Πανελλήνιες 2023 - Κουβεντούλα

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,357 μηνύματα.
Με έχασες λίγο😂 Εμάς μας έχει δείξει πώς βγαίνει ο τύπος της τάσης αυτεπαγωγής από τον νόμο faraday και πώς βγαίνει ο νόμος Kirchoff που χρησιμοποιούμε στις ασκήσεις για να έχουμε μια εικόνα αλλά όταν θα λύνουμε μια άσκηση παίρνουμε τον 2ο νόμο Kirchoff για το ρεύμα χωρίς εξήγηση

Αλλά γενικά ναι είναι ο,τι να ναι η ύλη ειδικά φέτος
Η αυτεπαγωγή μιας οποιασδήποτε δομής ( όπως ένα πηνίο ) μπορεί να βρεθεί μέσω του νόμου του Faraday , είσαι σωστός . Ορίζεται ως η μεταβολή της μαγνητικής ροής διαμέσου της επιφάνειας , προς την μεταβολή του ρεύματος . Εαν παίξει λίγο κανείς με την σχέση , βγάζει τον τύπο που συνδέει το ρεύμα με την ΗΕΔ που αναπτύσσεται στα άκρα ενός σωληνοειδούς ή ενός πηνίου ή οποιουδήποτε άλλου στοιχείου που έχει σημαντική αυτεπαγωγή που αξίζει να προσδιοριστεί . Αλλά αυτό που χρησιμοποιείτε για να βρείτε το ρεύμα σε ένα κύκλωμα στις ασκήσκεις , ΔΕΝ είναι ο νόμος των ρευμάτων του Κίρκοφ , αυτό σου εξηγώ . Πάλι ο νόμος του Faraday είναι .

Απλά στην μια περίπτωση χρησιμοποιείς τον νόμο για το στοιχείο και στην άλλη τον χρησιμοποιείς για όλο το κύκλωμα . Το μπέρδεμα στο μυαλό σας γίνεται διότι βλέπετε τον νόμο απο ειδικά παραδείγματα και όχι στην γενική του περίπτωση . Ο κίρκοφ είναι ειδική περίπτωση του Faraday , οπότε τα βλέπετε και τα δύο να παίζουν στο ίδιο πρόβλημα και αναρωτιέστε τι γίνεται . Επί της ουσίας αυτό που κάνετε είναι οτι χρησιμοποιείτε τον νόμο του Faraday για τον προσδιορισμό της ΗΕΔ του πηνίου και μετά λέτε , α ωραία τώρα ξέρω τις τάσεις σε όλα τα στοιχεία του κυκλώματα οπότε αυτές πρέπει να αθροίζουν στο μηδέν . Πρακτικά όμως αυτό είναι λάθος . Γιατί εαν για παράδειγμα υπάρχει εξωτερικό πεδίο , το οποίο δεν λαμβάνεται υπόψιν σας μέσω του κυκλώματος που έχετε σχεδιάσει , αλλά μεταβάλλει την μαγνητική ροή μέσω της επιφάνειας του , τότε αποτυγχάνει ο νόμος του Κίρκοφ καθώς το άθροισμα όλων των τάσεων δεν ισούται με μηδέν πλέον . Εδώ μπαίνει και η έννοια της επαγωγικής σύζευξης μεταξύ κυκλωμάτων , οπότε μιλάμε και για αλληλεπαγωγή .
 
Τελευταία επεξεργασία:

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Η διαφορά φαίνεται αμελητέα καθώς η άσκηση ακολουθώντας την μεθοδολογία βγαίνει , αλλά σε επίπεδο κατανόησης της ύλης κάνουν τεράστια ζημιά . Το υπουργείο ξέφυγε από το τσίρκο της κλασσικής μηχανικής και τώρα διεύρυνε το τσίρκο στους υπόλοιπους κλάδους .
Α τέλεια τώρα εξηγούνται όλα. Γενικά στην φυσική πολλές φορές νιώθω ότι δεν αντιλαμβάνομαι πλήρως αυτό που μαθαίνω και νόμιζα ότι φταίω εγώ γιαυτό αλλά μάλλον δεν βοηθάει καθόλου το πως είναι δομημένη η ύλη καθώς και το επίπεδο της φυσικής που κάνουμε αφού δεν μπορούμε να εμβαθυνουμε ιδιαίτερα
Εδώ μπαίνει και η έννοια της επαγωγικής σύζευξης μεταξύ κυκλωμάτων , οπότε μιλάμε και για αλληλεπαγωγή .
Το οποίο κιόλας ειναι εκτός ύλης και σε εμάς είπαν απλά άμα θέλουμε να το κάνουμε μια ανάγνωση αυτό το κομμάτι μήπως και μας βοηθήσει στην κατανόηση 🙃
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,357 μηνύματα.
Α τέλεια τώρα εξηγούνται όλα. Γενικά στην φυσική πολλές φορές νιώθω ότι δεν αντιλαμβάνομαι πλήρως αυτό που μαθαίνω και νόμιζα ότι φταίω εγώ γιαυτό αλλά μάλλον δεν βοηθάει καθόλου το πως είναι δομημένη η ύλη καθώς και το επίπεδο της φυσικής που κάνουμε αφού δεν μπορούμε να εμβαθυνουμε ιδιαίτερα
Μην ανησυχείτε και μην νιώθετε άσχημα σχετικά με το τι κατανοείτε και τι όχι . Κάντε το καλύτερο που μπορείτε . Μπορώ με αρκετή βεβαιότητα να σας πω πως πάρα πολλοί καθηγητές φυσικής αλλά και φοιτητές τμημάτων φυσικής και ηλεκτρολογίας ή ηλεκτρονικής δεν κατανοούν πλήρως αυτές τις έννοιες . Οπότε καταλαβαίνετε πόσο μη ρεαλιστικό είναι να αναμένει κάποιος οτι θα κατανοήσετε εις βάθος και κλασσική μηχανική , και ηλεκτρομαγνητισμό και κβαντική σε ένα χρόνο .
Το οποίο κιόλας ειναι εκτός ύλης και σε εμάς είπαν απλά άμα θέλουμε να το κάνουμε μια ανάγνωση αυτό το κομμάτι μήπως και μας βοηθήσει στην κατανόηση 🙃
Εαν το υπουργείο του χρόνου αποφασίσει να είναι εντός ύλης και κάποιος ξαναδώσει , άντε μετά να του βγάλεις απο το μυαλό οτι δεν εφαρμόζονται πλέον οι νόμοι του Κίρκοφ .
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μην μπερδεύεστε άδικα με Κίρχωφ και Κίρκη. Πιο απλά, πηγές που θα έδιναν ρεύμα της ίδιας φοράς προστίθενται, ενώ πηγές που θα έδιναν ρεύμα αντίθετης φοράς αφαιρούνται και ισχύει ο νόμος του Ohm.
1679412663217.png
Για τις περιπτώσεις αυτεπαγωγής που συναντάτε, θεωρείστε μια πηγή για την Εαυτ. Αυτή θα έχει τέτοια πολικότητα ώστε (σύμφωνα με Lenz) αν το κύριο ρεύμα αυξάνεται να θέλει να δώσει αντίθετο ρεύμα, ενώ αν το κύριο ρεύμα μειώνεται να θέλει να δώσει ρεύμα της ίδιας φοράς. Ύστερα έρχεται ο νόμος του Ohm.
1679413175122.png
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,357 μηνύματα.
Μην μπερδεύεστε άδικα με Κίρχωφ και Κίρκη. Πιο απλά, πηγές που θα έδιναν ρεύμα της ίδιας φοράς προστίθενται, ενώ πηγές που θα έδιναν ρεύμα αντίθετης φοράς αφαιρούνται και ισχύει ο νόμος του Ohm.
Για τις περιπτώσεις αυτεπαγωγής που συναντάτε, θεωρείστε μια πηγή για την Εαυτ. Αυτή θα έχει τέτοια πολικότητα ώστε (σύμφωνα με Lenz) αν το κύριο ρεύμα αυξάνεται να θέλει να δώσει αντίθετο ρεύμα, ενώ αν το κύριο ρεύμα μειώνεται να θέλει να δώσει ρεύμα της ίδιας φοράς. Ύστερα έρχεται ο νόμος του Ohm.
Προτιμήστε αυτό . Προσωπικά δεν μου αρέσει τόσο για το επίπεδο του λυκείου , γιατί εισάγει την έννοια του ισοδύναμου κυκλώματος έμμεσα πηλν σαφώς , και χωρίς την σωστή εμπειρία κάποιος μπορεί να παρεξηγήσει κάποια πράγματα και να καταλήξει να παίζει με σχήματα και εξισώσεις και όσο να'ναι να χάσει το φυσικό νόημα , ωστόσο η μέθοδος που προτείνει ο Δίας:

1) Είναι η επιστημονικά πιο ορθή εαν κάποιος θέλει να κάνει force την χρήση των νόμων του Κίρκοφ οπωσδήποτε .
2) Είναι πολύ πιο εύκολη στην κατανόηση και βοηθάει σημαντικά να ξεμπερδέψετε τα πράγματα μεταξύ τους .
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Γεια σας. Πιστεύω πως είναι κατάλληλο το θέμα για να μοιραστώ κάποια πράγματα για τις πανελλήνιες που έρχονται. Εγώ είμαι τρίτη λυκείου και θα δώσω ενδοσχολικές κανονικά αλλά υπάρχει περίπτωση να μη δώσω πανελλήνιες λόγω υγείας θα κάνω ένα χειρουργείο και δεν ξέρω τι ισχύει με επαναληπτικές του Σεπτεμβρίου και αν είναι καλύτερα να δώσω του χρόνου Πανελλήνιες 2024 Δηλαδή δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις το Σεπτέμβριο ή τον Ιούνιο και για αυτό θα θελα δικές σας γνώμες ή εμπειρίες.
Επιπλέον έχω σαν σκέψη να δώσω το Σεπτέμβριο ή να δουλέψω και παράλληλα να διαβάσω μόνη μου καθώς δεν έχω τη δυνατότητα να πάψ φροντιστήριο αλλά ούτε θέλω.
Και δεν ξέρω τι να κάνω και στις δύο περιπτώσεις.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καλησπερα,σε ποια σχολη θα ηθελες να περασεις?
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος και το λεω με καθε επιφυλαξη αν καποιος στ πανελληνιες του ιουνιου δεν παρουσιαστει εστω κ σε ενα μαθημα,τον σεπτεμβριο τα ξαναδινει ολα.Το λεω με επιφυλαξη.Επισης τα θεματα του Σεπτεμβριου πρεπει να ειναι πιο δυσκολα.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος και το λεω με καθε επιφυλαξη αν καποιος στ πανελληνιες του ιουνιου δεν παρουσιαστει εστω κ σε ενα μαθημα,τον σεπτεμβριο τα ξαναδινει ολα.Το λεω με επιφυλαξη.Επισης τα θεματα του Σεπτεμβριου πρεπει να ειναι πιο δυσκολα.
Αν εχει λογικα καποιο δικαιολογητικο ασθενείας ομως, οχι απλα επειδη ετσι του 'ρθε.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,045 μηνύματα.
cheat-test.gif
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,583 μηνύματα.
Πέρσι στο πρώτο μάθημα ξέχασα να πάρω την εικονίτσα που είχα μαζί μου και έπαθα πανικό, ντρέπομαι που το λέω :laugh:

Όμως μπορώ να κάνω φλεξ ότι δεν πήρα ποτέ το γνωστό αγιασμένο bic στυλό :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πήγα να πω «Εγώ» και μετά από 2 δευτερόλεπτα έκανε το swipe και λέω «Ευχαριστώ Θεέ μου που το είδα όλο» :lol:
Α εγώ δεν το είδα όλο. Τέτοια έκανα και στις πανελ, ακόμα δεν έμαθα από τα λάθη μου :laugh:
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Σε τι κατάσταση βρίσκονται οι συμπάσχοντες/συμπάσχουσες λίγες μέρες πριν;:book:
 

Mariamar

Νεοφερμένος

Η Mariamar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Σε τι κατάσταση βρίσκονται οι συμπάσχοντες/συμπάσχουσες λίγες μέρες πριν;:book:
Το λίγες μέρες πριν μπορώ να πω με σκότωσε...Προσωπικα βρίσκομαι σε ένα χαοςς😹(για κλάματα είναι αλλά νταξειι) αισιοδοξία όμως και όλα καλά θα πάνε. Το χουμε βρεε. Καλή τύχη και καλή δύναμη παιδάκια μμ
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Νομίζω ότι το να μισείς τη ζωή σου είναι ένδειξη επιτυχίας
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ επειδή δε θυμόμουν είδα στο ίντερνετ που λέει ότι η εξέταση "ξεκινάει" 08:30 και πρέπει να γίνεται η προσέλευση μέχρι 8. Καλό είναι να πάω και κάνα τέταρτο νωρίτερα λέτε? Δηλαδή 7.45? Εσάς τι σας έχουν πει στα σχολεία?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top