πανω απο ολα!
Καλο διαβασμα και καλο απογευμα!

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top