Πανελλήνιες 2024 - Κουβεντούλα

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Γειά σας, πάλι με τις χαζές μου απορίες :redface: . Θέλω να ρωτήσω και να πάρω γνώμες αν είναι κακό που έχω ελεύθερο χρόνο; Δηλαδή είναι κάποιες μέρες που τελιώνω διάβασμα 10μιση 11 -μέχρι τώρα δεν έχω ξενυχτήσει κάποια φορά-, και τώρα επείδή είχα 3ημερο δε διάβαζα ιδιαίτερα και νιώθω κάπως άσχημα. Από την μία δεν είχα κάτι για διάβασμα γιατί ετυχε να είναι η στιγμή που μπαίνουμε σε καινούρια κεφάλαια αλλά από την άλλη νιώθω ότι κάνω κάτι λάθος; Και επίσης είναι κακό που δε ξενυχτάω; μήπως κάνω βλακείες και εν τέλη θα φανούν αυτά στο τέλος; χελπ...
Αν δεν έχεις κάποιο κένο και η ύλη σου βγαίνει μια χάρα δεν βρίσκω λόγο να ξενυχτήσεις .Θυμάμαι εσύ διάβαζες και πολύ το καλοκαίρι οπότε λογικό να μην πιέζεσαι τόσο τώρα και συνεπώς να αποδίδεις και καλύτερα , τα ξενύχτια δεν βοηθούν κανέναν
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γειά σας, πάλι με τις χαζές μου απορίες :redface: . Θέλω να ρωτήσω και να πάρω γνώμες αν είναι κακό που έχω ελεύθερο χρόνο; Δηλαδή είναι κάποιες μέρες που τελιώνω διάβασμα 10μιση 11 -μέχρι τώρα δεν έχω ξενυχτήσει κάποια φορά-, και τώρα επείδή είχα 3ημερο δε διάβαζα ιδιαίτερα και νιώθω κάπως άσχημα. Από την μία δεν είχα κάτι για διάβασμα γιατί ετυχε να είναι η στιγμή που μπαίνουμε σε καινούρια κεφάλαια αλλά από την άλλη νιώθω ότι κάνω κάτι λάθος; Και επίσης είναι κακό που δε ξενυχτάω; μήπως κάνω βλακείες και εν τέλη θα φανούν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οχι καλα κανεις!
Το πιο σημαντικο ειναι να ξεκουραζεσαι δεν χρειαζετε να το τερματιζεις χωρις λογο..απαλ επειδη πρεπει να διαβασεις περισσοτερο, εσυ κανονιζεις το διαβασμα σου..διαβαζε μεχρι την στιγμη που θα πεις ειμαι ενταξει για σημερα,δεν ειναι ολες οι μερες το ιδιο...μπορει σημερα να θες να διαβασεις πιο πολυ και αυριο λιγοτερο...(εμενα με βοηθησε το προγραμμα)Και εγω ακουγα να λενε συμμαθητες οτι σχεδον δεν κοιμοντουσαν για να διαβαζουν.(Υπερβολικο)...
Εγω αυτο δεν το εκανα γιατι απλα δεν μπορουσα...Με τι μυαλο θα διαβασεις αν δεν ξεκουραζεσαι;
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.. θα συνεχίσω να ακολουθώ το πρόγραμμα μου, και όπως είπατε αν χρειαστεί θα ξενυχτήσω κάποια μέρα. Όσο για τις επαναλήψεις ειλικρινά έχω κάνει τόσες που τα ξέρω σαν το όνομα μου οπότε τώρα λίγο πιο χαλαρά δε κάνω 😅
 

artemis.lnrd

Νεοφερμένος

Η artemis.lnrd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γειά σας, πάλι με τις χαζές μου απορίες :redface: . Θέλω να ρωτήσω και να πάρω γνώμες αν είναι κακό που έχω ελεύθερο χρόνο; Δηλαδή είναι κάποιες μέρες που τελιώνω διάβασμα 10μιση 11 -μέχρι τώρα δεν έχω ξενυχτήσει κάποια φορά-, και τώρα επείδή είχα 3ημερο δε διάβαζα ιδιαίτερα και νιώθω κάπως άσχημα. Από την μία δεν είχα κάτι για διάβασμα γιατί ετυχε να είναι η στιγμή που μπαίνουμε σε καινούρια κεφάλαια αλλά από την άλλη νιώθω ότι κάνω κάτι λάθος; Και επίσης είναι κακό που δε ξενυχτάω; μήπως κάνω βλακείες και εν τέλη θα φανούν αυτά στο τέλος; χελπ...
Είμαι στην ίδια κατάσταση, διάβαζα το καλοκαίρι αρκετά και τώρα με 3-5 ώρες διάβασμα τη μέρα είμαι άνετα και μπορώ να κοιμάμαι 8-9 ώρες. Έχω συμμαθητές που κοιμούνται 5 ώρες και είναι πτώματα ρε συ, και μεταξύ μας δεν αποδίδουν καλύτερα στο μάθημα (προσωπική μου γνώμη με βάση την δική μου εμπειρία). Επίσης έχει να κανει με τον μαθητή γιατί μπορεί να ανήκεις και εσύ στο στιλ των μαθητών που κατανοούν γρήγορα και εύκολα. Δες τις επιδόσεις σου σε τεστ και διαγωνίσματα και πράξε ανάλογα θα πρότεινα αλλά καλύτερα να είσαι αποδοτική έτσι σε λιγότερο χρόνο παρά να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο και να υπολειτουργείς.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Είμαι στην ίδια κατάσταση, διάβαζα το καλοκαίρι αρκετά και τώρα με 3-5 ώρες διάβασμα τη μέρα είμαι άνετα και μπορώ να κοιμάμαι 8-9 ώρες. Έχω συμμαθητές που κοιμούνται 5 ώρες και είναι πτώματα ρε συ, και μεταξύ μας δεν αποδίδουν καλύτερα στο μάθημα (προσωπική μου γνώμη με βάση την δική μου εμπειρία). Επίσης έχει να κανει με τον μαθητή γιατί μπορεί να ανήκεις και εσύ στο στιλ των μαθητών που κατανοούν γρήγορα και εύκολα. Δες τις επιδόσεις σου σε τεστ και διαγωνίσματα και πράξε ανάλογα θα πρότεινα αλλά καλύτερα να είσαι αποδοτική έτσι σε λιγότερο χρόνο παρά να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο και να υπολειτουργείς.
ναι αυτο με το μαθητή ισχύει πολύ γτ έχω μια φίλη που ξενυχταει μεχρι της 2 αλλα λέει και η ίδια ότι δε τα πολυκαταλαβαίνει. τώρα για τα τεστ είναι νωρις ακόμα αλλα αυτά που έγραψα μέχρι τώρα είναι μια χαρά!
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Η ύλη της θεωρητικής ποτέ ολοκληρώνεται στα φροντιστήρια
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Χελόου και καλη χρονιά! Μιας που πέρασαν οι διακοπές πως τα πήγατε με τις επαναλήψεις;
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Καλή χρόνια! Οχι έτσι όπως ήθελα λόγω διάφορων προβλημάτων υγείας αλλα ελπίζω πως θα τελειώσω στην ώρα τους.Θα πιεστώ λίγο περισσότερο τώρα.
 

Χρήστος2006

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν ξέρω που άλλου να απευθυνθώ και ούτε περιμένω να το διαβάσει όλο αυτό κανείς, απλά θέλω να βγάλω κάποια πράγματα από μεσα μου. Είμαι μαθητής Τρίτης λυκείου και καθόλη την διάρκεια της Δευτέρας Λυκείου δεν είχα ανοίξει βιβλίο που λένε. Παρά τον ξεκάθαρο στόχο μου από μικρή ηλικία, την κτηνιατρική, νιώθω πως απλά δεν είχα ποτε κίνητρο, οι μέρες πέρασαν, δεν κατάφερα ποτε να λύσω ασκήση στην φυσική και να μάθω τίποτα στην χημεία! Βιολογία; Καλα, άντε να διάβαζα 2 παραγράφους μόνο και μόνο για να πω μάθημα, τίποτα αλλο. Έκθεση δεν το σχολιάζω καν. Θερινά δεν το συζητάω δεν πάτησα ποτε. Φετος τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα ποιο πολύ, πραγματικά δεν ξέρω τι φταει, προσπάθησα παραπολυ και ως τώρα τα πάω απαίσια. Εξακολουθώ να μην έχω καταφέρει να λύση ΜΙΑ άσκηση στην φυσική ποτε σε ολόκληρη την χρόνια. Είμαι Ιανουάριος και πολύ φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω να περάσω με την καμία. Έχω φτάσει σε σημείο να νιώθω τύψεις για το οτιδήποτε κάνω το οποίο δεν είναι διάβασμα, ονειρεύομαι να μου πέφτουν τα δόντια και αλλά φριχτά πράγματα. Δεν μπορώ πλέον να λειτουργήσω φυσιολογικά Στην καθημερινότητα μου. Ξέρω πως η κατάσταση μου δεν σώζεται αλλά ταυτόχρονα δεν μπορώ να αποδεχτώ πως δεν θα περάσω. Ξέρω πως είναι αργά, δεν θα σταματήσω όμως να προσπαθώ αλλά πραγματικά δεν ξέρω ποιο το νόημα, τώρα κανονικά θα έπρεπε να είμαι στο φροντιστήριο και να γράφω διαγώνισμα στην βιολογία.

πραγματικά δεν ξέρω τι έγινε φετος, είμαι απογοητευμένος, θυμάμαι τον εαυτο μου να διαβαζω συνέχεια και εν τέλη να μην θυμάμαι τίποτα, βλέπω τους φίλους μου να έχουν βγαλει 193718 φπρες την ύλη και να περνούν 100 παντού ενώ εγώ παλεύω κυριολεκτικά να μείνω ξύπνιος και να βρω το κουράγιο να ανοίξω ένα βιβλίο και να κατανοήσω 2 πράγματα. Απεχθάνομαι την κατάσταση αυτήν που βρίσκομαι και ειλικρινά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Δεν ξέρω αν πρέπει να τα παρατήσω ή αν έχω χρόνο να αναπτύξω την ικανότητα να λύνω αυτόματα ασκήσεις στην φυσική, να βγάλω την ύλη της χημείας και να μάθω να λύνω βιολογία.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δυσκολη κατευθυνση και ειδικα αν δεν εχεις βασεις απο προηγουμενες χρονιες..
Δεν πειραζει τωρα εγινε..κοιτα να δεις τι θα κανεις απο εδω και περα...
Ξεκινα απο την αρχη μονος σου οπου εχεις κενα...ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα διαβαζε και οτι κανεις...ποτε δεν ξερεις...μην τα παρατησεις...προσπαθησε και βλεπεις τι θα κανεις...Αν εχεις την ορεξη θα τα καταφερεις!!
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Ξεκίνα να καλύπτεις ότι κενά έχεις και μην κάνεις απαισιόδοξα σενάριο .Προσπάθησε δεν έχεις κάτι να χάσεις ενώ αν δεν προσπαθήσεις έχεις να χάσεις πολλά
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δεν ξέρω που άλλου να απευθυνθώ και ούτε περιμένω να το διαβάσει όλο αυτό κανείς, απλά θέλω να βγάλω κάποια πράγματα από μεσα μου. Είμαι μαθητής Τρίτης λυκείου και καθόλη την διάρκεια της Δευτέρας Λυκείου δεν είχα ανοίξει βιβλίο που λένε. Παρά τον ξεκάθαρο στόχο μου από μικρή ηλικία, την κτηνιατρική, νιώθω πως απλά δεν είχα ποτε κίνητρο, οι μέρες πέρασαν, δεν κατάφερα ποτε να λύσω ασκήση στην φυσική και να μάθω τίποτα στην χημεία! Βιολογία; Καλα, άντε να διάβαζα 2 παραγράφους μόνο και μόνο για να πω μάθημα, τίποτα αλλο. Έκθεση δεν το σχολιάζω καν. Θερινά δεν το συζητάω δεν πάτησα ποτε. Φετος τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα ποιο πολύ, πραγματικά δεν ξέρω τι φταει, προσπάθησα παραπολυ και ως τώρα τα πάω απαίσια. Εξακολουθώ να μην έχω καταφέρει να λύση ΜΙΑ άσκηση στην φυσική ποτε σε ολόκληρη την χρόνια. Είμαι Ιανουάριος και πολύ φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω να περάσω με την καμία. Έχω φτάσει σε σημείο να νιώθω τύψεις για το οτιδήποτε κάνω το οποίο δεν είναι διάβασμα, ονειρεύομαι να μου πέφτουν τα δόντια και αλλά φριχτά πράγματα. Δεν μπορώ πλέον να λειτουργήσω φυσιολογικά Στην καθημερινότητα μου. Ξέρω πως η κατάσταση μου δεν σώζεται αλλά ταυτόχρονα δεν μπορώ να αποδεχτώ πως δεν θα περάσω. Ξέρω πως είναι αργά, δεν θα σταματήσω όμως να προσπαθώ αλλά πραγματικά δεν ξέρω ποιο το νόημα, τώρα κανονικά θα έπρεπε να είμαι στο φροντιστήριο και να γράφω διαγώνισμα στην βιολογία.

πραγματικά δεν ξέρω τι έγινε φετος, είμαι απογοητευμένος, θυμάμαι τον εαυτο μου να διαβαζω συνέχεια και εν τέλη να μην θυμάμαι τίποτα, βλέπω τους φίλους μου να έχουν βγαλει 193718 φπρες την ύλη και να περνούν 100 παντού ενώ εγώ παλεύω κυριολεκτικά να μείνω ξύπνιος και να βρω το κουράγιο να ανοίξω ένα βιβλίο και να κατανοήσω 2 πράγματα. Απεχθάνομαι την κατάσταση αυτήν που βρίσκομαι και ειλικρινά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Δεν ξέρω αν πρέπει να τα παρατήσω ή αν έχω χρόνο να αναπτύξω την ικανότητα να λύνω αυτόματα ασκήσεις στην φυσική, να βγάλω την ύλη της χημείας και να μάθω να λύνω βιολογία.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Όταν θέλεις κάτι πολύ,πρέπει να προσπαθήσεις ,να κοπιάσεις ,να θυσιάσεις εξόδους ,ώρες ύπνου,κινητό😅.Είναι δύσκολο το ξέρω,αλλά όχι ανέφικτο🥰Προτείνω να δώσεις τώρα πανελλαδικές και να ξαναπροσπάθησεις άλλη μια φορά του χρόνου με περισσότερο πείσμα και προσήλωση στο στόχο. Η κτηνιατρική θεωρείται από τις πιο δύσκολες σχολές στο πεδίο μας.Ελπιζω να τα καταφέρεις!!! Μην τα παρατάς🤍
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.
Δεν ξέρω που άλλου να απευθυνθώ και ούτε περιμένω να το διαβάσει όλο αυτό κανείς, απλά θέλω να βγάλω κάποια πράγματα από μεσα μου. Είμαι μαθητής Τρίτης λυκείου και καθόλη την διάρκεια της Δευτέρας Λυκείου δεν είχα ανοίξει βιβλίο που λένε. Παρά τον ξεκάθαρο στόχο μου από μικρή ηλικία, την κτηνιατρική, νιώθω πως απλά δεν είχα ποτε κίνητρο, οι μέρες πέρασαν, δεν κατάφερα ποτε να λύσω ασκήση στην φυσική και να μάθω τίποτα στην χημεία! Βιολογία; Καλα, άντε να διάβαζα 2 παραγράφους μόνο και μόνο για να πω μάθημα, τίποτα αλλο. Έκθεση δεν το σχολιάζω καν. Θερινά δεν το συζητάω δεν πάτησα ποτε. Φετος τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα ποιο πολύ, πραγματικά δεν ξέρω τι φταει, προσπάθησα παραπολυ και ως τώρα τα πάω απαίσια. Εξακολουθώ να μην έχω καταφέρει να λύση ΜΙΑ άσκηση στην φυσική ποτε σε ολόκληρη την χρόνια. Είμαι Ιανουάριος και πολύ φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω να περάσω με την καμία. Έχω φτάσει σε σημείο να νιώθω τύψεις για το οτιδήποτε κάνω το οποίο δεν είναι διάβασμα, ονειρεύομαι να μου πέφτουν τα δόντια και αλλά φριχτά πράγματα. Δεν μπορώ πλέον να λειτουργήσω φυσιολογικά Στην καθημερινότητα μου. Ξέρω πως η κατάσταση μου δεν σώζεται αλλά ταυτόχρονα δεν μπορώ να αποδεχτώ πως δεν θα περάσω. Ξέρω πως είναι αργά, δεν θα σταματήσω όμως να προσπαθώ αλλά πραγματικά δεν ξέρω ποιο το νόημα, τώρα κανονικά θα έπρεπε να είμαι στο φροντιστήριο και να γράφω διαγώνισμα στην βιολογία.

πραγματικά δεν ξέρω τι έγινε φετος, είμαι απογοητευμένος, θυμάμαι τον εαυτο μου να διαβαζω συνέχεια και εν τέλη να μην θυμάμαι τίποτα, βλέπω τους φίλους μου να έχουν βγαλει 193718 φπρες την ύλη και να περνούν 100 παντού ενώ εγώ παλεύω κυριολεκτικά να μείνω ξύπνιος και να βρω το κουράγιο να ανοίξω ένα βιβλίο και να κατανοήσω 2 πράγματα. Απεχθάνομαι την κατάσταση αυτήν που βρίσκομαι και ειλικρινά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Δεν ξέρω αν πρέπει να τα παρατήσω ή αν έχω χρόνο να αναπτύξω την ικανότητα να λύνω αυτόματα ασκήσεις στην φυσική, να βγάλω την ύλη της χημείας και να μάθω να λύνω βιολογία.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Καταρχας , τώρα έχεις αρχίσει διάβασμα ; Μια λες ότι έχεις ξεκινήσει προσπάθεια, και μετά ότι δεν πας στα διαγωνίσματα και δεν έχεις κουράγιο να διαβάσεις 2 πράγματα...
Σε αυτό το σημείο που βρίσκεσαι απλά κάνε το καλύτερο μπορείς και ο,τι γίνει. Ανάλογα με το πώς θα τα πας θα δεις και τι θα κάνεις .. αν ξανά δώσεις , αν συμβιβαστείς σε μια άλλη σχολή κτλ
Δεν θέλω να είμαι σκληρός , αλλά έχεις φέρει τον εαυτό σου σε δύσκολη κατάσταση . Κενά από προηγούμενες τάξεις , δεν πήγαινες στα μαθήματα... Αυτά θέλουν χρόνο να καλυφθούν αμφιβάλλω αν προλαβαίνεις, ωστόσο αν σε ενδιαφέρουν πραγματικά οι πανελλήνιες μπορείς να προσπαθήσεις όσες φορές χρειαστεί.
Σημασία έχει να είμαστε καλά , προσοχή στο άγχος βρες πράγματα που σε χαλαρώνουν

* Υπάρχει πάντα και η λύση του εξωτερικού αν έχεις την οικονομική δυνατότητα
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα,
Έχω ξεκινήσει μελέτη αυτές τις μέρες, για να δώσω πανελλαδικές εξετάσεις φέτος, με στόχο την Θεολογική Θεσσαλονίκης. Έχω 1ο πτυχίο την Ιστορία - Αρχαιολογία Απθ. Μετά από αρκετά χρόνια αποφάσισα ότι θέλω να επιστρέψω στα έδρανα! Όποιος γνωρίζει πληροφορίες για τα 2 τμήματα της Θεολογίας Απθ, ας μου γράψει! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Χρήστος2006

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καταρχας , τώρα έχεις αρχίσει διάβασμα ; Μια λες ότι έχεις ξεκινήσει προσπάθεια, και μετά ότι δεν πας στα διαγωνίσματα και δεν έχεις κουράγιο να διαβάσεις 2 πράγματα...
Σε αυτό το σημείο που βρίσκεσαι απλά κάνε το καλύτερο μπορείς και ο,τι γίνει. Ανάλογα με το πώς θα τα πας θα δεις και τι θα κάνεις .. αν ξανά δώσεις , αν συμβιβαστείς σε μια άλλη σχολή κτλ
Δεν θέλω να είμαι σκληρός , αλλά έχεις φέρει τον εαυτό σου σε δύσκολη κατάσταση . Κενά από προηγούμενες τάξεις , δεν πήγαινες στα μαθήματα... Αυτά θέλουν χρόνο να καλυφθούν αμφιβάλλω αν προλαβαίνεις, ωστόσο αν σε ενδιαφέρουν πραγματικά οι πανελλήνιες μπορείς να προσπαθήσεις όσες φορές χρειαστεί.
Σημασία έχει να είμαστε καλά , προσοχή στο άγχος βρες πράγματα που σε χαλαρώνουν

* Υπάρχει πάντα και η λύση του εξωτερικού αν έχεις την οικονομική δυνατότητα
Ναι η αλήθεια είναι πως πέρυσι τα είχα παρατημένα, φετος όμως διάβαζα, διάβαζα κανονικά και περισσότερο απτό κανονικό μπορώ να πω, δεν ξέρω όμως που έχει πάει αυτήν η προσπάθεια. Έχω ξοδέψει ώρες και ώρες να διαβαζω θεωρεία στέρεου ταλαντώσεων κλπ στην φυσική και μια άσκηση δεν έχω καταφέρει να λύσω, το ίδιο και με την βιολογία, έχω φτάσει πλέον σε σημείο να γυρνάω απτό σχολείο να πηγαίνω φροντ και να γυρίζω παλι σπίτι και να κοιμαμε μέχρι τις 11-12 το βράδυ, όπως και σήμερα, γράφω αυτό το μήνυμα στις 12:23, τώρα αρχίζω βα διαβάζω στην ουσία, απλά το παίρνω σερί μέχρι το πρωί, πάω σχολείο και μετά ξανά επαναλαμβάνω την ίδια ρουτίνα, όλο αυτό αυτό από το άγχος και τις τύψεις.

Αυτό που με τσατίζει περισσότερο είναι ότι καλώς ή κακώς είμαι ένα παιδί που οι γονείς του έχουν την οικονομική δυνατότητα να πηγαίνει ιδιαίτερα σε όλα τα μαθήματα και αποτι φαίνεται δεν το αξιοποίησα ποτε σωστά. Εν τέλη δεν ξέρω αν φταίει το ότι δεν μπήκα και ουσιαστικά ποτε στην διαδικασία αποδοτικού διαβάσματος. Πάντως εγώ ένιωθα πως προσπαθούσα καθόλη την διάρκεια της χρονιάς.
Τέλος ναι, έχω φτάσει σε σημείο να μην έχω κουράγιο και κίνητρο να διαβάσω τίποτα απο δίκη μου θέληση, όλο το διάβασα που ρίχνω γίνεται μηχανικα, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω όταν δεν με καταλαβαίνω ούτε εγω ο ίδιος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

* Υπάρχει πάντα και η λύση του εξωτερικού αν έχεις την οικονομική δυνατότητα
Ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω, πέρυσι καθόλη την διάρκεια της χρονιάς τα είχα παρατημένα για αυτόν ακριβώς τον λόγο, κυριολεκτικά δεν διάβαζα τίποτα πιστεύοντας πως « α σιγά πολύ απλά θα πάω εξωτερικό και θα σπουδάσω αυτό που θέλω» το είχα συζητήσει με γονείς κλπ και πολύ απλά είχα επαναπαυτεί με την ιδέα αυτήν. Μέχρι φέτος, που δηλαδή ακόμα και εξωτερικό να πήγαινα, θα υπήρχαν κάποια entry exams φαντάζομαι. Και το ποιο σημαντικό είναι πως δεν είχα ιδέα αν θα τα έβγαζα πέρα στο πανεπηστιμιο. Ένας μαθητής σαν εμένα δηλαδή. Όποτε είπα φετος πως θα δώσω τον καλύτερο με εαυτο και θα «περάσω» στην Ελλάδα. Άντε να δούμε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Το να μπεις καπου δεν ειναι ευκολο αλλα αν γινει λες ενταξει μπηκα καλα...
Το θεμα ειναι πως βγαινεις...θα υπαρξουν μετα περισσοτερες δυσκολιες...
Πιστευω οτι δεν μπορεις να λυσεις ασκ επειδη δεν εισαι συγκεντρομενος οταν διαβαζεις...οπως ειπες διαβαζεις μηχανικα...
Θελει περισσοτεεη εξασκηση σε ασκησεις...Βρες και απο το ιντερνετ βιντεακια που λυνουν ασκησεις κ μπορει να βοηθεισει...
Στα μαθηματικα ουτε εγω ελυνα ασκ δεν μπορουσα...χρειαζοταν περισσοτεεη εξασκηση...
Μην περιμενεις μονο απι το σχολειο κ το φροντηστηριο...ξεκινα μονος σου και κανε οτι καλυτερο μπορεις..
 

Χρήστος2006

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το να μπεις καπου δεν ειναι ευκολο αλλα αν γινει λες ενταξει μπηκα καλα...
Το θεμα ειναι πως βγαινεις...θα υπαρξουν μετα περισσοτερες δυσκολιες...
Πιστευω οτι δεν μπορεις να λυσεις ασκ επειδη δεν εισαι συγκεντρομενος οταν διαβαζεις...οπως ειπες διαβαζεις μηχανικα...
Θελει περισσοτεεη εξασκηση σε ασκησεις...Βρες και απο το ιντερνετ βιντεακια που λυνουν ασκησεις κ μπορει να βοηθεισει...
Στα μαθηματικα ουτε εγω ελυνα ασκ δεν μπορουσα...χρειαζοταν περισσοτεεη εξασκηση...
Μην περιμενεις μονο απι το σχολειο κ το φροντηστηριο...ξεκινα μονος σου και κανε οτι καλυτερο μπορεις..
Θα δοκιμάσω να δω κάποια βιντεάκια στο YouTube, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top